Wassenaarse PvdA-wethouder middelpunt vreemde affaire Alternatief voor afsluiten wijkje S0BÜ0SS B en W Warmond op de vingers getikt 'Warmond heeft volledige milieureeherelieur nodig' WIE MET ADVERTEREN HOOG WIL SCORE KAN 'T BESTE Z'N KOPPIE GEBRUIKEN. PAGINA 14 VRIJDAG 2 JUNI 1989 Partijbestuur steunt Greep Beklemmende stilte na lekken over uitglijder en verband met uitkleden portefeuille WASSENAAR - De Wasse- naarse PvdA-wethouder Greep is het middelpunt van een vreemde affaire gewor den. Drie weken geleden lekte uit dat de wethouder een woningzoekende loze toezeggingen zou hebben gedaan en de directeur wel zijn daarop met zijn porte feuille zou hebben gezwaaid. door Paul van der Kooij Na het uitlekken hielden alle partij en hun mond en was het de grote vraag wie van de ambtenaren of 21 raadsleden had verteld dat Greep zijn portefeuilles woningbouwbe leid en woonruimteverdeling om deze reden moest inleveren. De PvdA-fractie vergaderde gister avond over de kwestie en volhardde in haar stilzwijgen. Raadsleden rea geren niet op het ten laste gelegde en walgen van de vele "roddel en achterklap". Daders inbraak flat gearresteerd VOORSCHOTEN - Uit een fla aan de Jan Evertsenlaan ir Voorschoten hebben twee man nen woensdag een televisie, eer cd-speler en andere geluidsap paratuur gestolen. De daders zijn kort na de inbraak door de politie gearrresteerd. Een 33-jarige man uit Leids- chendam en een 32-jarige Hage naar braken omstreeks half drie 's middags de voordeur van de woning open. Een buurtbewo ner zag de twee mannen even la ter met de gestolen spullen de flat verlaten. Hij noteerde het kenteken van hun auto en waar schuwde de politie. In Leids- chendam werden de daders gehouden. Warmonder (5) ontsnapt op fiets LEIDERDORP - In een onbe waakt moment is een 5-jarig jon getje uit Warmond gistermiddag om vier uur op de fiets zijn ou derlijk huis ontsnapt. Aan zijn tocht kwam om half zeven in Leiderdorp een einde. Op het Engelendaal werd de jeugdige Warmonder aangereden door een 59-jarige automobilist uit Leiderdorp. Het fietsertje stak zonder uit te kijken de straat over. Met diverse verwondingen aan gezicht en arm is het jonge tje overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Bromfietser (68) negeert rood licht en raakt gewond OEGSTGEEST - Een 68-jarige bromfietser uit Katwijk raakte gistermorgen ernstig gewond bij een aanrijding op de Laan van Oud Poelgeest in Oegst- geest. De Katwijker die vanaf de Hofdijck kwam, reed bij de krui sing met de Laan van Oud Poel geest vermoedelijk door het ro de licht. Een 59-jarige automobi list uit Leiden kon de man niet meer ontwijken. De bromfietser werd met een grote hoofdwond overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Bloemenkiosk in Winkelhof beroofd ondanks bewaking LEIDERDORP - De kas van een bloemenkiosk in de Leiderdorp- se Winkelhof is vannacht leeg geroofd. Tussen twee ronden van bewakers door zagen de da ders kans ongezien in te breken. Een glazen voordeur is kapotge slagen om de kiosk op de bui tengalerij van De Winkelhof binnen te komen. In de kas zat 150 gulden. Het PvdA-bestuur heeft het over een 'publiciteitsoorlog' en ziet geen reden om maatregelen tegen Greep te treffen. "Het vertrouwen in Greep is niet geschaad", zegt afde lingsvoorzitter J.M. Hupkes. "Als wethouder heeft hij zeer verdienste lijk werk verricht en de nodige wo- ningbouwcontingenten binnenge haald". De voorzitter heeft het nodi ge nagevraagd en ziet geen reden in actie te komen. - U heeft de wethouder gevraagd of hij inderdaad toezeggingen heeft gedaan? "Niet letterlijk. We kunnen moei lijk afgaan op publicaties die niet erg onderbouwd zijn. Ik zie geen re denen Greep onder vuur te nemen of zeer wantrouwend te zijn. Ik ken hem ook al vrij lang". - Heeft u nog op andere manieren geprobeerd de precieze toedracht boven water te krijgen? "Wanneer je zo te werk gaat en binnen een partij zegt datje iemand niet vertrouwt, valt alles weg. Dan kun je beter direct ophouden". Per soonlijk heeft hij de indruk dat van niets iets wordt gemaakt. "Een klei ne mug wordt een zeer grote oli fant". Dat de woningzoekende het gesprek op een bandje zou hebben opgenomen, heeft Hupkes slechts "van horen zeggen": "Ik heb het de burger in kwestie niet kunnen vra gen". Herkiesbaar D66, de partij die nauw samen werkt met de PvdA en Greep als haar wethouder ziet, lijkt iets meer te weten. "Door een stuk openheid kun je iemand evenzeer beschadi gen", zegt fractievoorzitter J de Vries. Het woord affaire vindt hij een groot woord en hij weet niet welke conclusies hij moet trekken uit het gebeurde. "Dat is echt niet aan de orde, daar hebben we het ook niet over gehad". Ook De Vries benadrukt dat Greep goed functio- De Wassenaarse PvdA-wethouder Greep heeft feuille moeten inleveren en is het middelpunt van WOrden. (archieffoto) neert en het bestuurlijk een goede politieke toekomst van Greep, kan zaak is om hem onderwijs, cultuur PvdA-voorzitter Hupkes niet over- en volksgezondheid ook nog af te zien. Zijn afdeling stelt deze maan- pakken. den een programma op en bepaalt Of de affaire gevolgen heeft voor de daarna welke personen dat pro gramma willen uitvoeren. "In eer ste instantie ligt dat aan Greep. Wil hij zich beschikbaar stellen? En ver volgens oordeelt de afdeling". De huidige fractievoorzitter, H.J. Goulooze, heeft eerder deze periode laten weten na veertien jaar ge meenteraad niet herkiesbaar te zijn. Greep zelf zei vorige week dat hij anderhalf jaar geleden soortgelijke voornemens uitte. Hupkes weet daar niets van. Wat de leden van de wethouder en diens affaire denken, weet hij evenmin. "Wel kan ik stellen dat ik geen en kel wantrouwen heb bespeurd on der de leden. Over het kiezersge drag durf ik niets te zeggen. Ik weet wèl dat het vreemd kan uitpakken. Meermalen hebben publicitaire ac ties een tegengesteld effect gehad". Ook wanneer Greeps populariteit inderdaad is gedaald, hoeft dat zijn kop nog niet te kosten: "'Ik vind niet dat mensen al dan niet op een bepaalde plek moeten komen om dat ze goed of slecht liggen bij de kiezers. Je moet gewoon de beste Greep kwam een kleine zestien jaar geleden in de raad, is jarenlang de beste man geweest, maakte zich bij de verkiezingen sterk voor volkshuisvesting en profileerde zich vooral met woningzaken en woonruimteverdeling. Ook in het nieuwe verkiezingsprogramma zul len die onderwerpen belangrijk worden en Hupkes geeft ronduit toe het jammer te vinden dat Greep die portefeuille niet langer heeft. Zwakte Woningbouwbeleid is bij WD-wet- houder A. Cocheret de la Morinière (ruimtelijke ordening) gekomen, woonruimteverdeling bij CDA-wet-' houder V. Wensveen (welzijn). De PvdA kreeg daar niets voor terug, hetgeen in de politiek op zwakte duidt. Volgens de officièle lezing is de nieuwe verdeling logischer en past ze binnen een ambtelijke en be stuurlijke reorganisatie: "Steeds va ker kwamen communicatiestoor- Bewoners Hoge Rijndijk-oost: sluipverkeer met stickers 'filteren' ZOETERWOUDE - De bewo ners van de Zoeterwoudse wijk Hoge Rijndijk-oost hebben een alternatief voor het afsluiten van hun wijk in de avondspits. De .gemeente het verkeer met bestemming industrieterrein Grote Polder 'filteren' van het verkeer dat echt in de wijk thuishoort. Dat zou kunnen door alle auto's van de bewo ners met een sticker te marke ren. De politie, die dagelijks de uitvals- en toegangswegen van de woon wijk moet bewaken, kan dan in één oogopslag zien of een voertuig is ge rechtigd de wijk binnen te rijden. Bij de Amsterdamse RAi wordt een vergelijkbaar systeem gehanteerd. De bewoners lanceerden dit idee gisteravond in de raadscommissie openbare werken. Enkele uren tevoren hadden zij, samen met de Leidse Vereniging voor Industrie en het bedrijf Iemco, de Raad van State verzocht het Zoe terwoudse raadsbesluit tot afslui ting in de avondspits van de Omme- dijkseweg en Oranjelaan te schor sen. Staatsraad G. Veringa maakt maandagochtend om tien uur zijn besluit bekend. Burgemeester Hou- dijk gaat er van uit "dat de palen er maandag even na tienen, gewoon staan". De bewoners discussieerden gis teravond op uitnodiging van CDA- fractievoorzitter Hogenelst over de situatie in de wijk met de raadscom missie openbare werken. Daarbij moesten vooral de raadsleden van Progressief Zoeterwoude, me vrouw A. Kolff-Haantjes en A.B. Ringersma, het ontgelden. Vooral de laatste kan weinig goeds doen in de ogen van de bewoners die vrezen dat ze in hun eigen wijk worden op gesloten door de gehate verkeers maatregelen. Fietser Ringersma, zelf een bewoner van de wijk, is de man achter de maatrege len. Ze zijn bedoeld om de bewo ners te bevrijden van de gigantische verkeersoverlast van het verkeer met bestemming industrieterrein, dat de wijk Hoge Rijndijk-oost als sluiproute gebruikt en daarbij elke verkeersregel aan de laars lapt. Het raadslid moet wel een fietser zijn en nooit een auto van binnen hebben gezien, was de strekking van vele opmerkingen. Anders was hij nooit zo dom geweest om met zijn voorstel, dat in aangepaste vorm unaniem wordt gesteund door de raad, op de proppen te ko- Ringersma's fractiegenote Kolff kreeg er van langs toen zij de bood schap van de bewoners vertaalde met: "Leve de auto". Volgens de be woners doet Kolff alleen maar schamper over hun voorstellen. Toen Kolff even later lachte om een andere opmerking werd haar met klem verzocht op te houden met "dat stupide gelach". Ook VVD'er Van der Kooi kreeg lik op stuk toen hij riep dat hij zich absoluut niet kan voorstellen dat al le bewoners in de avondspits de be hoefte krijgen om hun wijk te verla ten. Volgens een bewoonster is zo'n beetje de hele wijk "op Leiderdorp georiënteerd". "Wij moeten tussen vier en zes uur de wijk uit voor boodschappen en de zwemlessen van onze kinderen". Burgemeester Houdijk bleef, evenals de rest van de commissie, koeltjes tijdens het af en toe emotio nele gesprek. De eerste burger be nadrukte de ernst van de problema tiek en zei op ironische toon: "De bewoners willen de verkeersmaat regelen niet en gaan er van uit ze geen overlast hebben". De ver keerstellingen van woensdag spre ken toch andere taal, zei hij. Die dag is 'industrieel verkeer' 250 keer de sluis in de Oranjelaan van de verbo den kant ingereden. Na vijf uur 's middags gingen er zelfs 29 auto's per kwartier illegaal doorheen. Voor het stickerplan van de be> woners voelt de eerste burger niets Er ontstaan dan "onwerkbare situa ties". Houdijk plaatst ook vraagte kens achter de "juridische moge lijkheid" van een systeem waarbij bewoners apart tot de wijk worden toegelaten. Bovendien zou een "heel verfijnde administratie" no dig zijn en wemelt het van de rand gevallen. Wat te doen met de verze keringsconsulent die zowel een be zoek aan een bewoner als aan een bedrijf in de Grote Polder wil afleg gen? Lticht Behalve het stickerplan droegen de bewoners, die zich in een actiecomi té hebben verenigd, nog andere suggesties aan. Er moet alles aan worden gedaan om het verkeer snel het industrieterrein op- en af te kun nen laten komen, vinden ze. Dan zoeken 'de industriëlen' hun wijk niet meer op. Daarom moet het ver keer dat via de langs de wijk gele gen Burgemeester Smeetsweg de Hoge Rijndijk op wil, vaker en lan ger groen licht krijgen. Diezelfde Burgemeester Smeetsweg moet al ter hoogte van Heineken twee ba nen tellen en niet, zoals nu, pas na de vluchtheuvel. Nog meer ruimte en 'lucht' krijgt het verkeer als de busbaan ter hoogte van de Meerbur- gerkerk "als invoegstrook" mag worden gebruikt. Aldus de bewo- Volgens burgemeester Houdijk haalt ook dit allemaal niets uit. Per etmaal gaan er 28.000 voertuigen over de Hoge Rijndijk. Meer groen licht geven op de Burg. Smeetsweg, dagelijks goed voor acht- a negen duizend voertuigen, werkt dan ave rechts. Het verkeer rijdt zichzelf al vast in een file, daar helpt nog geen uur groen licht aan. De plannen van de bewoners wer den vooral PZ'er Kolff te dol. "Ik hoor alleen maar maatregelen om de auto's zo snel mogelijk te kunnen laten rijden, het is allemaal 'leve de auto' dat ik hier hoor. Echt, we zul len eraan moeten geloven: het auto gebruik moet terug". Fototentoonstelling Een foto-expositie met als thema 'Ouder worden in Nederland' is in de maand juni te zien in de openbare bibliotheek in Lei derdorp. De tentonstelling laat zien hoe ouderen actief kunnen zijn. Daarnaast tonen tekst en foto's hoe ouderen zolang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wo nen. In de bibliotheek liggen boeken, brochu res en videobanden over ouder. Daar naast zal de stichting Consument en Vei ligheid op panelen informatie geven over gevaren die de oudere in eigen huis be- Concert COV Excelsior geeft vanavond een con cert in de Dorpskerk in Leiderdorp. De oratoriumvereniging brengt onder meer psalm 95 van F.M. Bartholdy en Messa di Gloria van G. Puccini ten gehore. Aan vang 20.15 uur. Jazz Jazzclub De Wagenschuur sluit het jazz- seizoen zaterdagavond 3 juni af met een optreden van de Leiderdorpse jazzfor matie The little Steamband'. Het concert begint om half tien in De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat 24 in Leider dorp. nissen voor, die het gevolg waren van onduidelijkheden in de porte feuilleverdeling". Feit is wel dat de verandering met vliegende haast is doorgevoerd, ruim voordat raadscommissies en ambtelijke organen zich er over konden uitspreken. Bovendien ging ze met terugwerkende kracht in vanaf 1 mei. Het bijbehorende rapport werd enkele weken na die datum gepresenteerd en wordt maandagavond 5 juni besproken door de raadscommissie voor alge mene bestuurlijke aangelegenhe den. Het heet 'evaluatie reorganisa tie' en die titel slaat terug op een re organisatie van 1985. Een verklaring heeft Hupkes niet voor deze gang van zaken. Hij houdt het er op dat "je een trein nu een maal niet zo snel van de rails haalt. Deze plannen worden nu eenmaal gedragen door het college", stelt de voorzitter vast. Dat sommige raads leden anders beweren doet hem hooguit verzuchten dat dat de goe de sfeer niet zal bevorderen in een gemeente waarin alle partijen in het college zijn vertegenwoordigd (D66 via Greep). De schone schijn van raadsbrede eensgezindheid is ver dwenen en sommige raadsleden lij ken zich zorgen te maken over het aanzien van de raad. D66 geeft als enige openlijk toe dat er een verga dering is geweest waarin gepro beerd werd de rijen te sluiten, maar kan er niets over zeggen: het enige D66-raadslid was daar de grote af wezige. Conclusies "Je kunt uit de verwikkelingen al lerlei conclusies trekken. Maar dat doe ik niet", zegt fractievoorzitter Goulooze. De voorzitter van het be stuur doet dat evenmin en betwij felt of het de college-onderhande lingen zal beïnvloeden: "We praten over politiek en watje in de politiek wilt bereiken. Welk programma heb je en welke idealen? Daar gaat het om, dat is je inzet. Het zou slecht zijn wanneer je je afzet tegen perso nen, zoals de PvdA zich een keer af zette tegen Van Agt. De inhoud, daar gaat het om". De affaire doet er al met al niet zo veel toe, vindt Hupkes. "Wij zijn er zeker niet dagelijks mee bezig en vinden het bijvoorbeeld veel be langrijker welke amendementen we moeten indienen voor de landelijke verkiezingen. Moeten de defensie uitgaven omhoog of omlaag? Dat soort vragen". Namens het gemeentebestuur ontkent voorlichter W. Issendonck dat het hoofd welzijn met zijn porte feuille heeft gezwaaid en van een geluidsopname is hem 'niets be kend'. Verder wil hij niets kwijt: "Er zijn situaties waarin je geen com mentaar kunt geven". Greep zelf heeft zich tot nu toe van commen taar onthouden en was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. 'Eigen uitleg gegeven aan raadsbesluit sporthal' WARMOND - De raadsfracties van CDA en WD hebben het college gisteravond tijdens de raadsverga dering op de vingers getikt. Beide fracties constateerden dat B en W sportpark Overbos als definitieve vestigingsplaats voor de sporthal hebben aangewezen in een brief aan voetbalvereniging Warmunda. Ze vinden dat het college hiermee een eigen uitleg geeft gegeven aan een raadsbesluit. Loco-burgemeester mevrouw C.E. Dalhuisen zei dat ze de raads- uitspraak van vorige maand anders heeft begrepen. Volgens haar heeft de raad toen wel gekozen voor een hal op Overbos, maar wil dat nog niet zeggen dat de hal ook daadwer kelijk op die plaats komt. College partij CDA en oppositiepartij WD waren hetsw«t met haar eens. WD-fractieleider mevrouw C.A.M. Saris: "Het doet mij verdriet dat in de brief een conclusie wordt getrokken die wij nog niet duidelijk wilden trekken". CDA-fractieleider G.E. den Ouden viel haar bij. "Pas als de haalbaarheid van een sporthal op Overbos is aange toond, zouden we een locatie aan wijzen". "U maakt het ons wel moeilijk als u ons zo op woorden vangt", was de reactie van Dalhui sen, die werd gesteund door haar ei gen partij. Na een schorsing van de vergade ring bleek dat het college de brief in overeenstemming vindt met de strekking van zaken die de raad in de vorige vergadering heeft bespro ken. B en W zijn dan ook niet van plan een andere brief naar Warmun da te sturen. Zoals al eerder bekend werd, is Warmunda zeer ongelukkig met de brief en is voorzitter J. de Winter uit de gemeentelijke werkgroep ge stapt die de komst van de sporthal moet voorbereiden. CDA en WD achten een brief nu niet meer nodig. "Het kwaad is al geschied", aldus Saris. Ook het CDA ging morrend akkoord. PW wil verdubbeling aantal werkuren WARMOND - Progressief War mond (PW) lanceerde gisteravond in de raadsvergadering het voorstel om een milieu-rechercheur voor he le dagen aan te stellen. Het eerdere voorstel, een rechercheur voor 19 uur, gaat collegepartij PW niet ver genoeg. CDA en WD vinden het PW-plan echter voorbarig. Zodra er een notitie over de milieu-recher cheur op tafel ligt, zal de raad verder praten over de invulling van het aantal werkuren. De discussie kwam aan de orde bij de behandeling van de Voor jaarsnota. Alle fracties ondersteun den het voorstel dat er een aparte post milieu binnen de begroting wordt gereserveerd. Th. W.M. Duijnhoven (PW) zag hierin aanlei ding om het aantal uren van de nog aan te stellen milieu-rechercheur uit te breiden. Hij stelde vast dat de man of vrouw een groot aantal ta ken krijgt zoals de controle op de naleving van de algemene plaatse lijke verordening, toezicht op recre atie-eiland Koudenhoorn en educa tieve bezigheden. Dat zal zo veel tijd kosten, dat PW er nu al zeker van is dat de rechercheur hieraan een weektaak kan hebben. J.J. Bonnet (CDA) noemde het voorstel voorbarig. Hij wil dat het college eerst een goede taakom schrijving voor de rechercheur maakt en vervolgens het aantal werkuren vaststelt. Mevrouw C.A.M. Saris (WD) acht het PW- voorstel sympathiek, maar vindt dat Warmond beter kan wachten tot duidelijk is hoe de gemeente'op een zinnige manier kan aansluiten bij de milieuplannen die in het Streek- overleg Duin- en bollenstreek ont staan. "Ik denk niet dat dit nog lang zal duren. Door hierop te wachten kan de gemeente met eigen midde len aansluiten op alles wat in dit grote gebied wordt gedaan", aldus Saris. "Dat werkt goedkoper en effi ciënter". Duijnhoven was teleurgesteld door de voorzichtige houding van de andere fracties. "We spreken nu uit dat het milieu belangrijk is, maar als het om de centen gaat, willen we nog niets do.en", aldus de fractie voorzitter van PW. Grote lijn Over de grote lijn die in de nota werd uitgezet konden de fracties het eens worden. "De politiek getin te uitspraken zijn voor het grootste deel uit de nota verdwenen, maar de kritiek op de landelijke overheid is gebleven", stelde PW'er Duijnho ven vast. Voordat de fracties de nota uitein delijk goedkeurden bereden ze een aantal favoriete stokpaardjes. PW ziet liever een stijging van de onroe- rendgoed-belasting (ogb) dan een verhoging van de afvalstoffenhef fing. De WD wil juist het omge keerde. Het college wil de tijdelijke verlaging van de ogb in 1990 onge daan maken. Het stuk werd aange nomen met de aantekening dat de WD op dit punt niet met de nota akkoord gaat. BESCHOTEN - Twee schoolgebou wen aan het Van Alphenplein in Leiderdorp zijn vannacht met een luchtdrukpistoool beschoten. Twee ruiten van 'Samen Onderweg' en 'De Hobbit' werden flink bescha digd. Een woordvoerster van de po litie zegt dat er met een 'vrij zwaar kaliber' pistool is geschoten. U wilt als ondernemer uw doelgroep zo effectief mogelijk bereiken. Dus stelt u zich, als het om adverteren gaat zó op, dat u doelrijpe kansen meteen in pure winst kunt omzetten. Het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD biedt u volop de gelegenheid te scoren. Met onder andere de pagina's AUTOMARKT - WATERSPORT - ONROEREND GOED - VAKATURES geven wij u zomaar een aantal voorzetten op maat die écht niet te missen zijn. En wat belangrijker is: uw klant mist ze niet. Want die staat daar, oog in oog met u, in het interesseveld. Als u ook op resultaat wilt adverteren, bel dan 071-161400 Dan geven wij graag de taktiek prijs. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in doeltreffend adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14