'Het toerisme is nu echt een industrie' ADVERTENTIE-SPECIALS Warmondse theekoepel weer open Bewoners Hofweg vrezen komst van auto-showroom ZATERDAG 3 JUNI 1989 PAGINA 11 Duinrell-graaf over toekomst Nederlandse attractieparken WASSENAAR - Dat attractiepar ken zich meer op 45-plussers moe ten richten, weet Duinrell-directeur Van Zuylen van Nijevelt donders goed. "We zien al tien jaar dat de schoolreisjes teruglopen en ons pu bliek vergrijst. We afficheren ons steeds meer als familiepark voor pa, ma en grootmoeder. Ónze kikker achtbaan gaat nadrukkelijk niét over de kop en we hebben nostalgi sche attracties als de caroussel uit 1879 en de zweefmolen". door Paul van der Kooij "Je kunt hier ook jeu de boulen en midgetgolfen en we hopen dat dames-, sport- en gezelschapsvere nigingen daar wat meer op afko men. Bij die groepen kunnen we scoren, dat is ons gat in de markt". Geheel in de lijn van het rapport, mikt de graaf op seirvice, shows, in formatie en educatie. Naast ten toonstellingen over spoorwegen, amusement en reddingswerk biedt Duinrell momenteel een verzame ling minutieps nagemaakte dieren die in de duinen leven of hadden moeten leven. "Vleermuizen, roer dompen, houtsnippen, konijnen: we hebben nu al vijftien dieren langs de gondelvaart staan. Bezoe kers mogen de namen raden en krij gen een lesbrief. Heel educatief'. Verder werkt de eigenaar/direc teur aan een "heel groot project", waar hij weinig meer van zegt dan dat het "internationaal educatief wordt met veel elektronica". Hij is naarstig op zoek naar sponsors maar wil de plannen zo veel moge lijk zelf ontwikkelen. Het project moet een plaatsje krijgen in het cen trum van het park, op de plek waar nu nog de Westkustruiters zitten. "Het zijn keurige mensen hoor, die ruiters. Maar het is een beetje gevaarlijk: al die paarden in een drukbezocht pretpark. Ook de mest is een probleem". De graaf heeft de ruiters jaren geleden voor het eerst de huur opgezegd. Omdat de ruiters maar moeilijk een andere accom-., modatie konden vinden en de graaf geen concrete plannen had, streek hij keer op keer met zijn hand over het hart. Nu is het over en zegt de di recteur/eigenaar dat de Westkust- ruiters niet op never, never-basis in zijn park kunnen blijven: "Het is heel naar, maar het zal een keertje moeten". Actie Om het gewone publiek - de jonge gezinnen, tieners en jonge twenners - te behouden blijft de graaf op actie mikken. Hij heeft de langste en snelste overdekte glijbanen van Eu ropa en een rodelbaan waarbij de mensen uit de bocht kunnen vlie gen: "We onderscheiden ons wat dat betreft van parken als de Efte- ling. Daar ga je in een attractie zit ten en gebeurt alles voor je. Hier klim je eerst omhoog naar de glijba nen, bepaal je zelf welke glijbaan je neemt en zetje zelf af'. Andere verschillen zijn econo misch van aard. De Efteling heeft gigantisch geïnvesteerd in grote at tracties en heeft de toegangsprijzen navenant verhoogd. Van Zuylen wil een bezoekje aan zijn park niet duurder maken dan een bezoekje aan de bioscoop en vreest het mo- Attractieparken en andere dagrecreatiebedrijven doen het minder slecht dan begin jaren 80 werd gevreesd. Bezoekersaantallen namen tussen 1981 en 1987 iets toe en de bezoekers bleven iets langer hangen. De inkomsten stegen flink, maar de investeringen ook. Dit was vorige week de boodschap van een rapport van het Nederlands Research Instituut voor Toerisme en Recreatie. De Club van Elf, een vereniging van directeuren van grote dagrecreatiebedrijven, had het instituut aan het werk gezet en liet bij de presentatie de nodige voorzichtigheid doorklinken. Het mag dan goed gaan, in binnen- en buitenland loert de concurrentie. Bovendien veranderen de wensen van de mensen en vergrijst Nederland in snel tempo. De eigenaar/directeur van camping/attractiepark Duinrell in Wassenaar, graaf H.R.J. van Zuylen van Nijevelt, is laconiek als altijd. Volgens hem is de toeristenindustrie veel professioneler geworden en kan ze het nodige aan. "Het is nu echt een industrie. Vroeger zette je wat neer en zei je: mooi. Nu is alles doordacht en dat moet ook". ment dat mensen honderden kilo meters reizen om uren in de rij te mogen staan voor een attractie die een minuut lol biedt: "Er is niets zo funest voor een pretpark als een te leurgestelde bezoeker. Die zie je na melijk nooit meer terug", weet hij. De graaf moet het voornamelijk van mond-op-mondreclame heb ben. Radiospots, folders, adverten ties, stickers op bussen en tv-shows uit Duinrell helpen een duur handje en de vele openingen met hoge gas ten doen de rest. Tussen 1961 en 1988 investeerde Van Zuylen een kleine 60 miljoen gulden en in 1987 zei hij de komen de vijf jaar 50 miljoen nodig te heb ben. Veertig procent van dat bedrag opgaan aan het vergroten moest dan wel wat actiever worden dan de Fata Morgana van het sprookjespark in Kaatsheuvel. Goedkoper Om de investeringen terug te ver dienen zou het aantal bezoekers met een kwart moeten stijgen tot 1.250.000. De gemeente Wassenaar schrok van de verhalen, conflicten hoopten zich op en Van Zuylen koos voor een goedkopere variant. Hij legde dit jaar 2,5 miljoen gulden opzij voor een zweefmolen, een wa terachtbaan, een toegangshek, be plantingen, wegen en een kinder bad bij het Tikibad. Onderhoud, alles zelf deed in het landgoed van schilderwerk en bijscholingscur- zijn voorvaderen, sussen voor het personeel zetten de De laatste jaren heeft hij de be au toon. Over de vergroting van het schikking over twee adjunct-direc- het Tiki-bad en het verhogen van de Tikibad werd geen beslissing geno- teuren en twee commissarissen. De Tikibad-toren met de toegestane men. ene commissaris komt uit de verze- tien meter. De glijbanen zouden Door de regenachtige zomer en keringswereld, de andere is ban- dan nog spectaculairder worden en een slechte catering was 1988 een kier. Met de luchthartige charme het bad aan nog meer bezoekers hel- slecht Duinrell-jaar. Dit jaar loopt van een graaf noemt Van Zuylen pen. Verder zette hij zijn zinnen op de camping 50 procent beter dan hen 'vrienden' en benadrukt hij dat 'acht en zit het attractiepark zijn park niet bij de bank van dp De Wassenaarse Duinrell-directeur graaf H.R.J. de liggen". Zuylen van Nijevelt: "Een bungalowpark zou best in de r "redelijk permanente tent", compleet met skibaan sneeuw. In navolging van de Efte ling dacht Van Zuylen ook kunst- precies op schema. Het noopt Van commissaris bankiert. Niet minder Zuylen tot voorzichtigheid en hij weigert de schuldenlasten de pan vaarbij dc bezoeker langs r overdekte attractie uit te laten rijzen. "Ik ben niet plan té afhankelijk te worden i spannende zaken wordt geleid. Het banken", zegt de graaf die lange tijd laconiek doet hij over de collega's van de Club van Elf. Zij heten con- culega's en vormen een vrienden clubje: "Een vervelende vent kun nen we niet gebruiken". Controle In uw verslag van de vergadering van de Leiderdorpse raadscommis sie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu van maandag 29 mei wekt u de indruk dat de PPR/PSP fractie akkoord gaat met het collegevoor stel betreffende onafhankelijke controle op het toekomstige stort- gebied 'De Does'. Het college kiest voor interne steekproeven door een gemeenteambtaenaar, aangevuld met een zeer beperkte externe con trole. Wij zijn van mening dat 'onafhan kelijk controle' alleen maar zinvol is als die controle objectief en kwalita tief van voldoende niveau is, en dat aan die uitgangspunten het best kan worden voldaan door de op dracht tot controle aan een extern ingenieursbureau te geven. Voor het college telt vooral de kwantiteit, ofwel het aantal steekproeven. Wij zijn dus niet akkoord gegaan met het collegevoorstel en hebben dat duidelijk naar voren gbracht. Mogelijk was het voor uw verslag gever onvoorstelbaar dat wij met dat standpunt alleen de WD als medestander vonden. De zaak is voor ons echter belangrijk genoeg om u te vragen op deze wijze uw verslag te corrigeren. i» Wethouder J. de Vos heeft gistermiddag de gerestaureerde theekoepel i telijk heropend. WARMOND - Wethouder W.A.B. Vos van openbare werken en mon mentenzorg heeft gistermiddag, het Warmondse Park Groot Leerust En de onderlinge concurrentie dan? "Wij trekken een heel ander publiek dan Madurodam, om maar wat te noemen. De Efteling is wel een concurrent. Als je daar geweest bent, ga je niet ook nog een keer de volgende dag naar Duinrell". Geen wonder dat de aanvallen zich op de ze conculega richten. Van Zuylen heeft het over "hoge prijzen, enor me files en soms lange rijen". Eenheidsworst In het rapport wordt gewaar schuwd voor nieuwe attractiepun- ten in Nederland. De graaf nuan ceert dat wat: "We zijn vrij liberaal en wanneer iemand een heel nieuw concept heeft, is dat prachtig. Het moet vooral geen eenheidsworst worden en zonder overheidssteun gebeuren. Overheidssteun zorgt maar al te vaak voor oneerlijke con currentie, zeker wanneer het zaakje failliet gaat en voor niets en niemen dal wordt overgenomen. En wat dacht u van dat windpark in Fries land? Het zou miljoenen bezoekers trekken, het werden er enkele tien duizenden". Ook de plannen voor een archeo logisch park bij Alphen ontvangt hij gematigd positief: "Het kan een aar dige combinatie worden, dat en Duinrell". Feit is wel dat het aantal bezoeken aan de vijftig grote en kleinere attractieparken en dieren tuinen al jaren rond de 19 miljoen blijft liggen en in feite vrij hoog is. Terwijl Amerikanen gemiddeld een keer per jaar een attractiepark be zoeken, gebeurt dat in Nederland gemiddeld anderhalf keer per jaar. "Ik denk dat wanneer het ons land goed gaat; het besteedbare in komen stijgt en mensen meer vrije tijd krijgen, het totaal aantal bezoe ken nog verder omhoog kan", voor spelt Van Zuylen. Ook buitenlan ders kunnen vaker langskomen. Hij pleit dan wel voor snelle treinen zo dat mensen een dagje Disney-park in Parijs wat gemakkelijker met een bezoekje aan Duinrell kunnen com bineren. Om de buitenlanders vast te houden zijn goede verblijfsmoge lijkheden nodig, zegt Van Zuylen in navolging van het Nederlands Re search Instituut voor Toerisme en Recreatie. Van Zuylen: "Een bungalowpark zou best in de rede liggen. Maar je moet daar wel een groot stuk grond voor hebben en dat is hier alleen in het duingebied voorhanden". En dan: "Misschien is het iets voor mijn zonen, later". De komende tijd is hij tevreden met zijn 2000 plaat sen tellende camping, compleet met stacaravans. Lastig Met het oog op 1992 probeert hij als voorzitter van Europarcs, de Eu ropese club van attractieparken, de omstandigheden gelijk te trekken in de verschillende lidstaten. BTW- tarieven mogen niet te ver uiteen lo pen, er moeten eenduidige veilig- verpauperde koepel, maar het duur- voorheen ook had. Het gebouwtje heidseisen en redelijke bestem de lang voordat de gemeenteraad wordt niet verhuurd aan verenigin- mingsplanprocedures komen en de als de Efteling heeft daar veel min der last van gehad. Aan de ene kant is dat begrijpelijk in onze dichtbe volkte Randstad en het unieke wa terwingebied. Aan de andere kant ging het vaak te ver. Kijk maar naar Engeland. Daar mag je, binnen de grenzen van een park, bijna alles. Hier moet ik al toestemming heb ben als ik de dakgoot een ander kleurtje wil geven". Terwijl het nieuwe bestemmings plan de nodige versoepelingen kent en globaler is geworden, legt de nieuwe hinderwetvergunning extra beperkingen op. "De kok moet met dichte deur koken, terwijl ik bij wij ze van spreken geen buren heb. Ambtenaren hebben echt de puntjes op de i gezet om een stuk van 220 bladzijden te produceren. Volgende week dient de zaak bij de Raad van State. Dat zal wat wor den". Bij het bestemmingsplan wilde de graaf zich neerleggen, ware het niet dat Wassenaar strakkere eisen stelde dan de Kroon. Zo mocht hij veel minder doen met het terrein waar vroeger het centraal gelegen 'kasteel' stond. Bij het opstellen van een nieuw bestemmingsplan wil de graaf de toegestane bouwhoogte opkrikken. De twintig meter die her en der is toegestaan, is hem te laag: "Een gebouw is al snel 30 meter hoog en geeft ook dan geen proble men. De vlag op onze uitkijktoren, het hoogste punt van Duinrell, steekt 50 meter boven het NAP uit en zie je maar op een punt in Wasse naar. En als je dan een klein puntje ziet is dat toch leuk?" 'Huurhuizen in Zoeterwoude liefst naar eigen inwoners' ZOETERWOUDE - Niet alleen de huizen van Zoeterwoude's laatste nieuwbouwwijk Bloemenweide maar ook de woningen die Zoeter- woudenaren achterlaten als ze naar Bloemenweide verhuizen, moeten zo veel mogelijk in Zoeterwoudse handen komen. "Anders bouwen we indirect voor niet-Zoeterwoude- naren", aldus burgemeester A. Hou- dijk in de raadscommissie volks huivesting. Om dat doel te berei ken, werkt de commissie hard aan criteria voor de uitgifte van vrije sector kavels van de wijk Bloemen weide. Alle fracties zijn het erover eens dat Zoeterwoudenaren die nu een huurhuis bewonen, de meeste voor rang moeten krijgen. Zij laten im mers een huurhuis achter en het is de gemeente die bepaalt wie daar mogen wonen. Op de tweede plaats komen de "starters", de mensen die nu zelf nog geen huis hebben maar bij hun ouders woonachtig zijn. De raadsleden willen ook grip krijgen op achtergelaten koophui zen. Alleen WD-raadslid Van der Kooi weet nog zo net niet of hij zijn fractie voor dat idee kan winnen. Toch wil de raadscommissie Zoe terwoudenaren die hun koophuis aan een dorpsgenoot verkopen, krijgen meer voorrang geven bij de toewijzing van Bloemenweide-ka vels dan Zoeterwoudenaren die za ken doen met "buitenstaanders". Iets minder voorrang krijgen Zoeterwoudenaren die hun huis verkopen aan mensen die econo misch gebonden zijn aan Zoeter woude. Nog iets minder voorrang is er voor Zoeterwoudenaren die ver kopen aan economisch gebondenen uit de Leidse agglomeratie. Dressuur Ruitervereniging Liethorp in Leiderdorp organiseert zondag een gecombineerde wedstrijd springen en dressuur voor le den. Belangstellenden zijn welkom vanaf 10.00 uur in sportpark De Bloemerd. Ruilbeurs Vereniging De Verzamelaar houdt maandag 5 juni een ruilbeurs in gebouw De Werf in Voorschoten (Schoolstraat 4). Postzegels, ansichtkaarten, bierviltjes, munten en andere verzamelobjecten kunnen tussen 19.00 en 22.00 uur wor den geruild. Fietstocht Jong en oud kan zondag meedoen aan een fietspuzzeltocht in de omgeving van warmond. Start vanaf 13.00 uur bij het Meerpunt in de Dorpsstraat. Ars Aemula Twaalf leden van de Leidse Kunste naarsvereniging Ars Aemula exposeren van 3 tot en met 25 juni in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. Op de expostitie zijn schilderijen, aqua rellen, foto's, gemengde technieken en beeldhouwwerken te zien. Concerten Het Leids Barok Ensemble geeft zondag 4 juni een concert in het Groene Kerkje in Tien Zoeterwoudse JKSTST2 Corelli, Bach, Handel en Mozart. Aan vang 20.15 uur. Ensemble II Preto Rosso geeft zondag 4 juni een concert in de Dorpskerk van Zoeterwoude. Het programma omvat werken van Sammartini, Scarlatti, Han del, Telemann en Naudot. Aanvang 14.30 uur. vrouwen richten adviescommissie op ZOETERWOUDE - Zoeterwoude heeft net als 220 andere gemeenten in ons land nu ook een VAC. VAC staat voor vrouwenadviescommis sie. De tien vrouwen tellende com ment gesprekspartner zijn van de gemeente, andere opdrachtgevers als ontwerpers en aannemers, bij welk bouwproject dan ook. De VAC geeft vooral praktische adviezen die voornamelijk voortko men uit een vrouwelijke kijk op bouwplannen. Vrouwen brengen immers veel tijd in en rond de wo ning door. Zomerbridge Voor niet-rokers organiseert bridge-club [De schrandere vos' elke maandag een speciale bridge-avond. Gedurende de zomermaanden (vanaf 5 tot en met 28 augustus) worden de wedstrijden gehou den in 'Hotel het Witte Huis' in Oegst- geest Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij M.E.L. Vogel, (Dwergwier 5, Leiden) of H.I.J. Schrandt (Louise de Colignylaan 17, C i het Warmondse park Groot Leerust fees- geschikte architect en aanne- gen, de gerestaureerde theekoepel offi- gekozen r kon vinden. Uiteindelijk werd particulieren zullen i de twee ton gekost. Het ministerie bacht. Pas van welzijn, volksgezondheid en knapbeurt begonnen. De koepel cultuur heeft 70 procent van de tota- bleek er zo slecht Ie kosten, zo'n 125.000 gulden, voor monument niet gebruik maken. Een aantal de oorspronkelijk Warmonders heeft de sleutel van de toegangsdeur en zal de koepel ge bruiken om een kaartje te leggen en werd jnet de op- een kopje koffie te drinken. Volgéns Lautenbach Warmondse architect B. van Beek aannemer uit Bergam- sociale premies vindt hij ge landen ronduit te hoog: "Voor de prijs van een toegangskaartje kun nen we een scholier drie kwartier aan het werk houden omdat hij zo nodig ook tegen ziekte verzekerd moet zijn en spaart voor zijn AOW. bij stukje haar rekening genomen. Warmond beetje kon worden opgeknapt. De de Leiderdorpse heeft het resterende bedrag betaald, koepel werd in zijn geheel in de toe dat het kleine gemeente als Warmond nog In Amerika kun je scholieren drie Jos Jansen Nijenrode 10 Leiderdorp De restauratie is niet zonder slag werkplaats hersteld. of stoot tot stand gekomen. In 1985 zou de gemeente zo snel mogelijk beginnen met de restauratie van de Het bouwwerk behoudt volgens gemeentesecretaris I.J. Lautenbach de bijzondere bestemming die het mogelijk. Is de gemeente niet bang voor vandalisme en diefstal? "Als je denkt aan vandalisme kan het juist een preventieve werking hebben wanneer er vaak mensen in de koe pel zitten", aldus de gemeentesecre taris. laten werken voor de prijs een toegangskaartje". Het meest ergert Van Zuylen zich aan bestemmingsplannen. "Als een van de eersten zijn wij in 1973 al aangepakt en maar weinigen is het leven zo lastig gemaakt. Een park VOORSCHOTEN - Achttien bewoners van de Hofweg-west in Voorscho ten hebben in een brief aan B en W hun bezwaren geuit tegen de vestiging van de auto-showroom Van Schie in hun straat. 'Zo blij als we zijn met de toezegging dat onze straat wordt opgeknapt, zo teleurgesteld zijn we, nu we vernomen hebben dat men een autoshowroom gaat vestigen', stellen de bewoners in de brief. Ze zijn bang dat het autobedrijf verkeer aantrekt van potentiële kopers en clandestien parkeerplaatsen gaat innemen. Bovendien vrezen ze dat het aanzicht van de straat door de vestiging van een autohandel wordt ge schaad. Ze vinden dat een dergelijk bedrijf een armoedige indruk maakt in een woonstraat. Daarnaast zijn de bewoners bang voor uitbreiding van het bedrijf. 'De fa milie De Laat heeft een tuin die onlang is ingekort en de bestemming be drijventerrein heeft', schrijven ze in de brief. 'Als de huidige eigenaar deze grond verkoopt is het leed niet te overzien en komt er een gigantisch auto park achter onze tuinen'. De bewoners zijn bang dat de huizen, die voor grote bedragen zijn gerenoveerd, hierdoor in waarde zullen dalen. De acht tien Hofwegbewoners hopen dat hun argumenten er toe leiden dat de ge meente de vestiging van het bedrijf niet toestaat. 1989 biedt ondernemers weer volop commerciële scoringskansen. Niet alleen omdat de consumptieve bestedin gen gelijke tred houden met een stijgend vertrouwen in een groeiende economie, maar ook omdat,de grote beurs- tentoonstellingen in hun kielzog regionaal veel consumenten over de streep trekken. Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken het hun lezers dit jaar weer extra gemakkelijk om trends, ont wikkelingen en aanbod op de voet te volgen. De speciale advertentiepagina's (vaak met gratis steunkleur) bieden een overzichtelijke en duidelijk herkenbare presentatie van wat ondernemers hun potentiële klanten in dat specifie ke marktsegment te bieden hebben. DOELGERICHT ADVERTEREN BRENGT CONSUMENTEN IN BEWEGING! Verschijning: dinsdag 6 juni SPECIAL INBRAAKPREVENTIE De zomer komt er weer aan. Dat betekent hopelijk veel zon, lekker uitrusten en op vakantie gaan. Maar óók zorgen! Want niets is zo aantrekkelijk voor geveltoeristen, als een verlaten pand. Maak het ze niet gemakkelijkl Laat u informeren door specialisten op het gebied van inbraakpreventie. Zij staan in deze special! Telefonisch opgeven van special-advertenties: 071 1613 93

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11