Greenpeace start Noordzee-actie 'Omgeving begrijpt problemen nabestaanden vaak niet' Koerdisch gezin krijgt verblijfsvergunning 'Verpak vervuilde grond in beton' Bedrijf wil anti-alcoholpil niet op de markt brengen torn westen kapsalon ZATERDAG 3 JUNI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Campagne tegen oprukkende vervuiling ROTTERDAM (ANP) - De milieu-organisatie Greenpeace is gisteren in Rotterdam begon nen met een tien maanden durende campagne tegen de steeds verder gaande vervuiling van de Noordzee. De actie is er vooral op gericht om de bijeenkomst van de acht landen aan de Noordzee, maart volgend jaar in Den Haag, tot verstrekkende maatregelen aan te sporen. "Het Noordzee-milieu heeft de afgelopen jaren enorme klappen gekregen", aldus woordvoerder Kersten van Greenpeace. Drie schepen van Greenpeace - de Greenpeace, de Moby Dick en de Beluga - zullen de komende maan den een rondtocht maken langs alle acht landen rond de Noordzee: Zweden, Noorwegen, Denemarken, de Bondsrepubliek Duitsland, Ne derland, België, Frankrijk en Groot- Brittannië. Daarbij zal vooral actie worden gevoerd tegen het lozen van tal van schadelijke stoffen door de industrie in rivieren. Via de rivieren komt 60 procent van de vervuiling van de Noordzee tot stand, aldus Greenpeace. Kersten beschuldigde de Neder landse regering er van aan het begin van de campagne veel te weinig ini tiatieven te nemen met betrekking tot de Noordzee. "Men laat kansen liggen, terwijl Nederland als gast land van de derde Noordzee-confe- rentie in belangrijke mate het voor touw zou moeten nemen", aldus Kersten. Als voorbeeld voerde hij aan dat 50.000 schadelijke stoffen via1 de Rijn naar de Noordzee wor den afgevoerd, waarvan de Neder landse regering slechts 40 stoffen wil aanpakken. De verslechtering van het milieu in de Noordzee wordt door Green peace onder andere geïllustreerd met de omvangrijke zeehonden- sterfte van de afgelopen paar jaar. Ongeveer 17.000 zeehonden, 75 pro cent van het aantal zeehonden dat Noordwest-Europa telde, is als ge volg van een epidemie gestorven. Hoewel het in eerste instantie ging om een virusziekte is Greenpeace ervan overtuigd dat de ziekte zo ver woestend kon toeslaan, omdat de zeehonden zich door de verontreini gingen van het milieu in een ver zwakte toestand bevinden. Andere tekenen dat het met de Noordzee bergafwaarts gaat, ziet Greenpeace in het vrijwel verdwij nen van bruinvissen en dolfijnen langs de Nederlandse kust. Kwa- Aantal CDA'ers niet op kandidatenljst DEN HAAG (ANP) - De CDA-mi- nisters Ruding (financiën), Van Dijk (binnenlandse zaken) en De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) zijn niet beschikbaar voor de CDA-kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Ook de staatssecre tarissen De Graaff-Nauta (binnen landse zaken) en Korte-Van Hemel (justitie) doen niet mee. Van de zit tende kamerleden hebben J. de Boer, Moret-De Jong, Oomen-Ruij- ten, Van der Sanden en Weijers la ten weten niet mee te doen bij de verkiezingen op 6 september. men deze vissen in het verleden behoorlijke aantallen voor, den ze nog slechts sporadisch gesig naleerd. Greenpeace vindt dat de afspra ken die er op vorige Noordzee-con- ferenties werden gemaakt - Bremen (1984) en Londen (1987) - uiteinde lijk veel te weinig hebben opgele verd. Er bestaat tussen de verschil lende Noordzee-staten onduidelijk heid over te hanteren standaarden en lijsten van stoffen waarvan de lo zing sterk moet worden terugge drongen, zo vindt de milieu-organi satie. Werkgroep: verbod op autoverkeer bij ernstige smog DEN HAAG (ANP) - In gemeenten met 40.000 of meer inwoners moet het autoverkeer mogelijk geheel worden verboden wanneer op nieuw sprake is van ernstige lucht verontreiniging. Dat is het voorstel van een werkgroep van gemeenten, provincies en het ministerie van milieu. De werkgroep hoopt rond oktober een draaiboek gereed te hebben, aldus een medewerkster van de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) gisteren. Daarnaast dient nog voor de zo mer een "noodplan" gereed te zijn, dat vooruitloopt op de maatregelen in het model-draaiboek. De zaak is urgent geworden, nu gebleken is dat het fraaie weer in de afgelopen weken heeft geleid tot concentra ties ozon en stikstofoxiden die scha delijk zijn voor-de gezondheid. Naast de industrie is het autover keer de belangrijkste oorzaak van de luchtverontreiniging. Bij scha delijke smogvorming moet het vol gens de werkgroep mogelijk wor den de straten van grotere steden met speciale hekken af te sluiten. Ontheffing van het autorij-verbod zou, behalve brandweer en dergelij ke, aan slechts enkelen voorbehou den zijn. SCHIPHOL (ANP) - Vanaf Schiphol is gisteren een groep van achttien politiemensen en oud-politiemensen voor een drieweekse vakantiereis naar Zuidafrika vertrokken op uitnodiging van een Zuidafrikaanse organisatie. Tegen deze reis is geprotesteerd door burgemeesters, politiechefs, politiebonden en individuele politiemensen. Zij plaatsten afgelopen donderdag nog een krantenadvertentie met een oproep aan de betrokkenen om van de reis af te zien. Een groep politiemensen, vakbondsvertegenwoordigers en leden van de Anti Apartheids Beweging Nederland (AABN) was bij het vertrek op Schiphol aanwezig om de vakantiegangers pamfletten uit te reiken en te discusië- ren over het nut van dergelijke reizen. Op de foto demonstreert een tegenstander achter de rug van twee deelne mers. Alle protesten waren tevergeefs: niemand zag alsnog van de reis af. (foto anp> Otter in Zeeland vrijwel verdwenen TERNEUZEN (ANP) - De otter is vrijwel geheel verdwenen uit de provincie Zeeland. Bij een intensief onderzoek in die provincie zijn geen sporen van otters aangetroffen. Ook in het aangrenzende deel van België wijst niets er op dat daar nog otters zitten. Het onderzoek is uitgevoerd door de proVincie Zeeland in samenwer king met het consulentschap Na tuur-, Milieu- en Faunabeheer van het ministerie van landbouw en vis serij en de drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen. Het verdwijnen van de otter is volgens de onderzoekers een veeg teken voor het milieu. In Nederland zijn nu, met uitzondering van de provincie Friesland, geen otters meer. De laatste betrouwbare mel ding in Zeeuws-Vlaanderen van een otter dateert uit 1967. In het begin van deze eeuw zaten in vrijwel elke kreek en grote water gang in Zeeuws-Vlaanderen ten minste een paar otters. De Zeeuws- Vlaamse otters vormden een groep met de otter in de streken over de grens. Het aantal dieren moet toen beslist boven de vijftig hebben gele gen, aldus de onderzoekers. De otter is een zeer goede graad meter voor de kwaliteit van het milieu, omdat het dier hoge eisen aan zijn omgeving stelt. Hij heeft voldoende rust nodig, er moeten in een groot gebied brede, begroeide- oeverstroken zijn en hij moet zijn voedsel kunnen halen uit water dat niet is vervuild. Hij staat aan het eind van de voedselketen en rea geert sterk op een afnemende wa ter- en milieukwaliteit. Dodelijk ongeval Twee meisjes van 12 en 11 jaar uit Weerselo zijn gisteren in hun woon plaats om het leven gekomen door een verkeersongeval. Een 69-jarige vrouw uit Weerselo brak een been. Zij en de meisjes fietsten op een pa rallelweg toen ze werden aangere den door een personenauto be stuurd door een 39-jarige inwoner van Tubbergen. Deze had de macht over het stuur verloren, vermoede lijk als gevolg van een epilepsieaan- val. Zomertijd De komende drie jaar begint de zo mertijd op de laatste zondag in maart en eindigt de laatste zondag van september. In 1990, 1991 en 1992 gaat de laatste zondag van maart de klok om 02.00 uur een uur tje vooruit. Dat uurtje krijgen we dan in september op de laatste zon dag om 03.00 uur terug. De minister raad voldoet met deze regeling aan de richtlijn zoals de Raad van de Eu ropese Gemeenschappen die eind vorig jaar is overeengekomen. Turkse vrouwen De stichting Ombudsvrouw in Am sterdam start een campagne voor Turkse vrouwen in Nederland van wie de echtgenoten hun militaire dienstplicht in Turkije moeten ver vullen. Veel vróuwen raken in fi nanciële problemen omdat ze tij dens de afwezigheid van de kost winner in het gezin geen uitkering kunnen krijgen. De stichting start de campagne in Amsterdam, waar per jaar ongeveer 300 van de in to taal 8000 Turkse vrouwen met het probleem worden geconfronteerd. Geeltje Klanten van de Haagse sociale dienst kunnen straks in aanmer king komen voor vergoeding van de zogenoemde specialistengeeltjes. Ze moeten over geheel 1989 de maximale eigen bijdrage van 75 gul den hebben betaald, dus drie keer een "geeltje" in een jaar. Familiehuis Rotterdamse aannemers hebben de Dr. Daniël den Hoed Kliniek in Rot terdam aangeboden een "familie huis" te bouwen als cadeau voor het 75-jarig bestaan van de kliniek. Het huis biedt de mogelijkheid onder dak te verschaffen aan familieleden van patiënten die voor zware en langdurige behandeling in de kli niek verblijven. AMSTERDAM (GPD) - Zwaar ver vuilde grond zou in beton verpakt, voor een periode van vijftig tot hon derd jaar opgeslagen kunnen wor den in kanalen of oude havenbek kens. Die methode kan een oplos sing bieden voor het opslagpro bleem van vervuilde grond. Dat blijkt uit een verkennende studie door Ballast Nedam naar de moge lijkheid van een dergelijke opslag in het Papaverkanaal in Amsterdam- Noord. De studie werd verricht in op dracht van het voormalige Amster damse CDA-gemeenteraadslid T. Heijne. Tijdens een van zijn buiten landse reizen ontdekte hij dat in Ma nilla op de Fillippijnen verontrei nigde grond op soortgelijke wijze wordt bewaard. Omdat woning bouw in veel stadsvernieuwingsge- HIERDEN - „Mensen durven te genwoordig met hun problematiek eerder voor de dag te komen. Er moet wel een vertrouwde omgeving zijn waarin ze hun verhaal kwijt kunnen, want de buitenwereld be grijpt het niet en is bedreigend voor hen. Het typische van nabestaan den na zelfdoding is, dat ze vaak niet begrepen kunnen worden om dat de buitenwereld niet voor zich zelf wil accepteren dat degene die suïcide pleegt, dit uit eigen vrije wil heeft gedaan. Dit is ook de reden dat een gesprek daarover wordt ge meden". door Bert Pol Aldus Piet van Beek van de Es- senburgh in het Gelderse Hierden, waar al jaren tal van cursussen ge geven over de meest uiteenlopende onderwerpen die doorgaans de ?in- gevingsvragen van het leven betref fen. Zo .worden er al negen jaar lang mensen ontvangen die te maken kregen met zelfdoding in eigen om geving. Daarvoor worden vier keer per jaar ontmoetingsweken georga niseerd waarin dit onderwerp cen traal staat. In zo'n week wordt een groep van 15 personen geformeerd, die een di recte ervaring met zelfdoding bin nen de familieband hebben gehad. Centraal daarin staan de vragen waar de mensen duidelijk mee zit- bieden vaak stagneert doordat men met de vervuilde grond geen kant op kan, liet hij het idee verder on derzoeken. Voor de opslag worden damwan- den geslagen tot een diepte van 35 meter. De daar aanwezige zandlaag dient als bodem voor de opgeslagen grond. Nadat het water op deze wij ze met de zwaar verontreinigde grond is gedempt, wordt deze afge dekt. De zo verkregen landaanwinst kan worden bestemd voor bijvoor beeld wegen. Op het moment dat een methode voorhanden is om de grond te reinigen, kan deze weer worden verwijderd. Volgens berekeningen zou deze wijze van grondopslag 137,50 gul den per kubieke meter gaan kosten. Heijne: "Een koopje vergeleken DEN HAAG (GPD) - De anti-alco- holpil, ontwikkeld door het farma ceutisch bedrijf Hoffmann-La Ro che, komt niet op de markt. In een uitgebreid artikel in het Roche Ma gazine, een blad van de onderne ming, zegt het Zwitserse bedrijf nooit de bedoeling te hebben gehad de pil te produceren. Met de publi catie hoopt Hoffmann-La Roche dat er nu eindelijk een einde komt aan de aanhoudende geruchtenstroom dat het bedrijf op het punt staat de pil op de markt te brengen. .n 1980 ontwikkelde Hoffmann- lid Roche de synthetische stof Ro 15-4513, die de gevolgen van alco holgebruik wegneemt. In de daar opvolgende jaren werd de stof ver der ontwikkeld. Experimenten op dieren toonden uiteindelijk aan dat het middel inderdaad werkt. Ratten NIJMEGEN (GPD) - Latife Ozde- mir, de met uitzetting bedreigde Koerdische Turk die in Nijmegen woont, mag samen met zijn gezin in Nederland blijven. Het ministerie van justitie heeft özdemir gisteren een verblijfsvergunning toegekend op humanitaire gronden. Door dit besluit vervalt het kort met afvoer van de grond naar het buitenland. Daarvoor is de kostprijs al gauw 400 gulden per kubieke me ter. Bovendien zadel je dan andere landen niet met ons probleem op". Het idee is voor nadere uitwer king opgepakt door het stadsdeel Amsterdam-Noord. Deelraadsvoor- zitter T. Fransman noemt het idee "baanbrekend en nieuw voor Euro pa". Zelf heeft hij een ander kanaal in Amsterdam-Noord op het oog bij de vroegere scheepswerven. Hier zou 500 duizend kubieke meter grond kunnen komen, hetgeen een kleine 70 miljoen gulden aan in komsten zou opleveren. Overheids subsidies zouden moeten bijdragen bij de aanleg van het alternatieve gronddepot. Een milieu-effectrap portage moet nog uitwijzen of een dergelijke opslag haalbaar is. werden dronken gevoerd en vervol gens aan een rekstok gehangen. De ratten die de stof toegediend had den gekregen, bleken in staat aan de rekstok te blijven hangen, terwijl de beesten zonder Ro 15-4513 onmid dellijk naar beneden duikelden. De stof heeft een ontnuchterende werking: Ro 15-4513 neemt het ef fect weg, dat alcohol op het gedrag heeft. Aanvankelijk dachten de we tenschappers dat Ro 15-4513 ook voor de mens nuttig kon zijn. Wie teveel heeft gedronken, neemt een sus krijg je na een paar dagen toch een sfeer waarin menserfheel ont spannen met elkaar omgaan. Er wordt hier erg veel gelachen, voor veel mensen vaak weer voor het pilletje in en kan vervolgens zonder gevaar naar huis rijden. Het middel herstelt immers het reactievermo gen van de automobilist. Het succes van de werking van de stof leidde tot uitbundige perspublicaties. Met name Zwitserse en Duitse meldden herhaaldelijk dat Hoffmann-La Ro che het middel in produktie ging Volgens dr. Koster, verbonden aan de Nederlandse vestiging van Hoffmann-La Roche in Mijdrecht, is daar geen sprake van. "De stof is nooit op mensen uitgeprobeerd. eerst. De mensen hervinden weer dingen die ze vroeger ook altijd de den. Dat had een knauw gekregen door die zelfdoding. Er komen hier mensen die twintig jaar geleden een Het is helemaal niet zeker dat Ro 15- 4513 hetzelfde effect op mensen heeft als op dieren. We hebben bij ratten gezien, dat de stof enkele al coholeffecten opheft, zoals het wan kelen. Maar lang niet alle invloeden worden weggenomen". Aan het middel kleven enkele on zekerheden. De werking verschiU van dier tot dier en is afhankelijk van de hoeveelheid alcohol die is genuttigd. Bovendien is de werking van Ro 15-4513 van zeer korte duur, in het beste geval werkt het middel een half uur. Daarna komen de alco holverschijnselen weer te voor schijn. Zo'n pil is eerder een gevaar dan een hulpmiddel, meent het be drijf. "We kunnen nooit garanderen dat de automobilist na gebruik van de pil weer volledig nuchter is", zegt Koster. Nijmeegse jongeren pleegden geweld uit geldingsdrang NIJMEGEN (ANP) - De ernstige ongeregeldheden in het Nijmeegse Willemskwartier in maart en april hadden niets te maken met rassen haat. Uit een onderzoek door een speciaal rechercheteam van de Nij meegse politie is komen vast te staan dat de misdrijven meer te ma ken hadden met geldingsdrang en wraakgevoelens dan met anti-Turk se gevoelens. In maart en april werd het Wil lemskwartier opgeschrikt door een groot aantal geweldplegingen tegen Turkse bewoners en Turkse pan den. Een Turks cafetaria ging in vlammen op, er werd brand gesticht in een Turkse moskee en er werd op een aantal woningen werd gescho ten. Ook tegen wijkbewoners werd geweld gebruikt. In eerste instantie gingen de ge meente Nijmegen en de politie er van uit dat het uitsluitend om ge weld tegen Turken ging dat uit ras senhaat voortkwam. Uit het politie onderzoek is echter komen vast te staan dat het geweld zich zowel te gen Nederlandse als Turkse bewo ners en hun eigendommen richtte. Zo werd een willekeurig gekozen Nederlandse vrouw in elkaar gesla gen en werd met een fiets de etalage van een viswinkel ingegooid. De da ders wilden zich op die manier be wijzen voor hun vrienden. Uit het politie-onderzoek is geble ken dat het geweld steeds is veroor zaakt door één groep jongeren. De ze groep van tussen de 10 en 15 jon geren „hangt werkloos rond in de wijk en brengt haar dagen door bij het jongerencentrum, het wijkcen trum en de cafetaria", aldus de poli tie. Het politie-onderzoek wordt ernstig bemoeilijkt doordat veel wijkbewoners uit angst voor repres- sailles niets durven vertellen. TUSSENPERSOON - Een Neder landse kunsthandelaar en -expert is als tussenpersoon en adviseur op getreden bij de verkoop van vier ge stolen Byzantijnse mozaïeken uit Cyprus. De mozaïeken verdwenen na de Turkse invasie van Cyprus in 1974 uit een kerk in het noorden van het eiland. Dat heeft Ezra Friedlan- der, een advocaat van een kunst handel uit Indianapolis, gisteren te gen het ANP verklaard. zelfdoding hebben meegemaakt en nu nog steeds met die schuldgevoe lens zitten. Die schuld is erg groot. Zelfdoding is erg omdat je met die persoon zo'n goede relatie had". Essenburgh organiseert bijeenkomsten voor familie na zelfdoding zelfdoding. Er zijn vele is, want zelfdoding wordt niet in directe zin aangekondigd. Wel kunnen er aanwijzingen zijn die in die richting wijzen, maar die sig nalen zijn vaak onherkenbaar, zo laat Van Beek weten. „Mensen gaan op een bepaalde manier afscheid nemen, maar pas achteraf kun je bevestigen dat het een afscheid was. Mensen lopen hun kennissen af. Ze willen ouders, broers of zusters enkele zaken ver tellen. Ook komt het voor dat ze te ruggaan naar plaatsen waar ze vroe ger belangrijke dingen hebben be leefd. En soms geven ze dierbare spullen weg". Een triest feit is ook nog, dat men sen die een verborgen suïcidaal ge drag hebben, vaak in die periode ook nog mondig en opgewekt door het leven gaan. Daarbij merkt Van Beek wel op, dat mensen die overlij den door zelfdoding, voor die mon tere periode vaak een wat somber gedrag vertoonden. „Die periode werd gekenmerkt door depressies". In ons land benemen jaarlijks zo'n 2000 mensen zich het leven. „Vast staat dat mensen op een of an dere manier het gevoel hebben niet meer mee te tellen, dat ze niet meer aan bepaalde verwachtingen ku*. nen voldoen in een samenleving die erg veel eisen stelt. Iemand die mentaal wat minder sterk is, komt daar van onder de indruk en zal steeds meer het gevoel krijgen van: ik kan het niet meer aan wat er alle maal van mij gevraagd wordt", al dus Van Beek. Van Beek merkt steeds weer dat het vooral belangrijk is dat mensen op de Essenburgh lotgenoten tref fen die begrijpen wat ze doorma ken. Daardoor ontstaat snel de noodzakelijke sfeer van vertrouwe lijkheid. „De mensen moeten het gevoel hebben van: we zitten hier vertrouwd, het is al heel wat wan neer ze iemand hebben die naar hen wil luisteren. Dat betekent dat ze uit hun isolement komen en ook een respons kunnen verwachten. Het belangrijkste is dat mensen die in deze situatie verkeren tijdens de cursus eikaars verhaal herkennen. Dat is veel belangrijker dan wat wij doen". Zelfhulpgroep Na de week (er volgt later nog een terugkom-weekend) kunnen de na bestaanden in hun woonplaats be trokken worden bij een zogeheten zelfhulpgroep. „Wat ze hier hebben ervaren willen ze weer in eigen om geving in de praktijk brengen en zo anderen er mee van dienst zijn. Er komen steeds meer van zulke zelf hulpgroepen van nabestaanden na zelfdoding". In het najaar wordt op De Essen burgh voor het eerst een soortgelij ke cursus tijdens een weekend ge organiseerd voor jongeren in de leeftijd tussen 18 tot 20 jaar. De na bestaanden die de ontmoetings- week op De Essenburgh hebben bijgewoond, vertrekken volgens Van Beek erg opgelucht. „Men heeft ontdekt dat er opnieuw weer leven mogelijk is. Tijdens zo'n cur- r de Essenburgh: „Het schuldgevoel is vaak erg groot". geding dat het steuncomité Özde mir tegen de staat heeft aangespan nen. Dat geding zou op 20 juni die nen en zou ondersteund worden door een grootscheepse demonstra tie tegen het vreemdelingenbeleid van de Nederlandse regering. Het besluit om özdemir een ver blijfsvergunning toe kennen, is vooral te danken aan de inspannin gen van het breed samengestelde comité rond Özdemir en de per soonlijke inspanningen van burge meester Dales van Nijmegen. Zij hebben voortdurend druk uitgeoe fend op het ministerie van justitie om de Koerdische Turk en zijn fa milie op humanitaire gronden een verblijfsvergunning toe te kennen. Bij terugkeer in zijn vaderland zou özdemir 25 jaar gevangenis straf te wachten staan wegens zijn aandeel in een stakingsoproer en desertie uit het Turkse leger. kinderknipmiddag/ I speciaal tarief Kinderknipfeest: iedere eerste woensdag van de maand. Elke eerste woensdagmiddag van de maand reserveren we voor onze jongste klanten. Dan is het kinderknip- I feest voor jongens en meisjes t/m H 10 jaar. We maken het extra gezellig f met spelletjes, ballonnen en vrolijke muziek. En als u ze thuis even de haren wast. geldt het speciale lage tarief. Wel even van tevoren 'n afspraak maken. leiden: breesiraal 45 tel 071 13294 7 oegstgeest: wiiheirnmapark 1 iel 071 174270 alphen a/d rijn: raadhuisstraal 156 lel 0172073840 ook open op maandag en koopavond

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3