Waterschade door lekken in leiding voorgoed onmogelijk Na de paai gaat vis aan de dis Netspanning van 220 naar 230 volt Wethouder eist tonnen van Veronica Rapidoliner doorbraak op teken- en schetsgebied Lego gaat op piratentoer Van der Stee gehoord in zaak Almirante Grau Slachtoffer seksueel geweld afgeschrikt door justitie VRIJDAG 2 JUNI 1989 PI>J Voor de meeste vissoorten is in deze eerste junidagen de paaiperiode al achter de rug. De voortplantingsri- tuelen, die met name in ondiep wa ter tot fascinerende taferelen aanlei ding kunnen geven, begonnen dit jaar erg vroeg. Al eind april, begin mei zag ik in poldersloten de eerste karpers bezig met hun voorberei dingen voor de jaarlijkse vissen- bruiloft. En dat was twee tot drie weken vroeger dan normaal. Doorgaans paait de karper in het water waar ik ze jaarlijks bespied zo tussen half en eind mei af. Een paar zonnige dagen achter elkaar zijn dan voldoende om een spetterende en plonzenden meute te kunnen ga deslaan in de zich steeds verder ont wikkelende waterplanten. Door de zachte winter is de water temperatuur dit jaar hoger dan nor maal gebleven. Voor de brasem geldt bijvoorbeeld dat de voorberei ding voor de paai begint als de wa tertemperatuur boven de 12 graden stijgt. Echt massaal paaiende bra sem kun je waarnemen wanneer de temperatuur is opgelopen tot zo'n graad of 17. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Dat de natuur toch een beetje in de war is door de uitblijvende vorst merkte ik in februari. Toen al ving ik brasem waarvan de kop getooid was met de bekende witte paaistip- pen. De paai is ook meestal het sein voor de paling om actief te worden. Ze zijn verzot op de slingers eitjes die de vissen afzetten in de ondiepe oeverzones. De beroepsvissers en de peurders kennen dat verschijn sel ook en weten uit ervaring op welke plaatsen ze in deze periode succes kunnen boeken. Ook de sportvisser kan van die kennis gebruik maken. Daarom is het zaak goed op te letten waar de vis precies afpaait. Op het grote wa ter zijn dat meestal de ondiepe oe verzones. Staat een plas, poel of meer in directe verbinding met een poldergebied dan trekt de brasem, de voorn en de karper vaak naar die ondiepe dichtbegroeide sloten om daar het kuit af te zetten. Kapitale karpers, die van nature toch erg schuw zijn, deinzen er niet voor terug om slootjes in te trekken waar slechts 20 tot 30 centimeter water staat zodat ze met hun brede ruggen boven water uitsteken. In deze periode is ook goed waar te nemen dat in sommige wateren nog erg veel zeelt voorkomt. De vis wordt relatief weinig gevangen, maar in sommige wateren paaien ze soms met tientallen tegelijk af. Er is overigens een opmerkelijk verschil tussen paaiende karper en zeelt die onraad ruikt. Karper slaat direct op de vlucht. Hij neemt de wijk naar dieper water en kan daar bij zeer grote snelheden ontplooien. De zeelt volgt meestal een andere taktiek. Die maakt met zijn staart een krachtige zwaaibeweging waar door de modder van de bodem wordt opgewerveld. Zijn aanwezi- geid wordt dan aan het zicht ont trokken. Wie geduldig blijft wach ten tot het water weer helder is zal meestal ontdekken dat de zeelt nog roerloos op precies dezelde plaats ligt. Tijdens de paai die soms dagen kan duren en waarbij steeds nieuwe exemplaren elkaar afwisselen is de vis doorgaans niet geinteresseerd in voedsel. Maar omdat de paai nogal wat energie vergt is de vis na afloop van het voortplantingsfeest juist ex tra hongerig. Hoewel ze de alleron- diepste sloten meestal snel weer verlaten blijven ze toch nog wel een paar weken rondhangen in de direc te omgeving van de paaiplekken. De hengelaar die van die plekken op de hoogte is kan dus de komende weken succes boeken. Wel dient men de vis in dat ondiepe water zeer omzichtig te benaderen. Blijf op zo groot mogelijk afstand en maak zo weinig mogelijk lawaai. Zet uw bui tenboordmotor al een flink stuk voordat uw de stek nadert uit en Van de meeste beveiligingssystemen kan niet worden gezegd dat ze volkomen 'waterdicht' zijn. Inbraak- of brandpreventieve maatregelen, hoe goed ze ook mogen zijn, vertonen toch meestal wel enkele kleine 'lekjes'. De gevolgen zijn vaak rampzalig. De schade die door uitstromend water wordt veroorzaakt kan groter zijn dan die van een inbraak. Het water stroomt met volle kracht uit de slang, de wartal van een watertoestel, of een gesprongen buis en het zet niet alleen de vloer van je huis in korte tijd blank, maar tast ook wanden, plafonds aan, en vernielt meubels en andere kostbare inventaris. Bij zo'n waterramp moet in allerijl ters water binnengelopen. En wat, de hoofdkraan worden dichtge- als zoiets gebeurt terwijl je niet draaid. Dat kost meestal nogal wat thuis bent? Dan is de ellende vaak tijd en intussen zijn er kubieke me- niet te overzien. Afgezien van je ei- blijf als u vanaf de oevers vist zover mogelijk van de waterkant verwij derd. Gestamp op zachte oevers kan de vis voor de rest van de dag op de vlucht jagen. Vis ook met lichte ma terialen. Weet u bijvoorbeeld dat de bodem zacht en modderig is ge bruik dan ook licht aas. Anders zakt het direct weg in de troep en be perkt u uw kansen. Ook de montage dient te worden aangepast. Liever geen schuifdob- bers met zware stukken lood, maar liever een goed uitgelood licht pen netje. Tenminste als de weersom standigheden en de stroming dat toelaten. Als vuistregel geldt dat de vis doorgaans die oevers opzoekt waar op de wind staat. Met de in ons land overheersende zuidwesten wind zijn dat meestal de oostelijke en noordelijke oevers. En dan bij voor keur die plekken waar de vis enige bescherming kan vinden door de aanwezigheid van riet en water planten. Waterplanten kunnen soms hin derlijke obstakels zijn, maar aan de andere kant zijn het juist uitsteken de 'richtingaanwijzers' voor de vis. Mijn advies is ook om in deze tijd niet direct te beginnen met voeren. Kijk eerst of de vis al op de stek aan wezig is. Wie meteen met ballen voer begint te plonzen verjaagt de vis vaak en het kan dan uren duren voordat die weer is teruggekeerd. Twee weken geleden maakte ik in deze rubriek attent op de nieuwe uitgave van het visherkennings- gidsje 'De Nederlandse Zoetwater vissen'. Door een foutieve opgave van de OVB meldde ik u het ver keerde postbanknummer. Het juis- 595000. Bijna iedereen kent wel de 'snelk pentekening' waarop we weieens een beetje jaloers zijn. Zo'n teke ning lijkt zo makkelijk en noncha lant, vrij uit de hand gemaakt. Ie dereen die wel eens met zo'n zoge heten technische tekenpen gewerkt heeft zal wel ervaren hebben dat het niet altijd zo goed uitviel, omdat de pen er niet voor geschikt was. Rotring, fabrikant van teken- en schrijfmaterialen, heeft nu een pen ontwikkeld, de 'Rapidoliner', die ideaal is om te schetsen èn te schrij ven. De pen werkt volgens het buis jes-principe. Voor nauwkeurig technisch tekenwerk houd je hem in verticale stand, zodat je ermee in sjablonen, in een passer of langs een liniaal kunt werken. Vlot uit de hand schetsen of tekstjes schrijven gaat ook, maar dan houd je de pen in een iets schuinere stand. Je kunt er lijnen en letters in ver schillende dikten mee maken: 0,25, 0,35, 0,5 en 0,7 mm. De pennen zijn uitgerust met een nieuw vulsys- teem, dat verstoppingen voorkomt. Inktreservoir en 'tekenbuisje' vor men samen een zogeheten functie patroon, dat makkelijk en snel ver wisseld kan worden. Zo'n patroon bevat voldoende inkt om er 700 tot 2600 meter mee te tekenen of te schrijven, afhankelijk van de lijn- breedte. De pennen zijn voorzien van een handige steekdop die goed afsluit. Mocht je de pen per ongeluk een tijdje open laten liggen, dan is dat nog niet zo'n ramp, want hij droogt niet snel uit. De Rapidoliner geeft een diep zwarte, gelijkmatige lijn. Op trans parant papier werkend is een foutje heel makkelijk te herstellen: ge woon met inktgum verwijderen. De pennen kosten per stuk 19,50. Er zijn ook sets, al dan niet met een passer-inzetstukje. De duurste set 4 pennen en een inzetstuk kost 87,70. Losse navullingen zijn op 12,50 geprijsd. Behalve voor creatief werk is de Rapidoliner ook een prima stukje gereedschap voor doe-het-zelvers die een voorgenomen klus eerst even op papier willen uitschetsen. Maar ook kinderen die graag teke nen mogen zo'n pen wel eens van pa lenen om met professioneel gereed schap te leren omgaan. Meer informatie: Rotring Ne derland in Almere, tel. 03240- 11944. gen schade kun je ook nog eens aan sprakelijk gesteld worden voor wat die watersnood je benedenburen aangedaan heeft. Een heleboel ge doe met de wa-verzekeraar en wat er verder nog aan vast zit. Lekdetector Er bestaat sinds enige tijd een elek tronisch gestuurd systeem om dit soort natte narigheden te voorko men. dat is het 'Aquablock', een uit vinding van Italiaanse oorsprong. Een heel eenvoudig zelf te monte ren voorziening die met een 'sensor' snuffelt naar lekwater onder was machine enz. Signaleert die voeler het minste druppeltje water op de vloer, dan schakelt hij onmiddellijk de watertoevoer, plus de elektri sche voeding van het apparaat uit. De fabrikant van deze praktische 'waterwacht' heeft nu een industrie- Ie uitvoering van dit systeem ont wikkeld. Dat is het Aquablock EC 188, een beveiliging die in de hoofd waterleiding (bijvoorbeeld direct achter de meter) of een aftakking daarvan wordt gemonteerd. De montage vergt wel iets meer vak manschap, maar een redelijk hand vaardige doe-het-zelver fikst zo'n klus wel. Het is een kwestie van een stukje uit de buis zagen, aan beide einden schroefdraad tappen en het aquablock aanbrengen. Het wordt vervolgens aangesloten op de elek tronische unit, die weer verbonden is met één of meer op de vloer geleg de vocht-voelers, die er feilloos voor zorgen dat bij een lekkage de mag neetafsluiter in een fractie van een seconde de watertoevoer blokkeert. In het systeem zijn nog diverse Een beetje handige doe-het-zelver kan de Aquablock installeren. (foto GPD) extra mogelijkheden te verwezenlij ken. Je kunt bijvoorbeeld een ge luidssignaal laten afgaan of, hele maal automatisch, een waterpomp in werking laten stellen. De basisset van Aquablock EC 188 kost ongeveer 400 gulden en daar komt dan nog de prijs van een magneetafsluiter (vanaf 100 gulden) bij. Als je dat beschouwt als een soort van verzekeringspremie, dan kan die investering wel verant woord zijn. Meer informatie over deze 'wa tervloedkering': Deltimex, Wer kendam, tel 01835-3477. Pennen voor creatief en technisch werk. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE Lego, al meer dan dertig jaar fa brikant van een de succesvolste speelgoedprodukten, heeft iets nieuws bedacht. Gebaseerd op het oorspronkelijke systeem met nopjes die in gaatjes passen komt nu een Legoland-Piraten- serie uit, een reeks van tien do zen die in prijs van iets onder de vijf tot een dikke tweehonderd gulden gaan kosten. Hiermee doet de Deense Lego producent kennelijk een vrien delijke aanval op de meer agres sief gerichte 'speeltjes' van voor namelijk uit Amerika afkomstig oorlogsspeeltuig. ARNHEM (ANP) De netspan ning in Nederland zal in de komen de vijftien jaar van 220 naar 230 volt worden verhoogd. De verhoging is een gevolg van het streven om in al le Europese landen dezelfde span ning te krijgen. Dat heeft de VEEN, de vereniging van elektriciteits-dis- tributie bedrijven, gisteren bekend gemaakt. De verhoging van de net spanning heeft volgens de VEEN nauwelijks gevolgen voor de consu ment. Behalve de verhoging van de net spanning zal er ook een verbetering van de spanning wprden doorge voerd. De VEEN hoopt dat te berei ken door een constantere stroom spanning te leveren. Momenteel mag de spanning naar beneden en naar boven met 10 procent variëren. Dat betekent dat in sommige geval len de stroom uiteenloopt van 198 tot 242 volt. In het jaar 2004 mag de variatie nog maar 10 procent naar beneden (207 volt) en 6 procent naar boven (244 volt) zijn. Dat kan de le vensduur van elektrische appara tuur ten goede komen. De uiteindelijke verhoging van de stroomspanning is pas in 2004 voltooid. Daardoor kan op tijd wor- Brunswijk bezet energiecentrale PARAMARIBO (GPD) - Het Jung lecommando heeft sinds woensdag de elektriciteitscentrale van de Bro- kopondö-stuwdam bezet. Ook is ge dreigd met het opblazen van de elektriciteitscentrale en het open zetten van de dam, waardoor een aantal dorpen zou overstromen. Ook is gedreigd het palmoliebedrijf Victoria plat te branden als de mili tairen en de politie zich niet uit de omgeving verwijderen. Dit is beves tigd door leden van de directie van Suralco, eigenaar van de dam. Een eenheid onder leiding van onder commandant Barabas wil een ge sprek afdwingen met de regering door te dreigen met stillegging van de elektriciteitscentrale. Veertig leden van het Junglecom mando verblijven in de centrale en een onbekend aantal heeft het wa- terkrachtwerk omsingeld. De onge veer 30 personeelsleden die de tur bines onderhouden, worden niet lastig gevallen. Maar de personeels- bus en een auto van een staflid zijn in beslag genomen, zodat men van af woensdag noodgedwongen op het bedrijfsterrein bivakkeert. Zes entwintig andere personeelsleden zijn door het Junglecommando in gijzeling genomen. den ingespeeld op de nieuwe span ning. Volgens de VEEN heeft elek trische apparatuur een gemiddelde levensduur van 10 tot 15 jaar. In 2004 zal dus vrijwel geen appara tuur meer in gebruik zijn die is ge maakt voor 220 volt. Vanaf 1993 zal alleen nog apparatuur worden ver kocht die geschikt is voor 230 volt. Volgens de VEEN heeft de span ningsverhoging een aantal voorde len voor de consument. Apparatuur kan in vrijwel alle Europese landen worden gebruikt. Daarnaast hoeven fabrikanten geen rekening meer te houden met verschillen in span ning. Daardoor kan de apparatuur goedkoper worden geproduceerd. Voor de meeste apparatuur heeft de verhoging vrijwel geen gevol gen. Verwarmingsapparaten (bij voorbeeld een oven of boiler) wor den iets warmer, maar daar staat te genover dat ze eerder worden uitge schakeld. Volgens de VEEN heffen de hogere warmte en kortere wer kingsduur elkaar op. Elektrische motoren zullen harder lopen, maar ook hier is dan sprake van een kor tere werkingsduur: een boormachi ne zal sneller een gat hebben ge boord. Klokken en motoren van beeld en geluidsapparatuur werken op de frequentie van de spanning en niet op de spanningshoogte. Daardoor heeft de verhoging geen gevolgen voor bijvoorbeeld uurwerken en CD-spelers. De spanningsverhoging zou wel gevolgen kunnen hebben voor de traditionele gloeilamp. Deze zal eer der slijten als gevolg van een hogere spanning. Een gloeilamp gaat ech ter maar zo'n 1.000 branduren mee. Dat is ongeveer 1 jaar. De fabrikan ten van gloeilampen brengen nu al lampen op de markt die geschikt zijn voor 230 volt. DEN HAAG (GPD) - De Kamer wil oud-minister van financiën Van der Stee horen over de vraag wie eind 1982 besliste over een staatsgaran tie bij een exportkredietverzeke ring voor het marineschip Almiran te Grau, die de staat al 95 miljoen gulden kostte. Onlangs heeft minis ter Ruding (financiën) voor de Ka mer verklaard, dat een toezegging van zijn voorganger Van der Stee op 14 oktober 1982 hem bij zijn aantre den voor een voldongen feit had ge steld. Ondanks tegenstribbelen van het CDA besloot de kamercommissie voor financien gisteren tot het ver hoor over de kredietverzekering op voorstel van WD-kamerlid Van der Rey. Die verzekering was nodig toen Peru, de eigenaar van het schip, besloot om de voormalige kruiser De Ruyter in ons land te la ten opknappen. De opknapbeurt werd met een lening van 360 mil joen gulden bij de Amro-bank ge dekt. Op 14 mei verklaarde Ruding voor de Kamer, dat Financiën daar- VILLEJUIF - De chauffeur van een bus met Bulgaarse en Russische toeristen overschatte gisteren de hoogte van een tunnel in Villejuif in Frankrijk en reed in volle vaart het dak van de bus aan flarden. Van de toeristen werden er 22 gewond, terwijl het verkeer ernstig ontregeld raakte. (foto ap> AMSTERDAM (GPD) - De Bergse wethouder Pirn Stuart acht zichzelf opzettelijk en grof beledigd door het weekblad Nieuwe Revu en de omroeporganisatie Veronica. Zijn raadsman mr J. Vreijling wil dat de rechtbank in Amsterdam de media hard afstraft. Stuart eist 5,5 ton schadevergoeding en vindt dat de omroep en het weekblad hun be richtgeving moeten rechtzetten. Volgens Vreijling wisten de om roep en het weekblad dat de wet houder niet corrupt was terwijl ze dat wel meldden. De tegenpartij daarentegen hield gisteren vol dat Stuart wel vatbaar is voor het aan nemen van steekpenningen of an ders die indruk heeft gewekt. Stuart en zijn raadsman troffen de journa listen van Nieuwe Revu en Veroni ca en hun raadslieden mr H. Bouke- ma en mr E. Dommering gisteren voor de rechtbank in Amsterdam. Nieuwe Revu is niet van plan schadevergoeding te betalen of te rectificeren, betoogde mr Boukema het weekblad. Integendeel, het blad vindt dat het haar heilige plicht is corrupte politici aan te pak ken. Stuart, aldus Boukema, heeft zich zelf in de positie gemanoeu vreerd waarbij hij opviel als moge lijk corrupt. Nieuwe Revu en Veronica ont hulden in januari dat de Revu-jour- nalisten Henk Ruigrok en Pieter Storms, .die zich als zakenlieden hadden voorgedaan, de Bergse wet houder bereid hadden gevonden steekpenningen aan te nemen om behulpzaam te zijn bij de vestiging NIJMEGEN (ANP) - De recente ontwikkeling dat slachtoffers van seksuele misdrijven vaker voor de rechtbank moeten getuigen, kan leiden tot een afneming van de aan giften. Dat zegt het plaatsvervan gend hoofd van de sectie jeugdza ken en hulpverlening van de rijks politie in Nijmegen, G. Moerman. Volgens Moerman gebeurde het in het verleden slechts in zeer uit zonderlijke gevallen dat slachtof fers van verkrachting en incest voor de rechtbank moesten getuigen. Te genwoordig komt het echter steeds vaker voor. "Het verhoor bij de poli tie is voor de slachtoffers al niet ge ring. Als ze weten dat ze misschien nóg een keer door de molen moeten, is de kans groot dat ze van een aan gifte afzien", aldus Moerman. Hij zegt onder meer verontrust te zijn geworden nadat bekend werd dat het slachtoffer van de Maurikse incestzaak mogelijk voor de recht bank moet vertellen wat haar is» overkomen. "Als dit een tendens wordt, zal het mij niet verbazen als slachtoffers van incest en verkrach ting geen aangifte meer willen doen. Nu is het al zo dat we de slachtoffers moeten wijzen op de mogelijkheid dat ze voor de recht bank moeten getuigen", aldus Moerman. Volgens Moerman is deze drei ging bijzonder frustrerend voor de rechercheurs die zich met het on derzoek naar seksueel geweld be zighouden. Hij verwijst naar het donderdag verschenen jaarverslag van de rijkspolitie Nijmegen waarin staat dat die rechercheurs al onder een grote psychische druk staan. Die druk wordt veroorzaakt door de hoge werkdruk en het vaak gruwe lijke karakter van de misdrijven. De psychische belasting is vooral een gevolg van het feit dat een be perkte groep rechercheurs zich vrij wel uitsluitend met seksuele delic ten bezig houdt. Om het vertrouwen van de slachtoffers te winnen, moe ten de rechercheurs zich zeer open opstellen. "Ze raken daardoor emo tioneel betrokken", aldus Moer man. "Maar als je dit werk vol wilt houden, moetje juist afstand bewa ren. Op die manier win je echter het vertrouwen niet. Dus is er sprake van een constant spanningsveld". De rijkspolitie Nijmegen wil de komende tijd meer politiemensen trainen voor het onderzoek van seksuele geweldsmisdrijven om zo de werkdruk te verminderen. Daar naast moeten de rechercheurs de mogelijkheid hebben over hun ei gen emoties te praten zonder zich geremd te voelen door de "macho cultuur" van het politie-apparaat, aldus Moerman. van een Amerikaanse computerbe drijf. Naar aanleiding van de affaire onderzocht een commissie uit de Bergse gemeenteraad de kwestie en die kwam tot de conclusie dat er geen bewijzen waren van corrupt handelen. "Stuart is niet zorgvuldig ge weest. Hij heeft zich ontvankelijk betoond voor persoonlijk gewin, al thans heeft de indruk gewekt dat hij ontvankelijk is voor persoonlijk ge win" aldus mr Boukema namens Revu. De wethouder had van het begin af aan de beide journalisten de deur moeten wijzen. "De pseu- do-zakenlieden zagen er niet uit als argeloze provincialen die op eerlij ke wijze hun geld verdienen. Ze za gen er uit als gladde jongens, met wie iets te regelen valt", aldus Bou kema. Mr Vreijling zag de zaak uiteraard heel anders. Volgens hem blijkt uit de opnamen overduidelijk dat de wethouder juist geweigerd heeft steekpenningen te aanvaarden. Ve ronica verweet hij misbruik te heb ben gemaakt van het materiaal van de Revu-jouranlisten. "Veronica- journalist Daalmeijer beweert din gen voor de tv waarvan hij weet dat ze onwaar zijn, niet zelfs bij benade ring uit het materiaal zijn af te lei den", aldus Vreijling. Uitspraak is op 2 augustus. bij op 14 oktober 1982 een staatsga rantie van 400 tot 500 miljoen gul den 'in positieve overweging' nam. Op basis daarvan besloot Ruding, twee weken na zijn aantreden, om op 16 november 1982 een brief te doen uitgaan naar de NCM, de in stelling die de exportkredietverze kering moest afgeven met daarin die 'postitieve overweging' voor een staatsgarantie tot 400 miljoen gul den. Ruding verklaarde dat hij niet an ders kon. omdat er anders tussen fi nanciën en de NCM een onwerkba re situatie zou zijn ontstaan. Inmid dels is gebleken dat Peru de order niet kan afbetalen. De NCM heeft fi nancien dan ook een rekening van 95 miljoen gulden gestuurd en dreigt er nog een van 160 miljoen te sturen. Stelling In de Elsevier van deze week heeft Van der Stee inmiddels stelling ge nomen tegen de voorstelling van za ken zoals Ruding die heeft gegeven. Volgens hem was er in oktober 1982 niet meer dan een mening over de zaak gegeven. Besluiten had hij aan zijn opvolger overgelaten. Enige' mede-verantwoordelijkheid voor een miljoenenstrop voor de Staat wees Van der Stee van de hand. Holland (2) Wat drs. precies betekent weet ik niet. Ik had in verband met financi ën ouders alleen lagere school, 45 jaar terug. Maar ik vraag me af of mevr. drs. L.G.de Graaf zich niet zou moeten schamen met haar kri tiek op de naam 'Holland' in de krant van 30 mei j.l. Zij doet zich voor als iemand die internationaal is georiënteerd, maar ik wil er aan herinneren dat er een wereldwijde presentatie bestaat van kaas, bloe men en fruit uit 'Holland' en dat ook onze 'Hollandse' ondernemerszin bekend is. Op het punt van emigra tie i uit 'Holland' altijd gewild. Ik ben veel landen geweest, maar iemand die dergelijke kritiek spuit op eigen land hoort naar mijn mening niet in Holland thuis. Het spreekwoord luidt immers: één rotte appel maakt de hele mand ziek. W.Langeveld 5 Mei plein 72 Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11