Gemeente Leiden geeft het minst uit aan onderhoud van sportaccommodaties Familie Masurel LEIDEN 1 Het was dus geen motorrijtuig meerdoch slechts een rijtuig ec Kledingdieven aangehouden Inbraak in naai-atelier Dubbele huwelijkscrisis DINSDAG 6 JUNI 1989 Tesselaar doet onderzoek naar privatisering Het voormalige oude liedenhuis aan de Herengracht, waar Pieter Masurel op 13 februari 1834 op 88-jarige leeftijd overleed. (toto Holvast) In deze krant verschijnt een serie gewijd aan Leidenaars en hun stamboom. In verband met de manifestatie 'Leiden, stad van vluchteüngen' is met medewerking van het Gemeente-archief het verleden uitgezocht van tien Leidse familienamen. Doel is Leidenaars, en anderen, er van bewust te maken dat zij zelf veelal afstammen van vluchtelingen; van mensen die meestal om geloofsredenen in vroeger eeuwen de wijk hebben genomen naar Leiden en omgeving. Met dat stukje bewustwording hopen de initiatiefnemers een beetje meer begrip te kweken voor vluchtelingen die in deze tijd naar de sleutelstad komen. Vandaag de derde aflevering. (Masurelle, Masuriel) LEIDEN - Omdat de ge meente Leiden volstrekt on voldoende geld heeft om de sportaccommodaties te on derhouden, is PvdA-wet- houder Dick Tesselaar op zoek naar andere financie ringsbronnen. Een daarvan is de privatisering van het onderhoud, waarbij de werkzaamheden niet meer door de gemeente worden gedaan, maar worden uitbe steed aan bedrijven of de verenigingen die van de ac commodaties gebruik ma ken. Eventuele besparingen zouden dan kunnen worden gebruikt voor bijvoorbeeld zwembaden, omdat daar al tijd grote tekorten zijn. door Henny van Egmond Tesselaar lanceerde de privatise ring een paar weken geleden tijdens een vergadering van de Leidse Sport Federatie. Hij deed dat in voorzichtige bewoordingen, want zowel in de politiek als bij de ambte naren ligt het onderwerp gevoelig. Zijn eigen hoofd van de directie sport en recreatie. Jan Duivesteijn, heeft zich al tegen het plan uitge sproken. Toch is Tesselaar serieus van plan de privatisering te onderzoeken. Het is ook onontkoombaar, omdat de gemeente jaarlijks maar 400.000 gulden voor het onderhoud be schikbaar heeft terwijl het dubbele nodig is. "In de afgelopen jaren hebben we geprobeerd de achterstand op het gebied van de sportaccommodaties in te lopen. Met veel kunst en vlieg werk hebben we geld verzameld en allerlei sportaccommodaties aange legd. Op zichzelf heeft dat beleid prima gewerkt, want de achter stand is voor een belangrijk deel in gehaald", zo schetst Tesselaar. Tekort "Maar we hebben ook dingen ge daan die niet kloppen. We hebben er nooit personeel bijgenomen. De mensen moesten maar wat harder werken. En we hebben ons nooit be kommerd om het onderhoud. Dat zijn bewuste keuzes geweest. An ders waren de meeste accommoda ties nooit aangelegd". Het gevolg van de keuzes is wel dat er nu elk jaar geld tekort is voor het onderhoud. "Uit een vergelij king blijkt dat wij van de 17 grote gemeenten in Nederland het minst üitgeven aan onderhoud van sport accommodaties. Er blijft elk jaar een heleboel liggen. Er moet nu structureel iets gebeuren. Het mak kelijkst zou zijn het onderhouds budget te verhogen, maar ik denk niet dat ik daarvoor veel bijval zal krijgen in een tijd dat de gemeente moet bezuinigen en de onroerend- goedbelasting wordt verhoogd. Dus moetje naar andere dingen kijken". Tesselaar haalt het voorbeeld van de Voorschotense hockeyvereni- ging Forescate aan. Deze club wilde een tweede kunstgrasveld. Er werd een stichting opgericht, de gemeen te gaf geld en voor de rest moet Fo rescate het zelf maar uitzoeken, ver telt de Leidse wethouder. "Bij Roomburg speelt hetzelfde vraag stuk. Het voordeel van een stichting die het veld aanlegt, is dat zo'n stichting de btw kan terugvragen. Zo'n stichting verhuurt het veld aan de vereniging, maar moet over de huur wel btw vragen". Kleedkamers Op het moment dat een stichting een veld aanlegt, is zij meestal ook de beheerster. Daarmee is de ge meente van het onderhoud af en dus van de kosten. Ook het onder houd van bestaande accommoda ties zou aan verenigingen kunnen worden overgedragen. "Maar ik ben er geen voorstander van om maar Verzet bewoners Langebrug tegen tweerichtings verkeer Noordeinde LEIDEN - De bewoners van de Lan gebrug verzetten zich tegen de te rugkeer van tweerichtingsverkeer op het Noordeinde. Zij vrezen dat door het toestaan van verkeer 'stad- uit' er weer een doorgaande oost- westroute ontstaat waarbij de au to's in groten getale over de Lange brug rijden. "Het moge u duidelijk zijn dat wij hiertegen scherp protes teren", aldus de bewoners in een brief aan het gemeentebestuur. "Met een doorgaande route via de smalle Langebrug is niemand ge baat. Er zijn alleen maar verliezers", schrijven de bewoners. Als de ge meenteraad toch akkoord gaat met het opnieuw openstellen van het Noordeinde in beide richtingen, dan eisen de Langehrug-bewoners nieuwe maatregelen voor de Pie- terswijk. Een daarvan is het omke ren van de rijrichting in sommige straten en een afsluiting van de Lan gebrug ter hoogte van de School steeg. raak te privatiseren", aldus Tesse laar. "Er zijn allerlei problemen mee. Worden de velden wel goed verzorgd? En wat gebeurt er als een vereniging in financiële moeilijkhe den komt? Wordt er dan het eerst op het onderhoud beknibbeld? Boven dien heeft de gemeente voor een aantal mensen in dienst voor het on derhoud. En wat moet daarmee ge beuren?" Ondanks vele vragen wil Tesse laar de mogelijkheden van het uit besteden van het onderhoud wel nader onderzoeken. Want er zijn ze ker voordelen verbonden aan het achterwege blijven van gemeente lijke bemoeienis. "In het verleden was het zo dat wij de kleedkamers subsidieerden en de verenigingen zelf de kantine betaalden. Maar ze konden ook het geld voor de kleed kamers van ons krijgen. De vereni gingen die het geld kregen, bouw den allemaal mooiere kleedkamers. 'Stuivertje wisselen' van Douglas Donald door toneelvereniging TIG. Vertaling: Mari anne Stolk. Regie John Donders. Gezien op 5 juni in de Leidse Schouwburg. LEIDEN Het uitgangspunt van 'Stuivertje wisselen' is veelbelo- vender dan de uiteindelijke af loop blijkt te bieden. Omdat de le den van TIG met zo veel inzet en enthousiasme de spanningsboog opbouwen, is er voldoende com pensatie voor het wat teleurstel lende einde. Dat alles met een sis ser afloopt, ligt per slot van reke ning aan het stuk zelf en niet aan TIG. Zelfs door het laatste bedrijf, waar niet veel eer aan te behalen valt, slaat men zich goed heen. Het begint allemaal met twee. huwelijkscrises, en dat nog wel van moeder en dochter. Ma is woedend op pa, want de beloofde reis van drie maanden naar Ame rika gaat niet door. We zijn er bij, als pa dat terloops meedeelt. Die zelfde morgen komt dochterlief in paniek naar moeder: haar man is een egoïst, want hij wil wel naar voetbal maar niet met zijn vrouw mee naar Zandvoort. Reden ge noeg kennelijk om haar man na zes maanden huwelijk te verla ten, hetgeen moeder na 25 jaar huwelijk op een idee brengt. Bij haar gaat het immers niet om een reisje naar Zandvoort, maar naar Amerika. Nu lag het aanvankelijk in de bedoeling om tijdens het verblijf in Amerika het huis van pa en ma tijdelijk in onderhuur te geven. En ja hoor, net als de door hun LEIDEN "25 juni, u herinnert zich die dag wel", begon de jon gen, verdacht van fout parkeren, gisteren zijn relaas voor de kan tonrechter. Maar de rechter gaf er geen blijk van te weten dat er met die datum vorig jaar iets bijzon ders aan de hand was. "Het Ne derlands elftal in de finale van de EK", bracht de verdachte licht in de duisternis. De gekte die eerder die week na de zege op West-Duitsland bezit van Nederland bezit had geno men, had zich dié 25ste na het kloppen van de Russen opnieuw voorgedaan. Daarom was het die zaterdag zo druk geweest in de Oegstgeester Kempenaerstraat, en daarom had de jongen uit nood zijn auto op de Koninginnelaan gestald. door Simone van Driel "Elke zaterdag kom ik in de Kempenaerstraat", vertelde hij. "Mijn ouders hebben daar een winkel en mijn moeder doet altijd de was voor me. Die haal ik elke zaterdag op. Dit keer was het harstikke druk in de straat, van wege dat voetbal en vanwege een nieuwe verkeerssituatie. Ik kon mijn auto nu onmogelijk voor de winkel of ergens anders in de straat kwijt en ik moest toch die spullen ophalen. Ik ben daarom in de Koninginnelaan gaan staan, voor een garage. Op zaterdag komt daar niemand. Ik heb zelfs nog mijn parkeerschijf uitgezet. Maar het was druk in de winkel, ik moest op mijn moeder wach ten. Ik ben zo'n tien minuten weg gebleven en tot mijn grote teleur stelling prijkte er toen ik terug kwam een bon op mijn auto". De officier merkte zuinigjes op dat "u van alles wat in uw verweer stopt, alles dat verzachtend zou kunnen werken. Zo van: pikt u er maar iets uit". Maar zo werkte het mooi niet. Tien minuten stilstaan. Bij ons zat er bijvoorbeeld geen ver warming in. Maar hen lukte dat met hetzelfde geld wel. Dan is er in posi tieve zin lekker gerommeld. Mis schien kan dat voor het onderhoud van de velden ook wel". Het gaat Tesselaar niet alleen om veldsporten. "Ik kan me voorstellen dat we ergens een gymnastieklo kaal hebben dat niet meer voor het onderwijs wordt gebruikt en dat aan bijvoorbeeld een badminton vereniging geven. Met daarbij de mededeling: bedruip jezelf maar". Voorlopig wil de wethouder aller lei mogelijkheden 'zorgvuldig' on derzoeken. Tesselaar hoopt voor het einde van zijn wethouderschap een oplossing te hebben voor het structurele tekort in het onder houdsbudget. "Het budget is nu vier ton. Eigenlijk moeten we het verdubbelen maar een stijging tot zes of zeven ton zou al heel mooi zijn". echtgenotes verlaten mannen thuis zitten te kniezen, melden zich geïnteresseerde Huurders in de persoon van twee charmante dames. Al snel blijkt: de bedrie ger bedrogen. Ma en dochter zit ten 's nachts op hun echtgenoten te wachten, en niet omgekeerd, terwijl de beide heren een avond je aan de zwier zijn met de 'huur ders'. Alles komt goed. Er valt welis waar het een en ander uit te leg gen, maar uiteindelijk zit de intri ge erg overzichtelijk in elkaar. Fijn voor de beide echtparen in het stuk, heel vervelend voor de spelers in dit blijspel, want het kost extra moeite om 'Stuivertje wisselen' niet als een nachtkaars je te laten uitgaan. Het lukt geluk kig, omdat de TIG-spelers dit maal goed voor de dag kwamen. De kansen, die de sterke scènes in dit stuk bieden, worden redelijk tot goed benut. Als bijvoorbeeld Marianne van de Knaap als moeder en Ton Barnhoorn als schoonzoon af en toe echt kwaad worden en veront waardigd zijn levert dat de leuk ste momenten op. Wil van Leeu wen als pa en Yvonne van Velzen als verwende dochter weten daar op adequaat te reageren. Zij zijn gevieren de eigenlijke hoofdper sonen, maar Odile de Koning en de gisteravond bij TIG debute rende Denise Peduk als de char mante dames en Lies Beekman als nieuwsgierige buurvrouw le veren met hun spel voor het suc ces van de voorstelling eveneens een onmisbare bijdrage. WIJNAND ZEILSTRA "een royale tijd", mag geen laden en lossen meer heten, vond de of ficier. Vijftig gulden boete eiste hij. De rechter was iets milder. Hij vond de zaak niet goed genoeg voor schuldig zonder straf en ook niet goed genoeg voor een boete van vijftig gulden. Vijfendertig gulden, vonniste hij. Rijtuig De man uit Oud Ade was vorig jaar beboet omdat hij geen geldig keuringsbewijs op zijn auto had. Hoewel, auto was geen juiste be naming voor het geval, stelde de eigenaar. "Een wagen waarin geen motor en bedrading meer zit, daar kan ik toch slecht mee rij den". "Het was dus geen motorrij tuig, alleen nog maar rijtuig", concludeerde de rechter. "Pre cies. Ik had hem juist daar neer gezet omdat hij naar de sloop moest". Hoe dan ook, het apparaat dat voor auto doorging had wel op de openbare weg gestaan. En dat mag niet. Maar dat het om een openbare weg ging, bestreed de verdachte ten zeerste. "Dat stuk- kie grond voor mijn huis ligt wel bij de openbare weg, maar is van mij. Als de PTT of het waterlei dingbedrijf werkzaamheden moeten doen, vragen ze altijd: mag ik door uw grond heen? Er staan wel andere auto's op mijn grond geparkeerd, maar dat mag van mij". En daar zat 'm nou net de kneep, legde de rechter uit. "U moet één ding niet denken, name lijk dat iets geen openbare weg kan zijn als het uw eigen grond is. Als u het goed vindt dat anderen gebruik maken van uw grond, dan is het naar mijn idee openba re weg. U moet er maar een bordje neerzetten: eigen weg, niet toe gankelijk voor anderen". Hij kwam er met een waarschuwing vanaf, al liet de officier nadrukke- LEIDEN - Eeuwen lang zijn de Masurels in de Leidse tex tiel werkzaam geweest. Dat begon zo rond 1630 met Jean Masurelle die als wolkammer naar Leiden kwam. Zijn naza ten werkten bijna tweehon derd jaar achtereen in de la kenindustrie, ook nog toen die branche al lang op haar re tour was. Later kwam de stamhouder van de Masurels waarschijnlijk bij Le Poole te recht, een van de grotere tex tielfabrieken. Tot in deze eeuw beoefenden de Masu rels vervolgens het vak van kleermaker. door Henk van der Post Jean Masurelle kwam zo rond 1630 naar Holland. De uit Tour- coing (nu Noord-Frankrijk, toen Frans Vlaanderen) afkomstige vluchteling was wolkammer. Dat was niet bijzonder, want van alle mensen die het vak van wolkam mer uitoefenden in Leiden in die jaren, kwam waarschijnlijk 90 procent van oorsprong uit die Noordfranse plaats Tourcoing. In de tijd dat Jean naar Leiden vertrok, had Tourcoing in alle windstreken last van oorlogsge weld. Niet alleen van oorlogs zuchtige Spanjaarden en Fran sen, maar ook van Duitsers en Oostenrijkers. Als gevolg van al die krijgshandelingen was de af zetmarkt voor textiel, waarin ook Tourcoing eens groot was, inge stort. Hoewel economische rede nen een rol hebben gespeeld bij het besluit van Jean Masurelle om weg te trekken, wordt als be langrijkste reden daarvoor toch zijn protestantse geloof gezien, het geloof dat door katholieken in die tijd fel werd bestreden. In het protestantse Leiden trouwde hij in 1657 Elysabeth del Dique (del Dijk), geboren te Can- telberg (Canterburry, Engeland). Zij was van oorsprong een Vlaam se. Veel protestantse Vlamingen, namen na roerige gods diensttwisten (Beeldenstorm, 1566) de wijk naar Engeland om later - nadat de Spanjaarden uit de noordelijke Nederlanden wa ren verdreven - naar Holland te komen. Zo is het waarschijnlijk ook de familie van Elysabeth del Dique vergaan. Die in Engeland terecht gekomen Vlamingen waren daar trouwens derderangs burgers. Het waren over het algemeen initiatiefrijke mensen die op baantjes aasden; die bereid waren hun handen uit de mouwen te steken om een (nieuw) bestaan op te bouwen. De Engelsen hadden daarom weinig op met die vluchtelingen. Nadat Leiden van het Spaanse juk was bevrijd (1574), bloeide de economie in de stad op. De laken industrie groeide en de stad had behoefte aan arbeiders. Stadsse cretaris Jan van Hout toog met burgemeester Van der Werf zelfs naar Engeland om daar uit West- Vlaanderen afkomstige arbeiders te werven. Er werden hun pre mies in het vooruitzicht gesteld als ze zich in Leiden zouden vesti gen. Daar hadden de Vlamingen wel oren naar. Ze konden bijvoor beeld gratis het poorterschap van de stad Leiden krijgen. Dat bete kende dat zij als burgers van de stad direct in aanmerking kwa lijk weten "dat dat mets over de toekomst zegt". Wrak Nog een wrak-geval diende zich gisteren aan, alleen was nu de vraag wat wrakkeriger was: de bij deze zaak in beslag genomen auto of de door de Leidse politie ge volgde procedure. De advocaat van de verdachte hield het duide lijk op het laatste, ja sprak zelfs herhaaldelijk van niet minder dan flagrante schendingen van wetsartikelen. De auto van zijn cliënt was vo rig jaar 11 april van de weg ge haald omdat er technisch het no dige aan mankeerde. De wagen reed, maar daar leek het dan ook mee op te houden. Bovendien ontbraken verzekering en kente kenbewijs. Om die feiten kon en ging de advocaat van de man niet heen. Maar wat hem in hoge mate had geërgerd, was dat het hem bijna een jaar had gekost alvorens hij achter het nummer van het pro ces-verbaal was gekomen. Zon der dat nummer zijn ze bij het openbaar ministerie nergens. En zonder dat nummer kon hij dus ook niet om teruggave van de au to vragen. Gebleken was dat het ruim vijf maanden had geduurd voordat het proces-verbaal was opgemaakt en nog eens vieren- eenhalve maand alvorens dat was opgestuurd naar het openbaar ministerie. Niet alleen benaderde dat nau welijks de regels dat een proces verbaal zo snel mogelijk moet worden opgesteld en verzonden, stelde de advocaat: "Het was des te erger omdat ik vrij snel na die 11de april contact heb gezocht met de Leidse politie, die mij zei dat het proces-verbaal was opge maakt en verstuurd en dat ik het nummer binnenkort zou krij gen". 'Binnenkort' bleek echter in de hele zaak een heel rekbaar begrip. Pas op 19 januari van dit men voor politieke baantjes en dat zij een bedrijf mochten uitoe fenen. Daarnaast was er sprake van aanlokkelijke huursubsidies. Ten aanzien van milieuvoor schriften werd niet erg moeilijk gedaan. Hoewel de bestuurders van de stad wel degelijk wisten dat bepaalde onderdelen van bij voorbeeld de lakenindustrie zeer vervuilend waren, knepen zij een oogje toe. Leiden had immers ar beiders nodig, veel arbeiders. Vandaar ook dat Jean Masurelle mede daarom Leiden als nieuwe woonplaats koos. Uit het huwelijk van Jean en Elysabeth werd stamhouder Pier re Masuriel geboren. Hij werd nog gedoopt in de Waalse kerk. Hij trouwde in 1685 met Sara Leu. Haar naam is afgeleid van het Franse 'loup' dat Wolf betekent. Later staat zij gewoon in de boe ken als 'De Wolf. Die letterlijke vertaling naar het Nederlands kwam met meer Franse namen voor, bijvoorbeeld met Chevalier dat in Leiden 'De Ridder' werd De kinderen van Pierre Masuriel en Saia de Wolf werden gedoopt jaar kwam het proces-verbaal bij het openbaar ministerie binnen. "Terwijl de Leidse politie wist dat ik achter die auto aan zat. Ach teraf gezien is het onjuist wat men daar mij heeft verteld". De advo caat vroeg dan ook om de zaak niet-ontvankelijk te verklaren of, als dat niet kon, vrijspraak omdat het proces-verbaal naar zijn me ning niet meer als bewijs kon die- De officier nam het allemaal wat minder zwaar. Dat het al met al zo lang had geduurd, vond hij geen reden om niet tot vervolging over te gaan. Zeshonderd gulden boete, te storten in het waarborg fonds, eiste hij voor het onverze kerd rijden en 130 gulden voor het ontbreken van het kenteken bewijs. De auto wilde hij ver beurd verklaard zien. Wel deelde hij de ergernis van de advocaat over de handelwijze van de Leid se politie. "Uiterst onhebbelijk, ik zal het er niet bij laten zitten". Ook de rechter vond het "nergens naar lijken". De advocaat toonde zich niet zo onder de indruk van dat laatste, maar de rechter hield hem voor "dat u dat niet moet onderschat ten. Het gebeurt niet zo vaak dat de officier een hartig woordje met de politie spreekt". De rechter hield vanwege de traagheid van de procedure de straf beperkt tot 300 gulden on voorwaardelijk en 300 gulden voorwaardelijk voor de verzeke ring en 130 gulden voor het kente kenbewijs. Verbeurdverklaring van de auto vond hij terecht, maar de rechter kwam tegemoet aan het verzoejc van de advocaat of zijn cliënt de banden en het mo torblok terug kon krijgen. Die hij er dan wel zelf uit zal moeten slo pen. want volgens de officier heeft de dienst Domeinen daar het gereedschap niet voor. in de hervormde Pieterskerk. Pierre brak met de Waalse kerk en werd lid van de hervormde kerk, twee groepen die theolo gisch overigens weinig verschil den, alleen de taal was anders. Pierre was geboren in Leiden en het was gemakkelijker om her vormd te zijn, want dat waren im mers de meeste Leidenaars. Over opeenvolgende stamhou ders Pieter Masurel (geboren 1697) en Jan Masurel (geboren 1722) is weinig bijzonders te ver tellen. Diens zoon Pieter (geboren 1745) was niet bereid een van zijn jongere broertjes in huis op te ne men na het overlijden van zijn ou ders. Dat broertje Jan wordt dan ook op 17-jarige leeftijd onderge bracht in het Heilige Geest-wees huis aan de Hooglandse Kerk- gracht, thans museum voor geo logie en mineralogie. Dat hij daar terecht kwam, daarover had hij als 17-jarige jongen niets te zeg gen; dat werd voor hem besloten. En het was zeker niet altijd weelde in het weeshuis. Wezen van die leeftijd moesten vrijwel al het geld dat zij verdienden afge- STAD VAM ^UJCHTELINGE^^ ven voor hun verzorging. Als ze niet eerder trouwden, bleven ze er in principe tot hun 25ste jaar. Het kwam nogal eens voor dat een weesmeisje in verwachting raak te van een weesjongen. Die wer den dan samen op de keien gezet, meestal zonder geld en zonder kleren. Wie netjes trouwde, kon rekenen op een geldelijke bijdra ge die overigens door de wezen zelf was verdiend, maar door het weeshuis apart was gezet. Erg rijk heeft stamhouder Pie ter Masurel het waarschijnlijk niet gehad. Dat was er ook waar schijnlijk ook de reden van dat hij zijn broertje niet opnam na het overlijden van zijn ouders. Pieter stierf zelf in het Oude Liedenhuis aan de Herengracht. En opname in zo'n bejaardenhuis was be paald geen teken van rijkdom. Zijn zoon Pieter (geboren in 1785) - die naam komt veelvuldig in de geschiedenis van de Masu rels voor - kon kennelijk in de tex tiel niet al te veel meer verdienen. Daarnaast was hij barbier. Zijn kleinzoon Nicolaas (geboren 1830) en achterkleinzoon Pieter (geboren 1856) waren kleerma kers. (Gegevens voor dit verhaal zijn ont leend aan gesprekken met P.J.M. de Baar, medewerker van het Gemeen te-archief) LEIDEN - Drie Rotterdammers en een Zwitser zijn gisteren nabij Delft aangehouden op verdenking van diefstal van kleding in Leiden. De vier mannen, die tussen de 21 en 32 jaar oud zijn, werden gistermiddag voor het eerst gesignaleerd door een medewerker van een kledingzaak .aan de Haarlemmerstraat. Hij merk te dat ze kleding in een doos stop ten, en waarschuwde de politie. Maar toen die arriveerde, hadden de mannen zich inmiddels uit de voe ten gemaakt. Later die middag kreeg de politie een seintje van een bedrijfsrecher- cheur van V&D, die had gezien hoe de vier mannen een doos leeggooi de in de achterbak van een auto. Ook hierna slaagden de verdachten erin weg te komen. De politie gaf Numerus fixus bij geneeskunde LEIDEN - Aan de Leidse universi teit gelden voor het komende stu diejaar bij geneeskunde en gezond heidswetenschappen een numerus fixus. Met die maatregel hoopt mi nister Deetman van onderwijs en wetenschappen de grote toeloop van studenten naar deze studierich tingen enigszins in te dammen. Bij geneeskunde mag de Leidse universiteit het komende studiejaar 165 eerstejaarstudenten toelaten en bij gezondheidswetenschappen 80. Voor deze studierichtingen gold overigens ook het vorige studiejaar al een numerus fixus. Deetman heeft in totaal bij tien studierichtin gen beperkingen ingesteld. Bij die maatregelen blijft de Leidse univer siteit echter buiten schot. Inbraak kelderbox LEIDEN - Uit een kelderbox aan de Sperwerhorst zijn vermoedelijk dit weekeinde een zogeheten 'opoe- fiets', een crossfiets, gewichten en halters en een bungalowtent met een volledige kampeeruitrusting gestolen. Bij de inbraak is de deur van de kelderbox ingetrapt. De spullen behoorden toe aan een 32- jarige vrouw. Ze heeft de inbraak maandagmorgen ontdekt. De poli tie kon vanmorgen nog niets vertel len over de waarde van de buit. een beschrijving van de wagen en het kenteken door aan haar colle ga's in Delft en Den Haag. Die hiel den de mannen aan op de rijksweg. In de auto trof de politie voor on geveer 2000 gulden aan kleren aan. Ook de doos, waarmee de mannen in de kledingzaak waren gesigna leerd, is gevonden. De doos bleek op een speciale manier te zijn be handeld, zodat de kledingdieven door de controle bij de uitgang kon den lopen zonde^ dat het alarm af ging. LEIDEN - Inbrekers hebben dit weekeinde een grote slag geslagen in een naai-atelier aan de Fle- vodwarsweg in de Merenwijk. Uit dit pand zijn acht bovendelen van professionele naaimachines gesto len en een zogenoemde overlock- machine, een snijmachine en een radiocassette-recorder. De waarde van de buit bedraagt vermoedelijk rond de 30.000 gulden. Bij de in braak werd een raam geforceerd. Het misdrijf werd maandagmorgen ontdekt door medewerkers van het naai-atelier. Drie taxi's Kerkhof van de weg gehaald LEIDEN - Drie auto's van het taxi bedrijf Kerkhof zijn de afgelopen weken door de Leidse politie van de weg gehaald en in beslag genomen. De wagens waren niet gekeurd en verkeerden in slechte staat. Drie weken geleden haalde de po litie de eerste taxi van de straat. De auto bleek geen apk-keuring te heb ben ondergaan. Ook de speciale taxi-keuring was achterwege geble ven. Afgelopen vrijdag onderging een tweede taxi van Kerkhof het zelfde lot. En gisteren was het weer raak. Beide taxi's bleken geen ver gunningen te hebben en bleken technisch ondeugdelijk. Bij toneelvereniging TIG

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15