Ik wil niet mijn hele leven achter de kassa zitten' 'Bruin oogt misschien gezond, maar is dat zeker niet altijd' SBT Leiden koopt failliet onderneming in Alinere Specialist waarschuwt voor lichtzinnig zonnebaden Meer milieuvriendelijke projecten van het EWR Overval op AMRO-filiaal Zeemanlaan LEIDEN/ALMERE - De email leer-afdeling van de voormalige Langcat-fabriek aan De Steiger in Almere-Haven is weer open. Het be drijf SBT bv uit Leiden en de indus trieel de heer Van Kooten hebben de boel opgekocht en investeren sa men enkele miljoenen guldens in het bedrijf. Inmiddels werken van de oude Langcatmensen acht per sonen in de emailleer-afdeling. Enkele weken geleden werd Langcat failliet verklaard en ver kocht aan Naamplaat bv. Naar nu blijkt maakte beide bedrijven on derdeel uit van dezelfde holding, genaamd Wilhelmina. Naamplaat had nog een rekening van 6 ton open staan bij Langcat en kreeg daarvoor de failliete boedel. "Deze sterfhuis-constructie was de enige methode om het bedrijf na faillissement weer nieuw leven in te blazen", aldus Van Kooten. De meeste schuldeisers (totaal 2,5 mil joen gulden) vissen zodoende ach ter het net. Van de 35 personeelsle den werden er 27 ontslagen. Het Langcat-onderdeel, waar be wegwijzeringsborden voor de ANWB worden gemaakt, is door Naamplaat direct voorgezet, want dat levert winst op. Het emailledeel, zwaar verliesgevend, werd geslo ten. Dat deel is nu door Van Kooten en SBT bv uit Leiden weer gekocht van Naamplaat bv. De produktie van SBT in Leiden wordt naar Al- mere verplaatst. Er is ruimte ge noeg en de emailleerovens van Langcat laten zich niet verplaatsen. Het bedrijf uit Leiden, dat zonwe ring, rolluiken en paneelwanden maakt, brengt zeven arbeidsplaat sen naar Almere. Het bedrijf gaat al leen voor de emaille produkten on der de naam Langcat werken. Arbeidsoriëtatieproject voor leerlingen van Bonaventuracollege LEIDEN - Op het Leidse Bo naventuracollege had de afge lopen maand een uniek pro ject plaats onder leerlingen van het derde leerjaar van de mavo. In totaal werden vijftig leerlingen voor de duur van één week ondergebracht bij verschillende bedrijven. Een stage op een opleiding voor voortgezet onderwijs. "Dan zijn we ten minste op tijd om te laten zien wat er zo in die bedrijven speelt", aldus de caan Willemsen die het pro ject begeleidde. door Emmy Voltman De evaluatiedag is net achter de rug. Door middel van het invullen van een enquêteformulier kon den de leerlingen hun ervaringen nog eens duidelijk op een rijtje zetten. "Die zijn over het alge meen zeer positief. Maar liefst 43 van de 50 leerlingen die op stage zijn geweest zeggen definitief ver der te Willen leren. Eén leerling gaat liever meteen werken en vier leerlingen zijn er nog niet hele maal uit wat zij na de mavo willen gaan doen", aldus Willemsen, die zeer content is met deze uitslag. "Het diploma is voor veel bedrij ven nog steeds heilig. Het blijkt nu dat ook de leerlingen doordrongen zijn van dat feit". Jeroen Muurling, Sandra Man tel, Claudine van der Krabben en Oswald Tacx zijn vier van de vijf tig leerlingen die een weekje in een bedrijf stage liepen. Achter eenvolgens waren zij werkzaam bij een plaatbewerkingsbedrijf, de administratie van een groot be drijf, een drogisterij en een ortho pedische werkplaats. Sandra: "Ik vind het goed dat de school nu al zo'n stage stimu leert. Ik wilde altijd iets in de ad ministratieve sector doen. Door deze stage heb ik alvast kennis kunnen maken met een onder deel ervan. Nu weet ik dat ik na mijn mavo-opleiding nog verder wil leren in die richting". Volwassene Claudine: "Wat ik ook heel be langrijk vind is datje meer als vol wassene wordt beschouwd dan als kind". Claudine werkte een week in een drogisterij en dat be viel 'haar prima: "Ik weet alleen wel dat ik niet mijn hele leven achter de kassa wil zitten. Waar lange dagen die je moest maken". "Maar daar zit ook een voordeel aan", aldus Jeroen: "Als je de hele dag hebt gewerkt en 's avonds moe thuis komt, dan is je werk ook écht af'. Over het soort werk dat de leer lingen moesten verrichten waren over het algemeen weinig klach ten. Oswald werkte een weekje op een orthopedische werkplaats waar onder meer prothesen wor den gemaakt. "Het was niet mijn eerste keus om daar te werken, maar ik heb het er toch naar mijn zin gehad en er veel geleerd. Er was genoeg te doen, al kreeg ik weieens werk dat niet zo leuk was. Maar voor een tijdje was dat wel vol te houden". Afwisseling in het werk vinden de vier heel belangrijk. Sandra: "Het is niet erg als je een tijdje werk moet doen dat niet zo leuk is. Dat moet iedereen nu eenmaal doen. Maar, als dat te lang duurt moet je er iets van zeggen. Dan vraag je gewoon ander werk". Aan het begin van het school jaar 1988/1989 kwam de decaan met de eerste voorstellen voor het inlassen van een stageperiode van één week in het derde leerjaar van de mavo. Willemsen: "Het Contactcentrum Onderwijs Ar beid (COA), waarvan dit project uitgaat, had mij al een paar maal een brief gestuurd waarin mij werd gevraagd aan het arbeidso riëntatieproject mee te werken. Ik ben toen gaan kijken bij een school in Delft, waar ze vorig jaar met dit project gestart waren. Al snel zaten we met het COA, men sen van de Lerarenopleiding en een aantal docenten van onze ei gen opleiding rond de tafel. Daar rolde een speciaal leerplan uit, dat de leerlingen moest voorbe reiden op de stage". Inzicht Verschillende vakdocenten brachten onderwerpen in, die werden behandeld tijdens de les sen. "Door de leerlingen kennis te laten maken met een aantal as pecten van arbeid zoals arbeids voorwaarden, arbeidsbeleving, de arbeidsmarkt en medezeggen schap, wilden we ze inzicht geven in het arbeidsproces", aldus de decaan. In de arbeidsweek zelf stond het opdoen van ervaring centraal. Door de leerlingen enige werkzaamheden te laten verrich ten én door ze te laten praten met mensen uit het bedrijf kregen ze een indruk van de instelling waar ze werkzaam waren. Van de werk zaamheden moest van dag tot dag een werkboek met opdrachten en vragen worden bijgehouden. Om de leerlingen zo goed mogelijk te begeleiden kregen ze hulp van ie mand uit het bedrijf. Een korte in troductie en enkele gesprekken maakten hiervan deel uit. Vanuit school werden de leerlingen be geleid door een docent die in de stageweek ook een bezoek bracht aan het bedrijf. Het arbeidsoriëntatieproject voor jongeren is oorspronkelijk een project van de Europese Ge meenschap. Het Contactcentrum Oswald Tacx aan het werk in de orthopedische werkplaats: "Het was niet werken. Maar ik heb het er toch naar mijn zin gehad en er veel geleerd". Onderwijs Arbeid verzorgt vanuit diverse plaatsen in Nederland de verschillende stageplaatsen. In dit overlegplatform werken werkgevers, werknemers, over heid en onderwijs samen om een betere afstemming tussen onder wijs en arbeidsmarkt te realise ren. Arbeidsoriëntatie vormt op steeds meer scholen een vast on derdeel van het lesprogramma. Alleen al in de regio Zuid-Holland Noord namen het afgelopen jaar meer dan duizend leerlingen van middelbare scholen deel aan dit project. Decaan Willemsen is dan ook van plan volgend jaar weer een ar beidsoriëntatieproject op het Bo naventuracollege te houden. "Volgens de schoolverlatersbrief van het ministerie van sociale za mijn eerste keus om daar te gaan ken en werkgelegenheid, verlaat één op de drie scholieren de school zonder diploma. Daarmee wordt dan een gerichte vakdiplo ma bedoeld. Nu blijkt dat na dit project bijna iedere leerling zegt nog verder te willen studeren, is het voor mij duidelijk dat zo'n ar beidsoriëntatieproject vruchten afwerpt en we het dus niet bij één keer moeten laten". Het aantal mensen dat lijdt aan melanoom, een kwaadaardige vorm van huidkanker die zich manifesteert via de moedervlek, groeit jaarlijks met 1500. Het aantal gevallen van melanoom is de laatste tien jaar verdubbeld. Een onbekend aantal mensen overlijdt er aan. Een belangrijke oorzaak van melanoom is het overmatig zonnebaden, onder veel west-Europeanen een geliefde bezigheid. Een groep van Leidse huidartser en specialisten trekt deze zomer per bus langs het strand om de badgasten te waarschuwen voor en zonodig te onderzoeken op melanoom. Eén van hen is de aan het AZL-verbonden specialist in de behandeling van kanker professor K. Welvaart. "Een glas wijn bij het eten kan geen kwaad, maar drink je dagelijks twee flessen leeg dan heb je een probleem. Zo is het ook met zonnebaden. Lekker in het zonnetje lopen is gezond, de hele dag op het strand bakken zeer onverstandig. Als je geen neger bent, moet je niet doen alsof'. LEIDEN - Iedere zomer weer zijn ze in groten getale op de stranden te vinden: de zonne baders die diep roodverbrand in afwachting zijn van een 'ge zond' bruin gekleurd velletje. Wie het Hollandse klimaat niet vertrouwt, trekt naar Franse en Spaanse stranden om lange da gen onder de brandende zon door te brengen. Het wordt de zonnebaders steeds gemakelijker gemaakt. Zo werd de kraag van aluminiumfolie geïntro duceerd die de ultra-viollette stra len opvangt en samengebundeld naar het gelaat stuurt opdat de bruinkuur nog minder tijd vergt. Wie het geduld mist om op de zomer te wachten, legt zich op onnatuurlij ke tijden onder de zonnehemel om zich op die wijze de felbegeerde ge bruinde tint te verschaffen. Bruin oogt gezond, maar is het lang niet al tijd. door Gert Visser Een bruine huidskleur is een cul tus geworden, constateert prof. Welvaart, het zichtbare bewijs van een fantastische vakantie en een vorm van opschepperij tegelijker tijd. "Dom", zegt Welvaart: "Met de zon zouden we verstandig moeten omgaan". Teveel aan ultra-violette straling kan huidkanker tot gevolg hebben. Die vorm van huidkanker die het minst voorkomt maar het meest kwaadaardig is, wordt melanoom genoemd: een pietepeuterig vlekje dat zonder behandeling de dood kan veroorzaken. De behandeling is, mits de afwij king tijdig wordt onderkend, echter doodeenvoudig. Verwijdering van het gezwel kost amper vijf minuten en is in vrijwel alle gevallen afdoen de. "Ik kan het niet verkroppen dat zoveel mensen komen te overlijden door iets dat zo simpel te verhelpen is. Aan melanoom hoeft niemand dood te gaan", zegt Welvaart. Hoogtezon De precieze oorzaak van het ont staan van melanoom is niet bekend. Welvaart beschrijft het verschijnsel als een ontspoorde moedervlek: "Misschien een moedervlek die het vanaf het begin al in zich had. Maar de vlek hoeft er niet te zijn, hij kan zich ook plotseling manifesteren", aldus Welvaart: "Je herkent mela noom vaak als een moedervlek waarbij plotseling een verandering is opgetreden. De kleur is anders, hij wordt dikker, groter, gaat bloed en of jeuken". Eén van de factoren die bijdraagt aan het ontstaan van melanoom is een overmaat aan ultra-violette stra ling, afkomstig van de zon of kunst matige bruinapparatuur. Bepaalde huidtypes zijn er extra gevoelig voor. Welvaart: "Mensen die op de zon reageren door eerst te verbran den en pas veel later bruin worden, moeten extra oppassen. Zij doen er verstandig aan de felle zon rond het middaguur te vermijden en een be schermingslotion te gebruiken. Voor mensen die in de zon gaan zit ten en reeds de volgende dag bruin zijn, is het risico kleiner. Een neger bijvoorbeeld heeft een natuurlijke beschermimg tegen ultra-violette straling". "Ook voor mensen die van jongs af aan bezaaid zijn met soms rare ty pen moedervlekken, is het risico groter. Maar voor iedereen geldt dat het verstandig is de hitte te vermij den". Verhalen als zou huidkanker een gevolg zijn van de luchtveront reiniging, noemt Welvaart fabeltjes: "Daar is geen enkele aanwijzing voor". De waarschuwing geldt niet al leen voor de zonaanbidders maar ook voor mensen die regelmatig van een hoogtezon gebruik maken. "Die produceren op kunstmatige wijze ultra-violette straling. De fa brikanten beweren dat de appara ten onschuldig zijn. Over mogelijke slechte invloeden is nog te weinig bekend. Het duurt jaren voordat de ze duidelijk kunnen worden en zo lang zijn ze nog niet in gebruik. Maar bij mij thuis komen dat soort dingen er niet in". Paniekreactie Men hoeft niet jaren achtereen in de zon te zitten voordat melanoom zich ontwikkelt. Welvaart veronderstelt dat de hoeveelheid benodigde stra ling 'in één mooie zomer bij elkaar te braden is'. Al kan het 10 tot 15 jaar duren voordat het melanoom zich tot een kwaadaardige moedervlek ontwikkelt. De bus waarin Welvaart en colle ga's langs een aantal badplaatsen trekken, is een initiatief van het Kankercentrum-West in Leiden. Welvaart: "We doen dit in onze vrije tijd, voor niets en niemandal. Ik ben niet van plan de mensen van het strand af te halen, ik bied alleen mijn diensten aan. We geven advies en kijken naar waar mensen mee komen. En kijken naar melanoom is zoveel als het onderzoeken omdat het vrij eenvoudig te herkennen is". "Ik hoop dat mensen hun schroom overwinnen en zich bij de bus melden. Over aantallen durf ik geen schatting te maken. Misschien regent het wel. Afhankelijk van het aantal mensen dat bij ons komt en de afwijkingen die we vinden gaan we bekijken of we deze actie zullen herhalen". Is Welvaart niet bang dat zijn waarschuwing een paniekreactie op de Hollandse stranden veroor zaakt? "Een paniekreactie moeten we niet hebben. Een schrikreactie mag, als dat nodig is om mensen wakker te laten worden. Het is beter nu te schrikken dan er later aan dood te gaan". LEIDEN De NV Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) heeft verschillende warmte/kracht koppelingsprojecten in Wassenaar en Noordwijkerhout op stapel staan. Hierbij krijgen afzonderlijke warmteverbruikers. zoals Duinrell en de Ursulakliniek in Wassenaar, een warmte/kracht-centrale die warmte en tevens elektriciteit ople vert. Het overschot aan elektriciteit kan weer worden teruggegeven aan het net. Volgens directeur J. Haijkens van de EWR worden in de toekomst meer van deze milieuvriendelijke projecten aangepakt. Zo zullen ook milieufactoren bepalen of wordt doorgegaan met stadsverwarming of niet. Ondanks een geschat verlies van 150 miljoen gulden in 2011, denkt de EWR nog niet aan het stopzetten van de stadsverwar ming. "Bepaalde dingen zijn nu eenmaal niet in geld uit te druk ken", zo zei Haijkens bij de presen tatie van de begroting van de EWR Een leidraad hierbij is volgens Haijkens het onlangs gepresenteer de Nationaal Milieubeleidsplan waarin staat dat milieuvriendelijke energievoorzieningen zoals stads verwarming gestimuleerd zullen worden, Bij stadsverwarming wordt de warmte die vrij komt bij de elektriciteitsopwekking, ge bruikt voor verwarming van huizen en bedrijven. Hierdoor is er een hoog rendement van gas, minder uitstoot van afvalstoffen en minder afgifte van warmte aan milieu. Deze week begon een Woubrugse tuinder met een warmte/kracht-in- stallatie, waarbij hij een regeling met de EWR trof over de elektrici teit die hij aan het net levert. "Het zal zeker niet bij dit ene geval blij ven. We willen met nog meer tuin ders gaan praten over een dergelij ke samenwerking. We zien dit als een verantwoorde wijze van ener gievoorziening", aldus Haijkens. Over 1989 lijdt de sector stadsver warming volgens de begroting (die overigens zo laat is vanwege de fu sie van energiebedrijven begin dit jaar) een verlies van 5,3 miljoen gul den. Dit verlies heeft volgens Ha ijkens verschillende oorzaken. De grootste is wel de lage gasprijs, waaraan de prijs voor stadsverwar ming is gekoppeld. Tegenover het geschat verlies van 150 miljoen gulden in 2011 staat een dekking van bijna 200 miljoen gul den vanwege leningen die onder meer door de overheid is verstrekt. "Zolang we met onze schattingen binnen die 200 miljoen gulden blij ven, gaan we zeker door", stelt Ha ijkens. "Wanneer het einde van die dekking in zicht is, moeten we de si tuatie van dat moment bekijken. Daar kunnen we nu nog niets over zeggen. Wel denk ik dat we dan moeten bedenken dat er ook dingen zijn die niet in geld zijn uit te druk ken. Ik denk daarbij aan ons milieu". Op basis van deze begroting, die naar schatting een winst oplevert van 7,8 miljoen gulden, verwacht Haijkens geen grote prijsverande- ringen voor 1990. Enige onzeker heid is er over de gasprijs, die overi gens op 1 juli van dit jaar met 2,7 cent per kubieke meter wordt ver hoogd. LEIDEN - Bij het AMRO-filiaal aan de Zeemanlaan is gistermiddag even na het middaguur een gewa pende overval gepleegd. Daarbij zijn enkele duizenden guldens buit gemaakt. Een tot nu toe onbekende man hield één van twee op dat mo ment aanwezige klanten met een op een groot vuurwapen gelijkend voorwerp onder schot en vroeg de baliemedewerkster om geld. De vrouw voldeed aan deze eis. Zij griste het geld bij elkaar en over handigde dat aan de overvaller. De man vluchtte vervolgens in een nog onbekende richting. Ook is ondui delijk of de overvaller hierbij ge bruik maakte van een auto. De twee klanten waren hevig geschrokken, maar liepen verder geen letsel op. De politie is vandaag een buurton derzoek gestart. Getuigen van de overval wordt verzocht contact op te nemen met de politie (tel. 258888). ADVERTENTIE Prof. K. Welvaart: "Aan melanoom hoeft niemand dood te gaan". 'n ondernemende makelaar voor ondernemers bedrijfsgebouwen kantoren winkels beleggingen taxaties/ bedrijfshypotheken hanson bedrijfsmakelaardij 023 - 32 99 55 dreef 4, 2012 hr haarlem STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9