Stijging zeespiegel eist omvangrijke ingrepen Onderzoek leefsituatie van oudere minderheden Nog veel 'illegale werknemers' in bollensector Buitendienst Keukenhof rooit zes miljoen bollen ZATERDAG 3 JUNI 1989 REGIO PAGINA 13 Stichting Duinbehoud: 'Strandvlaktes beschermen' NOORDWIJK/KATWIJK De verwachte stijging van de zeespiegel als gevolg van het broeikaseffect vraagt niet alleen ingrijpen bij de nu al zwakke plekken in de kust, maar ook elders. Veel duinen en zeedijken zullen moeten worden opgehoogd. Gecompliceerd en duur wordt de aanpassing in Scheveningen en Katwijk waar de waterkering door de be bouwing loopt. Dat bleek tijdens een symposium deze week over de kustverdediging na 1990. De bijeenkomst werd toe passelijk gehouden in Hotel Huis meer. Maatregelen zijn nu al nodig moet nog worden onderzocht. De en niet pas wanneer de stijging al afslag van de duinen bij Bloemen- een feit is", verduidelijkte Smit- daal wordt veelal verweten aan de Kroes. Zij wil dat het nieuwe kabi- pieren van IJmuiden. Duin in Noordwijk, dat op de net bij het vaststellen van het re- d van de duinen en het strand geerakkoord hiervoor al geld uit- cltUUX trekt op de meerjarenbegroting. ontstaan van enorme strand- Dat er veel geld nodig is, blijkt vlaktes achter aan te leggen dam- wel uit de berekeningen van Rijks- m.ei? ïn zee wees A. Salman van de waterstaat. Wanneer er wordt geko- stichting Duinbehoud uit Leiden zen om vitale duinen en natuurge- niet af- "Maar dan moeten de vlak- bieden te behouden en andere dui- tes bij voorbaat beschermde status nen te laten afkalven, is jaarlijks 45 krijgen. Dan kan hier duinvorming miljoen gulden nodig. Overigens ontstaan en kunnen zich bij vol- wordt nu al jaarlijks 35 miljoen gul- doende rust broedvogelkolonies ter rand van de duinen en het strand staat. De meeste Hollandse duinen groeien nu nog. Elders verdwijnen echter stukken duin bij zware storm in de golven. door Frans van den Berg In Katwijk wordt de waterkering momenteel op Delta-hoogte ge bracht, waarmee een zeespiegelstij ging opgevangen. Rijkswaterstaat wacht echter een stijging met 60 centimeter of nog meer als gevolg van een algehele stijging van de temperatuur en daarmee het smel ten van de ijskappen op de polen en mogelijk een hardere wind en hoge re golven. Dat betekent dat bijvoor beeld over 50 jaar de waterkering in Katwijk nog hoger moet worden. Rijkswaterstaat sluit niet uit dat dan het strand steeds moet worden opgehoogd of dat een speciale nieu we zeewering voor de boulevard moet worden gemaakt om de kos ten te zijn er nog niet. Bij IJmuiden zal waarschijnlijk de Noordersluis in de volgende eeuw moeten worden verhoogd. Volgens de meest sombere voor spellingen zal dat ook bij de Mid- densluis nodig zijn. Rijkswaterstaat denkt daarbij aan nieuwe sluishoof- den, keersluizen of zelfs nieuwe sluizen. De onderzoeken van Rijkswater- die werden toegelicht, liggen - den uitgegeven voor kustbescher- vestigen. Motorcrossers horen daar ming. Wanneer wordt geëist dat de nje* thuis. Tevens ma6 de strand vlakte niet worden gebruikt voor bijvoorbeeld de vestiging van in- Bij een actievere aanpak, waarbij dustrie". huidige kustlijn zo moet blijven, 20 cëntimeteTkOT woeden jaarlijks 60 miljoen gulden nodig Bij een actievere aanpak, waarbij -------- bijvoorbeeld dammen in zee wor- Salman brak een lans den gebouwd om de duinafslag te 6°ed duinbehoud, waarin ook stoppen, moet worden gerekend op P)aats is voor kleine zandverstui- 80 miljoen gulden. "Maar geld mag vmgen en natte duinen Duinaf- geen rol spelen bij de keuze voor de moet worden tegengegaan, ten- beste kustverdediging. De duurste z'J de kosten op bepaalde plaatsen aanpak kan op lange termijn wel enoni? hoog zijn. In geval van on eens de goedkoopste zijn", reageer- vermijdelijke verliezen van natuur de SGP'er J.T. van den Berg, die in gebieden wil Salman een compen- de vaste Tweede Kamercommissie z*en 'n vorm van bijvoor- voor verkeer en waterstaat zit. beeld de aangroei van zandplaten. E.H. Baron van Tuyll van Seroos- Texel kerken van de Unie van Water- ™raen eernaam om ae kos "texel' de koP van Noord-Holland schappen had kritiek op de uit- J i goniaatct °m KOS en enkele Zeeuwse eilanden ziin de gangspunten van de regeringsnota. C°nCrete Plannen zwakke plekkerTin onze kustverde^ "Er mag geen verandering in het ge- diging. Die kunnen we na duinaf- hnüh van de duinen komen. Hoe slag wel steeds ophogen met zand, kan de regering dat bepalen wan- maar daarmee redden we het de ko- "eer ze tevens in de vierde nota over mende eeuw niet. Daar is een harde de ruimtelijke ordening aangeeft ingreep nodig om de natuurlijke dat de m,?ef,te economische activi- aanwas van de duinen te bevorde- teitenin Holland moeten plaatsheb- ren. Dat kost enorm veel geld, maar op de lange termijn is het de goed koopste oplossing", beveelde ir. M. Pluijm van de dienst getijdewate- van Rijkswaterstaat aan. Een zandstorm op de boulevard in Katwijk zoals ze najaar voorkomen. De duinen bij katwijk en Noordwijk hebben overigens nog geen last van duinafslag. DEN HAAG Zuid-Holland stelt 20.000 gulden beschikbaar voor een onenterend onderzoek naar de leefsituatie van oudere Antilianen. Arubanen en Suri- de provincie. Uit dit onderzoek moet naar voren komen of er een aanvul lend beleid van gemeenten, pro vincie en rijk nodig is. De aandacht voor ouderen uit etnische groepen op provinciaal niveau groeit. Beleid ten behoe ve van Molukse ouderen is al ja ren een vast gegeven. Oriënterend onderzoek ge richt op oudere Surinamers, An- tillianen en Arubanen en het ook in 1989 voorgenomen verge lijkbare onderzoek naar de posi tie van Marokkaanse en Turkse ouderen kan op termijn leiden tot een verbreding van het pro vinciale beleid gericht op deze groepen. DEN HAAG/STREEK - In de bol lensector waren vorig jaar nog steeds veel illegale werknemers ac tief. Het ging daarbij vooral om Po len. De visumplicht, de voorlichting en de controle bij de visumverstrek- king in Warschau heeft gefaald bij het beperken van de 'pellersstroom' uit dit land. Voor de controle van bedrijven op illegale werknemers in ons land zijn verder te weinig con troleurs beschikbaar terwijl de poli tie in enkele gemeenten niet be paald aan het onderzoek heeft mee gewerkt. Tot die slotsom komt demissio- nair-minister De Koning van socia le zaken en werkgelegenheid in een notitie over de 'bollenregeling', waarin enkele harde noten worden gekraakt. De gezamenlijke aanpak van de illegale bollenpellerij door de ministeries van buitenlandse za ken, justitie en sociale zaken heeft de afgelopen twee jaar in Noord- en Zuid-Holland veel minder vruchten afgeworpen dan werd verwacht. Een stringente regeling voor de bollensector werd in 1987 inge voerd nadat in de jaren daarvoor het aantal illegale werknemers 'de spui gaten uitliep'. De laatste twee jaar zijn de bollen bedrijven verplicht de vacatures op tijd aan te melden bij de arbeidsbureau's, zodat die werk lozen in Nederland en binnen de Europese Gemeenschap kunnen werven. Pas wanneer de arbeidsbu reaus daarin niet slagen, mogen be drijven bijvoorbeeld Polen in dienst nemen. Gebleken is dat de werkgevers bemiddeling binnen de EG niet aanvaarden. Ook de ar beidsbureaus zijn niet altijd in staat vacatures in hef buitenland aan te bieden. Het aantal volledige arbeidsplaat sen in de bollensector wordt ge schat op 20.000, waarvoor op part-ti- basis ruim 110.000 mensen in dienst worden genomen. Onder hen bevinden zich nog altijd veel scho lieren, studenten en huisvrouwen, al loopt hun aandeel steeds verder terug. De arbeidsproblemen wor den steeds groter omdat de werk- piek na de zomer toeneemt. Juist in de lelieteelt wordt pas na de zomer geoogst. De stroom Poolse werknemers is de afgelopen jaren niet af-, maar juist toegenomen. In 1987 werd aan 21.000 Polen een visum voor Neder land verstrekt, terwijl dat vorig jaar nog 33.000 keer gebeurde. Al de komende tien jaar zijn maat regelen nodig op punten waar de duinen in zee verdwijnen. De be- teerde^'Nu de dUkenïn*Nederiand langrijkste plaatsen zijn de Wad. ook ten grondslag aan de discussie nota die demissionair minister N Smit-Kroes vorige maand presen- bijna op Delta-hoogte zijn gebracht, kunnen we niet op onze lauweren rusten. Daarvoor is de duinafslag op deneilanden, de kop van Noord- Holland en de 'koppen' van de Zeeuwse eilanden. Pluijm wil op enkele plaatsen te groot. Daar komt enkele plekken de natuur keren nog bij dat de zeespiegel als gevolg van het broeikaseffect de komende eeuw waarschijnlijk met 60 centi- met maatregelen proberen de dui nen te laten groeien. De duinen op Walcheren zijn zo smal dat ingnj- meter stijgt en misschien nog wel pen wel nodig is in de uitbouwen van twee of meer be staande dammen. Kleine dammen dwars op de kust o 11.1. rueine aammen a wars op ae Kust oponsorwanaeltocnt zouden ook de meest afdoende op lossing zijn bij Callantsoog VOORHOUT Mirelle Rooyakers uit Voorhout en Luciënne van Dijk uit Monster lopen zaterdag 10 juni een zogenoemde sponsortocht van Monster naar Noordwijk. Dit is een afstand van ongeveer 40 kilometer. De opbrengst van de wandeltocht is bestemd voor het werk van missio naris Marinus van Emmerik in Zai- Noord-Holland. Het duin bij de noordpunt van Texel gaat de ko mende tien jaar met 50 tot 140 meter achteruit. Rijkswaterstaat wil daar een dam van 700 meter lengte in zee aanleggen, zodat daarachter 'van zelf een breed strand ontstaat. Zo iets doet zich nu al bij de pieren van IJmuiden voor. De gevolgen van een veranderende zeestroming Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uu spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de arise Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van l wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld. tel: 218661 Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent. Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Vlasveld, tel: 149298. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, tel: 122522, Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne. J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Oltheten, tel: 132877. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, tel: 125820, Burg- i 102. 4 - Van i. Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer. de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur mevr. E.H. Nieuwenhuis. tel: 768918, Meloenstraat 39. zo 8 uur tot 24 uur: J.G. R.E. Zaayer, tel: 316008, R.P. Geerlingspad 11. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman. De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en terwoudse huisarten. tel. 01715-1219 ot 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr.2/6 tot vr. 9/6 door: Apotheek Reyst. Steenstraat 35. Leiden, tel: 071-1201336: Apotheek Van Breest Smallenburg, Loeves- tein 6. Leiderdorp, tel: 071-890000; Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voor schoten, tel: 071-762877; Apotheek, Stadhoudersplein ar, tel: 01751-12402. gravenlaan Groep 4 - Van Wingerden, Lahr. Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis. Horn, Va 35, Wat F. Muurling, Plantsoen 23. Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens. Rijn- en Schiekade 23. Leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegst- geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1. Rijnsburg. tel. 173266. za 8 u H.J. Prince, tel: 761754, I. Cowan, Levendaal 87. tel: 146337; C. Juffer- welke arts dienst heeft. Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN za: J. v.d. Leden, tel: 894539; zo: dr. Crobach. tel: 213964. beide dagen spreekuur (uitslui tend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op: Hoofdstraat 8, tel: 894539. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Over- vest. Terweeweg 152. tel: 173994. Voorschoten za: A. Meiman. J.W. Frisolaan 13, tel: 2118; zo: E Schotanus, Leidseweg 305, tel: 2356. Hasebroekweg 27, tel: 77282 WIJKVERPLEGING Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. Nu de laatste bussen met toeristen de Keukenhof in Lis- se achter zich hebben gelaten, breekt er een uiterst druk ke tijd aan voor de 18 man tellende buitendienst van de nationale bloementuin. In vergelijking met de topdagen, als horden mensen de tuin bevolken, is het in het park nu weldadig rustig. Maar dat blijkt slechts schijn "De komende maanden moet er met man en macht worden ge werkt om alles op tijd klaar te hebben. De Keukenhof is een ou derwets bedrijf in die zin dat een heel belangrijk deel van de werk zaamheden nog met de hand wordt gedaan. Dat vraagt veel mankracht en een uitstekende planning", zegt T. van Keulen, chef van de buitendienst. De laatste bezoeker heeft nog maar net de poort .achter zich dichtgetrokken, of de medewer kers van de dienst begonnen met het rooien van de bollen. In het park zijn afgelopen najaar zes mil joen bollen gepoot en die moeten er stuk voor stuk weer worden uitgehaald. Voor de wat grotere velden wordt gebruik gemaakt van een ouderwetse peenrooima- chine. De bollen in de tientallen kleine perkjes en stukjes grond in de nabijheid van waterpartijen worden evenwel met de hand ge rooid. Met een klein harkje wordt bol voor bol aan het loof uit de grond getrokken. Het rooien neemt ongeveer twee maanden in beslag. In prin cipe is het mogelijk bollen in de grond achter te laten. Van Keulen voelt daar niets voor: "De kwali teit van de bollen loopt achteruit door ze in de grond te laten zitten. De bloemen worden kleiner. Om dat we op de Keukenhof alleen het beste van het beste willen la ten zien, gebruiken we jaar op jaar verse bollen". De zes miljoen bollen worden gemalen en na een periode van compostering als meststof voor weilanden gebruikt. Het terug brengen in de Keukenhoftuin van deze gemalen bollen, is volgens Van Keulen beslist niet aan te ra den. "Het is altijd mogelijk dat er met de meststof ziekten waar bol len gevoelig voor zijn, worden overgedragen". Zodra alle bollen eruit zijn, ne men de mannen van de buiten dienst de spade ter hand. Alle stukjes grond worden 'twee spa de en een schuim' diep gekeerd. Op die manier komt de verse grond weer boven. Met het spit ten wordt ruwe stalmest op het land gebracht. "Het valt niet mee om ruwe stalmest te krijgen. De moderne melkveehouderij levert geen goede mest op. Wij halen on ze mest uit Friesland waar nog ouderwetse koeiestallen be staan', vertelt Van Keulen. Per Rijnlandse roede (16 vierkante meter) wordt een kruiwagen stal mest uitgespreid. De organische mest is nodig om de structuur van de grond te ver beteren. Het Keukenhofbos be staat grotendeels uit lichte grond. Organische mest zorgt voor een betere samenhang in de grond, een beter bodemleven en dien tengevolge een betere watervoor ziening en beluchting van de wor tels. In september worden de per ken uitgezet. Op basis van teke ningen van de tuinarchitecten wordt de tuin van jaar tot jaar op nieuw ingedeeld. De paden wor den verplaatst, de vormen van perken gewijzigd. Vervolgens kunnen de bollen worden uitge legd. Voor elk perkje en piepklein stukje grond is een apart beplan tingsplan gemaakt. De architec ten houden daarbij niet alleen re kening met de vormen en kleuren van de bloemen. Van Keulen: "Je kunt bijvoorbeeld niet steeds op een bepaald stukje grond tulpen telen omdat je anders last krijgt van ziekten. Er wordt een vrucht wisseling van één op één toege past. Na een jaar tulpen, komen er op het stukje grond narcissen te staan". Vruchtwisseling is niet de eni ge maatregel die wordt getroffen om het uitbreken van ziekten en plagen te voorkomen. Alle bollen worden voor ze de grond ingaan gedoopt in een bestrijdingsmid del dat werkzaam is tegen botry- tis, kwade grond en wortelrot. Bo vendien wordt de grond ontsmet. Van Keulen benadrukt dat er in de Keukenhof geen gebruik wordt gemaakt van echt zware chemische middelen. "We kjjken T. van Keulen: "De zes miljoen bollen worden allemaal gerooid. Oude bollen geven t fraaie bloemen en dat kunnen we niet gebruiken". erg goed uit waarmee we spuiten. We willen de zangvogels en de ou de bomen hier absoluut geen schade toebrengen". De chef geeft een voorbeeld van het niet lukraak spuiten van 'zijn' dienst. "Aan de Beukenlaan hadden we veel last van speen kruid. Dat kun je platspuiten, maar daar hebben we niet voor gekozen. We hebben het eruit ge trokken en de grond helemaal weggegraven en vervangen door grond zonder onkruidzaden. Dat kost meer tijd en geld, maar zo voorkomen we beschadiging van de bomen". Na de grondontsmetting, de be mesting en het behandelen van het plantgoed, kunnen de bollen worden gepoot. In het najaar wor den daarvoor extra mensen aan getrokken. Bol voor bol (zes mil joen stuks!) wordt met de hand in de grond gezet. Vervolgens wor den alle perkjes afgedekt met een laagje potgrond. Dit dient ener zijds ter bescherming tegen een eventuele vorstperiode en zorgt anderzijds voor een 'net' uiterlijk. Zodra alle bollen in de grond zitten, is het tijd de bomen en struiken onder handen te nemen. Bovendien moet er nog 6000 kilo graszaad worden uitgespreid. De grasveldjes onder de bomen ster ven, als gevolg van het tekort aan licht, jaar op jaar af. De bollen mogen het meest in het oog springen, de Keukenhof heeft ook een uitgebreide collec tie azalea's en rododendrons. De planten worden opgekweekt in een eigen, twee hectare grote kwekerij die aan de overkant van de weg ligt. De azalea's en rodo dendrons uit het park worden na de bloei gerooid en op de kweke rij uitgeplant. De reden hiervoor is volgens Van Keulen dat de heesters niet elk jaar in bloei ko men. "Planten zonder knoppen laten we gewoon op de kwekerij staan. Zo'n kale struik hoeven we niet in de tuin te zetten". Struiken die gebruikt worden in de showkassen en dus vroeger dan normaal in bloei moeten staan, worden in de kas op de kwekerij 'voorgetrokken'. Op een enkel potje druifjes of anemonen na, worden er geen bollen op de Keukenhof-kwekerij vervroegd. Dat is uitbesteed aan een gespe cialiseerd bedrijf in De Hoek. Van Keulen is zeer tevreden over de bloei en groei het afgelo pen voorjaar. "Opvallend is dat de bloemen heel lang in bloei bleven staan. Het weer was rustig en ge lijkmatig en dat zorgt ervoor dat de bloemen niet te snel afleven. Bovendien zijn we gespaard ge bleven van hevige regen- of hagel buien. Er is alle reden tot tevre denheid". Groenten-boek De volkstuinder uit vroeger tij den kwam niet veel verder dan boerenkool, worteltjes en een kropje sla. Mede als gevolg van de verre vakantie-reizen en de komst van buitenlandse werknemers, is Nederland echter langzaam maar zeker vertrouwd geraakt met meer bijzondere groenten zoals paksoi, Chinese kool en kouse band. De uitgeverij Zomer en Keuning speelt hierop in met de uitgave van het boekje 'Bijzonde re groenten in uw moestuin'. Meer dan 50 verschillende, veelal onbekende, groentesoor ten komen in het boek aan de or de. Van elk gewas wordt, na een inleiding over herkomst en ge bruik van de groente, informatie verstrekt over de opkweek, teelt, oogst en ziekten en plagen. Ook algemene informatie over grondbewerking en andere zaken die van belang zijn bij het houden van een moestuin, komen aan de orde. Achterin is een lijst te vin den met adressen waar bijzonder zaden te bestellen zijn. Die is on misbaar, want bij de doorsnee tuincentra komt men niet verder dan doorsnee-gewassen. Het boekje levert aardige infor matie voor degenen die eens iets anders willen proberen. Helaas staan er uitsluitend tekeningen in, terwijl foto's een boek altijd zoveel aantrekkelijker maken. Heel handig zijn de kleine kader tjes waarin per groentesoort de praktische tips op een rijtje wor den gezet. Aangezien de meeste tuinboe- ken de 'vreemde' gewassen niet behandelen, kan 'Bijzondere groenten in uw moestuin' een goede aanvulling zijn op het na slagwerk van de amateurtuinder. Het boekwerk is uitgegeven in de serie Groenboekerij en kost 24,90 gulden. rommelmarkt en Fancy Fair Thorbeckeschool. van 10.30 tot 15.00 uur. optreden hardrockband 'Sleeze Beez'. aanvang 21.00 uur m Het Kasteel. Concertweg. Leiden Internationale Hondententoon stelling in de Groenoordhallen, 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. slotfeest Roze Lente Festival LWH, aanvang 21.00 uur in het Waaggebouw, Aalmarkt Antilliaanse feestnacht. vanaf 22.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp optreden Jazzformatie The Little Steamband', vanaf 21.30 uur bij Oe Wagenschuur, De Holland* sche Tuyn, Hoofdstraat Ter Aar viertallentoernooi bridgeclub De Slempempers, aanvang 10.30 rommelmarkt op het Burg. Van der Haarplein, vanaf 9.00 uur. rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. uitvoering Christelijke Jeugd koren olv Rita Eriks. aanvang 19.30 uur in het Cultureel cen trum, Marijkelaan. tje bij de Pomp, Dorpsstraat, i 11.00 tot 16.00 uur. foto-expositie gemaakt tijdens restauratie Hervormde kerk door Hendrik-Jan Brakels. 11.00 tot 16.00 uur in de Hervormde kerk ZONDAG 4 JUNI Leiden fietspuzzeltocht Werkgemeen schap Ratel, over 35 km, start van 9.15 tot 9.45 uur bij Leids Volks huis, Apothekersdijk 33, inschrij ven tel: 411037/760063 110.00 tot 16.001 auto motor puzzeltocht café Spons/buurthuis Groenoord, start om 11.45 uur bij buurthuis Groen oord. Pasteurstraat, inl. tel: 216336. demonstratie ambachtelijk pijp- maken (witte kleipijpen), van 13.00 tot 17 00 uur in het Pi|pen- kabinet, Oude Vest 159a. film: 'Een Afghaans stadje', aanvang 15.00 uur. Museum voor lingen Streekmuziekschool, in het teken van de zangkunst uit de 19e eeuw. aanvang 15.00 uur in De Lakenhal, Oude Singel. concert Kees Berkhout, aan vang 19.00 uur in de Waalse kerk, Breestraat actrviteitendag Pink Puppies, strandwandeling, verzamelen 19 30 u Leiderdorp gecombineerde wedstrijd springen/dressuur voor leden rui- terveremging Liethorp. De Bloe- merd, aanvang 10.00 uur Oegstgeest concert Leids Barok Ensemble, aanvang 20.15 uur in de Groene Kerk. Haarlemmerstraatweg. Voorschoten fietstocht 'Geldersevalleitocht' over 250 km, start om 6.90 uur bi| clubhuis Avanti. Raadhuisiaan Warmond fietspuzzeltocht Kommumkatie Warmond, start vanaf 13.00 uur bij Het Meerpunt, Dorpsstraat. excursie IVN in het bos van Huys te Warmond, start om 14.00 uur bij de ingang Herenweg. Ad de Groot, aanvang 19.301 de Dorpskerk aan het Plein, na af loop receptie in het Dorpscentrum (vanaf 21.15 uur). Zoeterwoude halve marathon 3M. inschrijven vanaf 10.00 uur. start om 12.00 uur, Industrieweg 24 (bij Heme- ken). concert in de serie Dorpskerk middagen door hel ensemble 'II Petro Rosso', aanvang 14.30 uur in de Dorpskerk

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13