Peking verkeert in een shocktoestand 'Leiders bang voor democratie' VS-ambassadeur in China eist maatregelen Na bloedig ingrijpen door leger De weg naar de grote ommekeer in China 'Deng net als Hitier' MAANDAG 5 JUNI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 PEKING Het Chinese leger heeft in de nacht van zaterdag op zondag een bloedbad aan gericht onder de ruim 40.000 studenten die wekenlang het Plein van de Hemelse Vrede in hartje Peking hadden bezet. Daarbij zijn duizenden doden en gewonden gevallen. Solda ten hielden gisteren het Tieananmenplein bezet. Maar woedende burgers konden niet ge loven dat het leger het vuur had geopend op het volk en waagden zich toch op straat. Het leger opende herhaaldelijk het vuur, waarbij keer op keer tientallen doden vielen. Gisteravond laat bood de omgeving gereden en later in brand gestoken, van het plein een lege, maar grim- Omstanders die te dicht mige aanblik. Tientallen tanks en kwamen pantserwagens reden heen De studenten hebben tot de de buurt laatste adem gevochten. Vanuit het Bejinghotel, op een steenworp af stelde tanks en troepen, werden stand van het Plein van de Hemelse op de Changan-boulevard, de be- neergeschoten. In langrijkste verkeersader naar het vielen dertig plein. Op andere plaatsen in de stad wegdek, bleven burgers in grote groepen de Doden en gewonden werden in militairen uitdagen. Gevreesd bakfietsen of achter op de fiets naar wordt dat het leger zal optrekken het dichtstbijzijnde ziekenhuis ge- naar de universiteiten, waar duizen- bracht. In de ziekenhuizen in het den studenten een goed heenko- centrum heerste paniek. Men kon hebben gezocht. door Bob Mantiri Peking andermaal duizenden soldaten tegenhield. Maar de vreug- het Plein van de Hemelse Vrede de maakte plaats .voor ontzetting molotov-cocktail gegooid Vrede, kon men horen hoe de stu denten de Internationale aanhie ven. Daarna viel er een stilte, even later hieven de soldaten hun krijgs lied aan. Na weer een stilte klonk 'Dood aan Li Peng, dood aan Li Peng' op. Een serie salvo's deed de kreten verstommen. Niet lang daar na begon de propagandaradio uit de luidsprekers de mensen op te roe pen om de socialistische strijd te steunen. Het nieuws van zeven uur begon gistermorgen met de Vijfde van Beethoven, maar over de actie werd met geen enkel woord gerept. De te levisie vertoonde een circusshow. Eerder hadden de studenten op Eerder had Li Peng in een vantevo- opgenomen programma opge- de stroom gewonden niet der de soldaten vielen zeker dui zend gewonden. Zij werden in heli kopters afgevoerd. Twee militairen verbrandden levend, het lijk van een derde werd aan een lantaarn op gehangen. Vier soldaten zouden roepen tot betere milieubescher- toen het leger terug kwam. Nadat tank die vlam vatte. De inzittenden ming. Pas in het middagnic soldaten die het plein schoonmaak- beeld c i tank de eerste barricades had kwamen in de vlammen om. Overal de staatstelevisie beelden geforceerd, volgde een groot scheepse aanval. Van alle kanten met kanonnen. Hier en daar gingen ten stormden manschappen met auto- gebouwen in vlammen op. matische geweren het plein op. Zonder enige consideratie schoten deze soldaten, veelal uit Mansjoe- rije gehaald, op de studenten. Tanks reden over de talrijke tenten heen waarin studenten zaten. De honderden tanks, pantser voertuigen en legertrucks omsin gelden het plein, ontstaken hun koplampen en openden het vuur. Ooggetuigen zagen dat studenten elkaar een arm gaven en op de tanks PEKING (GPD) "Steun ons in de inliepen. Ze werden zonder enig strijd om democratie". Dat zei Chen pardon neergemaaid. Anderen na- bij zijn afscheid. Ik ontmoette hem men hun plaats in. - op het monument voor de martela- De militaire operatie werd uitge- ren van het volk, de commandopost voerd door de 27e, 38e en 65e divisie van de studenten. Chen was student In de nacht die loyaal zijn aan Deng Xiaoping, president Yang Sjangkun en pre- lang hij nog bleef doorgaan, mier Li Peng. Het vrijheidsbeeld denk dat ik er volgende week mee dat de studenten vorige week dins- op houd", zei Chen Het gesprek dag op het plein hadden neergezet, met Chen speelde zich vrijdag af. werd door een pantserwagen omver Een zwijgende menigte aanschouwt x de Hemelse Vrede de slachtoffers i dagmorgen vroeg bij het Plein het bloedige optreden van het le- (Foto AFP) Studenten tot laatste moment strijdlustig en optimistisch PEKING (Rtr) Belangrijke ge beurtenissen in China volgden el kaar de afgelopen twee maanden in recordtempo op. Een overzicht in chronologische volgorde: 15 april 1989 - De in ongenade ge vallen ex-partijleider Hu Yaobang overlijdt op 73-jarige leeftijd aan een hartaanval. Hu werd in 1987 door sterke man Deng Xiaoping af gezet omdat hij niet hard genoeg op trad tijdens toenmalige studenten demonstraties voor meer democra tie. Hu werd gezien als een hervor mer, reden voor de studenten om zijn dood aan te grijpen voor een hernieuwde poging politieke her vormingen af te dwingen. 17 april - Protestmanifestaties op het Plein van de Hemelse Vrede in het centrum van Peking. Ondanks officiële waarschuwingen van de overheid nemen rond de 100.000 mensen deel aan het protest. 22 april - 50.000 studenten in Pe king op straat tijdens de begrafenis van Hu Yaobang. Rellen in de ste den Xian en Changsha. 24 april - Studentenstaking. 26/27 april - Communistische partij veroordeelt studentenacties, meer dan een miljoen mensen lopen in een demonstratieve tocht mee naar het Plein. 2/4 mei - Studenten eisen ge sprek met de leiders van de partij. Eerste massale demonstraties in Shanghai en negen andere steden. De menigte op het Plein van de He melse Vrede groeit aan tot 100.000 mensen. Partijleider Zhao Ziyang zegt dat de protesten wel zullen 13 mei - Eerste studenten gaan voor een week in hongerstaking. Hun aantal zal uitgroeien tot 3.000. Oproep van Zhao om acties te be ëindigen in verband met naderend staatsbezoek van Sovjetleider Gor- batjov. De studenten negeren hem 21 mei - In Hongkong betuigen 1 miljoen mensen hun steun aan de demonstranten in Peking. 22/23 mei - Een officiële woord voerder van de partij kan niet be vestigen dat Zhao nog in functie is. De partijsecretaris staat bekend als de man van de zachte lijn. De de monstranten eisen het aftreden van premier Li Peng, die de troepen naar Peking heeft gestuurd. Partij leider Deng Xiaoping zou Li Peng steunen en hard willen optreden te gen de studenten. Het is volstrekt onduidelijk wie er in de strijd om de macht binnen de partij aan de win nende hand is. 25 mei - De officiële partijkranten betitelen de demonstratie voor het eerst als contra-revolutie. Zhao is nog in functie en lijkt de strijd te gaan winnen. Dit leiden waarne mers af uit de voortijdige terugkeer uit Amerika van de voorzitter van het Chinese parlement, Wan Li. De ze wordt als tegenstander van ge welddadig optreden gezien. 26/27/28 mei- Li Peng blijkt toch te worden gesteund door Wan li. Zhao en zijn medestanders zijn vol gens westerse diplomaten op een zijspoor gezet. De studenten roepen op tot een massale demonstratie in de straten van Peking, maar 'slechts' 50.000 mensen geven ge hoor aan de oproep. Wel gaan opnieuw een miljoen mensen in Honkong de straat op. In Shanghai demonstreren 100.000 mensen. De studenten op het Plein besluiten te blijven tot 20 juni, de dag dat het Chinese parlement zal vergaderen. 29 mei - Het aantal studenten op het Plein van de Hemelse Vrede daalt tot 2.000. Honger, vermoeid heid, vervuiling en gebrek aan re sultaat tasten het moreel aan. De partij doet de studenten af als „Wes- vollld%SSoverschaduwdddSorhtJ w^hddsb^ld op het hnnotennnt™n de Ghinese T.ente P,Le'"-. Het ^eeld krygt de naam „Godin van de democratie. Ze 1 riuiehl VJUl UdlbJUVÖ UWUCA cnlpaort ironl i de verboden stad gaat niet door sp eei. van hun democratische rechten. "Kom over enkele jaren terug en je zult zien dat wij in democratie niet zenden meer onder doen voor het Westen". Stad zaterdag op zondag tie gekozen rond het plein. De leger- geschiedenis. Ik vroeg hem hoe stormden tientallen tanks het plein vrachtwagens omsingelden het op en reden over de tenten van de plein en staken de koplampen aan. studenten heen. Vrijwel zeker ook Even later hoorden we het geratel over de tent van Chen. Een Duitser van machinegeweren dat tot in de De drie stadsbussen i ensen belangrijke verkeerspun- litairen uit de Verboden ten aan de Changan-boulevard had- ze zich de laatste dagen den gebarricadeerd werden in erborgen hadden gehouden, posi- brand gestoken. De brede boule- z actievoerders. omdat de straten en het Plein ee- De reSerinS organiseert blokkeerd ziin doo? enorme min '«^demonstraties. Kantoorbe- blokkeerd zijn door enorme men- dienden en boeren schilderen de studenten en hun aanhangers af als „verraderlijke bandieten". 1 juni - De naam van Zhao wordt 'andprp^tpdpn Ult de Partijlijsten geschrapt. Bui- anaere steaen Op de tweede dag ïemen meer dan eer ïers van Peking deel In in het bezoek niljoen inwo- i de protest- de bloedige vroege ochtend duurde. vard leek op een slagveld. De i sen waren geschokt door het optre den van de troepen. Nog nooit in de Chinese geschiedenis is er een bloedbad van zo'n omvang geweest. De soldaten handelden meedoge- wordt ook gedemonstreerd meer vrijheid. 19 mei - De regering dirigeert het leger naar Peking, maar betogers weten te voorkomen dat de troepen het Plein bereiken. De soldaten lij- Hongkong begint boycot van produkten China door Bob Mantiri militaire actie onder de studenten Vanaf het balkon van de vijftien- Ioos- Ooggetuigen zagen dat vluch- beschreef de stemming onder de verdieping van hotel Beijing za- tende studenten door de soldaten i~ de bezetters van het Plein Hemelse Vrede als strijdlustig. "De studenten namen afscheid van el- i tent kaar alsof zij het voorgevoel hadden het monument te dat zij elkaar niet meer zouden te- slagorde opgesteld ter hoogte gen wij dat uit verschillende delen de rug werden geschoten, van de stad rookpluimen opstegen. actie op het plein In de straten klonk kanongebulder. Tanks en troepen hadden zich in ken weinig enthousiast om de pro- g ^ni testen neer te slaan. In de buitenwij ken komt het tot kleine schermutse lingen. tenlandse journalisten mogen geen verslag meer doen van de gebeurte- 2 juni - Vanuit Nanking beginnen studenten aan een „Lange Mars" Peking om zich bij hun colle- komen. Tussen de hopen kleren op rugzien", zegt de Duitser die de grond en de koekkruimels i telde Chen over zijn plannen in de de studenten. kenlang samengewoond heeft met toekomst. optimistisch, De tanks, pantservoertuigen HONGKONG (IPS) - In de Britse actie de kroonkolonie Hongkong zijn giste ren ongeveer een miljoen mensen de straat opgegaan uit protest tegen de gebeurtenissen in Peking. In de kroonkolonie neemt de vertwijfe ling toe, omdat het gebied in 1997 zal wofden overgedragen aan de Chinese autoriteiten. Er zijn welis waar afspraken gemaakt over de handhaving van het economische stelsel van Hongkong, maar veel Hongkong-Chinezen kiezen nu al eieren voor hun geld en vertrekken. "Ik geloof niet dat twee systemen in één land zullen werken, want het systeem komt onder de communis tische partij en wij kunnen nu zien wat die partij haar eigen volk in haar eigen hoofdstad kan aandoen", zei het liberale gemeenteraadslid Martin Lee. Hij en zijn partijgeno ten in de grondwetcommissie van Hongkong weigeren de commissie vergaderingen bij te wonen zolang premier Li Peng in China aan de macht is. Voor woensdag is in Hongkong een algemene staking uitgeroepen en de bevolking zal een boycot be ginnen van Chinese produkten. Wa renhuizen waar uitsluitend Chinese produkten worden verkocht zijn beplakt met oproepen voor de boy cot. want de studenten hebben met de legerwagens rolden ortret van Mao. Regelmatig werd het vuur geopend op mensen die te dicht in de buurt kwamen. Maar de Chinezen lieten zich er niet mid- door afschrikken. Steeds keerden reeks salvo's terug. i zijn geslaagd een pantserwagen goed voorbereid. Zij werd vrijdag inge leid met het sturen van onervaren soldaten uit de provincie naar het plein. Vrijdagnacht half twee schui felden enkele duizenden geünifor meerde knapen uit het schijnsel van de lantaarns op de Changan-boule vard, in de richting van het plein van de Hemelse Vrede. Een taxi chauffeur zag de soldaten en begon hard te toeteren en lichtsignalen te geven. In korte tijd waren er duizen den burgers op de weg. Er werd aan de soldaten gerukt en getrokken. De soldaten zeiden niets. Ze maak ten even later rechtsomkeert. Ze hadden elektriciteitsstokjes bij zich en wurgkoordjes. Zaterdagavond probeerde ook weer een duizendtal jeugdige soldaten op het plein van de Hemelse Vrede te komen. Ook dit keer verhinderden de burgers De verontwaardiging onder de mensen is groot. Hoe durft de leger leiding het volksleger te gebruiken tegen het volk, zo vraagt men zich af. De burgers waren trots dat zij kans hadden gezien om tot twee maal toe te verhinderen dat de sol daten het plein bereikten. Het was naar later bleek slechts een spelletje van de regering. Zaterdagavond even over middernacht was het pu re oorlog. Een vreedzame strijd voor democratie werd met bloed ge smoord. "De bejaarde leiders van China zijn bang voor de democra tie", zei Chen nog. "De democratie holt de invloed van de partij uit en ook die van de leiders. De bewust- o wording van de mensen over demo- (Foto epa) cratie is de laatste weken vergroot", de laatste woorden van Chen. 3 juni - Ongewapende soldaten van buiten de stad proberen het plein te bereiken. De bevolking ITmei - De partij kondigt de -S-C i delen de ee- te gaan liggen In de loop v de nacht bereiken ger tegen te houden. Op het Plein reden- De Godm van de Democra- van dl Hemelse Vrede bivakkeren t'e,ls f™ van de eerste doelwitten, nog steeds tienduizenden demon- Sliff vervolgens een stranten.bloedbad aan ADVERTENTIE NIETS ZEGGEN. Volgende week woensdag is het weerzover. Dan begint om 19.46 uur op Ned. 3 de eerste van 3 trekkingen. Dik 1 miljoen prijzen tegenover 2 miljoen loten met ruim 33 miljoen gulden in kas. Als u snel bent, doet u nog mee. GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATSLOT. PEKING (Rtr/AFP/UPI/DPA) - De inwoners van Peking zijn woedend over het 'bloedbad' door het leger. "Dit is Hitier, dit is fascisme", aldus een vrouw van middelbare leeftijd. "Wij hebben geen wapens. Zij heb ben tanks en machinegeweren. De militairen wilden dit niet doen. Maar zij kregen hiertoe het bevel en Deng is hoofd van het leger in Chi na. Hij is net als Hitier". De meeste inwoners van Peking zijn bevangen door angst en verbijs tering. "Dit is erger dan de verkrachting van Nanking", aldus een oude re man, verwijzend naar de wreedheden die Japanse troepen in 1937 in die Chinese stad begingen. "Toen waren het buitenlandse troepen. Nu is het ons eigen volksbevrijdingsleger dat Chinezen doodt. Het is onge looflijk". "Heb je de leugens op de staatsradio gehoord?", vraagt een jonge man. "Zij zeggen dat zij het Plein van de Hemelse Vrede hebben schoongeveegd. Noem je dat zó, als je met tanks over ongewapende mensen rijdt en met machinegeweren op hen schiet?" Veel inwoners van Peking denken dat de strijd nog niet voorbij is. "Er zijn meer burgers dan militairen. Wij zijn niet bang voor hen", al dus een student. "Wat maakt een paar doden meer nu nog uit. Andere landen zouden ons in het geheim wapens moeten verstrekken". "In Zuidkorea stapten enkele leiders op nadat er bij botsingen met studenten doden vielen. Maar onze leiders zullen niet weggaan. Zij hebben de wapens. Zij willen aan de macht blijven", aldus een student. "De regering kon geen militairen uit Peking inzetten omdat die begrip hebben voor de situatie. Dus liet zij manschappen van ver buiten Pe king komen die twee weken lang geen enkel nieuws mochten verne men over de toestand hier. Zij zijn slechts machines. Zij denken niet De officiële Engelstalige radio Peking liet gisteren de luisteraars even versteld staan met een scherpe veroordeling van het bloedbad door het leger. "Puizenden onschuldige burgers zijn door volledig be wapende militairen gedood toen zij zich een weg door de stad baan den", aldus een nieuwslezer. Hij werd onmiddellijk vervangen, aldus de BBC die het bericht opving. Verbijsterde reaeties uit alle delen van de wereld PARIJS/WASHINGTON/LON DEN/HONGKONG (Rtr/UPI/ AFP/DPA) - Over de gehele wereld is met woede en ontsteltenis gerea geerd op het bloedige optreden van het Chinese leger in Peking tegen studenten en andere ongewapende burgers. Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Bondsrepu bliek Duitsland gingen de rest van de wereld voor in hun veroordeling van het gebruik van geweld om een einde te maken aan de betogingen voor meer democratie in China. "Wij zijn allen diep geschokt door het nieuws uit Peking en ontzet door het in het wilde weg neerschie ten van ongewapende mensen", al dus de Britse premier Margaret Thatcher. "Het herinnert ons er aan dat ondanks een vermindering van de spanning tussen Oost en West er een grote kloof blijft bestaan tussen de democratische en de communis tische samenlevingen", zo zei That cher. De Franse minister van buiten landse zaken, Roland Dumas liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. "Ik ben ontdaan door de bloedi ge onderdrukking die zojuist heeft plaatsgevonden in Peking tegen een ongewapende menigte beto gers. Er is gebruik gemaakt van beestachtig geweld om een groeien de beweging voor meer vrijheid te stoppen en af te remmen. Deze actie gaat duidelijk in tegen de loop van de geschiedenis". President Bush veroordeelde eveneens het meedogenloze optre den in de Chinese hoofdstad. „Ik betreur ten zeerste het besluit ge weld te gebruiken tegen vreedzame betogers en het daaruit voortvloei ende verlies aan mensenlevens. Ik hoop dat China spoedig zal terugke ren op het pad van politieke en eco nomische hervormingen", aldus Bush. De Amerikaanse ambassadeur in Peking eiste maatregelen tegen Pe king vanwege de "weerzinwekken de en overgeeflijke" gebeurtenis sen. In een vraaggesprek met het te levisiestation ABC zei Winston Lord dat het regime in Peking zijn legitimiteit had verloren. Overleg met Dumas dat de Spaanse ambas sadeur in de Chinese hoofdstad Pe king de diplomatieke vertegen woordigers van de twaalf lidstaten van de EG voor overleg bijeen heeft geroepen. Spanje bekleedt op dit moment het voorzitterschap van de EG. In de Britse kroonkolonie Hong kong en de Portugese enclave Ma- cao - die respectievelijk in 1997 en 1999 aan China zullen toevallen - zijn tienduizenden de straat opge gaan om te protesteren tegen het op gewelddadige wijze een einde ma ken aan de betogingen voor meer democratie in de Chinese hoofd stad. In Hongkong betoogden meer dan een half miljoen mensen om van hun afschuw blijk te geven. In Macao protesteerden ruim 50.000 betogers tegen het Chinese optre den. De betogers riepen leuzen te gen sterke man Deng Xiaoping, pre mier Li Peng en president Yang Shankung. Ook in Taiwan gingen tienduizen den mensen de straat op uit protest tegen het optreden van de veilig heidstroepen in Peking. De rege ring veroordeelde het barbaarse op treden van de Chinese militairen. President Lee Ten-hui bracht het le ger in staat van paraatheid om voor bereid te zijn "op elke eventuali teit". In Europa en andere Westerse landen gingen duizenden Chinezen, voor het merendeel studenten, de straat op uit woede over het bloed bad op het Tiananmen Plein. Zo werd er betoogd voor de Chinese ambassades in Den Haag, Parijs, Stockholm, Genève en Wenen. In Rome namen politici deel aan de be togingen voor de ambassade van de Volksrepubliek. Ook in Washington en andere Amerikaanse steden kwam het tot incidenten voor con sulaten van China. Signaal De Nederlandse regering is "diep geschokt" door de gebeurtenissen in China. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft om spoedoverleg van de twaalf EG-lan- den gevraagd. De bewindsman ver wacht dat de kwestie "hoog op de agenda" komt van het politiek co mité van de EG dat morgen verga dert. "Waar dit toe zal leiden en wie nu de lijn van het Chinese beleid zal be palen, is op dit moment onduide lijk", aldus Van den Broek. De minister kon niet zeggen of er maatregelen tegen China zullen worden genomen. Dat komt pas aan de orde wanneer meer duidelijk heid- is verkregen, aldus Van den Broek. "Ik wil niet vooruitlopen op het terugroepen van de ambassa deur voor overleg. Daarbij speelt ook wat de taak van de ambassa deur ter plaatse zou kunnen zijn. Het is van belang dat we met de twaalf EG-landen bekijken welk signaal we aan China kunnen afge- Het zou de bewindsman niet ver wonderen als dit het begin is van een periode van vergaande instabi liteit in China. "Het lijkt me aller minst uitgesloten dat de onrust zich zal uitbreiden tot andere steden en provincies". De gebeurtenissen in Peking vormen, aldus Van den Broek, "een duidelijke stap terug in het beleid van China dat de laatste jaren toch op meer openheid was gericht".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5