Bouw Space Centre begint na de zomer EW1I haalt stroom bij particulier Actie tegen overlast horeca Hulp na incest verbeterd Justitie bijt tanden stuit op valse dollars Lading schuift: ravage op weg Smit-Kroes heeft 'schone' bus in gebruik genomen PAGWA ft» DONDERDAG 1 JUNI 1989 ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen heeft tal van maatregelen in voorbereiding om de overlast rond cafés en disco's in te tomen. Bedoeling is alle horeca-gelegenheden hinderwetplichtig te ma ken, op grond waarvan aan de bedrijven eisen kunnen worden gesteld over de maximale geluidsproduktie. Ook wordt opnieuw studie verricht naar aanpassing van de sluitingstijden. Als gevolg van nieuwe regelingen mag in de gele genheden geen levende muziek meer ten gehore wor den gebracht zonder toestemming van de gemeente. Verder kan de cafébaas in de toekomst ook verant woordelijk worden gesteld voor het lawaai op straat. Tevens wordt door de maatregelen de vestiging van horecagelegenheden in bepaalde gebieden aan ban den gelegd, terwijl ook normen worden gesteld aan de afmetingen van nieuwe zaken. Op het overtreden van gestelde regels zet de gemeente een dwangsom. Bedoeling van dat alles is het woon- en leefmilieu in sommige delen van het centrum van Alphen te verbe teren. Bijna twee jaar geleden kwam de gemeente al met een zogeheten overlastverordening, maar die biedt nog te weinig handgrepen om de overlast (vooral op straat) tegen te gaan. De gemeente zet die verorde ning nu om in een leefmilieu-verordening, waardoor de vestiging van horeca-zaken in delen van het cen trum kan worden beperkt of zelfs uitgesloten. Voor de Hooftstraat en de Julianastraat/Wilhelminalaan (het gedeelte tot het Burgemeester Visserpark) wordt die regeling verfijnd. De overbruggings-verordening (werkduur vijf jaar) maakt het op basis van de wet stads- en dorpsvernieu wing mogelijk op korte termijn maatregelen te treffen tegen de komst van ongewenste horeca-gelegenheden zoals cafés. WOUBRUGGE - Zo te zien een eenvoudig motortje. Maar wel een met een grote betekenis. Het is de zogeheten warmtekrachtin stallatie van rozenkweker N. Koot uit Woubrugge. Op zich niet zo bijzonder, ware het niet dat de Energie- en Watervoorziening Rijnland gebruik gaat maken van het apparaat om elektriciteit te produceren. Commissaris van de koningin in Zuid-Holland S. Patijn neemt de installatie morgenmiddag offi cieel in gebruik. "Het is een gewone motor die draait op aardgas", zegt Koot. "Er zit een generator aan gekoppeld. Een deel van de warmte die de motor produceert wordt daarmee omgezet in elektriciteit. Die ge bruiken we voor de verlichting van de rozen. Een deel van de warmte van de motor wordt ook weer teruggewonnen. Voor het op temperatuur houden van de kas". Doordat Koot zitting heeft in een speciale commissie die de be langen van tuinders op energiege bied behartigt, heeft hij altijd al veel contact gehad met het ener giebedrijf dat daarom al snel op de hoogte was van zijn installatie. "Daar komt nu ook nog eens bij dat negen gemeenten hier in de regio bezig zijn met energiebe- sparingsprojecten". Voordat Koot echter toestemming gaf voor het gebruik van zijn warmte krachtinstallatie is eerst nog een tijd lang fiks onderhandeld over de prijs. Die is nu bepaald op 150 In Alphens huis voor 85.000 dollar aan valse biljetten gevonden ROTTERDAM De Neder landse justitie heeft haar tanden stukgebeten op een omvangrij ke valse dollar zaak. Er zijn wel v.ermoedens over degenen die enorme hoeveelheden valse 100-dollarbiljetten hebben ge drukt en in omloop gebracht, .maar harde bewijzen tegen hen zijn niet te leveren. Dat zei de Rotterdamse officier van justitie mr. H. W. Samson-Geerlings gisteren tijdens de rechtszaak tegen twee uitgevers van het valse geld. Zij eiste tegen elk van de twee (53 en 56 jaar) acht maanden gevangenis straf. Maar ook tegen deze verdachten kon mr. Samson geen overtuigende bewijzen aanvoeren. Op belangrijke punten spraken de twee ('zakenlie den' van beroep) elkaar ook nog eens tegen, zodat de officier ze niet tegen elkaar kon uitspelen. De raadslieden vroegen ddn ook om vrijspraak, die de Rotterdamse rechtbank over dertien dagen waar schijnlijk ook zal verlenen. De politie kwam half september '87 op het spoor van de valse dollars. Ene S. wilde toen enkele biljetten van 100 dollar inwisselen bij de Grenswisselkantoren. Een kundige loketbeambte merkte dat het geld vals was en sloeg alarm. S. had de dollars gekregen van ene Jan uit Al phen. In het huis van zijn vriendin daar werd voor 85.000 dollar aan vals geld gevonden. Jan vertelde de politie eerst dat hij twee schilderijen aan een Nigeri- aan had verkocht en dat de dollars van deze persoon afkomstig waren. Maar dat verhaal bleek niet vol te houden. De Alphenaar verklaarde vervolgens dat hij de dollars had ge kregen van een oude vriend. Dirk. Die had hem in de bar van het Hil ton Hotel op Schiphol eerst een pakje van 50 biljetten van 100 dollar gegeven en later op het parkeerter rein nog een keer 800 in een schoenendoos. „Ik had er geen idee van dat die in totaal 85.000 dollar vals waren", zei verdachte Jan. Het geld was bestemd voor de aankoop van een speculatief stuk grond in Turkije. Dirk en Jan zou den elk 100.000 gulden inleggen, sa men precies 100.000 dollar. Als het project geslaagd was, zou de Alphe naar zijn 'lening' weer aan Dirk te rugbetalen. Maar het verhaal van de laatste luidde heel anders. Dirk zei bij de politie dat hij op Schiphol slechts voor 1.600 gulden aan Duitse mar ken en echte Amerikaanse dollars aan Jan had gegeven. Een paar da gen later was hij bij de Alphenaar thuis geweest. Die had hem toen een stapel van 100.000 dollar in bil jetten van 100 laten zien. „Het hele sfeertje klopte niet", zei verdachte Dirk daar gisteren over. „Jan wilde die Turkse grond voor ons beiden met dat geld betalen. Maar er zaten allemaal rare zwarte vlekken op dat geld. Ik zei tegen Jan: daar doe ik niet aan mee. En later heb ik mijn aandeel van 100.000 gulden zelf maar direct betaald, via de bank". Het vervelende is dat Jan zegt dat hij op de datum die Dirk noemde helemaal niet thuis was, maar op fa miliebezoek in Raalte. Of dat waar is, is niet meer na te gaan. Jan zegt ook, totdat de politie bij hem bin nenviel, niet geweten te hebben dat hij vals geld in z'n bezit had. „Ik dacht wel dat het zwart geld was en liet het daarom niet direct aan m'n vriendin zien" Beide verdachten ontkennen dus: Jan dat hij wist dat het vals geld was, Dirk dat hij de dollars ooit in bezit heeft gehad. En op geen en kele manier is overtuigend te bewij zen dat het wel zo was. Vaststaat al leen dat er ooit, ergens, 850 valse bil jetten van 100 dollar zijn opgedo ken. En in de wet staat dat, wil ie mand kunnen worden veroordeeld voor valsemunterij, hij toch min stens moet hebben geweten dat hij valse muntspeciën ontving, in voor raad had of uitgaf. Veroorzaker frontale botsing koos hazepad HILLEGOM Een 34-jarige auto mobilist uit Heemstede is gisteren op de Haarlemmerstraat in Hille- gom frontaal aangereden. Hij raakte niet gewond. Tegen elf uur gisteravond reed een tot nu toe onbekende automobi list over de Haarlemmerstraat. In de bocht kwam deze op de verkeerde weghelft terecht en botste frontaal tegen de Heemstedenaar. De auto van de man werd volledig vernield. De veroorzaker van het ongeluk ging er als een haas vandoor. stroom het energiebedrijf af neemt". Koot heeft er geen last van als gedurende een aantal uren per dag zijn machine wordt gebruikt door de EWR. Hij verdient er wat op en zijn rozen hebben er geen last van. "Die hebben wel een aantal uren per dag licht nodig, maar het maakt niet uit wan- Voorlopig ziet de EWR het ge bruik van de warmtekrachtinstal latie nog als een proef. Bevalt het, dan worden ook de andere tuin ders benaderd die de beschikking hebben over een dergelijke instal latie. dig. Dat kost een paar maanden". Hij haast zich overigens eraan toe te voegen dat de laatste maanden de ontwikkelingen in een stroomver snelling zijn gekomen doordat Es- tec heel veel werk uit handen heeft genomen. gulden per kilowatt. De EWR be taalt nu nog tijdens piekuren (uren waarin veel stroom wordt gebruikt) maar liefst 950 gulden per kilowatt aan de provincie waarvan zij normaliter haar ener gie betrekt. Dat kon dus wel wat goedkoper. "Natuurlijk is wel een teller geplaatst om te zien hoeveel Bestuur kiest voor ontwerp Leids aannemingsbedrijf NOORDWIJK De opvang en hulpverlening van slachtoffers van incest wordt in de duin- en bollenstreek beter gestructu reerd. Voor artsen, leerkrach ten, maatschappelijk werkers en de politie wordt een handlei ding gemaakt voor het geval zij worden geconfronteerd met in cest. Bewoners van de duin- en bollenstreek worden uitvoerig geïnformeerd over de werk groep incest en waar zij terecht kunnen wanneer er sprake is van incest. Dat bleek vanmiddag tijdens een studiemiddag in De Kuip in Noord- wijk. Huisartsen, maatschappelijk werkers, wijkverpleegkundigen en schoolartsen kregen informatie over hoe incest kan worden her kend en wat daarna moet worden ondernomen. Samenwerking tus sen hulpverleners stond daarbij centraal, ook al omdat het beleid in de bollenstreek erop gericht is niet alleen hulp te bieden aan het slacht offer, maar tevens aan de dader (veelal de vader) en de andere ge zinsleden (de moeder en eventueel andere kinderen). Voor de hulpverleners wordt bin nenkort een handleiding uitge bracht. Vervolgens worden de in woners van de duin- en bollen streek op de hoogte gesteld van de mogelijkheden om vermoedelijke incest te melden en hoe zij hulp kunnen krijgen. Belangrijk steun punt daarbij wordt de werkgroep incest, die vooralsnog gevestigd is bij het Gezondheids Voorlichtings en Opvoedingsbureau (GVO) in Lis- se. In de werkgroep hebben zitting een huisarts en vertegenwoordigers van het Riagg, de rijkspolitie, de kinderbescherming, het maat schappelijk werk, het bureau ver trouwensartsen en het samenwer kingsverband tegen seksueel ge weld Leiden. De werkgroep wordt binnenkort nog uitgebreid met een schoolarts. Riagg-psychologe R. Beer hield haar gehoor nog eens voor dat in cest geen nieuw verschijnsel is. Wel nieuw is dat er nu over wordt ge praat en dat het wordt erkend als een wijd verbreid fenomeen. Moei lijk blijft echter nog om een incest- situatie in een gezin te herkennen. Zelden zal het slachtoffer uit zich zelf meedelen dat hij of zij seksueel wordt of werd misbruikt. "Oefen geen druk uit. Dram niet door als je merkt dat het kind er niet over wil praten. Wanneer een meisje wel wil praten blijkt dat meestal een hele opluchting te zijn. Veel volwassen vrouwen vertellen later dat ze er als kind nooit over hebben geproken om de eenvoudige reden dat nie mand er ooit naar vroeg", meende De Beer. Gewond bij brand LEIMUIDEN - Bij een woning aan de Wetsban in Leimuiden is giste ren het dak in brand gevlogen waar door de dakbedekker brandwon den aan beide handen opliep en het huis lichte rook- en waterschade. De dakbedekker voorzag de dak kapellen van de woning van een nieuwe teerlaag toen bij het verhit ten van de teerplaten het isolatie materiaal onder de dakpannen in brand vloog. De Woubrug- se rozenkweker Nico Koot' met achter hem de installatie. (foto Ben de Bruyn) Grote kans voor orgelliefhebbers KATWIJK Orgelliefhebbers krij gen zaterdag 10 juni de kans om het Van den Heuvel-orgel van de Nieu we Kerk in Katwijk te bespelen. Tussen 14.00 uur en 17.00 uur wordt een zogenoemde open middag ge houden. De toegang is gratis. Jaap van Rijn, de vaste bespeler van het instrument in de Katwijkse kerk, geeft tijdens de middag uitleg over het orgel met behulp van enke le onderdelen die in de kerk zijn op gesteld. Tevens geeft Van Rijn als afsluiting van de open middag een korte orgelbespeling. Dit concert begint rond half vijf en bestaat hoofdzakelijk uit improvisaties. Bezoekers die zelf het in binnen- en buitenland bekende vier klavie ren tellende instrument willen be spelen kunnen zich melden. Uiter aard is er deskundige assistentie aanwezig ter begeleiding van de amateur-organisten. In de kerk hangt die middag ook een uitgebreide fotoserie over de bouw van het orgel. NOORDWIJK De bouw van een ruimtevaarttentoonstellingsruimte op het Estec-ter- rein aan de Zwarte weg in Noordwijk begint in september. Het bestuur van de stichting Space Centre Noordwijk heeft gekozen voor het ontwerp van het Leidse bedrijf IBB Kon- dor, één van de drie bedrijven die een plan hadden ingediend. De financiering van het cen trum is rond en ook de overeenkomst met Estec is in kannen en kruiken. Waarschijnlijk wordt de tentoonstelling in april 1990 geopend. het Space Centre jjet is inmiddels vijf jaar geleden dat een aantal toenmalige raadsle den het plan opperden om Noord wijk te 'verrijken' met een ruimte vaartcentrum. In de loop der jaren zijn alle mogelijke locaties in Noordwijk bekeken op hun ge schiktheid. De noordduinen, dorps huis De Rank, het Vuurtorenplein en de trimbaan zijn onder de loep genomen. Met de bouw is een bedrag van in totaal 3,8 mil joen gulden is gemoeid. Daarvan is 2.8 miljoen gulden nodig om het ge bouw neer te zetten en de bestrating er omheen te maken. Het resteren de miljoen gaat zitten in de inrich ting en allerlei bijkomende kosten. Volgens K. Rubingh, een van de mensen die vijf jaar geleden met het idee voor een permanente ruimte vaartexpositie kwam, is de financie ring goed geregeld. Van het totaal benodigde bedrag wordt de helft bij de bank geleend. Sponsors uit bin nen- en buitenland en subsidiege vers zoals de provincie en de ge meente Noordwijk brengen geza menlijk ook 1,9 miljoen gulden bij een. De grote sponsors zijn allemaal bedrijven die direct of indirect met de ruimtevaart te maken hebben. Rubingh acht het dan ook aller minst verwonderlijk dat het zo lang heeft geduurd voordat het initiatief werd verwezenlijkt. "Wat ruimtelij ke ordening betreft biedt Noord wijk niet zoveel mogelijkheden. Het zoeken naar een geschikte locatie kostte erg veel tijd". De initiatiefnemer voegt daar nog aan toe dat de samenwerking met Estec in eerste instantie ook extra tijd vergde. Estec maakt onderdeel uit van de Europese ruimtevaartor ganisatie ESA. "We hadden dus toe stemming van twaalf lidstaten no- Lange tijd is de stichting uitge gaan van een investeringsbedrag van ongeveer 1,8 miljoen gulden. Dat het uiteindelijke bedrag veel hoger ligt, is volgens Rubingh een voudig te verklaren. "We gingen eerst uit van de bouw van een cen trum waar kleinschalige modellen zouden worden tentoongesteld. Toen werd echter besloten met Es tec te gaan samenwerken. Dat bood de mogelijkheid echte satellieten en andere ruimtevaartobjecten te laten zien en dat stelt weer veel hogere ei sen aan het gebouw. Het wordt nu een super-professionele en meer dan volwaardige expositie". Minister Smit- Kroes bij West nederland, met achter haar de eerste 'schone' bus. (foto Ben de Bruyn) BOSKOOP - Demissionair minister N. Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft gistermiddag in Boskoop de eerste Nederlandse bus in gebruik genomen die is uitgerust met een milieuvriendelijk roetfilter. Zij deed dat bij streekvervoermaatschappij Westnederland. De functie van het unieke roetfilter, dat door Mercedes-Benz werd ont wikkeld, is het uitfilteren van roetdeeltjes die voorkomen in de uitlaatgas sen van dieselmotoren. Hierdoor vermindert de uitstoot van die roetdeel tjes met 80 a 90 procent. Proeven van TNO hebben aangetoond dat het fil ter de uitstoot van schadelijke en kankerverwekkende stoffen zoals kool waterstof en koolstofmonoxide tot een minimum beperkt. Directeur P. van Vliet van Westnederland maakte bekend dat het roetfil ter Westnederland 6.000 gulden per bus per jaar extra kost. Hierdoor stij gen de exploitatiekosten van deze onderneming met vier miljoen gulden per jaar. Van Vliet hoopt hiervoor op een tegemoetkoming van de over heid. In het milieubeleidsplan is een bedrag uitgetrokken van 30 miljoen gulden om binnen vijf jaar te komen tot 'schone' bussen, door middel van roetfilters of andere experimenten. Snelheidscontrole Het ontwerp voor het Space Centre zoals dat is ingediend door het Leidse bouwbedrijf IBB Kondor.^ Hogewon|ng) ALPHEN - Bij een snelheidscon trole aan de Lindenhovestraat in Zwammerdam heeft de Alphense politie gistermiddag 36 automobi listen bekeurd voor te hard rijden. Op de weg werden snelheden van zo n 75 km gemeten terwijl er 50 ki lometer is toegestaan. ALPHEN AAN DEN RIJN - Enke le honderden kratten bier zorgden" gistermiddag voor een wegomlei- ding op de Prins Bernhardlaan in Alphen. Een vrachtauto die van de Hoorn vandaan kwam, verloor een gedeelte van zijn lading bij het ne men van de bocht naar de Prins Bernhardlaan. De kratten en de (lege) gebroken flessen zorgden voor een ravage op een van de rijbanen. De politie diri geerde het verkeer over de twee rij stroken van de andere baan van de weg. Na een uur waren de meeste scherven van de weg geruimd en konden de auto's weer in volle breedte over de Prins Bernhardlaan rijden. 1 lezing Transcendente Medita tie In De Bron. Troubadourweg 2, aanvang 20.00 uur. Leiden tn kader van Roze Lente Festi val LWH: talkshow met Albert Mol, vanaf 19.30 uur in het Waagge bouw, Aalmarkt. lezing: 'Macht, misdaad en kunst in Bourgondië'. door Eelco Bruinsma. aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude laatste spreekuur PvdA voor de zomervakantie, van 19.00 tot 21.00 uur in het Gulden Vlies, Breestraat, tel: 254547. verkiezingsbijeenkomst met di verse zittende europarlementa riërs, aanvang 20.30 uur in de Stadsgehoorzaal. Voorschoten concert Kunstkring Duiven voorde door Edward Witsenburg, aanvang 20.30 uur, Kasteel Dui venvoorde, Veurselaan. avond-wandelvierdaagse, start m 18.30 uur op het sportterrein SVLV. VRIJDAG 2 JUNI Alphen ontmoetjpgsavond stichting Mladost voor Joegoslaven, aan vang 20.00 uur in buurtcentrum De Boterbloem. Lelden ursus Publiciteit voor Pop groepen door Fred Abrahams, 14.00 tot 17.30 uur bij het LVC, Breestraat. ledenvergadering PvdA over het ouderenbeleid in Leiden, aan vang 20.00 uur in buurthuis Aktief, Berlagestraat. orgelconcert Albert de Klerk, aanvang 20.15 uur in de Hoog landse Kerk. Korte Stukken Festival Leiden, aanvang 20.30 uur in het Micro- Theater, Oude Vest. in kader van Roze Lente Festi val: Truus gaat uit wandelen', LWH, aanvang 21.00 uur in het Waaggebouw, Aalmarkt. swingavond met optreden 'Jumping Joeri', aanvang 21.30 uur, Droomfabriek, Oude Singel. optreden 'Sick Spoiled', aan vang 23.30 uur in het LVC. Bree- Leiderdorp concert COV Excelsior Leider dorp, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. avond-wandelvierdaagse, start om 18.30 uur op het sportterrein SVLV. opening tentoonstelling V.K.K. Leiden Internationale Hondententoon- stelling in de Groenoordhallem, Voss', van Thomas Bernard, door Het Nationale Toneel, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. slotfeest Roze Lente Festival LWH, aanvang 21.00 uur in het Waaggebouw, Aalmarkt. Antilliaanse feestnacht, vanaf 22.00 uur in de Stadsgehoorzaal. Ter Aar viertallentoemooi bridgeclub De Slempempers, 10.30 uur. Voorschoten rommelmarkt op het Burg. Van der Haarplein, vanaf 9.00 uur. rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. uitvoering Christelijke Jeugd koren olv Rita Eriks, aanvang 19.30 uur in het Cultureel cen trum, Marijkelaan. Warmond zomerkunstmarkt op het plein tje bij de Pomp, Dorpsstraat, van ZONDAG 4 JUNI Leiden concert Kees Berkhout. 19.00 uur in de Waalse kerk, Breestraat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18