'Ik heb een echte winners-mentaliteit' John van der Wiel tegen de wereldtop Bakker op Vrijdag De grenzeloze ambitie van vofleybalpionier Avital Selinger VRIJDAG 2 JUNI 1989 PAGJNA 19 Ruim drie jaar zijn ze samen geweest; Arie en Avital Selinger. Het EK-kwalificatietoernooi, dat van woensdag 31 mei tot en met zondag 4 juni in het Westduitse Friedrichshafen wordt af gewerkt, betekent een nieuw en ook pijnlijk afscheid van va der en zoon, die alom bekend staan als respectievelijk de meest geroemde internationale volleybalcoach en een van de beste spelverdelers ter wereld. Arie Selinger vertrekt per 1 juli voor miljoenen dollars naar Japan; Avital Selinger blijft met een boven-modaal inkomen de kar trekken tot de Olympische Spelen in Barcelona. Avital Selinger werd 30 jaar geleden geboren in Israël, in de kibboets Ein Hamifratz vlak bij Haifa. Ontmoette daar een Ne derlandse vrijwilligster uit Uithoorn, met wie hij na zijn ver plichte drie-jarige militaire diensttijd in '81 in ons land trouw de. In zijn geboorteplaats speelde hij tien jaar bij Hapoel Ein Hamifratz en maakte vijf jaar deel uit van de nationale ploeg. Tijdens zijn huwelijksreis naar Nederland ontstonden de eer ste contacten met Brother/Martinus. Een jaar later meldde hij zich aan bij de ambitieuze Amstelveense volleybalclub. Vlak voor het EK '85 werd hij genaturaliseerd tot Nederlander en debuteerde hij in de nationale ploeg. Met onder anderen Bert Goedkoop en Marco Brouwers verrichtte de inmiddels 180- voudige international het pionierswerk, dat sindsdien heeft geleid tot een toonaangevende rol van de Oranje-equipe in de wereldtop. FRIEDRICHSHAFEN (GPD) - Het afscheid van Arie Selinger over een kleine maand zal emotioneel zijn. Niet alleen voor zijn zoon Avi tal, maar zeker ook voor de andere elf spelers van het Nederlands vol leybalteam, die de bondscoach zelf bij herhaling 'zijn twaalf zonen' noemde. Wat blijft is de waardevol le 'inboedel' van de in Polen gebo ren en later via Israel naar de Vere nigde Staten verhuisde bonds coach, die in recordtijd de nationale ploeg naar een ongekend hoog ni veau tilde. „Maar er is bij iedereen begrip voor zijn keuze. Ja, ook bij mij, hoe moeilijk dat voor mij per soonlijk misschien is", benadrukt Avital Selinger. „Na alles wat hij voor het volleybal heeft gedaan, verdient hij het. Hij gaf altijd alles aan anderen. Nu krijgt hij eindelijk iets terug. Mijn vader heeft nooit een financiële zekerheid voor de toekomst opgebouwd. Straks is hij volledig onafhankelijk en kan hij voor zijn plezier met volleybal bezig zijn. En eventueel terugkomen naar Nederland. Niemand heeft het ge voel dat hij ons in de steek laat. Bij alle spelers leeft het gevoel dat we blij mogen zijn dat we met hem heb ben mogen werken". Vooralsnog zijn die gevoelens weggedrukt en hebben ze plaatsge maakt voor de harde realiteit van dit "moment. Enerzijds met het oog op het EK-kwalificatietoernooi, dat morgen (woensdag) begint in de stad waar in de Eerste Wereldoorlog Zeppelins een lijndienst op de USA onderhielden. En anderzijds van wege de moeilijkheden rondom de opvolging van de volleybalprofes sor. De spelers waren unaniem van mening dat tweede trainer/coach Harry Brokking het technisch op perhoofd had moeten worden. Maar de (begrijpelijke) voorwaarden van de Amstelvener rondom de keuze van zijn nieuwe assistent (Marco Brouwers) vormden voorlopig een onneembare blokkade voor het bondsbestuur om de benoeming door te zetten. Karwei Mede vanwege de lartgdurige sa menwerking met Selinger achtten zij Brokking de meest geschikte kandidaat om het karwei af te ma ken. Voor de groep hoefde er geen 'grote naam'.te worden aangetrok ken. „Wij kunnen het goeddeels zelfr, verwoordt de kleine spelver deler (1.75 m) ten overvloede de stemming bij de spelers. „Natuur lijk hebben we begeleiding nodig. Dat spreekt vanzelf. Maar niemand hoeft ons te motiveren door de zweep erover te halen. De motor draait al lang. We weten precies wat we willen en moeten doen om de top te bereiken en er te blijven. Dat is het grote verschil met vroeger. Avital Selinger: "Natuurlijk hebben we begeleiding nodig. Dat spreekt vanzelf. Maar niemand hoeft ons te moti veren door de zweep erover te halen". (foto archief) Toen hadden we een coach nodig met charisma. Zoals mijn vader. Hij heeft ons geleerd veel te willen, veel te doen en jezelf een heleboel te ont zeggen om ver te komen. Je kunt de beste coach van de wereld hebben, maar dan nog red je het niet zonder een goede mentaliteit. Arie Selinger heeft dat proces bij ons in gang ge zet. Hij heeft de signalen uitgezon den, die we op dat moment nodig hadden. Hij geloofde in onze kwali teiten en heeft dat op zijn eigen ma nier overgebracht. Iedereen heeft dat goed opgepakt. Dat heeft uitein delijk geleid tot de positie, die we momenteel in de wereldtop inne men. Voor mij is op die manier een jeugddroom werkelijkheid gewor den. Maar die droom gaat nog steeds verder. Het houdt me dage lijks bezig. In feite is topsport een grenzeloos proces. We willen nog beter worden dan we nu zijn". Actief Puur toeval bracht Avital en Arie Selinger, die acht jaar lang tot de Spelen van Los Angeles als coach bij het damesteam van de Verenig de Staten actief was, weer bij elkaar. „Mijn vader had zichzelf een jaar rust toegezegd", herinnert de Mijd rechter zich. „In die periode zijn we samen naar Israel geweest. Daar heb ik eindeloos op hem ingepraat over de ambitie van Brother/Marti nus. Aanvankelijk voelde hij er wei nig voor naar Nederland te komen. Hij had alles al mee- en doorge maakt. Ik kon best begrijpen dat hij weinig trek had elders opnieuw op een nulpunt te beginnen. Het was ook een groot risico voor hem. Ten slotte zou hij heel gemakkelijk zijn imago als topcoach kunnen verspe len. Desondanks heb ik hem kun nen overtuigen van de noodzaak ons te helpen. We hadden iemand nodig, die ons de extra stap kon la ten zetten. Een paar telefoontjes naar Brother en de zaak was beklon ken. Ik heb me toen heel gelukkig gevoeld. Het was altijd een levens wens van me met hem samen te werken en dicht bij elkaar te en te leven. In eerste instantie zag hij het als een avontuur zonder dui delijk perspectief of doel. Maar la ter, toen de gedrevenheid en de mo tivatie van de jongens op hem af straalden, zag hij de uitdaging. Van af dat moment heeft hij ons verze kerd dat we binnen een paar jaar de wereldtop zouden kunnen halen". Roerganger Vooralsnog is dat station heel dicht bij. Na de overwinningen tegen gouden medaille-winnaar de Vere nigde Staten verklaarde de roergan ger dat de nummer vijf van Seoel bij de drie beste ploegen van de wereld behoorde. Maar na de nederlagen tegen Cuba in de toernooien in Slag haren, Westduitsland en België, en de misstappen in het toernooi in Joegoslavië sloeg de twijfel toch weer toe. „Het grote verschil rnet de Amerikanen en de Russen", zoekt Avital Selinger naar een verklaring, „is dat zij veel minder ups en downs kennen dan wij. Wij hebben welis waar de sprong naar het hoogste platform gemaakt, maar vallen er af en toe nog vanaf. Dat geeft niet. Ook dat hoort bij het leerproces. In de toernooien na de trip naar Amerika hebben we moeten boeten voor de emoties, die de goede resultaten op de Verenigde Staten bij ons hadden losgemaakt. De conclusie is dat we overwinningen op toonaangevende volleybalnaties meer moeten relati veren, nog harder moeten trainen en alle tegenstanders serieus die nen te nemen". Regie Daarin zal Avital Selinger als het aan hem ligt net als in het veld de regie bepalen. Want qua inzet en in stelling is de grote kleine volleybal dreumes een voorbeeld voor velen. Zeker voor zijn voormalige colle ga's uit Israel, die op het EK-plaat- singstoernooi - naast Spanje, Hongarije en Westduitsland, de (eerste) tegenstanders zijn van Ne derland. „Nee, die wedstrijd roept geen speciale gevoelens bij me op", klinkt het nuchter. „Het is mis schien eerder een extra prikkel om te laten zien wat ik met de Neder landse ploeg heb bereikt. Ik heb een echte 'winners-mentaliteit'. Ik zal nooit opgeven. Dat ligt opgesloten in mijn karakter. Ik knok vanuit mijn hart, niet omwille van het pu bliek. Veel Israeli's hebben van na ture zo'n instelling. Maar dat komt waarschijnlijk voort uit hun opvoe ding en achtergrond". AD HEESBEEN GIRO 1. Cipollini (Ka) 148 km van Mantua naar Mira in 3.41.04, 2. Rodriguez (Spa), 3. Van Poppel (Ned), 4. Martinello (Ita), 5. Baffi (Ita), 6. Rosola (Ita), 7. Allochio (Ita), 8. Rossignoli (Ita), 9. Fontanelli (Ita), 10. Arntz (Ned) 26. Schalkers (Ned), 35. Lubberding (Ned), 36. Freuler (Zwi), 42. Pieters (Ned), 67. Luyckx (Ned), 71Siemons (Ned), 95. Van Aert (Ned), 107. Breu- kink (Ned), 132. Lammerts (Ned), 135. Kleinsman (Ned), 167. Winnen (Ned), 174. Dekker (Ned) al len zelfde tijd als Cipollini, 176. Talen (Ned) 1.47, 180 en laatste Pedersen (Den) 16.05. Rolf Sören- sen en Leali in laatste kilometer gevallen en niet gefinisht. Wel opgenomen in algemeen klasse ment. Niet gestart Dirk de Wolf (Bel) Algemeen klassement: 1. Breukink (Ned) 55.09.03,2. Roche (Ier) 0.46,3. Fignon (Fra) 1.01 4. Oegroemov (Sov) 1.05,5. Giupponi (Ita) 1.23,6. Fondriest (Ita) 1.26,7. Criquielion (Bel) 1.43,8. Le- jarreta (Spa) 1.46,9. Jérmann (Zwi) 1.48,10. Zim- mermann (Zwi) 2.06, 11. Da Silva (Por) 2.12, 12. Bugno (Ita) 2.15, 13. Rominger (Zwi) 2.18, 14. Contini (Ita) 2.21,15. Winnen (Ned) 2.36,16. Car- cano (Ita) 2.45,17. Anderson (Aus) 2.47,18. Poel- nikov (Sov) 2.50, 19. Skibby (Den) 2.59, 20. Hampsten (VSt) 3.14, 23. Herrera (Col) 3 26, 28. 22.12, 85. Lubber- BETAALD VOETBAL EERSTE DIVISIE Nacompetitie: zaterdag Heerenveen-Go Ahead Eagles, zondag Excelsior-NEC HOOFDKLASSE: vrijdag Nicols-Neptunus, PSV- Giants, Sparta-ADO, Spartaan-Kinheim, HCAW- Pirates, zaterdag returns, zondag Nicols-Neptu nus, PSV-Giants, Sparta-ADO, Spartaan-Kin heim, HCAW-Pirates EERSTE KLASSE A: Alphians-Wassenaar, Ter- rasvogels-Braves, Euro Stars-NDC, Bloemen- daal-RCH, zondag returns HOOFDKLASSE: EDO-Onze Gezellen, Pirates- Wassenaar, Schiedam-Bloemendaal, HHC- Twins, HCAW-Terrasvogels HOOFDKLASSE 1: Popeye 3 GTR/NIP - Victoria, Unicum - Warande, De Metse laars 2 - 267 HOOFDKLASSE 2: Thor RW - ELTV 2, Joy Mo- nek - Dekker, Leeuwenbergh - Bosheirr OVERGANGSKLASSE A5 BTCI - Unie illegom - Brunssum ii 2, 6: OLTV - Merenwijk, 13: Nieuw Vennep - Topspin- ners 2, Quick O - Dekker 2, De Munnik 2 - Heer duin, 14: Duno-Boekhorst, 15: Vredenburch -1 legom 2, Marquette - Unicum 3, 16: Warande 2 - Leidse Hout TWEEDE KLASSE 11: Amstelland - Roomburg, 12: De Munnik 4 - Lisse 1, Forescate - Brederode 2, 13: Zee en Duin - Be Quick—M DERDE KLASSE: 22: Haarlem 2 - KLTV, Fores cate 2 - Sassenheim, 23: HTC - Oude Eik 2, 27: Zoeterwoude - CC 2 TRIMKALENDER Zaterdag Ploegrit Alphen aan den Rijn De Bijlen Westka- naalweg 12.00-14.00 uur 2,00 Ki|k uit kijk uit Bodegraven (50/100/150/ 250 km) wb Groene Zoom 6 00-11.00 uur 7,50/ 20,00 De Zilk café De Doofpot Zilkerduinweg 325 9.00- 17.00 uur 2,25 Zondag üsse clubhuis Spekkelaan 9.00-12.00 uur Kanalenrit Leiden (35/ 65 km) clubhuis Swift Roomburgerweg 8.30-9.30 uur Kanalen-sterrit Leiden clubhuis Swift Roombur gerweg 9.00-13.00 uur 2,00 Zoetermeer Rugbyclub Buytenparklaan 11.00- Maandag Avondsterrit Leiden clubhuis Swift Roomburger weg 19.00-21.00 uur 2,00 Dinsdag Ploegrit Alphen aan den Rijn De Bijlen Westka- naalweg 18.30-21 00 uur 2,00 Zoetermeer Rugbyclub Buytenparklaan 19.00- 21.00 uur De Zilk café De Doofpot Zilkerduinweg 325 9.00- 17.00 uur 2,25 Woensdag Bomenrit Boskoop Praathuis Snijdelwijklaan 19.00-21.00 uur 2,00 Donderdag Lisse clubhuis Spekkelaan 18.30-21 00 uur Leidschendam Ons Tolhuis De Horre 1 18.00- 20.30 uur Zondag Halve marathon Zoeterwoude (2,5/ 5/10/21,1 km) Industrieweg 2412.00 uur 3,50 (jeugd t/m 12 jaar gratis) 071-450429/ 01720-91816 LEIDEN - "Als ik als beste gastspeler van de gehele cyclus te voorschijn kom, dan ben ik al tevreden". John van der Wiel heeft ditmaal geen moeite met een bescheiden opstelling. Het GMA-schaaktoernooi om de wereldbeker dat morgen in het Rotterdamse World-Tra de center van start gaat, boezemt hem evenwel geen angst in. De Leidenaar: "Tenslotte heb ik ook al eens in een dubbelrondige vierkamp tegenover Karpov, Kasparov en Tim man gestaan, in feite toch de sterkste drie spelers van de wereld. Het betreft hier dan wel een veel groter toernooi, maar de gemiddelde tegenstander is toch een stukje minder sterk". Feitelijk bezien heeft Van der Wiel daar alle gelijk mee. Hetgeen niet wegneemt dat hem de komende tijd een keiharde confrontatie wacht te gen de absolute wereldtop. Een eli te-gezelschap waarin slechts de na men van wereldkampioen Kaspar- Victor Kortsjnoj ontbreken, ook ste outsider de grillige, maar mo menteel in topvorm verkerende Joegoslaaf Ljubojevic. Jan Timman deze wedstrijdenserie, vinding van hem toch ook, nog heel wat goed te maken. Gevreesd moet echter worden dat zijn gedachten al bij de komende Pak slaag Bij het gemis daarvan des te reden om John van der Wiel in het heeft oog te houden. De 29-jarige troef uit deels Leiden geniet immers het voorrecht als de afgevaardigde te zijn verko- i het land waarin het desbe- o Het toernooi is ook een van de treffende world-cuptoernooi wordt maand oktober tegen de Brit Speel- sterktste ooit in ons land verspeeld, verspeeld. Tijdens de vier voor- man te verspelen halve finale in de In de schaduw van Anatoli Karpov, gaande evenementen brachten de WK-kandidatenmatches verkeren, die tijdens de vijfde krachtmeting gastspelers het er niet zo best vanaf, nit ppti reeks van zes zijn afwezige Incidentele succesjes waren ervoor de plaatselijke grootheden nog wel pi i weggelegd. Maar met name de Belg LjGIUK Winants liep in de Brusselse editie Van der Wiel vindt het zelf een ge- een stevig pak slaag op. De op pa pier zwakste speler fungeert rivaal Kasparov in de totaalrang schikking (voorlopig) voorbij zou kunnen streven, is het aan John van der Wiel de taak om zich als natio naal gastgrootmeester zo goed mo gelijk te handhaven. Even leek het erop dat het Rotter damse evenement op de valreep geen c^oorgang zou vinden. Dit van wege financiële moeilijkheden bij de organisatoren. Maar dankzij de helpende hand van de Belg Bessel Kok, in zekere zin de 'Berlusconi' van 'de schaak- en automatiserings wereld, zag het toernooi zich gered. Ons land bleef daarmee een deuk bespaard in de öpgebouwde reputa tie het Mekka voor internationale schaakevenementen te zijn. Spijtig is daarbij wel dat het toernooi niet de laatste in de reeks van zes be treft. Was dat wel het geval geweest, dan had de liefhebber nog een zin derende finale tussen de beide K's te wachten gestaan. gezelschap als dit dan ok al snel als die de gehele World-cup reeks dient af te werken. Net zo goed dat hije venmin in slaagde om zich via ht het najaar verspeelde toernooi i Wedstrijd tussen scheidsrechters Op het kunstgrasveld van voet balclub Meerburg speelt van avond een team van de COVS af deling Leiden tegen arbiters uit het betaalde voetbal. De ver wachting is dat diverse promi nente fluitisten hun opwachting maken tijdens het jubileumduel (60 jaar COVS Leiden) dat om 19.00 uur begint. soort kop van jut. Een in de laatste tijd nogal dalen- Van der Wiel echter niet beducht voor een dergelijke ondankbare rol: "Toegegeven, het ging de laatste tijd niet zo best. Mijn rating is vorig jaar al van 2590 naar 2560 punten te ruggelopen, terwijl ik vervolgens in het open toernooi van Lugano en bij de nationale kampioenschappen Grand Masters Association nog wel ook nog onder mijn kunnen heb ge- wat meer aan democratisering en de presteerd. Maar daarna heb ik in elk belangen van de zwakkere groot- geval in Zweden, waar ik gedeeld meesters kan doen. Overigens heb tweede eindigde, de nodige punten ik voor wat betreft de zwaarte van kunnen terugwinnen. Dat geeft de het programma wel het nodige met burger weer moed. Bovendien heb Timman te doen, die heeft het daar- ik mij ditmaal met steun van Rini buiten al zo druk. Ik kan mij dan Kuijf extra goed voorbereid. Ik ook best voorstellen dat een oudere maakte dankbaar gebruik van Ri- speler, als Spasski zich heeft afge- 3 geautomatiseerde openingspar- meld. Voor hem komt een dergelijk toch een enorme psychische belasting. Vergeleken bij de te leve ren inspanningen blijft, met name voor de lager gëeindigden, het prij zengeld duidelijk onder de maat. Een afspiegeling van het feit dat de ROLAND GARROS den 0-152. Van der Linden 0-2, 62. Van der Lin- Tweede ronde den 0-3,64. Vervoort 0-4, 90. Van der Linden 0-5. Scheidsrechter: Alexandrov (Bul), toeschouwers: 13.000. Geel: Jeitz (Luxemburg) Stand groep 7 tijen programma. De beweren dat ik te veel zit te bridgen, die toernooi op veel te hard werken Door zijn afwezigheid loopt de hebben het dan ook bij het verkeer- organisatie trouwens alleen reeks v de eind. Daar ben ik de laatste tijd nauwelijks aan toegekomen, terwijl dus het understatement ik dat ter algehele ontspanning best zou kunnen gebruiken. Buiten dit alles moeten we niet uit het oog vér liezen, dat de kloof tussen mij en de rest ook niet extreem groot is. No- guieras heeft geloof ik maar zo'n 20 Elo-punten meer. De spelers ken- nen mij daarbuiten natuurlijk ook Bovendien houd ik goed". Bij het wereldbekertoernooi de trein te moeten i wordt Karpov als de te kloppen man beschouwd, met als gevaarlijk- salonremises mis", al- de zelf vechtlustige Leidenaar. Hoe serieus Van der Wiel de za ken wenst aan te pakken, moge al blijken uit het feit dat hij zich gedu rende het toernooi in het Rotter damse Hilton-hotel terugtrekt: "Dat hel beste voor mijn concentratie. absoluut niet vlak voor een partij nog met 5-8 Portugal 3-5 Tsjech. 4-5 Zwitserland 3-2 Luxemburg 5-0 1-16 Programma: 7 juni: Zwitserland - Tsiechoslowakije; 6 septem- (Ned)- McNeil (VSt/12) Manuela Maleeva (Bul, 6) - 6-3, 5-7, 6-3; Medvedeva (Sov) Kanellopoulou (Gri) 6-0,6-1Sanchez (Spa, 7) - Demongeot (Fra) 6-4,6-4, Garrison (VSt, 4) Caverzasio (Ita) 5-7,6- 3,6-2; Quentrec (Fra) - Gomer (GBr) 6-4, 3-6,6-3; Thompson (Aus) Etchemendy (Fra) 6-1, 6-4; EK-KWALIFICAT1E Nederland - Spanje 3-0(15-4,15-1,15-5), Bonds republiek Duitsland - Israel 3-0 (15-9,15-12,15-3), Stand Nederland Hongarije Duitsland (6-0) (3-0) (3-0) 16) - Mothes (Fra) 6-1,6-1, Simpson (Can) - Wer- del (VSt) 6-3, 6-4. Mannen Tweede ronde: Tsjesnokov (Sov) - Svensson (Zwe) 3-6, 6-1, 6-4, 6-0; Bruguera (Spa) Jelen (BRD) 5-7, 7-6 (7-2), 7-6 (8-6), 7-6 (7-1); Cahill (Aus) - Gunnarsson (Zwe) 5-7, 6-3, 6-2, 7-5; Camporese (Ita) - Vysand (Sov) 7-6 (7-3), 6-7 (4- 7), 6-3, 6-2; Potier (Fra) - Mattar (Bra) 6-4, 7-6 (9- 7), 6-7 (3-7), 3-6,6-3; Perez-Roldan (Arg, 16) - De la Pena (Arg) 7-6 (9-7, 2-6, 7-5, 4-6, 6-2, Rpig (Spa) - Witsken (VSt) 7-6 (7-0), 6-7 (0-7), 6-17-6 (7-5). RUUD DOBBELAAR Spanje Steeb (BRD) - Tous (Spa) 7-5, 6-4, 7-5; Mayotle (VSt, 7) Agénor (Hai) 6-3, 5-7, 7-5,3-3 (gestaakt wegens duisternis), Wilander (Zwe, 9) - Perez 2-0 (0-6) (Uru) 6-3, 7-6 (7-0), 6-3; Pistolesi (Ita) - Wheaton 2-0 (0-6) (VSt) 7-6, (7-2), 7-5, 6-2. GEFIESELEFOES Normaal reken je het tot de ge noeglijke bezigheden. Kopje kof fie erbij en dan eens zien wat de krant aan lekker sportnieuws te bieden heeft. Deze week echter stuwde het sportnieuws het net verorberd ontbijt onvervaard richting strottehoofd. De krant doornemen wordt de krant door worstelen bij zoveel naar, verve lend, hypocriet, triest gezever en gezeur over sport, met name over voetbal en Libregts in het bijzon der. Thijs heeft een keer als coach van Feyenoord tegen een journa list van een landelijke ochtend krant geroepen dat hij twijfelde aan het rendement van Gullit, omdat die als zwarte de juiste mentaliteit miste. Thijs heeft al tijd ontkend dat gezegd te hebben. Deze week dan het verhaal in de Volkskrant van de betreffende journalist met als kop 'Gullit te kent met lobby voor ondergang Libregts'. Journalist Ensink is er als de kippen bij via het gespro ken woord van Gullit zijn oude re kening met Thijs te vereffenen. Maar wel in dat stuk melden dat de methode die Gullit kiest om Li bregts de wacht aan te zeggen niet voor de schoonheidsprijs in aan merking komt. Lullig in het kwadraat. De volgende ochtend vergroot E. de anti-Thijs stemming met 'Lib regts wekt ook woede bij reserve doelman Hiele'. En op diezelfde pagina mag 'Zeist' als ongrijp baar onpersoonlijk wezen 'gru wen' van Cruijff als mogelijk bondscoach, wat nota bene door E. zelf de vorige dag was geop perd. Maar Cruijff en de Volks krant zijn ook nul handen op één buik. Op dezelfde woensdag laat de grootste ochtendkrant Gullit weer zeggen dat hij laaiend is op de pers, omdat die zijn woorden zou misbruiken om de eigen afkeer van Thijs bot te vieren. Iedereen speelt zijn eigen profijtelijke rol' in de affaire. Je leest alles en denkt 'nog maar een koffie'. Ook al om watje niet leest. Je leest ner gens dat Van Breukelen bijvoor beeld desnoods met afkeer van de gekozen methode achter Gullit gaat staan. Ook al lullig. Iedereen weet dat Libregts de verkeerde man op de verkeerde plaats is. Zijn rascistische opmerkingen al leen al zijn voldoende om hem een punter zonder gouden handdruk te geven. Maar ook als vakman heeft hij geen krediet. Thijs was bij Feyenoord en PSV groots in het de handen in onschuld wassen door af te geven op de eigen spe lers. Een ferm imago zou wat zijn, maar Thijs heeft de uitstraling van een muis en die kun je nou eenmaal niet elf katten laten lei- den. En zijn recht op meelij heeft Thijs verspeeld met het heimelijk gekonkel om collega Rijvers poot je te lichten. In de voetballerij worden coaches evenwel pas en direct ontslagen bij slecht resid- taat. Oranje wil naar Italië, vecht zich daar moeizaam naartoe, maar dat schijnt wel als schade lijk bijverschijnsel te hebben dat Libregts aan het roer blijft. Dus heeft Gullit de muis de bel aange bonden. Dus hoop je bij het open slaan van de krant te lezen dat de spelersgroep zijn aanvoerder steunt. Maar niks, je leest gefiese- lefoes. Gullit steekt zijn nek uit, journalisten misbruiken dat en zijn maatjes laten hem in de kou staan. Donderdag. Ik pak de krant en lees dat van Vanenburg Libregts tot en met het WK mag blijven. Daarmee is precies verklaard waarom Gerald altijd zal buigen als het op barsten aan komt. Ge noeg voetbalgemeier gehad nu. Ik blader verder. Pfft, de Nevobo gaat toch niet eigenhandig de kip met de gouden eieren slachten? Het is toch wat met die Johnson. Als ze hem ooit begraven mogen ze de grond daarna wel tijdig afgra ven. Connors verliest van Berger. Een journalist waagt het een toe speling te maken op een naderend afscheid. Jumbo springt uit zijn vel, zegt niet de eer te hebben de vraagsteller te kennen en wil we ten hoe hij binnen is gekomen. Ik moet plots onbedaarlijk lachen. Waarom? Ik moet het nodig eens hebben over mijn gestaag groei ende liefde voor de 'Belleville KidTHEO BAKKER Leidenaar John van der Wiel bevindt zich in de komende weken gezelschap: tussen de absolute wereldtop. <fot

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19