PORT Graf in een zetel naar de titel Vanderlijde terug op het hoogste plan Maradona mogelijk naar Olympique Marseille Ron de Roode naar Willem 2 Nederlanders afgeserveerd Gouden medaille op EK-boksen Gevecht van 85 miljoen dollar Agassi afgeserveerd door traimngsmaatje vJ MAANDAG 5 JUN11989 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD MARSEILLE (AFP) - Volgens Franse kranten zou Diego Marado- Jean-Louis Lev na in vergaande onderhandelingen sponsorclub van zijn met Olympique Marseille. Men weet zelfs een transferbedrag te noemen: ruim dertien miljoen gul den voor een contract van drie jaar. Maradona, wiens contract met Napels pas in 1992 afloopt, zou al het komend seizoen voor Olympi que Marseille uitkomen. In de zaterdag-editie van L Equi pe gaf Olympique-manager Michel Hidalgo in een interview te kennen dat Maradona van plan was Napels in te ruilen voor de Cote d'Azur. Die loslippigheid leidde tot een woe dende reactie van Bernard Tapie. Volgens de zakenman en voorzitter van Olympique dienen dergelijke onderhandelingen in het diepste ge heim te worden gevoerd en pas naar buiten te komen als de beslissing al is gevallen. Dat is bij Maradona - Olympique niet het geval. Een andere bron van informatie i lid de LEIDEN - Ron de Roode speelt met ingang van het volgende seizoen bij Willem 2. De 24-jarige Leidenaar te kende een contract voor de duur van twee seizoenen bij de Tilburgse eredivisieclub. De transactie ge schiedde met gesloten beurzen. In ruil voor de komst van De Roode staat Willem 2 Wilco van Buuren af. De voormalige Ajacied kwam afge lopen weekeinde rond met Den Haag, waardoor Ron de Roode groen licht kreeg voor zijn verhui zing naar Tilburg. De Roode heeft bij FC Den Haag een ongelukkig seizoen achter de rug. Door een slepende spierblessu re bleef de voormalige speler van Roodenburg lange tijd aan de kant. Aan het einde van het seizoen ver scheen de aanvaller weer in de basis van de Haagse formatie. De Leidenaar toonde zich ingeno men met zijn nieuwe club. "Voor mij betekent het een positieverbete ring, dus dan heb ik uiteraard geen reden tot klagen. Ik heb wel zin in het avontuur in Tilburg. Het idee om met David Loggie in de spits te gaan spelen staat me wel aan". Hennie de Romijn, de andere Lei denaar in Tilburgse dienst, heeft zijn contract nog niet verlengd. PARIJS (GPD) - Als de KNLTB ter ere van zijn negen tigjarig jubileum vandaag een feestelijke bijeenkomst organi seert op Roland Garros, hoeft geen van de Nederlandse top- tennissers te ontbreken. Na de vroegtijdige eliminatie van Mi- chiel Schapers, Mark Koever mans en Tom Nijssen en de ne derlaag van Nicole Jagerman in de derde ronde tegen Steffi Graf, kwam dit weekeinde ook een einde aan de illusies van de laatste twee nationale mohika nen tijdens de open Franse titel strijd. Was het optreden van Manon Bollegraf bij de laatste 32 in het damestoernooi zaterdag ronduit teleurstellend - de Ermelose werd kansloos gevloerd door de Australische kwalificatiespeel ster Janine Thompson (6-2,6-3) - Paul Haarhuis kon terugzien op een geslaagd debuut tegen een wereldtopper. De vrolijke Eind- hovenaar met de prima wed strijdmentaliteit („natuurlijk ging ik de baan op om te win nen, anders had ik beter in bed kunnen blijven") slaagde welis waar niet in zijn beoogde stunt, maar werd allesbehalve wegge speeld door de nieuwe Argen tijnse ster Alberto Mancini: 6-4, 6-4, 6-3. Het treffen met 'monsieur on ze', elfde geplaatst en in Parijs tot gisteren uitsluitend actief op baan 11, bleek een leerzame er varing voor Haarhuis. „Hij heeft van alles gewoon net iets meer", constateerde de Brabander. „Ik heb vandaag gemerkt dat ik vooral mijn voetenwerk zal moeten verbeteren om hogerop te komen. Dan kun je de bal sneller nemen en ontwikkel je meteen meer tempo en druk, zoals Mancini doet", aldus de Nederlandse laatbloeier, die pas op negentienjarige leeftijd in de Verenigde Staten zijn trainings- arbeid begon op te voeren naar meerdere uren per etmaal. Haarhuis deed desondanks goede zaken in de Franse hoofd stad, waar hij met de dag beter speelde en als 'blonde bataaf zelfs uitgebreid werd opgevoerd in het gezaghebbende L'Equipe. Zes partijen (inclusief kwalifica tie) leverden hem een kleine 25.000 gulden op, meer dan ge noeg om de vervanging van zijn kapotgeslagen rackets („ik denk een stuk of vijftien")'te bekosti gen. Bovendien zal de pupil van Henk van Hulst op de nieuwe wereldranglijst na Roland Gar ros zeker bij de beste 150 te vin den zijn. Olympiqi hoofdredacteur van de lokale krant Le Provencal. Hij meent te weten, dat de transfer deze week nog rond komt. Tapie zou Marado na een hoge functie in zijn keten van bedrijven hebben aangeboden en zelfs van plan zijn een zaak op te zetten in Argentinië met Maradona als vennoot en vertegenwoordiger van de groep Tapie. NEW YORK (Rtr) - Bokspromo- tor Bob Arum pompt miljoenen j dollars in de publiciteitscam- I pagne rond het gevecht, dat ti- telhouder Sugar Ray Leonard i en uitdager Thomas Hearns op 12 juni in Las Vegas leveren om de wereldtitel in het super- j middengewicht van de WBC. Beide boksers zijn in de na da - j jzcn van hun carriere, maar dat i weerhoudt Arum er niet van het i treffen aan te prijzen als het ge- i vecht van de eeuw of simpelweg als de oorlog Doelgroep, waar het grote geld vandaan moet komen, is i het bovenmodale gezin in de i kleinere stedelijke concentra- ties op het Amerikaanse platte- k land. Tien miljoen huishoudens li zullen tegen betaling van 30 tot li 40 dollar het gevecht op de he 's taal-als je kijkt-kabel kunnen ATHENE (ANP) - Met het prolongeren van zijn Europese bokstitel in het zwaargewicht heeft Arnold Vanderlijde zich in het sportpaleis van Piraeus weer teruggevonden. De vreugdesprong, die hij zaterdagavond na zijn duide lijke overwinning op punten (5-0) op de Oostduitser Axel Schulz maakte, sprak dan ook boekdelen. Teruglopend naar de kleedkamer genoot hij met volle teugen van zijn succes. „De tweede, de tweede", kwam er slechts uit zijn mond. Evenals twee jaar geleden in Turijn was de Limburger de enige West europeaan die in de twaalf finales van het 28ste toernooi om de Eu ropese bokstitels een gouden me daille behaalde. In de aanloop naar dat tweede Europese kampioen schap was in feite alles fout gegaan. Hij raakte zijn trainer Gyula Bodis, die na drie jaar naar Hongarije te rugkeerde kwijt, kampte met een hardnekkige handblessure en over won pas een maand voordat hij zijn titel moest verdedigen een longont steking. toernooien miste, die rust wel goed In september wanneer in Moskou geweest," analyseerde hij later. „Af- de strijd om de wereldtitels worden gelopen week heb ik een paar keer gehouden, zal Vanderlijde in elk ge- aan Yvonne van Gennip moeten val Ray Mercer, de Amerikaan die denken. Vorig jaar was zij kort voor hem in Seoul zo kwelde, niet meer de Olympische Winterspelen in Cal- tegenkomen omdat die inmiddels is gary ziek en toch leverde zij daarna overgestapt naar de rijen van de een aantal wereldprestaties. In de profs." ogen van velen ben ik in Seoul te gengevallen. Ik ben het daar niet mee eens. Ik heb daar bewezen nog steeds tot de beste zwaargewichten worden wil Vanderlijde voorlopig Prof Van de ambitie beroepsbokser te vereld te behoren. En nu met deze tweede Europese titel op- Europa levert de beste niets horen. „Er is wel e sproken maar verder niets." Michel Halderen, de trainer die i volgen. Arum verwacht dat 12 tot 16 procent dat inderdaad zal doen. Hij heeft daar zijn hele cam pagne op afgestemd. „Ik pro beer de chique dame van Dubu que (in Iowa) te interesseren," aldus Arum. We leggen niet de nadruk op de bokscapaciteiten van de twee. Boksliefhebbers weten dat Ray en Tommy over hun hoogtepunt heen zijn. So what?" Uitgaande van die filosofie is Arum bezig met een publici teitscampagne, die zijn weerga niet kent. De perspresentatie in New York kostte alleen al meer dan een ton. Broadway dansers imiteerden een straat-gevecht, terwijl echte oorlogsbeelden boven hun hoofden op een scherm werden geprojecteerd. Aan de campagne waarbij beide boksers veertien steden aandeden, werd minstens vier maal zoveel besteed. Leonard en Hearns vergaten even dat zij elkaar niet zo graag mogen en vertoonden zich breedlachend in ziekenhuizen en scholen. Acteur Don Johnson van de tv-serie „Miami Vice" mengde zich in het gezelschap, toen in Miami de boksers het anti-drugs thema behandelden. De 57-jarige Arum is ervan overtuigd dat deze aanpak Leo nard op zijn minst dertien mil joen dollar zal opleveren en Hearns elf miljoen. Boksliefhebbers herinneren zich het grote gevecht van 1981, toen de twee elkaar in de ring ontmoetten en Leonard zijn te genstander in de veertiende ronde neerlegde. Dat was acht jaar geleden; een eeuwigheid in de bokssport. Het huidige ge brek aan ring-talent maakt het echter mogelijk het gevecht op nieuw te verkopen. Zowat alles, dat verband houdt met de wedstrijd, is te koop en Arum heeft een bonte PARIJS (GPD) Wie kan Steffi Graf op Roland Garros van haar derde titel in successie afhouden? Na de afmeldingen van Chris Evert en Martina Navratilova leek slechts Ga- briela Sabatini tot enig serieus weerwerk in staat, maar door die theorie werd gisteren een forse streep gezet. De fraai ogende Argentijnse, die een dag eerder al alle mogelij ke moeite had om zich te ontdoen van de Australische halve finaliste van vorig jaar Nicole Provis (4-6, 7-5, 6-3), kreeg kansloos klop van haar 'angstgegner' Mary Joe Fernandez. Voor het eerst sinds 1986 kwam de kaanse wel aangaan als tweede geplaatste Sabatini Parijs niet verder dan de laatste ze tien. Geen gevolg van fysieke ve moeidheid, zo benadrukte 'moo Gaby' later met gebroken stem, werd finaal van de baan getikt i de kenners met open mond staan te kijken en het publiek zich massaal verdringt om een glimp haar op te vangen. Garrison Ik deed gewoon veel té die met precies dezelfde cijfers klop weinig". Die spanning bij de kreeg. Zuidamerikaanse werd veroorzaakt door de wetenschap dat ze in de derlinge balans met Fernandez 4-3-achterstand had. Nobody Roem is bijna nergens z De zeventienjarige Fernandez, lijk als op de tennisbaan. Reputaties één van de jongste speelsters die het worden minstens even snel ge- profcircuit binnenstapte maar door maakt als gebroken, 'part-timehel- een blessure en studie vorig jaar wat den' zijn aan de orde van de dag. teruggevallen, won zelfs de laatste Ook Jim Courier en André Agassi drie ontmoetingen. Op het court kunnen daar sinds gisteren central zette de twintig meepraten. Laatstgenoemde, vorig i de wereld de reeks onvermin- jaar als 'nobody' nog de belangrijk- derd voort: 6-4, 6-4. De eliminatie de weg aan de Avenue de la Porte d'Auteuil geheel vrij te maken voor Graf, of Monica Seles moet zichzelf nog meer overtreffen dan ze nu al doet. Verloopt alles volgens plan, dan treft deze nieuwe sensatie ste smaakmaker op Roland Garros, Sabatini lijkt werd door zijn Amerikaanse trai ningsmaatje genadeloos van een toch wat te hoog voetstuk gehaald. Tegen de uitschakeling van de als vijfde geplaatste bijbelvaste tiener uit Las Vegas hielp zelfs de hand God niet. Waar Boris Becker vrouwentennis donderdag Graf bij schijnbaar wel enige hulp de laatste vier op Roland Garros; èen duel, waarnaar iedereen reeds reikhalzend uitkijkt. De Westduitse moet zich dan wel ontdoen als achtste getipte Conchita Marti- t bo- kreeg in een dramatisch ge vecht met de Argentijn Guillermo Perez-Roldan, die ondanks een matchpoint in zijn voordeel de wan kelende Westduitser na vijf sets niet z, terwijl Sèles eerst nog Manuela 'op de knieën wist te krijgen, daar Maleeva (6) dient uit te schakelen. was geen pardon voor Agassi. Jim Dat deed de pas vijftienjarige Joe- Courier, die zaterdag al een 7-6, 4-6, goslavische eerder dit jaar in Was- 4-2-voorsprong had genomen toen hington, waarna ze zich voor haar het duel wegens duisternis werd af- halve-finaleduel met Zina Garrison gebroken, bleek een etmaal later geblesseerd moest terugtrekken, geenszins uit zijn ritme gebracht. Zaterdag kon Seles de strijd met de „Hij is momenteel de krachtigste vierde geplaatste donkere Ameri- speler van het circuit. Lendl be schikt over een geweldige fore hand, maar heeft niet de dominan tie van Jim bij korte ballen", sprak de verliezer bewonderend. „Ik deed eigenlijk niets fout, hij deed alles veel te goed", constateerde Agassi, die besefte dat Courier zich net zo voelde als hijzelf in '88, toen pas de halve finale tegen Mats Wilander na vijf sets verloren ging. „Destijds kon ik vrijuit spelen en was er hier alleen maar winst te behalen. Met die instelling kon Jim ook op de feaaivataan". Agassi gokte op de Panjse finale, De Argentijn se Sabatini ver dween al snel tijdens het ten nistoernooi in Parijs. 'Mooie Gaby' kon het niet bolwerken tegen haar angstgegner Mary Joe Fer nandez. (foto AP) maar ging al ten onder in de derde ronde. Die kater zal nog wel even doorwerken („ik neem het eerste vliegtuig terug naar huis en ga wat relaxen") en zal hem vrijwel zeker weer doen afzien van een Wimble- don-optreden. „De Daviscup (half juli in en tegen Westduitsland, red) is nu mijn eerste doel", verklaarde Agassi, die van de internationale pers een soort 'zure-appelprijs' kreeg toebedeeld. „Heb ik toch nog wat gewonnen". Voor de helblonde Jim Courier betekende zijn eerste overwinning op een top-tienspeler ook een mo reel succes, een soort sportieve re vanche op Nick Bollettieri. De Amerikaanse coach wordt altijd on middellijk geassocieerd met oogap pel Agassi, maar de achttienjarige Courier is wel degelijk ook een leer- zwaargewichten. Hier ontbraken al- cember op verzoek van Vanderlijde leen een Cubaan en een Ameri- het werk van zijn „tweede vader" kaan." Bodis overnam, was duidelijk. i I,.. i„Ik ben in december trainer van I Arnold geworden omdat ik ervan overtuigd ben dat hij het zilver van vier jaar geleden in Reno kan om wisselen voor goud in Moskou. Toen hij mij eind vorig jaar vroeg zijn trainer te worden, heb ik ja ge zegd omdat ik geloof dat hij die we reldtitel kan pakken. Ik heb uren naar videobanden van gevechten van Felix Savon gekeken. Omdat ik zeker weet dat hij die Cubaan kan verslaan, hebben wij afgesproken dat ik tot en met Moskou zijn trainer zal zijn. Wat er daarna gebeurt zien we dan wel weer." Vanderlijde constateerde zater dagavond: „Ik had het hier met de loting bepaald niet getroffen. Eerst krijg ik de Rus Soedakov en daarna de Pool Golota. Vooral de laatste is een hele goede. Hij had per slot van rekening in Seoul ook brons ver overd. Vroeger moest ik echt in een toernooi groeien. Dat kon ook om dat ik meestal met de loting niet te klagen had. Nu moest ik er meteen tegenaan en het is gebleken dat ik dat ook kan. De finale was in feite mijn gemakkelijkste partij." Axel Schulz, een twintigjarige nieuwkomer in het immer degelijke Oostduitse team, toonde in de finale geen respect voor zijn tegenstander, viel aan wanneer dat kon maar kwam, zoals hij later vertelde, routi ne te kort. „Ik ben vergeleken bij Vanderlijde nog een nieuweling. Al leen door een knock-out had ik dit duel kunnen winnen maar een man van de wereldklasse van Vanderlij de geeft zo'n kans bijna nooit weg. Zeker niet in de vorm waarin hij verkeerde." Vanderlijde bokste de finale op de manier die hem de afge lopen jaren in alle grote toernooien eremetaal heeft gebracht. Schulz liet hem boksen en dan is de Lim burger in zijn element. rij medewerkers ingehuurd voor de verkoop-campagne; filmsterren, schoolkinderen, oorlogsveteranen in ziekenhui zen en maatschappijen als Coca Cola, Budweiser bier en Wendys snelle voedsel-keten. Als bet aanslaat, schat Arum, dat het gevecht 85 miljoen dol lar opbrengt, waarvan zo'n 42 miljoen winst. Alleen al voor de organisatie van bet gevecht tel de het Caesars Palace van Las Vegas acht miljoen dollar neer. De vervaardiging van T-shirts, petten en andere souvenirs staat op de begroting voor één miljoen dollar. Alleen van de schoenveters van beide boksers is nog geen commercieel item gemaakt. „Ik wacht op een aan bod", aldus Arum, die zelf zegt te werken voor een bescheiden aandeel in de winst. Superieur De tweede ronde van de titelhouder was de beste van de in totaal negen die hij in Athene bokste. Wanneer Schulz dicht tegen hem aankroop, scoorde Vanderlijde met korte link se hoeken naar het lichaam. In de slotronde was Vanderlijde opnieuw superieur. Slechts één keer trof de wanhopig aanvallende Oostduitse kampioen nog met een rechtse. Het overwicht van Vanderlijde kwam duidelijk tot uitdrukking in de jury score: twee maal 60-56 en drie keer 59-58. Vanderlijde was een van de drie boksers, die de twee jaar geleden in Turijn veroverde titel prolongeerde. De Oostduitse Olympische kam pioen in het middengewicht Henry Maske, die in de kwartfinales de Arnhemmer Lammert Brink uit schakelde, werd zelfs voor de derde achtereenvolgende maal Europees titelhouder. Zijn landgenoot Ulli Kaden bleef kampioen in het super- zwaargewicht. Daarnaast leverde de DDR, dat in totaal zes boksers in de finales bracht, nog de kampioe nen in het weltergewicht (Mehnert) en het halfzwaar (Lange). Vier titels waren er ook voor de Russische boksers en drie, in de lichtste ge wichten, voor de Bulgaren, van wie Christov zijn derde titel greep. ling aan zijn tennisschool. Hoewel hij het niet met zo veel woorden zei („het was een beetje vreemde situa tie, een coach van wie je niet weet of hij voor of tegen je is") was het af bluffen van 'het beste jongetje uit de klas' toch een persoonlijke ge noegdoening. Courier. nummer 47 op de we reldranglijst en pas dik een jaar prof, stuit nu in de vierde ronde op de Rus Andrej Tsjesnokov. „Dat wordt oorlog", voorspelde de jonge Amerikaan. Die kwalificatie was gisteren zeker ook van toepassing op de thriller tussen Boris Becker en Guillermo Perez-Roldan. De ros sige Westduitser, die zijn gravel- vrees dit jaar beter dan ooit onder controle lijkt te hebben en de Ar gentijn by drie eerdere ontmoetin gen vrij simpel had verslagen, be gon na een 2-1-voorsprong in sets toch weer te knoeien. Perez-Roldan, tweevoudig verlie zend finalist op het Melkhuisje en zestiende geplaatst, kwam terug en sleepte er een beslissende spelreeks uit, waarin hij eerst met 5-3 voor kwam. Op eigen service sloeg de Zuidamerikaan van de zenuwen vervolgens twee dubbele fouten. Becker brak hem, maar moest Pe rez-Roldan alsnog matchpoint toe staan: voor het eerst dat de twee voudig Wimbledon-kampioen dat gebeurde in een vijfsetter. Na vier uur en 22 minuten was de wonder baarlijke ontsnapping van de weer als vanouds over het gravel rollende vechtjas met oerschreeuw en gebal de vuist echter toch een feit. Hij lag al op de grond maar wenste zich niet over te geven. MAANDAG 18.00-18.55 BBC 2: Calypso Cricket: docu mentaire over spelers uit het Caribisch ge- 18.00-19.30 TV 5: Tennis: Open Franse Kampioenschappen 19.10-20.00 Ned 2 Sportpanarama: met beelden van de Babylonloop in Den Haag. portretten van de spelers van het Neder lands volleybalteam, de jeugd-olympische dagen, voetbalnieuws over Heerenveen, paardesport uit Deurne en een impressie van de skeeler-triathlon. 20.00-22.00 SKY- Tennis: Open Franse Kampioenschappen in Pahjs. 21.11-21.52 Ned 3: Sport Studio. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-23.00 SKY: WK voetbal een van de topwedstrijden van vanavond. 23.00-00.00 SKY: Motor Racen: Grand Prix van Australia, 500 cc.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13