Hard oordeel Zeekrijgsraad over mariniers Poolse regeringspartij vreest gezichtsverlies PAGINA 8 BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE DONDERDAG 1 JUNI 1989 Inzake mishandeling punkers DEN HAAG (ANP) - De Zeekrijgsraad heeft gisteren in Den Haag vier mariniers veroordeeld tot veertien dagen militai re detentie, omdat ze vorig jaar een handjevol jongelui we gens hun punk-achtige uiterlijk hebben mishandeld. De veroordeelden variëren in leeftijd van 20 tot 22 jaar. Ze zijn afkomstig uit Arnhem, Bussum, Krommenie en Rijswijk. "Uitgesproken laf', zo noemde de president van de Zeekrijgsraad, mr. Th. van Gelder, de handelwijze van de vier. Hij deed geen enkele moeite om zijn verontwaardiging te verber gen. De straf was ook beduidend hoger dan de zes tot acht dagen die aanklager of fiscaal mr. C. Nijmeijer had geëist. De gebeurtenis had plaats 17 ok tober 1988 op een boot van de North Sea Ferries. Deze voer met 600 mari niers en ongeveer evenveel burgers van Rotterdam naar Huil. De mari niers waren op weg naar een oefe ning in Schotland. Een aantal mariniers was aan boord gaan drinken. Eén van de gis teren veroordeelden herkende in één van de punkers iemand van school. Er volgden opmerkingen over en weer. Op het toilet ontstond uiteindelijk een vechtpartij. Een jongen met een zogenoemde 'hane- kam' als kapsel werd volgens de fis caal door de mariniers aan zijn haar omlaag getrokken, geschopt en met bier overgoten. Er werd nog iemand in het kruis getrapt en weer een an der zegt een kies te hebben verlo- Een van de passagiers verklaarde achteraf doodsbang te zijn geweest. Hij was in snikken uitgebarsten toen hij merkte dat er met de mari niers niet te praten viel. Het grieze ligste vond hij dat er zoveel mari niers aan boord waren van wie hij niet wist of ze misschien ook zo gek gingen doen en dat hij daarmee op een schip gevangen zat. Drie van de vier aangeklaagden werden al krijgstuchtelijk gestraft, ieder met een militare detentie van vier dagen. De zaak leek daarna te worden vergeten, totdat een Am sterdamse advocaat de minister van defensie over de kwestie aan schreef. Nader onderzoek door de marechaussee wees uit dat, in te genstelling tot wat werd aangeno men, de mariniers met provoceren waren begonnen. Dit nieuwe gege ven maakte de - late - veroordeling door de Zeekrijgsraad mogelijk. De raadsman van de vier, mr. W. Hek man, besteed dit De mariniers kunnen in beroep gaan bij het Hoog Militaire Ge rechtshof. WARSCHAU De Poolse Commu nistische Partij vreest een neder laag en daarmee ernstig gezichts verlies bij de komende parlements verkiezingen. De felle campagne die nu al enkele dagen gaande is te gen buitenlandse steun voor de kandidaten van de onafhankelijke vakbeweging Solidariteit, kan uit niets anders worden verklaard door Hans Geleijnse Gisteravond beschuldigde de re dactie van het belangrijkte tv-jour- naal (de staatsradio en -televisie staan onder directie van de voorma lige regeringswoordvoerder Urban) Solidariteit er opnieuw van buiten landse geldschieters te gebruiken voor de verkiezingscampagne. En dat niet alleen. Ook het schrijven van een kort ar tikel in de Solidariteitskrant Gazeta Wyborcza door de Brzezinksi, vei ligheidsadviseur van de voormalige Amerikaanse president Carter, of het bijwonen van een verkiezings bijeenkomst door een Amerikaanse diplomaat, was gisteren voor de partijkrant Trybuna Ludu aanlei ding om fel uit te halen. Belangrijkste punt van kritiek is echter de één miljoen dollar die het Amerikaanse Congres vorig jaar al voteerde als steun voor het toen nog illegale Solidariteit. De vakbewe ging houdt, bij monde van woord voerder Onysckiewicz, vol dat al leen buitenlandse particulieren fi- nanciële en andere steun (zoals pos ters, papier, drukpersen) aan de ver kiezingscampagne verlenen. De partij hoopt met deze beschul digingen, die de grenzen van het ab surde overschrijden, in te spelen op de nationale trots van de Polen. Ook bij Solidariteit wordt niet ontkend dat het op veel kiezers een uiterst slechte indruk maakt wanneer de beweging niet in staat zou zijn de ei gen campagne zelfstandig te finan- Vandaar dat het 'burgercomité' dat namens Solidariteitsleider Walesa de campagne organiseert, absoluut geen geheim maakt van buitenlandse steun, wanneer het tenminste om hulp in 'natura' gaat. Op verkiezingsbijeenkomsten wordt steevast meegedeeld dat vriendencomités in het buitenland een x-aantal posters hebben ge schonken, of T-shirts en ander ver kiezingsmateriaal. Niettemin, zo is de indruk van veel waarnemers in Warschau, zou Solidariteit er goed aan doen om volledige opening van zaken te ge ven. Het probleem daarbij is echter dat de media bijna volledig in dienst van de officiële partijen zijn. Die ontzien zich niet om buiten de verkiezingsprogramma's om propa ganda voor de establishment-kandi- daten te maken, bijvoorbeeld als onderdeel van het nieuws. Solidari teit kan daar weinig meer tegenover stellen dan verkiezingsbijeenkom sten en affiches (zelfs op de trams in Warschau). De angst voor de partij voor ge zichtsverlies bij de verkiezingen wordt hoogstwaarschijnlijk ingege ven door opinie-onderzoeken van het CBOS, het door partijleider Jaruzelski zelf in het leven geroe pen instituut voor volksraadple ging. Gepubliceerd wordt er vrijwel niets, maar de waarschuwing van CBOS-directeur kolonel Kwiatkowski, dat 'de oppositie' in de Senaat (de nieuwe Eerste Kamer, die geheel vrij wordt gekozen) op tweederde meerderheid kan reke nen als de coalitie de propaganda niet concentreert op een paar kandi daten. sDreekt boekdelen. De verkiezingen voor de sejm, het parlement, kan de coalitie (bestaan de uit communistische partij (PZ- PR), Boerenpartij (ZSL), Democra tische Partij (SD), de massaorgani satie PRON en een aantal regimege- trouwe katholieke groeperingen) niet verliezen. Onderdeel van het ronde-tafelakkoord tussen regering en oppositie was immers dat de coa litie in de sejm op 65 procent van de zetels-kan rekenen. Waar de partij echter bevreesd voor is, is dat de kiezers zondag massaal gehoor geven aan de Soli- dariteitspropaganda: kies alleen kandidaten van de oppositie, streep alle andere door (de Poolse kiezers moeten hun voorkeur voor een kan didaat aangeven door alle andere weg te strepen). In dat geval zouden de PZPR en zijn bondgenoten de 65 procent van de sejm-zetels veroveren met een stemmenpercentage dat minder is dan het aantal kiezers dat zich voor de oppositie uitspreekt. Dat zou ernstig gezichtsverlies betekenen voor de PZPR, waarvan de reper cussies in heel Oosteuropa voelbaar zullen zijn. Vandaar dat de laatste dagen bin nen Solidariteit de nodige kritiek is geleverd op de 'simplistische aan pak' om alle officiële kandidaten te laten vallen. Binnen de beweging bestaat de vrees dat dit zou kunnen leiden tot verzwakking van de posi tie van de 'oprechte hervormers' in de partij. Maar alleen al de ingewikkelde stemprocedure (de kiezers krijgen minimaal vijf en maximaal zeven formulieren voor de neus met daar op alleen de namen van de kandida ten) verhindert een genuanceerder campagne. Op de verkiezingsbij eenkomsten van Solidariteit wor den dan ook 'spiekbriefjes' ver strekt: daar staan de namen van de Solidariteitkandidaten voor sejm en Senaat in het betreffende kies district op. Agent verkocht 267 kilo hasj AMSTERDAM (GPD) - Twee jaar cel, verbeurdverklaring van 90.000 gulden en een boete van 100.000 gul den of nog eens zes maanden gevan genis. Dat hoorde een voormalig ad judant van de rijkspolitie te water in Amsterdam gisteren wegens cor ruptie tegen zich eisen voor de Am sterdamse rechtbank. De 41-jarige Badhoevedorper zou een partij van 267 kilo in beslag ge nomen hasj hebben verduisterd en verkocht. Na een uitgebreid onder zoek en aftappen van zijn telefoon werd de man in 1987 aangehouden. Bij een huiszoeking trof de rijksre cherche girorekeningen aan waarop regelmatig bedragen van enige tien duizenden guldens waren gestort. Ook werden er spaarbewijzen ge vonden ter waarde van rond de 50.000 gulden. Volgens de advocaat van de ver dachte zijn de beschuldigingen on derdeel van een groot complot te gen de politieman als gevolg van een machtsstrijd tussen de verdach te en zijn direct ondergeschikte. De officier van justitie zei niet anders te kunnen concluderen dan dat de po litieman de hasj achterover had ge drukt, verkocht en de winst in eigen zak had gestoken. Daarom eiste hij twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De boete van een ton komt volgens de officier on geveer overeen met het bedrag dat de man voor de verkoop heeft ont vangen. Uitspraak 14 juni. Wethouder wil af van nieuw Haags stadhuis DEN HAAG (ANP) - De Haagse wethouder van financiën Van Otter- loo heeft het broze akkoord over de nieuwbouw van het stadhuis giste ren doorbroken met de mededeling dat hij de voorbereidingen van het nieuw te bouwen stadhuis annex bi bliotheek aan het Spui wil stoppen. Het financiële risico is volgens hem te groot. Niet bouwen levert de ge meente overigens nu al tenminste een verlies van rond de 16 miljoen gulden op, zo hebben burgemeester en wethouders gisteren bekendge maakt. Hoe groot de risico's volgens Van Otterloo bij bouwen zijn, werd niet bekendgemaakt. Hij was wegens een dienstreis naar de Verenigde Staten niet persoonlijk aanwezig. Wel werd bekend dat hij zijn eind oordeel zal laten afhangen van het politieke standpunt van zijn partij, de PvdA. Het college heeft gisteren op nieuw twee varianten van het nieuw te bouwen stadhuis annex biblio theek aan het Spui aan de gemeen teraad aangeboden. Een meerder heid van het college heeft een voor keur voor de goedkoopste variant. De totale kosten daarvan komen op rond de 310 miljoen gulden uit. De jaarlast komt op ongeveer 20 mil joen gulden. Volgens wethouder Duivestein, initiatiefnemer van het bouwplan, kost het stadhuis daarmee niets meer dan dat de gemeente nu al uit geeft aan de huisvesting van het ambtelijk apparaat. Dinsdag bleek al dat wethouder van financiën Van Otterloo de risico's te groot vindt. Hij stemde tegen het plan. Zijn poli tieke lot is daarmee zeer onzeker ge worden. Maar ook de nieuwbouwplannen van wethouder Duivesteijn zijn daarmee op de tocht komen te staan. Het college van PvdA, D66 en klein links steunt op een meerder heid van slechts één zetel in de raad. Als Van Otterloo tegen alle druk in als raadslid tegen stemt, is er waar schijnlijk geen meerderheid voor de nieuwbouw. De raad zal op 6 juli een beslissing nemen. Lof voor Nederland DEN HAAG (ANP) - Het Wereld voedselprogramma van de Verenig de Naties (WFP) prijst Nederland voor de manier waarop ons land voedselhulp aan ontwikkelingslan den geeft. In een rapport over Ne derland zegt het WFP met instem ming dat ons land steeds meer voedselhulp in de Derde Wereld zelf koopt in plaats van daarvoor onze eigen landbouwoverschotten te ge bruiken. Eenderde van de voedselhulp voor afzonderlijke ontwikkelings landen wordt thans in de Derde We reld gekocht. Het WFP vindt dit een van de vernieuwende aspecten van het programma voor voedselhulp, dat een omvang heeft van 250 mil joen gulden en uit de begroting van minister Bukman voor ontwikke lingssamenwerking komt. AUTOBEDRIJF VAN DER VELDE BV, KENNEDYLAAN 118, LEIDEN. Dit jaar is het twee eeuwen geleden dat de Franse Revolutie uitbrak, waarmee vrijheid voor iedereen een feit werd. Een gebeurtenis die vanzelfspre kend door alle Fransen uitbundig wordt gevierd. Dus zéker ook door Citroen. Daarom geven we iedereen in Nederland de kans om het feest in alle hevigheid mee te maken Geheel in sfeer met de rijke Franse traditie hebben we namelijk de prijzen van onze personenauto's een aardig kopje kleiner gemaakt Voor de Citroen AX betekent dit een prijsverlaging van 1250 gulden En voor de Citroen BX dat is pas revolutie een voordeel van maar liefst 2000 gulden1 U rijdt nu dus al zo'n fan tastische Citroen AX vanaf f 14.350, en een Citroen BX vanaf f 20.700, exclu sief afleveringskosten Dit tijdelijke aanbod geldt voor alle versies, zowel benzine als diesel, behalve voor speciale uitvoeringen zoals de AX Bijou, AX K way, BX Chamonix of de BX Montreux U zult begrijpen dat deze aktie te revolutionair is om een heel jaar vol te houden Vandaar dat de absolute sluitings datum 17 juni is.' Wel raden we u aan om snel te reageren Want u weet hoe het met revolu ties gaat ze kunnen zó ontstaan, maar zijn weer weg voor je er erg in hebt

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8