Milieunormen kleine auto's nog strenger Militairen hebben baat bij chaos in Argentinië En wie zorgt voor uw salaris als u met vakantie bent? Vanaf 1993 in EG Stukken over Baltische staten blijken gekopieerd Kurden vragen VN om massale deportaties Iraq tegen te gaan Joodse gemeente wijzigt omstreden insigne-besluit tempo-team uitzendbureau ZATERDAG 3 JUNI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BRUSSEL (GPD) - De EG-landen zijn het zo goed als eens over een verscherping van de normen voor de uitstoot van schadelijke stoffen door kleine personenauto's (tot 1400 cc). Volgende week zullen de Europese milieuministers beslui ten de strenge Amerikaanse milieu-normen vanaf 1993 van kracht te laten zijn. De twaalf zien af van de verplich ting dat nieuwe auto's eerst in 1991 aan de minder strenge EG-norm moeten voldoen. De Europese auto- producenten zouden door zo'n tus- senmaatregel in problemen raken, omdat hun produktie dan in twee jaar twee keer aan nieuwe eisen zou moeten worden aangepast. Aanvankelijk lagen Frankrijk en Engeland nog dwars, maar in het di plomatieke overleg dat de minis tersbijeenkomst vooraf ging, zijn de meeste problemen opgelost. Er is nu zo'n grote meerderheid voor de invoering van de scherpere i Buitenland kort 'Wereld wacht al te lang op einde Koude Oorlog' PEASE (Rtr) - „De wereld heeft lang genoeg gewacht op een einde van de Koude Oorlog", zo verklaar de de Amerikaanse president Geor ge Bush, gisteren in de VS bij zijn triomfale terugkeer van een bezoek van een week aan Europa. "Ik keer terug met een boodschap van hoop voor het Amerikaanse volk. De bondgenoten hadden een grote en historische gelegenheid om vorm te geven aan toekomstige veranderingen binnen Europa". "Het is werkelijk dankbaar dat dit alles zo goed werd begrepen in bin nen- en buitenland. Wij moeten on ze defensie op peil houden en onze ogen wijd open, maar intussen vooruitgaan". "Wij moeten in het offensief blij ven. Wij moeten er nu aan werken om een einde te maken aan de Kou de Ooorlog. De wereld heeft daar lang genoeg op gewacht. Wij hou den vast aan de strategie van af schrikking, die de vrede heeft be waard. In deze periode van histori sche verandering blijkt de NAVO verenigder en sterker dan ooit", zei Bush. Jaruzelski Op uitnodiging van de Britse pre mier Thatcher zal de Poolse partij leider generaal Jaruzelski op 10 en 11 juni zijn eerste officiële bezoek afleggen aan Groot-Brittannië. Thatcher bracht begin november een bezoek van drie dagen aan Po len. De besprekingen tussen That cher en Jaruzelski zullen naar ver wachting, vooral gaan over econo mische samenwerking en herfinan ciering voor de Poolse buitenlandse schuld van 39 miljard dollar. Mijnramp In de dinsdag door aardverschui vingen ingestorte goudmijn in de berg Diwalwal in de Filipijnse pro vincie Davao del Norte zaten giste ren nog minstens 21 mensen inge sloten. Uit de ingestorte tunnels zijn tot dusver vier doden geborgen. Aanvankelijk waren bij de ramp 500 mensen als vermist opgegeven. Re gionaal directeur Jacinto van het Bureau voor Mijnbouw verklaarde dat zij inmiddels bijna allemaal te recht waren. Boorplatforms De Sovjetunie heeft de hulp inge roepen van de Amerikaanse specia list in het blussen van branden bij olieboringen, Red Adair. Sinds vo rige week vrijdag staan drie olie platforms in de Kaspische Zee in brand. Een reeks explosies in het olieboorcomplex in de Kaspische Zee zette aanvankelijk vier boor platforms in brand. Het vuur op één van de platforms kon vrij snel wor den gedoofd. Alle 24 werknemers konden worden gered. Sudan De Sudanese regering en het verzet in het zuiden van het land hebben voor het eerst in hun zes jaar oude conflict het Rode Kruis toestem ming gegeven hun krijgsgevange nen te bezoeken en te registreren. De leider van het Sudanese Volks bevrijdingsleger (SPLA), John Ga- rang, liet gisteren het Rode Kruis weten dat de organisatie de gevan genen mag bezoeken. Ongeveer twee weken geleden gaf de regering van Sudan het Rode Kruis daarvoor al toestemming. Moord De bekende Italiaanse journaliste en milieu-activiste Barbara D'A- chille is in Peru vermoord door guerrilleros van Sendero Luminoso (Lichtend Pad). Een radiozender in Lima meldde dat een konvooi waar in D'Achille reisde werd overvallen in het zuidoosten van het land. Be halve D'Achille werd daarbij ook een Peruaanse ingenieur gedood. D'Achille was met een groep na tuurbeschermers op weg naar een reservaat voor bergschapen. Duitsers stuiten op 100 miljoen jaar oud zeewater BONN (AP) - Het 'Supergat van Riesenhuber' noemen ze het in de Bondsrepubliek: het was we tenschapsminister Heinz Rie senhuber die onderzoekers toe stemming (en geld) had gegeven om in de Oberpfalz een zo diep mogelijk gat te boren. Nauwe lijks vier kilometer diep heeft het al een eerste verrassing op geleverd: de wetenschappers stuitten op gloeiend heet pekel- water, dat afkomstig moet zijn uit de zee die daar 100 tot 200 miljoen jaar geleden heeft gele gen. Er stroomt zo'n tien liter pekel per minuut, met een tempera tuur van 120 graden celsius, in het boorgat. De kokende pekel bestaat vooral uit de zouten cal cium- en natriumchloride, als mede de gassen methaan, heli um en waterstof. Uit eerste on derzoek is de wetenschappers gebleken dat de pekel vrijwel zeker uit zeewater is ontstaan. En dat zou afkomstig zijn uit de zee die daar in de Jura- of de Krijtperiode, tussen de 100 en 200 miljoen jaar geleden, moet hebben gelegen. Dat zou bete kenen dat het water uit een tijd stamt, waarin er van de mens nog niet het geringste spoor op aarde was. BONN (AP) - Westduitse regerings woordvoerders hebben gisteren be vestigd dat de geheime protocollen die behoren bij het niet-aanvalsver- drag dat in 1939 werd gesloten tus sen Hitler en Stalin, vernietigd zijn. Een onbekende diplomaat heeft de documenten echter gekopieerd op microfilm, en twee onderzoekers uit de Sovjetunie hebben ze enkele weken geleden in ogenschouw ge- Het non-agressiepact werd des tijds gesloten door de minister van buitenlandse zaken van Stalin, Mo- lotov en zijn Duitse collega Von Ribbentrop. In de protocollen wordt de weg vrijgemaakt voor de annexatie door de Sovjetunie van de Baltische staten Estland, Let land en Litouwen. De orginele ver dragstekst is wel bewaard geble ven, en rust in de archieven van het Westduitse ministerie van buiten landse zaken. De protocollen bij het verdrag werden volgens de Westduitse mi nister van voorlichting Klein, en de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken Chrobog, in de laatse dagen van de Tweede We reldoorlog vernietigd door de na- Chrobog en Klein zeggen geen bijzonderheden te hebben over de diplomaat die de documenten des tijds heeft gekopieerd, maar beiden zeggen dat het "meer dan aanneme lijk" is dat de teksten authentiek zijn. Klein zei dat twee Sovjet-diplo maten een paar weken geleden in Bonn zijn geweest om de protocol len te bestuderen; daarbij behoren kaarten waarop te zien is hoe de Baltische republieken tussen de twee landen werden verdeeld. Est land, Letland en Litouwen werden in 1940 door de Sovjetunie bezet. De kwestie is zeer actueel gewor den, omdat het nieuwe Congres van Volksafgevaardigden in de Sovjetu nie donderdag op aandringen van president Gorbatsjov besloot een commissie in te stellen die de toe dracht moet onderzoeken van de wijze waarop de Baltische republie ken destijds zijn gaan behoren tot de Sovjetunie. De officiële lezing is jarenlang geweest dat de drie repu blieken zich vrijwillig bij de Sov jetunie hebben aangesloten. Met de grotere vrijheid die onder Gor batsjov zijn intrede heeft gedaan, zijn de Baltische republieken zich steeds vrijmoediger gaan opstellen ten opzichte van het Kremlin, en is dat de maatregel zeker zal worden aangenomen. Dat is mede een overwinning voor de Nederlandse minister Nij- pels, die steeds heeft gepleit voor de toepassing van de strenge Ameri kaanse normen. Nederland zal in tussen tot 1993 mogen doorgaan met het fiscaal stimuleren van de aankoop van auto's die nu al aan de Amerikaanse normen Voldoen. Vorig jaar besliste de EG tot eigen Europese normen, die op 1 januari 1991 van kracht hadden moeten worden. Maar onder druk van onder meer Nederland, scherpte de Eu ropese Commissie begin dit jaar haar voorstellen aan. De veel stren gere Amerikaanse normen zijn als uitgangspunt gekozen, maar die worden wel later ingevoerd om de autoindustrie de kans te geven zich aan te passen. Op 1 januari 1993 zullen alle nieu we typen auto's aan die normen moeten voldoen en tien maanden later alle nieuwe auto's, dus ook die van oudere modellen. Duitsland en Denemarken hebben liever dat de Amerikaanse normen al in 1991 van kracht worden, maar dat tempo gaat de andere landen te snel. De kleine auto's vormen 60 pro cent van de Europese automarkt. Voor grotere auto's hebben de twaalf al eerder scherpe milieunor men aanvaard, maar de Europese Commissie is van plan ook voor de categorie boven 1400 cc met nog scherpere eisen te komen. de roep om erkenning van de ware toedracht steeds luider geworden. Het Estlandse dagblad Rahvahaal publiceerde vorig jaar augustus ge deelten uit de protocollen; daarin werd voor het eerst duidelijk ge maakt dat de republieken door de Duitsers aan étalin werden ver kwanseld, in ruil voor diens belofte dat hij niet zou ingrijpen bij de Duit se invasie in Polen. Het blad maakte overigens niet geheel duidelijk hoe het aan de tekst was gekomen, maar beriep zich onder meer op een histo ricus. De juistheid van de tekst is door het Kremlin niet aangevoch ten, hetgeen een teken is dat er on der ingewijden globale overeen stemming bestaat over de inhoud van de protocollen. President Gorbatsvjov brengt over minder dan twee weken een of ficieel bezoek aan de Bondsrepu bliek, en Bonn lijkt erop uit dit po tentieel gevoelige onderwerp zo vroeg mogelijk de angel uit te trek ken, opdat het bezoek er niet door wordt bedorven. Sacharov uitgejoeld in Sovjet-parlement MOSKOU (AFP/Rtr) - Andrej Sa charov is gisteren uitgejoeld en weggefloten in het Congres van Af gevaardigden, het nieuwe Sovjet- parlement in Moskou. Conservatie ve gedeputeerden en militairen volgden elkaar op het spreekge stoelte op om de winnaar van de No belprijs voor de Vrede aan te vallen over diens kritische uitlatingen over de oorlog in Afghanistan. Sacharov zei dat hij zich niet hoeft te verontschuldigen tegen over het leger "dat hü niet heeft be ledigd". Hij verklaarde dat zijn uit latingen alleen zijn bedoeld voor "degenen die het bevel hebben ge geven tot deze misdadige oorlog". Lange celstraf voor verdachten geruchtmakend proces Zuidafrika JOHANNESBURG (GPD) - In het Zuidafrikaanse proces tegen de moordenaars van een zwarte poli tieman zijn 6 van de laatste 12 ver dachten veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend tussen acht en zes jaar. De overigen kregen voor waardelijke straffen. Hun advoca ten hebben aangekondigd in be roep te zullen gaan. Verleden week werden 14 andere verdachten tot de doodstraf veroor deeld wegens hun aandeel in de moord op een zwarte politieman tij dens de opstand tegen het apart heidsbewind in november 1985. Dit doodvonnis is gebaseerd op het on der juristen zeer omstreden begrip 'gemeenschappelijk oogmerk'. De verdachten werd niet de moord zelf ten laste gelegd, maar hun gedrag. Volgens de rechter had het beko gelen van het huis van het slachtof fer tot doel hem daaruit te verjagen. Daarna werd de agent doodgesla gen en in brand gestoken. Voor de twaalf verdachten die vandaag gevonnist werden, golden verzachtende omstandigheden, al dus rechter Basson. Het proces tegen de zogenoemde Upington-groep vertoont opvallen de gelijkenis met de zaak tegen een andere groep, de Sharpville-zes. Laatstgenoemde groep werd verle den jaar eveneens op grond van 'het gemeenschappelijk oogmerk' ter dood veroordeeld wegens hun ver meende aandeel in de moord op een zwart gemeenteraadslid in Sharp- ville. Internationale verontwaardi ging redde hen echter van de galg. GAZASTROOK - Er vielen gisteren rake klappen tussen joodse kolonisten (rechts) in de Gazastrook en Israëli sche vredesactivisten. De activisten probeerden met voedselpakketten de Gazastrook binnen te gaan om de nood van de hongerende Palestijnse bevolking en in het bijzonder de Palestijnse kinderen te verlichten. Dat was niet naar de zin van de kolonisten die hun landgenoten uitmaakten voor verraders en met geweld probeerden te ver hinderen dat de activisten de Gazastrook zouden betreden. Israëlische soldaten moesten uiteindelijk tussenbeide komen. De voedselactie werd tijdelijk opgeschort. (Foto AP) NICOSIA (AP) - De Kurdische re- drong erop aan anoniem te mogen zouden worden weggevoerd, bellenleider Masoud Barzani heeft blijven. Barzani verklaarde dat de De circa 20 miljoen Kurden TEL AVIV (GPD) De gemeenteraad van Ariel, de grootste Israëlische nederzetting op de Westelijke Jordaanoever, heeft gisteren bepaald dat voortaan alle werknemers, dus ook joodse, die van buiten de stad komen een insigne met pasfoto moeten dragen. Aanvankelijk had burgemeester Ron Nachman bepaald dat alleen Arabische werknemers een badge met het opschrift 'Buitenlandse Werknemer' zouden moeten opspelden. Maar de storm van protest tegen dat besluit, zowel in Israël als in het buitenland, heeft de gemeenteraad tot andere gedachten gebracht. Burgemeester Nachman zei gisteren dat hij geen spijt heeft van zijn oor spronkelijke plan en hij wees iedere beschuldiging van racisme van de hand. Het besluit zou zijn genomen uit veiligheidsoverwegingen, om Ara bieren snel herkenbaar te maken. In een radio-interview verklaarde hij gis teravond: "Stel dat er morgen niet een auto in brand wordt gestoken, maar dat er een bom wordt geplaatst in een van de vijf scholen of twintig peuter speelzalen. Wat zal Shulamit Aloni (fractievoorzitster van de Beweging voor Burgerrechten, die Nachman kritiseerde) dan zeggen? Wat voor ant woord zal ze geven aan een vrouw, een moeder, van wie een baby wordt ontvoerd of vermoord? Maar vanwege de kritiek van het publiek heb ik het plan voor de identiteitskaarten veranderd. Ik doe nu hetzelfde wat de mi nister van defensie in de Gazastrook doet". Rabbijn Ginsberg van de yeshiva (joods religieus opleidingsinstituut) in Nablus, op de Westelijke Jordaanoever, heeft gisteren gezegd dat de bijbel een onderscheid maakt tussen joden en niet-joden en dat daarom bij het vergieten van bloed een onderscheid moet worden gemaakt tussen joden en niet-joden. In een reactie noemde Israëls minister van godsdienstzaken Hammer de woorden van Ginsberg "vreemd en zeer ernstig". Hij zei dat het gebod geen onschuldig bloed te vergieten geldt voor alle r ADVERTENTIE NICOSIA (AP) - De Kurdische bellenleider Masoud Barzani heeft de internationale gemeenschap op geroepen te voorkomen dat Iraq 300.000 Kurden uit het noorden van het land zal deporteren en hun ste den en dorpen zal verwoesten. Bag hdad zou de Kurden naar kampen in het zuiden van Iraq willen over brengen. Volgens diplomaten zijn de afgelopen paar jaar al honderd duizenden Kurden gedwongen uit hun bergdorpen in noord-Iraq weg gevoerd. Iraakse troepen zouden afgelo pen woensdag alle 10.000 inwoners van het stadje Twasoran hebben weggevoerd, terwijl donderdag tanks en troepen de stad Qala Diza waren binnengedrongen, aldus een verklaring van Barzani. Een Kurdische vertegenwoordi ger in Londen heeft Barzani's ver klaring telefonisch doorgegeven aan het persbureau Associated Press. De zegsman, bekend bij AP, drong erop aan anoniem te mogen blijven. Barzani verklaarde dat de bevolking van Qala Diza zich ver zette tegen de deportatie en massaal in staking was gegaan. Volgens de rebellenleider heerste er grote span ning in het gebied, en vreest de Kur dische bevolking dat het Iraakse le ger tot een slachting zal overgaan. De Iraakse regering had uiterlijk 25 april de hele Kurdische bevol king van Qala Diza en omgeving, nabij de Iraanse grens, hebben wil len deporteren en de stad met de grond willen gelijkmaken om zo een einde te maken aan het Kurdi sche verzet ter plaatse. Maar na in ternationale druk moest Baghdad van die plannen afzien. Maar kennelijk wilde Baghdad niet van de deportatie-plannen af- zien. Dezelfde Kurdische zegsman liet vorige maand weten dat de in woners van het bewuste gebied een pamflet was uitgereikt waarin werd gezegd dat dat ze binnen twintig da gen naar onbekende bestemmingen zouden worden weggevoerd. circa 20 miljoen Kurden 1 verspreid over oost-Turkije, noord-Iraq en noordwest-Iran, met kleine groepen in Syrië en de Sov jetunie. Zij vechten al tientallen ja ren - vooral in Iraq - voor een onaf hankelijk Kurdistan. Onlangs maakten de Kurden een einde aan het onderlinge geruzie, toen zes groepen zich verenigden in het Iraakse Kurdistan Front. Masoud Barzani's verklaring was namens het Front opgesteld. Volgens diplomaten heeft Bag hdad de afgelopen paar jaar al 500.000 Kurden uit hun bergdorpen verjaagd en gedeporteerd naar ten tenkampen in de zinderend hete woestijn nabij de grenzen met Ku- wayt en Jordanië. Volgens de diplo maten heeft het Iraakse leger al 3000 Kurdische bergdorpjes met de grond gelijk gemaakt in de hoop zo de rebellen en hun sympathisanten van elkaar te scheiden. Als uitzendkracht hebt u recht op 24 doorbetaalde vakantiedagen per jaar: twéé dagen voor elke (volledig) gewerkte maand. Terwijl u de zon aanbidt, betaalt Tempo-Team uw salaris door. Prettige vakantie vast! P.S. Zoekt u trouwens werk! Elders in deze krant vindt u onze personeelsadvertentie. MEXICO Argentinië beleefde de ze week een crisis zonder weerga. Hongerende mensenmassa's stroopten supermarkten en winkel centra af. "Wij stelen omdat we hon ger hebben", schreewden de plun deraars naar verslaggevers van de Argentijnse televisie. De zwaarbe wapende politie stond machteloos, durfde maar amper op te treden te gen de vrouwen met kleine kinde ren in hun armen. De sociale explosie zorgde voor een ware angstpsychose onder win keliers en welgestelden. In de noor delijke stad Rosario en de verpau perde industrievoorsteden van Buenos Aires werden winkels dichtgemetseld. De autoriteiten stonden toe dat de winkeliers zich bewapenden. Ook in luxe woonwij ken werden gewapende wachten georganiseerd. door Rob Sprenkels De wraak van arm tegen rijk?'De chaotische economische crisis in Argentinië komt niet zomaar uit de lucht vallen. De sociale explosie werd al weken verwacht. En de abrupte val van de toch al noodlij* dende economie begon eigenlijk al in februari van dit jaar. Er is ook geen direct verband te trekken met de zwaar wegende bui tenlandse schuldenlast, zoals eind februari het geval was in Venezuela. Daar trokken arme bevolkingsgroe pen woedend de straat op, een paar uur nadat president Carlos Andres Perez vergaande bezuinigingen en grote prijsverhogingen had afge kondigd. In Argentinië daarentegen heeft het er veel van dat een kleine, machtige groep de anarchie opzet telijk heeft willen provoceren. De grote vraag is wie. De regering van president Raul Alfonsin en ook de peronisten van zijn gekozen opvolger Carlos Saul Menem hebben al meerdere malen de schuld gegeven aan 'professione le oproerkraaiers'. Bijna alle linkse organisaties zijn beschuldigd. "Ik zou af kunnen treden als de finan ciële markten totaal uit de hand lo pen", verklaarde president Alfonsin deze week, "maar ik laat me niet wegjagen door honderd trotskis ten". Eerst waren het de trotskisten die met Luis Zamora in het komende parlement zijn vertegenwoordigd. Daarna werd de oportunistische groep 'Allen voor het Vaderland' beschuldigd, de club die in januari een militaire kazerne overviel. Ver volgens zou ook de vroegere stads- guerrillabeweging Montoneros een vinger in de pap hebben gehad. Donderdag werd in Buenos Aires het hoofdkwartier van de Arbei derspartij overhoop gehaald. Een paar uur eerder waren negen acti visten van die partij gearresteerd in de voorstad Lemus. Zij zouden daar de bevolking hebben opgeroepen om te gaan protesteren op de Plaza de Mayo, voor de deur van het presi dentiële paleis, 's Middags werd de leider van de partij, Jorge Altamira, gearresteerd na een gesprek met Juan Carlos Pugliese, de minister van binnenlandse zaken. Dollars Argentinië amper vier weken gele den: in het kleine financiële cen trum van Buenos Aires stonden el ke dag opnieuw honderden mensen zich te verdringen voor de wissel kantoren. Met een beetje geluk kon je 's ochtends dollars kopen en ze 's middags met de nodige winst weer terugwisselen in australes, de Ar gentijnse munteenheid. "Dit is voor ons de enige manier om de inflatie bij te houden", legde een vrouw van ruim vijftig uit. "Ik bereken elke dag hoeveel australes ik nodig heb en houdt de rest in dol lars". Winkeliers hielden produkten achter in de hoop op verdere prijs stijgingen. Investeerders probeer- .den zoveel mogelijk te speculeren, bijna alle produktieve activiteiten werden gestaakt. Er waren ook tal van menselijke drama's. Jose kon zijn huis niet meer betalen vanwege de gestegen rentevoeten. Rodrigo moest de sleutels van zijn nog bijna gloednieuwe taxi aan een deur waarder overhandigen. De chaos begon in februari. Ge heel onverwacht begon de dollar wedloop tegen de middels benoemd tot de nister van economische zaken, uit./ "Met 100 of 200 miljoen dollar kan de regering de wisselmarkt in een paar dagen stabiliseren", beweer den economische wijsgeren. Maar er gebeurde niets. Eerst moest de situatie, eind vorige week met de eerste plunderingen, echt onhoudbaar worden. Waarom? Nie mand durft een definitief antwoord te geven. Eerst leek het erop dat president Alfonsin hoopte dat hij met alle economische chaos een pe- ronistische verkiezingsoverwin ning zou kunnen voorkomen. Maar toen die peronistische zege eenmaal een feit was, sneed Alfonsin met alle chaos ook in zijn eigen vlees. Volgens mensenrechtenstrijders zijn de militairen de enigen in het land die daadwerkelijk profijt heb ben bij de huidige situatie. Links is opnieuw zwart gemaakt. De staat van beleg is afgekondigd. En zowel president Alfonsin als zijn opvolger Menem is nogmaals duidelijk ge maakt dat een regering weinig over levingskansen heeft zonder directe steun van de veiligheidstroepen. Vernedering Alfonsin (Foto AP) austral. Van 17 per dollar in februari was het begin mei al bijna 70 austra les per dollar. En na de verkiezingen van 14 mei kwam er een nieuwe sprint. Anderhalve week geleden kostte elke dollar op een gegeven moment zelfs meer dan 200 austra les per stuk. De regering heeft hem nu voorlopig vastgezet op 170. Waarom is er niet eerder opgetre den? "Het zijn de landbouwexpor- teurs die weigeren hun dollars om te zetten", riep Jesus Rodriguez, im- Het is nu uiterst twijfelachtig ge worden of Alfonsin zijn mandaat, tot 10 december, zal kunnen uitzit ten. Een grotere vernedering is voor hem moeilijk denkbaar. Maar toch is de wedloop van de dollar gewoon doorgegaan. Wie heeft er, buiten de regering, genoeg macht om de lokale geld markt te laten ontploffen? "De mul tinationals en wellicht de militai ren, die behoren sinds de dictatuur van de jaren zeventig tot de rijksten van het hele land", zo gelooft Eduardo Duhalde, hoofdredakteur van het nieuwe, linkse dagblad Sur. En wie doet het? "Ik vrees dat het de militairen zjjn". Ultra-rechtse, nationalistische groepen binnen het leger hebben belang bij een vroegtijdig aftreden van Alfonsin, want deze weigert amnestie te verlenen aan de twee militairen die zijn bewind tot drie keer toe schaak hebben gezet, de kolonels Aldo Rico en Mohamed Seineldin. De peronist Menem is wel bereid om een oplossing voor beide mili tairen te zoeken. En wat dat betreft dringt de tijd. Het proces tegen Sei neldin ligt totaal stil. Als er vóór 2 december geen uitspraak komt, zal hij automatisch uit het leger wor den gezet. En dat terwijl hij wordt genoemd als een van de kandidaten voor de ministerspost van defensie onder Menem.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5