TAD LEIDEN Kans aidsbesmetting door bijten is gering 'Geld is belangrijker dan veiligheid voetbalstadions Taxibedrijven straks 24 uur per dag bereikbaar Kritiek op invoering chemokar in Leiden Muziekverzamelgebouw gereed LEIDSCH m DAGBLAD DINSDAG 6 JUNI 1989 Poging tot doodslag nauwelijks te bewijzen LEIDEN - De kans dat de twee Leidse agenten en de NS-werknemer, die afgelo pen zaterdag werden gebe ten door een 27-jarige Leidse drugsgebruiker, zijn besmet met het aids-virus is uiterst klein als onmiddellijk de juiste maatregelen zijn ge troffen. "Ik zou bezorgd zijn, maar de kans dat zij zijn be smet is heel gering", zo rea geert professor R. van Furth, hoogleraar infectieziekten en lid van de aids-werkgroep van het Academisch Zieken huis Leiden (AZL). Volgens professor Van Furth is de kans op besmetting vrij klein. "Als ding v; de wonden meteen goed zijn uitge- op zo'n kort mogelijke termijn te met virus zijn besmet en daaraan weten of de verdachte eraan lijdt of overlijden, dan zal de bijtende niet", aldus Mostert. drugsgebruiker vrijwel zeker niet De snelste manier om uit te vin- kunnen worden veroordeeld voor den of de drie mogelijkerwijs het doodslag. "Je moet dan bewijzen aids-virus hebben opgelopen, is via dat het slachtoffer voordat hij werd de verdachte. Nu inmiddels is ge- gebeten niet aan aids leed. En dat is bleken dat de man geen aids heeft, onmogelijk", aldus Vos. bestaat nog de kans dat hij seroposi tief is. Met een bloedproef kan de aanwezigheid van het aids-virus worden vastgesteld. Dat duurt ove rigens altijd nog drie maanden. Eni ge zekerheid zou ook kunnen wor den verkregen uit de medische ge gevens van de verdachte. Maar daarover kan de politie ook slechts beschikken als de verdachte en zijn LEIDEN - Taxibedrijven in deze regio moeten straks 24 uur per dag bereikbaar zijn voor hun klanten. Dit kan mogelijk gevol gen hebben voor de taxitarieven, zo bleek gisteren tijdens een ver gadering van de commissie taxi- antwoordelijk voor de nieuwe richtlijnen waarmee taxibedrij ven moeten werken. Taxibedrijven hebben nu nog niet de verplichting om 24 uur per dag bereikbaar te zijn. Vooral in woners van kleinere gemeenten kunnen daardoor 's nachts pro blemen ondervinden. Als het plaatselijk bedrijf gesloten is, en telefoonboeken en dergelijk niet bij de hand zijn, zijn ze verstoken van vervoer. En dat is een slechte zaak, vindt de commissie. De verplichting om voortdu rend bereikbaar te zijn, wil overi gens niet zeggen dat taxibedrij- ven ook 24 uur per dag wagens beschikbaar moeten houden. Volgens de commissie zouden ondernemingen onderling afspra ken kunnen maken over 'wacht diensten', waarbij de verschillen de telefoons doorgeschakeld kunnen worden. De ondernemers vrezen nu dat ze door deze maatregel voor hoge re kosten komen te staan. Ook wanneer klanten slechts een kor te rit in hun eigen dorp willen ma ken zijn bedrijven gedwongen een auto te sturen, zelfs al zijn ze ver buiten die gemeente geves tigd. Nu kunnen taxibedrijven de kosten daarvoor nog in rekening brengen bij de klanten, bijvoor beeld met een speciaal 'buitenta rief. Wanneer de taxitarieven in de regio echter zijn gelijkgescha keld - een ander voornemen van I - moeten de onder- röp dergelijke ritten geld toeleggen. De leden van de 'taxi-commis sie' hadden gisteren oog voor de problemen van de bedrijven. Ze zijn bereid de extra kosten voor de taxibedrijven via het algemene tarief te verrekenen. Over dit ta rief heeft nog overleg plaats tus sen de commissie en de onderne mers uit de regio. De 'taxicommissie' overweegt ook om een zogeheten bestuur dersvergunning in te voeren. Een dergelijke vergunning is nu al verplicht voor taxichauffeurs in Leiden. De meeste omliggende gemeenten kennen zo'n verplich ting niet. De meeste ondernemers die gisteren aanwezig waren bij de vergadering van de commissie taxivervoer drongen er op aan zo'n vergunning voor de hele re gio in te voeren. Daarmee kunnen taxichauffeurs die zich geregeld misdragen, makkelijker tot de or de worden geroepen of desnoods worden ontslagen. Volgens de on dernemers is het zonder de be stuurdersvergunning heel moei lijk om een 'uit de toon' vallende chauffeur tot de orde te roepen. arts daarmee instemmen. Volgens Mostert zal de politie in de toekomst nog behoedzamer te werk moeten gaan bij de aanhou- [dit soort verdachten. "Het criminali- spoeld en gedesinfecteerd is de teit van de ergste soort die adequaat kans op besmetting heel gering. Als moet worden bestreden. Als wij iemand bloedt, van een ander I chaam komt heel klein", vertelt Van Furth. Het risico van besmetting de kans dat bloed tevoren weten dat we een dergelijke die wond in het li- verdachte moeten aanhouden, kun nen we maatregelen nemen en er re kening mee houden. Maar de i zelfs nog veel kleiner als de man zelf lijkheid ligt juist in het dagelijkse niet heeft gebloed. "Besmetting speeksel gebeurt bijna nooit". De Leidse hoogleraar heeft geen I cijfers over dit soort gevallen pa- meent Mostert raat, omdat ze vrijwel nooit voorko men. Uit Amerikaanse gegevens blijkt dat van de duizend die zich prikken met injectienaald er maar bij aids-virus werd aangetoond. "De vergelijking gaat niet helemaal op, maar het zijn de enige cijfers die ik heb", aldus Van Furth. De Leidse hoofdcommissaris H. Mostert pleit naar aanleiding van het voorval voor de mogelijkheid werk, zoals afgelopen zaterdag. De aanhoudingstactiek zal daarom nog moeten worden verfijnd", Mostert. Vorige week kwam Groningen in het nieuws kwam omdat in het ar rondissement daar alleen al het besmette "dreigen met aids-besmetting als een poging tot doodslag wordt gezien. De politie in die stad vervoerde een verdachte die met aids-besmetting dreigde met een kap over zijn hoofd. De Haagse officier van justitie mr. H. Vos kan zich deze maatregel wel voorstellen en sluit niet uit dat hij de gehele stad in te voeren. In paar wijken zoekt de Rotter- niet het beste. Bo- damse Erasmus-universiteit ant- de woord op de vragen van de provin- is cie Zuid-Holland over het beste in- za- zamelingssysteem. de Daarbij gaat het vooral om de de vraag op welke manier mensen het chemisch afval het liefst bewaren. Het afval wordt in dit onderzoek |met een chemokar opge- LEIDEN - Het gekozen lingssysteem voor klein chemisch afval in Leiden vendien is de invoering vai chemokar gebeurd zonder dat gekeken naar de al bestaande inza melingsmogelijkheden. En was de voorlichting over de komst van de chemokar 'gewoon slecht'. Onderzoeker F. den Hond conclu deert dit naar aanleiding van een li teratuurstudie over de inzameling haald, maar deze stopt in elke straat klein chemisch afval met daar- om de honderd meter. Den Hond bij speciale aandacht voor de ge- meent dat mensen via deze metho- meente Leiden. Zijn rapport wordt de eerder afval zullen inleveren. donderdag overhandigd Leidse wethouders Kuijers der Molen. Den Hond uit in zijn rapport op Mocht de gemeente Leiden het Van halen van chemisch niet op deze manier willen regelen, dan zou het bestaande systeem moeten worden punten kritiek op de komst verbeterd. Langer staan op de plaat- de chemokar. Het gekozen sys- de haltes beter aangeven en de teem - de chemokar staat op don- chemokar ook op zaterdag laten rij derdag telkens een uur in een be- den. paalde wijk - heeft niet de voorkeur. De kar staat er tekort, zodat ri niet de kans krijgen het afval brengen. Den Hond wil ook dat de r meer mogelijkheden krijgen om het afval te brengen naar de gemeente lijke depots. Nu zijn de dqpots op bij dit soort verdachten bloed af ook wordt toegepast op de gearres- Ambtenaar J. Ouwehand (links) overhandigde voorzitter Han Hollebeek i Nu mag alleen iemand teerde Leidenaar, die vandaag ziekcentrum. wordt voorgeleid aan een van zijn Bovendien is er geen afstemming werkdagen van half acht tot v i Con Fuoco de sleutel i te die ervan wordt verdacht onder vloed te rijden worden onderwor pen aan een bloedproef. Maar dat zou ook voor verdachten moeten gelden, die dreigen anderen met het aids-virus te besmetten en hen ooi; verwonden. "In dit soort gevallen hebben de slachtoffers het recht om Bijtende Leidenaar is geen aids-patient LEIDEN - De 27-jarige Leide naar, die zaterdag twee agenten en een werknemer van de NS heeft gebeten, lijdt niet aan de ziekte aids. Dat is gebleken na een bloedonderzoek. Het is ech ter niet uitgesloten dat de man drager is van het aids-virus. Daarover is pas later zekerheid te krijgen, aldus politiewoord voerder Dick Graveland. De Leidenaar werd gisteren aangehouden nadat hij op het dak van het NS-station had gelo pen. Bij zijn arrestatie gedroeg de man zich agressief. Hij ver zette zich hevig, verklaarde dat hij aan de ziekte aids lijdt en dreigde de agenten daarmee te besmetten. Tijdens de worste ling die na zijn aanhouding volg de, heeft de Leidenaar inder daad twee agenten en een mede werker van de NS gebeten. De man wordt nu poging tot dood slag, zware mishandeling en be dreiging ten laste gelegd. Onzeker was echter of de Lei denaar ook echt aan de dodelij ke ziekte lijdt en of hij de agen ten en de NS-medewerker daad werkelijk heeft besmet. Van de verdachte zijn geen medische gegevens bekend. Gisteren stond hij toe dat een bloedon derzoek werd gedaan. Daarbij is duidelijk geworden dat hij niet aan aids lijdt, iets wat volgens Graveland onmiddellijk is vast te stellen. Of de man seroposi tief is, kan pas later worden be paald. Mogelijk pas ovér drie maanden. Ook een drager van het aids-virus kan de ziekte overbrengen op anderen. Een pluspunt is nu, aldus Graveland, dat de twee agenten en de NS-medewerker minder lang in onzekerheid hoeven te zitten. Als de verdachte de bloedtest had geweigerd, had den ze pas over negen maanden duidelijkheid gekregen over het eventuele besmettingsgevaar. Die periode is nu verkort tot drie maanden. De Leidenaar is vanmorgen voorgeleid voor de officier van justitie. collega's. "Als iemand na drie da gen nog steeds zo agressief is dat een politieman daarvan bang wordt, dan heb ik geen ethische of praktische bezwaren tegen een kap waardoor hij niet meer kan bijten", aldus Vos. De officier meent dat het nog moeilijk zal worden poging tot doodslag te bewijzen. Vos: "Het grote probleem is dat je moet vast- tussen de chemokar en de bestaan de inzamelingspunten zoals de de pots bij de gemeentereiniging i vuilverbranding i open, terwijl het depot bij de vuil verbranding ook op zaterdagmor gen is geopènd. Den Hond meent i de winke- dat beide depots op zaterdag tot liers. Den Hond verbaast zich er- 17.00 i over dat de gemeente de chemokar baar moeten zijn huurt bij de Roteb, terwijl het che- naars. misch afval van de depots via de fir- ma Ecotechniek worden verwerkt. "Het lijkt erop dat er niet is nage dacht over mogelijke gevolgen, bij- LEIDEN De vijf muziekvereni- Het streven is om daarmee voor de ten niets te horen, gingen waarvoor het gebouw is zomervakantie klaar te zijn. De offi- De muziekverenigingen 1 neergezet, betrekken binnen afzien- ciële opening zal als alles naar wens nog steeds overleg met de gemeente voorbeeld dat administratiekosten bare tijd het muziekcentrum aan de verloopt in oktober zijn beslag krij- over de mogelijkheden om de huur- van twee bedrijven moeten worden jJ J.C. de Rijpstraat. Drie van de vijf gen. prijs van het gebouw naar beneden opgebracht". stellen of de man aids heeft. Als hij verenigingen hebben hun gedeelte Een proef met zestig blazers van te krijgen. Woordvoerder van de m net rapport, dat werd geschre- weigert mee te werken aan een van het gebouw al opgeleverd ge- K&G heeft volgens ambtenaar J. vereniging J. Reijken is over de uit- yen op verzoek van de Leidse afde- kregen (gisteren gebeurde dat voor Ouwehand van de gemeentelijke di- komst daarvan optimistisch ge- ling van de Vereniging Milieudefen- Con Fuoco), de andere twee krijgen rectie gebouwen geleerd dat de stemd. Volgens hem kan overigens sie en wordt uitgegeven door de We- in de loop van volgende week de akoestiek van het muziekcentrum van geld dat is overgebleven van de tenschapswinkel en Chemie en Sa- sleutel. niets te wensen overlaat. "De vier superloterij die de verenigingen menleving, staat ook een aantal aan- De verenigingen zullen zich de dirigenten waren zeer enthousiast", eerder dit jaar organiseerden de eer- bevelingen. Den Hond pleit er voor komende tijd op de inrichting van Van de 108 decibel die de toeters ste maanden de huur worden be- een experiment dat nu wordt ge- hun nieuwe onderkomens storten, met elkaar produceerden, was bui- taald. houden in een aantal Leidse wijken Inbraak Religia bloedproef, kun je poging tot dood slag niet bewijzen. Dan kom je uit op een bedreiging met enig misdrijf tegen het leven gericht". De maxi male straf is bij de laatste aanklacht lager dan bij poging tot doodslag. Mocht een van de slachtoffers wel LEIDEN - Bij een inbraak in de winkel Religia aan de Herensingel is een nog onbekend aantal gouden en zilveren kruisjes, beeldjes en hangertjes gestolen. De inbraak heeft plaats gehad tussen zondag middag en maandagmorgen. De in breker moet zich terwijl hij het pand binnendrong, hebben ver wond. De politie heeft in de zaak na melijk bloedsporen gevonden. Leidse docent 't Hart: niets geleerd van Sheffield en Heizei LEIDEN - Van het drama van Sheffield, waarbij 95 mensen om het leven kwamen, hebben autoriteiten helemaal niets ge leerd. "Lessen blijken met na me moeilijk te leren te zijn wan neer ze geld kosten", zegt be stuurskundige Paul 't Hart over instellingen die te maken heb ben met de problemen rond de voetbalvelden. Ze reageren vol gens hem kortzichtig op een ramp en proberen daarmee 'de vorige oorlog te VB spelen elkaar de bal toe. En balbond (UEFA) vooraf is gecontro- Niemand wil opdraaien leerd. "De inspectie is zeer opper- kostte totaal Een grondi- w i het licht ge- geluk dan wijs- bracht dat het stadion leed aan rot tend beton, dat her en der staanders voor de kosten. In Nederland wordt vlakkig gebeurd nu maar voort gemodderd. Dat er niet meer dan nog geen ongelukken zijn gebeurd ger onderzoek had is eigenlijk heid". past binnen zijn specialiteit: be- opgemerkt, dan blijft het de vraag sluitvorming in crisissituaties. "Be- of de wedstrijd dan ergens anders door Meindert van der Kaaij sluitvorming onder grote druk) blijkt een vorm van 'collectieveI^H domheid' te veroorzaken binnen gens 't Hart groepen. Ook al zijn de individuele in handen leden nog zo intelligent, onder tijds-| druk en stress blijken zij hele rare, onvoorspelbare besluiten te 't Hart is dan ook medewer- dat moet altijd met ker van het crisisonderzoeksteam, zag gebeuren". Nu gespeeld. Een andere stommiteit was vol- i de ordehandhaving twee organisaties te geven: de Brusselse politie en de Rijkswacht. "Dat druist in tegen al le regels van ordehandhaving, want centraal ge- het sta- samenwerkingsproject tussen dion een denkbeeldige diagonale de Leidse en Rotterdamse teit. Betonrot Op de zomerse avond 1985 wilde 't Hart op gaan kijken naar de Europacupfina- "Wat ontbreekt is fundamenteel on derzoek naar de oorzaken van ram pen zoals die in Sheffield en in het Heizelstadion", zegt 't Hart die een boek schreef over het Heizeldrama. Zo stelt hij dat op het Heizeldrama gereageerd is met het uitsluiten van Engelse clubs van Europees voet bal. Na Sheffield zijn als reactie in de Engelse stadions de hekken weg gehaald. WÊÊ Toch werd de afgelopen Europa- PijnVnbürg" sterttê" hij lijn getrokken. Een vang van de wedstrijd zag de Brus selse politie dat er iets gaande was in het Engelse vak. Aangezien dat vak onder toezicht viel van de Rijks gemak wacht, werd er niet ingegrepën. Wel [probeerden de Brusselse politii |le Juventus-Liverpool. "Ik schrok negen keer toe tevergeefs contact te aanvankelijk van de afschuwelijke leggen met de Rijkswacht. De twee beelden. Even later bedacht ik dat hier sprake lige organisatie instanties zaten echter op verschil- aneenrampza- lende radiofrequenties. Volgens 't pakte ik mijn Hart kunnen de burgemeester van blocnote om dingen te noteren". Sa- Brussel en het ministerie j met zijn Belgische collega Bert nenlandse zaken het zich aantrek- cüp 2 finale in Bern gespeeld i ouderwets en krakkemikkig sta dion. En dat terwijl in dezelfde stad ook een wat kleiner, maar in elk ge val veel veiliger stadion staat. Afge zien van het gebrek aan kennis, speelt geld volgens hem een beslis sende rol. "Onbegrijpelijk als je ziet onder- ken dat zoek naar het Heizeldrama. gestaan Het antwoord op de vraag 'hoe het kon gebeuren?' is volgens deze situatie hebben toe- Een grove fout". Maar er zijn ook 'lullige' fouten gemaakt. Op het moment dat de Hart zeer gecompliceerd. "Achteraf Rijkswacht het zelf in de gaten ngelukkige kreeg e nstandigheden' kunnen tale Op verschillende i Engelse supporters het fa- Z binnendrongen, bleek dat er te weinig manschappen in het zijn organisatorische stadion aanwezig dat dan nog steeds de verkeerde fouten gemaaki". Daarbij zijn fou- Driteiten worden gesteld. 'Het geld is nog steeds belangrijker dan veiligheid", zegt de docent aan del Leidse universiteit. Eveneens beschamend vindt hij de gang van zaken met de voetbal pas: "Overheid, gemeente en KN- r buiten het stadion c ten gemaakt zoals iedereen die da- king mislukten omdat de batterijen gelijks maakt, maar ook fouten die volgens 't Hart echt verwijtbaar zijn en te voorkomen waren geweest. Een voorbeeld daarvan is de on toerijkende wijze waarop het Hei zelstadion door de Europese voet- H de walkie-talkies op waren. Ver der was de Rijkswacht volstrekt on voldoende geïnstrueerd, waardoor bij voorbeeld dronken toeschou wers niet de toegang werd ontzegd. Het wijst volgens 't Hart allemaal Docent Paul 't Hart: "Slachtoffers in het Heizelstadion vielen vooral on der Italianen omdat het geen wilde vechtersbazen waren (foto Jan Holvast] op een gebrek aan organisatie voor- was een zogenaamd neutraal vak af. De kaartverkoop verliep daarom met plaatsen bestemd voor Belgen, niet zoals het had gemoeten. Tussen Toch zijn veel kaarten van het vak Z vechtersbazen het Engelse en het Italiaanse vak in handen van Italianen terecht ge- komen. Er was simpelweg voorbij gegaan aan het feit dat er veel Itali aanse gastarbeiders in België wer ken. "De organisatie van een finale is duidelijk onderschat. De Belgische voetbalbond bestond 100 jaar en een finale leek een leuk verjaar dagscadeau. En dat terwijl bonden uit andere landen op dat moment al wisten dat het organiseren van fina les helemaal niet meer leuk is van wege de vele risico's. Nu werd een paar weken van tevoren een Rijks wachtkapitein die nauwelijks erva ring had met voetbalwedstrijden, opgezadeld met de ordehandha ving". De grote les die 't Hart en Pijnen burg in elk geval uit het Heizeldra ma hebben getrokken is dat dit ge val niet op zichzelf staat. "Wat in Brussel gebeurde was niet uniek. Je kan het opvatten als een ernstige politiek-bestuurlijke crisissituatie. Onder hoge druk moesten gezags dragers besluiten nemen die de loop van de gebeurtenissen een cru ciale wending gaven. De ene foute handeling leidde tot de andere. Wat dat betreft zijn er tussen rampen ve le parallellen te trekken", aldus 't Hart. Hetzelfde geldt overigens voor zogenaamde 'bijna-rampen'. Groot schalige evenementen met een slechte organisatie kunnen ook goed aflopen. Wat had er gebeurd wanneer in het fatale vak Z geen keurige Italiaanse huisvaders met kinderen hadden gestaan, maar de harde kern van de Juventus-sup- porters? Waarschijnlijk hadden zij gewoon terug gemept en was het een ordinaire vechtpartij geworden zoals die zo vaak voorkomt op tribu nes. Nu raakten de mensen in pa niek en liepen elkaar onder de voet. "De slachtoffers van vak Z vielen i'ooral, omdat ze zelf geen wilde ten", constateert 't Hart droog. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13