m Oorlog ontbrandt in het Huis van Afgevaardigden Vrouwen nog altijd politieke minderheid Achtergrond Jim Wright eerste slachtoffer Republikeins 'kannibalisme' Stappen nodig tegen Leidse hoogleraar Van Gennep9 DONDERDAG 1 JUI1989 - ii WASHINGTON - Het kostte Jim Wright een uur om de woorden uit te spreken. Maar nadat hij zichzelf uitgebreid en emotioneel had verdedigd, kwam dan toch de lang ver wachte uitkomst van een vol jaar van geruchten en onder zoeken. Hij zei om vier minuten voor vijf Amerikaanse tijd zijn functie als voorzitter van het Huis van Afgevaardigden te zullen neerleggen. Daarmee was hij de eerste voorzitter in de Amerikaanse geschiedenis die zich daartoe gedwon gen achtte. door Henk Dam Het was een menselijk en politiek drama. Want de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden heeft gro te macht. Niet alleen is hij de hoogstgeplaatste functionaris van de Democratische partij, hij is ook de nummer drie van het land. Als president Bush en vice-president Quayle beiden in e-e-n klap om het leven zouden komen, dan is het de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden de man die het stuur zou moeten overnemen. Wat de zaak nog meer gewicht geeft, is dat de affaire-Wright niet op zichzelf staat. Op dezelfde dag dat Wright zei te zullen opstappen, stonden er in de Amerikaanse kran ten berichten over nog drie Demo cratische Afgevaardigden die ethisch bedenkelijk zouden hebben gehandeld. Een van hen, afgevaardigde Gray uit de staat Pennsylvania, is de nummer vier in de hiërarchie bin nen de Democratische fractie. En eind vorige week zei de nummer twee in die rangorde, Tony Coelho uit Californie, ook al dat hij zou heengaan omdat hij de Democraten en zijn gezin niet een uitgebreid on- dérzoek naar zijn financiële handel en wandel wilde aandoen. Neveninkomsten De beschuldigingen tegen dit rijtje Democraten lopen uiteen, maar in de kern komen ze er allemaal op neer dat deze afgevaardigden zich op een niet nette manier zouden hebben verrijkt. Ze zouden neven inkomsten niet hebben opgegeven, teveel aan honoraria hebben bin nengesleept, vrouwen en vriendin nen op loonlijsten laten zetten, gif ten hebben geaccepteerd van vrien ENSCHEDE "Politiek is grie zelig. Mannen moeten van hun plaats weggeduwd worden". Maar vooral ook: "Je moet jezelf blij ven, en dat kost extra energie". Dit zeggen Len Rempt-Halmans de Jongh, Hedy d'Ancona en staatssecretaris Korte-van He mel, allen werkzaam in de poli tiek, over de positie van vrouwen in dit beroep. door Jolanda Brokking Net zoals de Nederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelangen zijn ze het ermee eens dat de verhouding van mannen en vrouwen in de poli tiek de laatste veertig jaar is veran derd. "Maar de vrouwen moeten niet nog eens veertig jaar wachten om een aandeel van 25 procent te behalen", schrijft de Vereniging voor vrouwenbelangen in haar zo juist verschenen brochure Aktie M/V 50/50. Met deze actie wil de Ver eniging voor Vrouwenbelangen ",de mensen betrekken bij het stre ven om op termijn te komen tot een situatie van gelijke vertegenwoordi ging van mannen en vrouwen in alle politieke functies". Dat er nog heel wat moet gebeu den die belang hebben bij bepaalde stukken wetgeving, in die sfeer. Het is een schemerduister terrein, dat van de neveninkomsten van Congresleden. Ze mogen bijvoor beeld hun salaris van 89.500 dollar (200.000 gulden) per jaar met 60.000 tot 70.000 gulden aanvullen door on der meer spreekbeurten te geven. Maar wat ze precies mogen aanne men, en van wie, dat ligt minder eenvoudig. Aandelenbezit, belan gen in bedrijven, kontakten met welgestelde zakenlieden, verkie zingsfondsen, daarover bestaan minstens evenveel ongeschreven als geschreven ethische gedragslij- In het geval van Wright is het wel duidelijk, dat hij dingen heeft ge daan die niet door de beugel kon den. De trotse vechter Wright zou zich nooit tot opstappen gedwon gen hebben gevoeld, als hij had ge vonden ook maar een heel klein kansje op overleving te hebben. De bewijzen tegen hem waren dan ook vernietigend: een onderzoekcom missie van het Huis bracht vorige maand een rapport uit, waarin hij van maar liefst 69 overtredingen van de ethische regels van het Huis werd beschuldigd. In de andere gevallen zijn de be schuldigingen nog niet allemaal even duidelijk, maar er zijn goede aanwijzingen dat in ieder geval een aantal van de genoemde Democrati sche afgevaardigden zich op heel dun ijs bevinden. Agressief Waarom komt dat nu allemaal los? In de eerste plaats past het drama in de hele discussie over ethiek in de politiek, zoals die de afgelopen maanden en jaren in Amerika is uit gebroken. De presidentskandida ten Gary Hart en Joseph Biden, rechter Ginsburg, John Tower, ze ren voordat er evenveel vrouwen als mannen in de politiek zijn vertegen woordigd blijkt bijvoorbeeld uit de volgende cijfers: het percentage vrouwen in de Tweede Kamer is 20,7 en in de Eerste Kamer 26,6. In de gemeenteraden is 18,5 procent vrouw. Er zijn 12,2 procent wet- houdsters. Dit lijkt niet veel, maar in 1946 was het percentage vrouwlijke wet houders nog maar 0,51. Uit de gege vens van de Vereniging voor Vrou wenbelangen blijkt ook dat burge meesters met recht burgervaders genoemd kunnen worden. Slechts 4 procent van de gemeentehoofden is vrouw. Bij de Commissarissen der Koningin is het helemaal triest ge steld, er is momenteel geen enkele vrouw in die functie. Mijne heren Er moeten meer vrouwen vertegen woordigd zijn in de politiek. Dat is ook de mening van staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie). "Het komt zó vaak voor dat ik een verga dering voorzit en dan moet begin kunnen er allemaal over meepraten. Een tweede reden is, in e-e-n naam, Newt Gingrich. Hij is een Republi keinse Afgevaardigde die zich als een terrier op Wright heeft gestort, en hem niet meer heeft losgelaten. De als zeer agressief bekend staande Gingrich was degene, die bij de ethische commissie van het Huis de aanklachten tegen Wright deponeerde. Hij was ook de man die de eerste beschuldigingen tegen Coelho uitte. En daar blijft het niet bij. Gin grich, die binnen de Republikeinse fractie een 'whip' (een rang onder die van fractieleider) is, zei het afge lopen weekeinde voor de tv dat er nog wel "negen of tien, misschien wel meer" Democraten zijn van wie in de toekomst zal blijken dat zij de ethische regels van het Huis hebben geschonden. Wat Gingrich doet, is nieuw. Hij laat door zijn stafmedewerkers on derzoeken doen naar Democrati sche leden van het Huis over wie ge ruchten over zelfverrijking lopen, of die, blijkens hun inkomstenop- gaven, "te snel rijk zijn geworden". Dat een lid van het Huis zo als offi cier van justitie jegens zijn collega's optreedt, is in de Amerikaanse poli tiek sinds de" dagen van communis tenjager McCarthy niet meer ver toond. De traditie in het Huis, en trouwens ook in de Senaat, was tot dusver altijd zo dat, als je eens iets bedenkelijks over een collega hoor de, je dat binnenskamers hield. Gin grich heeft die regel overboord ge gooid. Oorlog Waarom? Frustratie, is het ant woord. Het Huis van Afgevaardig den heeft al sinds 1955 een Demo cratische meerderheid, en Gingrich ziet in totale oorlog tegen de Demo craten de enige manier om daaraan een eind te maken. Op zichzelf zit daar wel iets in. Alle verkiezingen van de afgelopen decennia hebben bewezen, dat het heel moeilijk is om een zittend Congreslid te verslaan. Zittende Congresleden hebben, ten opzichte van hun uitdagers, enorme financiële, organisatorische en publicitaire voordelen. Bij de laatste verkiezingen bijvoorbeeld, die van november vorig jaar, won nen met 'Mijne heren'. Het is maar een enkele keer dat er een vrouw bij zit". Korte van Hemel is onder meer gemeenteraadslid, wethouder en lid van de Tweede Kamer geweest. "In mijn loopbaan ben ik zo heel vaak de enige vrouw, dat het me zelf niet eens meer opvalt". Volgens de Nederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelangen is het niet voor de hand liggend dat deze situatie zich vanzelf wijzigt. Voor een gelijke vertegenwoordiging in het jaar 2000 moet tot 1998 deze ach terstand met sprongen van gemid deld tien procent per verkiezing worden ingelopen. Dat betekent bijvoorbeeld dat voor 1990 het aan tal vrouwelijke raadsleden op 34 procent moet liggen. Zelfs in 1987 voldoen drie provin cies niet aan het criterium 20 pro cent vrouwen als lid van de provin ciale staten. Overijssel neemt met 20,6 procent vrouwen de zevende plaats in op het lijstje. Gelderland staat aan de top met 33,8 procent. Volgens de Vereniging voor Vrou wenbelangen houdt dit in dat bij meer dan 90 procent van de zittende Congresleden zijn eigen zetel terug. Elke twee jaar wordt er een nieuw Huis gekozen, maar door het voor deel dat de zittende Afgevaardig den hebben, zal dat Huis dus vrijwel zeker nog heel lang de ruime Demo cratische meerderheid houden die het nu heeft. Daar hebben Gingrich en zijn medestanders genoeg van. Want zij moeten met lede ogen aan zien, dat de Republikeinse partij groeit en groeit, vrijwel alle presi dentsverkiezingen wint, maar er in het Congres desondanks niet aan te pas komt. Daar komt dan nog bij dat de De mocraten, in de ogen van niet alleen de meest fanatieke Republikeinen, van hun machtspositie in het Con gres misbruik zijn gaan maken. Sinds de Republikeinse president Nixon door het Congres tot aftre den werd gedwongen, heeft dat Congres zichzelf steeds meer macht toegeëigend, aldus deze gedachten- gang. Dat is zeker waar. Wright schaam de zich vorig jaar niet met een eigen beleid ten aanzien van Nicaragua te komen, omdat hij het met Reagan oneens was, terwijl in het verleden buitenlands beleid altijd het terrein bij uitstek van de president was. En Bush, die een beetje bangig steeds weer heeft gezegd met het Congres te willen samenwerken, brandde ondanks al die bereidwilligheid zijn vingers toen de Democraten in de Senaat zijn voordracht voor het mi nisterschap van defensie, John To wer, omver kegelden. De beuk erin Zo is in de loop der jaren een situa tie ontstaan, waarbij de Republikei nen weliswaar vrijwel steeds de pre sidentsverkiezingen wonnen, maar de Democraten desondanks steeds meer touwtjes in handen kregen. Daarom is het motto van Gingrich: de beuk erin. Het plan is, om de De mocraten zo verdacht te maken, dat zij, bij de verkiezingen van 1990, zwaar gaan verliezen. Wie weet zelfs zo erg, dat ze hun meerderheid kwijtraken. Heeft dat plan veel kans van sla gen? Denkelijk niet. In de eerste plaats is 1990 nog een eindje weg, en de recente geschiedenis leert dat volgende verkiezingen voor de pro vinciale staten ruim 25 procent moet worden ingelopen. Dat is een toename van 8 procent vrouwen per verkiezing. De toename van vrouwen in de Eerste en Tweede Kamer is de laatste twintig jaar spectaculair, stelt de Vereniging voor Vrouwen belangen. Toch bezetten ze nog steeds niet meer dan een vijfde van de Tweede-Kamerzetels en ligt het percentage vrouwen in de Eerste Kamer net boven een kwart. Griezelig Mevr. drs. N.L. Rempt-Halmans de Jongh, lid van de Tweede Kamer en voorzitster van de Kamercommis sie Emancipatiebeleid, denkt dat veel vrouwen politiek griezelig vin den maar ook dat veel vrouwen niet het zelfvertrouwen hebben om in de schijnwerpers van de politiek te staan. "Als er op een vergadering de keuze is tussen een man en een vrouw, dan trekt de zij zich terug, vaak onder het mom van dat het in het belang van de partij is. De partij kiezers zich het soort financiële schandaaltjes dat nu door de Repu blikeinen worden opgerakeld, niet al te lang herinneren. Want tenslotte werd Bush november vorig jaar tot president gekozen, ondanks het feit dat hij deel uitmaakte van een rege ring met grote ethische problemen (Iran-affaire, het aftreden van mi nister van justitie Meese). Daar komt nog iets bij: Gingrich moet dan eigenlijk de vrouwen sti muleren om toch door te zetten. Dat wordt te weinig gedaan". Een gelijke verhouding tussen man en vrouw in de politiek ziet Rempt er voorlopig nog niet van ko men. "Ik zie eerder een verminde ring van vrouwen op de kandida tenlijsten voor de komende verkie zingen. De eerste vrouw op een lijst is mode. De rest krijgt grote proble- Korte-van Hemel verwacht daar entegen wel veel van de 'jongere ge neratie'. "Zij hebben goede oplei dingen en zijn meer betrokken bij de politiek. Maar een doorbraak van vrouwen in de politiek kan ook niet goed uitpakken. Vrouwen kunnen gaan denken dat ze gekozen worden omdat ze vrouw zijn. Het gaat na tuurlijk wél om de kwaliteiten van een persoon". Onder de Westeuropese parle menten staat Nederland met 20,7 procent na Denemarken met 29,0 procent vrouwen in de parlemen ten. Noorwegen is met 34,4 procent de onbetwiste lijstaanvoerder als is zelf ook niet brandschoon. Er zijn grote vraagtekens te stellen achter de manier waarop hij en zijn vrouw hebben geprofiteerd van een boek dat hij heeft geschreven. Democra tische afgevaardigden hebben in de Amerikaanse kranten, op voorwaar de van anonimiteit, gezegd niet te zullen rusten voor zij Gingrich heb ben "vernietigd". De eerste aan klachten tegen hem zullen spoedig het gaat om vrouwen in politieke functies. Vergeleken met 1979 is uit de to taalscore van de vrouwen in het Eu ropees Parlement een lichte stijging af te leiden. Er zijn nu 17,3 procent vrouwen in vertegenwoordigd. Dit aantal is echter zo gering dat er nog heel wat werk aan de winkel is als men zich aan de resolutie van 16 september 1988 wil houden. Hierin staat dat het Europees Par lement verlangt dat politieke partij en voor het vaststellen van hun kan didatenlijst met een gelijk aantal mannen en vrouwen in alle politie ke lichamen vertegenwoordigd moeten zijn. Voor een gelijke verde ling in 2000 moeten per verkiezing 10 procent vrouwen gekozen wor den. Bij de verkiezing van dit jaar moet dan 27 procent vrouwen wor den gekozen. Afdwingen Of dat zal lukken hangt volgens Eu roparlementariër Hedy d'Ancona (PvdA) af van hoe de verschillende partijen de verkiezingslijsten op de ethische commssie van het Huis bereiken. Wright kon in ijn afscheidsrede de grootheid vangeest opbrengen om te vragen dez<cyclus van wraak en tegenwraak tebeeindigen. "Zin loos kannibalism", noemde hij de huidige geest in let Huis. Het lever de hem een warn applaus op. Maar of het ook enig e'fect had? stellen. "Kijk, as 27 procent vrou wen op verkiestare plaatsen staan, dan lukt dat weJ Maar er komt van de kant van de nannen steeds meer weerstand. De mannen schuiven niet graag op v<or de vrouwen. De vrouwen moefcn het nu afdwin gen". De positie van de vrouwen in de politiek is vdgens de Europarle mentariër hoopgevend. Voor het eerst in het 31 jarig be staan van de Europese Gemeen schap zijn er vanaf 1 januari 1989 twee vrouwen EG-commissaris. Toch vindt d'Ancona de vertegen woordiging van vrouwen in de poli tiek vrij hoog vergeleken met het bedrijfsleven. "Vooral in het be drijfsleven zijn de mannen moeilijk van hun plaats te duwen als ze op in teressante functies zitten. In de po litiek hebben de vrouwen nog altijd steun aan de druk die vrouwenorga nisaties uitoefenen". Het algemene beeld is dat het per centage vrouwen in het Europarle ment hoger is dan in de nationale parlementen. Zo heeft Nederland 28 procent vrouwen in het Europar lement terwijl er rfiaar 20,7 vrouwen in de Tweede Kamer vertegenwoor digd zijn. Daar heeft d'Ancona een eenvoudige verklaring voor. „Vroe ger was Europa niet interessant ge noeg voor de mannen. Daardoor was het voor hen/iiét erg als er meer vrouwen zaten", De hervormde synode moet afstand nemen van de uitspraak van dr. F. O. van Gennep, her vormd kerkelijk hoogleraar te Leiden, dat hij niet gelooft in de lichamelijke opstanding van Christus. Verder moet de syno de opkomen voor de hervormde predikanten die door Van Gen nep "valselijk" van huichelarij zijn beticht. Deze oproep deed de voorzitter van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, ds. C. van den Bergh, gisteren tijdens de jaarver gadering van de Bond in Nijkerk. In navolging van de anglicaan se bisschop David Jenkins van Durham zei Van Gennep kortge leden dat hij niet in de lichamelij ke opstanding van Christus ge looft. Veel hervormde theologen zouden het met hem eens zijn, maar durven niet voor hun me ning uit te komen uit angst voor de "hete adem van de ortho doxie" en "de wens om de ge meenteleden niet in hun geloof te schokken". Van Gennep moet zich er vol gens Van den Bergh goed reken schap van geven dat hij de passa ge uit het Evangelie loochent, waarin staat dat de engelen Gods de apostelen het lege graf van Christus hebben getoond. Verder houdt een en ander in dat Van Ge nnep evenmin in Christus' hemel vaart gelooft, zo concludeerde Van den Bergh. De Leidse hoogleraar moet uit leggen hoe hij nog kan functione ren binnen een kerk die in haar belijdenis onverkort belijdt in de lichamelijke opstanding van Christus te geloven. Van den Bergh ried hem aan een 'grava men' (onoverkomelijk bezwaar) tegen dit onderdeel van de belij denis in te dienen, zodat de syno de zich via de gewezen kerkelijke weg over zijn opvatting kan uit spreken. De secretaris algemene zaken van de Hervormde Kerk, ds. mr. J. Haeck, ried op zijn beurt de bond aan de kerkelijke weg te volgen. Tuchtzaken dienen te lo pen via de diverse ambtelijke ver gaderingen (classes, provinciale kerkvergaderingen en synode). De bond zweert volgens Van den Bergh niet bij het vasthouden aan tradities, maar probeert dienstbaar te zijn in de kerk, op dat Gods uitverkorenen zalig zul len worden. "Het gaat er niet om dat wij onze zin krijgen, maar dat de zin van Christus wordt ver staan, en het Woord in volle breedte zijn loop heeft", aldus Van den Bergh. Van Gennep vernam vanoch tend uit de pers wat zijn uitlatin gen bij de bond teweeg hadden gebracht. Een dergelijke reactie had hij niet verwacht. De uitla ting over de 'valselijke' beschul diging bewijst "hoe juist mijn woorden waren". Van Gennep: "Ik heb dat niet in een opwelling opgeschreven. Ik kom collega's tegen die er, net als ik zelf, moeite mee hebben om in de lichamelijke opstanding van Christus te geloven. Toen ik mij realiseerde dat het ook niet zo in de bijbel staat, voelde ik een last van mij afvallen. En ik dacht: mis schien kan ik ook anderen met dat inzicht helpen". Het vervolg op de uitlatingen van de bond zal de hoogleraar "rustig afwach ten". Blanke NG Kerk De oproep van 150 leden tot de leiding van de blanke Neder- duits-Gereformeerde Kerk* om de apartheid te veroordelen, is niet van bijzondere betekenis, aldus NGK-voorzitter prof. Johan Heyns. "De kerk voelt zich niet eens geroepen de brief te beant woorden". De 140 vooraanstaande Afrika ners, die geen van alleen een lei dende functie binnen de NGK be kleden, vroegen de kerk ook om samen met de vroegere dochter kerken voor zwarten, kleurlingen en Indiërs één niet-raciale kerk te vormen. Ds. C.F. Beyers Naudé, de vorige secretaris van de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken, noemde de brief "de belangrijk ste gebeurtenis binnen de NG Kerk van de afgelopen 25 jaar". Heyns vond dat een "belache lijke" uitspraak van Naudé, even als diens opmerking dat de onder tekenaars uit de NG Kerk zouden moeten stappen als de blanke kerk weigert aan hun eisen te vol doen. "De brief bevat niets nieuws. We wisten dat deze op vattingen bestaan; nu zijn ze bo ven tafel gekomen. Dat is alles". Volgens Heyns onderschrijft op zijn minst negentig procent van de NGK-leden het officiële standpunt van de kerk dat is neer gelegd in het document 'Kerk en Samelewing'. In principe streeft de NG Kerk ook naar een verenig de NG-kerk, zo zei Heyns. Daaar- bij gaat ze van een ander model uit dan de niet-blanke NG-kerken dit voorjaar op een gezamenlijke vergadering met de blanke broe ders in het plaatsje Vereeniging. De NG-Kerk hanteert een zoge noemd "dynamisch evolutiemo del" waarin de verschillen in taal en cultuur worden aanvaard. Hervormd geld In de Hervormde Kerk moet een einde komen aan de chaos in het geldverkeer. De betaling van het bovenplaatselijk werk mag geen vrijblijvend kararakter dra gen. Ook is er dringend behoefte aan een centraal en gecoördi neerd personeelsbeleid. Dit schrijven de negen provin ciale kerkvergaderingen (PKV's), verenigd in het interprovinciaal financieringsoverleg, in de nota 'Inhoud, omvang en financiering van het provinciaal kerkewerk', die op 16 mei aan het breed mo- deramen van de Hervormde Kerk is gezonden. De nota is een ver volg op het eigen rapport over de taak en de functie uit 1986. Verder sluiten de PKV's aan bij het rap port van de landelijke adviescom missie beleid en bezuiniging. De huidige regeling vormt een ernstige belemmering voor de eenheid van beleid. De PKV's wijzen op de verscheidenheid van de geldstromen (Kas Algemeen Kerkewerk, Generale Kas, Gene rale Diakonale Raad, Raad voor de Zending, andere kerkelijke or ganen) en op de soms strakke voorschriften die aan de geldstro men zijn verbonden. Naast deze landelijke geldstromen zijn er nog twee stromen voor het pro vinciale werk, (teruglopende) overheidssubsidies en bijdragen van de plaatselijke gemeenten. De financiering van het kerke werk mag niet op het individua lisme en het profijtbeginsel van de jaren tachtig worden geba seerd, aldus de PKV's, "Hoe 'bij de tijd' een dergelijke financie ringsmaatregel ook mag lijken, 'in de tijd' zal dit de kerk, zoals be doeld in de kerkorde, in haar we zen aantasten". De PKV's reageren hiermee op het pleidooi dat voorzitter A. J. Gijsbers van de Generale Diako nale Raad en secretaris mr. B. van den Broek van de Algemene Kerkvoogdijraad kortgeleden hielden voor invoering van het marktbeginsel in de Hervormde Kerk. Een lager quotum (ver plichte afdracht van de gemeente aan het landelijk apparaat van de kerk) zou volgens hen daarvan een positieve vrucht kunnen zijn. Kerken Rusland. De Sov jetunie geeft kerkgebouwen te- rug die of geheel vervallen zijn of van de inmiddels verboden Oek- raiens-Katholieke Kerk waren. Dit heeft de stichting Kruistoch ten in Ermelo vernomen. In 1988 zijn er ruim 700 kerkgebouwen aan de Russisch-Orthodoxe Kerk teruggegeven. Daarvan zijn er zo'n veertig voor gebruik her opend. De meeste kerken zijn echter bouwvallig. Voorlopig ont breekt zowel het geld als de man kracht om deze kerken weer in oude luister te herstellen. Beroepen Gereformeerde Kerken: be roepbaarstelling drs. P. Wattel, Van Tuyl van Serooskerkeweg 111/2 hoog te Amsterdam, tel.: 020-766603.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2