Weinig steun voor VS van OESO-leden Krachtige weerstand tegen renteverhoging 'We krijgen nooit antwoord op onze vragen Onvrede over handelsbeleid OPEC wil stijging olieprijs beperken VRIJDAG 2 JUNI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 PARIJS (ANP) De Verenigde Staten zijn tijdens de twee daagse ministersconferentie van de 24 rijke industrielan den van de OESO in Parijs wat hun handelsbeleid betreft vrijwel alleen komen te staan. Dit ondanks een eensluiden de compromistekst in de slotverklaring dat "handelscon flicten niet van land tot land moeten worden opgelost maar binnen de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarie ven en Handel)". AMSTERDAM (GPD) - De beurs- introductie van DAF Trucks wordt een groot succes. Banken zijn de af gelopen week overspoeld met in schrijvingen van beleggers. Er zijn - de schattingen lopen uiteen - tot twintig keer meer aandelen ge vraagd dan er beschikbaar zijn. Zo'n 50 procent van de 18 miljoen aandelen DAF, die naar de beurs gaan, wordt geplaatst in de Bene lux, 30 procent in het Verenigd Ko ninkrijk en de rest elders. Vervol gens krijgen de leden van het ban- kensyndicaat hun deel. Die moeten dan beslissen hoe de afgeleide vraag van banken en commissio nairs, die geen deel uitmaken van het syndicaat, zal worden gehono reerd. "Aan de basis zal men zich dan", aldus de Amro-woordvoer- der, "bancair opstellen". Wat zoveel wil zeggen dat de beste klanten van de banken ook het best worden be handeld bij de toewijzing van aan delen DAF Trucks. Beursgang DAF enorm succes Maandag heeft de eerste notering op de effectenbeurzen van Amster dam en Londen plaats. In de zoge naamde 'grijze' handel (officieel: as, if and when issued) werd gisteren 57 gulden voor een aandeel DAF be taald. Dat is een tientje meer dan de uitgifteprijs van 47 gulden. Een woordvoerder van de Amro- bank, de leider van het bankensyn- dicaat dat de plaatsing van de DAF- aahdelen heeft overgenomen, wil echter geen indicatie geven hoeveel keer is overtekend. "Dat zegt ook niets, want het staat vast dat zeer veel beleggers aanzienlijk meer hebben aangevraagd dan ze in wer kelijkheid willen hebben. De ge dachte was: hoe meer aandelen ik vraag, hoe meer ik er krijg". Dat zal bij DAF, in tegenstelling tot indertijd met de verkoop van de DSM-aandelen, niet het geval zijn. Bij DSM had de Staat, als enige ver koper, bedongen dat particuliere beleggers met voorrang moesten worden behandeld. Iedereen die op honderd aandelen DSM had inge schreven, kreeg er 35. Wie meer dan 100 aandelen had aangevraagd, kreeg zelfs uiterst mondjesmaat wat meer toegewezen. Voor de toewijzing van DAF-aan- delen hanteert het bankensyndicaat de regel dat 'de vraag die het meest reëel aanwezig is, zal worden geho noreerd'. Van een gemiddelde klei ne belegger, die ineens pakweg 1000 aandelen heeft aangevraagd, wordt aangenomen dat hij, zoals dat in beurstermen heet, heeft gemajo reerd. Dat wil zeggen dat de vraag naar die 1000 stukken als niet reëel wordt beschouwd. AMSTERDAM Het was de week waarin de Bankraad van de Centra le Bank van de Duitse Bondsrepu bliek gisteren om de veertien dagen weer bijeen kwam om de geld- en kredietpolitiek vast te leggen. Evenals twee weken geleden werd er ook nu overal druk gespeculeerd of het tot een verdere discontover hoging bij onze oosterburen zou ko- door Jan Wagenaar "Dit soort conflicten (de Amerika nen willen dat Japan importbelem meringen voor houtprodukten, sa tellieten en supercomputers binnen drie jaar laat vallen) moeten multila teraal worden opgelost", zei de Ne derlandse minister van economi sche zaken De Korte gisteren na af loop van de vergadering. Washing ton vindt juist dat een dergelijke aanpak van een individueel land bijdraagt tot vrijmaking van de we reldhandel. Niet duidelijk is of Japan tegen de Amerikaanse actie in beroep zal gaan bij de GATT, maar mocht dat gebeuren dan is de kans op uitvoe ring van een uitspraak gering. "Nu kan elk GATT-lid een uitspraak blokkeren en het ligt voor de hand dat de beschuldigde zelf dat doet", schetste De Korte de nog bestaande machteloosheid binnen de GATT. Volgens De Korte zijn de grote onderlinge verschillen in de beta lingsbalansen van de leidende in dustrienaties de oorzaak van de re gelmatig terugkerende protectio nistische uitbarstingen. "Die one venwichtigheden moeten dus wor den aangepakt", zei hij. De Verenig de Staten (met een groot tekort) ko men volgens hem 'absoluut niet weg' met de opmerking dat de over- schotlanden (met name Japan, Westduitsland en kleinere landen waaronder Nederland) door stimu lering van hun economie de kloof maar moeten dichten. "Dat is een drogreden, de VS zelf moeten hun torenhoge dubbelte- kort (handel en overheidsfinanciën) aanpakken, aldus de minister van economische zaken. Zijn collega Ruding (die de OESO-vergadering niet erg spectaculair vond - "ik ver wachtte er al niet veel van") wees er op dat vrijwel alle lidstaten er zo over denken en van mening zijn dat Washington nu werkelijk meer wa pens moet inzetten tegen het tekort, zowel monetaire als fiscale (onder meer bezuinigingen). "Alleen op die manier kan het torenhoge tekort, dat als een zwaard van Damocles hangt boven de al zeven jaar onafge broken economische groei in het Westen, worden teruggedrongen". Nieuw is de ruime aandacht (mede op Nederlandse voorspraak) voor het milieu in het OESO-slotdocu- ment. Om tot duurzame economi sche groei te komen moeten ecoho- mische besluiten worden afgewo gen tegen de milieugevolgen ervan, ook door bedrijven. Technologi sche ontwikkelingen die kunnen leiden tot verminderde belasting van het milieu moeten worden ge stimuleerd. Op energiegebied moet, waar dat nationaal mogelijk is, kernenergie als schone energiepro ducent worden gebruikt. Economie kort Eerste stap IMF zachtere aanpak schuldenlanden WASHINGTON (IPS) - Het In ternationaal Monetair Fonds heeft gisteren nieuwe richtlij nen bekendgemaakt voor het verzachten van de schuldenlast in de Derde Wereld. Het plan be tekent een krachtige steun in de rug voor de plannen die de Ame rikaanse minister van financiën Nicholas Brady eerder lanceer de om de schuldencrisis te be strijden. De nieuwe richtlijn is de eer ste concrete handleiding van het IMF voor het aanpakken van de schuldencrisis. Kopstukken van de Wereldbank waren deze v/eek in Washington bijeen om de plannen te bespreken in het licht van de voorstellen van Brady, waarin voor het eerst door de Amerikaanse regering de mogelijkheid werd geopperd om schulden kwijt te schelden. Het IMF zal schuldenlanden de mogelijkheid bieden om maximaal een kwart van hun krediet bij het Fonds te gebrui ken voor schuldvermindering en nog eens 40 procent voor af betalingen en rentevergoedin gen. In het plan van Brady wordt gesproken over een mo gelijke schuldenvermindering met 20 procent, maar critici bij de Verenigde Naties en ook in Latijns Amerika hebben gezegd dat schuldenverminderingen met 40 tot 50 procent nodig zul len zijn om de schuldenlanden weer op de been te helpen. Leningen Op 1 januari 1993 moeten de voor waarden voor kredietverlening aan consumenten in alle twaalf EG-lid- staten zo doorzichtig zijn dat de Eu ropese verbruiker gemakkelijk kan uitzoeken waar hij in Europa het voordeligst voor een lening terecht kan. Dat heeft de Europese minis terraad in Luxemburg gisteren be sloten. In Nederland is dit als sinds 1984 zo. Werklozen Het aantal werklozen in de Bonds republiek Duitsland is in mei met 90.000 gedaald tot minder dan 1,95 miljoen, zo heeft de Westduitse mi nister van arbeid, Norbert Blüm, bekendgemaakt. Daarmee is het aantal werklozen voor het eerst sinds oktober 1982 onder de grens van twee miljoen gekomen. Tinhandel Voor het eerst sinds drieëneenhalf jaar wordt er op de LME, de Lon- dense Metaalbeurs, weer in tin ge handeld. Op 25 oktober 1985 werd de handel opgeschort en in maart vorig jaar werd de handel stilge legd. De tinhandel werd gestopt omdat de ITC, de Internationale Tinraad (een organisatie van 23 tin producerende en verbruikende) landen geen geld meer had. Ecuador De president van Ecuador, Rodrigo Boija, heeft stakende bus- en taxi chauffeurs gisteren gesommeerd weer aan het werk te gaan. Anders kunnen zij worden gearresteerd en riskeren zij maximaal drie jaar ge vangenisstraf en inbeslagname van hun voertuig. Gisteren ging de sta king zijn vierde dag in. Ziekenhuis De Brabantse onderneming Ardo uit Haaren, gespecialiseerd in medi sche apparatuur en kennis, heeft een samenwerkingsovereenkomst getekend met de UPDK-Polikiniek in Moskou. Doel is de volledige ver nieuwing van dit ziekenhuis, dat ook functioneert als kliniek voor di plomaten en buitenlanders. Tussenpersonen De 875 kantoren van de Nederland se Vereniging van Makelaars in As surantiën en Assurantieadviseurs hebben in 1988 gemiddeld bijna dertien procent meer aan provisies ontvangen. Hun personeelsbezet ting groeide met ruim zes procent. WENEN (Rtr/DPA) De dertien ministers van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) zullen maandag in hun halfjaarlijk se overleg naar verwachting beslui ten om de olieproduktie op te voe ren en de prijsstijging te beperken. Vandaag zijn in Wenen het markt- comité en het strategiecomité van de OPEC bijeen om de voltallige minstersvergadering voor te berei den. De OPEC zal waarschijnlijk besluiten om de maximale produk- tie van 18,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag die voor de eerste helft van dit jaar geldt, te vergroten met met ongeveer anderhalf miljoen va ten per dag. Prognoses van het In ternationale Energie Bureau (IEA) wijzen namelijk op een toename van het verbruik van ruwe olie met 2 procent. De OPEC produceert op het ogenblik ongeveer net zoveel olie Inspraak kamer over werklozen DEN HAAG (GPD) Minister De Koning (sociale zaken) is bereid de Ka mer meer invloed te geven bij het toekomstige beleid ten aanzien van werklozen. Daartoe wil de bewindsman een wetsvoorstel aanpassen om dit beleid in de toekomst tesamen met werkgevers en vakbonden te gaan bepalen. Werkgevers en vakbonden hebben zich echter vooralsnog tegen de voorstellen van De Koning gekeerd. Tot nu toe bepaalt de overheid het beleid ten aanzien van werklozen zelf. De Koning wil in de toekomst het beleid echter overlaten aan een op te richten Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening (CBA). Daarin zou de over heid op voet van gelijkheid moeten samenwerken met werkgevers en vak bonden. De plannen zijn bij de Kamer op een blokkade gestuit. Alle fracties me nen dat de Kamer in de toekomst te weinig invloed kan uitoefenen. Daar naast eist de Kamer meer bevoegdheden van de overheid zelf binnen het CBA om zo het door regering en parlement gewenste beleid af te kunnen dwingen. De Koning zegt nu bereid te zijn zijn standpunt over het beleid dat het CBA zich voorstaat te gaan voeren, vooraf met de Kamer te bespre ken. als vorig jaar en toen zorgde die pro- duktiehoeveelheid voor een sterke daling van de olieprijzen. Om zo'n daling te voorkomen wil de OPEC paradoxaal genoeg geen grote prijs stijgingen meer, zoals begin dit jaar. Want bij zulke prijsstijgingen kun nen afnemende landen besluiten tot een bezuiniging op nun energie-im port en dat leidt weer tot een sterke daling van de olieprijs. Saudiarabië wil in plaats van de richtprijs van achttien dollar per vat een minimumprijs van vijftien dol lar. Als de olieprijs daar boven ligt is elk OPEC-land vrij om voor zijn olie te rekenen wat het wil en - binnen de toegewezen produktiehoeveel- heid - zoveel olie te produceren als het wil. Pas als de olieprijs op de vijftien dollar ligt moeten de afspra ken precies worden nagekomen. Het voorstel van Saudiarabië wordt vrijwel zeker niet overgenomen door de dertien ministers van olie. Een telkens terugkerend pro bleem zal ook nu weer zijn hoe de olieproduktie over de OPEC-landen moet worden verdeeld. Een land als Kuwayt schendt voortdurend de OPEC-afspraken, terwijl een land als Iran ook is gebaat bij een grotere olie produktie. Uitkeringsgerechtigden teleurgesteld over debat met politici DEN HAAG Het tumult breekt pas goed los als WD-Tweede Ka merlid Robin Linschoten op de vraag of er armoede in Nederland heerst, bevestigend antwoordt. Na zijn toevoeging dat 200 gulden voor iedereen erbij desondanks echt niet kan, omdat er dan 150.000 tot 200.000 werklozen bij zouden ko men, is de zaal niet meer te houden. Eenstemmig wordt hij voor kwa jongen, schurk, kapitalist en verra der uitgemaakt. Een man zucht ge laten: "Wat wil je, zo is de politiek toch?" door Runa Hellinga De zaal van het Haagse Amicitia zit bomvol. Er zijn zeker duizend uitkeringsgerechtigden afgekomen op het debat dat FNV en CNV giste ren met vertegenwoordigers van de politiek hadden georganiseerd, in de vorm van een forum waar de po litici de uitkeringsgerechtigden konden vertellen wat die na de ver kiezingen van hen kunnen ver wachten. Niet dat de zaal veel vertrouwen heeft in welke uitspraak er dan ook van achter de parlementaire tafel werd gedaan. Linschoten heeft het pleit in dit gezelschap natuurlijk al bij voorbaat verloren en hij doet dan ook geen moeite de houding van de WD mooier voor te doen dan die is. De onverbloemdheid waarmee hij het WD-standpunt (doorgaan met het huidige beleid van matiging) naar voren brengt, wordt in de zaal nog met enig respect aangehoord. Het boegeroep is tijdens zijn toe spraak veel minder luid dan tijdens de woorden van CDA-fractievoor- zitter Bert de Vries. Diens 'ik ben hier niet gekomen voor applaus, maar om iets uit te leggen' kan maar op weinig sympa thie rekenen. Zijn verhaal over pijn lijke keuzes die nodig waren om de a-sociale ontwikkeling van de werk loosheid in het begin van de jaren tachtig een halt toe te roepen, is aan Een deelnemer aan de bijeenkomst 'Delen in welvaart' onderstreept zijn betoog niet hefige gebaren. De gemoede ren liepen soms hoog op tijdens deforumdiscxissie tussen politici en uitkeringsgerechtigden. (foto anpi dovemansoren besteed. Dat uitke ringsgerechtigden nu kunnen gaan meedelen in de welvaartsgroei, maar dat dat op een behoedzame manier moet gebeuren, kan ook niet op veel sympathie rekenen. En als De Vries er aan toevoegt dat de voorstellen van het CDA geen ver kiezingsstunt zijn, valt hem regel recht hoongelach ten deel. Reëel Eerder hebben FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg en CNV-vooi;zit- ter Henk Hofstede de eisen van de bonden op een rijtje gezet. Herstel van de koppeling het uitkeringsni veau omhoog van 70 naar 75 procent (de zaal vindt 80 procent een reëlere eis) en per 1 juli 200 miljoen extra om de koppeling meteen weer in te laten gaan. Hofstede pleit daarnaast voor verhoging van de kinderbij slag, een CDA-wens die in de zaal niet echt goed valt. Er klinkt nog net geen boegeroep. Stekelenburg kan daarentegen op applaus rekenen met de FNV-ei- sen voor meer werkgelegenheid en een inhaaloperatie om het koop krachtverlies dat werklozen hebben opgelopen ten opzichte van wer kenden weer ongedaan te maken. De politici kunnen vooral met de laatste wens weinig. CDA en WD voelen er helemaal niet voor, maar ook de PvdA'er Thijs Wöltgens noemt het onmogelijk om "in vier jaar ongedaan te maken wat in tien jaar is aangericht". Het enige dat hij de zaal kan beloven, is dat zijn partij in de regering de koers zal voortzet ten die de afgelopen jaren in de op- positiebanken is gevaren. Bovendien wil hij de 200 miljoen per 1 juli graag in de Kamer aan de orde stellen. Of die er doorheen komt, is overigens te betwijfelen. CDA'er De Vries wil niet verder gaan dan een toezegging dat zal worden gekeken of uitkeringsge rechtigden het afgelopen half jaar koopkracht zijn kwijtgeraakt: "In dat geval moet dat worden gerepa reerd". Schimmig De zaal heeft inmiddels schoon ge noeg van de huns inziens schimmi ge beloften op het podium. Het is mooi dat in ieder geval PvdA, CDA en D66 zich voor het herstel van de koppeling tussen lonen en uitkerin gen uitspreken. Maar ze bouwen al lemaal het voorbehoud in dat de loonontwikkeling niet te gek moet zijn en de werkloosheid niet plotse ling moet gaan oplopen. Onder de toehoorders heerst dan ook algeme ne twijfel hoe hard die beloften nu wel zijn. De demotivering over de politiek BEl JRS W E E K De Centrale Banken van Zwitser land, Engeland en Japan waren de Bundesbank al voorgegaan zodat het begrijpelijk is dat de spanning steeg naarmate de donderdag na derde. Maar ook ditmaal waren er signalen dat de Duitse financiële autoriteiten weinig zin hadden zich de wet te laten voorschrijven door de valutamarkt. Dat wil zeggen de speculatiezucht rond de Ameri kaanse dollar. Maar de angst ervoor was overal groot en nam in Engeland zelfs panische vormen aan. Daar geraak te het pond sterling onder enorme druk en daarmede de effecten beurs, omdat een verdere discon toverhoging in navolging van West duitsland de rente in Groot-Brittan- nië weieens op 15 procent zou kun nen brengen. Maar gisteren bleek dat het gezonde verstand in Bonn opnieuw had gezegevierd en ander maal het disconto op het oude ni veau had gelaten. Ook onze Centra le Bank zag nu af van een hoger dis conto en gaf daarmede het Damrak een flinke impuls naar boven. De discontoverhoging in Japan •aarde heel wat opzien. Niet vanwe- ;e het feit zelf want dat was al gerui- ne tijd verwacht en de effecten beurs van Tokio reageerde er ook nauwelijks op, maar wel het besluit in het niveau een wijziging te bren gen want dat hield een verhoging in van driekwart procent tot 3,25 pro cent. De eerste verhoging sinds 1980. Door de hausse voor de Ame rikaanse dollar kwam de Japanse yen steeds meer onder druk te staan. Tegenover de Japanse munt betekende de prijs van de dollar de ze week zelfs een top van 18 maan den. Die hausse was opnieuw het mys terie van de week. Het leek: er zelfs even op dat de prijs ditmaal in Am sterdam zou oplopen naar de 2,30 gulden nadat vorige week vrijdag op een koers van 2,23 gulden was gesloten. Zelfs de meest ingrijpen de interventies van zowel de Japan se als de Amerikaanse Centrale Banken daarbij gesteund door en kele Europese, konden de dollar maar met moeite in bedwang hou den. Toch is de aanhoudende vaste stem ming van de Amerikaanse dollar niet helemaal als een verrassing uit de hemel komen vallen. Hij heeft fundamenteel op de eerste plaats te maken met de indruk en het ver trouwen dat de nieuwe Amerikaan se regering erin zal slagen zowel het gat op de begroting als in de buiten landse handel te dichten, althans aanzienlijk te verkleinen. Technisch kreeg de dollar in mei steun door de herrie in China die een enorme kapitaal van Hongkong uit die stad deed wegvluchten. Nu het er naar uitziet dat de harde lijn in de Chinese Volksrepubliek de overwinning heeft behaald, is de kans gestegen dat kapitaalkrachti ge kringen in Hongkong hun ver trouwen in de toekomstige samen smelting van deze stad met China in 1997 hebben verloren en blijvend hun rijkdommen naar Amerika gaan overhevelen. Dit zou een nieu we fundamentele steun voor de Amerikaanse munt kunnen beteke nen. De effectenbeurs van Hong kong bleef ook deze week uiterst nerveus en in dalende richting zo dat alle stijging van dit jaar is weg gevaagd. Het verlies sinds het stu- dentenoproer in China loopt nu naar de 20 procent. Het was voor het internationale effectenbeurswezen weer geen ge makkelijke week. Afwachten was het parool, zodat de massa van be leggers zich grotendeels afzijdig hield. Daarbij kwam dat Wall Street maandag nog gesloten was door een feestdag en ook Londen niet werkte door een bankvakantie. De door de computers beheerste ver- en aan koopprogramma's brachten nog wat leven in de brouwerij, maar dat had een heel wisselend effect op de koersontwikkelingen. In Wall Street werd bovendien nog ge wacht op de conjunctuur-barome ter die woensdag met het overigens verwachte patroon bekend werd en op de werkloosheidscijfers over mei die vrijdag werden gepubli ceerd. In Amsterdam was het een saaie week. De handel klaagde steen en been en noemde een aantal dagen verloren tijd. Dit in tegenstelling tot de eerste vier maanden van dit jaar waarin het beursleven bloeide als nooit tevoren. Maar nu was het doll arbeloop het kompas waarop werd gevaren. Vooral de internationals waren daar in hun gedrag de afspie geling van. Toch overheerste bij de beurshandel de indruk dat de Am sterdamse aandelenmarkt zich uit stekend heeft gehouden in de rente slag en nauwelijks schade heeft op gelopen. Ook deze week kwamen zelfs weer nieuwe koerstoppen voor en wist het algemene beurscijfer nog enkele malen een recordstand te be reiken zoals sinds de beurskrach van oktober 1987 niet meer is voor gekomen. Kenmerkend voor de hausse voor meer lokale aandelen wist deze index zelfs vier punten aan te trekken. Vijf procent in beurswaarde trokken Nutricia, Vol- mac, Gamma en de Telegraaf aan. Van de hoofdfondsen was Hoog ovens vijf procent hoger, evenals DSM. Op de parallelmarkt trok Groenendijk 10 procent aan. De Eu ropese optiebeurs zette in totaal voor 197.000 contracten om tegen 223.000 in de voorgaande werk week. De olies waren nummer één gevolgd door Hoogovens. De mees te belangstelling bleef evenwel be staan voor de indexopties. is zonneklaar. "Niet stemmen", roept een man boos. "We krijgen toch nooit antwoord op de vragen die we hebben", stelt een uitke ringsgerechtigde die namens de zaal in het forum zit, mismoedig vast. "Hier, ik heb nog drie vragen, mijn buurman nog een hele was lijst, en we zijn al aan het eind van de bijeenkomst". En dan komt de knellende vraag van een derde forumlid: zijn de poli tici er eigenlijk wel van overtuigd dat er armoede is in Nederland. Ja, dat zijn ze, alle vier. De zaal koopt er niets voor. Zoals forumleider Wil lem Breedveld (journalist bij Trouw) eerder al constateerde: "Al le politici die hier zitten, zijn er stuk voor stuk van overtuigd dat ze het beste met de uitkeringen in Neder land voor hebben. Waarom lukt het ze dan niet, de mensen daar ook van te overtuigen?". Overigens heeft minister De Ko ning van sociale zaken gisteren aan de Tweede Kamer weten 'voorals nog geen aanleiding te zien' maatre gelen om de koopkrachtdaling van 0,2 procent van ongeveer 10.000 huishoudens waar niet meer dan het minimumloon binnenkomt goed te maken. Dat schrijft de mi nister in een gisteren aan de Tweede Kamer verstuurde brief. De Tweede Kamer had bij de Al gemene Beschouwingen in het na jaar van 1988 gevraagd om een koopkrachtbeeld in het voorjaar van 1989. Hij wijst er op dat de Ka mer zich met het verzoek om een koopkrachtwaarborg vooral richtte op bejaarden en overige uitke- nngstrekkers. Die zullen er, on danks de wat hogere inflatie dan vo rig najaar was geraamd, niet op ach teruit gaan. Een specifiek op minimumloners gerichte reparatiemaatregel is niet mogelijk zonder wetswijziging, al dus De Koning. Bovendien gaat het om een kleine groep mensen die in samenstelling snel veranderd en de uitvoeringskosten ervan zouden in geen verhouding staan tot het be perkte bedrag dat er mee gemoeid zou zjjn. Weer geen AD ROTTERDAM (GPD) - Acties van de redacteuren van het Al gemeen Dagblad hebben ertoe geleid dat er vanmorgen weder om geen AD is verschenen. De directie van uitgever NDU wei gert in te gaan op de eis van de redactie voor een dertiende maand. Dat komt neer op een loonsverhoging van 8,5 percent. Ook de journalisten van NRC Handelsblad eisen een dertien de maand. De ondernemings raad van het Brabants Nieuws blad (een zelfstandige NDU- dochter in Roosendaal) heeft steun betuigd en aangedrongen op hervatting van het overleg. NRC Handelsblad rolt vanmid dag wel van de persen. Dan zal ook de NRC-redactie besluiten over het lot van de zaterdag krant. Het Algemeen Dagblad komt die dag wel uit, maar zon der bijlage. De beide 'kopbla den' van het AD, de Rijn en Gouwe en De Dordtenaar ver schenen vanmorgen met nood- edities, hoofdzakelijk gevuld met streeknieuws. Kamer: minder U s sell neervisser ij DEN HAAG (GPD) - Alle fracties in de Tweede Kamer ondersteunen de maatregelen van minister Braks (landbouw en visserij) om de IJssel- meervisserij met 50 procent te ver minderen. De maatregelen gelden vanaf vandaag voor voorlopig drie jaar gelden en hebben de steun van de IJsselmeervissers. Minister Braks zei in de Tweede Kamer dat de kleine vissers die in fi nanciële problemen komen, wor den ondersteund door het ministe rie van sociale zaken. Zij kunnen een beroep doen op de zelfstandi- genregelingen van dit ministerie. De maatregelen zijn genomen om voor het herstel van de visstand. Het gaat hier voornamelijk om de aal, de baars en de snoekbaars. Al enkele jaren geleden had de minis ter het plan om de visserij op het IJsselmeer voor 75 procent terug te schroeven. Dit ontmoette veel ver zet van de honderd IJsselmeervis-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7