Badpak mag ook in de stad worden gezien Het water in met pofbroek en tuniek DIEFSTAL VAN GEESTELIJK EIGENDOM BlIIECTJf SPORTIEF ALS EEN SURFER OF ROMANTISCH IN STIJL VAN DE JAREN VIJFTIG Badpakken en bikini's kunnen, door combinatie met bermuda's of wielren- broeken ook in de stad ge dragen worden, (foto caa> De rozen bloeien volop op badpakken en bikini's. Hier een model uit de collectie van Beach life. <roto pd Er was eens...een badpak. En dat badpak zag alleen het daglicht op het strand, in het zwembad of op een zonnig plekje in de tuin. Aan dit droevige sprookje komt deze zomer definitief een einde. Dan is het badpak niet langer alleen 'zwempak', maar wordt het gepromoveerd tot een vrij belangrijk onderdeel van de daagse zomergarderobe. Het super-elastische badpak met z'n sportieve ronde halsuitsnijding, brede schou derbanden en z'n 'racerback' zal namelijk ook in de stad zijn entree maken, bij voor keur gedragen onder een snel wielrenners-broekje van stretch-stof. Maar een badpak met een fraai dessin kan ook prima met een bijpassende rok en blouse worden gecom bineerd tot een sexy outfit voor een avondje naar een ca sino of discotheek. Opvallen doet de draagster er van ongetwijfeld. Ook als het badpak alleen maar wordt gebruikt voor een paar uurtjes zonnebaden op het strand. Het aanbod van badkleding voor Romende zomer is name lijk zeer groot en gevarieerd. Komen we enerzijds veel exemplaren tegen, die herin neren aan de badmode uit de jaren vijftig en zestig met ro mantische stroken, strikjes en draperieën, vooral op bikini's, anderzijds zijn er ook tal van wat futuristisch aandoende modellen. Pakken die doen denken aan de uitrusting van surfers en duikers, gemaakt van voornamelijk zwart stretch-materiaal, soms hoog gesloten en met contrasteren de biezen afgezet, soms met kleine pijpjes of juist piet ho ge beenuitsnijdingen en op vallende details, zoals ritsjes. Bij de bikini's zijn het ener zijds de zeer minieme exem plaren met hoog opgesneden broekjes en kleine bovenstuk- jes, anderzijds de royale mo dellen met broekjes (soms met ruches) die zelfs de heup en bedekken en corseletachti ge bovenstukjes, welke de ui tersten Bont En tussen deze twee stijlen bevindt zich een scala van mo dellen in soorten en kleuren, die wel het meest in het oog springen door de dessins. Voor komende zomer is na melijk gekozen voor een bon te mengeling van motieven. Strepen en stippen, bloemen en grafische prints, wilde die ren en junglemotieven; ze gaan broederlijk op één kle dingstuk samen. Overigens zijn het ditmaal vooral de ro zen, die op de badpakken en bikini's weelderig bloeien. Toch ligt het niet alleen aan de combinatie van dessins, dat de badkleding er zo speels uitziet. Ook allerlei materia len worden samen verwerkt tot één kledingstuk. Matte en glanzende, op plastic lijkende stoffen, gladde en reliëfmate rialen, zoals geribbelde tricot en seersucker leveren grappi ge contrasten op. De kleuren dragen er nog eens toe bij dat het geheel extra bont wordt. De felle (neon)kleuren petrol, paars en fuchsia stralen binnenkort onder de zomerzon. Daar naast zijn vooral olijfgroen en aquablauw favoriet, hoewel deze het nog moeten afleggen tegen de zwart-wit-combina- ties. Alleen de wat chiquere modellen zijn rustiger van tint, ook al omdat de dessins veelal ton-sur-ton zijn uitge voerd. De rug Blijft de voorzijde van de bad pakken vrij eenvoudig van be lijning - de meeste modellen zijn voorzien van een sportie ve ronde halsuitsnijding en vrij brede schouderbanden - de rug vraagt nu alle aan dacht. Deze zal na het zonne bad ongetwijfeld een boeiend bruin-wit lijnenspel te zien ge ven, dank zij de gekruiste bre tels of in elkaar gevlochten spaghetti-bandjes. Wie een egaal bruine rug wil kan dus beter kiezen uit het - overigens grote - aanbod van badpakken met een laag rug decolleté. De man zal van deze banden op de rug geen last hebben. Voor hem zijn er allerlei soor ten zwembroeken, zowel in het boxer-short-model als kleinere en strak aansluitende Hoe belangrijk de rug is in de nieuwe badmode, is duidelijk te zien bij dit badpak van crinkle lycra uit de collectie van Ma- rielle Bolier. (foto pr> variaties. Heel actueel voor de man zijn de strakke zwem broeken met pijpjes in de stijl van een snel wielrenners broekje. Voor hem blijven de dessins hoofdzakelijk beperkt tot een kleurig lijnen- en vlak- kenspel in felle, meestal pri maire tinten. De strand-outfit is komen de zomer pas echt compleet als bij het badpak of de bikini ook nog allerlei accessoires in dezelfde kleuren worden ge dragen, zoals een badmuts, een duikersbrilletje en een waterdicht horloge. Vlaggen Een hele dag vlaggen. Over de hele wereld. Ach, waarom hebben we dat nou niet gedaan, een paar jaar geleden, toen bekend werd ge maakt dat de pokken waren uit gebannen. Dat de laatste haard was gedoofd, en de ver wekker alleen nog in een labo ratorium bewaard werd. We hadden toen meteen de kans moeten grijpen en los moeten barsten; je kunt voor minder feesten. Dat het toen niet is gebeurd, is denk ik omdat de meeste men sen van nu niet meer weten wat pokken eigenlijk waren, wat ze voor verschrikkelijks hebben aangericht, eeuwen lang. tot in een tijd die nog vlak bij ons ligt. Daarom is er denk ik zo weinig aandacht aan geschonken. Niet gefeest. Omdat die ziek ten. pokken, cholera, de pest niet meer in het geheugen van de mens leven. Die mens denkt nü in een gevaarlijke tijd te leven, een ongezonde tijd. In 1883 waren er in Leiden al leen al 85 doden per dag; wij gaan al van een ramp spreken als er acht doden per jaar val len. En in mijn jonge jaren lag je als moeder panisch wakker als er weer een difteriegolf was; honderden kinderen stier ven daaraan, in Nederland al leen al. Om over de angst voor polio maar te zwijgen. En dat was allemaal echt niet in de grijze oudheid, nee, dat was né de Tweede wereldoorlog, zo kort geleden nog maar. Maar de pokken hoorden daar toen niet meer bij. bij die angst Die waren in Nederland toen al verdwenen; daar werd je al leen nog tegen ingeënt. En de mens vergat de angst daar voor; dat een vrouw vroeger al als mooi gold als ze niet door de pokken was geschonden want daar waren er niet zo veel van. Een wijdverbreide volksziekte Awas het die elke keer weer als een gesel gods terug kwam. tot ze werd uitgebannen. Na enorm veel inspanning. Eerst in Europa en later over de hele wereld, tot aan de laatste haard toe, eeniiental jaren ge leden. Waar we toen voor hadden moeten feesten. Overal had den moeten vlaggen. Dat wa ren we aan ons voorgeslacht en vooral aan de bestrijders er van eigenlijk wel verplicht ge weest. Denk ik achteraf. INA DE RUYTER Metaaleffecten op een badpak van Triumph In ternational. <(0*0 pr) De diefstal van geestelijk eigendom be gint al op de lagere school. Met afkijken. Opeens zie je dat iemand loert naar wat je schrijft in je opstel Of je eigen blik dwaalt plotseling naar het schrift van je buurmeisje. Je voelt dat hier iets niet in de haak is. Dat het beter is ten onder te gaan in je eigen geestelijke armoede van dat moment dan straks de schande te moeten dragen dat je wordt betrapt. Sommigen pakken het handig aan. Die zeggen: 'Als ik bij jou mag afkijken, krijg jij die mooie knikker van me'. Het is gek hoe op zulke momenten belhamels ineens een pact sluiten met de braafste jongetjes van de klas. Ik moest hieraan denken toen ik las over de ruzie tussen de schrijfsters Char lotte Mutsaers en Fritzi ten Harmsen van Beek. Fritzi heeft aan columniste Renate Rubinstein verteld dat Mutsaers' boek 'De Markiezin' voor het grootste gedeelte jatwerk is. Charlotte heeft alles wat Frit zi haar door de telefoon heeft verteld doodgewoon opgenomen in dat boek. Laten we één ding voorop stellen: schrijven is een kwestie van keuzen ma ken, van selecteren. De schrijver die in het leven zijn oor te luisteren legt, hoort de mensen soms verbluffend mooie of ra ke dingen zeggen. Hij herkent de schoon heid van hun uitspraken, hij ziet de waarde ervan. Net zoals iemand bij de antiquair een stoffig vaasje ziet staan en dan meteen weet: hé, dat is Saksisch por selein, zo heeft een schrijver oog en oor voor het mooie of treffende in de gesprek ken van alledag. Dat is één van zijn ta lenten. Een Engelse dichter heeft eens ge zegd: er lopen honderden dichters rond die nog nimmer een gedicht hebben ge schreven. Met andere woorden: mensen herkennen hun eigen verbale rijkdom vaak niet. Een schrijver heeft daar een antenne voor. Maar of die schrijver die antenne ook heeft voor zijn eigen woorden, voor wat hijzelf zegt, dat weet ik niet Ik betwijfel of je tegelijk 'zender' en 'ontvanger' kunt zijn. Wel kan het gebeuren dat een schrij ver iets zegt, dat hij daarvoor al lang heeft bedacht en overdacht. Ik weet niet of u die vier uitzendingen van de VPRO heeft gezien, maar de literatuurcriticus en denker George Steiner was daar een mooi voorbeeld van. Hij praatte 'pers klaar'. Maar ook zonder dat de camera op hem gericht is, kan een schrijver op die manier wat 'keukengeheimen' aanroe ren. Misschien om eens te toetsen wat an deren van zijn gedachten vinden. Of er iets dergelijks aan de hand is met Fritzi en Charlotte, ik weet het niet. Voor lopig is de ruzie tussen deze twee voorma lige boezemvriendinnen ontaard in een welles-nietes-spelletje. Maar als het is ge gaan zoals Fritzi beweert, dan kun je Mutsaers alleen verwijten dat ze niet heeft gezegd: tjezus, wat mooi meid, wat je me daar door de telefoon vertelt, dat moet je opschrijven! Dat was niet zo gek geweest want Fritzi heeft al een héle tijd niets meer gepubliceerd. Maar aan de andere kant kun je Fritzi ook weer ver wijten dat ze de schoonheid van haar ei gen woorden niet heeft herkend. Of heeft ze tijdens dat gesprek gezegd: met wat ik je nu vertel, ga ik later nog iets doen? Het' is natuurlijk onverkwikkelijk om ineens je eigen woorden in andermans boek te zien staan. Je hebt het al als je ie mand jouw woorden hóórt gebruiken. U kent dat gevoel vast wel. Je vertelt ie mand iets, je geeft iemand je mening over een bepaalde zaak en een uurtje later hoor je hem die mening als die van hem zelf verkondigen. Of je geeft iemand een aanwijzing voor een verhaal, een ander, treffender woord, en later zegt hij tegen je met een trots gezicht: goed hè? Dat laatste soort mensen neemt het niet erg nauw met het geestelijk mijn en dijn. Het is eigen lijk alleen maar jammer voor henzelf. Ze denken schrijver te zijn maar beseffen niet dat een echte schrijver nooit vrede kan hebben met zo'n vondst van een an der. Want het bedenken van die 'vondst' (ja, ook vondsten worden bedacht, heb ik me laten vertellen) geeft veel meer vreug de dan de lof die je ervoor oogst. Om die vreugde schrijft men. Maar ernstig is zo'n diefstal i telijk eigendom wel. Gedachten zijn vaak het enige dat arme mensen hebben en het toeval wil dat schrijvers maar al te vaak arme mensen zijn. Daarom snijdt zo'n diefstal ook zo diep. Het hangt er daarbij natuurlijk wel van af wie er pikt. Of de dief of dievegge al een zekere naam heeft of niet. Kijk, iemand die totaal onbekend is, als die wat van de kruimels meesnoept die op de werktafel van een schrijver zijn blijven liggen, is dat niet echt erg. Dan denkt die schrijver: die zullen ze wel her kennen als epigoon, en hij voelt zich zelfs nog een beetje gevleid. Maar is de ditf ie mand die bekend is bij het publiek, dan wordt het angstiger. Overigens verbaas ik me in deze hele kwestie rond Mutsaers en Harmsen ten Beek wel over Piet Grijs. Hij heeft na le zing van een boek van Charlotte eens ver klaard dat hij verliefd op haar was ge worden. Nu hij de mogelijkheid heeft om de drakendoder uit te hangen, zie je hem nergens. Wat zijn Nederlandse 1 toch weinig hartstochtelijk. Angela Pinneberg De onthullende ontwikkeling van de zwemkleding Wie kijkt er tegenwoordig nog op van een zwemster in monokini. Laat staan van eentje in bikini of badpak. Naakt is aan de stranden tegenwoordig helemaal geaccepteerd. Voor onze voorouders lag dat wel even anders. Een eeuw ge leden was het heel wat minder gemakkelijk om de uv-stralen op het velletje te laten vallen. Bij een verfrissende duik in de golven ging je passend ge kleed in een broek tot op de kuiten of enkels, als een pof broek dichtgebonden, met daarop een tuniek met riem en... niet te vergeten, daaron der een corset. Van een lekker soepel stofje was in die tijd ook geen spra ke. Zwarte wollen keper; dat was het materiaal, waarvan zo'n 'badpak' was gemaakt. Daar werden dan ook nog eens zwarte wollen kousen bij gedragen en canvas bad- schoenen met gespen en kruisbanden. De zolen van de ze schoenen waren van gaten voorzien, zodat het water eruit kon lopen. En de bekroning van het kostuum bestond uit een grote bolstaande muts van rubber. Overigens was baden in het openbaar in die tijd nog zeer uitzonderlijk. Het kwam ei genlijk pas 'in de mode', nadat enige koninklijke hoogheden, onder wie de hertogin van Berry, die altijd gebrand was op nieuwigheden, het genot van een verfrissend zeebad hadden ontdekt. Voor die tijd bestond het strandvermaak uit weinig meer dan een wan deling over de boulevard en het van een afstandje gade slaan van de kinderen, die zich samen met 'het meisje' in het zand vermaakten. Toen de eerste durf-als zich echter op de stranden van Ca- bourg, Deauville en Oostende waagden, gebeurde dit niet zonder de nodige voorzorgs maatregelen. Immers het zou toch al te ongepast zijn, wan neer een ieder een blik kon werpen op de baadster in haar „onfatsoenlijke" zwemkos- tuum. Met paard en wagen werden de dames dan ook tot aan de waterlijn gebracht, waar zij samen met andere da mes het zilte nat ingingen. De heren werden daarbij op een afstandje gehouden. Ge mengd baden was er in die tijd zeker niet bij. Overigens gingen deze heren, die veelal in het leger zwemmen hadden geleerd, te water in een voor geschreven „zwemuniform". Aantrekkelijk Het zou na de ontdekking van het strandvermaak niet lang meer duren, voor ook de bad kleding een stuk aantrekkelij ker werd. In de jaren tachtig van de vorige eeuw werd het zwarte keper vervangen door kleurige katoen en flanel. En in 1887 en 1888 verschenen er op de kostuums grote ma trozenkragen en ankergarne ringen. Het enorme volume van de pofbroeken, die vaak nog met stroken waren ver sierd, nam wat af en de pijpen reikten al snel niet verder dan de knieën. In 1891 reeds waag de men het de armen te ont bloten en direct na de eeuw wisseling werd de broek ver borgen onder een kort jurkje. En ondanks de protesten van de 'fatsoenlijke heren' uit die tijd was de opmars van het badpak niet meer te stuiten. In 1905 zorgde de Australi sche Miss Kellerman voor een sensatie door in de Seine heel Parijs door te zwemmen. Be halve om haar prestatie werd zij tevens hevig bewonderd vanwege haar zwempak: een mouwloos gebreid topje met decolleté en een eveneens ge breid broekje. Intussen verschenen op de stranden van St. Tropez ook dames, die zich met blote voe ten, zonder hoed en zonder corset het strand op begaven. In 1911 sloeg evenwel pas echt vorige eeuw nog niet. het uur voor het badpak. In dat jaar veroverde het eendeli ge katoenen tricotmodel, mouwloos, licht gedecolle teerd en met een lengte tot op de knie de internationale bad plaatsen. Overigens waren de ze er niet alleen voor de vrou wen. Ook de heren droegen ze: bij voorkeur gestreepte uitvoeringen in blauw-wit of rood-wit. in de tweede helft van de (Foto pil Zoals het aantal plaatsen, waar (halfinaakt zwemmen is toegestaan, thans nog steeds uitbreidt, zo was ook in die tijd zwemmen in een ééndelig badpak niet overal mogelijk. In sommige plaatsen moesten de vrouwen dit badpak nog onder een rok verstoppen. Er waren ook badplaatsen, waar een paar zich pas na het tonen van de touwringen, kon over geven aan de nieuwe mode in het water. In de loop der jaren werd de rok steeds korter en verander de de kniebroek in shorts. Halverwege de jaren twintig kwam men tevens tot het in zicht, dat zwemmen aanmer kelijk gemakkelijker ging in materialen, die daarvoor ge schikt waren. Ze moesten lucht doorlaten, vorm- en kleurvast zijn en vooral snel drogen. Maar welk materiaal men daarvoor ook koos, pas in 1959 werd datgene ontdekt waar men al zo lang naar op zoek was: lycra, een materiaal dat door Du Pont op de markt werd gebracht De ontwikkeling van de zwemkleding voltrok zich de laatste tientallen jaren in ijl tempo. Badpakken werden steeds meer aansluitend en lieten meer van het lichaam zien, dank zij sexy uitsnijdin gen. In de jaren vijftig waren de kokette strokenrokjes, die tot net op de bovenbenen reikten zeer modieus, maar ook deze verdwenen tenslotte weer, waarna het zwempak al snel de vorm kreeg, die het ook nu nog heeft, zij het dan, dat met name de beenuitsnij dingen de laatste jaren aan merkelijk hoger zijn gewor den. In de eerste helft van de ja ren vijftig kreeg het badpak er een concurrent bij: de bikini, het tweedelige zwempak, dat zijn naam ontleent aan het ei land Bikini, waar de Verenig de Staten atoomproeven na men. Met name in de jaren zestig begon het badpak het steeds meer bij de bikini af te door Kitty van Gerven leggen. En in de jaren zeven tig was een badpak aan het strand haast opzienbarend. Maar de jaren tachtig brach ten weer een herwaardering van dit al ruim een eeuw oude kledingstuk. Badpakken keerden in de mode terug, mooier en opvallender dan ooit Met een fraaie belijning, die het figuur van de draag ster onderstrepen, dikwijls voorzien van zeer opvallende dessins en onverwachte uit snijdingen. Het meest opval lende is evenwel de vernieu wing van de materialen, stof fen, die er uitzien alsof ze voortdurend nat zijn, zilver en goudkleurige stoffen die in de zon haast oogverblindend worden of materialen met een kreukeffect Alle bedoeld om de draagster ervan tijdens haar zonnebad te laten opval len. En dat was nu juist, wat de ontwerpers van de eerste badmode probeerden te voor komen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19