Chauffeurs krijgen wachturen betaald FEI3D 'Handelsbeleid VS kan wereld schaden' Industrie Europa loopt niet achter Hele kamer tegen opzeggen verdrag sociale zekerheid Aandeelhouders Breevast eens met schuldenregeling AD en NRC gaan vaker niet verschijnen DONDERDAG 1 JUNI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Mogelijk tot 100 miljoen gulden achterstallig loon DEN HAAG (GPD) Vrachtwagenchauffeurs bij veel transportbedrijven hebben bij el kaar ruim 100 miljoen gulden te goed over de uren die zij wachtend hebben moeten door brengen bij het lossen en laden, aan de grens en bij de veerboten. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gisteren duidelijk ge maakt een wetsontwerp van minis ter De Koning unaniem naar de prullenbak te zullen verwijzen. De ze unieke situatie deed zich voor met het voorstel van het kabinet om een internationaal verdrag voor de sociale zekerheid op te zeggen. Dit gens hem niet de inkomensgarantie van het ILO- verdrag. aldus De Koning. Hij zegde toe dat bij de herziening van de al gemene weduwen- en wezenwet zijn ambtenaren van te voren de ILO ongestraft mogen vragen of er wellicht strijdigheid met het inter nationale verdrag kan ontstaan. voldoet en dat om ten stelligste dat er verborgen verdrag 121 van de internationale ook niet kan. Het PvdA-kamerlid motieven achter zijn voornemen zit- arbeidsorganisatie ILO bepaalt dat Ter Veld wees er gisteren, als ten. zoals een beperking van de i-uitkering. Dat zou namelijk iemand die arbeidsongeschikt raakt woordvoerster van heel de Kamer, zijn hele leven een uitkering moet op dat ILO-vertegenwoordigers krijgen. In ons land eindigt de ar- desondanks recent hebben ver- beidsongesehiktheidsuitkering als klaard dat ons land helemaal niet in betrokkene 65 jaar wordt. Er volgt strijd handelt met het verdrag. Het dan aow. gaat daarin om minimale eisen, 3 land al lang voldoet. Op 22 juli 1988 liet De Koning de ILO formeel weten het verdrag te willen opzeggen, op voorwaarde dat de kamer hiermee in zou stemmen. Indien de ILO voor 22 juli van dit poging achter jaar geen nader bericht ontvangt, regeling van de wedu- heeft ons land het verdrag automa- ïduwnaarsuitkering die tisch opgezegd. De kamer stemt :it een nog onvoorziene volgende week dinsdag over over De bewindsman ontkende weder- wending te geven, die strijdig is met het verdrag. De rechtbank in Leeuwarden heeft Met zijn uitspraak bevestigde de gisteren bepaald dat over deze rechtbank een eerder vonnis van de wachturen gewoon loon moet wor- kantonrechter. en dat heeft de uitspraak niet opge lost. vindt de NOB. Of het transport bedrijf in cassatie gaat bij de hoog den betaald. Het proces was aange- Transportbedrijf uit Haulerwijk ste rechter, de Hoge Raad, spannen door de Vervoersbond dat de Vervoersbond voor het pro- FNV. Die stelde enige jaren geleden vast dat bij meer dan een derde de Nederlandse transportonderne- had uitgekozen beval loon over de wachturen te betalen. De rechtbank bepaalde ook dat e mingen de wachturen worden ge- dernemer, die het aantal door zijn schrapt bij het berekenen van het chauffeur opgegeven uren niet i salaris. De bond zal nu in e voorlichtingscampagne de ruim 60.000 chauffeurs in het wegtrans port aansporen hun geld op te eisen. Bij een onderzoek van de Vervoers bond FNV, dat in 1985 werd gehou den, bleek dat de chauffeurs jaar lijks 60 miljoen gulden derven door dat hun wachturen niet werden meegeteld. Menig chauffeur is zo 5 tot 10 procent van het loon misgelo pen. trouwt, moet bewijzen dat de chauf- massale feur de zaken verkeerd voorstelt, e ruim Vrachtrijders moeten hun wachtu ren op hun 'uren-verantwoordings- staat' noteren. Volgens werkgeversorganisatie NOB wegtransport heeft de uit spraak niet geleid tot opschudding onder de werkgevers, die ook zeg gen te vinden dat wachttijden werk tijden zijn. Het werkelijke pro bleem is he.t vaststellen van wat rusttijden en wat wachttijden zijn UTRECHT (GPD) Een hernieuw- met een plan van de bewindvoer- de start van de activiteiten van de ders tot schuldafwikkeling, onroerend-goedmaatschappij Bree- Verder volgden ze het advies om vast, één van de restanten van de af te zien van het voortzetten van de eens zo roemruchte Verenigde Be- procedure tegen het vroegere be drijven Bredero, is een flinke stap stuur van het inmiddels failliete dichterbij gekomen. De aandeel- Bredero wegens wanbeleid, waar houders van de nu nog in surséance door een einde komt aan de enquête verkerende onderneming besloten hiernaar door de Ondernemingska- gisteren in Utrecht akkoord te gaan mer. De kans dat die procedure, inder tijd in gang gezet op initiatief van het Administratiekantoor Breevast (die het beheer voert over de aande len), tot een vervolging zou leiden, is maar klein. "Tussen gelijk heb ben en het ook krijgen zit een we reld van verschil", zei commissaris mr. J. Mentink gisteren. "Zo'n pro cedure kan wel een jaar of zeven du ren en we zijn hier geen vereniging voor procesrecht, er moet op een ge geven moment weer gewoon wor den gewerkt". Bovendien krijgt Breevast in ruil van het afzien van verdere vorderingen op VBB 44 miljoen gulden uit de boedel van Bredero. Het akkoord gaan met de voor stellen van de bewindvoerders (voorzitter mr. E. Bloembergen van het Administratiekantoor deed dat, gisteren als eerste) betekent voor de aandeelhouders wel een financieel offer. De nominale waarde van hun aandelen wordt namelijk verlaagd Meer cosmetica NOORDWIJK AAN ZEE (ANP) - Het verbruik van cosmetica in Ne derland is vorig jaar verder geste gen. Op basis van fabrieksprijzen steeg het met ruim 8 procent tot 1051 miljoen gulden. Per hoofd van de bevolking was het verbruik vorig jaar 140 gulden tegen 125 gulden in 1987. Dit bleek tijdens de vergade ring van de Nederlandse Cosmetica Vereniging. Het verbruik bij jongeren is spec taculair. In de leeftijdscategorie van 13 tot 19 jaar besteden jongens ge middeld 240 gulden en meisjes 380 gulden per jaar. De grootste stijgin gen vonden vorig jaar plaats bij he- rencosmetica (ook door stijging van het aantal aanbieders), decoratieve cosmetica, haarverzorging en zon- necosmetica. EG valt over Nederlandse haringreclame BRUSSEL (ANP) - De promo tiecampagnes voor Nederlandse haring en mosselen verstoren de concurrentie op de Europese markt. Ze moeten daarom wor den stopgezet of aan de EG-re- gels worden aangepast. Volgens de Europese Com missie vervalsen de uitgebreide promotiecampagnes voor 'Ne derlands zeebanket' de concur rentie in de EG. De voor reclame en promotie bestemde heffin gen treffen zowel Nederlandse als geïmporteerde vis, maar le veren alleen het nationale pro- dukt directe voordelen op. Ook het zogenaamde 'mos selfonds', waaruit mosselen worden opgekocht als de mini mumprijs niet wordt gehaald, moet verdwijnen. Via een hef fing worden de producenten ge dwongen deze minimumprijs te respecteren. Hun positie ten op zichte van buitenlandse concur renten wordt versterkt, omdat zij het aanbod niet aan de vraag hoeven aan te passen. De Nederlandse regering heeft een maand de tijd om op het EG-besluit te reageren. Journalisten van het Algemeen Dagblad besloten gisteren tijdens e niet verschijnt. Links (met sigaar) hoofdredacteur Ron Abram. tde krant vandaag Alfa Romeo moet Italië 1 miljard steun terugbetalen BRUSSEL (RTR) Het autocon- cem Alfa Romeo moet van de Eu- £^^^0 afgesloten ropese Commissie bijna 1 miljard gulden terugbetalen aan de Itali aanse staat, die het bedrijf in 1985 en 1986 ten onrechte subsidie ver leende. Het is de eerste keer dat de Europese autoriteiten een concern verplichten zo'n groot bedrag terug te betalen. "Door Alfa kunstmatig in leven te houden zijn de concurrentieverhou- ROTTERDAM (GPD) Vanochtend is het Algemeen Dagblad niet verschenen, nadat gisteren ook een an dere krant van de Nederlandse Dagblad Unie (NDU) het NRC-Handelsblad verstek had laten gaan. De ko mende tijd zullen deze dagbladen door prikacties van de redacties vaak niet verschijnen, op nog onbekende dagen om de directie van NDU 'in de grootst mogelijk onzekerheid te houden'. Met deze verrassingsacties willen de redacties hun eis voor een loonsverhoging van 8.5 procent in de vorm van een dertiende maand, kracht bijzetten. Daartoe hebben de redacties van NRC Handelsblad en Algemeen Dagblad gisteravond in grote meerder heid besloten. De redactie van het AD zal dagelijks om drie uur 's middags en acht uur 's avonds een vergade ring beleggen waarop wordt bepaald of de vergade ring zo langdurig zal worden voortgezet dat de krant niet kan uitkomen. Een officïele staking is uitgesloten omdat het niet gaat om een gewoon cao-conflict, waar bij vakbonden betrokken zijn en omdat de cao's in het Onder de journalistieke medewerkers van de NDU (de dagbladpoot van het Elsevier-concern) bestaat grote onvrede omdat de directie zelfs niet wil praten over hun looneis, die zij baseren op basis van de floris sante winstcijfers van de NDU. De redacties hebben voor deze eis inmiddels de steun en de sympathie van de ondernemingsraad gekregen, waarin de overige (technische en administratieve) afdelingen van de NDU zijn vertegenwoordigd. Het steekt het NDU-personeel vooral dat de dag: bladdivisie fors (enige tientallen miljoenen guldens) bijdraagt aan de winst van Elsevier, terwijl de mensen op het Amsterdamse hoofdkantoor van dit uitgevers concern wél een dertiende maand hebben en de NDU- medewerkers niet. De directie van NDU heeft echter steeds gezegd niet te willen praten over een dertiende maand of hogere winstuitkering. De redactie van NRC heeft besloten om vandaag en morgen wel een krant te maken. Dankert zwakt beschiddigmgen boterfraude af DEN HAAG (GPD) - PvdA-euro- parlementariér Piet Dankert heeft gisterenavond zijn beschuldigingen van fraude met EG-subsidies door de Nederlandse zuivelindustrie gro tendeels teruggenomen in het tv- programma Den Haag Vandaag. Zijn partijgenoten in de Tweede Ka mer vonden eerder die dag dat Dan kert niet hard kan maken dat er voor 3,5 miljard gulden is geknoeid. Onlangs liet Dankert weten dat de zuivelindustrie ten onrechte voor miljarden guldens aan subsi die van de EG zou hebben gekregen door de verkoop van boter, die vol gens een niet-erkend procédé (het NlZO-procédé) was bereid. Dan kert ontkende ooit een bedrag van 3,5 miljard te hebben genoemd. Hij sprak over theoretische berekenin gen die journalisten op basis van zijn stellingname zouden hebben gemaakt. De PvdA-lijsttrekker voor de Europese verkiezingen ontken de ook concrete bewijzen voor de fraude te hebben: "Ik heb alleen ge zegd dat het bewijs te vinden was. Ik kan het niet geven". Dankert vond dat je af en toe stenen in het water moet gooien en zaken hard moet aanpakken om iets binnen de EG gedaan te krijgen. In een gisteren gehouden kamer debat over de zaak nam het PvdA- kamerlid Van der Vaart openlijk af stand van zijn partijgenoot Dan kert. Hij vond het aannemelijk dat er 'op redelijke schaal' is gefrau deerd en dat de zuivelindustrie 'in ventief met de regels is omgespron gen. Volgens Van der Vaart heeft minister Braks (landbouw) per soonlijk meer gedaan om de regels te handhaven dan hij volgens de EG-regels verplicht was. Braks zei dat Dankert geen bewij zen heeft geleverd en dat zijn actie de positie van Nederland binnen de EG geschaad. Volgens Braks zou het hem sieren als hij zijn uitspra ken geheel zou herroepen. CDA en WD hadden al eerder afstand ge nomen van de beschuldigingen van Dankert. Westerse industrielanden kritisch op OESO-bijeenkomst 100 gulden tot 10 gulden. Als dingen aanzienlijk verstoord" Economie kort Fokker Ir. A. Meijer wordt de nieuwe presi dent-commissaris van Fokker. Meijer, voormalige vice-voorzitter van de raad van bestuur van VMF Stork, is nu vice-voorzitter van de raad van commissarissen van Fok ker. Meijer volgt ir. M. Kuilman op die op 1 september de nieuwe voor zitter van de Raad van Bestuur van Fokker wordt. Oost-weSt De handel tussen de landen van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) en Oosteuropa is in 1988 met ze ven procent gegroeid, zo heeft het Oostenrijkse Instituut voor Econo misch Onderzoek gisteren in haar maandelijkse rapport bekendge maakt. Oosteuropa exporteerde in 1988 naar de 24 lidstaten van de OE SO 7 procent meer dan in het jaar er- Ontwikkelingsbank De Afrikaanse Ontwikkelingsbank (AfDB) heeft vorig jaar een record- kunnen dan een uitkering tegemoet het in januari 1987 werd overgeno- zien van dertig procent van hun vor- men door Fiat."De staat handelde deringen in de vorm van aandelen meer als hulpgever van een onder- Breevast), kan bij de rechtbark het neming, die in ernstige financiële verzoek worden gedaan de surséan- nood verkeerde, dan als een aan- ce op te heffen. deelhouder die een investering on- Breevast bezit, na een sanering, der normale marktomstandigheden sterk gereduceerde maar goed lopende onroerend-goedportefeuil- le, met activiteiten in (vooral) Ne- doet Volgens de commissie heeft de voormalige eigenaar Finmeccanica, derland, de Verenigde Staten. Ca- die de som moet opbrengen, de nada en Westduitsland. Bij Bree- staatssubsidie gebruikt om een aan- vast zijn behalve directeur mr. M. tal grote verliezen en schulden van van Galen slechts een projectmana- Alfa te dekken. De Italiaanse rege- ger, een beheerder en een secreta- ring had eerder gezegd dat er ook vertrouwen resse werkzaam. Voor lopende acti- geld was besteed aan herstructure- /iteiten schakelt Breevast in bin- ring van het bedrijf. In 1975 begon den die zich in haar ogen bezondi gen aan discriminerende handels- Japan wil dat in het slotcommuni- praktijken, op een zwarte lijst zet- qué van de OESO dat vanavond ten en na een jaar tegenmaatregelen stig ondermijnen. Dat bleek giste- wordt vrijgegeven, kritiek wordt afkondigen als die landen hun be- op de jaarlijkse bijeenkomst geuit op 'discriminerende en eenzij- leid niet bijsturen. Economi- dige maatregelen die ingaan tegen Ontwikke- internationale verbintenissen'. Het communiqué zou de VS echter niet Japan staat net als Brazilië en In dia op de zogenaamde 'Super 301' van de Organisatie i sche Samenwerking ling (OESO), waarin 24 westerse in dustrielanden verenigd zijn. Japan, dat door de VS wordt be schuldigd van oneerlijke handels- buitenlandse zaken Sousuke criminerende wijze buiten hun Uno, die de mier wordt, maatregel Dollar De Nederlandse minister Ruding (financiën) vroeg aandacht voor de sterk gestegen dollarkoers. Hij noemde het ingrijpen in de wissel koersen door de groep van zeven (G-7, de zeven grootste industrie landen) onvoldoende effectief gens geen groot aanhanger van der gelijke interventies. Hij ziet meer in een beter beleid van Washington bij het terugdringen van het Ameri kaanse tekort op de handelsbalans en bij de federale overheidsfinanci ën. Dan zou de rente in de VS om laag kunnen. De Amerikaanse minister van fi nanciën Nicholas Brady (die zei dat de VS het beleid gericht op even wichtige wisselkoersen van de G-7 ondersteunen) noemde de stijging van de dollarkoers zorgelijk, maar hij noch officiële Amerikaanse Japanse pre- grenzen houden. Super 301 maakt "'Als je ingrijpt dan moet je dat goed zegslieden wilden zich le week buitenspel blijven bij het voortdurende stijging i dat elke eenzijdige deel uit van een nieuwe Amerikaan- de VS het huidige se handelswet die in 1988 door het de wereldeconomie Congres werd aangenomen om een einde te maken aan het handelste- de Europese kort dat vorig jaar bijna 120 miljard deskundigen buitenland vooral lokale Alfa verlies te lijden en vooral vanaf Commissie steunden het Japanse dollar bedroeg. Onder Super 301 1984 werd dat steeds erger. standpunt, en ook Westduitsland en kan de Amerikaanse regering lan de markt brengen de koers te drukken", zo ze windsman. De Nederlandse minister dollars om het terugdringen van het handelste- de be- kort (de Amerikaanse uitvoer wordt dan duurder, de invoer goedkoper) oven- zal bemoeilijken. Onderzoekers vinden meer robots nodig ADVERTENTIE Lekker pittig saté-kroketje met puur mager rundvlees DEN HAAG (ANP/GPD) De Eu ropese industrie inclusief de Neder landse loopt niet achter bij het be- bedrag van 2.2 miljard dollar (onge- drijfsleven in de Verenigde Staten. vijf miljard gulden) uitgeleend Dat blijkt uit het jaarverslag van de bank dat vandaag is gepubliceerd. Het rapport staat deze week ter dis cussie op de jaarvergadering van de AfDB in Abuja, Nigeria. Regionaal gezien ging vorig jaar het meeste geld naar West-Afrika, 38,8 procent, èen stijging van 6,3 procent. Mexico De president van Mexico, Carlos Salinas de Gortari. heeft gisteren een zesjarenplan ontvouwd dat is gericht op het herstel van de econo mische groei en van de levensstan daard. De regering Salinas streeft verder naar een vermindering van de inflatie, die in de twaalf maanden tot en met april twintig procent heeft bedragen. Dat is het laagste percentage van de afgelopen tien jaar. Cyanamid Bij het chemisch bedrijf Cyanamid in de Botlek (375 werknemers) is overeenstemming bereikt over een nieuwe, tweejarige cao. De FNV had eerder gedreigd met acties wan neer de directie niet met een beter bod zou komen. De nieuwe cao voorziet in een loonsverbetering van 2 procent per 1 april van dit jaar en 2,5 procent per 1 april 1990. Daar naast is alsnog een akkoord bereikt over de gefaseerde invoering van vijf roostervrije dagen, vanaf 1990 tot en met 1994 jaarlijks 1 dag. Wel heeft zij een duidelijke achter stand op de Japanse industrie. Deze conclusie trekt onderzoeksbureau Berenschot in een studie naar de stand van zaken op het gebied van de toepassing van robots en andere hypermoderne produktiesystemen. Het ministerie van economische zaken, in wiens opdracht het onder zoek is verricht, heeft het rapport gisteren gepubliceerd. Berenschot heeft voor het onderzoek gekeken naar het bedrijfsleven in Neder land, Zweden, Groot-Brittannië, Westduitsland en Frankrijk. In het algemeen hebben Neder landse bedrijven geen achterstand in het gebruik van robots in verge lijking met bedrijven in de andere Europese landen van dezelfde om vang en in dezelfde branche, aldus Berenschot. Toch is het aantal ro bots per tienduizend werknemers in Nederland laag. Achtergrond daarvan is dat in Ne derland de chemische industrie en de voedingsmiddelensector sterke economische peilers zijn, waar door de aard van het werk nauwelijks met robots kan worden gewerkt. In andere landen is bij voorbeeld de auto-industrie van groot belang en daar kan wel veel geautomatiseerd worden geproduceerd. Volgens Be renschot moet de rubber- en kunst stofindustrie in Nederland wel op haar tellen passen, want daar dreigt wel degelijk een achterstand in ro- botgebruik. instellingen is maar weinig bekend van geavanceerde produktiesyste men. Op dit gebied is actie hard no dig, anders dreigt ons land af te zak ken tot de status van een ontwikke lingsland, aldus het bureau. Berenschot adviseert de overheid een vijfjarig programma voor de on dersteuning van het bedrijfsleven in robotisering en moderne produk- tie op te zetten. Het programma moet zich richten op het totstand- brengen van een samenwerking tussen industrie, commerciële ad viesbureaus, onderzoeksinstellin gen en universiteiten. De overheid zou subsidies moe ten geven voor demonstratieprojec ten, verspreiding van kennis en echt nieuwe ontwikkelingen. Het bureau noemt het verder zeer zinvol dat de overheid kredieten of garan ties geeft voor investeringen door ZWOLLE (ANP) De bedrijven in robots en dergelijke. sche politierechter in Zwolle, mr. Het programma moet aansluiten J.O.A.M. van Aerde, heeft gisteren bij de wensen van de bedrijven die tien Urkse vissers tot in totaal nu al robots gebruiken, meent het 544.200 gulden boete veroordeeld bureau. Kleine en middelgrote be- wegens overschrijding van de hun Haarlemmerstr. 157, tel. 146459 Ruim half miljoen gulden boete voor Urker vissers drijven moeten extra aandacht krij gen. Ook moet de kunststof- en elektronica-industrie een extra sti mulans krijgen. Deze dreigt 1986 toegestane vangsthoeveel- heden schol en/of tong met tien- tot honderdduizenden kilo's. De grootste overtreding beging De Nederlandse industrie moet geen achterstand oplopen in de toepas sing van technische hoogwaardige produktiemethoden, zoals hier bij Phi lips, waarschuwt een onderzoek dat Economische Zaken heeft laten uitvoe- veel achterop te raken. Hoeveel rederij L. de Boer en Zonen, die met het programma nodig zeven schepen 894.238 kilogram Berenschot heeft ontdekt dat Ne derland over weinig leve van robots beschikt ei eens weinig bureaus zijn met veel kennis van geautomatiseerde pro duktiesystemen. Ook bij onderwijs- is, zegt Berenschot niet. Het ministerie van economische zaken gaat het Berenschot-rapport gebruiken bij het opstellen van nieuw beleid voor vernieuwing van produktiemethoden in het bedrijfs leven. Het departement komt in ok tober met dat nieuwe beleid. schol en 191.058 kilogram tong te veel had gevangen. Officier van jus titie mr. I.H.B. van Zevenbergen- Joele kwam tot de conclusie dat de hoeveelheid schol het contingent 'schrikbarend' had overschreden, hetgeen de rederij zes miljoen gul den zou hebben opgebracht. Drie ton was de boete voor dit bedrijf. NS-plan: bedrijf kan straits coupé of wagon afhuren UTRECHT (GPD) - De Nederland se Spoorwegen onderzoeken of het mogelijk is coupés of complete rij tuigen te reserveren voor bedrijven. Nu er voorlopig geen gratis open baar vervoerkaart voor studenten komt, hebben de NS wagons over. De nieuwe service, die op zijn vroegst volgend jaar wordt gebo den, mag in ieder geval niet ten kos te gaan van de overige treinreizi gers, aldus een woordvoerder van de NS. De Spoorwegen hebben hierover al contacten met onder meer Akzo, PTT en Rabobank. Voor de mede werkers van de hoofdkantoren van de Rabobank kunnen er coupés worden gereserveerd tussen Utrecht en Eindhoven. Dé PTT wil rijtuigen reserveren tussen Den Haag en Groningen. Voor Akzo zou de lijn Arnhem-Amsterdam kunnen worden doorgetrokken naar Schip hol, zodat Akzo-werknemers die naar de luchthaven moeten niet meer hoeven over te stappen in Am sterdam CS. In hetzelfde kader hebben de NS plannen óm op de stations zakenlo- ketten te openen. Hier kunnen al leen zakelijke reizigers een kaartje kopen. Geen plan maar een feit is dat de Spoorwegen vanaf 1 januari 1990 alle werknemers die via hun bedrijf een jaar-trgjectkaart kopen voor het woon-werkverkeer, een kortingkaart geven. Deze geeft veertig procent korting op enkeltjes en retourtjes, is een jaar geldig en kost normaal 540 gulden. Boven dien kan het hele gezin ervan mee profiteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7