SpoopTV O O Toekomst derde promovendus onzeker Breukink weerstaat Herrera VOPS -serie weer terug Filatelie Dammen m n Schaken Bridge ZATERDAG 3 JUNI 1989 TRE CIME Dl LAVAREDO (GPD/ANP) Eric Breukink is geen moment in paniek geraakt toen Lucho Herrera gisteren op de flanken van de gevreesde Tre Cime zijn langverwachte grote aanval in zette. De drager van de roze trui controleerde en zorgde er persoon lijk voor dat het verschil beperkt bleef tot een minuut. Breukink werd in de eerste Dolo- mietenrit derde, achter Herrera en kort achter Laurent Fignon. Be langrijk was dat een aantal concur renten op grotere afstand is gere den. Uit de top-10 verdwenen Fon- driest, Jarmann en Zimmermann. In hun plaats verschenen Herrera, Hampsten (die gelijk met Breukink aan de finish arriveerde) en Chioc- cioli. Als Herrera vandaag in de kor te rit met vier cols opnieuw aan de lijn kan worden gehouden, lijken Breukink niet veel obstakels meer te wachten. Hij blijft er nuchter onder. „De ene etappe is de andere niet". Hij LEIDEN - Floor van Duyn blijft bij Quick Boys. De middenvelder moest gisteren een beslissing ne men over een overgang naar FC Den Haag en heeft besloten af te zien van een profcarrière bij de ere- aivisionist. Van Duyn geeft de voor keur aan het behoud van zijn vaste dienstbetrekking bij de Van de Berghstichting. klinkt als Zoetemelk, in de Italiaan se variatie op Parijs: 'Florence is nog ver' Toch mag de pupil van Post tevreden zijn: Fignon staat op 53 sec, Roche reeds op 1.32 en Her rera nog altijd op 2.15. Breukink blijft echter voorzichtig want 'een paar minuten is zo gemaakt'. Breukink liet het gisteren niet zo ver komen. De ploeg-Post begón zelfs met Van Poppel mee in het eerste offensief. Een groepje van zes, later acht vluchters bouwde een maximale voorsprong op van ruim 6 minuten, en werd pas op 18 km van het eind achterhaald door de helpers van Herrera. Zes kilometer verder sprong de kleine tuinman uit Bogota weg. Herrera demonstreerde zijn zeld zame klimtalent, maar zat al snel op de uiterste grens van zijn vermogen. Een minuut en tien seconden be droeg zijn maximale voorsprong, in het achtervolgende groepje maakte Erik Breukink zich niet ongerust. „Ik wist dat Herrera ging aanvallen. Geen seconde ben ik in paniek ge weest, want ik voelde me de hele dag goed." In het koppeloton werden alle ogen op Breukink gericht. Als lei der van het algemeen klassement moest hij het gewicht van de koers dragen. „Ze hingen allemaal aan mijn wiel. Net zo lang tot ik er ge noeg van had." Waar het steilste gedeelte begon plaatste hij zelf een aanval. „Het was een plaagstoot voor de anderen. Door mijn sprong naar voren moes ten zij ook aan het werk. Fignon heeft vervolgens wel meegehol pen." De licht verzwakkende Herrera kreeg hij niet meer te pakken. Maar met een nieuwe aanval kon Breu kink wel Stephen Roche afschud den. Lucho Herrera vierde de over winning in de eerste Dolomietenrit rnet deemoedig gebogen hoofd. Bij de start in de verkeerschaos van Pa dua had hij 3.26 achterstand. „Ik wilde op zijn minst anderhalve mi nuut goedmaken. Dit was te wei nig." LEIDEN - Ter afsluiting van de festiviteiten rond het 75-jarig ju bileum, speelt UVS vanmiddag in de Kikkerpolder om 15.00 uur te gen een Leids selectie-team. Bij UVS ontbreken basis-spelers als Mario Faber, Hans van Leeuwen, Henry Pouw en Marcel Valk om verschillende redenen. Het mee spelen van Gerry Jansen is nog onzeker. Trainer Ruud de Groot stuurt de volgende spelers het veld in: Chris Hoogeweij, Frans van der Zeeuw, Edwin Robbers, Fred Filippo, Rick van Dijk, Leon Meijs, Jan Hevel of Gerry Jansen, Nico van Dam, Hans de Kruijs en Ronald van Delft. Het Leidse team onder leiding van Freek Filippo bestaat uit: UVS en Leids team besluiten jubileum Geert-Jan Bakker en Andries Wendt (Noordwijk), Marcel van der Burg en Glenn Helder (Roodenburg), Fred Kanbier (Lei den), Niek Oosterlee (ARC), Huug Aandewiel, Jan Blankespoor en Arte van Dijk (Rijnsburgse Boys), Martin van Kins en Hans van As (Lugdunum), Mark Ens en Jan Broekhuijsen (Lisse) en Hans van Marwijk en Ronald Devilee (Do- cos). Oorspronkelijk behoorden ook Tom van der Niet en Floor van Duyn van Quick Boys tot de se lectie. Beiden komen vandaag echter met hun club in actie in Veenendaal in de competitie tus sen de bekerwinnaars uit de zes districten. De sterkste drie mo gen volgend seizcen deelnemen aan de strijd om de KNVB-beker. Voorafgaand aan de wedstrijd tussen UVS en het selectieteam wordt een groot G-toernooi ge houden, waarin voetbalploegen van verstandelijk gehandicapten het tegen elkaar opnemen. De deelnemende teams zijn Alphen- se Boys, Stormvogels, Lisse, Leidse Spurs en Gona. Laatstge noemd drietal neemt elk twee teams mee. De totale opbrengst van de dag komt ten goede van Club '58. LEEUWARDEN (GPD) - De na- competitie staat voor de zeventien de keer voor de deur. Het plan van de voormalig voorzitter van FC Wa- geningen, huisarts Ab Wit, is uitge groeid tot een uiterst smakelijk nagerecht in de eerste divisie van het betaald voetbal. Vier ploegen die vaak verbeten strijden voor de derde promotieplaats. In een perio de dat het voetbal zijn prominente plaats op de buis en in de dagbladen niet meer inneemt, richten alle ogen zich op de ploegen die de wens koesteren om volgend seizoen de schlemiel van de eredivisie te wor den. Want hoe groot de vreugde na het winnen van de nacompetitie ook is, het toekomstperspectief voor de derde promovendus is doorgaans somber. Zeker de laatste jaren. Wist een aantal ploegen zich in de eerste ja ren na de invoering van de nacom petitie nog wel eens voor een lange re periode in het voetbalwalhalla te handhaven, de laatste jaren is de Volendamse botter „Heen en Weer' kennelijk succesvol uitgeleend aan NAC (winnaar in 1984), NEC (1985), Veendam (1986) en DS (1987). Het Maastrichtse MW als winnaar van de laatst gehouden nacompetitie, redde het in de eredivisie het afgelo pen seizoen op het nippertje. De enige ploeg die na het de nacompetitie structureel een blijvertje bleek in de eredivisie, is BW Den Bosch. Winnaar van de nacompetitie in 1983. De kloof tussen de ere- en eerste divisie is groot en kennelijk de laatste jaren steeds groter gewor den. Zelfs de ploegen die recht streeks promoveren, hebben door gaans moeite zich in de eredivisie te handhaven. Met als typerend voor beeld het Waal wij kse RKC, dat in het seizoen 1987-1988 een ravage aanrichtte in de eerste divisie, supe rieur kampioen werd, beschikt over gevreesde sluipschutters als Cees Schapendonk en Ad van de Wiel en zich niet onaanzienlijk wist te ver sterken met Andrè Hoekstra, Jos vari" Herpen en de Belgische ex-in ternational Leo van der Eist. Niette min. ook RKC redde het het afgelo pen seizoen in de eredivisie maar op het nippertje. Simon Kistemaker, die met DS in 1987 de nacompetitie won degra deerde een jaar later al weer met zijn ploeg uit de eredivisie erkent dat een goede eerste divisieploeg zonder versterkingen weipig tot niets in de eredivisie te zoeken heeft. „Het winnen van de nacom petitie geeft geen enkele garantie op een hoopvolle toekomst in de eredi visie", is de ervaring van Kistema ker. „Tenzij de club over het geld beschikt om te investeren, om veel te investeren. Voor hoeveel? Een half miljoen tot een miljoen gulden. Maar welke modale eerste-divisie- club beschikt over zoveel geld." Maximale score Een mening die wordt onderschre ven door Henk Nienhuis, die het met Veendam presteerde om als enige club tot nu toe de nacompeti tie in 1986 winnend af te sluiten met de maximaal haalbare score van twaalf punten. „We hadden een psy chologisch voordeel op de rest van de clubs", blikt Nienhuis terug. „Het winnen van de derde periode was al meer dan wij destijds ver wacht hadden. We konden ons in al le rust voorbereiden op de nacom petitie en heel ontspannen spelen, omdat het seizoen voor ons toch al niet meer stuk kon." Ook voor Veendam bleef het ver blijf in de eredivisie beperkt tot een seizoen. Veendam bleek de eerste divisie een seizoen later niettemin ontgroeid te zijn. Het promoveerde in 1988 rechtstreeks, maar kon de degradatie het afgelopen seizoen andermaal niet ontlopen. „Geen bit tere pil", vindt Nienhuis. „De reali teit is dat je als eerste-divisieclub fors moet kunnen investeren om het verblijf in de eredivisie langer te rekken dan een of misschien twee jaar. Investeren in de aankoop van spelers, minimaal voor een half mil joen gulden. Belangrijker is echter nog om de begroting van de club na genoeg te verdubbelen. Veendam heeft een begroting van 1,4 miljoen gulden, een redelijke eredivisieclub moet jaarlijks 2,5 miljoen gulden kunnen uitgeven. Het uitbouwen van de begroting zat er bij ons niet in. We wilden toe naar 7.000 tot 8.000 toeschouwers gemiddeld per wed strijd in de eredivisie, we kwamen uit op 4.500 tot 5.000." Cambuurs huidige trainer Sandor Popovics kijkt niet anders tegen de winnaar van de nacompetitie aan. Hij speelde met De Graafschap en NEC in de nacompetitie en werd midden 1985 trainer bij NEC nadat de Nijmeegse club via de nacompe titie gepromoveerd was. „Op zich niet onaardig om bij een club te be ginnen die naar de eredivisie gepro moveerd is, maar ook bij NEC werd vergeten om te investeren. Gemid deld beschikt een topper in de eer ste divisie over vijf tot zes kant en klare spelers die het in de eredivisie kunnen redden. De rest moetje ko pen. Kijk naar Vitesse dit jaar. Een topper in de eerste divisie, maar al leen Sturing, Van der Gouw, Laamers en Van der Brom hebben het niveau van een goede eredivisie- LEIDEN Na een onderbrekening van bijna twintig jaar vinden vandaag weer de VOPS-series plaats. Dit korfbaltoernooi, dat haar naam ontleent aan de voorletters van de deelnemende verenigingen VEO, OD1 (Schie dam), Pernix en Snel werd voor de eerste maal verspeeld in 1927. De vier deelnemende clubs werden alle in de beginjaren twintig opge richt en namen deel aan de competitie van de Christelijke Korfbal Bond. die in 1971 opging in het KNKV. De VOPS-series verdwenen in dezelfde periode van de agenda en het enige wat er nog aan herinnerde was de fraaie wimpel in het clubhuis van Pernix. dat als winnaar van het laatst georgani seerde toernooi deze wisselprijs behield. „De deelnemende verenigingen gingen elkaar teveel in kracht ontlo pen", noemt Flip van der Kooy. die als speler het laatste toernooi nog mee maakte, als belangrijkste reden voor het beëindigen van de traditie. Als toernooileider is nu hij betrokken bij de wederopstanding van de VOPS- series. „Pernix en Snel reageerden als eersten en ook VEO en ODI stonden niet negatief tegenover het idee. Dit resulteerde in een ontmoeting in sep tember 1988 in de VEO-kantine, waarbij ook de NCSU vertegenwoordigd was. Als initiatiefnemer heeft de NSCU ook een nieuwe wisselprijs ter be schikking gesteld; geen wimpel want een replica van de oude bleek bijna onbetaalbaar". Voor de derde maal organiseert de Leidse Korfbal Federatie vandaag jeugdtoernooien. Bij Zuiderkwartier komen de aspiranten in actie, terwijl Ons Eiland gastheer is voor de Leidse pupillen. ploeg. Den Haag is verder. Van alle eerste-divisieteams is dat de enige ploeg die het met minimale investe ringen moet kunnen redden in de eredivisie." Nadelig voor de winnaar, maar zelfs voor de drie verliezers in de na competitie, bleek de afgelopen ja ren de tol die een seizoen daarna voor de lange en extra zware com petitie betaald moest worden. Met name Simon Kistemaker heeft dat bij DS ervaren, „De nacompetitie eindigt ergens op 20 of 21 juni. De spelers krijgen dan twee weken va kantie, waarna de trainingen hervat worden. Je hebt de ploeg het jaar daarvoor opgebouwd voor de com petitie, wat gas teruggenomen en stevig toegewerkt naar de nacom petitie. Zonder af te kunnen bou wen, zonder de spelers een goede rustperiode te gunnen, pak je de draad begin juli weer op. Daar ging DS in de competitie snel aan ten on der. Te weinig kwaliteit, vermoeid en uitgeblust. Je vecht op zo'n mo ment een ongelijke strijd, die nooit te winnen valt. Het kwartet deelnemers bestaat dit seizoen uit NEC, Go Ahead Eagles, Excelsior en SC Heeren veen. Vier ploegen die aan elkaar gewaagd zijn en garant kunnen staan voor een ongekend spannend competitieslot. 12.00-13.00 SKY: Trans World Sport. 13.30-16.00 BBC 1: Grandstand: met paardesport (Nations Cup in Hickstead), hockey (Engeland-Australië), paarderen- nen in Linglield, autoraces, en golf (twee de dag van het driedaagse Dunhill Mas ters toernooi in Woburn) 14.00-17.00 Did 2- Die Sport-Reportage rechtstreekse reportage van de Open Franse Kampioenschappen in Parijs. 14.10-17.55 TV 5: Tennis Open Franse Kampioenschappen in Parijs 14.50-17.00 Did 3: Golf: Ladies Classics in Dusseldorf. 15.30-17.00 Ned 3 Studio Sport: wielren nen, Ronde van Italië. 16.00-18.05 BBC 1 WK voetbal kwalifica tie- Engeland-Polen, live. 17.40-18.45 BBC 2 Golf tweede dag van het driedaagse Dunhill Masters Golf toer- 18.03-18.52 Did 1: Sportschau: met o.a. Bundesligavoetbal. 18 15-18.20 BBC 1 Sport. 18.30-19.30 Super: NBA Basketbal Ame rikaans prof-basketbal. 19.00-20.00 SKY: Trans World Sport. 19.25-20.00 Ned 2- De Heilige Koe- auto- en motorsportmagazine. 19 35-20.00 Did 3: Sport im Westen. 20.00-22 00 SKY: Tennis. Open Franse Kampioenschappen 21.53-22.20 Ned 3 Studio Sport 22.00-00.00 SKY Golf: British Masters Toernooi in Woburn 22.15-23.35 Did 2: Das aktuelle Sport- Studio. 22.45-23.15 BRT 1Sport op Zaterdag. 23.25-23.40 BBC 1 Sport. 23.40-00.30 BBC 1WK voetbal kwalifica tie: samenvatting van de wedstrijd Enge- land-Polen. 00.00-01.00 SKY: Tennis: Open Franse Kampioenschappen. 00.05-00.45 BBC 2: Golf- samenvatting van het Dunhill Masters toernooi. ZONDAG 12.00-13.00 SKY: International Motor Sports. 13.00-13 30 SKY Motor Sports News 14 00-17.55 TV 5 Tennis Open Franse Kampioenschappen in Parijs 14 05-14.35 BBC 2 International Bridge Club serie samenvattingen van het WK 14 35-19 40 BBC 2. Sunday Grandstand met golf (Dunhill Masters), concours hippi- que (Nations Cup in Hickstead) 15.00-16.00 Did 3: Sport: WK motorrace en golf (Ladies Classics). 15.00-17.00 Ned 3: Studio Sport: wielren nen (Ronde van Italië) en volleybal (EK in Friedrichshafen. 16.25-18.10 Did 2: Die Sport-Reportage verslag van de achtste finales van de Open Franse Kampioenschappen in Pa- njs 17.35-17.45 Ned 3 Sportuitslagen en W5 18.10-18.40 Did 1 Sportschau 19.00-20.00 Ned 3 Studio Sport. 19.00-20.00 SKY What a Week week overzicht. 19.45-20.15 BRT 1: Sportweekend. 19.50-19.58 Did 1 Sportschau-Tele- gramm. 20.00-20.15 Did 3: Sport im Westen 20.00-21.00 SKY: Tennis Open Franse Kampioenschap 21 00-22.30 SKY Golf: British Masters 21.25-21.40 Did 2 Sport am Sonntag. 22.00-22.25 Super NBA Today Ameri kaans prof-basketbal. 22.30-00.30 SKY: Autosport: Formule I Grand Prix in de VS, live. 22.30-00.40 BRT 2 Autoraces Grand Prix Formule I van de Verenigde Staten. 23.30-01.15 Did 1 ARD-Sport extra re portage van de Grand Prix van de Vere nigde Staten voor Formule l-wagens in Phoenix. 00.30-01.00 SKY Motorracen Grand Prix van Australië, 500 cc. 00.35-01.15 BBC 2 Golf: samenvatting van de Dunhill Masters 01 15-01.55 BBC 2 Autoraces: samen vatting van de races voor Formule l-wa gens om de Grand Prix van de VS. MAANDAG 11.00-17.15 Did 1: ARD-Sport extra re portage van de Open Franse Kampioen schappen in Parijs (achtste finale mannen enkelspel). 12.00-17.15 Ned 3 Studio Sport tennis (Open Franse Kampioenschappen) en wielrennen (Ronde van Italië) 14.00-19 00 BRT 2 Tennis Open Franse Kampioenschappen op Roland Garros in door Hero Wil 449&ReNUNo GROENLAND is een van die verzamel gebieden die je er, gezien de kosten, ge makkelijk bij kunt nemen. Er worden net als in de jongste West-europese post- zegellanden - Guernsey, Jersey, Man, Faröer en Aland - maar een beperkt aan tal zegels uitgegeven. In 1984 waren dat er bijvoorbeeld acht, in 1985 eveneens acht, in 1986 zes en in 1987 zes en twee velletjes met respectievelijk drie zegels en één zegel. Het vorige jaar werden tien zegels op de markt gebracht. Op 4 februari werd de permanente serie "Deense koningin Margrethe II en landkaart" uitgebreid met twee zegels: 3 kr. (lilarood) en 4,10 kr. (kobalt). De vogel-serie, waarmee in 1987 een begin werd gemaakt, kreeg op 14 april een vervolg. Ditmaal verschenen vier zegels: 3,00 kr., giervalk (Falco rusti- colus), 4,10 kr., raaf (Corvus corax), 5,50 kr., zeearend (Haliaeetus albicilla) en 7,00 kr., ijsduiker (Gavia immer). Op 16 september verscheen een 300 500 öre- zegel ter gelegenheid van 50 jaar Groen- landse post met daarop een teleqopieer- der, postsleden en een postvliegtuig. Tot slot kwamen op 27 oktober de laatste drie zegels uit van een uit acht zegels be staande etnografische serie: 3,00 kr., va ten een lepel; 5,00 kr., harpoenpunten en 10,00 kr., maskers. En wat heeft Groenland dit jaar tot nu toe gedaan? Op 30 januari werd de per- door Hans Vermin 1 2 3 4 5 Illtlll 111 m - IM III m n is m- o Uil lli mi! in si pi p «K II P Dl Ui! Ol Dl Ill HEI 1111 UI lil IE,Pil De combinatieliefhebbers onder u zijn als een tijdje niet meer aan hun trekken gekomen. Vandaar vandaag 5 niet al te moeilijke combinaties waarin wit zoals gewoonlijk weer aan het langste eind trekt. Veel succes. IIijl»! „HIJ i'ö p 'm llliil life lil ju! 1., ,;l I',:,! 'Si m BI HUI IB li Hl! 11! I o 1 2 3 4 5 (11 t'.'S Ui o n m ii|ji - i ut) bi a 111 ill) Bil «1 llffi (1 lllllll 1*' O jÉ ij fj'jj iffij O. ie n h is door Rinie Kuijf manente serie "koningin Margrethe II" met twee zegels aangevuld: 3,20 kr. (don kerrood) en 4,40 kr. (zwartvioletultrama- rijn). Met deze uitbreiding bestaat deze serie uit veertien zegels. Verder verschenen op 16 maart weer vier zegels in de vogelserie: 3,20 kr., ijs eend (Clangula hyemalis), 4,40 kr., sneeuwgors (Plectrophenax nivalis), 5,50 kr., zwarte zeskoet (Cephus grylle) en 6,50 kr., noordelijke zeekoet (Uria lom- via). De jongste twee bijzondere Groen- landse zegels dateren van 1 mei. Op een 3,20 kr.-zegel zien we de vlag van Groen land, die de rijzende zon symboliseert en die op 21 juni 1985 in gebruik werd geno men en het wapen van Groenland (een zittende ijsbeer) staat op een 4,40 kr. Volgens de Michel-telling zijn dit de 195e en 196e zegel sinds 1 december 1938. Nog geen 200 zegels in vijftig jaar. Vandaag begint in Rotterdam de eerste ronde van het vijfde gma toernooi. De strijd om de worldcup zal beslist worden in het laatste toernooi, waar Karpov en Kasparov allebei aan mee doen. Op dit moment heeft Kasparov op papier de beste kansen. Het toernooi is met spelers als Short, Ehlvest en Ljubojevic en Tim man verzekerd van vechtschaak, zeker nu de aartsremiseschuiver Spassky we gens vermoeidheidsverschijnselen(l) heeft afgezegd. Hij mag volgens de regle menten niet vervangen worden, hetgeen publicitair ongunstig is, daar door het oneven aantal deelnemers de stand altijd onoverzichtelijk zal zijn. Van der Wiel heeft de vrije plaats ge kregen van de toernooiorganisatie. Zijn rating is 55 punten beneden het gemid delde en hij zal dan ook een zwaar toer nooi tegemoet gaan. Misschien is het voor hem voordelig dat zijn partijen niet door Ton Schipperheyn AH84 QA7 O A7 5 V 10 8 6 10 97 N 4» V B 6 3 2 VB103 C? - <?954 H 10 9 3 O W U O 8 2 95 4» Z 4-B42 5 C^H 862 O V B 6 4 •S.AH73 Nadat de tegenpartij is uitgekomen en de dummy zijn kaart heeft neergelegd moet de leider... op zijn vrije hand gaan zitten! Die raad geeft een Amsterdamse bridge- leraar zijn leerlingen om te voorkomen dat ze in de eerste slag te snel bijspelen. Een goede leider maakt eerst een speel plan. Even proberen? Zuid speelt 6 Sch (diagram 1); west start met Ha V. We volgen het spel aan twee tafels. Leider 1: neemt Ha A. trekt driemaal troef, speelt Ru V voor heer en aas, ge volgd door Ha H, harten getroefd, Sch A en Sch H (zuid harten weg). Zuid speelt ruiten naar de boer en ruiten na, hopend op een 3-3 zitsel. Dat is niet het geval; west maakt twee ruitenslagen. Eén down. Leider 2: neemt Ha A, steekt over naar Ha H en troeft een harten. Na KI A volgt opnieuw harten. Op tafel wordt getroefd met de 10, maar oost troeft over en ver volgens is het verlies van een ruitenslag onafwendbaar. Eveneens één down. hü AA, llffl 9 h '1 A A AA A A fill A r lllllll 0. lllllll 111 lllllll lllllll lllllll AD iffiicf) meetellen voor het world-cup klasse ment. Sommige spelers zullen aan hun partij met hem minder belang hechten. Het laatste gma toernooi in Barcelona werd gewonnen door Ljubojevic en Kasparov. Van eerstgenoemde zag ik een leuk partijtje tijdens de afgelopen Olym piade. Anand-Ljubojevic 1. e4 c5, 2. pf3 d6, 3. d4 cxd4, 4. pxd4 pf6, 5. pc3 a6, 6. f4 Dc7. 7. a4 pc6, 8. Ie2 g6 (dit is een van de favoriete opstellingen van de zwartspe- ler) 9. 0-0 lg7, 10. pb3 0-0, 11. Khl (hier komt ook 11 g4 in aanmerking) 11 b6, 12. pd5 pxd5,13. exd5 pb4!? Deze paard- zet is riskant en moest zeer diep uitgere kend worden. Achteraf liep Ljubojevic te glimmen van plezier, want iedereen dacht dat het paard verloren ging, maar het blijkt in de slotstelling zeer goed ge posteerd te zijn. 14. c3 lf5, 15. Dd2 (15. cxb4 lc2) pc2, 16. ta2 tfc8, 17. tgl (een zet die ik niet begrijp) b5. 18. axb5 axb5, 19. txa8 txa8. 20. Ixb5 Db6, 21. c4"Da7, 22. Ic6 tb8. Nu blijkt het paard op b3 een groter probleem dan het verdwaalde beest op c2. 23. Ib5 ta8, 24. Ic6 wit vond dat zwart genoeg compensatie had voor de pion en was tevreden met het halve punt. Remise derhalve. A 8 3 <?H74 O A 6 2 4» A 9 6 3 <?H 8 62 O V B 6 4 4» A H 7 3 N H7 VB 632 4» N 4>1097 W 0 <?A B 954 w 0 QVB103 O W U OH 1093 O OH V 10 7 5 3 82 4» Z 4* 8 5 2 B 4 2 4* Z 4»9 5 4» H 7 4 Welke leider koos het beste speelplan? Of kan het nog beter? Zuid speelt 4 Sch (diagram 2); west start met Ru 9. Zuid nam Ru A in dum my, troefde een ruiten in de hand en sneed (mis) op Sch H. De nagespeelde ruiten werd getroefd, de laatste troef ge trokken en klaveren gespeeld. Pech; west kwam aan slag en harten na leidde vervolgens tot een down. Een goed speelplan of niet? In het eerste spel (diagram 3) deed lei der 2 het beter dan leider 1, maar het had nog beter gekund. 'Maar dat is toch niet hetzelfde spel', zegt u wellicht. Dat is het wel; we hebben alleen noord op de zuid- stoel gezet en omgekeerd, en uiteraard ook west en oost gewisseld. Het waarom wordt duidelijk als we kijken hoe deze zuid 6 KI speelt. Hij neemt Ha H, speelt KI AH en Sch A en troeft een schoppen, gevolgd door Ha A, nogmaals schoppen getroefd. Ru A en KI V. Alleen Ru H wordt afgegeven. AH84 9A7 O A 7 5 4» V 10 8 6 Leider 1 kon alleen slagen bij een 3-3 zitsel in ruiten. Leider 2 had pech dat oost KI B had. Leider 3 evenwel zag ver der door in de huid van zijn partner te kruipen en het spel vanuit diens kant te spelen. Het introeven van schoppen is minder riskant, omdat de tegenpartij er daarvan meer heeft, terwijl het ook niet nodig was eerst de hoge schoppens te spelen. We noemen dat dummy-reverse, of 'omgekeerde dummy-'. In het tweede spel moet zuid de eerste slag niet nemen. Oost wint en speelt bv klaveren. Zuid neemt en snijdt (mis) op Sch H; klaveren is voor KI A. Op Ru A wordt nu eerst de derde klaveren afge gooid, waarmee de slag weer terug is die zuid heeft weggegeven. Zuid troeft een klaveren, ziet die kleur 3-3 vallen en gooit op noords vierde klaveren een verliezen de harten af. 'Ik had met harten moeten starten, merkte west na afloop wat sip op'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19