Heerenveen stelt kandidatuur Zwakke Polen geen partij voor Engeland Genemuiden houdt kans op Nederlandse zaterdagtitel '.••VER :DE GRENZEN' Gebrelddge voorbereiding hockeyers PAGINA 14 SPORT MAANDAG 5 JUNI 1989 Coach Brazilië selecteert vijf 'Europeanen' RIO DE JANEIRO (Rtr) - On danks de weigering van PSV om Romario af te staan, blijkt de Braziliaanse bondscoach Sabe- stiao Lazaroni veel vertrouwen houden in Brazilianen, die in Europa voetballen. Hij nam er vijf op in zijn nationale selectie van achttien voor de vriend schappelijke interland van don derdag aanstaande in Rio de Ja neiro tegen Portugal. Het zijn middenvelder Valdo, de verde digers Ricardo Gomes en Jose Mozer (allen Benfica), verdedi ger Branco van Porto en mid denvelder Silas van Sporting Lissabon. De afzegging van PSV kwam nogal onverwacht. De Eindhovense club had in eer ste instantie Romaria Faria vrij gegeven voor de ontmoeting met Portugal. In Brazilië is men verontrust over de wijze waarop financieel krachtige Europese clubs de Braziliaanse voetbalmarkt af stropen. Bebeto bijvoorbeeld, de aangewezen spits voor de ontmoeting tegen Portugal, is geheel van slag sinds hij te ho ren heeft gekregen, dat Bayern München twee miljoen dollar voor hem over heeft. Van twee andere spelers van Flamengo is ook het hoofd op hol gebracht. Aanvoerder Jor- ginho en achterspeler Aldair zouden in de belangstelling staan van Roma en Benfica. Bol ogna zou belangstelling hebben voor aanvaller Nilson, die mo menteel uitkomt voor Interna- cional Porto Alegre, maar wiens contract in handen is van een Argentijnse tussenpersoon. Vol gens berichten in de Braziliaan se kranten is Nilson 3,5 miljoen dollar geboden. Ook de namen van middenvelder Edu van Pal- meiras en aanvaller Charles, die onlangs tegen Peru een knap in terland-debuut maakte, zouden op het Europese boodschappen lijstje voorkomen. „Het is een droeve zaak, maar tegen dit soort aanbiedingen in dollars is niemand bestand", klaagde Flamengo-voorzitter Gilberto Cardoso vrijdag in een radio-interview. Eijkelkamp blijft bij Groningen GRONINGEN (ANP) - René Eij kelkamp heeft voor twee jaar bijgetekend bij FC Groningen. De 25-jarige international accep teerde vrijdag de verhoogde aanbieding van de eredivisie club. Eijkelkamp stond lang in de belangstelling van andere clubs. Vooral Feyenoord deed verwoe de pogingen de Groninger naar Rotterdam te halen. Toen FC Groningen via een verhoogde aanbieding de transfersom van de aanvaller opschroefde naar boven de twee miljoen gulden, haakte de Rotterdamse club af. Een club uit het buitenland moest een miljoen gulden neer tellen voor de linkspoot. Clubs uit Zwitserland, Italië en Frank rijk hadden interesse voor hem, maar een concreet akkoord werd nooit bereikt. Het bleef bij aftastende gesprekken, waarna de clubs zich terugtrokken. Be gin deze week toonde FC Gro ningen zich bereid de bespre kingen te heropenen. Vrijdag kwamen beide partij en tot overeenstemming. Eijkel kamp tekende voor twee jaar bij en kreeg in zijn verbintenis een clausule over de hoogte van de transfersom na beëindiging. Door deze contractering heeft FC Groningen zijn zeer succes volle spitsenduo in het afgelo pen seizoen, Meijer - Eijkel kamp, kunnen behouden. Spartaan Mulder naar Feyenoord ROTTERDAM (ANP) - Feye noord heeft verdediger Jan Mul der voor drie jaar gecontrac teerd. De 27-jarige Mulder kwam afgelopen seizoen uit voor stadgenoot Sparta. Voor die periode speelde hij betaald voetbal bij Telstar, SVV en Vo- lendam. Als jeugdspeler voet balde Mulder reeds voor de nummer vier van de afgelopen competitie. Mulder, meestal verdediger op de linkerflank, is de tweede aankoop van Feyenoord voor het komende seizoen. Eerder werd Steve Wasiman van de an dere stadgenoot, Excelsior, voor drie seizoenen vastgelegd. Supporter Rome gedood in Milaan MILAAN (AFP) - Een supporter van AS Roma is zondagmorgen gedood door aanhangers van AC Milan. Hij werd in de buurt van stadion San Siro geslagen met ijzeren staven. Volgens de eerste informatie van de politie is de negentien-ja rige Antonio de Falchi kort na dat hij in het ziekenhuis aan kwam, overleden. Hij was in Milaan om zijn club aan te moe digen voor het treffen met Euro pees clubkampioen AC Milan, een wedstrijd in de 31-e ronde van de Italiaanse competitie. LONDON (Reuter) - Het zwakke Polen kwam er zaterdag op het sfeervolle Wembley nog genadig af. Indien de Engelse spitsen iets zorg vuldiger met de vele kansen waren omgesprongen, waren de dubbele cijfers haalbaar geweest. De forma tie van coach Robson heerste op alle fronten Gary Lineker, die zich in 1986 op de eindstrijd om de wereldtitel in Mexico met een hattrick tegen Po len (3-0) voor het eerst aan de inter nationale voetbalwereld presten- teerde, brak na 25 minuten de ban voor het fel jagende Engeland. Uit een scherpe hoek tikte de aanvaller van Barcelona in de 23e minuut de bal achter de Poolse doelman Bako, 1-0. Engeland bleef nadien aandrin gen, maar Lineker, Webb en Barnes verprutsten kans op kans. Pas twin tig minuten voor tijd stelde het thuisland de zege veilig. Verdediger Stevens bracht Barnes met een dia gonale pass in stelling, waarna er voor Bako geen redden meer aan was, 2-0. De overtuigende overwinning kreeg in de slotfase nog meer glans. Acht minuten voor tijd profiteerde Lineker handig van een foutieve te rugspeelbal van de Poolse libero Wojcicki. Invaller Roecastle nam over en Webb rondde kundig af, 3-0. Doelman Shilton kreeg in zijn 108e jubileum-interland, hij staat nu op gelijke hoogte met het record van Bobby Moore, nauwelijks enig werk te verrichten. Slechts in de zesde minuut moest de geblokte sluitpost, die in de kwalificatie-ron de nog niet werd gepasseerd, even attent zijn op een inzet van de actie ve Poolse spits Urban. bley via een gelijkspel (1-1) Enge land afhield van de wereldtitelstrijd een jaar later in de Bondsrepubliek. De kans, dat de Robson-brigade de eindronde in Italië volgend jaar zal missen, is na de zorgeloze zege op Polen kleiner dan ooit Ierland heeft gisteren in Dublin de Hongaarse kansen op het berei ken van de eindronde van het toer nooi om het wereldkampioenschap 1990 tot het uiterste minimum te ruggebracht. De Hongaren, die met 0-2 verloren, hebben nog twee wed strijden tegen Spanje en een uit beurt tegen Noord-Ierland op het programma staan. De Ieren, die één verliespunt minder opliepen, spe len nog thuis tegen Noord-Ierland en uit tegen Malta. Voor 49.000 toe schouwers scoorden McGrath (34) en Cascarino (80). HEERENVEEN (GPD) - De perspectief biedende eerste stap die Heerenveen zaterdag avond zette met een 4-0 over winning op de Go Ahead Eagles, hoeft nog geenszins de aanzet naar dé grote sprong te betekenen. Woensdagavond kunnen de kaarten weer anders liggen, omdat nacompetitie- voetbal onvoorspel- en onbere kenbaar blijft. De andere wed strijd zegevierde NEC met 0-1 bij Excelsior. Verdiend was de winst van Heeren veen tegen de Deventenaren zeker. Al kostte het Heerenveen in de eer ste helft heel veel moeite om de ver dedigingsmuur van de Eagles te slechten. Terwijl na de wedstrijd de euforie op de tribunes van het met 9000 toeschouwers gevulde Abe Lenstra-stadion wat angstige vor men aannam, probeerden de spe lers van Heerenveen met beide be nen op de grond te blijven staan. „Dit is een goed begin, maar het is pas de eerste wedstrijd", toonde Winnie Haatrecht zich realistisch. Omdat Heerenveen thuis en uit een kwestie van uitersten is, kan na de wedstrijd in Nijmegen tegen NEC een voorzichtige conclusie getrok ken worden. Zeker na de 0-1 winst van NEC gistermiddag in Rotter dam tegen Excelsior. Ondergeschikt In de nacompetitie tellen uitslui tend de punten en is verzorgd voet bal van ondergeschikt belang. Mooi spel zal er niet bij zijn, al suggereer de Fritz Korbach afgelopen week anders. „Technisch is het me van avond zeker niet meegevallen, ik had er meer van verwacht", was ook de aanwezige Excelsior-trainer Joop van Daele niet onder de in druk gekomen van het niveau van de eerste botsing. Hoe onberekenbaar het feno meen blijft, er is toch ook enig re kenwerk geboden. Immers, het dqelsaldo kan aan het eind van de rit cruciaal zijn. Heel voorzichtig kan de 4-0 als extra punt aange merkt worden. „Daar wil ik niet van uitgaan. Het zijn twee winstpunten met een voordelig saldo", wilde trai ner Ted Immers zich niet rijker re kenen dan hij op dit moment is. Het uiteindelijke verschil van vier goals werd vooral veroorzaakt door het voortijdige vertrek van Lodeweges (twee keer geel, dus rood) van de Eagles. Consequentie was het in schuiven van de voor rust soeverein spelende laatste man Wim Wouds- ma naar het middenveld, waardoor de achterdeur wijd open werd ge zet. Na de trieste afgang van Lodewe ges in de 55ste minuut waren de Eagles een zwaar aangeschoten roofvogel, die wanhopig fladderend probeerde te voorkomen dat het in de afgrond stortte. Hetgeen uitein delijk toch gebeurde. Na de 2-0 had Steve Wasiman, volgend s i Feyenoorderzoekt het duel met Carlos Ai Korbach er ook voor kunnen kiezen de schade zo beperkt mogelijk te houden. Hij deed dat niet. „Omdat Heerenveen op de helft van de te genstander op z'n sterkst is. Dus probeer je ze zo ver mogelijk van de goal te houden", was zijn opvatting. Het gevolg was wel dat Heerenveen nog twee keer scoorde en bij de Eagles de gedachte leeft dat het nu een min één score heeft. Korbach, die topscorer Gert van den Brink buiten de basis had gela ten, hekelde na afloop de arbitrage. De rode kaart van Dwight Lodewe ges was niettemin terecht. Voor rust had hij Verbeek aangepakt, nadat de bal al weg was. Elf minuten na de pauze werd Haatrecht van achteren neergesabeld. Scheidsrechter Jaap Uilenberg trok meteen rood. „Maar het was twee keer geel", verduide lijkte hij na afloop. Korbach had moeite met de eerste goal van Lub- be van Dijk, ver in blessuretijd, en meende in de tweede (Marten Dijk) en derde treffer (Jan de Jonge) bui tenspel gezien te hebben, waarna de ontredderde Eagles in de slotfase nog een vierde treffer moesten in casseren van de lang geblesseerde en pas ver na rust ingevallen topsco rer Stephan Hommeles. De druiven waren kennelijk zuur voor Korbach, die heel wat psycho logie zal moeten aanwenden om zijn ploeg weer in het gareel te krijgen. „Ook onze strijdlust was vanavond heel matig", moest de trainer toege- Geen conclusies NEC-trainer Leen Looyen wenste na afloop van het matige duel met Excelsior niet al te veel conclusies te verbinden aan de overwinning (1- 0) van zijn ploeg. „We hadden de na- competitie slechter kunnen begin nen", waakte de Nijmeegse oefen- meester voor overmoed. „We zijn woensdag tegen Heerenveen in ie der geval verzekerd van een grote publieke belangstelling." Vast staat, dat de winnaar van die vroege „topper" zich een prima uit gangspositie verwerft voor de be- slissende fase in de nacompetitie. Looyen was zaterdagavond bij de wedstrijd tussen Heerenveen en Go Ahead Eagles een aandachtig toe schouwer en had lering getrokken uit de behoudende speelwijze van de ploeg uit Deventer. „Onbewust speelde Go Ahead een tikje angstig, met een gelijkspel als doel. In de nacompetitie kom je er niet met zo'n instelling. Ik heb mijn ploeg vandaag dan ook de op dracht gegeven meteen het initia tief te nemen en te houden. Dat is gelukt. Ik kan mijn spelers hooguit het verwijt maken, dat de overwin ning te klein is uitgevallen." NEC heerste op het redelijk be zette Woudestein vrijwel negentig minuten. Onder aanvoering van de uitblinkende spelverdeler Arts werd de thuisploeg op eigen helft vastgezet. Doelman Van Ooyen red de aanvankelijk nog knap op inzet ten van Klijnhoven en Kooien, maar tastte op slag van rust pijnlijk mis op een houdbaar schot Van Wan- rooy, 0-1. In de tweede helft drong NEC minder sterk aan, in de wetenschap dat woensdag opnieuw een krachts inspanning moet worden geleverd. Van het uitgebluste Excelsior had den de Nijmegenaren weinig te vre zen. De Kralingers hadden in verde digend opzicht de zaken aardig on der controle, maar waren opbou wend slordig en aanvallend zelfs machteloos. De Rotterdammers kregen niet één uitgespeelde kans. Slechts bij een kopbal van Van Bremen (rake ling over) en een hard schot van de ook al tegenvallende Steve Wasi man (net voorlangs) moest de fout loze doelman Brookhuis even slik ken. GENEMUIDEN (ANP) - Genemui den heeft na een overwinning van 4- 3 op Heerjansdam zijn kansen op het Nederlandse voetbalkampioen schap voor zaterdagamateurs be houden. Het uitgespeelde Gene muiden leidt na zaterdag de titel- jacht met een punt voorsprong op Heerjansdam en DOVO. Jeugd ui mineur LEIDEN De Leidse voetbaljeugd onder 15 jaar is er zaterdag niet in geslaagd om bij het acht bonden- toernooi een finaleplaats te be machtigen. Op het veld van SDW in Amsterdam werd alleen Friesland met 4-1 verslagen. Tegen Utrecht ging Leiden verdiend met 4-1 ten onder. Ook Noord Holland trok met het nodige geluk met 1-0 aan het langste eind. Ook de Leidse jeugdzaalvoet- balselectie kwam in actie. In Haar lem werd om het officieus kam pioenschap van Nederland ge speeld. Na een aantal wedstrijden achter elkaar te hebben gewonnen ging het tegen Amsterdam mis. Twee seconden voor het einde mocht Patrick Scheurwater bij een 1-2 achterstand een strafschop ne men. De eventuele gelijkmaker zou Leiden een finaleplaats opleveren. Tot grote verbazing van iedereen kwam Scheurwater niet aan het ne-. men van de strafschop toe. Toen de scheidsrechter een fluitsignaal gaf bleek dit het eindsignaal te zijn. De man in het zwart handelde geheel tegen de reglementen en Leiden ging teleurgesteld af. Zonder moti vatie werd tegen Limburg nog ge speeld om de derde plaats. Leiden verloor deze wedstrijd met 6-3. de slotwedstrijd, DOVO - Heeijandsdam van volgen de week zaterdag in Veenendaal, verzekert zich echter van het kam pioenschap. Genemuiden is gebaat bij een gelijkspel. Dan geeft het gunstiger doelsaldo van de Gene- muiders de doorslag. Genemuiden nam zaterdag voor 2000 toeschouwers in de tweede helft definitief afstand van de tegen stander. Voor Genemuiden scoor den Kin drie keer en Beens. De doelpunten van Heerjansdam kwa men op naam van Beuk (twee) en Visser. Venray heeft zijn laatste wedstrijd in de strijd om de titel bij de zondagamateurs thuis met 1-3 verloren van HSC '21 uit Hoog- ezand. Voor de clubs was weinig eer te behalen, want het kampioen schap is al in handen van RCH uit Heemstede. Toch werden Janssen van Venray en Sonhorst van HSC na overtredingen uit het veld ge stuurd. ITALIË Trainer Sacchi toonde zich inge nomen met de 4-1 winst van Milan op Roma. De overwinning werd overigens zonder Ruud Gul- lit afgedwongen. De nummer 10 heeft net als na de Europacup-fi nale van een kleine twee v/eken geleden en na zijn krachtsinspan ning met Oranje in Finland weer een pijnlijke reactie (vocht) op zijn anderhalve maand geleden geopereerde knie gehad. Het is vrij onwaarschijnlijk dat hij dit seizoen nog in actie komt. Met het zwaarste jaar ooit voor de boeg 34 competitiewedstrijden, het toernooi om de Coppa Italia, be slissende interlands met het Ne derlands elftal, Europacup-1- toernooi. prestigieuze duels om de Supercup en de officieuze We reldcup en aansluitend het WK in Italië voelt zijn coach er veel voor zijn absolute vedette met vervroegde vakantie te sturen. En dus waren het de andere Ne derlanders die een hoofdrol pro beerden op te eisen. Marco van Basten deed dat door met een fraaie passeerbeweging de Roma- doelman uit te spelen en 3-1 te scoren. Het was de twaalfde sei zoentreffer van de Utrechtse spits die mede door zijn gigantische aandeel in de Europese successen van de club weinig kritiek krijgt, maar van zichzelf weet dat zijn rendement het afgelopen jaar veel hoger had kunnen zijn. Mits hij niet veelal ten onder zou zijn gegaan aan zijn eigen mooie be doelingen, waar binnen het Mila nese topteam nauwelijks behoef te aan is. Slimmer Frank Rijkaard probeerde simpe ler te spelen. Vanwege het ontbre ken van Gullit en de vooruitge schoven positie die Ancelotti in nam trachtte hij vooral de op bouw te controleren, wat hem met wisselend succes lukte. Al na tien minuten kreeg hij alle fans achter zich met een schot van 25 meter dat door de lat werd ge blokkeerd. Milan leidde toen al met 1-0 door een vroeg doelpunt van Tassotti. Na de gelijkmaker van Massaro pal voor rust zorg den Tempestilli (eigen doelpunt na voorzet van Evani), Van Bas ten dus en Baresi voor een betere afspiegeling van het spelbeeld in de stand. Onderin viel het doek voor Pi- sa. Hoewel 6000 tifosi bijna gratis waren meegereisd naar Cesena om tijdens het cruciale degrada tieduel hun idolen te ondersteu nen, haalde de Toscaanse ploeg het niet: 1-0 verlies door een doel punt van Agostini, zijn tiende dit seizoen. Indien het Mario Been niet lukt om weg te komen (hij zou rond de drie miljoen gulden moeten kosten) speelt hij ko mend seizoen in serie B. Inter blijft na het veroveren van de dertiende Scudetto op jacht naar meer succes. De ploeg van Trapattoni heeft nu een verbete ring van het puntenrecord op het verlanglijstje staan. Met de over winning van 1-3 bij Lazio (twee goals van de Argentijn Diaz die moet vertrekken door de komst van Klinsmann) staat de lands kampioen nu op 54 punten. Nog twee punten uit de resterende drie duels en het magische record van Juventus (55) behoort tot het verleden. DUITSLAND Bayern München kan wellicht morgenavond al het officiële kampioenschapsfeest vieren. Concurrent FC Kóln, dat op een achterstand van zes punten staat, speelt dan de inhaalwedstrijd te gen het in degradatienood verke rende Stuttgarter Kickers. Ver liest de ploeg van trainer Daum tenminste één punt, dan heeft Bayern twee speelronden voor het einde van de competitie de landstitel definitief binnen. Niemand in de Bondsrepubliek twijfelt nog aan het kampioen schap van Bayern, dat gezien het veel betere doelsaldo de laatste twee wedstrijden zelfs nog mag verliezen. In het eenzijdige duel met Uerdingen liet de ploeg van trainer Heynckes zaterdag zien, dat de titel bij de juiste ploeg te recht komt. Bayern speelde met het kanslo ze Uerdingen. De achttiendui zend toeschouwers in het Olym- pia-stadion zagen doelpunten van Dorfner en Flick. De Zweed Ekstrom, die het volgende sei zoen met Nachtweih voor AS Cannes uitkomt, had in de twin tigste minuut de score geopend. BELGIË De Belgische bekerfinale is gis teravond een kopie geworden van de eindstrijd uit het vorige jaar. Ook toen stonden Anderlecht en Standard Luik tegenover elkaar en ook toen won Anderlecht met 2-0. Beide teams kwamen in de bekerfinale al zes keer tegen el kaar uit. De doelpunten kwamen dit keer op naam van Krncevic (12) en Jankovic (60). Na afloop ging trainer Goethals (67) op de schouders. De bejaarde oefenmeester vertrekt naar Frankrijk, waar hij de komende vier seizoenen bij Bordeaux als technisch directeur werkzaam zal zijn. De finale in het met 35.000 toe schouwers gevulde Heizel-sta- dion had te lijden onder de zware regenval. Het doorweekte veld /naakte goed voetbal niet moge lijk. Anderlecht, dat Grün en Gudjohnsen (beiden geblesseerd) miste, was op alle fronter sterker dan het rommelig spelende Stan dard Luik. dat slechts kon hopen op een bevlieging bij de snelle Rosenthal en de slimme Czernia- tynski. De niet topfitte Standaard doelman moest zich al vroeg ge wonnen geven op een schot van Krncevic. die attent profiteerde van een schijnbeweging van Ni- lis. Na de rust werd de strijd ru moeriger en grimmiger. Scheids rechter Ponnet (50), die zijn laatste officiële wedstrijd floot, zag geen strafschop in de overtre ding van Van Tiggelen op Rosent hal. Standaard Luik was furieus en reageerde de frustratie af in het spel. Hellers, Lambrichts en later Czerniatynski kregen de ge le kaart van Ponnet. Zes minuten voor tijd kreeg ook Van Tiggelen een bekeuring. De finale was op dat moment al beslist. Op aangeven van Krnce vic. die het volgende seizoen voor Mulhouse uitkomt, liet de Joego slaaf Jankovic 2-0 aantekenen. SPANJE Met nog drie wedstrijden te gaan in de Spaanse competitie is alles hetzelfde gebleven. Barcelona kwam niet verder dan een teleur stellend gelijkspel (1-1) bij Sevil- la. Real Madrid liet een punt ach ter in Malaga. Het onderscheid tussen beide Spaanse grootmach ten bleef derhalve vier punten. Johan Cruijff weet het puntver lies aan vermoeidheid en blessu res. „Maar dat is logisch in deze fase van het seizoen", voegde de Nederlandse coach eraan toe. Barcelona miste zaterdag aanval ler Gary Lineker, die op Wembley meehielp aan de zege van Enge land op Polen (3-0). Hij kon even min beschikken over de midden velders Luis Milla, uitgegroeid tot een van de vedetten, en Roberto Fernandez door blessures. De Uruguayaari Pablo Bengoechea bezorgde Sevilla al na twaalf mi nuten een voorsprong. Hij pikte een pass van de Oostenrijker Toni Polster op en mikte van de rand van het strafschopgebied be heerst raak. Een kwartier later lag de gelijkmaker achter de Russi sche international Rinat Dassa- jev. Erneste Valverde zorgde er- Reals Mexicaanse aanvaller Hugo Sanchez deed in Malaga nog iets aan zijn treffertotaal. In de eerste helft schoot hij raak uit een strafschop en negen minuten voor tijd betekende zijn 26e doel punt van het seizoen de redding van de Madrilenen, die op dat mo ment met 1-2 achterstonden. San chez staat overigens nog royaal achter bij Baltasar van plaatselij ke rivaal Atletico, die met 3-2 won van Valladolid. De Braziliaan heeft al 32 keer gescoord. Jong Oranje begint met gelijkspel TOULON (ANP) - Het Jong Oranje Voetbalelftal is het acht-landentoer- nooi in Toulon gisteren begonnen met een gelijkspel: 1-1. Tegenstander was niet de nationale selectie van de Sovjetunie, maar een team van de INF; het nationale Franse opleidingsinstituut, waar jonge voetballers wor den gevormd voor een professionele loopbaan. De Sovjet ploeg was we gens visa-moeilijkheden in eigen land achtergebleven. In een harde wedstrijd namen de Fransen al na zes minuten de leiding door een treffer van Bondier. Eindhovenspeler Vroomans maakte in dse 24ste minuut gelijk. Tegen de vele overtredingen trad de Engelse scheids rechter Hill onvoldoende op. De beste man aan Nederlandse kant was Be- veren-speler Viscaal. De opstelling van Jong Oranje was: De Goey (Spar ta); Sas (Sparta), Laamers (Vitesse), Verlaat (Ajax) en Broeders (Roda JC); Roelofsen (FC Tente), Vurens (Sparta), Numan (Haarlem) en Alflen (Utrecht); Vroomans (Eindhoven) en Viscaal (Beveren). WASSENAAR (GPD) - De voorbe reiding van het Nederlands hockey team op de Champions Trophy die zaterdag in Westberlijn van start gaat is er één met hobbels. Terwijl de komende tegenstanders van Oranje zich de laatste weken uiterst serieus voorbereid hebben op dit toernooi moest Hans Jorritsma, coach van het Nederlands team, zich afgelopen vrijdag en zaterdag in Wassenaar behelpen met een mi ni-trainingskamp, waarin geoefend werd tegen HDM (8-0) en HGC (1-1). Morgen volgt in Amstelveen nog een oefenpot tegen Jong Oranje, waarna de ploeg vrijdag afreist naar Berlijn. Hans Jorritsma wilde over de ge brekkige voorbereiding niet te veel woorden vuil maken. „We hebben nu eenmaal met de Nederlandse competitie te maken, die erg lang doorliep. Dat wisten we van te vo ren. Daarover moet je nu ook niet zeuren, maar ik kan natuurlijk niet ontkennen dat we daardoor nauwe lijks een keer compleet hebben kunnen oefenen". De bondscoach heeft het zichzelf ook niet erg gemakkelijk gemaakt. Na het drielandentoernooi in maart, waarin Nederland gelijk speelde te gen India (2-2) en Engeland (3-3) constateerde hij dat zijn team rede lijk op schema zat. Twaalf dagen ge leden leed zijn ploeg (weliswaar zonder schutter Floris-Jan Bovelan- der) tegen Westduitsland een sma delijke 4-0 nederlaag. „Ik ben erg somber. Bij een groot aantal spelers ontbreken de vorm en scherpte. Daar zullen we iets aan moeten doen", concludeerde Jorritsma na de matige vertoning. Zijn eerste daad was opzienba rend. Hij benaderde de 31-jarige Tom van 't Hek, die in september 1987 een streep had gezet onder zijn internationale carrière. De speler van Kampong straalde dit weer veel plezier uit op de velden en stak als centrumspits in een blaken de vorm, die hij onderstreepte met 21 treffers. Van 't Hek liet het ver zoek van Jorritsma niet onbeant woord en meldde zich deze week op de training. Ook deed de bonds coach een beroep op Bastiaan Poor tenaar, het Bilthovense talent van SCHC. Het betekende dat voor Mar tin Middeldorp, Wouter van Pelt, Jan Willem Neuberg en Walter Drenth geen plaats meer was in de groep van zestien spelers. De terugkeer van Van 't Hek is merkbaar in het team. Vrijdag avond tegen HDM gaf de Amster damse arts zijn visitekaartje af met twee gave velddoelpunten. „Er komt meer felheid in de ploeg. Het toernooi begint langzamerhand te leven", constateerde Jorritsma bo vendien met enige vreugde. Ook aanvoerder Mare Delissen voelt de aanwezigheid van Van 't Hek duide lijk. „Tom is ook verbaal weer aan wezig. Hij drukt een stempel op de ploeg. Ook buiten het veld wordt ie dereen opeens mondiger. Tom heeft een enorme ervaring en spel inzicht en is lastig voor een tegen stander. Hij is iets apart en zorgt net voor dat beetje extra waar we om verlegen zaten".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14