Amsterdam moet ogb terugbetalen Oldelft beursrijp Nijpels gelooft niet in tekort aan grind Kritisch boek over thuiswerk wekt woede C&A Kaarttelefoon dringt vandalisme terug ZATERDAG 3 JUNI 1989 IgfB PAGINA 7 Volgens Eigen Huis 1.5 miljoen AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam moet circa 1,5 miljoen gulden onroerend goedbelasting terugbetalen aan bewoners van Amsterdam Holendrecht-oost. Dat heeft de Vereniging Eigen Huis gisteren bekendgemaakt. De vereniging baseert dit op een gewe zen vonnis van de belastingkamer van het gerechtshof Amsterdam in een proces dat Eigen Huis namens de bewoners had aangespannen tegen de gemeente. DELFT (ANP) - Met veel vertrou wen verhuist optische industrie Ol- delft op 15 juni van het niet-officiële deel van de parallelmarkt naar de officiële markt van de Amsterdam se effectenbeurs. De notering gaat niet gepaard met een emissie, maar wel met een herplaatsing van een pakket aandelen van de Nederland se Participatiemaatschappij NPM. Dit pakket betreft 10 procent van de het kapitaal van Oldelft, dat aan het publiek wordt aangeboden tegen f 206 per certificaat. In totaal zal daardoor 40 procent van het kapitaal via de beurs in de handel zijn. Oldelft heeft op dit mo ment geen behoefte aan een emis sie, gezien de ruime mate waarover het bedrijf over eigen vermogen be schikt. Dit eigen vermogen maakt ruim 50 procent uit van het totale vermogen, zo zei topman ir. R. Kingma bij ,de aftrap' voor de intro ductie. Oldelft voelt zich beursrijp. King ma voorziet een verdere expansie en wil daarbij een goede toegang tot de openbare kapitaalmarkt hebben. Verder meent Oldelft, dat een aan de beurs genoteerde onderneming in haar commerciële contacten veelal wat gemakkelijker kan ope reren. Tenslotte wil Oldelft een ou de belofte inlossen aan de aandeel houders, bij wie in de loop van de ja ren onderhands aandelen zijn ge plaatst. Oldelft boekte vorig jaar een winst van f 12,6 miljoen en keerde een dividend uit van f 5 eventueel m aandelen op te nemen. Het bedrijf wil een evenwichtig dividendbeleid en zal daarom in goede jaren een di videndreserve kweken. Voor 1989 denkt Kingma, dat de resultaten op het peil van 1988 zullen uitkomen. De resultaten tot nu toe liggen in de ze lijn. Oldelft leunt zwaar op orders van defensie. Het gaat om ongeveer de helft van de omzet van f250 miljoen. Zo is men nu bezig met de levering van ruim 700 warmtekijkers be stemd voor tanks, die een kwart miljoen per stuk kosten. Andere po ten onder de groep zijn de medische sector (onder meer röntgenappara tuur) en de industriële sector (onder andere optische hulpapparatuur voor industriële robots). De kracht van het bedrijf ligt in onderzoek en ontwikkeling, waar aan vorig jaar f 36 miljoen is be steed. Daarvan kwam bijna f 8 mil joen van derden, vooral overheids instanties. Oldelft springt zeer con servatief met de ontwikkelingskos ten om. Zij worden direct geheel af geschreven, zodat er geen tegenval lers uit dien hoofde kunnen ont staan. Van de nieuwe projecten wordt tweederde marktrijp. De Amrobank is van plan particu lieren enige voorrang te geven bij de toewijzing van de te herplaatsen stukken. De emissiekoers ligt onder de huidige beurskoers (circa f 213), maar te verwachten valt dat de koers naar die van de nieuwe stuk ken zal gaan. Volgens Eigen Huis heeft de rechter de belastingverordening van de ge meente Amsterdam voor die bewo ners onverbindend verklaard en zijn alle aanslagen vernietigd. „De gemeente moet de bewoners de al ontvangen bedragen terugbetalen", aldus Eigen Huis. Een woordvoerder van de ge meente reageerde namens wethou der W. Etty (Financiën) uiterst terug houdend. „We beschikken nog niet over de letterlijke tekst van het von nis", aldus de woordvoerder. Of Amsterdam het bedrag ook zal te rugbetalen wordt pas duidelijk als het vonnis is bestudeerd. De woord voerder merkte wel op dat Amster dam sinds 1989 een ander systeem hanteert voor het berekenen van de onroerend goedbelasting. „Juist om dit soort zaken te voorkomen". Eigen Huis verwacht dat nu ook andere Amsterdammers die in het verleden massaal bezwaar hebben aangetekend tegen de aanslagen, de onterecht betaalde onroerend goed belasting terug kunnen krijgen. ..De gemeente moet dan vele mil joenen terugbetalen", aldus Eigen Huis. Een aantal bewoners heeft nog geen aanslag over 1988 gekregen en de vereniging verwacht dat de ge meente die ook niet meer zal ver zenden. „Doet ze dit toch, dan kun nen de aanslagen met grote kans op succes worden aangevochten". Amsterdam gebruikte tot en met 1988 de zogeheten 'oppervlakte grondslag' als basis voor het bere kenen van de onroerend goedbelas ting. De bewoners kregen daardoor aanslagen opgelegd waarbij de waarde per vierkante meter soms 35 procent of hoger was dan het ge middelde. De bewoners hebben al vanaf 1984 tegen de aanslagen ge protesteerd. Sinds begin dit jaar is de gemeen te overgestapt op het zogenaamde SANERING (IPS) - Venezuela zal een kwart van de kredieten van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) kunnen gebruiken om zijn buitenlandse schuld (32 miljard dol lar) te verminderen. Het land wil de zelfde regeling hanteren als Costa Rica en de Filipijnen vorige week deden. Zij gaan met een kwart van de IMF-kredieten oude schulden te gen kortingen opkopen. De nieuwe richtlijnen van het IMF voor uitvoering van het zoge naamde Brady-plan tot schuldver mindering, krijgen hiermee hun eerste praktijkvoorbeelden. Dollar De koers van de dollar is gisteren met ruim twee cent gedaald, mede onder invloed van de Amerikaanse werkloosheidscijfers over mei en een renteverlaging door een bank in de Verenigde Staten. Op de wissel markt in Amsterdam lag de koers bij het slot van de handel op 2,2115 gulden tegen een slotkoers van 2,2345 gulden op donderdag. Vakschool Het Centrum Buitenlanders Mid den Nederland (CBMN) wil dat er een vakschool wordt opgericht spe ciaal voor migrantenjongeren. Die zou een bijdrage kunnen leveren aan de bestrijding van de grote werkloosheid onder deze groepen. Bestaande scholingsvoorzieningen sluiten onvoldoende aan op de be hoeftes en problematiek van de jon ge migranten. Uit onderzoek blijkt dat 40 tot 50 procent van de migranten geen werk heeft. Het CBMN vindt dat .onaanvaardbaar'. 'waardesysteem'. Een systeem die ook landelijk is geregeld nadat de Tweede Kamer daartoe besloot. Ook deze nieuwe methode heeft echter tot veel ongenoegen aanlei ding gegeven, omdat daardoor gro te verschillen in de hoogte van de aanslagen zijn ontstaan. „Er zijn mensen die stijgingen van 130 procent of meer voor hun kiezen krijgen", aldus de wooncon sumenten organisatie. Volgens de vereniging had de gemeente derge lijke forse stijgingen moeten ver mijden. „De onroerend goedbelas ting in Amsterdam behoort al tot de hoogste in Nederland, stijgingen werken dus fors door in de woonlas ten". Kabinet wil advies over aanpak van Zweedse werklozen DEN HAAG (ANP) - Vakbeweging en werkgeversorganisaties krijgen van het demissionaire kabinet Lub bers een voorzet om voor de komen de formatie aan te geven of Neder land de Zweedse aanpak van werk loosheid moet en kan volgen. De ministerraad heeft er gisteren mee ingestemd de Sociaal-Economische Raad (SER) advies te vragen over invoering van een scholingsver plichting voor werklozen, zoals die Zweden bestaat. PvdA-fractievoorzitter W. Kok is een uitgesproken voorstander van het Zweedse systeem dat weinig werklozen en nauwelijks werkloos heid van langer dan een jaar ople vert. Het is een systeem van uitke ringsrechten en scholingsplichten voor werklozen, waarvan de PvdA tot dusver vooral de rechten en het CDA de plichten voor het politieke DEN HAAG (GPD) - Met de invoe- voetlicht heeft gebracht. In Zweden ring van de kaarttelefoon is het van- wordt van de werkloze veel harder dalisme in telefooncellen met de helft gedaald. Hoewel de telefoon kaart nog lang niet is ingeburgerd onder de Nederlanders, wordt het .r aantal van dergelijke openbare tele foons zo snel mogelijk verdubbeld. Dat zei voorzitter W. Dik van de Raad van Bestuur van PTT Neder- van het Milieu Effect Rapport voor het Stevol-gebied bekend zijn. Anderhalve maand geleden heb ben de Nederlandse betonprodu- centen al hun bezorgdheid geuit over het dreigend gnndtekort, zo wel op korte als lange termijn. Evenals het AVBB vrezen zij een te kort van 3 miljoen ton op jaarbasis. Het Nederlands grindverbruik be draagt zo'n 20 miljoen ton per jaar. Het AVBB wijst er nog op dat door stagnatie in de bouw de werkgele genheid van 30.000 tot 50.000 men sen in gevaar komt. Ir. W. Dik, voorzitter van de raad van bestuur ?n telefoonkaart. Hij deed dat in de eerste cel va Nieuwe telefooncellen ook voor rolstoelgebruikers DEN HAAG/ROERMOND (GPD) Minister Nijpels (volkshuisves- tingO ontkent dat er in ons land op korte termijn een ernstig tekort aan grind ontstaat. Door het daardoor optredend gebrek aan beton zou de woningbouw in ons land ernstig in de problemen komen. De bewinds man zegt dat de helft van de 20 mil joen ton grind die in Nederland wordt gebruikt, al wordt geïmpor teerd. Volgens de minister wordt in de betonindustrie in toenemende mate gewerkt met alternatieve grondstof fen als vliegas en bouw- en stort- puin. In het Nationaal Milieube leidsplan staat dat het gebruik hier van verder moet toenemen. In een brief aan de minister schreef het Algemeen Verbond Bouw Bedrijf onlangs dat de Neder- OV0I* VRKcllïtlCS H10t landse woningbouw in gevaar komt door een aanzienlijke inkrimping van de grindproduktie in Limburg, waardoor er een gebrek aan beton ontstaat. Jaarlijks zullen daardoor 10.000 tot 15.000 nieuwe woningen minder gebouwd kunnen worden. Ook de aanleg van tunnels, bruggen en wegen zal stagneren. Bovendien leidt de betonschaarste tot prijsstij gingen. Gegronde klachten 12 procent gestegen lijk De harde kern onbemiddelbaar werklozen moet ook aangepakt. Werkgevers werknemers wordt gevraagd wat met die groep - enkele tientallen brf de" onïhüÏÏi'ng procenten van de werklozen uit de njeUw type telefooncel kaartenbakken van de arbeidsbu reaus - moet gebeuren. Bij een heroriënteringsgesprek worden zij afgeschreven voor de ar beidsmarkt, zo maakte minister de Koning zeer recent bekend. Werk gevers en vakbeweging wordt het NS- station Den Haag Centraal. Dit type, ontworpen door Theo Groothuizen en Philip Rosdorff, heeft de vorm van een driehoek. Doordat er geen drempel bij de glazen deuren is aangebracht kun- ook rolstoelgebruikers mak- kaarttelefoon hangen. In die tele foons kan niet met munten worden cellen betaald, maar rekent de beller af aangebracht met een magneetkaart, die meerma len kan worden gebruikt. De bekendheid van de telefoon kaart moet nog wel groter worden. Naast uitbreiding van het aantal cel len met dit type telefoon wordt ge dacht aan reclame op de telefoon kaart. Dit om hem aantrekkelijkei te maken voor spaarders, zoals in Japan al gebruikelijk is. Naast de onthulde driehoekcel eerste grijs en wordt de tweede worden ook de vierkante toeganke- blauw uitgevoerd. Oorzaak voor het probleem is het uitblijven van ontgrindingsvergun- ningen voor het grindwinningspro- ject Stevol in Midden-Limburg. Limburg n vergun ningen wachten tot de resultaten gehandicapten. In beide Provinciale staten ook een ventilatierooster willen met het uitgev het telefoneren in de volle zon wat te veraangenamen. Daarvoor komt er ook een bordje in de telefooncellen met het verzoek er niet te roken. Naast de twee 'dichte' telefoon cellen komen er in de zelfde 'fami lie' ook open huifjes in hallen zoals bij stations. Om duidelijk onder scheid te maken tussen munttoe- stellen en kaarttelefoons, blijft de Staatsbedrijven Spanje staken gevraagd of zij zich daarbij neerleg- lelijk gebruik maken van de cel. De gen. Vrijblijvende sympathiebetui- Gehandicaptenraad heeft zijn gingen stelt het kabinet niet op stemming al betuigd. Op de tele- pnjs. De SER moet maar aangeven foons zjt ook een geluidversterker wat een komend kabinet daaraan kan doen als dit zich er niet bij neer legt. De SER zal ook moeten zeggen in welke bedrijfssectoren en beroepen zich in de toekomst tekorten of overschotten aan werknemers gaan telefooncellen. Vijfhonderd daar- hardhorenden telefoonkaart komt een 'dip' zodat slechtzienden hem kunnen gebrui ken. Thans zijn er in Nederland 6700 voordoen. Werkgevers en werkne mers wordt ook gevraagd wat het foon. in totaal moet komend kabinet daaraan kan doen. ventig procent van Schiphol neemt Zestienhoven over ROTTERDAM (ANP) - De luchtha ven Schiphol is bereid met ingang 1 januari volgend jaar de exploi- het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven van de gemeente over te nemen. Dat gebeurt vooruit lopend op het gereed komen van een nieuwe luchthaven (in 1997) bij Rotterdam die Schiphol ook gaat exploiteren. Dit staat in een bestuursovereen komst die Schiphol en Rotterdam MADRID (Rtr) - De werknemers van verscheidene Spaanse staatsbe drijven hebben gisteren hun werk neergelegd wegens een loongeschil. Daardoor zijn onder meer het trein en telefoonverkeer ontwricht en ra dio en televisie uit de lucht. Een woordvoerder van de spoor wegen zei dat de treinen gemiddeld 90 minuten vertraging hebben om zijn overeengekomen. Beide partij- dat de werknemers om midder- en hebben gistermiddag de hoofd- nacht een 24-uursstaking zijn be lijnen van de overeenkomst be- gonnen. Datzelfde hebben ook de kendgemaakt. Afgesproken is dat werknemers bij radio en tv gedaan, de luchthaven Rotterdam een vol- waardoor na donderdagmiddag 24 waardige regionale Europese lucht- uur geen programma's werden uit- haven moet worden. De Rotterdam- gezonden. se luchthaven moet een zelfstandig Daarnaast wordt bij het telefoon- profit centre' worden met een eigen bedrijf slechts om de vier uur ge- marketingplan, een chartermaat- werkt. De staking treft ook de staal- schappij en indien mogelijk een ei- bedrijven van de staat en de Spaan gen lijndienst. se Munt. Concern overweegt gerechtelijke stappen AMSTERDAM Het kledingcon- proberen de wereld te hervormen", cern C&A Nederland dreigt met een In het boek wordt een brief van proces tegen de Stichting Onder- de directie van C&A Nederland aan zoek Multinationale Ondernemin- het personeel aangehaald, waarin gen (Somo) wegens een boek, dat de zij op het werken van kinderen in stichting maandag presenteert. Het Thaise confectie-ateliers ingaat. Het werk verschijnt onder de titel 'C boek zegt daarover: "Het doel i &A, de stille gigant. Van kleding- multinational tot thuiswerkster'. Een aantal passages zou volgens het kledingconcern 'onjuist tenden tieus en grievend zijn, waardoor de brief is niet zo zeer het geruststel len van de eigen medewerkers dat ze niet bij een 'smerig' bedrijf wer ken, maar meer de beeldvorming naar buiten toe". De directie noemt Windmolens Het Provinciaal Electriciteitsbe- ririjf van Noord-Holland (PEN) heeft in een proefwindcentrale in Callantsoog vier van de zestien windmolens in bedrijf gesteld. Deze werden in februari na het afbreken van een rotorblad veiligheidshalve uit bedrijf genomen. Rijverbod Minister Smit (verkeer) heeft geen goed woord over voor het Oosten rijkse besluit om vrachtverkeer tus sen 's avonds tien uur en 's ochtends vijf uur te verbieden op drie belang rijke doorgaande snelwegen. Haar departement meldde gisteren dat zij de zaak zal aankaarten op de Eu ropese verkeersraad volgende week in Luxemburg. Visserij De EG en Canada hebben een groep van deskundigen opdracht gegeven om een oplossing te zoeken voor hun visserijgeschil. Dat heeft EG- commissaris voor buitenlandse be trekkingen, Frans Andriessen, gis teren in Brussel meegedeeld na een gesprek dat hij had met de Canade se ministers Joe Clark (buitenland se zaken) en John Crosbie (buiten landse handel). door Jan Harren gewijzigde publicatie onrechtmatig het woord 'smerig' in dit verband zijn tegenover C&A en ook 'onnodig verdachtmakend'. Multinationaal C&A bestrijdt ook de bewering in het boek dat de onderneming een multinational is in de definitie die de OESO, de organisatie van 24 wes- 6terse industrielanden, daarvoor hanteert. Wat dat betreft geeft So mo het bedrijf enigszins gelijk. "Maar de OESO heeft wel gezegd dat C&A veel kenmerken van een multinational heeft". Remarque: "Maar daarmee is C &A nog géén multinational. De C A's in de verschillende landen zijn C&A wordt in het boek beschul digd van het uitbesteden van werk aan bedrijven die illegale werkne mers en werkneemsters of, zoals in Thailand, kinderen in dienst heb ben. De C&A-directie wijst die be schuldigingen krachtig af. Volgens haar woordvoerder P. Remarque allemaal zelfstandig opererende heeft C&A juist het voortouw geno- dernemingen. De directies spreken men om daartegen op te treden. elkaar wel regelmatig, maar het is Met nadruk stelt hij: "Wij zijn niet zo dat ze bij één centraal be- geen producenten van kleding; wy stuur verantwoording voor hun be- zijn verkopers, detailhandel. Wij ko- drijfsvoering moeten komen afleg- Het kledingconcern C&A Nederland dreigt met een proces tegen de Stichting Onderzoek Multinationale Onder nemingen (Somo) wegens een boek over 'C&A, de stille gigant. Van kledingmultinational tot thuiswerkster'. (foto GPD) pen in bij bedrijven die kleding a bieden. Uit oogpunt van kwaliteits- Op één punt geeft Remarque de bewaking willen we wel weten wat Somo-onderzoekers gelijk, dat hun voor bedrijven het zijn waar wij on- bewering juist is dat sollicitanten ze inkopen doen. Van die bedrijven bij C&A hebben moeten antwoor- horen niet te worden gesteld". Ma rijke Smit zegt van verscheidene mensen die ooit bij C&A hebben ge solliciteerd, te hebben gehoord dat zulke vragen wel degelijk aan de or de kwamen. beginsel'. Doordat 'Führerprinzip' onwillekeurig een relatie gen tussen de onderneming er i-Duitsland, voelde C&A zodat de lezer ook van die le- leg- zing kennis kan nemen". Na- De directie v het eindelijke C&A heeft de uit- het boek nog HAARLEM (ANP) - Het aantal klachten over een via een reisbu reau georganiseerde vakantie dat de geschillencomissie reizen ge grond heeft verklaard, is in 1988 met 12,5 procent toegenomen ten oop- zichte van het jaar daarvoor. In to taal werden in 1988 van de 889 ge schillen er 638 gegrond verklaard. In 1987 waren dat er van de 752 ge schillen 567. Dat blijkt uit het jaar verslag over 1988 van de stichting Geschillencommissie Reizen. Het aantal georganiseerde vakan ties steeg in 1988 met tien procent zodat het aantal gegronde klachten gelijke tred hield, aldus de vereni ging van reisorganisatoren ANVR. In meer dan de helft van de gegrond bevonden klachten had het betrok ken reisbureau al toegegeven dat de klacht terecht was. Alleen over de vergoeding bestond geen overeen stemming. Looninlioudiiig na acties komt weinig voor UTRECHT (ANP) - Ziekenhuisdi recties dreigen in toenemende mate salaris in te houden van personeel dat meedoet aan werkonderbrekin gen en andere acties voor de 5 pro cent loonsverhoging in het zieken huiswezen. Maar volgens bestuur der A. Wirtz van de AbvaKabo zijn er nog maar enkele instellingen die dat dreigement ook daadwerkelijk hebben uitgevoerd. Na de uitspraak in kort geding op 8 mei wiarbij de rechter, met enkele beperkingen, de acties toestond, is er een ware hausse geweest in het registreren van niet gewerkte uren, zei Wirtz. Maar uiteindelijk blyken de betrokken personeelsleden toch vaak gewoon hun volledige salaris te krijgen. Formeel hebben de directies ove rigens het recht om salaris in te hou den. De bond gaat er dan ook niet tegen in. Als een gesprek met het actiecomité in de instelling de di rectie niet op andere gedachten brengt, krijgen de actievoerders een uitkering van de bond. De uitkering ligt volgens Wirtz bijna op hetzelfde niveau als het (gemiddelde) salaris. De directie van het Westeinde zie kenhuis in Den Haag, waar ook het keukenpersoneel het werk heeft on derbroken, liet deze week weten het geld van de niet uitbetaalde uren sa laris nodig te hebben om de extra kosten te kunnen opvangen van het laten aanrukken van maaltijden van buiten het ziekenhuis. Volgens de directie is het niet de bedoeling de actie te breken. Weer geen AD en NRC ROTTERDAM (ANP) - NRC-Han- delsblad en het Algemeen Dagblad verschijnen vandaag niet. Dat heeft redactiewoordvoerder H. Kool gis termiddag meegedeeld. Tijdens een redactievergadering besloten woordgebruik in hoge mate als las- niet gezien. Zij zal moeten wachten NRC-redacteuren gisteravond op- accepteren we niet dat ze in strijd met de wetten van het land werken. Doen ze dat wel, dan verbreken we er onze relatie mee". Dat zou volgens Remarque ook gebeuren wanneer het bij Thaise le veranciers bij de wet verboden zou zijn om een deel van de produktie door kinderen te laten verzorgen. "Maar we stellen ons ook weer niet voor dat wij in ons eentje moeten den op vragen over hun geloofs overtuiging of over hun lidmaat schap van een vakbond. "Op sollici tatieformulieren komen die vragen niet voor. Als zulke vragen monde ling zouden zijn gesteld met eventueel het verzoek om het ant woord onder de rubriek 'Overige opmerkingen' de personeelsmensen daarmee bui- ten hun boekje gegaan. Die vragen kwanTis'dat vamdeid terliik. Somo heeft de rest van de bezwa ren niet in de uiteindelijke tekst ver werkt. Wel zijn ze als bijlage som mige in wat verkorte vorm - achter in het boek opgenomen. Marijke Smit, die het boek samen met Lo- Führerprinzip C&A kon nu al reageren omdat So mo het manuscript geruime tijd voor de publicatie ter kennisne ming aan het bedrijf had gestuurd. Op één plaats hebben de reacties rette Jongejans heeft gemaakt: "Op C&A tot i ^Sfwa^"in7erSaUt het woord Führerprinzip voor- 'leiders- de punten waar C&A meteen ander verhaal komt, beschikken wij over tegengestelde informatie. We heb ben het verweer van C&A meegeno- tot maandag, wanneer het boek wordt gepresenteerd in het bijzijn van onder anderen de directeur van Konsumenten Kontakt, Bert Donia, en de vice-voorzitter van de Dien stenbond FNV, Ben van Zweden. Ook aan het woord komt in die bij eenkomst Fatima Dahrija, mede werkster van het Steunpunt Thuis werk Amsterdam. Na kennisne ming van de inhoud van het boek zal C&A haar 'juridische stellingna- me nader bepalen'. bijeen te komen, waardoor het verschijnen van de krant van daag onmogelijk werd. Ook de jour nalisten van het Algemeen Dagblad belegden gisteravond een vergade ring waardoor ook deze krant van daag niet is verschenen. De redacteuren van beide NDU- dagbladen hebben een conflict met de directie van hun bedrijf, omdat zij een dertiende maand salaris wil len hebben. De directie weigert vol strekt om daarop in te gaan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7