'Massa komt niet in beweging' Fakkelestafette gaat hele wereld over Instituut voor Evangelisatie ('Er is Hoop twintig jaar ZATERDAG 3 JUNI 1989 PAGINA 15 In evangelisch Nederland waait wind. De vele organisaties die zich actief be zighouden met de verbreiding van de Blijde Boodschap, zoeken steeds meer toenadering. Dat is beslist etn opmerkelijk verschijnsel, daar samenwerking tussen deze gedreven in stellingen vele jaren lang nauwelijks moge lijk was. Reden van deze eensgezindheid is het besef dat Nedtrland. na eeuwenlang als christelijke natie bekend te hebben gestaan, zendingsgebied is geworden. Evangelicalen hebben zich wereldwijd een gezamenlijk doel gesteld: voor het jaar 2000 moet iedereen met het Evangelie in aanraking worden ge bracht. Volgende maand zullen tijdens een internationale zendingsconferentie in Mani la de lijnen hiervoor worden uitgezet. De be kende evangelist Ben Hoekendijk maakte met Pinksteren duidelijk dat Nederland bij deze actie beslist niet zal worden overgesla gen. Als voorproefje vindt over heel de we reld een fakkelestafette plaats, die ons land over een week bereikt. Het beeld van christe nen die met hun kaarsje licht laten schijnen in het duister, komt ook terug bij het Insti tuut voor Evangelisatie dat binnenkort het twintigjarig bestaan viert. De organisaties maken zich op voor een nieuwe opwekking. DOORN 'Er is hoop'stond er op het magazine dat in 1982 in een oplage van ruim vijf miljoen exemplaren van de pers rolde en dat Neder land in één klap vertrouwd maakte met het kleurige re- genboogje. Het is zonder twijfel de bekendste en grootste actie geweest van het Instituut voor Evangeli satie in Doorn, dat tot op de dag van vandaag op de be groting de gevolgen van de ze gigantische krachtsin spanning voelt. Zo'n groot scheepse actie zit er niet meer in, de strategie legt nu de nadruk op de persoonlij ke benadering. door Wim Schrijver Net als van zoveel andere evangeli sche organisaties in ons land. liggen de wortels van het twintig jaar oude Instituut voor Evangelisatie (IvE) in Amerika. In 1951 begon daar onder leiding van het evangelisten-echt paar Bright de 'Campus Crusade for Christ'. In 1969 waaide deze bewe ging over naar Nederland, waar dank zij "de voorbede en financiële bijdragen" van Nederlandse emi granten in de Verenigde Staten een start gemaakt kon worden. Het ac cent lag op het werk onder studen ten, maar de organisatie groeide langzaam maar zeker uit tot een bre dere beweging. Reeds sinds 1970 werd de werk- naam 'Instituut voor Evangelisatie' gebruikt, terwijl zeven jaar later het instituut daadwerkelijk de status van een stichting kreeg. "Kenmer kend voor ons werk in het instituut is dat wij het evangelie op een heel begrijpelijke en eenvoudige manier willen uitdragen. Dat kan pas echt gebeuren als christenen dat ook daadwerkelijk leren en daarvoor willen wij de hulpmiddelen aandra gen". aldus de directeur van het IvE, Hans Pruis. Want hij weet: "God gebruikt mensen en materia len om grote veranderingen tot stand te brengen". Hoewel hij zelf de begintijd van het instituut niet heeft meegemaakt hij is er zelf een kleine tjen jaar aan verbonden is zijn stellige in druk dat er bij de start in ons land weinig gebeurde op het gebied van evangelisatie. "Toen kreeg het werk een enorme aantrekkingskracht, omdat we met iets nieuws kwamen. Nu is er zo'n groot aanbod op dit ter rein en zijn er zoveel verschillende organisaties, dat je een soort gela tenheid onder de christenen kunt bespeuren". Pruis signaleert een steeds duidelijker scheiding tussen een groep enthousiastelingen er hen die nauwelijks in beweging zijr te krijgen. "Die mensen tref je ove de hele linie aan; in de kerken, maa ook in heel evangelische vrije grof pen". Weinig vertrouwen Wat dat laatste betreft kan Prus niet om de conclusie heen: "Als <r- ganisatie wil je natuurlijk graag le gróte massa in beweging krijgn. Maar helaas lukt dat niet zo bet". Bij het instituut probeert mer te achterhalen wat de oorzaak is ran de passiviteit onder christeien, wanneer het gaat om het daad/er- kelijke getuigen van de hoop de in hen is. "Ik heb er eerlijk gezegdiiet zoveel vertrouwen in hoeveel nen- sen wij zouden krijgen als wij de Er is Hoop-campagne nu zouden orga niseren. Toen viel eerlijk gezegd de inzet al wat tegen, maar hoe dat van daag de dag zou zijn gegaan..." Het IvE heeft vorig jaar een nieuw project gelanceerd dat weinig over eenkomsten heeft met de grote meetings uit de jaren vijftig. Het 'Open Huis' werd geïntroduceerd. "De achterliggende gedachte was dat evangelisatie in een natuurlijke situatie moet plaatsvinden wil het effect van de boodschap optimaal zijn. En fiat lukt het beste als het ge beurt tussen mensen die dicht bij el kaar staan" Een 'Open Huis' is her kenbaar aaneen plaatje bij de deur, waarop het bekende regenboogje terugkomt, met daarvoor een knus huisje, waarvan de deur uitnodi gend wagenwijd is geopend. Het vraagt heel wat van de bewo ners, weet Pruis. En dat is ook pre cies de bedoeling. "Je merkt om je heen dat ook christenen in deze tijd van individualisatie de neiging heb ben om zich terug te trekken op het eigen honk. Dat is niet alleen jam mer, omdat je juist in de eigen om geving fantastische kansen hebt, maar het is ook niet bijbels. Je moet klaarstaan voor de naaste". Had het IvE bij de start, het vorig najaar, een eerste groep van 750 deelnemers verwacht, het werden er niet meer dan driehonderd. En die kleine 'gi- deonsbende' is sindsdien nauwe lijks gegroeid. Tegen de stroom in Vandaar dat de achterban van het instituut onlangs weer een folder heeft toegestuurd gekregen over het 'Open Huis'. Verstop uw licht niet, maar laat het schijnen in uw omgeving, zo is de hoodschap. "Te gen de stroom van de samenleving in hebben wij de christenen willen oproepen om op hun schreden te rug te keren, maar het loopt nog niet zo hard. Ik ben me er van bewust dat je niet zo maar een weekje kunt meedoen, waarna je er weer mee stopt. Het vraagt een hele verande ring. Het verschil in gedrag bij voorbeeld de kerkgang moet gro ter worden, v il je van een echt ge tuigenis kunnen spreken". Hoewel de aantallen voor het mo ment nog niet bevredigend zijn, zal het initiatief "een lange adem" krij gen. Daarvoor zijn volgens Pruis de ervaringen van de mensen die wel meedoen, te positief. "Maar wij vra gen ons wel af waarom we nog niet in stsat zijn geweest om de kleine vijfduizend over de streep te trek ker, die toch het boekje over 'Open Huis' hebben aangevraagd". Bo vendien, vertelt hij, zijn er op zich veel meer christenen die zich willen inzetten voor het Evangelie. "Vroe ger hadden wij goedlopende korte evangelisatiecursussen van vier avonden, maar die slaan nu hele maal niet meer aan. Intussen zijn de langere cursussen, waar ook nog voor betaald moet worden, wel een groot succes". De directeur spreekt over de zo genaamde 'Grote Opdracht'-scho- len. Op dertig avonden worden daar de cursisten uitvoerig geïnstrueerd. Werd in 1978 begonnen met de eer ste school, nu zijn er zestien door heel het land. "Ik ben benieuwd wat voor rol deze relatief kleine groepen gaan spelen in kerken en gemeen ten. Nu zie je al op plaatselijk en classicaal niveau wat voor enorme invloed een paar mensen kunnen hebben". Het beleid van het insti tuut is er voor de komende jaren op gericht om de in zichzelf gekeerde blik van kerken en groepen te ver anderen. Met het oog op het jaar 2000. Servicepakketten "Ach ja, dat jaartal. Het is dat het zo'n mooi rond getal is, maar in we zen is het verder niet belangrijk. Toch willen we wel in het laatste de cennium van deze eeuw een extra Een illustratie uit de folder die christenen wil motiveren c te werken aan de 'Open Huis'-beweging. e omgeving te laten schijnen door r. inspanning leverenNederland zal door het IvE in vijftien regio's wor den verdeeld, waarbij men in eerste instantie de hoop richt op een klei ne groep enthousiastelingen, ofte wel het kader dat in deeltijd naast de kostwinning met het werk be zig zal zijn. Behalve evangelisatie zal men zich ook blijven richten op de toerusting, onder meer in de vorm van een nieuwe 'praktijkge richte cursus'. En, vertelt Pruis, er staan ook eni ge 'servicepakketten' op stapel. "Daarin zit materiaal waarmee een gemeente zelfstandig aan de slag kan. Zonder onze inbreng kunnen zij toch van onze ervaring gebruik maken. Daar komt een praktisch element bij, want wij hebben ge woon te weinig mensen om deze ac tiviteiten te begeleiden". Van een van de pakketten zal het thema lui den: 'Reaching your world', kom in contact met de wereld om je heen, dat aansluit op het internationale streven om voor de eeuwwisseling de hele mensheid met het evangelie in contact te brengen. Tenslotte zal het instituut in Doorn plaatselijke kerken en ge meentes ook stimuleren om cam pagnes op te zetten. Want je hoeft niet het een te doen en het andere te laten. Zelf zal het instituut zich sterk maken voor de uitwerking van 'Explo '91', een bezinningscon- ferentie die gelijktijdig wereldwijd zal plaatsvinden en waaraan onder andere de medewerking van Billy Graham is gevraagd. Andere evan gelische organisaties zullen in ons land ook niet stilzitten, weet Pruis. "Er zal veel worden samengewerkt. Dat kan gelukkig eindelijk. Hoewel door de eigen identiteit en achter ban echte integratie niet aan de orde is". Maar dat hoeft van hem ook niet direct. "Het is erg bemoedigend om te zien wat er nu al mogelijk is". ARNHEM Het heeft dui- delijk overeenkomsten met het olympisch vuur. dat voor de aanvang van de wereldspelen wordt over gebracht van de goden berg, waar het door a'e zon is ontstoken. De Torch- run', die volgende week in ons land plaatsvindt, vormt daarop de evangeli sche variant. De eerste fak kel werd met Pasen in 1988 op de Olijfberg in Jeruza lem in vlam gezet en het vuur gaat nu de hele we reld over. Als symbool van dejeugdige inzet voor de grite opdracht die iedere clristen heeft. Lidieke evenementen leken in eangelisch Nederland uitslui- tnd voorbehouden aan drs. Bert Dorenbos, de voormalige EO-di- ecteur, die via zijn Rainbow In stituut van Normen en Waarden voortdurend de publiciteit zoekt en weet te vinden. Sjaaltjes voor dames zonder bovenstukje op het strand, een bezem en groene zeep Voor handelaren in pornolectuur, een bijbelmarathon op De Dam. Toch wordt dit patroon volgende week doorbroken, dank zij een in ternationale actie van evangelica len, die ook onze landsgrenzen passeert. De idee kwam uit de koker van de vooraanstaande Loren Cun ningham, de oprichter van de we reldwijde evangelisatiebeweging Youth with a Mission (Nederland se tak: Jeugd met een opdracht). Hij kwam op de gedachte tijdens de voorbereidingen van de inter nationale zendingsconferentie, volgende maand in Manila. Cun ningham constateerde dat vooral ouderen betrokken waren bij de bezinning op de evangelisatie-op dracht en zocht naar een manier om ook de jeugd er bij te betrek ken. Een fakkelestafette was het resultaat. Hondenslee Floor Vogelaar, stafmedewerker van Jeugd met een Opdracht JmeO) in Arnhem, is een halfjaar lang vrijgesteld voor de coördina tie van de Torchrun in ons land. "Wij geloven dat het belangrijk is dat jonge mensen geholpen wor den om in beweging te komen als het gaat om zending en evangeli satie". Dat kan volgens hem het beste door in te spelen op de teamgeest. "We constateren ook onder evangelische jongeren een consumerende houding, op aller lei gebieden. Met deze actie willen nu letterlijk de fakkel aan de jeugd overdra gen". De Olijfberg buiten Jeruzalem, de plek waar Jezus Christus heeft gebeden en waar hij volgens veel christenen ook weer zal terugko men, werd gekozen als startpunt voor de estafette. Een eerste groep lopers bracht het licht één van de oudste christelijke symbolen via de straten van Je ruzalem over naar het vliegveld van Tel Aviv, waar fakkels voor alle continenten werden ontsto ken, en in speciale containers naar hun bestemming overgevlo gen. De actie Torchrun is sindsdien wereldwijd vertakt. Fakkels gin gen per hondenslee door Canada, met een kano dwars door de oer wouden van de Amazone of wer den te voet door de woestijnen van Australië gebracht. De Ne derlandse loop wordt georgani seerd door een comité, waarin be halve JmeO wordt deelgenomen door Youth for Christ, de jonge renbeweging Navigators, het In stituut voor Evangelisatie, de Ne derlandse Baptisten Jeugd Bewe ging, de Pinksterjeugdbeweging en de jeugdbond van de Evangeli sche Broedergemeenten. Hoek van de straat Vanaf volgende week zaterdag tot 17 juni zullen zo'n zeventig hard lopers met fakkels door heel ons land trekken. Over twee groepen verdeeld, aldus het door Vogelaar c.s. uitgewerkte plan, doen zij vrijwel alle provinciehoofdsteden aan. De actie begint in Utrecht, de stad waar dertienhonderd jaar ge leden Willebrord het evangelie bracht. Overal worden extra acti viteiten georganiseerd. Vogelaar verwacht dat in elke stad honder den jongeren mee zullen lopen door de straten. De fakkels zullen volgende maand in Manila aan de congres gangers worden aangeboden. "Het is een gebaar waarmee de jongeren duidelijk maken dat zij de strategie die daar wordt uitge zet, willen uitwerken", aldus Vo gelaar. Uit zijn mond zal men niet kunnen optekenen dat alleen ac ties als de fakkelestafette de jeugd in beweging kunnen krij gen. De jongeren een model aan reiken, waarbij dit keer de groep van twaalf tot zestien jaar eens niet vergeten wordt, is de opzet van de Nederlandse Torchrun. Binnen de hele evangelische beweging in ons land is men vol gens de estafette-coördinator be zig met een 'duidelijk doorden ken' over de plaats die door belij dende christenen ingenomen moet worden in de samenleving. "De grote vraag is nu hoe je een brug moet slaan naar wat je de moderne Westeuropese heiden zou kunnen noemen. Iemand dus, die al ver voorbij het hele proces van ontkerkelijking is. "Je bent er niet meer klaar mee om met een gitaar op de hoek van de straat te gaan staan". Geen bedreiging In een speciale Torchrun-verkla- ring zal expliciet die intentie wor den verwoord. "Wij zijn als evan gelische christenen niet zo ge wend om over zoiets als het milieu na te denken. En dat is toch een van de belangrijkste kwesties vandaag de dag", erkent Vogelaar. De reformatorische tra ditie van de kerken heeft hier al veel eerder oog voor gehad. De Torchrun kan volgens hem nu een eerste aanzet vormen in het zoeken van nieuwe wegen. "Wij moeten als christenen duidelijk maken waar we staan. Binnen de evangelische beweging wordt nu gezocht naar een herkenbare pro filering". De Torchrun, die straks onge twijfeld de aandacht van vele niet-christenen zal trekken, is in Nederland in principe gestart als gebaar richting de christenen. De torchrun zal daarom ook geen zelfstandig gegeven worden, waarna deelnemers in een gat dreigen te vallen. Vogelaar heeft er alle vertrouwen in dat dat ook niet zal gebeuren, gezien de vele andere activiteiten die teel in de evangelische wereld op touw worden gezet. Hij wijst op het congres dat de beweging Ope ratie Mobilisatie deze zomer in West-Duitsland organiseert on der de noemer 'Love Europe'. "Daar recruteren we ook heel ac tief voor". Vogelaar is verheugd over de toegenomen samenwerking tus sen de diverse evangelische orga nisaties in ons land, tijdens de duur van de voorbereidingen van de Torchrun. Ter illustratie wijst hij op de participanten in de stichting achter de fakkelestafet te. Nee, het is niet zo dat alles or ganisatorisch in elkaar schuift. Vogelaar spreekt liever van een nieuwe, algemene bewustwor ding, waardoor allerlei vormen van samenwerking mogelijk wor den. "Het hele gevoel van bedrei ging is weg, veel sterker is nu het besef dat we elkaar kunnen aan vullen". Luxe Op die manier doet zich het unie ke verschijnsel voor dat charis matisch ingestelde groepen met meer kerkelijke bewegingen in nauw contact treden. "Van de In wendige Zendingsbond in de Hervormde Kerk hebben wij bij voorbeeld de lijst van evangelis ten in het land doorgekregen, met de vraag ook deze mensen te be trekken bij onze activiteiten". De onderlinge verschillen komen op de achtergrond. "Voor jongeren zijn die verschilpunten ook niet meer zo belangrijk. Bovendien, wij kunnen ons de luxe niet per mitteren om op onszelf te blijven staan". De reden van deze nieuwe be weging: "Wij leven niet meer in een christelijk Europa. In Afrika wonen verhoudingsgewijs inmid dels meer christenen dan in ons werelddeel. Dat vraagt een ande re houding van de christenen hier". Oplevingen van de kerk gaan altijd gepaard met een toe name van het gebed "dat zie je ook overal gebeuren" en de on derlinge eenheid van christenen, weet hij. Maar hvj is intussen wel verbaasd over de spontane wijze waarop dat laatste in evangelicale kring tot stand komt. W.S. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10dsAlblas; Marekerk 10 ds. De Kieviet, 5 dr. Meijrs; Ma- ranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Naut; Oecu menische geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 pastoor Van Vfell en dr. De Jonge. 11.15 pastoor Van We; Bethle- hemkerk (Driftstr10 ev. Zijlstra; Berijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Kramer, ,'ds. Riet veld; Vredesk. (Burggravenl.) 10ds. Zoek; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pateur Ribs; •Stevenshof (rk kerk Haagse Schuw) zat. 7. zon. 9.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk censt. 10.15 ds. Van Beinum ha. DiakonessenUis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 rs. Van der Burg. Endegeest zie Oegstgees'Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Peak. (Surina- mestr.) 10 vic. V.d. Wel, 10.3( dovendienst mw. Rip;' Oude Vest zie Hooc kerk; Mara- nathak. zie herv. gem.; Bevrijdigsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhovn 10 ds. Ver doorn ha; Merenwijk zie herv.jemeente. Ge- ref. K Vrijg (Herengr.) 10 en ds. V.d Haar. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 930 en 5 ds. Den Hertog.'Geref. Gem. (zie oner Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlefemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Lutt Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. De Mey-Mulendijk. Doops- gez.-Remonstr. Gem. (Lokhrstk. Pieterskerk- str.) 10 ds. Brusewitz. Baptijengemeente (au la 'Nieuweroord', Rijnsburgfweg 124) ds. Ag- tereek. Evang. Gemeenschp (Middelstegfi 3) 9 hr. Piet. 10.30 hr. Jansn. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlebmskerk Lammer markt) 10. Pinkstergem. 0Vest 13) 10 hr. Van Amerom ha. Leger ds Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 ei 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Niow-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24) 9.30 en 4, wo8. Zevendedag-ad ventisten ('De Ontmoeng', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 at 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Chritelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerlvan J Chr. v.d. Heili gen der L Dagen (Bratnsl.) 9.30, 10.30 en 11.20 Oud-Kath K (Zoeterw.singel) 10 Rooms-Kath K. Haag\eg zat. 7. zo. 10 30; Herensingel zat 7, zo 9.30 en 11; Rijndijk (Stevenshof) zal. 7. zo.3 30: Steenschuur zat 7. zo. 8.30.10. l1.30.6in7(lof).Boshuizerka- de zat. 7. zo. 9.30 en 1Lammenschansweg zat. 7, zo. 10; Haarl.staat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zieierv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). IJl raj iiiiiiiii.ii m i S 1 ABBENES: Herv. Gem. 9.30 9.30 hr Hoffe- naar Voorhout. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. So gers Alphen, 7 zangdienst. Geref. Kerk 9.0 ds. Bade Alphen. 6.30 ds. De Goede Waarder. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Den Hartog Vee- nendaal. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Ommering; Kruiskerk 9.30 ds. Terlaak; Opstandingskerk 9.30 ds. 't Hooft, 6.30 ds. Ommering ha; G. Herderkerk 10; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30ds. Moll, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Van Wier Kampen, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Boer, 5 drs. Baane Nieuwveen |eugdd.; Salv.kerk 9.30 ds. Van der haagen Leidschen- dam, 6.30 dr. Bade. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 hr. Molle- ma, 4.30 ds. Mudde Breukelen. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. V.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Murphy, 6.30 ds. Lourens. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 drs. Van Barneveld, 6.30 ds. V.d. Berg. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) hr. V.d. Hoorn. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) 3. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bet hel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u Remonstr. Gem. (Van Manders- loostr 36) 10 ds. Roos. Rk Kerk Bomfaciusk zat. 7, zo. 9 45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Sch- weitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. Lamme Delft. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Van Aalst, BODEGRAVEN- Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Jansen Gouda, 6.30 ds. Van de Hoef; Salv .kerk 9.30 ds. Van de Hoef, 6.30 ds. Kunz Waddinxveen; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Smit Hilversum, 6.30 ds. De Jong De Lier. Geref. Kerk 9.30 ds. Colenbrander Linschoten, 6.30 hr. Buitenhuis Utrecht. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Simpelaar, 4.30 ds. Feen- stra. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. Van Beek. BOSKOOP Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Jansen, 6.30'ds. De Jong; De Stek 9.30 ds. Van 'l Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. Van 't Hoff, 5 ds De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 kand. Van der Wekken Apeldoorn. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Ro denburg Katwijk, 6.30 ds. 't Hooft Alphen. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. V.d. Velde Haarlem. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM; Herv. Gem. 10 en 7 ds. Hofland. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. kerk. Chr, Geref. Kerk 10 en 7 ds. Van Langevelde. Rk Kerk" Mart. zat. 7, zo. 10; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. V.d. Broek Bodegraven Rk Kerk zat 7, zo 10. DE KAAG Herv. Gem. 9.30 ds Achterberg Leiden. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. De Graaf, 6 ds. Sloof; Ontm- kerk 10 ds. Sloof. 6.30 ds. De Graaf. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 hr. Brouwer. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Vermeulen Valkenburg; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Volk; Ichthusk. 10 ds. Christ, 6 ds. Vroegindeweij; Pniëlk. 9.30 ds. Volk, 6 ds. S|ollema, Maranathakerk (Rijnsoe- ver) 10 10 ds. Bogaard, 6 ds. Visser. Overduin 2.15 ds. Baas Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Van Veen. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 en 5 ds. Koster ha. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 3.45 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 ds. Janssens. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. Van den Belt. Geref Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 hr. Bakker Heverlee. Soefi Beweging (Universel Murad Hassil) 4 KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Spruyt Amsterdam, 7 kand. De Bruyn Pijn- acker. Geref. Kerk 10 ds. V.d Lugt, 7 zie herv. LEIDERDORP Herv. Gem en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Van den Born; Scheppingsk 9 en 10.30 ds. Van Loe- nen. Elis.-ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Geref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofd- str. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Kooi, 7 ds. Zijl Ou de Wetering. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem Dorpskerk 10 ds. De Gel der. Pauluskerk 10 ds. Ruitenburg Noordwijk. 7 kand. Haasnoot Lisse. Geref Kerk 10 ds. Boswijk, 7 ds. Hofland Hillegom Geref K. Vrijg (Prinsessestr. 1) 10.15 ds. Drost. 3 ds De Boer Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Van Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) ev. Brands. Rk Kerk: Agatha- kerk zat. 7, zo. 10 en 12; Poelpolder zat 7, zo. 10.30; Mariakerk zat 7, zo. 9 en 10.15, Engel- bew. zat, 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv, Gem. 9.30 hr De Haan Zevenhoven, 6.30 ds. Stelwagen Den Haag jeugdd. Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Weg- Rullmann. Chr. Geref. Kerk 9.30, 7 ds. Boiten Schiedam. Remonstr. Gem. 10 ds. Bouman Haarlem. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank'. Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7. zo 9 en 10.45. NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 ds Van 't Kruis Hilversum, 6.30 ds. De Graaf Katwijk. Geref. Kerk 9.030 ds. Bieuwinga Sassenheim, 7 ds. Bras Sassenheim. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP Herv. Gem. 9.30 ds. Sirag, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Schoonderwoerd. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ha en 7 ds. Geu- NOORDWIJK Herv Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. V.d. Lee, 5 ds. Blom, Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; De Rank (Golf baan) 10ds. V.d. Bergh. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 dr. Vlijm Voorschoten: Vinkenl (Binnen) 10 en 7 ds. Elgersma. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. V.d. Bos Katwijk. 'Sole Mio' 9 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. V.d. Meije; De Zilk geen dienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST" Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Eggink-Hoog; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10 30 dr Meijering Oegstgeest. Geref. Kerk 10 drs. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) geen opgave Ned. Geref Kerk (Gem- centrum) 8 45 hr Zielhuis. 4 ds. Srnehk N.eu- wegein. Van Wijckerslooth 4 ds. Rijksen Endegeest 10 ds. Boshouwers. Volle-evange- liegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijting. Geref K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. V.d. Kooi Leimuiden. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat 7. zo. 10 en 11.30 ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7. zo. 10.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Van der Hoeven. Chr. Geref. K 9.30, 2.15 ds. Hoefnagel Nieuwpoort. RIJNSBURG" Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Wisse, 4.30 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling ha. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ha en 5 ds. Verschoor; Immanuelkerk 8.45 ha, 10.30 ha en 5 ds. Terpstra; Maranathakerk 9.30 en 7 ds. Ribberink ha. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zandbergen. Chr. Geref. K. 9.30, 4 ds. De Boer Eemdijk. Evang. Christen- gem. (aula mavo) 10 hr. Sikkema Beuningen. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem. 10 ds. Vollebregt ha. 7 ds. Biewmga. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras ha, 7 ds. Bieuwinga ha. Chr. Geref K. 10 en 5 ds. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 TER AAR Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart Nieuwkoop, 6.30 ds. Stam jr. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Aalders Woubrugge. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Lange- raar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 ds. Batelaan Voorschoten. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. V.d. Horst Katwijk. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 5 30 ds Heida ha. VOORHOUT Herv./Geref. Kerkgemeenschap 10 ds. De Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN Herv Gem Dorpskerk 10 ds. Schaap. 7 zie geref. kerk, De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart ha, 7 zie geref kerk. Herv. evang op geref. grondslag (kerk geb. 'Rehoboth', A van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Van Kooten, 4.30 ds. V.d Kraan Bles- kensgraaf. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos', Leidschendam) 10 ds. Verheule. Geref. Kerk 10 ds. Van Oord Hoogland, 7 ds. Schaap. Ge ref K Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 prof Douma Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Gods- kerk zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hoofiaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. Aulabasisgemeen- schap 10.30. WADDINXVEEN Herv Gem. Brugk. 9 30 ds. Van Nieuwpoort Rotterdam. 5 kand De Leeuw Ameide; Hoeksteen 9.30 ds. Kastelein Dirks- land. 5 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds Kunz. 5 ds. Goossen; Rehoboth-school 9.30 ds. Van der Steen Rotterdam; Imm.kerk 9.30 ds. Van der Steen Rotterdam. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 ds. De Moor. 5 drs. Korf Rotter dam, Ontm.kerk 9 30 ds. Gilhuis Zeist. Geref K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Hoogen- doorn. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. Remonstr. Gem. geen dienst. WARMOND Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds Vis ser-Schroot, 4.30 ds. De Jong Leiden; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 dr. Schulte Nord- holt; Messiask. 10 ds. Brummelkamp Middel burg; Dorpscentrum 9 30 ds. Cadzander Oude Tonge. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Veenhof Amsterdam, 7 ds. Wigboldus Voorburg. Ned Prot. Bond (Kerkdam) mr Knegtmans Bus- WOUBRUGGE. Herv. Gem. 9,30 ds. Van 't Hof, 6.30 ds. Markus Broek op Langendijk. Ge ref. Kerk 9,30 ds. Aalbers, 6.30 ds De Reus Ter Aar. Ned. Prot. Bond (De Wi|k, Schoolstr 20) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Berg man Katwi|k aan Zee Geref Kerk 9 30 kand Haasnoot Lisse, 7 hr Karstens Leiden. ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 ds. Rietveld Rk Kerk St. Jan zat. 7 30. zon. 9 30; Chr Dienaark. zat. 7. zon. 10. Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM: Herv. Gem, 9.30 ds. Poot Woerden, 630 ds Taselaar Alphen. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Buikema. Remonstr Gem, geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15