Oranje op springen Zweden moeten stap terug doen Van der Velde schrikt van verdachtmakingen Kwalificatie bijna zeker Sabonis eerst naar Spanje Anja Kuyt in Oranje Einde historisch volleybaltijdperk dreigt Coene delft onderspit ZATERDAG 3 JUNI 1989 PAGINA 17 Opbloei Amerikaanse tennissers PARIJS (GPD) De vooraanstaande rol, die Zweden traditiege trouw vertolkt op Roland Garros, wordt dit jaar verrassend over genomen door de Verenigde Staten. Met voor het eerst sinds 1984 zes spelers bij de laatste 32 in het hoofdtoernooi, laten de erfgena men van de vaders van het Amerikaanse tennis (John McEnroe en Jimmy Connors) zich ten minste kwantitatief gezien ook weer eens gelden. Hun illustere inspirators wisten de open Franse titel strijd nooit te winnen, de nieuwe generatie lijkt klaar om dat ge mis zeker op langere termijn goed te maken. In de jaren tachtig hebben de Zweden dertien Grand-Slamtitels voor zich opgeëist, met Amerika (tien) als goede tweede. Die volgor de zou in de jaren negentig wel eens heel snel kunnen veranderen. Mijlpaal Voor bijna alle tennissters die op een kwade dag Steffi Graf tegen over zich vinden, is er slechts 'eer' te behalen bij de klok. Het volmaken van een uur onder het Westduitse bombardement heeft inmiddels een welhaast magische betekenis ge kregen bij het legioen der kanslo zen. Op het court central van Rol and Garros slaagde Nicole Jager man er net in die 'mijlpaal' te berei ken. Genoeg om tevreden terug te blikken op de ongelijke strijd met de blondine uit Brühl, die het vrou wentennis zo eenzijdig heeft ge maakt. Dik verliezen (6-1, 6-2) en toch met een 'lekker gevoel' de baan af stappen. Een ogenschijnlijk tegen strijdige gemoedstoestand, maar in RIJSBERGEN (GPD) Johan van der Velde kan weer praten, al gaat het moeizaam. Soms vertwij feld zoekend naar steun bij zijn vrouw José of 'beschermer' Rini Wagtmans, ontkende hij gisteren in zijn woning in Rijsbergen tegenover een kleine groep journalisten categorisch alle uit Italië overge waaide verdachtmakingen. Parijs vrij gemakkelijk langs de Nederlandse het geval van Jagerman best begrij pelijk. Hoewel ze tien minuten kor ter ('bij snelle games lette ik af en toe wel op de tijd') op het gravel stond dan onlangs in Hamburg, toen Graf met 7-5, 6-1 zegevierde, hoefde de Amstelveense zichzelf nauwelijks iets te verwijten. "Nico le kan nog aardig ver komen, ze maakte heel weinig fouten", com plimenteerde 's werelds beste na af loop zo waar. Jagerman had met coach Frits Don de enig juiste tactiek uitgestip peld: 'veel topspin op haar fore hand, om het spel te vertragen. Ga je in haar tempo meedoen, dan wordt het ballen rapen'. Het leverde de nationaal kampioene van drie jaar terug 39 gescoorde punten op en zowaar een service-doorbraak op love in de zesde game van de twee de set. Verder liet Steffi Graf het echter niet komen, waarmee ze net voor de grote bui, die het program- (foto AP) ma op Roland Garros gisteren (vrij dag) goeddeels in de war stuurde, binnen was. De jacht op de negende Grand-Slamfinale in successie, waarvan ze de laatste vijf won, werd onverminderd voortgezet. Voor Jagerman restte de gedach te dat Parijs haar wel ligt. Vorig jaar haalde ze als "lucky loser" de laatst zestien (nederlaag tegen Helen Ke- lesi), nu strandde het schip in de derde ronde. En dat terwijl dit jaar op zeven toernooien het doek al na de eerste enkelpartij viel. „Ik heb hier gewoon hartstikke goed ge speeld, hoewel het vandaag twee keer 6-3 had moeten zijn gezien de game-points die ik heb gemist. Maar Graf is natuurlijk wel een klas se apart. Vergeleken met de rest is ze echt super. Ik denk ook dat ze Roland Garros weer heel gemakke lijk wint". JEROEN TE NUIJL Andre Agassi, vooralsnog de be langrijkste kandidaat voor de Parij- se vacature, constateerde het al: "Onze voorgangers zijn niet opge groeid met gravel en hebben moeite met de Europese tennismentaliteit. Ze willen zo snel mogelijk punten scoren. De 'next wave' zal door een andere scholing in de toekomst op langzame banen betere resultaten gaan boeken dan Connors en McEn roe nu". Agassi doelde behalve op zichzelf ook op Jay Berger en Mi chael Chang. Vooral laatstgenoemde lijkt een veelbelovende carrière tegemoet te gaan. Zeventien jaar is deze zoon van een Taiwanese vader en Ameri kaanse moeder pas en hij behoort nu reeds tot de top-twintig. De jong ste Davis Cup-kracht in de VS- ploeg ontwikkelt zich tot een ge duchte allrounder en heeft inmid dels de hulp van de Spaanse ex-top- per Jose Higuèras ingeroepen om zich juist op het gemalen baksteen te bekwamen. Als het op resultaten gekoppeld aan leeftijd aankomt heeft Chang alle records gebroken, maar hij heeft nu al concurrentie. Tommy Ho, toevallig ook van Tai wanese afkomst, viert deze maand zijn zestiende verjaardag en won reeds een Grand-Prixduel. Daar mee is hij jongste in de tennishisto- Met Jim Courier (18), Andre Agas si (19)- zij treffen elkaar - en Michael Chang, die onder meer zijn belofte volle landgenoot Pete Sampras (ook 17) uitschakelde, nog in de strijd, is de opmars van de Ameri kaanse tieners in Parijs opmerke lijk. Ze hebben gezelschap van de twintigers Lawson Duncan en Jay Berger, die gisteren zelfs de laatste zestien haalde. De als zevende ge plaatste Tim Mayotte overleefde na de lange regenpauze de tweede ron de niet. Hij moest zijn afgebroken duel met Ronald Agenor na vijf sets gewonnen geven. Schril Bij de Amerikaanse inbreng op de 101e open Franse steekt de Zweed se dit jaar bijzonder schril af. Be hoorden in '88 nog zeven Scandina- viërs tot de beste 32, nu zijn er van de twaalf ingeschreven deelnemers welgeteld twee over: Stefan Edberg en Mats Wilander. Uiteraard niet de minsten - een Zweedse finale op Roland Garros behoort daarmee in theorie nog steeds tot de mogelijk heden - maar het is het kleinste aan tal sinds 1980. Toen haalde alleen Björn Borg de derde ronde, al pakte hij vervolgens wel de hoofdprijs. Avenuïde6 l^Krte^'^uteuf^bï FRIEDRICHSHAFEN (GPD) Piet de Bruin zal de komende twee weken alle zeilen moeten bijzet- klemtonen de tendens die onder ten om het einde van een historisch volleybaltijdperk te voorkomen. De voorzitter van de NeVoBo, ook_Stefan Edberg vorige die binnen zijn eigen speeltuin minder invloed lijkt te hebben dan daarbuiten (NOC), realiseert zich als geen ander in welke kritieke fase zijn organisatie terecht is gekomen. Sinds een paar dagen is hij geconfronteerd met een situatie, die dramatische gevolgen zou kunnen hebben voor de sportieve toekomst van de nationale mannenploeg en de bloei van de bond. MADRID (ANP) Arvidas Sabonis gaat voor zijn Amerikaanse prof- avontuur een jaartje basketballen in de Spaanse competitie. De beste center van Europa heeft gisteren een contract van een jaar getekend bij Forum Filatelico Valladolid. De Balt krijgt in Spanje gezelschap van forward Komisjoes. Voor beide spelers legt de Spaanse club een miljoen dollar, ruim twee miljoen gulden, op tafel. De onderhandelingen werden donder dag in Bilbao gevoerd. Daar neemt de Russische nationale ploeg deel aan een toernooi. Voor Sovjetsport voerde oud-bondscoach Gomelski de onderhandelingen. Gomelski was voor het seizoen aangetrokken door Santa de la Cruz op Tenerife, maar werd halfweg ontslagen. Sabonis heeft al een voorcontract getekend bij de Amerikaanse prof club Portland Trail Blazers. Bij die club revalideerde hij na twee zware operaties aan de achillespezen. Vlak voor het Olympisch toernooi in Seoul werd de Litouwse sterspeler weer speelklaar gemeld. De center heeft zijn overgang naar de Amerikaanse competitie op advies van Sovjetsport een jaar uitgesteld. Medisch gezien is hij nog niet honderd procent hersteld. De Russen vinden het raadzamer de 2 meter 16 lange basketballer in Spanje te laten recupereren, alvorens hij zich in Port land meldt. De 32-jarige Rijsbergenaar is zich kapot geschrokken van de verhalen in de Nederlandse en ook Belgische pers sinds zijn overhaaste vertrek uit de Ronde van Italië, dinsdag. Ri ni Wagtmans, die zichzelf zegt te be schouwen als 'Johans tweede va der', maakte de TVM-coureur giste ren duidelijk dat het beter was zijn visie op het gebeuren te geven, dan de zaak helemaal te laten escaleren. De geruchten over mafia-contac- ten, drugs en zelfmoordplannen, hadden toen al lang de ronde ge daan. Die kon Van der Velde, zeer tot zijn verdriet, niet meer terug draaien. Wel probeerde hij gister avond nog te redden wat er te red den viel, daarbij vaak gesteund door Wagtmans, als de overspannen coureur zelf niet goed uit zijn woor den kon komen, wat nogal eens ge beurde. Johan van der Velde: „Het is toch onvoorstelbaar wat ze over je kun nen schrijven. Die zogenaamde lou che figuren waren vrienden van me, met zelfmoordplannen heb ik nooit rond gelopen, van drugs weet ik niets af. Dat ik m'n vrouw gebeld zou hebben met de mededeling dat ze me misschien nooit meer terug zou zien, klopt al evenmin. Ik zou het hotel ook via een achteruitgang en een steeg hebben verlaten. Maar het hotel had gewoon twee uitgan gen omdat er aan beide kanten een straat langs liep. Wat is dan vóór en wat is dan achter. En in mijn koffer zaten gewoon kleren hoor en niks anders." Te verbergen „Van der Velde heeft niets te ver bergen", valt Rini Wagtmans de renner bij. „Hij heeft alleen de taxa tiefout gemaakt niet direct de con frontatie met alle media aan te dur ven. Voor het eerst in zijn wielercar- rière heeft hij z'n contract nog niet waar kuinnen maken. Twaalf jaar heeft'ie goed gepresteerd, als een monnik geleefd, even gaat het fout en nu krijg je dit. Johan heeft het probleem dat'ie zichzelf soms niet goed kan uiten. Toen ik zag hoe die zaak zich ontwikkelde, toen deed me dat zo zeer, het leek wel alsof ze m'n been amputeerden. Daarom ben ik er ingesprongen, om hem op het goede spoor te zetten." Johan van der Velde blijft bij zijn lezing dat zijn plotselinge verdwij nen uit de Giro te maken heeft met zijn slechte verstandhouding met ploegleider Priem. „Toegegeven, van de winter heb ik het er een beetje bij laten zitten, ik kwam niet goed aan de start in het vooijaar. Dat was mijn fout. Maar vanaf het begin heb ik de indruk gehad dat Priem achter mij aanzat. Ik haal snel het idee van: het wordt niks dit seizoen. Het wantrouwen bij de ploegleider straalde ervan af. Die man was ook zo bloednerveus, bij elke koers. Hij zorgde niet bepaald voor rust of voor een homogene sfeer binnen de ploeg. En steeds werd ik weer geconfronteerd met het uitblijven van door mij behaal de FICP-punten. Daar werd ik ziek Impulsief Van der Borst leidt NK turnen CUIJK (ANP) Na de verplichte oefenstof van het Nederlands kam pioenschap vrouwenturnen in Cuijk bezet Miranda van der Borst de eerste plaats in de Olympische klasse met 36,55 punten. De turn ster van Veerkracht uit Prinsen beek, titelhoudster in 1987 en vorig jaar uitgeschakeld door een blessu re, heeft bijna een punt voorsprong op de als tweede geklasseerde Mireille Lemaire. Simone Veldman is voorlopig derde. Van der Borst had een goede paardsprong en brugoefening. Vanavond wordt de keuze-vierkamp afgewerkt. In de voor-Olympische klasse leidt de Kampense Mirjam Rhus met 34,50. DEN HELDER (ANP) - Coach Meindert van Veen heeft drie in het buitenland actieve speelsters geselecteerd voor de nationale basketbalploeg. Sandra van Em- bricqs en Eugenie Lewis (UCLA, Los Angeles) gaan met Anita Blangé, die voor Europa Cup-fi nalist Primigi Vicenza in Italië uitkwam en negen vrouwen uit de nationale competitie naar de strijd om het Europese kam pioenschap, dat van 13 tot 18 juni in Varna (Bul) wordt gehouden. Nederland is in groep A inge deeld met Italië, Tsjechoslowa- kije en de Sovjetunie, in de ande- nje. Het Nederlandse twaalftal be staat uit: Anita Blangé (Primigi Vicenza), Sandra van Embricqs en Eugenie Lewis (UCLA Los An geles), Anja Kuyt-Aandewiel (Grasshoppers Katwijk), Daphne Berends en Esther Wender (Den Helder), Jolanda Hoolboom en Annette Keur (Hoofddorp), Laura Schaap (Groningen), Caroline Smits (Cheetah Nijmegen), Petra Weeda (Rotterdam-Zuid) en Mari anne van Duimen (Den Bosch). maand in Ede erkende. De schijn baar onuitputtelijke talentenbron uit het noorden begint langzaam op te drogen. De internationale con currentie, die het Zweedse oplei dingssysteem naar hartelust heeft gecopieerd, is moordend geworden, de sprong naar de top van weer een blonde belofte lijkt niet langer van zelfsprekend. Voorlopig staan Edberg en Wilan der, de nummers drie en vier van de wereld, op eenzame hoogte. Carls- son, Svensson en Pernfors behoren weliswaar ook nog tot de top-25, maar presteren veel te'wisselvallig. De Zweden hebben voor de toe komst met name hun hoop geves tigd op Johan Alven (17) en Thomas Enquist, de pas vijftienjarige Eu ropese jeugdkampioen in zijn leef tijdscategorie. De achterstand op Amerika, met zijn zich sterk ont wikkelende tennisteenagers, is ech ter een onmiskenbaar feit. Nijssen ronde verder Na de onverkwikkelijke verwikke lingen rondom de mislukte aanstel ling van Harry Brokking tot hoofd coach hebben spelers en technische VoBo evenwel niet. De selectie staf alle vertrouwen in het bestuur ook hoofdsponsor Nationale Neder- Reden voor een koerswijziging in liever een tot de verbeelding spre- het topsportbeleid vormde het te- kende regisseur rugtreden van Selinger v verloren. De frontale en (waar schijnlijk bewuste) laatste aanval van bondscoach Arie Selinger tij dens het EK-kwalificatietoernooi in Friedrichshafen op de bondsleiding is daarvan het beste bewijs. De in ternationals overwegen nu hun ei gen (buitenlandse) weg te gaan. Waarschijnlijk zullen zij zwichten de ontelbare Italiaanse lires. zag de Ne- staan, laat zich niet moeilijk raden. Die ontwikkeling maakte Harry Brokking bij voorbaat tot een kans- landen 'verzekerden' de leiding dat loos lijdend voorwerp en de proce- op de ingeslagen weg zou worden dure tot doorgegaan. Het contract met de genoemd geldschieter werd zodoende v< lengd tot de Olympische Spelen klucht, die tekenend kunnen worden voor een kleinschalige topsportbenade ring. En dat terwijl de volleybalf- lers op hun beurt wilden de sprong diende 1 naar de top op eigen kracht voltooi- bond. Een buitenlandse coach met een menige andere sport- Jan Posthuma (naar Parma) heeft grote dat inmiddels al gedaan. Als ande- persé nodig. Na de trip door e i zijn voorbeeld volgen, zou dat gen de Verenigde Staten werd a het eindpunt betekenen van een mijlpaal in de Nederlandse volley balgeschiedenis, waarin met alle wetten van de sportlogica werd ge broken. In drie jaar bouwde Arie Selinger tent Harry Brokking unaniem i Maar niet alleen die unieke kans blijft vermoedelijk liggen. De prijs, die de bond en de geldschieter voor hun onevenwichte opstelling - Na onderbre- een team ?P- dat in recordtijd het zegging van De Bruin dat hun wegens regen wereldpodium bestormde en zich geschoven als de belangrijk- ten betalen, is waarschijnlijk heel hoog. Want als het Nederlands team uit elkaar valt, is het niet aanneme lijk dat het hoge niveau blijft ge- de toe- waarborgd. Ook niet wanneer de 'buitenlanders' bereid blijven voor In de verwachting plaatste Tom Nijssen zich met zijn °P plateau Deense partner Mikael Mortensen rkRa voor de achtste finales van nendubbelspel. Het duo twee sets van de Amerikanen De- zou worden genomen, leek de nationale formatie uit te komen. toonaangevende het opvullen van de vacature niet De basis de opmars de Jan Posthuma is de eerste speler van de nationale volleybalploeg die heeft aangekondigd naar het buitenland te vertrekken. (foto DPA) Zq ziek, aldus Van der Velde, dat hij op een gegeven moment tijdens de Giro zijn biezen pakte. Een echte verklaring heeft hij niet voor het moment dat hij uitkoos. Aarzelend: „Het gebeurde impulsief, zo maar, de motivatie was totaal weg. Ik had ook geen zin of geen moed om me bij Priem af te melden. Heb alleen tegen Peter Pieters, m'n kamerge noot, gezegd dat ik weg ging. Ik ben gewoon de deur uitgelopen. Meer niet. Niet als een dief in de nacht, zoals hier en daar wordt gesugge reerd. Waarom zou ik. Ik heb in Ita lië alleen maar vrienden. Ook op Si cilië, waar de Giro is gestart." Suggesties, die in Italië in de hand werden gewerkt ook door de reacties van Priem op het vertrek van Van der Velde. Wagtmans fel: „Wat die man heeft uitgekraamd, kan natuurlijk helemaal niet. Priem heeft niet eens het recht om dat te zeggen. We willen de zaak niet op de spits drijven. Dit weekend hebben we een gesprek met de TVM-lei- ding. We zullen duidelijk maken dat Johan nog steeds veel waardering heeft voor de sponsor en zullen Priem niet zwart gaan maken. Een prestigestrijd wordt er niet van ge maakt. Straks moeten we toch weer met elkaar werken en dan moet je van beide kanten met een schone lei kunnen beginnen." Of dat zo zal gaan, is nog maar de vraag. Johan van der Velde ver wacht zelf volgende week weer te gaan fietsen („training en wat ker- miskoersen in België"). Cees Priem liet gisteravond vanuit Italië nog weten dat ze voor zijn part Van der Velde na diens ziekteverlof konden ontslaan. En de pr-man van TVM, Rien Dokman, toonde zich tegelij kertijd zeer ontstemd over het ont breken van een vertegenwoordi ging van de sponsor op de perscon ferentie die Van der Velde en Wagt mans gisteren gaven. Er zal dus veel gelijmd moeten worden en daarbij zal snel duidelijk worden hoe sterk de positie van Priem momenteel bij TVM is. Heeft de Zeeuwse ploegleider, ondanks het uitblijven van resultaten, nog steeds het volste vertrouwen van de sponsor, dan zal Van der Velde wel licht niet meer aan de bak komen. Moeilijk Van der Velde: „Maar het seizoen eindigt toch pas met de Trofeo Bar- acchi?" En Wagtmans: „Met Priem zal het een moeilijke zaak worden, de relatie is verstoord, maar ik heb nog hoop. Het belangrijkste is dat die cowboyverhalen nu ophouden." En dreigend: „Wie na vanavond de naam Van der Velde nog in verband durft te brengen met de misdaad of de onderwereld, die krijgt van mij een kort geding aan zijn broek." Eerherstel Kelly VALENCE - Sean Kelly heeft zich gerehabiliteerd voor de grote neder laag in de derde etappe van de Dau- phiné Libéré. Een dag na zijn ver lies van bijna zeventien minuten op de Mont Ventoux, versloeg de Ierse kopman van PDM in de vierde rit het hele pak in de sprint. Voor Kelly, kansloos dus voor de eindzege, een schrale troost. Van daag mag hij weer ploeteren in de bergen. Tussen Crest en Grenoble wachten klassementsleider Charly Mottet en zijn concurrenten dan zes Alpenpieken. Patrick Tolhoek was met de der de plaats de beste Nederlander van vrijdag. Hij flitste als derde onder het finishdoek door. Frans Maas- sen, uit de ploeg van Raas, liet van zich spreken dankzij een lange solo. Twintig kilometer voor de streep werd de Limburger opgeslokt door de groep. conservatieve Nederlandse sport wereld over de revolutionaire aan pak en het succes van de Ameri- dan een formaliteit. Deze toe- laatste jaren lag daarvoor te nadruk- zegging had de praeses beter niet kelijk bij de eensgezindheid, de ho- kunnen doen, want kennelijk wa- ge trainingsintensiteit en de struc- palmer en Donnelly: 7-5, 6-4. In de derde ronde wachten opnieuw 1 ont ren lang niet alle direct betrokke- het vanaf het begin met die Amerikaanse tegenstanders: trick McEnroe en Grabb. De als ze vende geplaatste Amerikaan Tim Mayotte werd uitgeschakeld. Hij verloor in vijf sets van Ronald Agenor uit Haiti: 6-3, 5-7, 7-5, 5-7, 2- ring en het aureool van de technisch sie eens. Anders hadden de onder leider bij het grote publiek. Mede handelingen niet zo lang geduurd. JAKARTA (ANP) Eline Coene is er niet m geslaagd de halve eindstrijd in de wereldtitelstrijd badminton te bereiken. De 25-jarige speelster uit Velp verloor gisteren in Jakarta in de kwartfinales in drie games van thuis- speelster Sarwendah: 6-11, 11-6, 7-11. De laatste vier bij de die reden kwam het aangekon digde vertrek van Arie Selinger, die Op zijn minst werd daarmee de in- 1 juli voor vele miljoenen yen naar druk gewekt dat zij een gerenom- Japan afreist, half april voor ieder- meerde coach met naam en interna- een als een donderslag bij heldere tionale faam beter vonden aanslui- hemel. ten bij het beoogde doel en imago. Ofschoon dat altijd door alle bonds- vertegenwoordigers is ontkend. Het ontbrak de weifelende bestuursbo- bo's echter aan lef en visie om op de dag dat Selinger zijn afscheid aan kondigde, mee te delen dat zij liever alle mogelijkheden naar andere kandidaten wilden openhouden. zijn drie Chinesen en Sarwendah, bij de Machtsstrijd e Indonesiërs en een Chinees. Voor alle Europeanen werden de kwartfinales het eindstation. Coene, vijfvoudig nationaal kampioene, be zat tegen Sarwendah niet die souplesse en kracht, die ze een dag eerder uit- Die amateuristische houding was het sein voor een ongekende machtsstrijd tussen bondsbestuur- straalde in haar partij tegen wereldkampioene Han Aiping. Bovendienhad ders, leden van de commissie eredi- Sarwendah de steun van het hysterische, fanatieke 5000 man sterke pu bliek. In de derde, doorslaggevende game kwam Eline Coene nog sterk terug. Ze boog de achterstand van 3-5 om in de voorsprong1 stand vier rake klappen van een plaats bij de laatste v eindfase sloeg de vermoeidheid toe. In de snikhete hal, boven de 35 gra den, hoge luchtvochtigheid en verraderlijke wind, miste ze tegen het einde klemtonen, dat het geen rol wilde de kracht de shuttle de juiste lengte mee te geven. Sarwendah, die een dag spelen bij de keuze van de nieuwe eerder de Deense Europees kampioene Kirsten Larsen had uitgeschakeld, kreeg sportieve vleugels, kwam gelijk en ging er direct over heen (11-7). nationale top (KENT), technisch directeur Peter Murphy en niet op de laatste plaats de in- 7-5 en was op die vloedrijke hoofdsponsor. Het verze- r verwijderd. In de keringsconcern heeft tot op de dag i vandaag niet nagelaten te be- i. Maar dat het bedrijf uit zakelij- i promotionele overwegingen tuur (spelers uit de competitie). Met dat sombere perspectief voor ogen heeft de Nederlandse ploeg straks niets te zoeken in de World League, waarvoor De Bruin zich re centelijk zo (met succes) heeft inge zet. Voor de sponsors, de televisie en het publiek is alleen topsport nog interessant en dat kan niet zon der meer worden gegarandeerd. Zonder dat element is deelname van Nederland aan het prestige-ob ject van FIVB-voorzitter Acosta dan ook een even uitzichtloze als hopeloze zaak. Krediet Om nog maar te zwijgen over het verspeelde internationale imago en krediet van de NeVoBo. Die schade is nu al nauwelijks meer te herstel len. Ten zij er snel wordt gehandeld. De goodwill van de gefrustreerde spelers kan alleen worden terugge- wonnen door een coach aan te stel len, die het gedeukte vertrouwen en de verstoorde eenheid binnen de Oranje-equipe weet te herstellen. En dus een leegloop uitblijft. Gebeurt dat niet, dan is de NeVo Bo terug bij af. Met een failliete boe del als overblijfsel van een legenda rische bloeiperiode. ADS HEESBEEN FRIEDRICHSHAFEN (GPD) - Met ingetogen blijdschap vierde het nationale volleybalteam gister avond de kwalificatie voor het Eu ropees kampioenschap in Zweden. Niemand in het nationale kamp ging er na de 3-0 overwinning op Hongarije (15-3, 15-2, 15-7) vanuit, dat de ploeg morgen in de Boden- see-halle in Friedrichshafen nog buiten de prijzen valt. In theorie is dat mogelijk wan neer Hongarije vandaag met 3-0 van Westduitsland wint, en de oranje equipe morgen eenzelfde misstap maakt tegen onze buren. Drie teams eindigen in dat geval gelijk en dan dient het aantal setpunten de beslis sing te brengen. En dat zou moge lijk in het nadeel van Nederland kunnen uitpakken. De superieure wijze, waarop Ne derland het plaatsingstoernooi in het Westduitse grensstadje domi neert, rechtvaardigt die gedachte op geen enkele manier. Israël, Spanje en Hongarije werden op drie achtereenvolgende dagen pro bleemloos platgewalst. De Honga ren, die op de laatste twee EK's ont braken, kwamen tegen Nederland met het tweede team in het veld. Voornamelijk om zich te sparen voor de beslissende botsing tegen de Westduitsers. In principe gaven zij daarmee de wedstrijd weg en maakten zij binnen een uur de weg vrij voor een bescheiden Neder lands feestje. In de wandelgangen werd na af loop flink gelobbyed. Nu de plaat sing van het Nederlands team voor het EK in Zweden nagenoeg is vei lig gesteld, is volgens Peter Murphy, de technisch directeur van de NeVoBo, de ruimte ontstaan nog eens met Harry Brokking om de ta fel te gaan zitten. Ondanks alle be schuldigingen over en weer en de afwijziging van Brokking blijft Murphy van mening dat de Amstel- vener de beste kandidaat is om Arie Selinger op te volgen. „Niet alleen voor mij, maar voor alle betrokken partijen", aldus de Brabander. Mede om die reden wil hij toch nog pogingen in het werk stellen om de breuk te lijmen. Brokking op zijn beurt bleek gisteravond bereid opnieuw te praten. Desondanks heeft Murphy vanwege het snel na derende vertrek van Selinger (1 juli) onder druk van de onzekere toe komst ook een zestal andere coaches benaderd, onder wie vier buitenlanders. „Vanwege het oriën terende karakter geeft ik echter geen namen prijs. Ik communiceer over dat soort zaken niet met de me dia", deelde hij en passant een sneer uit naar Selinger. De Amerikaan he kelde na de openingswedstrijd te gen Israel publiekelijk het gevoerde bondsbeleid rondom de benoe mingsprocedure van Brokking. De technisch directeur benadruk te nog eens dat de vertrekkende bondscoach een volledig verkeerd beeld had gecreëerd over de onder handelingen. „Wij hebben en had den het volste vertrouwen in Brok king. Er is niet voor niets driejaar in hem geïnvesteerd. Hij heeft in die periode in de internationale keuken kunnen rondkijken, een goede kijk op het volleybal en wat nog belang rijker is: de spelers willen hem". Murphy verdedigde de beslissing van de bond om de benoeming van de assistent-bondscoach, het strui kelblok voor Brokking in de be sprekingen, in eigen hand te hou den. De persoon van Marco Brou wers was voor de NeVobo in die combinatie onaanvaardbaar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17