Polen blijmoedig naar de stembus Khomeini laat machtsvacuüm achter Noodtoestand in Oezbekistan Incidenten blijven vrijwel uit Einde apartheid volgens minister Botha gewenst Duizenden arrestaties in Peru Politie Nigeria levert lijken af in™! BUITENLAND PAGINA WARSCHAU De eerste min of meer vrije verkiezingen in Polen zijn gisteren vrijwel zonder incidenten verlopen. In Gdansk was een kleine demonstratie van Solidariteit-dissi- denten die de verkiezingen boycotten. Uit Krakov werd een eveneens kleine anti-commu nistische betoging gemeld van de KPN, een extreem-nationalistische groepering. Stemmen was vooral een familie aangelegenheid: na de mis met z'n allen op zijn paasbest naar het stem hokje om het ingewikkelde karwei te klaren. Zelfs partijleider Jaru- zelski had er bijna drie minuten voor nodig en moest toen, duidelijk zijn ongeduld verbijtend, nog twee minuten wachten op zijn kennelijk minder goed voorbereide echtgeno te. door Hans Geleijnse De meeste Polen deden er echter langer over. Ze dienden hun voor keur op soms zeven verschillende formulieren (elk corresponderend met de aan het betreffende kiesdis trict toebedeelde zetels in de Sejm (Tweede Kamer) en de Senaat ken baar te maken door alle niet-ge- wenste kandidaten resoluut door te strepen. Meer dan twintig ondervraagde kiezers, bij een stembureaus in en buiten Warschau, bleken allen op de kandidaten van Solidariteit te hebben gestemd. Het advies van de onafhankelijke vakbeweging om al le andere kandidaten door te stre pen, was echter maar door enkele ondervraagden opgevolgd. Andere westerse correspondenten hadden gelijksoortige ervaringen. Over dat advies was grote ruzie ontstaan tussen autoriteiten en So lidariteit, maar ook in de boezem van de vakbeweging zelf. Het was de autoriteiten vooral een doorn in het oog dat de verkiezingscomité's van Solidariteit opriepen alle 35 kandidaten op de zgn. 'nationale lijst' door te strepen. Dat zijn promi nenten uit de communistische en de daaraan gelieerde partijen. Pre mier Rakowski bijvoorbeeld, vak bondschef Miodowicz en minister van binnenlandse zaken Kisczcak. Zij dienen in één keer de helft Lech Walesa brengt zijn stem uit. De leider van Solidariteit nam af stand van de oproep om alle andere kadidaten dan die van het vakver bond te schrappen. (foto epa) BONN (AFP) - De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha voorziet dat er een eind komt aan de apartheid. In een interview in het Westduitse week blad 'Welt am Sontag' zegt hij: "Aan de overheersing van de blanken moet een einde komen. De apart heid moet afgeschaft worden. De rassendiscriminatie moet verdwij- De Zuidafrikaanse regering heeft Buitenland kort Verpleegkundigen Na maandenlange conflicten heb ben Westduitse verpleegkundigen een aanzienlijke salarisverhoging gekregen. Vakbonden en werkge vers hebben daarover overeenstem ming bereikt. De verhoging die tot 10 procent van het salaris kan gaan, komt neer op een bruto bedrag per nlaand van 190 tot 336 gulden. Het akkoord geldt voor vier jaar en zal op 1 augustus ingaan. Schietpartij Op Malta verkeerde vrijdagavond een trouwpartij, die ook werd bijge woond door premier Adami, in een schietpartij, die tien agenten en drie andere mensen met schotwonden plannen om ervoor te zorgen dat de zwarten gaan deelnemen aan de macht, zo voegde hij eraan toe. Hij sloot niet uit dat Zuidafrika op een dag geregeerd wordt door een zwar te president. Wij aanvaarden dat er op een gegeven moment een rege ring zal zijn waarin alle Zuidafrika nen vertegenwoordigd zijn, aldus de minister. Botha voegde er wel aan toe dat zoiets is niet van de ene op de ande re dag te verwezenlijken is. "Als we de wetten (op segregatie) opheffen, kan een chaos ontstaan... De Zuid afrikaanse regering moet er voor zorgen dat de nieuwe situatie niet erger is dan die we proberen op te heffen", aldus Botha. Hij herhaalde de weigering van de regering om te praten met het Afrikaans Nationaal Congres en met "iedere andere groep" die geweld gebruikt. plus een van het aantal geldige stemmen te halen om zich te verze keren van een plaats in de Sejm. De tweede ronde, op 18 juni, beslist over de kandidaten voor de overige 525 zetels in Sejm en Senaat die dit resultaat niet wisten te bereiken. Veel kiezers leken verrast door de oproep van Solidariteit-leider Lech Walesa, in een tv-interview zater dag, om de 'hervormingscommu nisten' op de nationale lijst te spa ren. Maar de meeste door deze cor respondent ondervraagden waren het wel met Walesa eens en hadden volgens diens advies gestemd. Buitenissigheden in vergelijking met verkiezingen in Nederland wa ren er volop. Zo verklaarde de voor zitter van een stembureaucomité in Warschau rondborstig dat hij kie zers die daarom vroegen desnoods in het stemhokje zelf van advies diende. "Vooral oudere mensen kunnen de kleine letters op de for mulieren niet ontcijferen", ver klaarde hij zijn houding. De man was zoals veel van zijn collega's lid van de communisti sche partij. Hij had er ook niets op tegen dat kiezers op andere plaat sen dan de stemhokjes hun formu lieren invulden. "Anders moeten ze maar in de rij wachten", was zijn re denering. Spiekbriefje Activisten van Solidariteit hadden standjes met propaganda-materiaal en vooral met de 'spiekbriefjes' met namen van Solidariteit-kandidaten in het betreffende district, bij de in gangen van stembureaus neergezet. Officieel was bepaald dat dit alleen op een afstand van 150 meter mocht. Ook waren er Solidariteit-ver- trouwens mannen (per bureau twee om toe te zien op een regelmatig verloop van de stemming) en Soli- dariteit-leden in de stembureau commissies die zich opzichtig had den getooid met buttons van de vakbeweging. Dit en de vondst van enkele Soli- dariteit-stickers in stemhokjes (waar overigens leden van de vak bond weer partij-pamfletten ont dekten) waren Incidentjes die van officiële kant het commentaar ont lokten: er was niet overal sprake van fair play. Stemmen in Polen was vooral een (ingewikkelde) familie-aangelegenheid: na de Doden bij etnische onlusten in Sovjetrepubliek MOSKOU (AP) - In delen van de zuidelijke Sovjet-republiek Oezbe kistan is gisteren de noodtoestand ingesteld, heeft het persbureau TASS gemeld. Aanleiding voor de maatregel zijn etnische onlusten die de afgelopen twee dagen aan een nog onbekend aantal mensen het le ven heeft gekost. De onlusten ontstonden in en rond de stad Fergana, waar Oezbe- ken te maken hebben met een min derheid van etnische Turken, de Mescheti's, die uit het zuiden van Georgië stammen. Over de aanlei ding van de onlusten deed het pers bureau geen nadere mededelingen. Eenheden van politie en leger van de republiek pogen onder de nood toestand de orde te herstellen. Er zijn geen oproertroepen uit andere republieken aangevoerd. Een aan tal leden uit Oezbekistan in het nieuwe Congres en leiders van de Oezbeekse volksbeweging Belik zijn vanuit Moskou naar hun repu bliek teruggekeerd. In de hoofdstad van de republiek, Tasjkent, kwamen in april duizen den Belik-aanhangers op de been om meer autonomie te eisen. De zui- het ziekenhuis deed belanden. De politie greep in toen enige hon derden aanhangers van de opposi tionele Labourpartij de bruid, een dochter van een plaatselijke natio nalistische partijpoliticus, bij het verlaten van de kerk haar sluier af rukten en haar in konijnebont en vodden hulden. Uitwijzing Bulgarije heeft zaterdag 340 etni sche Turken over de grens met Tur kije gezet. In Turkije heerst grote verontwaardiging over de manier waarop de Bulgaren met de Turkse minderheid in het land omgaan. Sinds begin mei heeft Sofia zeker 1000 etnische Turken uitgewezen. Waarschijnlijk is de maatregel een reactie op protesten van de Turkse minderheid tegen het gedwongen assimilatieprogramma van de Bul gaarse overheid. Abu Nidal Een vooraanstaand lid van de Pales tijnse guerrillabeweging van Abu Nidal is doodgeschoten bij de in gang van het Palestijnse vluchtelin genkamp Ein el-Hilweh bij Sidon in zuid-Libanon. De politie verklaarde dat Fathi Ahmed onder vuur werd genomen door drie mannen in een langsrijdende auto. Abu Nidal splitste zich in 1973 af van de PLO. Zijn beweging, de Fatah Revolutio naire Raad, is verantwoordelijk ge steld voor meer dan 100 internatio nale aanslagen. Vargas Llosa De bekende Peruaanse schrijver Mario Vargas Llosa is gisteren door een brede politieke coalitie voorge dragen als kandidaat voor de presi dentsverkiezingen van volgend jaar. Vargas Llosa (53), die zichzelf ooit omschreef als "een specialist in fantasieën en dromen" zal kandi daat staan voor het Democratische Front, een coalitie van centrum rechtse partijen. JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse regering zou be reid zijn ANC-leider Nelson Man dela nog voor het einde van het jaar onvoorwaardelijk vrij te'la ten. Volgens het in Durban ver schijnende zondagsblad Sunday Tribune is dit het resultaat van de met veel geheimzinnigheid om geven besprekingen tussen de lei der van de Nationale Partij, De Klerk en Zululeider Buthulezi. Deze besprekingen hebben verle den week plaats gevonden. Pretoria verbond de vrijlating van Mandela aanvankelijk aan de voorwaarde dat hij geweld zou af zweren. Later werd die eis afge zwakt. Mandela zou volgens een uitspraak van president P.W. Bo tha in april een 'constructieve bij drage aan de oplossing van Zuid- afrika's problemen' moeten leve- Nelson Mandela zou nog dit jaar vrijkomen ren. Mandela zit sinds 1961 gevan gen. Uit het artikel blijkt verder dat de vrijlating van Mandela uitvoe rig besproken is binnen de rege ring en- de fractie van de regeren de Nationale Partij. Mandela zou volgens de krant kort na de ver kiezingen van 6 september a.s. op vrije voeten worden gesteld. Do minee Allan Boesak, een ver klaard tegenstander van het apartheidsbewind, zei vorige week in de Verenigde Staten dat Mandela in elk geval voor kerst mis vrij man zal zijn. De Klerk gaat deze maand op bezoek bij de Britse premier Thatcher. Verwacht wordt dat hij haar, Zuidafrika's enige bondge noot, zijn precieze plannen uit de doeken zal doen. De vrijlating van Mandela is voor Thatcher voor waarde voor een door Pretoria vu rig gewenst bezoek van haar aan Zuid-Afrika. De Sunday Tribune schrijft dat de regering er van overtuigd is ge raakt dat alleen Mandeia's vrijla ting de onderhandelingen over de toekomst van Zuidafrika uit het slop kan halen. Het regiem in Pre toria rekent er op dat Mandela het ANC zal" oproepen af te zien van geweld, en aan te schuiven aan de onderhandelingstafel. delijke republiek is overwegend is lamitisch. De bewoners vinden dat er in Moskou te weinig rekening wordt gehouden met de eigen aard van hun republiek en zij hebben ook grote bezwaren tegen het eco nomische beleid dat hen wordt op gelegd. De Oezbeekse boeren heb ben akker- en weidegrond moeten opgeven voor de katoenproduktie waardoor er grote voedseltekorten zijn ontstaan. Het is voor het eerst dat er span ningen worden gemeld in het voor- namelijke islamitische Oezbekistan tussen Oezbeken en het Meschetin- zische bevolkingsdeel; Een groot deel van deze Turkse bevolkings groep werd tijdens de Tweede We reldoorlog met dwang vanuit Geor gië naar Centraal Azië overgebracht door Jozef Stalin. In de jaren vijftig deden velen een verzoek om naar Turkije te mogen emigreren. Gevechten in Suriname na actie Junglecommando Paramaribo (IPS/GPD/AP) - Het Surinaamse leger heeft een groot of fensief ingezet in het zuiden van het land tegen het Junglecommando van Ronnie Brunswijk. Volgens het Surinaamse leger zijn er twee bot singen geweest tussen leger en re bellen, waarbij vier soldaten ge wond zouden zijn geraakt en enkele rebellen gedood. Het leger voerde zuiveringsacties uit in het gebied bij de stuwdam, waar afgelopen vrijdag opstandelin gen van het Junglecommando met een zekere Barabas als een 'afvalli ge leider' een elektriciteitscentrale bezet hielden en 26 personeelsleden in gijzeling. Barabas dreigde een aantal hoogspanningsmasten op te blazen als president Shankar niet met ze wilde praten. Shankar ver klaarde voor de tv niet te zullen zwichten voor chantage, maar voer de wel enige telefoongesprekken met de bezetters. Zaterdagochtend verliet het Junglecommando de stuwdam, waarbij een soldaat werd gedood. Het gesprek tussen een delegatie uit de nationale assemblee onder leiding van voorzitter Lachmon en Ronnie Brunswijk gaat nog steeds door. Onder-voorzitter Rodgers zei de bezetting van de elektriciteits centrale als 'toevallige omstandig heden' te beschouwen, waardoor de assemblee zich heeft laten afleiden. Overstromingen pp Sri Lanka: ruim 200 doden COLOMBO (AP) - Op Sri Lanka zijn zaterdag en gisteren na hevige re genval zeker 200 mensen om het le ven gekomen bij overstromingen en aardverschuivingen. De ramp deed zich voor in de streek Kegalle in het centrale heuvelland van Sri Lanka, waar veel theeplantages zijn. Zeker 100.000 mensen zijn dakloos geraakt. De luchtmacht heeft met helikop ters 35.000 voedselpakketten in het getroffen gebied gedropt. De pilo ten geven aanwijzingen aan sche pen die gestrande mensen oppik ken. Volgens politiewoordvoerders en reddingswerkers hebben de dak lozen schuilplaatsen gezocht in scholen, kerken en boeddhistische tempels. Uit de modder, die de rubber- en cocosnootplantages bij Kegalle heeft overspoeld, werden gisteren en vandaag 165 doden geborgen. Een woordvoerster van de red dingswerkers zei dat het zoeken doorging, en dat men vreesde dat het dodental nog zou oplopen. Hoe wel de ergste regenval gisteravond voorbij was, ondervonden de red dingswerkers grote problemen door de modder. Zo was de weg van Colombo naar het 70 kilometer noordelijker gelegen Kegalle door modder versperd. Het dorp Bulathkopitiya, 16 kilo meter ten zuiden van Kegalle, is ge heel onder de modderstromen ver dwenen; hier zijn zeker 30 mensen om het leven gekomen. Het Srilankaanse Rode Kruis heeft de internationale gemeen schap opgeroepen voedsel, kleding, .tenten en medicijnen te sturen. LIMA (DPA) - Veiligheidstroepen in Peru hebben zondag in de Peruaanse hoofdstad meer dan 5.000 mensen opgepakt in verband van een bloedige aanslag waarbij zeven soldaten van de paleiswacht van president Alan Gracia en een politie-agent om het leven kwamen. Bij de aanslag eerder op de dag in het centrum van Lima op ongeveer een kilometer van het presidentiële paleis raakten ook nog dertien soldaten en zes burgers gewond, van wie een aantal ernstig. Wie voor de terreurdaad verantwoordelijk is nog niet bekend. De aanslag werd gepleegd door een jongeman die een marktkar voort duwde. De dader wierp de springlading onder een bus, waarin zich enkele tientallen leden van de paleiswacht bevonden. De man wist te ontkomen in een auto. lagos (Rtr.) - In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos heeft de politie 50 lijken van demonstranten bij een mortuarium afgeleverd, meldden Nigeriaanse kranten. De demon stranten hadden woensdag jl. deel genomen aan rellen tegen het eco nomische beleid van de regering. Het lijkenhuis in het centrum van Lagos was gisteren gesloten maar de politie bracht er twee vrachtwa gens vol lijken, aldus een functiona ris van het General Hospital van La gos. Volgens het dagblad Sunday Punch werden de lijken hier naar toe gebracht vanuit de wijk Ketu, omdat het lijkenhuis in het nabijge legen Ikeja al vol lag. De Sunday Punch hield het aan tal lijken op 50, voor het merendeel van mannen. Zij zouden in politie cellen zijn verstikt met traangas. Dit beweerde ook het dagblad The Van guard, dat van 30 lijken sprak. Volgens de politie waren er bij de rellen in Lagos niet meer dan tien mensen gedood. Volgens politie commissaris Ahmedu Sheidu van Lagos ging het bij de 50 lijken om dieven en andere ongewenste per sonen uit Ketu. TEHERAN (AFP/AP/Rtr.) - In de straten van Teheran heerste giste ren zondag een gespannen rust na dat 's ochtends het overlijden van de Iraanse leider ayatollah Ruhol- lah Khomeini (86) werd bekendge maakt. Naast rouw was er ook onze kerheid voelbaar, omdat de politie ke krachtsverhoudingen pas de ko mende maanden duidelijk zullen worden. De meeste winkels in het stads centrum hadden de rolgordijnen neergelaten, terwijl in sommige eta lages een portret van de ayatollah werd geplaatst. Gelovigen baden 'voor het zieleheil van de Gids van de Revolutie' in moskeëen, waaraan zwarte vlaggen hingen. Ondanks afraden van Radio-Te- heran begaven begaven tienduizen den treurende Iraniërs zich naar de stadswijk waar Khomeini zijn laatste jaren sleet, waarbij velen huilden en zich hard op de borst De revolutionaire leider, die tien jaar lang de politiek van Iran be paalde, laat het land achter zonder zijn opvolging te hebben geregeld. Weliswaar is Ali Khamenei (49) be noemd als tijdelijke opvolger, maar achter de schermen woedt al lange tijd een -tot dusverre onbesliste- machtsstrijd. Die strijd verhevigde in maart toen de gedoodverfde op volger Hossein Montazeri (66) in on genade viel door zijn kritiek op de executies van duizenden burgers. Zün zoon en schoonzoon werden gearresteerd en hijzelf werd door de Revolutionaire Garde van de bui tenwereld afgesloten. Montazeri riep nu kort na het overlijdensbericht de bevolking op de eenheid te bewaren om "de vij- Rouwende Iraniërs slaan op hun hoofd nadat zij horen dat hun geestelijk leider is overleden. Naar verwachting zal een strijd om de macht ontbran den in Iran. (foto afp> anden van Iran en de islam teleur te april na zijn val ingesteld om een stellen". Hij wendde zich boven- drie- of vijfmanschap aan te wijzen dien tot de raad van deskundigen als opvolger en om constitutionele met het verzoek "belangen van de hervormingen voor te bereiden. De islamitische republiek in overv ging te nemen". Die raad werd commissie heeft al besloten dat de functie van premier zal worden sa mengevoegd met die van president, zoals parlementsvoorzitter Rafsan- jani al langer wil. Parlementsvoorzitter Ali Akbar Hashemi Rafsanjani (54) wordt over het algemeen beschouwd als de man die de meeste macht heeft om Khomeini op te volgen. Hij is-de eni ge - hoewel nog niet officiële- kandi daat voor de presidentsverkiezin gen die in augustus worden gehou den. De huidige president Ali Kha menei (49) treedt dan af en komt niet in aanmerking voor een derde ambtstermijn. De Iraanse strijdkrachten en twee para-militaire organisaties, de Re volutionaire Garde en de Pasdaran, hebben verklaard dat zij "bereid zijn de revolutie en de grenzen van de Islamitische Republiek Iran te verdedigen onder het bevel van Rafsanjani". De parlementsvoorzit ter is tevens plaatsvervangend op perbevelhebber van de strijdkrach ten. In het Westen werd Rafsanjani lang beschouwd als een gematigd Iraans -leider die de betrekkingen met het Westen wilde aanhalen. Na Khomeini's terdoodveroordeling van de Britse schrijver Salman Rus hdie sloot de parlementsvoorzitter zich echter aan bij de 'harde lijn'. Hoewel hij later weer terugkwam op zijn uitspraak, had hij de Pales- tijnen opgeroepen om voor elke Pa lestijnse martelaar vijf Amerikanen, Fransen of Britten te doden. Ahmad Khomeini (42) treedt de laatste tijd meer op de voorgrond met het voorlezen van toespraken van zijn vader, zoals het politieke testament gisterenochtend. Als zoon van de imam was Ahmad ja^ renlang diens rechterhand. Even min als Rafsanjani en Kkamenei be vindt Ahmad zich als hojatoleslam bijzonder hoog in de geestelijke hië rarchie. Premier Mir Hussein Mousavi (48) die de laatste acht jaar zijn machtsbasis heeft versterkt, had al eerder aangegeven dat hij geen pre sident wilde worden. Democratie De voormalige Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr zei in een re actie vanuit zijn ballingsoord in Frankrijk een terugkeer naar de de mocratie te verwachten omdat het bewind volgens hem zwak is. Een machtsgreep van het driemanschap van Khomeini, Rafsanjani en Kha menei of een onderlinge strijd sloot hij overigens niet uit. De Iraakse regering Baghdad, die steeds heeft gezegd dat die interne machtsstrijd in Iran er de oorzaak van was dat er geen vorderingen konden worden gemaakt bij de vre desbesprekingen tussen beide lan den, heeft nog niet officieel gerea geerd op de dood van Khomeini. Maar de Iraakse staatsradio onder brak haar uitzendingen met feest muziek en in de straten brak een uitzinnige vreugde los. Veel Irak ezen geloven dat het Khomeini was die de oorzaak was van de stagnatie in de vredesonderhandelingen tus sen Iran en Iraq, nadat er op 20 au gustus na bemiddeling van de VN een bestand in de Golfoorlog tot stand was gekomen. Vreugde was er ook bij de Muja- hedeen Khalq, de belangrijkste Iraanse oppositiebeweging, die de dood van Khomeini het einde van 'de meeste beruchte dictator van de afgelopen tijd' noemde.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 6