'Die rebelsheid heb ik altijd gehad' Oorzaaktoekenning Denkwijzer PvdA-kamerlid Wijnie Jabaaij (50) verlaat vroegtijdig de politiek Onze taal ZATERDAG 3 JUNI 1989 PAGINA 25 DOOR JOOP VAN DER HORST Heeft u last van inhuren, opstarten, uit proberen, opschonen, inchecken of op- haasten? Een van de lezers heeft mij knipsels gestuurd waarin deze woorden aangestreept zijn. Ze geeft er geen com mentaar bij, maar ik vermoed dat ze er niet gelukkig mee is. Ik vat het op als een onuitgesproken verzoek er iets van te zeggen. Of er tenminste iets over te zeg gen. Laten we beginnen met een paar voor beelden: "De gepensioneerde ambassa deur is door het ministerie van buiten landse zaken ingehuurd als voorzitter van het Comité Nederland-Japan Manifesta tie "89"; de gedeelten van onze her senen die gespecialiseerd zijn in het op starten en besturen van spierbewegin gen"; "een dagje zitten soezen zonder dat je baas je kan ophaasten"; opscho ningsactie; "ik zou toch eens moeten uit proberen of de praktijk zich inderdaad aan deze rekenkunde conformeert". Ik kan me de reactie van die lezer wel voorstellen. Zelf vind ik het ook niet zo fraai. Maar dit is een nutteloze medede ling. Er zijn waarschijnlijk weinig mensen te vinden die anders gaan schrijven zodra ze horen dat Joop van der Horst niet te vreden is over hun geschrijf. Bovendien moeten we ons afvragen wat zo'n veroor deling waard is. Als ik het niet mooi vind, mag een ander het nog wel prachtig vin den. Interessanter zou het zijn als er ob jectief bezwaar bestaat tegen inhuren, uitproberen en ophaasten. Hoe graag ik mijn vooroordelen ook zou onderbouwen met objectieve argu menten tegen uitproberen enz., ik kan niets vinden. Het enige wat ik bedenken kan, is dat de gewraakte woorden nog niet zo gangbaar zijn en daarom onge woon en vervelend. Maar zodra ze net zo gewoon zijn als opbellen, inkorten en uit spreken, vervalt ook dat bezwaar. Uitge zonderd ophaasten staan ze trouwens al lemaal al in het woordenboek. Gelukkig mag men in een vrij land net zo conserva tief schrijven als men wil. Wie zegt dat inhuren fout is omdat hu ren reeds hetzelfde betekent, en evenzo uitproberen enz. omdat we proberen al hebben, die vergist zich. Inhuren en hu ren hebben niet dezelfde betekenis, net zo min als uitproberen en proberen. In het bovenstaande citaat kunnen we inhuren beslist niet vervangen door huren. Inhu ren betekent onder andere 'iemand voor een bepaalde tijd en voor een bepaald doel aanstellen'. Een voorzitter inhuren is dus nogal iets anders dan een voorzitter huren! Als we bij opschonen in een woor denboek kijken, zien we staan: 'opruimen wat nutteloos, overbodig, overtollig is of als zodanig wordt bestempeld'. Bij scho nen staat 'reinigen, zuiveren'. Opnieuw dus een groot verschil. Toen ik 16 was maakte mijn moeder aanmerkingen als ik zei dat ik mijn vrien dinnetje ging afhalen. Afhalen, dat doe je met sperziebonen. Wat dan? Ophalen? Je broek ophalen, je neus ophalen. Dan maar gewoon halen?Nee, want dan zou den we samen thuiskomen en we gingen juist samen op stap. Dus toch maar afha len. De bezwaren tegen afhalen zijn ver stomd; ik hoor er nooit meer iemand wat van zeggen. Waarom waren er bezwaren en waarom zijn ze er nu niet meer? Ach teraf is volkomen duidelijk hoe de vork in de steel zat. Men had bezwaar omdat af halen in die betekenis (iemand afhalen) nieuw was. En nu het ondertussen heel gewoon is geworden, heeft niemand meer bezwaar. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden Met het ingaan van de zomervakantie raakt de PvdA een van haar stijdlustigste kamerleden kwijt. Wijnie Jabaaij (50) moet om gezondheidsredenen de Tweede Kamer verlaten. Tien jaar lang stond de Dordtse op de bres voor achtergestelde groeperingen in de samenleving. Menige minister heeft aan den lijve ondervonden dat mevrouw Jabaaij buitengewoon taai en vasthoudend kon zijn. Haar ziekte, multiple sclerose, heeft haar gedwongen vroegtijdig afscheid te nemen. "Ik word weer een gewoon Dordts meisje". door Margot Klompmaker Enkele weken geleden, na een ge sprek met minister De Koning, klap te Wijnie Jabaaij met opstaan op eens dubbel. "Ik kon nog net tegen een zuil aan glijden". Het socialisti sche Tweede-Kamerlid besefte dat haar ziekte onaanvaardbare vormen begon aan te nemen. Eind juni, wanneer voor de politiek de zomervakantie begint, valt voor haar het doek. Aan het verkiezingscircus doet zij om gezondheidsredenen niet meer mee. "De partij heeft recht op mensen die voor honderd procent inzetbaar zijn". Multiple sclerose, een aandoening van het centrale zenuwstelsel, heeft de strijd lustige Dordtse na tien jaar kamerlid maatschap gedwongen tot een vroegtij dig afscheid. Al geruime tijd moet zij zich met behulp van een stok voortbewegen. Het labyrinth van trappen en gangen op het Binnenhof weegt haar steeds zwaar der. Zelfs het staan achter het spreekge stoelte wordt een probleem. Collega's mogen dan wel elke keer 'zo lief zijn om haar thuis op te halen en te ontzien, toch staat Wijnie Jabaaijs besluit vast. Na ja ren een hoogedelgestrenge vrouwe te zijn geweest ("vreselijk zo'n titel"), wordt ze nu weer "een gewoon Dordts meisje". Tot haar aangename verrassing heb ben vriend en vijand massaal gereageerd op het bericht van haar vertrek. Bloemen stroomden vorige week haar huis in Dordrecht binnen. En op kasten en tafels liggen stapeltjes kaarten en brieven met adhesiebetuigingen van bekenden en onbekenden, van vriend en vijand. Voor al dat laatste heeft Wijnie Jabaaij (50) ver baasd. Dat zij ondanks haar rebelse aan pak in de politiek toch zo veel respect heeft afgedwongen. Of misschien heeft juist haar eerlijkheid en 'recht door zee houding' voor deze waardering gezorgd. Al is het achteraf. Boosheid Boosheid over de achtergestelde positie van de vrouw deed de oud-onderwijzeres en moeder van twee kinderen zo'n twin tig jaar geleden besluiten tot een politie ke carrière. "Ik merkte dat het als vrouw verdraaid lastig is om het hebben van kinderen te combineren met een baan. Er waren, toen zeker, nauwelijks crèches of peuterspeelzalen. Aan die discrimina tie van de vrouw wilde ik iets doen". Jabaaij - al lid van de Rooie Vrouwen - meldde zich bij de PvdA die haar onmid dellijk kandidaat stelde voor de gemeen teraadsverkiezingen in Dordrecht. Ver volgens zat Jabaaij acht jaar in de raad, waar ze zich vooral bezig hield met milieu. "Blijkbaar was ik nogal kritisch. De toenmalige burgemeester van Dordrecht heeft mij een brief geschre ven naar aanleiding van mijn vertrek uit de Kamer. Hij schrijft dat ik zo'n twintig jaar geleden al lastige vragen stelde over het storten van chemisch afval". In 1979 kwam ze in de Tweede Kamer. In haar pakket koos zij emancipatie, minderheden (vooral de positie van de vrouw) en de Antillen. Over deze bewus te keuze: "Ik heb altijd de neiging gehad om op te komen voor groepen in de sa menleving die achteraan staan. Wat de Antillen betreft: toen ik net in de Kamer zat heb ik een reis {laarheen gemaakt. Ik ben ontzettend geschrokken van de enorme verschillen tussen arm en rijk. De welvaart op de eilanden wordt vol strekt onredelijk verdeeld". Populair Jabaaij heeft zich in de loop der jaren ontpopt tot een warm pleitbezorgster voor de Antillen, hetgeen haar op de ei landen populair heeft gemaakt. "Neder land heeft het wat het beheer van z'n ko loniën betreft niet zo best gedaan. Ik hecht er grote waarde aan dat wij deze mensen alsnog goed begeleiden op weg naar zelfstandigheid". Zo is het Jabaaij een doorn in het oog dat de KLM nog steeds het-alleenrecht bezit om op de Antillen te vliegen. "Een groot deel van de Antilliaanse economie drijft op het toerisme. Ik heb er altijd voor gepleit om de vliegreizen minder duur te maken en meer maatschappijen het recht te geven daar te landen. Als we een echte bijdrage aan de sociaal-econo mische ontwikkeling van de Antillen willen leveren, moeten we ervoor zorgen dat toeristen daar goedkoop heen kun- Het PvdA-kamerlid heeft jaren met minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) over deze zaak in de clinch gele gen. "Ik denk dat de Europese eenwor ding wat dat betreft een hoop goed zal doen. Smit-Kroes kan het vliegen van an dere maatschappijen dan niet langer te genhouden. Ook de tarieven zijn inmid dels lager geworden". Jabaaij heeft de nodige wapenfeiten op haar naam staan. Zo heeft zij samen met het WD-kamerlid Len Rempt een onderzoek gedaan naar de georganiseer de vrouwenhandel in ons land. In gezel schap van een 'veldwerkster' bezochten de vrouwen een aantal bordelen in Den Haag. Ze wilden te weten komen onder welke voorwendselen meisjes in het bui tenland werden geronseld en naar Ne derland gehaald. Tot hun verbazing wa ren de bedrijfsleiders van de bordelen dermate onder de indruk van het 'hoge bezoek' dat de dames alle medewerking kregen. Tijdens een daarop aansluitende hoor zitting in de Kamer brachten verschillen de organisaties die zich met vrouwen handel bezig houden verslag uit. Ook het relaas van het Filippijnse meisje Nena maakt diepe indruk. Jabaaij: "Vervol gens hebben we de betrokken bewinds lieden met moties bestookt. Wij vonden dat de vrouwen de zekerheid moesten krijgen niet het land uitgezet te worden als ze aangifte hadden gedaan". Het trieste lot van veel vrouwen die on der valse voorwendselen naar Nederland worden gehaald en vervolgens in de prostitutie terecht komen, kreeg tot ge noegen van Wijnie Jabaaij veel publici teit. "Dank zij die aandacht kregen be windslieden ook meer oog voor de vrou wenhandel". Zo heeft minister Korthals Altes (justitie) onlangs een voorstel ge daan om vrouwenhandel strenger te be straffen. Tien jaar lang heeft Wijnie Jabaaij zich opgeworpen voor de gediscrimineerde, achtergestelde mens in de binnen- en buitenlandse samenleving. Vrouwen op Ik zit nog wat slaperig aan mijn ontbijt- tafeltje in een keurig familiehotel rond te kijken als ik een echtpaar van tegen de vijftig in het vizier krijg. Ze vallen me op omdat er een jongetje van een jaar of acht tussen hen in zit. Op een bepaald moment pakt het joch zijn kopje met hete thee op door het oor met zijn rechterhand vast te houden en met twee vingers van zijn linkerhand tegen de andere kant te duwen. Ik zie de vader met stijgende af keuring het kopje volgen en het is nog niet bij de plaats van bestemming aanbeland of daar komt inderdaad: "Marcel, zo hou je je kopje niet vast". Als geëlektroku- teerd trekt Marcel zijn linkervingers te rug, waardoor het kopje aan die kant naar beneden zakt en de thee over de tafel en op zijn broek spoelt. De rest van het drama is voorspelbaar. De moeder is nu ook in rep en roer. Ter wijl zij panisch met servetten begint te deppen, krijgt de arme Marcel op ge dempte toon van zijn beide opvoeders de schuld van een verknoeid ontbijt. Ik vang uitdrukkingen op als "jij altijd", let ook nooit op en "hoe vaak moeten we Maar wie was nou eigenlijk de oorzaak van het voorval? Marcel, die zo dom zijn hand terugtrok? Of zijn vader, die niet op de meest slimme manier zijn zoon manie ren probee rde bij te brengen? Of geen van beiden, want lag het niet yeel meer aan de situatie? Misschien zou de vader thuis, als er geen vreemde mensen aanwezig zijn, niet eens op Marcel's drinken heb ben gelet. Misschien voelde Marcel zich in zo'n ontbijtzaal onwennig, wat maakte dat hij zo schielijk zijn hand terugtrok. Hoe dan ook, psychologisch gezien is het veelbetekenend dat de ouders op de eerste plaats reageerden alsof Marcel en niets of niemand anders de oorzaak was. In de psychologie bestaat een theorie, de Antillen bijvoorbeeld. "Deze vrouwen worden driedubbel gediscrimineerd. Ze zijn vrouw, behoren tot een minderheid en zijn ook nog eens ondergeschikt aan een man. Ik heb er altijd voor gepleit om speciaal voor hen maatregelen te nemen. Want net zoals bij ontwikkelingslanden geldt ook hier: als je de positie van de vrouw verbetert, verbeter je de positie van het hele gezin". "Voor dat aspect is bij bewindslieden zo langzamerhand meer oog gekomen. Er worden in de politiek steeds meer aparte discussies gevoerd over groepen die een minderheid vormen of zijn ach tergesteld, zoals vrouwen, jongeren en buitenlanders". Het PvdA-kamerlid houdt veel spreek beurten in het land bij Turkse en Marok kaanse organisaties. Daar spreekt zij vooral over de plaats van de vrouw in de ze culturen. "Het probleem bij veel bui tenlandse vrouwen is dat ze nauwelijks zijn opgeleid. Als je dan bedenkt dat meisjes in 1990 vanaf hun achttiende economisch zelfstandig en arbeidsplich- tig worden, houd je je hart vast. Ik pro beer deze mensen ervan te doordringen dat het in hun belang en dat van hun dochters is om ze niet thuis te houden, wat nogal eens gebeurt. De meisjes moe ten de kans moeten krijgen om door te le ren". Het kamerlid spreekt enkele woorden in het Turks, Marokkaans en Papiamen to, hetgeen altijd zeer op prijs wordt ge steld. Wijnie Jabaaij is een graag geziene gast op manifestaties van buitenlanders. de zogenaamde attributie (toeschrij ving/toekenning) theorie, die zich bezig houdt met de vraag waarom en hoe men sen aan oorzaaktoekenning doen. Ze gaat uit van de redelijke veronderstel ling, dat een mens voor een leven zonder al te veel angst en spanning een bepaalde mate van controle over zijn eigen gedrag en over gebeurtenissen nodig heeft. Dus probeert hij constant te zoeken naar de oorzaken van dingen die hem overko men, of dat nu een ziekte, een rampzalige examenuitslag of het ongehoorzame ge drag van zijn kroost is. Want wie oorza ken van gebeurtenissen kent, heeft de mo gelijkheid om ze te beïnvloeden of in ieder geval om zich er op voor te bereiden. Bij het zoeken naar oorzaken van ge drag kunnen we grof gezegd uit twee al ternatieven kiezen. Op de eerste plaats kunnen we mensen zelf verantwoordelijk houden voor hun gedrag. In dat geval spreken we van interne oorzaaktoeken ning. Een onderwijzer kan bijvoorbeeld zeggen dat de slechte prestaties van een leerling veroorzaakt worden door eigen schappen van de leerling zelf, zoals ge brek aan intelligentie, luiheid, geringe motivatie enz. Maar we kunnen ook externe oorzaken verantwoordelijk houden voor een be paald gedrag. In dat geval zal de onder wijzer zeggen, dat de prestaties van de leerling het gevolg zijn van problemen thuis, de sfeer in de klas, de manier waar op medeleerlingen op hem reageren en dergelijke. Of we kiezen voor de interne of externe oorzaaktoekenning hangt af van aan tal factoren af. Bijvoorbeeld onze eigen problemen. Een onderwijzer, die zelf in scheiding ligt en het effect daarvan op zijn eigen kind ziet, zal ook bij andere kinderen eerder een externe oorzaak zoe ken. Ook kan de verwantschap die we "Ik houd van die mensen en dat komt over. Meer dan de helft van mijn vrien den zijn buitenlanders". Wijnie Jabaaij heeft de naam een politi cus te zijn die maling heeft aan wat hoort en wat niet hoort. Ze is wars van conven ties en kiest haar eigen weg. "Het idee van het gezin als hoeksteen van de sa menleving is me nooit zo bevallen. Mensen moeten kunnen kiezen. Zolang je geen kinderopvang hebt, is er geen keuze mogelijk. Dat is een schandelijke zaak. Toen mijn kinderen nog thuis wa ren en ik inmiddels gescheiden was, heb ik me rot gerend. Een man heeft een foto van z'n gezin op zijn bureau staan. Een vrouw heeft die niet nodig, want ze wordt er op haar werk voortdurend aan herinnerd dat ze een gezin heeft". "Mijn kinderen belden op de meest on gelegen momenten op. 'Ma, de parkiet is weggevlogen, wat moet ik doen?' Je zit in de Kamer tussen de bedrijven door boodschappenlijstjes te maken of een oppas te regelen. Er waren avonden dat ik thuis kwam en een wildvreemde man aantrof die mij verwonderd vroeg wie ik was. 'Ik ben Wijnie Jabaaij', zei ik dan "Zeker als je overal alleen voor staat, heb je een zware dubbelrol. In plaats van VOS-cursussen, waarin vrouwen zich oriënteren op de samenleving, zouden er MOS-cursussen voor mannen moeten komen. Laat zij zich maar eens verdie pen in wat er in de samenleving gebeurt. Er moet nog zo veel veranderen. Vrou wen vormen nog altijd een minderheid hebben met de persoon in kwestie een rol spelen in onze verklaring van zijn ge drag. Hoe meer we ons verwant voelen met een ander, hoe minder we geneigd zijn hem of haar de schuld te geven van vervelend gedrag en omgekeerd. Dat leidt tot redeneringen als "als die andere vrouw niet zo aan mijn partner getrok ken had dan waren we nu nog bij elkaar geweest". Alsof hij er zelf niks aan kan doen dat-ie in een ander bed is terechtge komen. Een soortgelijke redenering houden veel ouders er op na als zoonlief 'verke ring' heeft en naar hun smaak te weinig meer thuis over de vloer komt. Dan is het al gauw 'die schoonfamilie die 'm bij ons weghoudt'. Net alsof die een ketting aan zijn rug heeft geklonken waardoor hij hun huis niet meer uit kan. Ook de aard van het gedrag speelt een rol bij oorzaaktoekenning. Als een va der op de trouwdag van zijn dochter vriendelijke woorden spreekt, dan zijn- we niet meteen geneigd daaruit te con cluderen dat het ook een vriendelijke man moet zijn. Maar grijpt diezelfde va der de trouwdag aan om zijn dochter eens flink te kakken te zetten voor de hele meute, dan zijn we wel geneigd om te denken dat het een onaardige man moet zijn. Overigens blijkt uit het onderzoek naar oorzaaktoekenning, dat we het ge drag van andere mensen eerder toe schrijven aan interne oorzaken, aan hun persoonlijke eigenschappen dus, dan aan kenmerken van situaties. Ook als die situaties in feite een grotere rol spelen. In een onderzoek werd aan proefperso nen verteld dat de beide personen die ze kort tevoren een standpunt vóór of tegen een bepaalde kwestie hadden horen ver kondigen, geen keuzevrijheid hadden ge had bij het bepalen van het te verdedigen in bestuursfuncties. Ook in het kabinet, de Kamer en op burgemeestersposten. Gelukkig hebben we nog een vrouwelijk staatshoofd". Stijdlustig Menig politicus moest wennen aan haar strijdlustige instelling. Bewindslieden konden rekenen op fikse tegenstand als Wijnie Jabaaij iets had ontdekt dat niet door de beugel kon. Ze zat nog maar net in de Kamer toen ze al een legendarische aanvaring kreeg met oud-minister Fons van der Stee ("rampenFons", noemt ze hem liefkozend) over de bouw van een nieuw ziekenhuis op Curasao. Jabaaij voorzag een gigantische aanslag op de Antilliaanse begroting. Bovendien was er volgens haar veel meer behoefte aan een nieuw verpleeghuis in plaats van een ziekenhuis. Door Van der Stee voortdu rend te confronteren met harde argu menten moest de bewindsman uiteinde lijk bakzeil halen. Jabaaij glimlacht bij de herinnering. "Die rebelsheid heb ik altijd gehad. Mijn springerigheid heeft onder de politiek niet geleden, al heb ik me wel enigszins moeten aanpassen. Je vertegenwoordigt immers een partij. Toch heb ik veel vrienden en vriendinnen in de Kamer. Het feit dat Erica Terpstra van de WD mij opbelde naar aanleiding van mijn ziekte en zei: 'mens ik hou van je', vind ik veelzeggend". "Tijdens mijn optreden als kamerlid heb ik nooit zo veel waardering gehoord. Men is niet scheutig met schouderklop jes. Nu komen er opeens allemaal reac ties. De mensen hebben mijn werk blijk baar toch op prijs gesteld". Multiple sclerose heeft Wijnie Jabaaij uiteindelijk geveld. De ziekte openbaar de zich enkele jaren geleden voor het eerst op de Antillen. Wijnie kreeg hoge koorts, evenwichtsstoornissen en ging steeds moeilijker lopen. Eenmaal weer in Nederland volgde een eindeloze reeks onderzoeken. Jabaaij praat er nuchter over: "In het Academisch Ziekenhuis in Leiden hebben de artsen geconstateerd dat mijn motorische zenuwbanen waren beschadigd. Multiple sclerose dus. Het is een ongeneeslijke ziekte. Overgaan doet het niet meer, ik kan het ziekteproces al leen vertragen. Als ik geen rust neem, zit ik eerder in een rolstoel". "Dat betekent dat ik mijn kamerlid maatschap moet opgeven. Het gebouw van de Tweede Kamer is een wirwar van gangen en trappen. Ik red dat niet meer. Bovendien is het een veel te drukke baan met een enorme werkdruk. Ik zie het aan de afgetekende gezichten van de mensen die al jaren in de politiek zitten. Mijn ge drevenheid heeft me al die tijd op de been gehouden. Maar nu kan het niet lan ger. De partij heeft recht op een verte genwoordiger die honderd procent fit is. Maar het afscheid komt wat vroeg. Ik had graag nog vier jaar in de Kamer geze ten. Ik heb mezelf nooit als minister of staatssecretaris gezien. Daarvoor ben ik niet geschikt". Motie Aanstaande dinsdag zal Wijnie Jabaaij voor de laatste keer in haar carrière als kamerlid een motie verdedigen. Achter het spreekgestoelte en - als dat niet gaat - bij wijze van uitzondering zittend achter de regeringstafel. Aan de orde is een voorstel, door de gehele Kamer onder steund, om geld beschikbaar te stellen voor het onderwijs aan Chinese kinderen in hun eigen taal en cultuur. Een passend afscheid voor een politicus die altijd is opgekomen voor minderheden. En daarna? Wijnie Jabaaij weet het nog niet precies. Het verkiezingscircus zal het zonder haar moeten stellen. De zo mertijd zal zij benutten om de door haar behartigde zaken over te dragen. "En dan ga ik tien jaar uitrusten en bijsla pen". standpunt. Ze hadden eenvoudig de op dracht van de onderzoeker uitgevoerd. Ondanks die informatie bleken de proef personen toch geneigd te geloven dat de pro-spreker persoonlijk het pro-stand- punt was toegedaan en de anti-spreker het anti-standpunt. Dat is net zo iets als geloven dat onze bekende zangeres op de tv de ingepotte groente aanprijst omdat ze daaraan verslaafd is in plaats van aan het geld dat het oplevert. Gaat het om ons eigen gedrag dan zijn we eerder geneigd de oorzaak ervan in kenmerken van de situatie, dan in ons zelf te zoeken. Vooral als het gaat om een gedrag of een gebeurtenis, waar we niet zo positief over zijn. Toch is het soms slim mer bij onszelf dan bij anderen de boos doener te zoeken, zoals het volgende ver haal duidelijk maakt. Een man gaat voor advies naar zijn rabbi. Als die 'm vraagt wat er aan de hand is, zegt de man: "mijn paraplu is gestolen". "Wel", zegt de rabbi, "dat ge beurt wel meer, mensen stelen nou een maal. Dus wat is het probleem"? "Ja maar", zegt de man, "het was er een met een gouden knop en ik vermoed dat een van mijn familieleden het gedaan heefU maar ik kan toch moeilijk zo maar gaan vragen wie van hen dat was". "Da's waar", zegt de rabbi. "Laat me eens na denken hoe je dat het verstandigst kan aanpakken". De rabbi zit een tijdje in gedachten ver zonken en zegt dan plotseling: "Ik denk dat ik al wat weet. Op vrijdagavond, sabbath-avond, nodig je je hele familie uit. Je steekt de kaarsen aan, zet voldoen de eten en drinken op tafel en als iedereen verzadigd is, neem je het heilige boek en lees je de tien geboden voor. Als je het ze vende gebod 'Gij zult niet stelen' hebt ge had, stop je even. Je kijkt rustig de tafel rond en degene die zijn ogen neerslaat zou ik maar eens apart nemen". De man ziet zo'n aanpak wel zitten en gaat opgelucht weg. Een week later komt de rabbi de man op straat tegen en vraagt hem hoe het is gegaan. "Schitte rend" zegt de man, "werkelijk het beste advies dat u mij kon geven". Ik heb pre cies dat gedaan wat u gezegd heeft. Ik heb mijn familie uitgenodigd, gezorgd dat iedereen voldoende te eten en te drin ken had en toen ben ik de tien geboden gaan voorlezen. En toen ik bij het zesde gebod kwam 'Gij zult niet echtbreken', wist ik weer waar ik mijn paraplu had gelaten"

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25