Producenten blij met komst commerciële tv PAGINA 22 VRIJDAG 2 JUNI 1989 programmatische samenwerking overeen gekomen is.' Volgens Rob de Boer (Rob de Boer Productions) - producent van onder meer 'Countdown' - is de komst van de commerciële stations alleen maar toe te juichen. 'Het werkt omzetverhogend. Meer afnemers is goed voor de continuiteit van ons bedrijf en voor de werkgelegenheid. Wij moeten nu op korte termijn al 40 tot 50 mensen extra aantrekken om alle programma's te kunnen maken.' Dat de Hilversumse omroepen de laatste tijd steeds minder geld hadden om programma's te laten maken, heeft De Boer niet uitsluitend negatief ervaren. 'Je moest je produkties economischer plannen, met minder geld inventiever omgaan en dat zag ik wel als een uitdaging.' Han Peekei (Peekei/Stip Productions) noemt de nieuw ontstane situatie in omroepland 'een hemel op aarde'. 'Zowel in Hilversum als bij de commerciële omroepen is de waardering voor goeie ideeën alleen maar toegenomen. Vroeger moest je bij wijze van spreken beleefd aankloppen en nu wordt de deur yoor je open gedaan.' DEN HAAG (GPD) - Hoe groot de omzetstijging van de onafhankelijke tv-producenten, dankzij de komst van TV 10 en Radio Télë Veronique (RTV), zal zijn is op dit moment nog moeilijk te voorspellen. Duidelijk is in elk geval wel dat de producenten zeer te spreken zijn over de grote veranderingen binnen het bestel. De werkgelegenheid in de bedrijfstak neemt fors toe, de vraag naar programma's stijgt gigantisch, de besluitvaardigheid bij de Hilversumse omroepen wordt opeens groot en men hoort de kassa's alom rinkelen. Hot gaat goed met Harry Muskee en de .aartsvader' van de Nederlandse bluesmuziek is daar eigenlijk zelf ook wel een beetje verbaasd over. „Het trekt weer wat aan, ja", zegt de 47-jarige, licht kalende Assenaar. „We doen de laatste tijd behoorlijk wat optredens ener zijn drie platenmaatschappijen geïnteresseerd in een nieuwe plaat". Aardige bijkomstigheden nu ,Cuby' Muskee dit jaar zijn zilveren bluesjubileum viert. Ter gelegenheid daarvan verschijnt aan het eind van het jaar een boek van zijn hand met het verhaal van zijn leven vanaf het moment in 1964 waarop hij besloot de muziek serieus te gaan aanpakken. en zijn maten van destijds, in het kader van de revival-golf hoeven we echter niet te rekenen. „Ik heb wel aanbiedingen gehad, bijvoor beeld om mee te gaan doen aan Goud van Oud van Veronica. Maar ik voel daar niets voor, ik vind het zelfs wat goedkoop. Ik ben een muzikant en muzikanten ontwikkelen zich. Dan moet je niet, omdat het toevallig meer centen oplevert, steeds maar weer die oude nummers blijven spelen". Om die woorden kracht bij te zetten vertelt hij dat hij, op ëén exemplaar na, geen van de oude Cuby-platen meer in huis heeft. Daarom ook is wat Muskee nu met zijn band doet voor een groot deel duidelijk anders dan het ou de CB-werk. „We gaan nu verder dan wat ik vroeger speelde. We proberen nu ook wat meer jazz- dingetjes te integreren, wat funk en wat New Orleans-achtige ge luiden. Je blijft wel de blues als* basis gebruiken, maar het hoeft niet per se om die twaalf maten te gaan die je in de blues altijd te genkomt. En dat maakt het voor mij ook leuk, want ik zie me niet jaar in jaar uit die oude dingen spelen. Toch worden in de optredens van de band Muskee die ,oude dingen' niet helemaal afgezwo ren. Nog vaak klinkt zo'n oude, traditionele blues en hier en daar zelfs een, zij het bewerkt, Cuby- Op het podium is Muskee nog nauwelijks veranderd. Hij is nog verbazingwekkend goed bij stem en beweegt zich nauwelijks. En als dat een keer wel gebeurt, dan ziet het eruit als het dansje van een enorme, oude, bruine beer. Veel plezier „Spelen met deze band geeft mij ontzettend veel plezier. Het zijn mensen die denken zoals ik, zijn zoals ik ben, al ben ik dan wat ou der. Ik denk ook niet dat leeftijd zo telt in de muziek, kijk maar naar B.B. King, of John Lee Hooker. En de Stones die zijn ook nog een stuk ouder dan ik ben. Ik vind het ook eigenaardig dat mensen alleen muziek apprecië ren van mensen die jonger zijn en die met een bepaalde stroming te maken hebben. Maar ik denk ook niet dat bluesmuziek en jazz echt veel te maken hebben met popmuziek. Ik denk dat het toch meer cultuur is, meer kunst en minder uiterlijk vertoon. Het zwaartepunt ligt toch meer op de muziek". Als alles naar wens verloopt komt dus eind dit jaar het boek over Muskee en zijn muziek uit. De presentatie wordt waarschijn lijk gecombineerd met een mani festatie in Vredenburg, met aller lei muzikanten waarmee hij ooit heeft gespeeld. „En misschien komt tegelijkertijd ook de nieuwe elpee uit, dat zou commercieel ge zien wel mooi zijn", aldus Mus kee. Ook een blueszanger leeft niet van muziek alleen. Harry Prins (Belbo): 'Met de komst van TV 10 en RTV is er een steen in de vijver gegooid. Door de impasse waarin de Nederlandse omroep was geraakt was de besluitvaardigheid bepaald niet groot te noemen. En dat is voor onafhankelijke producenten geen prettige situatie. Plannen werden vaak op de lange baan geschoven en dat is, met name bij dramaseries die toch al gauw een produktietermijn van twee jaar hebben, een vervelende zaak.' Of er door de komst van TV 10 en RTV meer financiële ruimte komt bij de Hilversumse omroepen moet volgens Prins nog worden afgewacht. 'Maar ze hebben, door de gaten die in de programmering vallen, meer programma's nodig en dat is voor ons natuurlijk altijd prettig.' Met de commerciële stations heeft Belbo 'voorlopige contacten'. Over de inhoud daarvan wil Prins nog niets kwijt. 'De plannen zijn nog niet echt concreet in die zin dat er al een In hët bedrijf van Peekei werken op dit moment veertig mensen in vaste dienst. Om de programma- aanvraag te kunnen bijbenen verwacht hij aan het eind van dit jaar honderd mensen in vaste dienst te hebben. 'Onze filosofie is: investeer in personeel en knov how. Studio's en apparatuur kun je ook elders huren.' In de toekomst, zo kondigt Han Peekei aan, zal zijn bedrijf zich veel meer dan nu het geval is op het produceren van drama toeleggen. 'Er zijn in Nederland veel menser met talent, maar mensen met daarbij ook veel ervaring zijn vrij schaars. Los van de eventuele zendtijduitbreiding in Hilversum komen er straks, op jaarbasis, 10.000 tv-uren bij. Onze grootste zorg bij zo'n uitbreiding is, of er nog wel de nodige kwaliteit is op te brengen.' De contacten met de omroepen, zegt Peekei, zijn de laatste maanden veel intensiever geworden. 'Men wil zeer snel tot zaken komen. Waar vroeger drie maanden of langer gewacht moest worden eer een zaak kon worden afgehandeld, gebeurt dat nu soms in een paar dagen. De slakken zijn hazen geworden. Kijk, de omroepen hebben in het verleden wel moeite gedaan om hun informatie-afdelingen overeind te houden, maar de sectoren jeugd en amusemnt hebben ze wat verwaarloosd. Dat moet nu in korte tijd worden rechtgetrokken worden'. Ook Han Peekei is met TV 10 en RTV in gesprek, maar wil er nog niet veel over kwijt. Evenals trouwens John de Mol (producent van o.m. 'Doet ie 't of doet ie 't niet die nu 65 werknemers heeft, maar er aan het eind van het jaar minimaal tien tot vijftien meer kan gebruiken. door Hans Janssen Harry Muskee: 'aartsvader van de Nederlandse bluesmuziek (foto GPD) HENGELO Die beslissing was het begin van een merkwaardige carrière, vol hoogte- en diepte punten waarover een paar jaar ge leden ook al eens een documen taire met de titel De Legende ge maakt werd. Na een jaartje ol twee waarin Cuby and the Blizzards vooral regionaal bezig waren, ging het heel snel. Veel op tredens, hitparade-noteringen, el- pee's die goed verkochten en nog Dit 'detail' wordt nog steeds graag gebruikt in verhalen ovei Muskee. Het past immers perfect in het beeld van de bluesmuzi kant. De hoofdrolspeler lacht als een Drentse boer met kiespijn als het onderwerp ter tafel komt. „Ach", klinkt het, „het hoort ei nu eenmaal een beetje bij. Een vrouw wil graag aandacht en dat botst als je de hele dag met mu ziek bezig bent, zoals ik". Vrijwel nooit, aldus Muskee, heeft echter de gedachte gespeeld om ermee op te houden. Zelfs van heimwee was volgens hem geen sprake. „Ik heb zelf nooit het ge voel gehad dat er wat veranderd is, waarschijnlijk omdat ik toch bijna altijd ben blijven spelen. Ik hou van die muziek en dat is ook de reden waarom ik nog steeds speel. Als ik niet van de blues zou houden, ja, dan had ik afge haakt". Steeds beter Dat gebeurde echter niet. Na Red White and Blue kwamen de Harry Muskee Band en de Muskee Gang en, terwijl het grote publiek hem inmiddels bijna was vergeten, ging het langzaam weer steeds be ter. Toen de belangstelling voor de blues, net als voor veel andere muzieksoorten uit de sixties, toe nam bleek de aartsvader' er nog steeds te zijn. Op een terugkeer van Muskee meer optredens, in binnen- en buitenland. Ooit stonden ze mei groten als Van Morrisson, Alexis Korner en Eddie Boyd op het po dium. Muskee en de Blizzards ston den jarenlang aan de top. De groep hield het, met diverse per soneelswisselingen, zo'n negen jaar vol. „Daarna heb ik een tijd lang helemaal niets gedaan. Ik had een jaar of acht aan een stuk gespeeld en wilde alleen maar sla pen". Wat daarop volgde waren de zeven magere jaren'. Red, White and Blue heette de band waarmee Muskee toen op pad ging, tegen zijn zin. „Het werd ons een beetje opgedrongen", vertelt hij met te genzin over die periode, een tijd waarin hij zijn vriendin verlooi aan een van de gitaristen van de band. Vriendelijk en geduldig pose ren prins Char les, zijn echtge note Diana en hun twee zoon tjes William en Harry voor de fotograven. Zij 'verrasten' het koninklijk ge zin tijdens een fietstochtje op de eerste dag van haar va kantie op de Scilly Eilanden. (foto ANP) Han Peekei: deuren gaan open. Vrouwenhandel In China worden op uitgebreide schaal vrouwen verkocht. Vol gens het Engelstalige dagblad China Daily zijn de afgelopen tijd duizenden vrouwen ontvoerd om voor hoge geldbedragen als echt genote te worden verkocht aan vooral alleenstaande boeren. De handel concentreert zich volgens de krant op de provincie Hebei, waar al zo'n 5.000 vrouwen zouden zijn verkocht voor bedra gen tot 5.000 yuan (zo'n 3.000 gul den). Voor de honderden mensen die bij de illegale praktijken be trokken zijn betekent de vrou wenhandel een onuitputtelijke inkomstenbron, aldus de krant. Vaticaanse PTT Paus Johannes Paulus. II reist de komende dagen niet naar Zwe den, maar naar Schwaben in het zuidwesten van de Duitse Bonds republiek. Zo denkt althans de Vaticaanse PTT. Op een postze gel ter gelegenheid van het be zoek van de paus aan Scandinavië is namelijk een fout gemaakt, wat de waarde voor verzamelaars on getwijfeld aanzienlijk zal verho gen. In de Latijnse tekst, die een portret van de paus omgeeft, staat in het Nederlands vertaald: „Jo hannes Paulus II bezoekt Noor wegen, IJsland, Finland, Dene marken en Schwaben". In plaats van het Latijnse woord 'Svetia' (Zweden) is het woord 'Svevia' (Schwaben) gebruikt. Bloeddorstig Een naar de naam „Tiddles" luis terende forel is verbannen uit een Brits aquarium, nadat zij in een naburig bassin was gesprongen en daar zes piranha's verslond. Directrice van het aquarium in de plaats Watchet, Sarah Griffiths zei dat de scherpgetande piran ha's geen partij waren voor de ruim 4 kilo wegende Tiddles. Vol gens haar verslond de forel 6 van de 17 trekpleisters van haar aqua rium, voordat zij uit het bassin kon worden gevist. „Gezien de prijs van zo'n 30 gulden per pi ranha, genoot Tiddles een prijzig Bijna 1000 kadetten Amerikaanse Luchtmacht Aca demie in de staat Colombia wa ren gisteren in het Falcon-sta- dion verzameld om het feit te vieren dat ze waren geslaagd. Traditioneel onderdeel van de viering was het -gezamenlijk in de lucht gooien van hun petten. (foto AP) de meest verscheurende zoetwa tervissen van de wereld, wat niet wegneemt dat ze waarschijnlijk enorm zijn geschrokken van de grootte van Tiddles. De kleine pi ranha's wisten niet wat hen over kwam toen die grote forel zo maai ineens in hun bassin sprong. F* K TERWIJL HET PRECIES HETZELFDE IS

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 22