'Gesel der tirannen'trof het eigen volk het hardst HIEUW: ft WE Mmtit Achtergrond Khomeini tot op sterfbed onbetwiste leider in Iran Hervormden gemaand voorzichtig met homo's om te gaan PAGINA. 2 DEN HAAG - Toen Ruholla Moessavi al-Khomeini op 1 februari 1979 na 15 jaar bal lingschap in triomf terug keerde in Teheran bracht hij onmiddellijk een bezoek aan een begraafplaats. De loka- tie inspireerde de bejaarde Imam niet tot een stemmig herdenken van de vele slachtoffers van de man die hij zo juist verdreven had. Zijn toon was grimmig; zijn boodschap onverzoenlijk. Op de Behesti e Zahra be graafplaats waar later een bloedrood water spuitende fontein het eerbetoon aan de gesneuvelden in de oorlog met Irak zou verzorgen, pre dikte Iran's hoogste geeste lijke de opstand. Hij riep de moslims aller landen op hun ketenen te verbreken: het tijdperk van de martelaren was aangebroken. De wereld zou voor hun macht buigen. door Peter van Nuijsenburg Dit bezoek aan de dodenakker die in de loop van de oorlog tegen Irak tot een ware spookstad zou uitdijen, kan achteraf worden gezien als een voorteken van de wending die zijn revolutie zou nemen. Na het verja gen van de shah nam de 'gesel der ti rannen' zijn eigen bevolking te gra zen. Zijn regime is een schrikbe wind geworden, dat tienduizenden het leven heeft gekost en miljoenen blootstelt aan terreur. Zijn pogingen om de islamitische revolutie ook buiten Iran te verbrei den hebben geleid tot ontwrichting en nauwelijks beheersbare span ningen in dit voor het westen vitale gebied. Van een staat die gold als de belangrijkste bondgenoot van de Verenigde Staten in de Golf, is Iran een vijand geworden die de carrière van een Amerikaanse president, Carter, heeft gebroken en de reputa tie van diens opvolger, Reagan, heeft geknakt. Dat is zonder overdrijving het werk van een man die op 77-jarige leeftijd nog het elan had van een 20- jarige activist. Wanneer onder revo lutie ook de drastische herziening van de politieke wereldkaart wordt verstaan, dan gaat Khomeini met Lenin, Hitler en Mao als een van de grootste revolutionairen van deze eeuw de geschiedenis in. Vete De vete met de familie van de shah, de Pahlavi's, loopt als een rode draad door het leven van Khomeini. Toen de vader van de laatste shah in de jaren twintig naar voorbeeld van de Turkse vader des vaderlands Ke- mal Pasha Attatürk Iran soms let terlijk de twintigste eeuw in wilde schoppen, was de jonge Khomeini getuige van diens hardhandige praktijken. Reza Pahlavi bond de strijd aan met de ayatollahs, omdat 'zij de vooruitgang zouden blokke- Zij werden gedwongen hun baar den af te scheren; tulbanden wer den verbrand. Vrouwen moesten hun sluiers afdoen. Reza, een par- venue en praktisch analfabeet, le verde zelf geregeld een krachtdadi ge bijdrage aan het uitroeien van het bijgeloof. Een prominente aya tollah die de wufte jurkjes van de vrouwelijke Pahlavi's had verket terd, ging en publique bij Reza over de knie. Volgens zijn biograaf stamt de haat die Khomeini zijn hele leven tegen de Shah en zijn familie zou koesteren uit deze tijd. Zijn aanhan gers zouden later een heroisch 'ver zetsverleden' ontdekken, - elke des poot schijnt ooit verzetsheld te zijn geweest -maar niemand heeft ooit enige daad van betekenis kunnen opsporen. Hij wijdde zich in die ja ren waarschijnlijk aan zijn studies. Wel publiceerde hij in 1941 een met vitriool geschreven pamflet tegen Reza en diens moderniseringen. Hij spuwde zijn gal over de 'waanzin om het westen te imiteren'. Armoe de, decadentie en verloedering wa ren de prijs van de ondermijning van de Islam. Het zijn thema's die hij later met de regelmaat van het repeteerge weer zou uitdragen. Modernisering van de maatschappij naar westers model, het inhuren van westerse ad viseurs en experts, het terugdrin gen van de invloed van de geestelij ken; het was in strijd met de Islam. Hij onthield zich toen nog wel van een veroordeling van de monarchie en als hij het regeren al als het ex clusieve recht van de geestelijkheid zag, liet hij de wereld voorlopig nog in het ongewisse. In de jaren 40 en 50 zou Khomeini, inmiddels leraar aan het seminarie in de heilige stad Qom, deze thema's verder uitwer ken. Krachtproef De tweede krachtproef met de Pahlavi's, deze keer de jonge shah Mohammed Reza, vond plaats aan het begin van de jaren zestig. Het betekende tevens Khomeini's en tree als hoofdrolspeler in het drama, waarvan het tweede bedrijf eindig de met de val van de shah. Khomeini werd een van de drij vende krachten achter het verzet te gen de 'witte revolutie', waarmee de shah het tempo van de modernise ring wilde opvoeren. In 1962 verzette hij zich met suc ces tegen het stemrecht voor vrou- i de islamitische revolutie, die wen voor gemeenteraadsverkiezin gen. In 1963 kwam het tot een con frontatie tussen Shah en clerus over landhervormingen die dankzij het ongebreidelde machtsvertoon van de regeringstroepen uitliep op een in bloed gesmoorde opstand. Kho meini was de onbetwiste leider van de geestelijken. Hij moet zijn aan deel in de rebellie bekopen met ge vangenschap en, later, balling schap. In Najaf, Iraq, kreeg Khomeini er kenning als de belangrijkste geeste lijke leider van de shi'itische mos lims en legde hij de laatste hand aan zijn, ook bij zijn vakbroeders om streden, politieke filosofie. In zijn boek de 'Islamitische Regering' ver werpt hij de monarchie, declameert hij de islamitische staat waarin de clerus, of liever, een hoogstaande geestelijke (profielschets overbo dig), de dienst uitmaakt en roept hij op tot het verjagen van de shah. De brochure zou de handleiding wor den voor de revolutie van 1978/79 en het fundament van zijn Islamitische Republiek. De hervormde kerkeraden zijn opgeroepen terughoudend om te gaan met tuchtmaatrege len tegen homoseksuelen. De hervormde commissie inzake homoseksualiteit vindt dat de kerkeraden er goed van doordrongen moeten zijn dat de regionale commissie voor het opzicht bij de beoordeling van zo'n tuchtmaatregel zal nagaan, in hoeverre de kerkeraad een juist beleid heeft gevoerd. Deze commissie zal onder meer bezien of er een situatie bestond "waardoor homoseksuelen zich veilig kunnen weten in de ge meente en zich daar als zodanig kunnen laten kennen", aldus de commissie in een rapport dat vol gende week door de hervormde synode wordt besproken. Het rapport is een vervolg op 'Verwarring en herkenning' uit 1983 waarin homoseksualiteit zo wel wordt gerespecteerd als ver oordeeld. Bij de bespreking van dit rapport verwierp de synode met 26 tegen 25 stemmen een voorstel waarin discriminatie van homoseksuelen werd veroor deeld. De zaak werd twee jaar ge leden weer actueel, toen de gene rale commissie voor het opzicht in de Hervormde Kerk bepaalde dat een kerkeraad formeel het recht heeft samenwonende ho moseksuelen van het avondmaal uit te sluiten. Daarmee werd een besluit van de kerkeraad van de Schotse Gemeente in Rotterdam goedgekeurd. Als homoseksuelen door een tuchtmaatregel, zoals uitsluiting van het avondmaal, worden ge troffen, kunnen zij bij de regiona le commissie in beroep gaan. Zo'n commissie zal zich door een vijf tal overwegingen laten leiden, zo houdt de commissie de kerkera den voor die "in gemoede geen gehoor kunnen geven aan het ver zoek tot terughoudendheid". Niet alleen zal de commissie nagaan, in hoeverre de homoseksuelen echt een plaats in de gemeente hebben kunnen verwerven, maar ook zal worden onderzocht, in hoeverre de toepassing van tucht tegen homoseksuelen zich ver houdt tot soortgelijke maatrege len op andere terreinen van het le- Kerkeraden moeten zich vol gens de commissie afvragen, of zij hun eigen mening niet al te ge makkelijk gelijkstellen aan die van de Schrift en of zij niet licht vaardig een beroep doen op de natuur, waarin homoseksualiteit een afwijking zou zijn. De commissie stond onder lei ding van ds. F. R. Brommet, zie kenhuispredikant in Leiderdorp. Hij heeft het rapport enkele we ken geleden "een klein stapje vooruit" genoemd. "Wonderen geschieden er niet", zo waar schuwde hij. Kerkendag De kritiek van de behoudende Gereformeerde Bond op de opzet en inhoud van de Kerkendag wordt overgenomen door de Her vormde Kerk. Het hervormd sy- nodebestuur zal in een gesprek met de stuurgroep van het conci liair proces bekijken hoe de in houdelijke vragen alsnog op de kerkendag aan de orde kunnen komen en vooral hoe op langere termijn de structurele problemen kunnen worden opgelost. Vit heeft de voorzitter van de hervormde synode, ds. A. W. Wal let, meegedeeld na afloop van een onderhoud tussen de Gerefor meerde Bond en de stuurgroep. Bij de voorbereiding van de ker kendag in september is de fout gemaakt dat alleen'gekeken is naar mensen binnen de Raad van Kerken en de secties daarvan. In dat 'circuit' is niet de hele breedte van de Hervormde Kerk, bijvoor beeld de Gereformeerde Bond, vertegenwoordigd, zo zei Wallet. Over het programma van de kerkendag stonden we behoorlijk op onze achterste benen, zo zei ïr. J. van der Graaf, algemeen secre taris van de Gereformeerde Bond. Het programma was zó in gekleurd door het vragen van be paalde mensen en organisaties, dat de bond zich er niet in kon vinden. De voorbereiding is ech ter al zo ver dat dit niet meer "ge red" kan worden door hier en daar een gereformeerde bonder op te voeren. Achterban Moker Het contact tussen de stichting Media Overleg van Kerken in Rijnland (Moker) en de deelne mende kerken is niet 'optimaal'. Als er al contacten zijn, dan gaat het initiatief uit van het stich tingsbestuur. Vorig jaar kwam er bij de kerkelijke omroep slechts eenmaal een uitnodiging van een plaatselijke kerk binnen om in formatie te komen geven over het werk. Volgens het jaarverslag over 1988 valt er nog veel te doen om de achterban voor de doeleinden van Moker wakker te krijgen. De financiële actie 'Vrienden van Moker' had eveneens een mager resultaat. Overigens was het vorig jaar voor de omroep een belangrijk jaar: in april werd gestart met de wekelijkse uitzendingen, terwijl in december de nieuwe studio in 'De Bakkerij' in Leiden betrok ken kon worden. De uitbreiding van de zendtijd is goed verlopen, aldus het vérslag, ondanks het feit dat de mankracht nauwelijks is uitgebreid. 'Het Kruispunt' Het gebouw van de Gerefor meerde Kerk in Voorschoten aan de Schoolstraat heet in het ver volg 'Het Kruispunt'. De raad van de kerk, die onlangs het honderd jarig bestaan vierde, maakte ge bruik van deze gelegenheid om aan de naamloze periode van het kerkgebouw een einde te maken. De gemeenteleden mochten hun stem uitbrengen over een aantal suggesties, die ook uit de gemeente naar de voren waren gekomen. De kerkeraad selec teerde daaruit naast 'Het Kruis punt' de naam 'De Open Hof. 'Het Kruispunt' verwierf echter ruim twee maal zoveel stemmen. Petitie. De Roemeense am bassade heeft eind vorige week geweigerd een petitie voor de vrij lating van de Baptist Nestor Popescu in ontvangst te nemen. De petitie, die was opgesteld door de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden (CSHG) in Andijk, is door acht tien Tweede Kamerleden onder tekend. Daarnaast hebben meer dan 31.000 mensen uit het gehele land hun handtekening gezet. De ambassade zond een week eerder de petitie ongeopend aan de CS HG terug. EO-familiedag. De EO-fami- liedag, die zaterdag voor de acht tiende maal in Utrecht plaats vond, heeft een kleine 15.000 be zoekers getrokken. Vergeleken met voorgaande jaren is dat een teruggang van enige duizenden belangstellenden. De omroep kon wel duizend nieuwe leden binnen halen in de actie 'Daar kan ik achter staan', die de EO tien duizend tientjesleden moet ople- Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Leiden ds. A. Schipper Drieber gen, beroepen te Dirksland J. 't Lam Besoijen, te Genderen (toe zegging) C. N. van Dis kand. Was senaar, te Nederhemert (toezeg ging) C. Stelwagen Montfoort, te Ommen W. J. Teunissen Krab- bendijke, te Zwammerdam J. G. Barnhoorn Strijen: aangenomen naar Vlissingen (part-time) mevr. C. A. Schoorel Eindhoven; be dankt voor Gouda drs. A. de Reu ver Delft. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Groningen-Noord drs. F. Boon Sellingen, aangenomen naar Ommen drs. J. Bakker Bruchterveld. Geref. Kerken vrijgemaakt: be roepen te Johannesburg (Die Vrije Gereformeerde Kerke) T. Groenveld Anna Paulowna en Enkhuizen; aangenomen naar Axel voor de missionaire dienst te Gent A. A. Kramer Hoek, naar 't Harde G. Zomer Vlissingen. Christelijke Geref. Kerken: be roepen te Stadskanaal W. van 't Spijker Heerenveen; aangeno men naar 's-Gravenhage-Scheve- ningen P. van Zonneveld Drie bergen, naar Nieuw-Vennep G. van Roekei kand. Veenendaal; bedankt voor Leerdam H. E. Sterk Ulrum en Lutjegast. De revolutie bereikt op e'e'n fe bruari met de terugkeer van Kho meini haar climax. In Iran is het maandenlang bijltjesdag. Duizen den aanhangers van de shah wor den beestachtig vermoord. Kho meini kan of wil de 'spontane' volkswoede niet beteugelen. Het bloedbad is nodig als uitlaatklep voor de jarenlang opgekropte frus- taties. In de loop van de jaren zeventig neemt het verzet tegen het steeds ti- rannieker bewind van de shah toe. De geforceerde modernisering en de ontwrichting van een traditione le samenleving eisen hun tol. De economie raakt oververhit. In de steden ontstaat een lompenproleta- riaat, dat niet langer zijn heil zoekt bij communisme of socialisme, maar bij Khomeini's versie van de Islam. Intellectuelen en kunste naars verwerpen het westerse mate rialisme en het opgeklopte nationa lisme van de shah. De kooplieden uit de bazars voelen zich bedreigd door de opkomst van de grootwin kelbedrijven. De crisis vreet alle ge ledingen van de samenleving aan. Iran wordt een kruitvat. Khomei ni, de kampioen van de kansarmen, steekt het lont aan met zijn even ra dicale als simpele boodschap. De shah heeft het land verkwanseld aan de Verenigde Staten; Iran is de dupe van een samenzwering van jo den, Bahai's en Amerikanen; alleen de Islam biedt soelaas. Deze boodschap wordt verbreid door talloze Khomeini toegewijdde geestelijken. Cassettebandjes met zijn preken worden via de bazars en moskeeën verspreid. Miljoenen gaan in demonstraties die geen ein de lijken te kennen de straat op. Het wordt een permanente, door reli gieuze passie gevoede rebellie. De shah probeert het tij te keren. Hij eist het vertrek van Khomeini uit Iraq. Maar diens verbanning naar een Parijse voorstad blijkt een kapi tale blunder. De grijsaard die zijn baard graag besprenkelt met dure after-shave wordt een mediaster. De door kanker geteisterde shah is geen partij voor hem. In januari 1979 moet hij de wijk nemen. lamitische Republikeinse Partij op geblazen, waarbij vrijwel de gehele partijtop het leven laat. Het is de laatste oprisping van de Mujahedin. Na de onvermijdelijke represailles is Khomeini alleenheerser. Wie de resultaten van zijn heer schappij in ogenschouw neemt, vraagt zich af of de Iraanse voorlief de voor martelaarsschap geen gren zen kent. De economie is een chaos. Nederlagen in de oorlog met Irak hebben de bevolking gedemorali seerd. De confrontaties met de VS, de rellen in Mekka, de betrokken heid bij terrorisme, het macabere doodvonnis tegen de Indisch-Britse schrijver Salman Rushdie hebben tot een isolement geleid, dat maar moeizaam doorbroken wordt. Fiasco Religieuze en politieke minderhe den worden meedogenloos ver volgd, vrouwen worden gediscrimi neerd, de invoering van de Islami tische wet .is grotendeels mislukt, en waar ze wordt toegepast een gru welijke farce. De export vap de re volutie, een van zijn belangrijkste agendapunten, is evenmin een suc ces. Ook gemeten naar zijn eigen doelstellingen is Khomeini's revo lutie een fiasco. Een andere leider zou dit debacle niet hebben overleefd. Dat zijn lei derschap niettemin onomstreden is gebleven, tekent de positie van Khomeini. Hij bleef de onbetwiste arbiter in politieke en religieuze kwesties: tot op zijn sterfbed don gen de elkaar op leven en dood be strijdende rivalen naar zijn gunsten. Dat zal op den duur ook de zwak te van de Iraanse Revolutie blijken: ze is in de eerste plaats Khomeimi's revolutie. Hij heeft als vrijwel elke dictator voor hem nagelaten zijn op volging te regelen. Er werd ooit een opvolger aangewezen, Montazeri, maar deze mocht onder geen be ding het zelfde gezag krijgen als de Imam en werd uiteindelijk gedwon gen terug te treden. Men hoeft niet over Khomeini's visionaire gave te beschikken om vast te stellen, dat nu hij is overle den de overlevingskansen van zijn revolutie zwaar op de proef worden gesteld. Verscheurd Het vertrek van de shah brengt, evenmin als het bloedvergieten, rust. De prille republiek wordt van meet af aan verscheurd door ideolo gische tegenstellingen. Khomeini's broeders in het anti-shah-verbond, de links-islamitische Mujahedin- kalq, de communisten, marxisten en maoisten, verzetten zich tegen de overheersing van de ayatollahs. Ira- qs sterke man. Saddam Hussayn, denkt van de chaos te kunnen profi teren en valt Iran binnen. Maar waar de revolutie faalde, slaagt zijn inva sie: zij verenigt de bevolking, al woedt de machtsstrijd achter het front onverminderd voort. Khomeini schakelt zijn tegen standers, die elkaar meer wantrou wen dan de Imam, e'e'n voor e'e'n uit. Dat gaat niet zonder slag of stoot: in september 1981 wordt het Kh hoofdkwartier van de regerende Is- zijn t op zijn 77ste nog het elan van een twintigjarige activist. Met ct ook het einde van zijn revolutie nabij. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2