Popgroepen Alphen samen in stichting DE TIJDi 'kroniek over VANTÖENIMèMên Roze stembiljetten in Woubrugge PAGINA 8 MAANDAG 5 JUNI 1989 MAANDAG 5 JUNI AJphen avond-wandelvierdaagse, start om 18.00 uur bij de Rijnstreekhal. Katwijk strandloop over 2, 4, of 8 km, start om 19.30 uur bij strandpavil- Leiden avond-wandelvierdaagse, start om 18.00 uur bij de kantine w 20.00 tot 23.30 uur in het LVC, Breestraat, tel: 146449. voorstelling: 'Stuivertje wisse len', door Toneelvereniging Tot Ie ders Genoegen, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden met 'Bloemensean- ce' door mevr. Nieuwenhuis, aan vang 20.00 uur in zaal Lage Mors- weg 14a. Noordwijk rondleiding in het botenhuis KNZHRM, Bosweg 2, van 19.00 Voorschoten ruilbeurs van o.a. postzegels, ansichtkaarten, bierviltjes enz. van 19.00 tot 22.00 uur in gebouw De Werf, Schoolstraat. DINSDAG 6 JUNI Alphen avond-wandelvierdaagse, start om 18.00 uur bij de Rijnstreekhal. Boskoop avond-wandelvierdaagse, ver trek vanaf het Gouweplein, tussen 18.30 en 19.00 uur. Katwijk sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma," Zwanenburg. Leiden avond-wandelvierdaagse, start om 18.00 uur bij de kantine w VTL. lezing drs. R. van Maanen, over het gebruik van fiscale ar chieven voor stamboomonder zoek, aanvang 20.00 uur in het gemeente-archief, ingang Vliet- panden. uitvoering van 'Dolce di Sposa', door Muziektheater Lak, aanvang 21.00 uur in de parkeergarage Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. Zoeterwoude wandeldriedaagse, sportcom plex Haasbroek, Nieuwe Weg, WOENSDAG 7 JUNI Alphen spreekuur voor 50-plussers in OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a, van 10.00 tot 12.00 uur. rommmelmarkt Leger de Heils, Zonneweg 3, van 13.30 tot 17.00 Boskoop avond-wandelvierdaagse, ver trek vanaf het Gouweplein tussen 18.30 en 19.00 uur. Katwijk duinwandeling olv een bos wachter, vertrek om 10.00 uur bij de Soefitempel. laatste vergadering werkgroep uitkeringsgerechtigden FNV-Lei- den, aanvang 13.30 uur bij wijk- vereniging Aktie», Berlagestraat. avond-wandelvierdaagse, start 18.00 uur bij de kantine w VTL. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. uitvoering van: 'Dolce di Spo sa', door Muziektheater Lak, aan vang 21.00 uur in de parkeergara- presentatie project 12.30 uur in hot Milieu Educatief Centrum, park De Houtkamp, Van Diepeningenlaan. bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bemhardstraat, aanvang 13.30 uur. ■K DUIVEN BERICHTEN "Het Oosten" Uitslagen van de zaterdag gehouden wed vlucht vanuit Arras over ongeveer 240 kilome ter: 1-4. T. de Groot. 2. Comb. Putten-v. Wee- ren, 3-5-8. T. v. As, 6-10. P. Juffermans, 7. P. v. Duyl, 9. W. de Jong. "L.P.C." 1. P. de Haas. 2. Verhagen-Witteveen, 3-4. J. Staffeleu, 5-6. W. Schouten, 7. J. Boelen. 8. W.L. Onstenk, 9. J. v.d. Hoogt, 10. P. Schlag- "Leiderdorp" 1 -7. E. v.d. Nieuwendijk, 2-9. H. van Laar, 3. P. Sloos, 4. G. Hendrikse, 5-6 D. van Seggelen, 8. Comb. B. en G., 10. W. Jacobi. "De Blauwkras" 1-3-5. R. Verhoogt, 2. A. Houweling, 4. R. v.d. Geer, 6. P. Landensbergen, 7. F. v.d. Wete ring, 8. G. v.d. Blom, 9. B. Geenjaar, 10. Comb. Nieuwendijk. "De Zwaluw" 1-7. P. v. Wissen, 2-5. P. Verhoork, 3-8. P. v. Leeuwen, 4-6. L. en Th. Verhoork. 9. H. v.d. Kooij, 10. M. v. Klaveren. "De Vriendenclub" 1J.J. Degen, 2-6. S. Klootwijk, 3. J. v.d. Steen, 4. J.M. Turk, 5. G.P. Gijsman, 7. S. Pracht en zn., 8. W. Siera jr. 9. J.M. Doornik, 10. W. v.d. Kooy. "De RijnkHevers" 1-2-8. J. Kok, 3-6-9. A. de Meij, 4. Krijn W. Dok- kum, 5. Theo Kraan, 7. J. Zevenhoven 10. Aad de Vries. "'t Centrum" 1H. Sassen en Zn. 2-8. Gebr. Heinen, 3-6-10. B. Hoogervorst, 4-7. N. Wijfje, 5. J. den Hartog. "Het Stedelijk Samenspel" 1. Anders/Straathof, 2. H. Sassen en zn, 3. G. Groenendijk en zn, 4. A. de Rover, 5. Gebr. Heinen. "De Reisduif" 1. W. Kop. 2-9. P. Kooijman, 3-5. N. de Groot en zn, 4. A. Singeling, 6. M. Schlagwein, 7-10. A. v.d. Dop en zn, 8. Harteveldt-Schoenmaker. We houden er hopelijk allemaal allang rekening mee, maar plezie rig zijn de heffingen in verband met het milieu niet. Blij zijn we er niet mee, maar we begrijpen dat het onvermijdelijk is. Nu moet de prijs worden betaald voor een lan ge periode van verwaarlozing en nonchalance ten aanzien van het milieu. De waterschappen spelen een belangrijke rol bij de inning van deze milieuheffingen. Deze wa terschappen zijn eerbiedwaardi ge oude instellingen. Hun ont staan heeft alles te maken met de strijd tegen het water. In het ver- schijningsgebied van het Leidsch Dagblad speelde de Oude Rijn een belangrijke rol. Nu is de Oude Rijn een vrij on betekenende zijarm van de gelijk namige rivier. In vroeger tijden was de Oude Rijn de belangrijk ste rivierarm waardoor het Rijn water naar zee stroomde. Zo rond 1100 was de Oude Rijn een moeilijk in te tomen rivier. Regen en smeltwater uit Zwitser land, Duitsland en Frankrijk kon den van deze rivier een woest naar zee stromend monster ma ken. Mensen en dieren bedrei gend, gronden verwoestend. Zo rond 1100 was Holland me de hierdoor nog een woestenij. Slechts enkele gebieden waren een beetje bewoonbaar. In de dui nen en op de wat hoger gelegen gronden langs de Oude Rijn kon den mensen wonen. Je kunt niet spreken over veilig wonen, daar voor was het gedrag van de Oude Rijn te grillig. Het grootste ge deelte van Holland bestond uit moerassige gronden. Bomen die geschikt waren voor een zeer vochtig milieu vormden de voor naamste beplanting. Elzen en berken kwamen veel voor. In een aantal plaatsnamen vind je de herinnnering aan deze bossen of wouden nog terug: Hazerswoude, Woubrugge, Zoeterwoude. Moedeloos De strijd tegen het water was een gevecht om moedeloos van te worden. Het werd er voor de be woners van Midden-Holland niet eenvoudiger op toen de Oude Rijn begon te verzanden. Het landschap werd nog drassi- ger toen het Rijnwater niet meer snel weg kon stromen naar de zee. Grote delen van Midden-Holland liepen onder water. Na enige tijd vond de Rijn nieu we uitgangen naar zee en met na me de Lek werd een belangrijke Maar deze omschakeling duur de geruime tijd èn in deze jaren was de situatie in Midden-Hol land uiterst vervélend. Zó vervelend, dat de graaf van Holland besloot maatregelen te nemen. Holland was toen een min of meer zelfstandige staat, al moest de Hollandse graaf wel de Duitse keizer als zijn meerdere er kennen. Wel nu, de graaf liet omstreeks 1150 een dijk opwerpen om het uit de richting Utrecht komende water tegen te houden. Voor de inwoners van Midden-Holland een plezierige maatregel, de wa teroverlast werd minder. Voor de mensen aan de Utrechtse kant van de dijk namen de waterpro blemen natuurlijk alleen maar toe. Tegenmaatregelen De inwoners van het bisdom vroegen de Utrechtse bisschop om tegenmaatregelen te nemen. Om te voorkomen dat de bis schop de dam weer zou afbreken, bouwden de Hollanders bij de dijk een versterking. Een burcht op de grens (zwade grens) van het Hollandse gebied. Bij deze Zwadeburg ontstond in later tijd het plaatsje Zwammerdam. De Utrechtenaren en de bisschop waren woedend. Begrijpelijk, de bisschop van Utrecht zag zich nu in zijn gebied geconfronteerd met overstromingen. Hij diende een klacht in bij de Duitse keizer en deze beval dat de dam moest wor den opgeruimd. De macht van de keizer in deze uithoek van zijn rijk was echter gering en de Hollandse graven bleven de inwoners van het Sticht, een andere naam voor het bisdom, dwars zitten. Op den duur werd het conflict door een compromis opgelost. Onder bepaalde voorwaarden werd het de onderdanen van de bisschop toegestaan het overtolli ge water door de dam op de Oude Rijn te lozen. Als tegenprestatie moesten de inwoners van het Sticht onder andere bijdragen in de kosten van enkele sluizen. Het is duidelijk, dat al in de 12e eeuw de overheid zich moest be zighouden met 'waterzaken'. Begin waterschap Sommige deskundigen zien in de aanleg, het onderhoud en de repa ratie van de dam bij Zwammer dam het begin van het water schap Rijnland. Een organisatie ontstond. De graaf stelde schouwers aan die toezicht'moesten houden op de dam en al spoedig ook op de andere dijken. Uit deze groep schouwers is in later tijd het college van heemra den voortgekomen. Volgens een officieel stuk uit 1286, van de hand van Floris V lag het bestuur van het waterschap in handen van zeven hoogheemra den. De leden vulden bij een vacatu re hun college zelf aan, de beëdi ging lag in handen van de graaf. Van de zeven hoogheemraden werden er vier benoemd door de edelen en landeigenaren. Eén moest gekozen worden uit het stadsbestuur van Leiden. Het stadsbestuur van Haarlem lever de twee leden. Normaliter volgde de graaf bij benoemingen de voordracht van de hoogheemraden. Soms oefen de de graaf heel bewust invloed DE VERSTREKKENDE GEVOLGEN VAN DE DAM BIJ ZWAMMERDAM MET DE DEUR IN HUIS - Een 19- jarige automobilist uit Lisse is gis termiddag met zijn auto een woning In Lisse binnengereden. De be stuurder verloor de macht over het stuur. Hij kwam in de kamer tot stil stand. De schade is enorm. De be stuurder kwam met de schrik vrij. De bewoners waren niet thuis. Begonnen als een bescheiden instelling, waarin de te vervullen functies niet meer waren dan bij baantjes, groeide het waterschap Rijnland uit tot een belangrijke organisatie. Hoogheemraden werden belangrijke lieden. Op den duur beschikten ze her en der over eigen logeer- en vergader ruimten, onder andere in Leiden en in Alphen bij Molenaarsbrug. Oude, eerbiedwaardige instel lingen deze waterschappen. Vele hebben de eeuwen over leefd en hun belangrijke positie tot op de dag van vandaag ge handhaafd. BRAM VERHOOG Badseizoen Katwijk officieel geopend Geld nodig voor isolatie oefenlokalen in muziekschool Het monu mentale pand van het Hoog heemraad schap van Rijnland in de Leidse Bree straat. (foto uit van de sleutelstad') uit op deze keuze. In 1469 schreef Karei de Stoute de heemraden zijn favoriet Thielman te kiezen. De baljuw trad op als voorzitter van het hoogheemraadschap. Deze baljuw was oorspronke lijk een bestuursambtenaar van de graaf. Hij kreeg er dus een taak en een titel bij: dijkgraaf. Burgemeester Van Montfrans zette zaterdag ter opening van het badseizoen een schaap vakkundig in z'n hempie. Dank zij het mooie weer van de laatste tijd draait het badseizoen al op volle toeren. (foto Dick Hogewoning) KATWIJK - Met het scheren van een schaap heeft burge meester Van Montfrans zater dag in het centrum van Katwijk het badseizoen geopend. De opening van het strandseizoen, dat door het fraaie weer van de afgelopen tijd al een drukte van belang kent, stond in het teken van de provincie Drente en werd georganiseerd door de Katwijkse VW en de winke liersvereniging PAC. Vertegenwoordigers uit Dren te lieten aan het vele publiek zien wat deze provincie te bie den heeft. Zo werden oude kle derdrachten geshowd en was er een optreden van de volksdans groep De Schoapn Daansers uit Exloo. De Vrolijke Dauwtrap pers uit Hoogeveen zorgden voor de muzikale noot. Daar naast kon het publiek kennis maken met de vele recreatieve mogelijkheden die Drente biedt. Er waren ongeveer 30 am bachtslieden en kunstenaars die demonstraties gaven voor het publiek in onder meer houtsnij den, spinnen, weven, koekslaan en het maken van manden. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen wil in sa menwerking met de Streek- muziekschool de Stichting Pophuis oprichten. De stich ting krijgt tot taak geld te ver werven, zodat na de verhui zing van de muziekschool naar het oude raadhuis twee lokalen kunnen worden inge richt als oefenruimte voor Alphense bands. Vooral voor de isolatie van die lokalen is veel geld nodig. "De stichting is een constructie om gebruik te kunnen maken van aller lei fondsen, waarvoor de gemeente en de Streekmuziekschool op zich zelf niet in aanmerking komen. De aanvragen moeten van het particu lier initiatief komen", verklaart B. Meyer zu Schlochtern, hoofd van de afdeling welzijn van de gemeente. Behalve afgevaardigden van de ge meente en muziekschool, is het de bedoeling dat ook de bands zelf in de Stichting Pophuis zijn vertegen woordigd. Geluidsoverlast Een aantal keren per jaar, aldus Meyer zu Schlochtern, krijgt de ge meente van plaatselijke popgroe pen de vraag om oefenruimte. Al phen heeft geen eigen popbeleid. "Het popgebeuren speelt zich voor namelijk af in en rond de Streekmu ziekschool. Als die na de zomer uit het huidige gebouw verhuist, ont staan problemen ten aanzien van de geluidsoverlast. Isoleren kost veel geld. We zijn dan ook op zoek naar een financiële oplossing". Volgens P. Brummer, als coördi nator lichte muziek nauw begaan met het lot van de bands van de mu ziekschool, is het wel de bedoeling dat de popmuziek binnen de muren van het nieuwe onderkomen wordt gehouden. "Er bestaan geen plan nen om ergens anders oefenruimte in te richten". Momenteel repeteren bij de mu ziekschool twaalf bands. Brummer: "Voor de helft gaat het om muzikan ten die als jonge jongens bij de mu ziekschool zijn begonnen te spelen, maar er zijn ook ouderen die nu les- sen volgen. En er zijn een paar groe pen die 'van buitenaf komen". Vo rige week zaterdag gaven de bands openlucht-optredens in het cen trum. "Iedereen heeft toen kunnen horen dat er zéér levendige pop wordt gemaakt. Bijna alle groepen zijn van hoog niveau. Er zit best veel talent bij", zegt de coördinator. "En al onze leerlingen verdienen goede huisvesting, maar als werkelijk mu zikanten daarvoor in aanmerking komen, dan verdienen de popgroe pen dat wel. Er zijn geen enthou siastere muzikanten dan deze". Mogelijkheden Volgens Brummer kunnen de mo gelijkheden in de nieuwe accom modatie flink worden uitgebreid. "We krijgen daar twee lokalen, nu hebben we er één. Daardoor kun nen we veel meer doen met de afde ling lichte muziek. Meer bands, meer cursussen. Nu zijn er opleidin gen op de populaire instrumenten, die allemaal door vakleerkrachten worden gegeven. Er komen losse cursussen bij, zoals improviseren voor gevorderde blazers en een cur sus zingen lichte muziek, waar zan gers leren hun stem op een gezonde manier te gebruiken, voor het be houd van de stem dus". Het al eerder genoemde gemeen telijk popbeleid is morgenmiddag onderwerp van gesprek bij een symposium in het Parktheater, dat is georganiseerd door de Culturele Raad Zuid-Holland. Er zijn diverse sprekers, er speelt tussendoor een band en wethouder G. Brussen- Leerdam neemt de uitslag van een onderzoek in ontvangst. Het gaat om een onderzoek van de Zuidhol landse Popunie naar het beleid van gemeenten in deze provincie op het gebied van de popmuziek. Sikkens viert feestje Ongeveer 4000 mensen vierden zaterdag in Sas- senheim een feestje op het terrein van Sik- kens. Dat feest werd gevierd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de verffabriek in het bollendorp. Sikkens bestaat echter al veel langer Voor de 1400 werknemers van het van buiten aangetrokken, maar het en viert in 1992 het feit dat in 1792 tegenwoordig van de multinational programma werd in zijn geheel het bedrijf in Groningen werd opge- Akzo deel uitmakende verffabriek door de Sikkens-werknemers en de richt. voldoende reden om zaterdag een familieden verzorgd. In 1939 verhuisde Sikkens feestje te bouwen. Voor het jubile- naar Sassenheim. umfeest waren echter geen artiesten (foto Dick Hogewoning) WOUBRUGGE - Alleen voor de in woners van Woubrugge worden nieuwe stembiljetten voor de Eu ropese verkiezingen op 15 juni ge maakt. Na ruggespraak met de Kiesraad is besloten een roze biljet te drukken, zodat dat goed kan wor den onderscheiden van het vorige week, per abuis verspreide grijze formulier. "Op deze manier is de kans van fraude in Woubrugge praktisch uitgesloten", meent bur gemeester D. Brouwer de Koning. Brouwer de Koning heeft tot het drukken van nieuwe formulieren besloten, nadat afgelopen week per abuis 790 stembiljetten werden ver spreid, in plaats van kandidatenlijs ten. Dat gebeurde in Hoogmade en in een deel van Woubrugge. De bur gemeester zelf en verscheidene raadsleden bij wie een verkeerd bil jet was bezorgd, hebben de fout aanvankelijk niet in de gaten gehad. Brouwer de Koning vindt dat op merkelijk: "Het formulier ziet er toch duidelijk anders uit en heeft ook een andere afmeting. Maar bij na iedereen gaat er van uit dat zij het goede formulier krijgen toegezon den en bekijken dit daardoor min der kritisch". Nadat door twee Woubrugse ambtenaren eerst een paar dozen met de goede formulieren zijn uit gepakt en verspreid, is ook de over gebleven doos uit de kluis gehaald. Die had daar tot de verkiezingsdag moeten blijven staan. Aan de bui tenkant is niet te lezen wat de in houd is. "Dan zou je de kat op het spek binden en maak je het wel heel gemakkelijk voor kwaad willen den", meent Brouwer de Koning. Wel pleit hij voor een geleide-brief in de doos, zodat een extra controle wordt ingebouwd. Ondanks ver woede pogingen van gemeente ambtenaren, lukte het niet meer alle biljetten terug te halen. Enkele in woners hadden hun biljetten al ver scheurd en in de vuilnisemmer ge gooid. Er zijn nog steeds zo'n hon derd biljetten niet boven water ge komen. "Omdat het praktisch onmogelijk is alle biljetten terug te krijgen, heb ik in overleg met de Kiesraad beslo ten 3500 nieuwe biljetten te laten drukken in een afwijkende kleur. We hebben nog wel overwogen voor het hele kiesdistrict 700.000 nieuwe biljetten te drukken. Aangezien het aantal niet teruggekomen stembil jetten erg klein is, vind ik het niet redelijk het hele district op te zade len met het opnieuw drukken en verspreiden van de formulieren", zegt Brouwer de Koning. Is de kans op dubbel stemmen in Woubrugge uitgesloten, kwaadwil lenden die een grijs stembiljet in huis hebben kunnen dat door bij voorbeeld familie wel in een andere gemeente laten inleveren en dus dubbel stemmen. Brouwer de Ko ning: "Aangezien het om ten hoog ste honderd biljetten gaat, is het ef fect op de uitkomst van de verkie zingen vrijwel nihil". "Ik vind het prettiger om op een andere manier in de publiciteit te komen. Maar ik hoop toch dat door deze weliswaar negatieve publici teit de mensen nogmaals erop wor den geattendeerd 15 juni te stem men voor het Europese Parlement". Lissenaar (17) verongelukt LISSE - De 17-jarige R.C. Verwer uit Lisse is gisteren om het leven ge komen nadat hij gisternacht met zijn bromfiets op de Heereweg in Lisse was geslipt. De bromfietser en zijn eveneens 17-jarige passagier uit Lisse kwamen met hun hoofd tegen een betonnen bushaltehokje te recht. Beiden werden met hersenletsel opgenomen in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Verwer bezweek gisteravond aan zijn verwondingen. De andere jongen verkeerde van morgen nog in levensgevaar. Om dat het voor de politie nog een raad sel is hoe het ongeval heeft kunnen gebeuren, worden getuigen ver zocht zich met de politie in verbin ding te stellen (02521-11852).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8