Hard gevecht om plek op beeldscherm reisbureau Amerikanen opgetogen over 'nieuwe gedaante' president Bush Achtergrond Enorme investeringen vliegmaatschappijen Tekeziekte geen reden tot paniek ZATERDAG 3 JUNI 1989 Om hun vluchten bovenaan het scherm te krijgen zijn luchtvaartmaat schappijen bereid om te sleutelen aan de vluchtgegevens. (Foto Dijkman) LEIDEN De concurren tiestrijd tussen de Europese luchtvaartmaatschappijen wordt de laatste tijd uitge vochten op een nieuw slag veld: het beeldscherm van de reisbureaus. Om daarop een zo goed mogelijke plaats te krijgen zijn de vliegmaat schappijen bereid tot het op kopen van concurrenten en soms zelfs het manipuleren van vluchtgegevens. De sleutel in deze strijd is het Computer Reservation System (CRS), waarmee de grote luchtvaartmaatschap pijen het merendeel van hun passagiers in hun vliegtui gen krijgen. door Karei Berkhout Omdat luchtvaartmaatschappijen het boekingssysteem steeds meer gebruiken om een monopolie te ver werven, wil de Europese Commis sie een wettelijke gedragscode, die het veelvuldige misbruik van CRS moet verbieden. Ben Visser, al vijf jaar lid van het Europese Parlement voor de PvdA, deed daarvoor maan dag aanbevelingen. Voor de Ver- voerscommissie, waarvan hij deel uitmaakt, deed hij de afgelopen maanden onderzoek naar de effec ten van het computerreserverings systeem. Daarbij bezocht hij ook de Verenigde Staten, waar de hegemo nie van enkele luchtvaartgiganten door CRS inmiddels een politiek discussiepunt is geworden. "Om te overleven zijn CRS-systemen in middels belangrijker voor een vliegmaatschappij dan landings rechten", zegt hij. De in de luchtvaartwereld magi sche code CRS staat voor een sys teem, waarin alle mogelijke gege vens zijn opgeslagen over tarieven, zitplaatsen, hotels, dienstregelin gen en verbindingen. Wie naar een willekeurige bestemming wil vlie gen kijkt dus bij een reisbureau, dat een abonnement heeft op een CRS, op het beeldscherm en ziet daar de gegevens voor dat traject (vertrek tijden bijvoorbeeld) aangeboden door verschillende luchtvaartmaat schappijen. Omdat 80 procent van alle passa giers een reis boekt op grond van wat op het scherm is te zien, is het voor elke vliegtuigmaatschappij een halszaak om aangesloten te zijn op een CRS. De grote luchtvaart maatschappijen in Europa hebben zich daartoe verenigd in twee con sortia, die allebei hun eigen reserve ringssysteem hebben: Galileo en Amadeus. De grootste is Galileo, ei gendom van Sabena, Alitalia, KLM, Swissair, British Airways en Covia, dochteronderneming van United Airlines, waarvan ook het systeem Apollo stamt. Amadeus is eigen dom van Air France, Iberia, Luft hansa en SAS, die SABRE van American Airlines gebruiken. Al leen al de eerste ontwikkelingsfase van het systeem kostte Amadeus ruim een half miljard gulden en Ga lileo 250 miljoen gulden. De laatste verwacht nog eens twee miljard gul den te investeren. Met zoveel aangesloten maat schappijen, kan de reiziger de beste vlucht kiezen, zo lijkt het. Maar schijn bedriegt: 70 tot 90 procent van de passagiers (of van hun reis agenten) maakt zijn keuze namelijk uit de vluchten die op het eerste scherm staan. Sterker nog: bij 50 procent van de boekingen kiest de passagier de vlucht die in de eerste regel van dat scherm te zien is. Om hun vluchten bovenaan het eerste scherm te krijgen, zijn luchtvaart maatschappijen bereid om te sleu telen aan vluchtgegevens. Een voorbeeld: in principe moe ten de non-stopvluchten in volgor de staan van vertrektijd, om zo de klant de beste vlucht bovenin te to nen (in de EG is daarvoor de ECAC- code die niet bindend is; in de Vere nigde Staten gelden de wettelijke DOT-regels). Door in het beeld scherm de vertrektijd te vervroegen kan een vliegmaatschappij boven een andere komen te staan; de pas sagier wordt later verteld dat de vlucht is uitgesteld. Zo telt het rap port van de Europese Luchtvaart conferentie (ECAC) nog eens twin tig voorbeelden. In 1985 werden bij het Ameri kaanse ministerie van justitie 24 klachten ingediend over overtre ding van de DOT-regels. In Europa zijn vooral de 'wurgcontracten' be kend, waarin een luchtvaartmaat schappij reisburau's toegang geeft tot een CRS op voorwaarde dat al leen die maatschappij op het scherm komt. De gedragscode van de Europese Commissie, die grotendeels over eenkomt met de ECAC-code, be paalt daarom wat er op het scherm moet staan (reisduur, aansluitin gen), in welke volgorde (bijvoor beeld non-stopvlucht boven een vlucht met overstappen). Verder moet er een apart scherm komen met de tarieven en moet de passa gier een schriftelijke weergave kun nen krijgen van de gegevens. De co de beschermt ook de persoonlijke gegevens van de passagier tegen ge bruik voor commerciële doelein den. "Met deze code kan ik weer lek ker slapen", zegt Geoffrey Lipman intens tevreden". Hij is directeur van het in Genève gevestigde Ifapa, een stichting die de belangen van de passagiers behartigt. "Deze code legt de voor het passagiers zo on gunstige monopolie behoorlijk aan banden. Ik ben overigens blij dat in Europa twee CRS-systemen con curreren. Daardoor dalen de prijzen en dat is gunstig voor de consu ment." Dat is maar gedeeltelijk waar, want beide systemen beheersen ie der een deel van Europa en een CRS dat eenmaal ergens de markt be heerst, is daar nauwelijks weg te krijgen. Want dat CRS biedt reisbu- reau's zijn vluchtgegevens aan voor zo'n lage prijs, dat de concurrent die enorm moet investeren, nooit een voet aan de grond krijgt (de zogehe ten 'grensprijstaktiek'). Zo sloot reisbureau Holland International, dat in Nederland een marktaandeel heeft van 23 procent, woensdag een contract met Galileo, waarmee KLM (eigenaar van Martinair en Netherlines) de Nederlandse markt grotendeels beheerst. Door de enorme investeringen die ervoor nodig zijn schenkt CRS de eigenaar een 'natuurlijk monop olie' zoals Visser dat noemt, want al leen grote bedrijven kunnen die op brengen. Een eigenaar van een CRS kan bovendien gegevens uitwisse len met een andere CRS en zo bij voorbeeld de regionale vliegmaat schappijen, die met veel hebben uit te wisselen, uitsluiten. Tegen dat natuurlijke monopolie is geen EG-code opgewassen. De re actie van Paul Jarvis de manager re geringsaangelegenheden (lobbyist dus) van Galileo in Londen is veel zeggend: "We kunnen ons redelijk vinden in de voorgestelde code. De periode tot 1 januari 1990 is echter veel te kort, de integratie van de na tionale systemen in het onze is tech nisch moeilijk". Niets aan de hand dus, alleen wat weinig tijd. De code schrijft alleen voor dat al le gebruikers - eigenaren en abon nees - over alle gegevens moeten kunnen beschikken, verbiedt mis bruik van gegevens van concurren- de medegebruikers en stelt paal en perk aan al genoemde manipulaties die de concurrentie vervalsen. Wat dat laatste betreft valt de code te omzeilen. In Amerika waar in 1984 soortge lijke wetten (DOT-regels) van kracht werden kochten de grote maatschappijen United Airlines en American Airlines regionale lucht vaartmaatschappijen op, waardoor ze niet alleen een paar concurrenten uit het scherm haalden, maar ook veel directe vluchten konden aan bieden die hoog in het scherm ko men. De kans dat ook in Europa de regionale maatschappijen worden opgeslokt is groot. Dat kost de grote vliegmaat schappijen veel geld, naast de enor me investeringen voor CRS, zoals de in totaal al ruim tweëeneenhalf miljard gulden van Covia (Apollo). De winsten zijn echter enorm: Uni ted Airlines (Apollo) haalde in de Verenigde Staten een winstpercen tage van 160 procent in 1988 en American Airlines (Sabre) dat jaar 65,7 procent op de investeringen in CRS. United Airlines verdiende daarmee meer dan met de overige luchtvaartactiviteiten. Met zulke winstmarges loont het voor grote luchtvaartmaatschappij en om een verliesgevend bedrijf op te kopen. Want het bezit van zo'n bedrijf versterkt weer de positie op het scherm en dat levert financieel weer zoveel op dat het verlies ruim schoots wordt goed gemaakt. Deze cijfers markeren de onweerstaanba re opkomst van het boekingssys teem. LEEUWARDEN - "Ik kan me niet voorstellen, dat er in Neder land nog gebieden zijn, waar geen met de ziekte van Lyme besmette teken voorkomen. Maar om nu te zeggen 'je moet niet meer in het bos komen', dat is flauwekul". Sinds enige weken waren de ge ruchten over de ziekte van Lyme door de wereld. Medidi kondigen speciale onderzoeken aan en een groot aantal deskundigen komt voor de televisie vertellen over het ziektebeeld, dat kan ontstaan na een tekebeet. door Nico Hylkema In het Leeuwarder Laboratorium voor Volksgezondheid hebben die berichten de wenkbrauwen doen rijzen. De ziekte is daar al lang bekend en uit het gehele land komen monsters naar het lab ter diagnostisering op de ziekte van Lyme. Dr. Mieke Hoogkamp- Korstanje is als bacterioloog een internationale autoriteit op dit ge bied. Hoewel de verschijnselen, die nu onder de naam ziekte van Ly me bekend staan, al tientallen ja ren bekend zijn, hebben ze hun naam pas in 1975 gekregen. In het stadje Lyme in de Amerikaanse staat Connecticut trad in dat jaar een epidemie op van gewrichts aandoeningen. De plaatselijke artsen kwamen al snel met de conclusie, dat het hier ging om gewone reuma-aandoeningen. Bij de moeders van zieke kinderen wilde dat er niet in en zij namen contact op met het in infectieziek ten gespecialiseerde instituut CDC, waar dr. A.C. Steere tot de ontdekking kwam dat alle zieke kinderen tekebeten hadden opge lopen bij het bramenzoeken. Hij nam contact op met zijn vriend Burgdorfer, die op zoek ging naar een virus, dat de ziekte verschijnselen opwekte. Bij toe val stuitte hij op een spiraalvor mige bacterie, die hij wist te de termineren en te isoleren. Dat le verde hem de eer op van een naar hem genoemd bacterie, de Borre- lia burgdorferie. In de jaren ze ventig verscheen dit verhaal in een Engels medisch tijdschrift. Het was in 1983 dat mevrouw Hoogkamp gebeld werd door haar collega J. Houwerzyl met de mededeling, dat hij een patiënt had met vermoedelijk de ziekte van Lyme. Dr. Hoogkamp nam daarop contact op met dr. Steere en samen met hem onderzocht ze het geval van de patiënt met een aangetaste hartspier. Ze kwamen tot de conclusie, dat dit het eerste geval was van de ziekte van Lyme in Europa, maar ook het eerste ge val van aantasting van de hart spier door de bacterie. Zij publiceerden hun bevindin gen en kort daarop werd me vrouw Hoogkamp gebeld met*de vraag of zij deel wilde nemen aan een werkgroep, die zich in Euro pa bezig wilde houden met het onderzoek naar de ziekte van Ly me. Het ziektebeeld was welis waar al jaren bekend in Europa, maar nooit was onderkend, dat de tekebeet de oorzaak was. Dr. J. de Koning, patholoog-anathoom van het Leeuwarder laboratorium, had intussen een methode ont dekt om de bacterie zichtbaar te maken in weefsels en mevrouw Hoogkamp slaagde erin dezelfde bacterie in bloed op te sporen. Daarmee werd in 1985 het Leeuwarder laboratorium het centrum in Nederland waar alle bloed- en weefselmonsters wer den onderzocht. Samen met dr. Van der Meulen van het Sneker Sint Antonius Ziekenhuis schreef zij alle artsen in Friesland aan in een bulletin over de ziekte verschijnselen, die gepaard gin gen met Lyme. Het bleek dat ook hier de artsen de verschijnselen al lang kenden. Met name op Ame land kwamen veel gevallen voor. Moeheid Het ziektebeeld vertoont drie sta dia. Na de tekebeet ontstaat een huidaandoening, die vanzelf overgaat. Sommige patiënten krijgen daar nog verschijnselen bij als moeheid, sterk zweten, hoofdpijn, spierpijnen en hepati tis. Vier weken tot vele maanden na het begin van de aandoening ontwikkelt 15 procent van de pa- tiènten neurologische aandoenin gen, waaronder hersenvliesonste- king, hersenontsteking en een kleiner aantal hartkwalen. Maan den, zelfs jaren later komen kwa len als gewrichtsaandoeningen aan het licht. Het hoogtepunt van de klach ten valt tussen het late najaar en het begin van de zomer, hetgeen verklaarbaar is uit de grootste ac tiviteit van de teken in juli tot ok tober. Leeuwarden doet voor alle provincies het bloedonderzoek, behalve voor het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam en het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne in Bilthoven. Ook de academische ziekenhuizen weten de weg naar het Leeuwarder laboratorium te vinden. Op een gegeven moment kreeg Leeuwarden zoveel monsters te verwerken, dat men speciale test kits ontwikkelde voor onder meer de ziekenhuizen in Maast richt en Leiden, die de test nu zelf doen. Mevrouw Hoogkamp ver wacht, dat de ziekte van Lyme zich verder zal verspreiden. Eèn besmette moederteek brengt 30.000 besmette teken ter wereld en ze laten zich gemakkelijk ver voeren door konijnen en hazen. Het is overigens een fabeltje dat dieren niet aangetast kunnen worden door de bacterie. Vooral de grotere huisdieren, als koeien, paarden, maar ook honden en katten kunnen de ziekte oplopen. Reden voor paniek is er volgens mevrouw Hoogkamp overigens niet. Slechts zo'n 15 procent van de besmette patiënten krijgt de ziekte en met peniciline laat het zich gemakkelijk bestrijden. Voor dr. Hoogkamp is de ziekte van Lyme nog geen afgesloten zaak. Zij is met collegals bezig met het schrijven, van een boek over de ziekte. Daarnaast onder houdt zij contacten met laborato ria in Europa en Oost-Europa. Dit is een wezenskenmerk van Bush, veelvuldig beschreven voor hij president werd maar daarom niet minder waa-r: als hij ziet dat een bepaalde aanpak niet werkt, dan kiest hij voor een desnoods totaal andere. raakt door de stroom van kritiek uit, Europa en eigen land. Zelfs zijn voorganger Reagan had hem via-via gebrek aan initiatief verweten. Het moest heel anders, en snel ook, zei de president in Kenne- bunkport. En dus zei een hoge rege ringsfunctionaris begin deze week tegen de New York Times: "Wat we in Brussel gezien hebben was im provisatie, niets meer". Vreemd Is het vreemd of zorgelijk dat de president van de Verenigde Staten op een achternamiddag heel nieuw beleid bedenkt? In het geval van Bush in ieder geval niet. Hij heeft er altijd om bekend gestaan, plotse ling het roer te kunnen omgooien. Denken we nog maar eens terug aan de verkiezingscampagne. Tij dens de eerste vuurproef, in de staat Iowa, had hij 'presidentieel' cam pagne gevoerd. Dat wilde zeggen: hij kwam niet onder de mensen, praatte niet met de pers, liet zich in grote limousines rondrijden en was afgeschermd door een haag veilig heidsmensen. Hij verloor in Iowa dik van Bob Dole. Maar bij de volgende slag, in New Hampshire, deed Bush het heel anders. Hij deed rare over hemdjes aan, en at, daarin gehuld, in cafetaria's hamburgers met ruw arbeidersvolk. Hij gooide sneeuw ballen met journalisten en was door en door toegankelijk. En hij won. Sinds hij president is geworden, is Bush ook een paar keer echt 180 graden van koers gedraaid. Eerst was hij tegen elke rem op de ver koop van vuurwapens, onlangs ver bood hij de import van halfautoma- tische wapens. Tijdens zijn campagne steunde hij door dik en dun de Contra's, maar hij liet ze toen het erop aan kwam, vallen. Eerst wilde hij niets doen aan de olieramp in Alaska, la ter, toen de publieke opinie in het geweer was gekomen, stuurde hij militairen. Praktisch Bush is geen ideologisch president, hij is een praktische problemenop- losser, een pragmaticus, een - wat negatiever geformuleerd, maar het komt op hetzelfde neer - opportu nist. Is dat, om op een eerdere vraag terug te komen, zorgelijk? Nee, niet noodzakelijk. Bush moest in Brus sel twee dingen doen. Hij moest om te beginnen iets stellen tegenover de vele plannen over ontwapening van Gorbatsjov. Dat deed hij, zo ef fectief zelfs, dat nu Gorbatsjov (tij delijk?) in het defensief gedrongen is. En Bush moest verder proberen een scheuring in de NAVO over de korte-drachtswapens te voorko men. En ook dat deed hij, door een compromis te steunen dat het mid den hield tussen de eisen van West- duitsland aan de ene, en Thatchers Engeland aan de andere kant. Het resultaat voor de korte tijd is dus: missie geslaagd. Bush heeft de positie van Amerika als leider van de NAVO op een indrukwekkende manier bevestigd. Maar waar het nu om gaat, is 'ausdauer', om in de taal van Genscher en Kohl te blijven. Willen de conventionele ontwape ningsplannen van Bush enige kans van slagen hebben, dan zal er in We nen, waar over deze materie wordt onderhandeld, hard moet worden gewerkt. Het Witte Huis zal aan die onder handelingen richting moeten ge ven, met compromissen durven ko men, de spanning erin houden. Om de New York Times te citeren: Bush moet nu in onderhandelingen met Moskou bewijzen dat hij aan zijn lei derschap kan vasthouden. WASHINGTON De Amerikaanse president Bush, die gisteren weer naar de VS terugkeerde, mag terug zien op een succesvolle, zelfs triom fantelijke reis door Europa. Alle Amerikaanse media zijn het daar over eens. week aan de Oost-Westverhouding wijdde. Die klonk in ieder geval al heel wat positiever. "De Sovjets zijn ons tegemoetgekomen", gaf Bush in die rede toe en hij had meer war me woorden voor Gorbatsjovs rijk door Henk Dam Dat is ook geen wonder. Niet alleen in Europa, maar vooral ook in Ame rika zelf had niemand al te hoge ver wachtingen van de NAVO-top in Brussel. Ooorzaak van dat pessi misme: het tekort aan ideeën en ini tiatieven vanuit het Witte Huis. Sinds hij als president aantrad, zei de president steeds maar weer dat hij nog over het Oost-Westbe- leid aan het nadenken was, maar dat hij niet veel zou veranderen. Twee grote toespraken over de Oost- Westverhouding die de president aan de vooravond van zijn reis naar Europa gaf, voedden de sombere verwachtingen alleen maar verder. Uit de toespraken klonk wantrou wen jegens en zelfs irritatie over Gorbatsjovs vloed van ontwape ningsvoorstellen. En er zaten ook geen nieuwe' eigen ideeën in. Bush kwam niet verder dan Reagan te herhalen, die een paar jaar geleden zei dat de Berlijnse Muur moet wor den neergehaald. Daaraan voegde hij nog toe een nog van president Eisenhower af komstig plan om de Sovjetunie en de VS toe te staan spionagevliegtui- gen boven eikaars grondgebied te laten vliegen. Alsof dat in een tijd dat satellieten de nummerborden van auto's kunnen lezen, er nog iets toe doet! Positiever. Achteraf had misschien wat beter moeten worden gelet op een derde toespraak die Bush medio vorige Die speech, zo is deze week geble ken, werd op het allerlaatste mo ment geschreven. De door ambte naren van zijn ministerie van bui tenlandse zaken en nationale veilig heidsraad opgestelde oorspronke lijke rede zag er namelijk heel ders uit. Die oorspronkelijke toe spraak was van dezelfde snit als de twee daarvoor: vol zurige teksten over de Sovjetunie, zonder ook maar één oorspronkelijke gedachte. Maar Bush zei: "Dit is niks. Over doen. Het moet positiever". Hij kwam zelf met suggesties, en in één avond en nacht werd niet alleen een speech herschreven, maar ook het buitenlands beleid van de Ameri kaanse regering op een nieuwe leest geschoeid. Want tijdens dezelfde bijeen komst in zijn huis in Kennebunk- port waar hij een nieuwe toespraak eiste, werkten Bush en zijn naaste adviseurs ook de ontwapenings voorstellen uit waarmee de presi dent deze week in Brussel zoveel furore maakte. Gevechtsvliegtuigen Het plan bijvoorbeeld om gevechts vliegtuigen te betrekken bij de ver mindering van conventionele wa pens - een oude eis van de Sovjets, die de Amerikanen altijd met grote kracht van de hand hebben gewe zen - komt uit de bijeenkomst van Kennebunkport. Bewijs: twee dagen voor die bij eenkomst gaf een hoge regerings functionaris in Washington aan journalisten een briefing, waarin hij het oude standpunt - gevechtsvlieg tuigen blijven buiten elke vermin dering - met vuur verdedigde. Bush moet nu in onderhandelingen met Moskou bewijzen dat hij aan zijn leiderschap kan vasthouden. (Foto anp> De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) deed in Brus sel alsof de ontwapeningsvoorstel len die Bush zojuist had gedaan geen wijziging van koers behels den, en het logische gevolg waren van het evoluerende denken binnen het Witte Huis over de verhouding met de Sovjetunie. En Bush deed er in Brussel een schepje bovenop toen hij zei zich van alle kritiek over zijn gebrek aan optreden en ideeen niets te hebben aangetrokken, "want ik heb altijd geweten welke kant ik wilde uit gaan". Oh, ja? Zowel de Washington Post als de New York Times hebben de afgelopen dagen geschreven dat de voorstellen van Brussel het ge volg waren van de al genoemde zeer plotselinge omslag in het denken van de president. Tijdens de bijeenkomst in Kenne bunkport eiste de president nieuw beleid, geïrriteerd als hij was ge

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2