'Onze moeder luistert graag naar onze liedjes' Amusementswaarde ontbreekt bij opera 'De Materie' Kleurrijke Molière van gymnasium KUK-UIT Exposities Concerten Theater VRIJDAG 2 JUNI 1989 KUNST PAGINA 21 Gebroeders Stoof in Leids Korte Stukken Festival Twee van de drie broers Stoof: Arie en Dick van Teylingen. 'Zoals alle Hollandse jongens zijn Jaap, Arie en Dick Stoof dol op aardappels schillen, bonen haren en zingen. Thuis doen zij dat aan de keukentafel. Voor hun moeder zingen ze dan verdrietige en een enkele keer zelfs vrolijke liedjes'. Dit is de manier waarop de in Leiden woonachtige gebroeders van Teylingen uit Boskoop zichzelf omschrijven. Het drietal zal vanavond te zien zijn op het 'Korte Stukken Festival Leiden' (KSFL) dat voor de vijfde keer wordt gehouden. door Moniek Bluyssen LEIDEN Al bijna hun hele leven zingen de drie broers en bespelen zij instrumenten. Jaap en Arie de gi taar en Dick de trompet en andere blaasinstrumenten. Aanvankelijk zongen zij vaak liedjes van de radio, tewijl ze bezig waren met huishou delijk werk. Later schreven zij ook zelf teksten over gebeurtenissen uit hun leven. Met name over hun in middels overleden broer Herman die op zee voer, en over de rest van de familie en vriendinnetjes. "Onze moeder luistert graag naar onze liedjes ook al werd ze daardoor aan bepaald dingen herinnerd", vertelt Arie. De artiestennaam die de broers zichzelf hebben gegeven, komt niet zomaar uit de lucht vallen. Dick: "Het is een korte naam, het klinkt gezellig, huiselijk, ouderwets en de gelijk. Wat we doen is ook ambach telijk. Spelen en zingen onder bege leiding van gitaar, mondharmonica en trompet". In 1983 trad het drietal voor het eerst op. Zij gingen toen met een koor naar Maastricht. Door de orga nisatie werd gevraagd of er ook in kleine groepjes kon worden opge treden in cafés. Het drietal greep die kans en speelde kort daarop in een Maastrichtse café. In eerste instan tie voelde het daar aanwezige pu bliek zich niet aangetrokken tot de levensliedjes die zij zongen. Maar bij het spelen van vertaalde num- (foto Wim Dijkman) mers van Cliff Richard en Buddy Holly liep het publiek warm. Na dat eerste optreden werden de broers vaker gevraagd voor optredens bij bruiloften en introductieweken voor studenten. Nu dus op het Leids Korte Stukken Festival. Dit festival wordt sinds juni vorig jaar elke drie maanden gehouden. Iedereen die belangstelling heeft kan tijdens deze festivals optreden. Minimaal 5 minuten en maximaal 20 minuten. De organisatie (be staande uit een samenwerkingsver band tussen theater Imperium en stichting Plot) probeert de pro gramma's zo gevarieerd mogelijk te houden. Cabaret, toneel, dans, zang en film zijn aspecten die aan bod ko men tijdens de festivals. Van tevoren wordt weliswaar eer selectie gemaakt uit de groepen die zich opgeven. "Maar we zijn daai erg voorzichtig mee. Bij een strenge selectie help je het onverwachte om zeep. Het komt voor dat het publiek heel enthousiast is over iets waar de organisatie bij twijfelde", zegt Mar tin Hooymans een van de organisa toren van het KSFL. Uitverkocht Hooymans is met zijn vijfde festival bezig.: "Voorlopig hebben we al ge noeg mensen om nog drie festivals te kunnen houden". Het is afhanke lijk van het enthousiasme van zowel het publiek, de organisatie en het aanbod of het KFSL voorlopig nog blijft voortbestaan. De belangstel ling is tot noch toe erg groot ge weest. "De zaal was voortdurend uitverkocht", aldus Hooymans. Vanavond treden op: de theater groep 'Clematis, cabaretier Dennis Blansjaar, Clara Smit, de groep 'Cross your Heart', de dichter Wil lem O' Brand, de vijf-mans-formatie 'Lenny' en de gebroeders Stoof. De presentatie wordt verzorgd door Roeland Segaar en Har Torike. Het festival heeft plaats in micro theater Imperium en begint om 20.30 uur. De volgende festivals worden gehou den op 6 oktober, 12 januari en 20 april. Belangstellenden die mee willen doen kunnen contact opnemen met Hans Opening Holland Festival Holland Festival: 'De Materie' van Louis An- driessen en Robert Wilson door De Neder landse Opera met medewerking van het Ne derlands Kamerkoor en het Materie-orkest. Dirigent Reinbert de Leeuw. Decors en re gie Robert Wilson. Kostuums Frida Parmeg- giani. Choreografie Suzushi Honayagi. Ge zien in het Muziektheater op 1 juni. AMSTERDAM De eerste naoorlogse Bayreuther Festspiele en het in 1952 verschenen boek 'Opera als drama' van Joseph Kerman markeerden beide op ei gen wijze het begin van een nieuw tijdperk. In brede kringen drong het besef door dat opera meer was dan mooie muziek die visueel begeleid werd door een toneel, waarop wel een verhaal werd uitgebeeld, maar waaraan elkee dramatische kracht ont brak. Ruim een kwart eeuw later lijkt de wijzer naar het andere uiterste door te slaan. Nadat de ontdek king van het drama soms zelfs ge leid had tot een dictatuur van de regisseur, komen we nu steeds meer in de ban van een abstract muziektheater waarin het drama juist ontbreekt. Daartoe behoort ook 'De materie' van Louis An- driessen, in nauwe samenwer king met Robert Wilson. Vier los se onderdelen die zowel geza menlijk als afzonderlijk elke dra matiek missen, vormen samen, aldus het programmaboek, een il lustratie van de manier waarop de geest omgaat met de materie. Deel één bevat teksten uit de 16e en 17e eeuw over scheepsbouw en materie, deel twee een be schrijving van een visioen van de middeleeuwse mystica Hade- wych, deel drie heeft betrekking op de abstracte schilderkunst van Mondriaan, en deel vier bestaat uit citaten van de poëzie van Kloos en een toespraak van Marie Curie tot haar gestorven echtge noot. Van muziekdrama is geen sprake, van opera dus ook niet, maar wel van een "muzikaal essay met theatrale illustraties" in een abstract vierluik over het functioneren van de menselijke geest. Helaas komen ook die illustra ties nauwelijks uit de verf en blijkt de diepzinnigheid van het essay vooral uit pretentieuze Nederlands boek in Zuidafrika uit handel JOHANNESBURG (ANP) - De po- litie van Zuidafrika heeft de afgelo pen week in het hele land invallen gedaan in boekhandels om het boek 'Culture in another South Africa' in beslag te nemen. Het boek doet ver slag van een grote conferentie van Zuidafrikaanse kunstenaars in 1987 in Amsterdam, onder redactie van Willem Campschreur en Joost Di- vendal, beiden Nederlanders. David Philip, de uitgever die 'Cul ture in another South Africa' in Zuidafrika verspreidt, vertelde dat de politie gisteren ook bij hem huis zoeking had gedaan en de exempla ren die hij nog in voorraad had mee heeft genomen. De politie heeft boekwinkels in heel Zuidafrika doorzocht en de boekhandelaren óf verteld dat zij het boek van de planken moesten halen en dat zij het niet meer moch ten verkopen öf de boeken in beslag genomen op grond van de Wet op de Binnenlandse Veiligheid", aldus Philip. 'De ingebeelde zieke' van Molière. Door SKIAS, toneelvereniging van het Stedelijk Gymnasium. Regie: Coos Houwing. Gezien op 1 de Leidse Schouwburg. Vanavond aldaar opnieuw. LEIDEN - Mensen die nog twijfelen aan het be staansrecht van het, gymnasium in de moderne maatschappij zouden vanavond naar de Leidse Schouwburg moeten gaan, waar de toneelvereni ging van het Stedelijk Gymnasium haar visite kaartje afgeeft. Want de tekstgevoeligheid, die bleek uit het spel van alle leerlingen gisteravond, kan alleen tot een dergelijk niveau gebracht wor den, als men reeds jong de bestudering van (oude) talen ter hand neemt. Het spelplezier straalde gisteren van alle gezich ten af, tijdens de uitvoering van Molière's blijspel 'De ingebeelde zieke' uit 1673. Het stuk handelt over Argan, de ingebeelde zieke, die niet alleen een dagtaak heeft aan het koesteren van zijn 'ziek tes' maar ook zijn dochter tegen haar wil aan een aankomend arts wil uithuwelijken. Molière neemt zichzelf, verrassend, ook nog even op de hak, naast Argan en de prietpraat van de medische stand. Daarnaast is er op de juiste momenten ruimte voor muziek. Het extra aanzetten van een rol, dat zo kenmerkend is voor het middelbare school-toneel, was gisteren niet storend. Overdaad schaadde niet, maar vergrootte de komische effecten, die de hoogtepunten van het spel vormden. Bij de voor bereidingen moeten de leerlingen wel bijna hun nek gebroken hebben over de zinsconstructies en woordkeuze, die Molière (in de vertaling van Ger- rit Komrij?) hen in de mond legde, maar ze lever den uiteindelijk geen problemen voor hen op. Eigenlijk zou ik iedere leerling even moeten noemen, maar omdat me de ruimte ontbreekt toch een keuze: Annelies Kortmann als Angèlique (dochter van Argan) was onverstoorbaar in haar spel, ongeacht de tekst die ze sprak, en daardoor vertederend. Ties Molenaar (dokter Purgon) had als benjamin de grootste mond, wat heel komisch was. Herco Lim (Béralde, broer van Argan) speel de met een voor Nederlandse begrippen zeer na tuurlijke dictie. De dankbaarste rol werd, naast de onvolprezen Reinder Peek (Argan), gespeeld door Suzanne Ekel, tevens praeses SKIAS. Zij vertolk te de dienstmeid Toinette zo temperamentvol, dat Mien Dobbelsteen nog wat van haar kan leren. Regisseur Houwing moet eveneens geprezen worden voor de kleurrijke kostuums, die net zo contrasterend waren als de karakters. EMIEL FANGMANN Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, dubbelexpositie: 'Revolutionair geld' en 'Schepen met geld', t/m 4/6; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat, Turkana, de herders van Noordwest Kenia', t/m 27/8; 'Afghanistan, een nieuw Stedelijk Museum De Lakenhal - Oude Sin gel 28-32, 'Leiden in gaslicht', een stad in verandering 1800-1900, t/m 4/6; di t/m za 10-17, zo 13-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. 10-16 uur. t/m 30/6, 3 14-18 u Signaal, Studio voor vormgeving Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 uur, za. 12-17 uur. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Expositieruimte Caecilia - Caeciliastraat 18, linosneden van Coccie van Duyn, tekenin gen van Marjolein Groustra, poèlische land schapscollages van Arna Loonstra en teke ningen en olieverfschilderijen van Alex Ver- duyn, t/m 5/8. Timmerman Timmerman - Botermarkt 9, Intermezzo - Haarlemmerstraat 226, Stich ting De Idee met natuurfoto's uit de directe omgeving van Leiden, tot 1/7; ma 13-18 uur, di t/m vr 11-18 uur, za 11-17 uur. Praktijk Bos - Morsweg 18, Coby Wieringa- Bus met gemengde technieken op papier, tot eind juli; ma 15-17 uur, ma en wo avond 19.30-22 uur. Fotogalerie 'De Kleine Klup' - Nieuwe Rijn 1 recent werk van Taco Anema onder de titel 'Foto's', t/m 22/6; ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 uur. 'Galerietje' - Utrechtse Veer 28, tekeningen, monoprints en grafiek van Ria Koot en Mar- tine Spierenburg, t/m 4/6; di 18-21 uur, wo t/m zo 13-17 uur. Galerie Stelling - Burgsteeg 14, beelden van Joris Wille, van 2/6 (20 uur) t/m 25/6; wo t/m zo 12-18 uur. Hillegom Kunstgalerij 'Catharina' - Meerstraatprome nade 12b, expositie van stockwerk: Nic Jonk, Bernard Larcher, Jas en Ans Wortel, t/m juni; di t/m vr 9-18 uur, za 10-17 uur, zo 9/4 14-16 uur. Leiderdorp Verpleeghuis 'Leythenrode - Hoogmadese- weg 55, aquarellen van Riet Spaas, t/m 7/6; dag. 10-20 uur. Gemeentehuis - Statendaalder 1, Paul Ovink met tempera of acryl op paneel en aquarel, t/m 26/6; ma t/m vr 8-17 uur, wo 18.30-20 uur. Noorden Hotel-restaurant 'De Watergeus - Simon van Capelweg 10, L.A. Clarenburg expo seert unieke foto's van het Nieuwkoopse natuurgebied, tot 19/6; dag. vanaf 10 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling 'Nederland m Bedrijf - Handel in Rijnsburg', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - positie 12 leden van Leidse Kunstenaars vereniging Ars Aemula Natura, van 3/6 (16 uur) t/m 25/6; wo t/m zo 14-17 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Sofie Smeenk en Hans Hermsen met aquarellen en Clazien Juffermans met beelden, t/m 22/6; di 19-21 uur, wo 10-12 uur, wo, do, za en zo 14-16 uur, Kleurthema werkkamer: geel/groen t/m eind mei. Galerie Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Janny Endstra-Docters kleuretsen en collages, Mariani t/m 22/6; di 19-21 u a 11-16 uur. Wassenaar Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, Cobi Klassiek Het Leids Kamerkoor treedt v Taffehzaal van het Museum van Oudheden op. Er zullen madrigalen over liefde en dood van Claudio Monteverdi worden uitgevoerd. De leiding berust bij Ton Beckers. Aanvang 20.30 uur. De cnristelijke oratoriumvereniging Excel sior geeft vanavond een concert in de Lei- derdorpse Dorpskerk. Behalve twee com posities van Felix Mendelssohn Bartholdy zal de Messa di Gloria van Giacomo Puccini worden uitgevoerd. Als solisten treden op de sopranen Tineke van der Klooster en Loes Bottemanne, de tenor Anton Tromme len en de bas Henk van den Brink. Het Am sterdams Begeleidingsorkest verleent me dewerking. Jos Schohaus is de dirigent. Aanvang 20.15 uur 1 De Haarlemse organist Albert de Klerk be speelt vanavond het orgel van de Hoogland se kerk. Op helpprogramma staan werken Francisco Peraza, Juan Cabanilles, Georg Böhm, Benedetto Marcello, Domenico Scarlatti en Joh. Seb, Bach. Het is het eer ste concert uit de K&O-serie Zomer-Orgel- Een koren- en korpsenfestival zaterdagmid dag en -avondmorgen in het Rijnlands Lyce um in Oegstgeest. Er doen o.m. koren uit Leiden (Vocalei en Emoena), Alphen a.d. Rijn (Sionskoor en Laozi) en Aarlanderveen (De Lofstem) mee. Wat de korpsen betreft is o.m. Arti et Religioni uit Alphen a.d. Rijn van de partij. Het festival duurt van 14.00 uur tot 22.00 uur. Het orgel van de Hooglandse kerk wordt za terdagmiddag bespeeld door Sietse van Wijgerden. Aanvang 13.30 uur. Het Leids Barok Ensemble geeft zondag avond een uitvoering in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Het programma vermeldt werken van Corelli, Bach, Handel en Mo zart. Aanvang 20.15 uur. Het orgel van de Waalse kerk (Breestraat) wordt zondagavond bespeeld door Kees Rosenhart. Aanvang 19.00 uur Ad de Groot is veertig jaar toonkunstenaar. Dat feit wordt zondagsavond gevierd met een zeskorenconcert in de Wassenaarse Dorpskerk. De deelnemende koren zijn: Ad Novum, Capriccio, Quod Libet, zangvereni ging Pius X, Voorburgs Jongerenkoor en Wassenaar Vocaliter. Er zullen werken wor den van componisten uit de periode van de zestiende tot en met de twintigste eeuw. Mederwerking verlenen Jacqueline de Groot (sopraan), Marijke van Klaveren (or gel) en het Aitos-trio. Aanvang 19.15 uur. In de Marekerk wordt woensdag een zang avond gehouden. Medewerking wordt ver leend door het Chr. Pelgrims Mannenkoor uit Rotterdam, onder leiding van René Fons. Ds. P.J. Stam (Ter Aar) spreekt de verbin dende tekst en Cor v.d. Wijngaard (Delft) bespeelt het orgel. Aanvang 20.00 uur. De pianist Robbert-Jan Roozeman verzorgt donderdagmiddag het wekelijkse lunchcon cert In de K&O-Kapelzaal. Hij zal werken vertolken van Scarlatti, Mozart, Debussy, Chopin en Strawinsky. Aanvang 12.45 uur. Pop De gospelzanger Marcel McArthur geeft za terdagavond een concert in Tripodia. Funky muziek, afgewisseld met balads, waarin het evangelie van Jesus Christus centraal staat. In het voorprogramma treedt de sympho- nische gospelrockformatie The Switch op. Aanvang 20.15 uur, Hoornesplein, Katwijk. In het LVC staat zaterdagavond de Rotter damse formatie Spasmodique op de plan ken. De band maakt gebruik van quadrofo- nische PA installatie. In het voorprogramma de Rotterdamse band The New Romeo's. Aanvang 22.45 uur, Breestraat 66, Leiden. Vrijdagavond geeft de Amsterdamse rock band Sick Spoiled een concert in het LVC. Het repertoire bestaat voornamelijk uit ei gen werk. Aanvang 23.30 uur, Breestraat Wegen succes is El Son op herhaling in de Droomfabriek. Zaterdagavond. Aanvang 21.30 uur, Oude Singel 56, Leiden. Leiden Leidse Schouwburg za 3, 20.15 uur; Het Nationale Toneel: 'Rit- ter, Dene, Voss', van Thomas Barnard, met José Ruiter, Guusje van Tilborgh en Edward de Vries. ma 5, 20.15 uur; Toneelvereniging Tot Ie ders Genoegen: 'Suivertje wisselen', van Douglas Donald. Lak-Theater di 6, wo 7, do 8, 20.30 uur; t.g.v. 40-jarig be staan: 'Dolce di Sposa', de nieuwste Lak- muziektheater-productie, regie' Kees Eps- kamp, muziek: Warner van Es. Den Haag Appeltheater vr 2, za 3, wo 7, do 8, 20.15 uur; Toneel groep De Appel: 'Rosencrantz en Guilden- stern zijn dood' van Tom Stoppard, met Stef Feld, Aus Greidanus, Henk Votèl, Willem Wagter e.a, Diligentia za3, 20.15 uur; Haags Instrumentaal Jeugd Ensemble olv Hans van den Bijlaard, werk van Cimarosa, Telemann en Charbier. Grote Kerk vr 2,20.15 uur; Stichting Grote kerk' concert Vincent de Vries op het Metzler-orgel Muziektheater vr 2, za 3, 20.15 uur; Residentie-Orkest olv Hans Vonk, mmv Ronald Brautigam (piano), Beethovenprogramma. do 8, 20.15 uur; Residentie-Orkest olv Rol and Kieft, mmv Andrew Sparrow (viool), werk van Blacher, Bartók en Mozart. Amsterdam Carré dag. (beh. ma) t/m wo 7,20.15 uur; Musical- Concertgebouw zo 4, 14.00 uur; Holland Festival. The Am sterdam Baroque Orchestra, Koor Neder- ndse Bachveren ma 5, 20.30 uur; Holland Festival. Koninklijk Concertgebouworkest olv Riccardo Chailly. mmv Isabella van Keulen (viool), werk van Wagenaar, Prokofiev en Schnittke. di 6, 20.30 uur; Holland Festival. Leningrad Philharmonisch Orkest olv Mariss Jansons, mmv Dimitri Alexeev (piano), werk van Ga- linka, Prokofiev en Tsjaikowsky. wo 7, 20.15 uur, Holland Festival. Leningrad Philharmonisch Orkest olv Mariss Jansons, werk van Prokofiev, Stravinsky en Tsjaikowsky, Muziektheater zo 4,13.30 uur, di 6.20.00 uur; Holland Fes tival. De Nederlandse Opera: 'De Materie' varvL. Andriessen, mmv leden Nederlands Kamerkoor, Materie-orkest olv Reinbert de Leeuw, solisten en een bewegingsgroep. vr 2, za 3, ma 5. 20.15 uur; Holland Festival. Nederl^ids Dans Theater: Tantz Schul', van K^ién/Kagel, mmv Elena Vink (so praan) en Henk Vonk (tenor) en Nederlands Ballet Orkest olv Kasper de Roo. Nieuwe de la Martheater vr 2, za 3, 20.15 uur; Het Nationale Toneel: 'Shirley Valentine', solotoneel door Anne- Wil Blankers. Stadsschouwburg vr 2, 19.30 uur; Holland Festival. Maleisië: Mak Yong, 'Dewara Indera'; Thailand: mu- za 3, zo 4, ma 5, di 6,20.15 uur; Teatr Nowy 'Het gebed van de zieke voor de nacht', tekst en regie Janusz Wisniewsky. wo 7, 20.15 uur; Dansgroep Krisztina De Chètel: 'Dualis', van De Chètel/Hagen. Rotterdam De Doelen vr 2, 20.15 uur; Rotterdams Philharmonisch orkest olv Kurt Sanderling, mmv José Feg- hali (piano), werk van Ljadov, Chopin en Brahms. Rotterdamse Schouwburg za 3, 20.15 uur; Opera. 'Simone Boccane- gra', van Guidseppe Verdi, door de Neder landse Opera di 6, wo 7, do 8, 20.15 uur; Nederlands Dans Theater: Jiri Kylian Tantz Schule'. theoriën in het programmaboek en diverse dagbladartikelen. Met uitzondering van de gesproken soli van Beppie Blankert (deel 3) en Marjon Brandsma (deel 4) zijn alle teksten onverstaanbaar, ook omdat Andriessen het koor on zichtbaar opstelt en bovendien niet bepaald een ster is in het schrijven van zangpartijen. De muziek zelf kan over het alge meen gezien worden als de zo veelste variatie op een inmiddels welbekend klankenpatroon en al leen de boogie-woogie-variaties in het derde deel brengen nog wat leven in de brouwerij. In dat derde deel met een strak ke choreografie en een aankle ding die beide geinspireerd zijn op de jaren twintig, blijkt de voor stelling ook scenisch de aantrek kelijkste kanten te bezitten. De overige delen waren even strak van opzet, maar leken een einde loze herhaling op een oud stra mien zonder dat er sprake was van enige relatie met tekst of mu ziek. Enkele elementen waren weliswaar herkenbaar voor wie het programmaboek bestudeerd had, maar daarmee leek iedere re latie ten einde. Zoals Andriessen soms zonder enig probleem het telefoonboek als libretto had kunnen gebrui ken, zo zouden de choreografieën van Wilson zonder probleem bij diverse andere soorten muziek gebruikt kunnen worden. Als lou ter abstracte illustraties werden zij uitingen van pure consumptie- esthetica, modieus maar nietszeg gend. Alleen de zogenaamde 'knee-plays', komische intermez zi die naar eeuwenoud (opera)ge- bruik een doorlopend verhaal vormen, bleken voor de volle honderd procent theater. Voor deze intermezzi, die niets met 'De materie' uitstaande hadden, was Wilson geinspireerd door een oud-Hollands stripverhaal, dat hij op uiterst sobere maar ook op ui terst amusante wijze naar zijn ei gen vormgeving vertaalde. De speelse geluidseffecten van slag werker Paul Koek lieten horen hoe functioneel muziek in het theater kan werken. Als geheel blijkt 'De materie' een voorstelling die bol staat van filosofische en esthetische pre tenties, maar waaraan in drie van de vier delen zelfs de amuse mentswaarde ontbreekt. Daarbij kunnen we ons afvragen of een werk, waarin de zang een onder geschikte plaats inneemt en het toneelgebeuren vrijwel geheel bestaat uit allerlei vormen van be wegingskunst, niet beter zou pas sen op het repertoire van een van de grote balletgezelschappen. Dan had De Nederlandse Opera zijn trouwe aanhang in het Hol land Festival weer eens op een echte opera kunnen tracteren. PAUL KORENHOF Koningin Beatrix woonde gisteravond met haar rnan ningsvoorstelling van het Holland Festival bij Ir de pan Robert Wilson (links) en Louis Andriessen (midden). - t I ■-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21