EXT R A Het breekbare compromis Polen nauwelijks onder de indruk van historische verkiezingen ZATERDAG 3 JUN11989 ^BU^G^JAJ^JE^^IDSCH^A^HEN^DAGB^D "Hoeveel inwoners Bytom heeft? Nou vraag je me wat". Adam Michnik kijkt wat verbouwereerd om zich heen. Een lokale activist van de onafhankelijke vakbewe ging Solidarnosc schiet de kandi daat die wordt geacht namens Bytom een zetel te veroveren in het Poolse parlement te hulp. "Ergens tussen de twee- en vier honderdduizend", schat hij. Bytom is een mijnwerkersstad op on geveer 20 kilometer van Katowice en van het soort adembenemende grauwheid en depressiviteit waar de industriële nederzettingen in Silezië patent op hebben. Buiten die steden een schitterend heuvelachtig en be bost landschap. De gigantische vervuiling is niet al leen te ruiken, maar ook te zien. En dat laatste geldt tevens voor de socia le problemen. Attent autorijden is meer dan geboden vanwege dronken voetgangers voor wie de autoweg niet breed genoeg kan zijn. Solidariteit zou in deze streek grote aanhang hebben. "Na Gdansk zijn we hier het best georganiseerd", zegt de advocaat Leszek Piotrowski, kandi daat-senator voor Solidarnosc. Maar aan de verkiezingsbijeenkomsten die wij bezoeken valt dat niet af te zien. In Bytom bijvoorbeeld heeft het lokale verkiezingscomité het Polonia-voet- balstadion (capaciteit minstens 10.000 toeschouwers) afgehuurd voor de 'grote Solidarnosc-verkiezingsmani- festatie'. Voetbalwedstrijd Hooguit 500 enthousiastelingen klit ten op de tribunes. Toch presenteert Solidarnosc op deze zonnige zater dagmiddag niet alleen een redelijk at tractieve voetbalwedstrijd tussen de teams van de plaatselijke mijn en die in Jastrzebie, maar ook vijf plaatselij ke en regionale kandidaten. Drie-voor de Sejm, het parlement, en twee voor de nieuwe Senaat. Adam Michnik, een niet van arro gantie gespeende intellectueel uit de directe omgeving van Solidarnosc- god Walesa, is door de 'centrale in Gdansk' op de lijst in Bytom gedropt. "De mijnwerkers hier hebben me ge vraagd", zegt hij zelf. Na een snelle 'ereronde' per Russi sche jeep langs de lege tribunes ne men de vijf met Solidarnosc-petjes getooide kandidaten plaats op het po dium. Een van de eerste achterdochti ge vragen aan Michnik is, hoe vaak hij als Sejm-afgevaardigde voor Bytom vanuit zijn woonplaats Warschau zal overkomen. Het antwoord illustreert dat Adam zich ontwikkelt tot een ge wiekst politicus. "Ik beloof u dat ik hier elke twee, drie weken zal zijn. Faal ik, dan accepteer ik uw straf; slaag ik, geef me dan...eh, een fles wodka". Gelach, applaus. Michnik weet waar de accenten moeten liggen. Waar de andere vier een lange opsomming geven van ei gen verdiensten, zegt hij: "Vergele ken met m'n collega's ben ik een ge- privilegeerd mens. Ik hoef me niet voor te stellen, u kent me van de com munistische massamedia als een Amerikaanse spion die voor veel bui tenlands geld werkt". Gelach, ap plaus. Michnik kijkt deze verslaggever aan alsof 'de vijand' in eigen persoon een gemene vraag stelt. Tegenvallend bezoekersaantal? Hoe komt u erbij. We zijn hier niet in Amerika, we heb ben geen ervaring met verkiezings campagnes, zegt hij. Trekpleister Bytom is echter geen uitzondering. In het 'amfitheater' van Pszczyna, veer tig kilometer van Bytom, waren een dag eerder nog geen 200 mensen op de drie regionale Senaatskandidaten af gekomen. En de aanwezigheid van 'de beroemde buitenlandse zanger' Yves Montand in Gliwice bracht evenmin massa's op de been (maar ja, het onweert, ze houden hier niet van regen, zei een van de organisatoren). In Piekary Slaskie, even buiten Bytom, was afgelopen zondag Lech Walesa zelf de trekpleister. Meer dan 100.000 mensen draafden op, niet voor Walesa, maar voor het meren deel devote deelnemers aan de jaarlij- ke pelgrimage voor 'jongens en man nen'. Na de mis in het stadspark ble ven er nog 10.000 over om naar een toespraak van Walesa te luisteren. En het is de persoon van Walesa die deze verkiezingscampagne draagt. Zijn populariteit moet de doorslag ge ven, want elke Solidariteit-activist wenst maar één resultaat: alle zetels van de 35 percent die er in de Sejm te behalen zijn, en in de Senaat minstens tachtig procent. Alle 260 kandidaten van Solidar nosc zijn dan ook naar Gdansk ge reisd om met Walesa op de kiek te gaan. De verkiezingsaffiches tonen de lokale kandidaat samen met Walesa: stem op de kandidaat van Walesa (Michnik is in Silezië de enige die op zo'n affiche is te zien met de arm van de leider vriendschappelijk om de schouder). De opnieuw legale vakbeweging Solidariteit heeft het bij deze verkie zingen niet gemakkelijk. Het is de eni ge grote oppositiebeweging, en de strategie was van het begin af aan: kies alleen kandidaten van Solidari teit, streep verder alle andere namen op de mandaatlij sten door. Dat lever de heftige kritiek op. Van het partij- uitgeschreven. "En ik verzeker je, die zullen echt vrij zijn". Ondemocratisch De verdeeldheid binnen Solidariteit, binnen de oppositie als geheel, kan een goed verkiezingsresultaat ook in de weg staan. Er zijn de splinterpartij en, zoals de 'Revolutionaire Socialis ten', die de verkiezingen boycotten onder het motto '35 procent democra tie is geen democratie'. Maar ernstiger is de kritiek (die ook van buitenlandse supporters komt) op het ondemocra tische gedrag van de Solidariteit-lei- ding, bij het selecteren van de kandi daten bijvoorbeeld. Sommigen gaan zelfs zo ver om de beweging 'neo-stali- nisme' te verwijten. "Ze doen alsof ze de enigen zijn die de oppositie verte genwoordigen", is een veel gehoorde klacht. Zygmunt Fura, milieu-activist in Krakov, kan dat wel begrijpen. Maar hij is het er niet mee eens. "Kijk, bij het selecteren van de kandidaten is het z.g. Burgercomité van Solidar nosc uitgegaan van mensen die zij konden vertrouwen op basis van hun verdiensten voor de beweging. Dat betekende tegelijkertijd dat andere kandidaten, vaak ook betere, van an dere oppositiegroepen, buiten de boot vielen". Hij heeft de kandidatenlijsten door gevlooid en ontdekt dat de Solidari- teit-lijst over heel Polen gezien maar tien "echte milieumensen" telt. "Dat is natuurlijk veel te weinig, gelet op de problemen hier. Maar het is nu nog niet de tijd voor experts. Die komen pas bij volgende verkiezingen. Nu moet Solidariteit zijn kans grijpen, er mogen geen fouten worden gemaakt. En daarvoor heb je doorgewinterde politici nodig. Van mij mag het milieu dus een beetje, maar niet te ver, onder de tafel verdwijnen. Wat nu op het spel staat is de democratisering van het hele systeem. Dat is een strijd die vóór alles gaat". Fura is niet de enige die zich op windt wanneer westerse bezoekers of commentatoren kritiek uitoefenen op een mogelijk gebrek aan interne de mocratie binnen Solidariteit. "Zulke lieden begrijpen geen bal van dit land", is zijn korte commentaar. Verhard Prof. Bronislaw Geremek zegt het na een verkiezingsbijeenkomst op de Ja- gellionski-universiteit in Krakov wat netter: "Ja, ik heb gehoord van die kritiek, zoals die ook in westerse me dia is verschenen. Ik vind dat een van de voorbeelden van naïveteit in de westerse publieke opinie en gebrek aan kennis van de Poolse situatie in de westerse pers. In feite hebben we ons een democratische luxe veroor loofd, want over alle voordrachten van het Centrale Comité is door de re gionale en plaatselijke comités ge stemd. En slechts in drie gevallen heeft Walesa aan provinciale comités gevraagd hun beslissing te herzien". Dat neo-stalinisme wordt Solidari teit in Polen zelf voortdurend voor de voeten geworpen door de officiële pers. De campagne is deze laatste week duidelijk verhard. Een ontwik keling die werd ingeleid door het be sluit van de rechter om de NZS, de studentenvakbond van Solidariteit, niet te registeren. Daarna het verbod op een tv-uitzending van Solidariteit. Michnik: "Dat is een streek van Ur ban (de vroegere regeringswoord voerder, thans directeur van de staats-radio en -televisie). Hij pro beert kunstmatig de spanning op te voeren, en ons als pure anti-commu nisten af te schilderen". De propaganda die de officiële me dia maken voor de eigen kandidaten is buitensporig. Het tv-journaal ziet er geen been in om 'verkiezingsnieuws' door de andere onderwerpen te men gen, Solidariteit-kandidaten komen niet aan bod. In de meeste kranten hetzelfde beeld. Geremek: "De cam pagne is verhard omdat de autoritei ten naar manieren zoeken om het zwijgende deel van de maatschappij op hun hand te krijgen. Daarom wordt het beeld geschilderd van Soli dariteit als een anarchistische kracht die de politieke stabiliteit wil vernieti gen, onzekerheid brengt. Daarom zie je op de tv protesterende studenten tijdens demonstraties tegen het Sov jet-consulaat in Krakov". Hoop Het effect van die propaganda onder schat Geremek niet. "Maar je moet het ook niet overdrijven. Ik weet wat mijn landgenoten denken over het communistische systeem. Eigenlijk hebben we de verkiezingen al gewon nen voordat ze zijn gehouden. We hebben een ongelooflijke activering van het politieke leven bereikt. In el ke stad, in bijna elk dorp zijn nu Soli- danteit-comités. Onze voorbereiding op de verkiezingen was kort, maar en kele weken, er zijn fouten gemaakt, ja, ook bij de kandidaatstelling. Een goed resultaat van deze verkiezingen is voor mij een uitslag die niet ramp zalig is voor de partij en goed voor So lidariteit". Met andere woorden: de partij moet het idee houden dat verkiezingen niet bedreigend hoeven te zijn voor het systeem. En Solidariteit koestert de hoop dat het over vier jaar en mis schien eerder om echte verkiezingen gaat, waarbij de oppositie, zoals dat hoort, gevormd wordt door verschil lende politieke partijen. Maar zo ver is het nog lang niet. Een ingewikkelde stemprocedure, onvrede over de geselecteerde kandidaten, Solidariteit-bonzen die worden beticht van neo-stalinisme, het ontbreken van concrete verkiezingsbeloften - dat alles maakt het er voor de Poolse kiezers niet gemakkelijker op. Het is met al deze problemen geen wonder dat zelfs Solidariteit-peilingen onder de kiezers in het uiterst politiek bewuste Warschau uitwijzen dat meer dan veertig procent absoluut niet in de gang naar de stembus is geïnteresseerd. Een impressie over de eerste 'beetje vrije' verkiezingen in Oost-Europa, die morgen worden gehouden. door Hans Geleijnse establishment, omdat Solidariteit op 'primitieve, anti-communistische ge voelens' zou inspelen. En dat zou in druisen tegen de aan de Ronde Tafel gemaakte afspraken over een 'niet- confronterende verkiezingscampag- Kritiek Maar ook uit eigen kring kwam kri tiek los. Kandidaten zouden over de hoofden van de plaatselijke comités zijn geselecteerd, Walesa zou alleen 'vriendjes' op de lijst hebben gezet. Die kritiek was te verwachten. Ten eerste is Solidariteit geen eenheids worst, maar een beweging van recht se katholieken tot atheïstische radica len. Elke stroming had wel een reden om te klagen dat de eigen kandidaat werd gepasseerd. En dan zijn er nog de splintergroe pen die helemaal niets van deze ver kiezingen moeten hebben en tot een boycot oproepen. Of mensen die zich aan Solidariteit verwant voelen, maar uit kwaadheid over de selectieproce dure zich als 'onafhankelijke kandi daat' hebben aangemeld. Om maar een voorbeeld te noemen: in Bytom strijdt de onafhankelijke kandidaat Switon tegen Solidariteit-bons Mich nik. Switon laat zich in,zijn campagne voorstaan op zijn Solidariteit-verle- den. Soortgelijke situaties zijn er in steden als Lodz en Wrocklav. Dat maakt het er voor de kiezers, toch al geplaagd door een zeer gecompliceer de stemprocedure, niet eenvoudiger op. Onder druk van de kritiek kwam er deze week een verschuiving in de So- lidariteitscampagne. Niet langer werd aangeraden domweg alle communis tische kandidaten op de stemformu- lieren door te strepen, maar onder scheid te maken tussen 'hervormings communisten' en conservatieven. Alweer: complicaties voor de kie zers. Zij waren hoe dan ook niet ge wend onderscheid te maken tussen goede of slechte communisten. Het is met al deze problemen geen wonder dat zelfs Solidariteit-peilingen onder de kiezers in het uiterst politiek be wuste Warschau uitwijzen dat meer dan veertig procent absoluut niet in de gang naar de stembus is geïnteres seerd. Zijn de Polen zich dan niet bewust van de 'historische kans' die hun voor het eerst in veertig jaar wordt gebo den? In Warschau, het politieke cen trum, zeer zeker. Maar in Silezië is het hemd nader dan de rok. Hier moet de hogere politiek, de parlementaire de mocratie op lange termijn, het afleg gen tegen dagelijkse problemen. Zoals de onvrede over beloning voor overwerk, de kritiek op Walesa als sta kingsbreker vorig jaar augustus (het waren de Silezische mijnstakingen die oppositie en autoriteiten aan de Ronde Tafel brachten), de dreigende sluiting van mijnen. Dan is er, zoals gezegd, de ingewik kelde stemprocedure en vooral de omschakeling: hetzelfde Solidariteit dat in het verleden verkiezingen boy cotte, doet nu mee, ook al zijn die ver kiezingen maar 'een beetje, dus niet echt democratisch' en brengen ze geen directe oplossing voor de dage lijkse problemen van de Polen. De boodschap van Solidariteit-kan didaten in Silezië, maar dat geldt ook voor de rest van Polen, is geen popu laire. "Ja, onrendabele mijnen zullen echt dicht moeten, maar natuurlijk niet op kosten van de werkers. Die moeten andere banen krijgen, door omscholing of door overplaatsing", zegt Leszek Piotrowski in Pszczyna. Doodse stilte. De nuchterheid van Solidariteit steekt schril af tegen bijvoorbeeld de demagogie van de officiële vakbewe ging OPZZ, die doet alsof de bomen tot in de hemel groeien. De kandida ten van Solidariteit doen daar niet aan mee. Honderd procent looncompen- satie voor prijsstijgingen? Dat. bete kent alleen maar het opjagen van de inflatie, legt kandidaat-senator Andr- zej Wielowieyski, een veteraan van Solidarnosc, in Pszcyna uit. Doodse stilte. Akkoord Dat realisme is een mogelijke reden voor een gebrek aan enthousiasme onder het electoraat. De politieke be wegingsvrijheid voor Solidariteit is immers beperkt door het met de auto riteiten afgesloten akkoord aan de Ronde Tafel. Bovendien is daar afge sproken dat de verkiezingscampagne er niet een van 'confrontatie' zou zijn. Geen wonder dat het affiche van de 'coalitiepartijen', de communistische (PZPR), de boeren- (ZSL) en de De mocratische Partij (SD) een foto van de Ronde Tafel is. Met daaronder de tekst: Slowa Dotrzymamy (Wij hou den woord). Wat de Solidariteit-kandidaten voortdurend benadrukken is de ver antwoordelijkheid die 'de andere kant' draagt voor de misère in het land. August Jan Chelkowski, kandi daat-senator, zegt in Bytom bijvoor beeld: "Silezië - dat betekent 2 pro cent van Polens grondgebied, waar 10 procent van de bevolking woont, 20 procent van de produktie vandaan komt en 40 procent van de milieuver vuiling. Stemmen voor Solidariteit betekent vrijheid, onafhankelijkheid en alles wat goed is. De rest hoort bij de autoriteiten". De boodschap is duidelijk: de com munisten zijn na 40 jaar verantwoor delijk voor de puinhoop, Solidariteit biedt de kans op een uitweg. Niet meteen, maar op lange termijn. En die boodschap vergt van kiezers het nodi ge geloof en vertrouwen in de moge lijkheid van een andere politiek. En dat is precies waaraan het veel Polen na een eeuwigdurende crisis ont breekt. In Krakov vreest Jozefa Hennelova, Solidariteit-kandidaat en redactrice van het katholieke Tygodnik Posw- zechni (Algemeen Weekblad) dan ook voor mogelijke passiviteit onder de kiezers. "Dat zou de communisten al leen maar in de kaart spelen. Ik hoop dat de mensen ontdekken welke kan sen er nu liggen, maar ik ga er zeker niet van uit dat we meer dan tachtig procent van de stemmen krijgen". Hennelova, en zij is niet de enige, gokt er op dat het verkiezingsresultaat voor de officiële parijen zo slecht zal uitpakken dat er binnen vier jaar op nieuw verkiezingen moeten worden Verkiezingsaffiche van Solidarnosc in Warschau, met daarop de Sejm-kandidaat in gezelschap van Walesa. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21