Sluiting noodzakelijk van operatiekamers' 'Van oosterse goden tot Tom Sellick' LEIDSCH m DAGBLAD Hindoestaans feest loopt uit op grote vechtpartij actief in vrije lijd SM ^IDEN MAANDAG 5 JUNI 1989 Indien opheffing 'pijnpoh' van AZL doorgaat LEIDEN - Een feest van Hindoe- staanse Surinamers bij het buurt huis Op Eigen Wieken is afgelopen zaterdagavond uitgelopen op een grote vechtpartij. Daarbij gebruik ten de vechtenden messen, een kle wang en delen van een autokrik. Twee politiemensen moesten zelfs hun dienstwapen trekken om de massa op afstand te houden. Bestelbus nodig voor vervoer 'aids-lijder' (vervolg van voorpagina) LEIDEN - De aangehouden Leide naar, die zegt met het aidsvirus be smet te zijn, beet zaterdag niet al leen de politiemensen en de NS- werknemer. Hij was zo agressief dat hij niet in een personenauto kon worden vervoerd. "Hij beet in alles was los en vast zat. In de bekleding van de auto, in uniformen in politie- petten. Uiteindelijk hebben we een bestelbus nodig gehad om de man te vervoeren", aldus een politie woordvoerder. De man wordt poging tot' dood slag ten laste gelegd, zo is in overleg met de officier van justitie besloten. In het arrondissement Groningen worden alle mensen die aan aids lij den en daarmee dreigen, aange klaagd voor poging tot doodslag. "Maar de Leidenaar is nog een stap je verdergegaan. Hij heeft daadwer kelijk gebeten". Op het politiebureau is de man onderzocht door artsen en psychia ters van de regionale instelling voor ambulante geestelijke gezond heidszorg. Volgens hen was zijn toe stand niet zodanig dat opname noodzakelijk was. "De man is dus ingesloten en gewoon verdachte voor ons, geen patiënt". Tegen de Leidenaar, een bekende drugsgebruiker, is al twaalf keer eerder proces verbaal opgemaakt, hoofdzakelijk voor winkeldiefstal len. Slechts een maal eerder - in 1988 - werd hij gepakt voor bedrei ging met geweld en poging tot zwa re mishandeling. De politie kon niet vertellen of de man eerder had ge dreigd anderen met het aids-virus te besmetten. De twee agenten en de NS-werk- nemer hebben zich niet ziek ge meld. De agenten worden begeleid vanuit het korps en door medici. Pas over negen maanden zal er vol ledige duidelijkheid zijn over de vraag of de drie zijn besmet met het aids-virus. De politie hoopt deze termijn te beperken, maar dat kan slechts als de 27-jarige Leidenaar meewerkt. Via een bloedonderzoek en het be schikbaar stellen van zijn medische gegevens kan mogelijk al op kortere termijn worden vastgesteld of hij aids heeft. Even na twaalf uur kreeg de Leid- se politie de melding dat er een gro te vechtpartij gaande was aan het Valkenpad in de Merenwijk. Aange komen op de plek zagen de twee agenten vier mensen vechten, waar bij met een draaistang en een au tokrik werd geslagen. Terwijl de agenten deze vechtersbazen aan het scheiden waren, begon er even ver derop een nieuwe vechtpartij tus sen drie anderen. Daarbij werden messen en een zwaard, een zoge naamde klewang, gebruikt. Een van de agenten zag dat een van de vechtersbazen een ander met een mes stak. De messetrekker werd aangehouden, maar kon ont komen omdat de gehele groep zich vanaf dat moment tegen de twee po litiemensen keerden. Zij werden zo in het nauw gedrongen dat zij hun dienstpistool trokken. Overigens was dreigen mét het wapen vol doende. Later konden de twee wel een an dere vechtersbaas aanhouden: een 24-jarige Leidenaar. Het is de man die met het zwaard liep te zwaaien en daarmee ook slaande bewegin gen maakte in de richting van de po litiemensen. De rest van de vech tenden sloeg op.de vlucht. Een van de agenten bleek na af loop van de vechtpartij in de vin gers gestoken te zijn. Over andere gewonden is de politie niets be kend. En ook over de aanleiding tast men nog in het duister. Voor 21ste keer geluidsoverlast bij Mezza Notte LEIDEN - Voor de 21ste keer in acht maanden heeft de Leidse dis cotheek Mezza Notte geluidsover last veroorzaakt. Rond half drie vanmorgen waren er nog honderd mensen in de discotheek aan de Pie- terskerkchoorsteeg. "De zaak was vol in bedrijf met de muziek nog aan", aldus een politiewoordvoer der. Mezza Notte moest om 1.00 uur dicht zijn. Volgens de politiewoordvoerder worden er maatregelen overwogen tegen de discotheek. Tegen de 26-ja- rige beheerder zal proces verbaal worden opgemaakt. LEIDEN - Sluiting van de polikliniek van de pijngroep aan het Academisch Zieken huis Leiden (AZL), leidt on vermijdelijk tot sluiting van enkele operatiekamers. Dat meent dr. J. Swen, chef de clinique van de afdeling anesthesiologie en lid van de pijngroep. Al enige tijd wordt gesproken over slui ting van deze polikliniek (de zogenaamde pijnpoli) die zich bezighoudt met pijnbe strijding. De nota van de commissie Herprofi lering die in vijf jaar een bezuini ging van 57 miljoen gulden moet op leveren, heeft de kans dat de polikli niek van de pijngroep verdwijnt volgens Swen aanzienlijk vergroot. Volgens de nota moeten er in de ko mende tweeënhalf jaar bij het AZL ruim 200 arbeidsplaatsen verdwij- De aanwezigheid van een pijnpo- likliniek is een eis voor de opleiding tot anesthesist. Assistenten die de opleiding tot anesthesist volgen, moeten een stage lopen op een pijn- polikliniek. Swen verwacht dat bij sluiting van die kliniek er geen as sistenten meer zijn te vinden die de Drie gewonden bij aanrijding op rijksweg A4 LEIDEN - Bij een aanrijding op de rijksweg A4 zijn zondag drie men sen gewond geraakt. Een Voorscho- tense vrouw (44) reed nabij de afslag Zoeterwoude in de richting van Den Haag. Haar auto kwam door het vele water op de weg in de slip, waardoor een andere auto, be stuurd door een 18-jarige vrouw uit Zoetermeer, bovenop haar knalde. De auto's botsten tegen de vang rail. Beide bestuursters bleven on gedeerd. maar drie andere inzitten den raakten gewond. Zij werden met onbekend letsel overgebracht naar het AZL. opleiding tot anesthesist aan het AZL willen volgen. Op dit ogenblik zijn er twintig assistenten in oplei ding. Swen zegt dat een tekort aan as sistenten ongetwijfeld ertoe zal lei den dat operatiekamers niet volle dig bemand kunnen worden en dus gesloten moeten worden. Deze drei ging heeft hij al eens aan de directie van het AZL medegedeeld. "Dat is kennelijk nog niet geheel begrepen. De inhoud van de nota Herprofile ring biedt te weinig waarborgen voor de toekomst. We zullen nog een tweede poging doen dit aan de directie duidelijk te maken", aldus Swen. Instemmen De medezeggenschapsraad van het AZL die met de bezuinigingsplan nen moet instemmen alvorens de nota doorgang kan vinden, neemt donderdag een standpunt in. De hoofden van de verschillende dien sten die in de nota herprofilering ge noemd zijn als mogelijke plaatsen waar kan worden bezuinigd, kon den eveneens nog geen reactie ge- De officiële reacties van de be trokken instanties van het AZL moeten 6 juli zijn ingediend bij de raad van bestuur. Op basis hiervan zal de raad van bestuur in augustus een bijgestelde nota produceren. Ook deze komt weer een inspraak ronde waarna in september een de- fintief beleidsplan op komt. LEIDEN Duizenden mensen hebben zaterdag en zondag de Internatio nale Hondententoonstelling in de Groenoordhallen bezocht. De tentoonstel ling was georganiseerd door de Kynologenvereniging Rijnland. In totaal werden, er 2100 honden gekeurd. Internationale deelname was er uit Dene marken, België, Duitsland en Frankrijk. Het was de derde maal dat Rijnland een hondententoonstelling in de Groenoordhallen organiseerde. De voorgaande twee edities hadden steeds een nationaal karakter, dit keer konden de hondebezitters ook internatio nale titels in de wacht slepen. Vrijwel alle rassen waren volgens de voorzitter van Rijnland, J.W. Mar- silje uit Hazerswoude-dorp, in de Groenoordhallen vertegenwoordigd. Marsilje kondigde aan dat het tweejaarlijkse evenement zeker een vervolg krijgt. Volgens de Rijnland-voorzitter is het evenement vlekkeloos verlopen. "Het aantal bezoekers lag op zondag beduidend hoger dan op zaterdag. Dat is eigenlijk het bekende Leidse beeld; we merken dat ook bij bijvoor beeld Beestenspul. (foto Loek Zuyderduin» Leidse studente en haar moeder terug van gewonnen wereldreis LEIDEN - "Van pure luxe tot die pe armoede". Zo omschrijven Jo- leen Ooms en haar moeder Yvonne Nagel de tocht van dertig dagen om de wereld 'Op zoek naar de sfeer rond verre godsdiensten'. De Leid se studente was in maart een van de vijf prijswinnaars van 'Caballero Reis om de Wereld'. Gisteren werd het Leidse koppel ingehaald op het Museumplein in Amsterdam. Joleen en haar moeder begonnen hun tocht in India om kennis te ma ken met het hindoeïsme. Juist het reizen per trein door dat land heeft diepe indruk gemaakt op het twee tal. "Dat komt vooral door de per soonlijke contacten die we opdeden in de trein. We reisden in de duurste klasse en ontmoetten zo de gegoede Indiërs. We konden daar de meest interessante gesprekken voeren. Ook over onderwerpen waarvan we dachten dat de mensen er niet over zouden willen praten, zoals het kas- te-systeem en de uithuwelijking". De gesprekken werden steeds ge voerd in het Engels omdat de mees te Indiërs die taal bleken te beheer sen, althans zo leek het. "Pas na eni ge tijd merkten we dat dat lang niet altijd het geval was. Dan bedoelden de mensen te zeggen dat iets ak koord was, terwijl ze nee schud den". Getroffen waren de Nederlanders ook door de sociale houding van de treinpassagiers. "Op een traject wa ren onze plaatsen dubbel geboekt. Er waren toen acht mensen voor zes plaatsen. We hadden de neiging om voor ons eigen plekje op te komen, LEIDEN Ongeveer duizend mensen hebben zaterdag de open dag van de Hortus Botanicus bezocht. Hortulanus Carla Teune (rechts op de foto) bood haar diensten aan aan mensen die iets over planten en ziektes wilden weten. Zo liet mevrouw J. Wielinga uit Oegstgeest een tak van een pruimen boom onderzoeken. De diagnose: loodglans en bladkrulziekte. Tijdens de open dag was verder een tentoonstelling over afval en milieu te zien, in de kassen van de tuin werd extra aandacht gegeven aan de economische ge wassen als cacao, kQffie en bamboe. (foto Henk Bouwman) Politie omwikkelt man met matrassen LEIDEN - De Leidse politie heeft een 25-jarige Leidenaar vanmorgen vroeg omwikkeld met matrassen vastgebonden. De man werd aangehouden om dat hij de woning van een ken nis niet wilde verlaten. Op het bureau werd hij agressief en be gon met zijn hoofd tegen ramen en deuren te slaan. Ook in de cel ging hij daarmee door. Omdat hij inmiddels aan zijn' hoofd gewond was geraakt, heeft de Leidse politie hem overgebracht naar het AZL. Maar na behandeling kon de man volgens een psychiater wel weer terug naar het politiebu reau. Maar daar begon hij op nieuw met zijn hoofd te bonzén. Om de man tegen zichzelf te be schermen is hij uiteindelijk om wikkeld met matrassen en vast gebonden. Hij kon zichzelf eni ge tijd later bevrijden maar toen bleek hij gekalmeerd. maar de Indiërs losten dat heel rus tig op en de coupé werd zo goed mo gelijk over de acht mensen ver deeld. Ook deelden de mensen hun eten met ons. In het begin dachten we ons eten voor onszelf te houden omdat we geen voorraad bij ons hadden, maar je past je aan en deelt toch ook je eigen voedsel uit". In de trein naar Mount Abu ont moetten Joleen en haar moeder 'Jain-people'. Deze mensen eren al het leven, doden niet en eten dus ook geen vlees. Ook voedsel dat on der de grond groeit, nuttigen zij niet. "Het viel mij op dat een van hen wel leren schoenen droeg. Toen ik hem daar opmerkzaam op maak te, moest hij lachen. Die man ging niet zover in zijn opvattingen, maar vertelde dat zijn vader nooit leer droeg". Na Indonesië (islam) en Singapu- re (boedhisme) was het de bedoe ling dat China werd bezocht. Van wege de politieke situatie in dat land raadde de reisleiding de Leidse studente en haar moeder aan dat reisdoel te laten vallen. In plaats van China werd Hongkong bezocht. Joleen: "Daar hebben we demon straties meegemaakt ter ondersteu ning van de studenten in Peking. Ik dacht dat de demonstranten niet zo erg fanatiek waren, ik kreeg eerder de indruk dat ze het samenzijn wel gezellig vonden". In Japan werden moeder en dochter Ooms getroffen door de zorg voor de natuur van de bevol king. "De natuur is daar heilig. In natuurparken worden geen honden toegelaten, mag niemand naar bin nen terwijl-ie een ijsje eet". Opval lend vond het tweetal verder dat er op zondag grote stukken snelweg werden afgezet voor recreatie. "Er Archiefonderzoek De Vereniging vrienden van het Ge meente-archief en de Leidse pilgrimcol lectie 'Jan van Hout' houden dinsdag 6 juni, een lezing over het gebruik van fis cale archieven voor stamboomonder zoek. De voordracht maakt deel uit van een lezingencyclus over onderzoek met archieven. De lezing wordt gegeven door drs. R.C.J. van Maanen, chartermeester van het gemeente-archief. De bijeen komst vindt plaats in het gemeente-ar chief, ingang Vlietpanden, en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 10 gulden. Uitkeringsgerechtigden De werkgroep uitkeringsgerechtigden van de FNV-Leiden houdt woensdag middag 7 juni de laatste vergadering van dit seizoen. De bijeenkomst wordt ge houden in het gebouw van de wijkvereni- ging Aktief aan de Berlagestraat in Lei den Zuid-West. De aanvang is 13.30 uur. De vergadering is voor iedereen toegan kelijk. traden dan rock-and-roll-bandjes op. Meisjes in pettycoats en jongens met geblondeerd haar stonden te dansen. Dat was heel raar omdat het volk zich door de week zo keurig ge draagt, maar op zondag gaan ze op een belachelijke manier uit hun bol". Het laatste land dat tijdens de reis van dertig dagen om de wereld werd aangedaan, was de Verenigde Staten. In Los Angeles gingen Jo leen en haar moeder op zoek naar de goden uit de filmwereld. Die von den ze ook. "We hadden een autootje gehuurd en reden bij Be verley Hills. Bij een verkeerslicht stopte er een grote zwarte limousine met chauffeur naast ons. We keken eens goed en zagen toen dat Tom Sellick, Magnum, in de auto zat. Zo hebben we ook een god van het wit te doek gezien". Voor hun tocht hadden de we reldreizigers een budget van'8000 gulden per persoon ter beschik king. Hoewel het nog niet preccies is uitgezocht, denkt het tweetal bin nen de begroting te zijn gebleven. "In India was het vanzelfsprekend geen probleem om goedkoop te overnachten. Maar bijvoorbeeld in Hongkong en Japan wel. Daar wa ren we vaak meer dan hondered gulden kwijt, nok omdat we nooit tijd hadden om naar goedkope ac commodatie te zoeken". De sfeer tussen moeder en doch ter tijdens de wereldreis bleef steeds goed. "We hebben natuurlijk best wel onze problemen gehad, maar moeder en dochter laten el kaar natuurlijk niet in de steek". Greep in kassa LEIDEN - Een aantal mannen heeft afgelopen vrijdag een greep in de kassa van het leescafé van de Leidse bibliotheek gedaan. Een van de da ders werd door een aanwezige aan gehouden en overgedragen aan een 42-jarige medewerkster van de bi bliotheek. Terwijl zij de politie belde, gaf hij haar echter zo'n duw dat hij kon ontkomen. Het is onduidelijk hoe veel geld er wordt vermist. Nachtelijke werkzaamheden op last van politie gestaakt LEIDEN - De Leidse politie heeft vanmorgen rond drie uur een be drijf uit Bodegraven opdracht gege ven werkzaamheden aan het Leven daal te beëindigen vanwege de gro te geluidsoverlast. Het bedrijf 'Reflectielijnen' was bezig met het verwijderen van de belijning op het asfalt. Dat gebeur de met zoveel lawaai dat veel men sen op het Levendaal niet in slaap konden komen. Volgens het bedrijf gebeurde het met mondelinge toe stemming van een gemeentelijke ambtenaar. Omdat dat niet was te controleren en omdat de herrie enorm was, heeft de politie de werkzaamheden onmiddellijk laten stilleggen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7