'Moeder Natuur heeft een nieuwe minnaar gevonden' 'Verbetering van praktijkopleidingen' Verwacht tekort stadsverwarming circa 150 miljoen VRIJDAG 2 JUNI 1989 LEIDEN Leidse hoogleraar De Boer directeur Genfarm LEIDEN - "Langer dan vierduizend jaar is de koe al een trouwe metgezel van de mens. Dat schept verplich tingen jegens dit dier. Daar om is het erg belangrijk dat de mens, nu hij de kennis in huis heeft om op een gerich te manier het erfelijk materi aal van zijn huisdier te ver anderen, zich ook gedraagt als vriend", aldus drs. Her man de Boer, directeur van Genfarm in Leiden. Het nieuwe bedrijf gaat zich be zighouden met de geneti sche manipulatie van koei en. 'Turbokoeien' zoals ze meteen door een Leids raadslid werden genoemd. door Nico Hylkema Als directeur van het eerste Neder landse bedrijf dat de genetische ma nipulatie commercieel exploiteert, heeft De Boer hoge verwachtingen van zijn werk. "Het zal mij verbazen als er over 25 jaar in Nederland nog koeien rondlopen, die niet op de een of andere manier genetisch gemodi ficeerd zijn". De Boer kent geen twijfels over de zegenrijke uitkomsten voor mens en dier van het sleutelen aan de genen. "De biotechnologie werkt, zoals de naam aangeeft, mèt en volgens de regels van de natuur. In de land- en tuinbouw zal dankzij biotechnologie het gebruik van pes ticiden afnemen. Zij levert boven dien methoden die ziekten bij mens. plant en dier voorkomen. In de biotechnologie heeft Moeder Na tuur een nieuwe minnaar gevon- Filmband De biotechnologie werkt met DNA- moleculen. Die bevatten alle erfelij ke gegevens, die de eigenschappen van mensen bepalen. Het is als een filmband voor een filmmaker. De DNA-streng is universeel. Dat maakt uitwisseling mogelijk, zoals de filmmaker een willekeurig stuk je film in zijn totale band kan in plakken. Dat gegeven heeft in de af gelopen tien jaar ongekende moge lijkheden geopend. Vooral op het terrein van het ver vangen van chemische bestrijdings middelen is grote vooruitgang ge boekt. Zo hebben Amerikaanse on derzoekers een gen weten te isole ren met informatie, die dodelijk is voor bepaalde insecten. Dat gen, een deel van een bacterie die een dodelijke darmstoornis veroor zaakt. is nu ingebracht in diverse planten. Insecten die zich aan deze 'trans gene' planten te goed doen, zijn ge doemd te sterven. Een dergelijk greep is niet mogelijk of selectie maar alleen netische manipulatie. Maar ook schimmelziekten in aardappelplan ten zijn op deze manier milieuvrien delijk te bestrijden. De eigenlijke ingreep die onder de naam 'transgenese' bekend staat, is het inbrengen van een extra stuk je DNA aan het erfelijk materiaal van een plant of dier. Vooralmuizen zijn veelvuldig gebruikt voor deze ingreep. In deze muizen is een gen ingebracht afkomstig van het men selijk chromosoom. Muizen blijven muizen Die ingreep is nodig om de werking van het gen te bestuderen. De Boer beklemtoont, dat alhoewel de muis daarmee een menselijke eigen schap krijgt, het nog altijd een muis is. Het gaat om de toevoeging van een gen aan een bestand van 50.000 tot 100.000 genen. De keuze van het DNA-fragment bepaalt de gewenste nieuwe eigenschap van het transge ne dier. De keuze van de promotor (de motor die elk gen heeft en een gen aanzet tot activiteit) bepaalt in welk weefsel het gen tot uiting komt. Was de technologie om transgene landbouwhuisdieren te maken tot dusver erg duur, nu is de technolo gie verder gevorderd en veel effi ciënter. Met name in het buitenland is het nu mogelijk zonder chirurgi sche ingrepen de eicelwinning en implantatie uit te voeren. Voor De Boer is het zo klaar als een klontje dat Nederland de transgenese op korte termijn moet toevoegen aan het spectrum van veeverbeterings- methoden. Doet Nederland het niet, dan zullen landen als de Verenigde Staten en Engeland ons snel voorbij streven. Daarbij spelen zowel economi sche als gezondheidsmotieven een rol. Als voorbeeld noemt De Boer de koemelk. De Boer: "Melk is ge zond. Evenwel kan consumptie tot problemen leiden bij Aziaten, Jo den, Afrikanen en Arabieren." Dat komt door de grote hoeveelheid lac tose in melk. De genoemde bevol kingsgroepen bezitten een gen dat zichzelf na het consumeren van de moedermelk uischakelt. Alleen bij westerlingen blijft dit gen een en zym produceren dat lactose af breekt. Nu is het mogelijk om lactose af te breken door toevoeging van een enzym. Het is evenwel ook mogelijk door middel van genetische mani pulatie en transgenese de vorming van lactose in de uier te voorkomen. Een neveneffect zou zijn, dat melk minder water zou bevatten, hetgeen de bewerking aanmerkelijk voorde liger zou maken. Ook is het wellicht mogelijk via genetische modificatie verzadigde vetzuren om te zetten in onverzadigde vetzuren. Dit laatste voorkomt cholestorol-vorming, een belangrijke oorzaak van hart- en vaatziekten. Deze beide voorbeelden behoren tot de mogelijkheden. Ze scheppen interessante vooruitzichten voor nieuwe afzetgebieden van melkpro- dukten. Diversificatie en specialisa tie zijn mogelijk en dat is nu net de boodschap die de Europese boeren krijgen in verband met de komende veranderingen binnen de Europese markt na 1992. Ethische kant De vraag die bij dit alles rijst, en vol gens De Boer ook binnen zijn be drijf Genfarm, of al deze toepassin gen zijn geoorloofd. Dat is de ethi sche kant van de zaak, waarop eer der is gezinspeeld. Hij wijst erop dat wij met twee maten meten. Trans gene muizen, planten, fruitvliegen en bacteriën zijn al lang geaccep- Prof. H. de Boer: Het zal mij verbazen als er over 25 jaar in Nederland nog koeien rondlopen, die niet op de een of andere manier genetisch gemo dificeerd zijn". <I0t0 GPD) teerd. Het probleem komt pas op bij ren kan op vele manieren verslech- dieren die dichter bij de mens staan, terd worden en transgenese is daar- Dat is derhalve de vraag waarom op geen uitzondering. Transgeneti- het gaat. sche modificatie van dieren moet De Boer stelt voor dat de mens in daarom geleid worden door het ver wezen al lang bezig is met geneti- antwoordelijkheidsgevoel en de sche manipulatie door selectie en ethische normen van de uitvoeren- kruising van diersoorten. Alleen is de onderzoeker en door overkoepe- nu de mogelijkheid gerezen dat ge- lende wetgeving. Dit is Genfarms richt te doen. "Het welzijn van die- strategie", aldus De Boer. Pand Kooyker Nieuwe Rijn toch verkocht LEIDEN - Het voormalige pand van boekhandel Kooyker aan de Nieu we Rijn 15/16 is na anderhalf jaar leegstand verkocht. De kopers zijn twee Leidse beleggers. C. van der Zon en H. van der Drift, die de bega ne grond willen verhuren als win kelruimte. Wat met de etages daar boven gebeurt is nog niet duidelijk. Daarover moeten nog gesprekken met de gemeente worden gevoerd. Boekhandel Kooyker is blij dat het pand is verkocht. De verkoop le verde problemen op vanwege de vervuiling van de grond met huis brandolie. Die olie is afkomstig uit een lekkende tank in de buurt van het pand. Door de vervuiling lag de verkoopprijs enkele tonnen lager dan het pand aanvankelijk was ge schat. Een paar maanden geleden is het pand nog door jongeren ge kraakt geweest. Man (32) valt van steiger LEIDEN Een 32-jarige Delfte naar is gisteren bij werkzaamheden aan de Koningstraat van een steiger gevallen. Het vermoeden bestaat dat de man onwel is geworden en vervolgens is gevallen. De man kwam van een hoogte van twee me ter met zijn hoofd op de grond te recht. Hij is overgebracht naar het AZL met vermoedelijk een zware hersenschudding. Kamer van Koophandel richt Informatica Kring op t-secretaris F. de Jongh i i Koophandel"Als z -de Kamer kruising onvoldoende kennis hebben, kunnen leerlingen met die apparatuur brok- transge- ^en maken LEIDEN - Verbetering van de praktijkopleidingen voor infor matica in deze regio en een gro tere uitwisseling van kennis over en ervaringen met compu tergebruik tussen onderne mers. Dat zijn voorlopig de doe len van de Stichting Informati ca Kring Rijnland, die onlangs is opgericht door de Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel nam het initiatief om te voorkomen dat er een 'gat' zou vallen in de informati- ca-opleidingen. "In augustus van dit jaar loopt het zogeheten ISI-pro- ject af. Dat is een landelijk project waarbij jongeren met een wat lagere opleiding de gelegenheid krijgen om ervaring op te doen en kennis te verwerven over informatica. De op leiding, die straks door de Kring zal worden verzorgd, is een voortzet ting van dit project", verklaart F. de Jongh, adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en één van de betrokkenen bij de oprichting van de Informatica Kring. Volgens De Jongh is de opleiding bedoeld voor schoolverlaters met een lbo-, mavo- of havo-diploma. De jongeren leren er niet alleen om te gaan met computers, maar worden ook 'geoefend' in het werken op een bedrijf of kantoor. De Jongh: "In het leerlingenwezen, waar deze op leiding onder valt, doen de leerlin gen hun praktijkervaring meestal op in de bedrijven zelf. Met informa tica- is dat niet goed mogelijk. Ze moeten werken met zeer gespeciali seerde apparaten. Als ze nog niet voldoende kennis hebben, kunnen ze brokken maken". Om de leerlingen toch de nodige 'bedrijfsvaardigheid' te laten op doen, wil de kring op een nog nader te bepalen plek een kantoor inrich ten. Daar kunnen de deelnemers aan de opleiding hun kennis in de praktijk brengen. "Het wordt een, zeg maar, beschermde werkplek waar de omstandigheden in een be drijf of kantoor zo goed mogelijk worden nagebootst". Het theoretisch gedeelte van de opleiding wordt verzorgd door de Streekschool. De leerlingen zullen die school twee dagen per week be zoeken. Waar de 'praktijkschool' wordt gevestigd, is nog niet bekend. "We hopen zo snel mogelijk een goede plaats te kunnen vinden". Behoefte De Kring werkt in de informatica opleiding nauw samen met de In formatica Kring Midden-Holland. Beide Kringen hopen jaarlijks elk zo'n 250 schoolverlaters wegwijs te kunnen maken in de informatica. Overigens wordt niet elke school verlater op de opleiding toegelaten. Slechts jongeren die van een bedrijf de verzekering hebben gekregen dat ze na voltooiing van de 'school' daar een baan krijgen, kunnen er te recht. "Die bepaling is op zichzelf niet onlogisch", vindt De Jongh. "Als bedrijven behoefte hebben aan mensen met een dergelijke scho ling, zullen Ze zich aanmelden. Is die behoefte er niet, dan moet je de opleiding niet geven". De nieuwbakken Informatica Kring wil zich ook bezighouden met het beter spreiden van kennis en ervaring over informatica onder ondernemers. "Daartoe zullen er geregeld congressen en symposia worden gehouden. Het eerste sym posium - over elektronisch beta lingsverkeer - is inmiddels al in voorbereiding". In de nabije toekomst overweegt de Kring ook om voor ondernemers cursussen te geven over informati ca. "Dat is een van de gedachten die leven. Dat moeten we overigens al lemaal nog nader uitwerken". Het initiatief van de Kamer van Koop handel haakt enigszins in op een plan van de gemeente Leiden, die een informatica-centrum voor het midden- en kleinbedrijf in Leiden wil oprichten. "Een goed idee", vindt De Jongh het. "Dit soort ini tiatieven van de overheid kunnen zeker geen kwaad. Toch denk ik dat het verstandig is dat juist het be drijfsleven, dat er toch van moet profiteren, iets dergelijks opzet". REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Oudste man Deze week stond Jean Michael Reyskens uit Dordrecht in het middelpunt van de belangstelling omdat hij met zijn 111 jaar en 19 dagen de oudste inwoner werd die ons land ooit heeft gekend. Die 111 jaren, daar is geen speld tussen te krijgen. En die 19 dagen, inmiddels zijn er 22, geloven we ook wel. Maar is hij Neerlands oudste aller tijden? Dat staat nog te bezien volgens Leidenaar P. Devilee. Devilee wijst ons op de begraaf plaats Rhijnhof waar een Leide naar begraven ligt die jaren ouder is geworden dan de Dordtse opa Reyskens. Het gaat om ene Prins, geboren in 1815 en overleden in februari 1930. Trekt u maar af en het is duidelijk dat deze Prins meer dan 114 jaar oud is gewor den. Dreigt opa Reyskens zijn ereti tel alsnog kwijt te raken aan opa Prins? Wij zijn te rade gegaan bij het Gemeente-archief aan de Boisotkade. De heer C.J. Pelle vertelt ons dat de bufgelijke stand van Leiden sinds 1811 nauwkeurig is bijgehouden en dat dus precies is na te gaan of de gegevens op de grafsteen klop pen. De speurtocht van Pelle levert in eerste instantie een akte op waaruit blijkt dat op 26 augustus in het jaar 1815 een Prins geboren is. Maar een overlijdensakte van deze mogelijke aanvoerder van het Nederlandse eeuwlingenklas- sement blijkt vooralsnog onvind baar. Dat de overlijdensakte niet een, twee, drie boven water komt zegt nog niets, volgens Pelle. Mogelijk heeft Prins ergens anders dan in Leiden zijn laatste adëm uitgebla zen. Eén ding is zeker: Prins is overleden. De vraag is waar en wanneer. Pelle speurt verder. En Reyskens loopt dus nog steeds de kans zijn titel te moeten inleve ren. Tenzij opa Reyskens zich een blijvertje toont. Dan mag hij zich over een jaar of drie opnieuw Neerlands oudste aller tijden noe men. Wij houden u op de hoogte van de strijd der eeuwlingen. Schone stad Mevrouw Van Noort-Piket uit de Leidse Van der Duynstraat is nog niet erg onder de indruk van de schone stad. "Net als zo veel.bur- gers erger ik mij mateloos aan al die vuile troep die de mensen op straat gooien", schrijft de Leidse aan M.A. Logtenberg, directeur van de gemeentereiniging. Het initiatief om Leiden schoon te maken (de actie 'Schone stad' die vorige maand van start ging) is mevrouw Van Noort dan ook uit het hart gegrepen. "Maar tot dus ver heb ik er nog niet veel van ge merkt. Zelfs de moeite die ik neem om de reiniging er van in kennis te stellen dat er bij ons in de buurt geen folders over de ac tie bezorgd zijn, wordt niet be loond". Mevrouw Van Noort zegt best te begrijpen dat de stad niet in een handomdraai schoon kan zijn. Maar zij had verwacht dat met name het centrum in het weekeinde wel weer het aankij ken waard zou zijn. Dat is het niet, concludeert de Leidse na de proef op de som te hebben genomen. Vorige week vrijdag signaleerde mevrouw Van Noort rondom het stadhuis 'een en al plastic en pa- pierafval'. Zondag was het op het Vrouwenkerkplein eén grote bende van kapotgeslagen houten kistjes. Op de Mare zag ze 'een groot aantal kartonnen dozen en overvolle afvalbakken'. En op de Maresingel is volgens mevrouw Van Noort nog nooit een veegwa- gen geweest. Een reinigingscon troleur heeft ze ook nimmer ge zien. "Ook niet als er veel zakken huisvuil buiten staan op dagen dat er niet wordt opgehaald". Moet de actie 'Schone stad' haar vruchten nog afwerpen of zijn de verwachtingen van de Leidse burgers soms te hoog ge spannen vragen wij Mari Tol, woordvoerder van de gemeente reiniging. Het blijkt van beide wat te zijn. "De verwachtingen zijn te hoog gespannen, maar het is ook een te korte termijn om nu al resultaten te zien van de actie Schone stad. Over een jaar willen we kijken wat het allemaal heeft opgeleverd", zegt Tol. Een hele vooruitgang vindt hij dat in een maand tijd het aantal reinigingspolitie van één naar drie is uitgebreid. Dit jaar komt er zelfs nog een vierde bij. Wat be treft de folders: "Voor Leiden- Noord blijkt die in de plomp te zijn gegooid door de bezorgers. Vandaar dat we opdracht hebben gegeven om in die wijk alsnog de folders te verspreiden". Vervolgens wijst Tol erop dat op zondag niet wordt schoonge maakt. "Op zaterdagmiddag na de weekmarkt krijgt de binnen stad nog een poetsbeurt en de vol gende keer is pas weer op maan dag. Als mensen in die tussentijd daar vuil gooien, blijft dat enige tijd liggen". Het is voor de Leidse burgers kortom nog even wachten gebla zen met het definitieve oordeel over het al dan niet slagen van de actie 'Schone stad'. Leids biertje In Steeds van afgelopen woens dag besteedden wij aandacht aan de bierwinkel van Hans van der Reijden waar niet minder dan 550 soorten bier over de toonbank gaan. Maar hoe staat het nu met het Leidse biertje dat Van der Reijden heeft gebrouwen en vo rig jaar op de markt bracht, wil een lezer weten. Het brouwsel blijkt goed in de smaak gevallen bij de Leidenaar. "Er zijn nu bijna In de Vestestraat is kennelijk een geheel nieuwe regeling voor parke ren voor vergunninghouders van kracht. De procedure is simpel. Schaft, u zich een vergunning en verwijder de paaltjes voordat u uw auto par keert. Als u maar niet vergeet de om de paaltjes weer terug te plaatsen, wanneer U wegrijdt. foto Loek Zuyderduin) 60.000 flesjes van verkocht", al dus Van der Reijden. Volgens de bierkenner is het Leidse biertje, licht zoetig en met een bittere af dronk, goed drinkbaar gebleken. Alweer een blijvertje dus. LEIDEN - De stadsverwarming levert de NV Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) de komende jaren grote verliezen op. Dit jaar kost de stadsver warming het bedrijf ruim 5 mil joen gulden. Dit verlies loopt de komende jaren op tot maximaal 7,4 miljoen gulden in 1995, zo is berekend. Uitgaande van het huidige prijspeil bedraagt het totale verlies in 2011 circa 150 miljoen gulden. Het EWR is nog niet van plan in te grijpen omdat de tegenvallers bin nen het eigen bedrijf en met een le ning van de overheid kunnen wor den opgevangen. Wel wordt onder zoek verricht of het mogelijk is de stadsverwarming minder verliesge vend te maken. Het ziet er niet naar uit dat de stadsverwarming de komende twintig jaar winst kan opleveren. Weliswaar daalt het jaarlijkse nega tieve saldo geleidelijk, maar toch wordt over het jaar 2011 nog een verlies van bijna 5 miljoen gulden verwacht. Algemeen directeur Haijkens heeft de aandeelhouders laten we ten dat het resultaat ingrijpend kan verbeteren wanneer de gasprijs de komende jaren meer wordt ver hoogd dan nu wordt voorspeld. De tarieven van de stadsverwarming zijn gekoppeld aan de hoogte van de gasprijs. De aandeelhouders moe ten zich op 21 juni uitspreken over de voortgang van het project. Het verlies in 1989 wordt mede geweten aan de daling van de gas prijs vorig jaar. Ook het uitblijven van de aansluiting van het TNO-ge- bouw aan de Wassenaarseweg op het stadsverwarmingsnet was een tegenvaller. Nadat de gemeenteraad in het be gin van de jaren tachtig besloot tot de aanleg van stadsverwarming werd al getwijfeld of het project winstgevend zou kunnen zijn. De deskundigen voorspelden echter grote besparingen. Ervaringen bij andere gemeenten gaven een aan- GEWOND - Een bromfietser (16) uit Warmond is gistermiddag licht ge wond geraakt bij een aanrijding. Hij kreeg op de Willem de Zwijgerlaan geen voorrang van een 30-jarige Voorschotense fietser. merkelijk negatievere uitkomst maar toch werd besloten tot invoer van de stadsverwarming. Ook andere onderdelen van het EWR blijken dit jaar verlies op te le veren. Het elektriciteitsbedrijf ver wacht een tekort van bijna 3 mijoen gulden en het waterbedrijf komt meer dan een halve ton tekort. De verwachte winst van het gasbedrijf, ruim 11 miljoen gulden, is echter ruim voldoende om het verlies van beide onderdelen op te vangen. De winst bij het gasbédrijf wordt mede veroorzaakt door een tariefsstijging van 2,7 cent per kubieke meter voor kleinverbruikers die op 1 juli in gaat. Naar verwachting kost dit een gezin gemiddeld 75 gulden per jaar extra. Fietspuzzeltocht Werkgemeenschap de Ratel houdt zon dag 4 juni haar jaarlijkse fietspuzzeltocht. Start tussen 9.15 en 9.45 uur bij het Leid se Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Inschrijfgeld per persoon 3 gulden, ook voor niet-leden. De tocht 'Rondje Leiden' is 35 kilometer en voert langs vrijwel alle randgemeenten van Leiden. Inschrijving bij J. Louwrier. telefoon: 411037 en J Peterse telefoon: 760063 of bij het Volks huis op zondag. Planten en bloemen De Polderwerkgroep van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) afdeling Leiden, geeft de cursus 'Planten en bloemen zien en herkennen'. De cur sus bestaat uit twee theorie-avonden op 15 en 22 juni en twee excursies op 17 en 24 juni. Opgave en informatie, vanaf 3 ju ni. tussen 18.30 en 19.30 uur. telefoon: 071-224405 Zangkunst De gevorderde leerlingen van de Streek- muziekschool Leiden geven zondagmid dag 4 juni om 15.00 uur een concert dat in het teken van de zangkunst uit de 19e eeuw staat. Onder leiding van Leny Ste vens worden liederen vertolkt van onder andere Schubert. Schumann en Grieg. Het concert heeft plaats op de eerste ver dieping van museum De Lakenhal aan de Oude Singel in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15