De Wit vreest aanstellen van tweede Fiat-dealer Geen vrijstelling van btw-plicht centraal werkgeversinstituut Uitbreiding personeel Van Voorthuyzenschool HOOGSTE PUNT LEIDS STUDIEHUIS DONDERDAG 1 JUNI 1989 LEIDEN 'Geen plaats voor twee verkooppunten in rayon Leiden' LEIDEN - Eigenaar en perso neel van Autobedrijf De Wit, aan de Zijlsingel in Leiden, vre zen brodeloos te worden ge maakt door Fiat Auto Neder land. De importeur zou op korte termijn een tweede Fiat-dealer in Leiderdorp willen aanstellen, terwijl onderzoek van het Coör dinerend Instituut Midden- en Kleinbedrijf uitwijst dat dit on herroepelijk leidt tot faillisse ment van het autobedrijf in Lei den. Autobedrijf De Wit werd in juni vo rig jaar Fiat-dealer, nadat twee an dere dealers, in Leiden en Leider dorp, de deuren hadden gesloten. Fiat Nederland kwam daardoor vrij plotseling zonder dealer te zitten in deze regio. Eigenaar Hans de Wit van het autobedrijf aan de Zijlsingel vertelt dat de importeur toen bij hem op de stoep stond met de vraag of hij "alstublieft Fiat-dealer wilde worden". De Wit wilde wel, onder de voor waarde dat hij alleen-dealer zou worden in het rayon Leiden. De im porteur ging daar, volgens zijn zeg gen, mee akkoord maar wilde een en ander niet in het contract vast leggen. De Wit nam uiteindelijk ge noegen met de mondelinge af spraak. Het dealerschap vereiste dat De Wit veel investeringen deed in zijn bedrijf. De magazijnruimte moest worden uitgebouwd en het perso neelsbestand uitgebreid om de klantenaanwas aan te kunnen. "Wij namen in één keer de hele orderpor tefeuille van het rayon Leiden over. Er is door iedereen in het bedrijf Ontbijt op bed I Ring, ring. Daar gaat de bel. Wie zou dat nu kunnen zijn zo vroeg in de ochtend (8.00 uur bijvoor beeld)? Voor de deur staat een goeduitziende jongeman of jon gedame met een vriendelijke lach. "Goedemorgen. Wij komen u een ontbijt aanbieden'!" Hoe verzinnen ze het, zult u denken. Toch kan het allemaal. Sinds 1 mei verwent de Diner's Breakfast Club u of uw vrienden of kennissen met een ontbijtje op bed of aan een keurig gedekte ta fel. In Amsterdam en Den Haag is het al geruime tijd een doorslaand succes. Dus waarom niet in Lei den dacht Erwin Rozendal, de 24- jarige eigenaar van het restaurant Diner aan de Morsstraat. De Breakfast Club bestaat nu één maand en de jonge onderne mer heeft het er al heel druk mee. Zijn ontbijtservice is vooral be doeld voor mensen die iets te vie ren hebben. "Je moet het zién als een luxe cadeautje. In plaats van bloemen bij voorbeeld". Toch worden de ontbijtjes niet alleen maar weggegeven. "Er zijn ook mensen die gewoon een ont bijt voor zich zelf bestellen", al dus Erwin Rozendal. Echt goed koop is dat niet. Rozendal neemt dan ook aan dat de meeste van zijn klanten tweeverdieners zijn. "Er zijn genoeg redenen te ver zinnen om in de ochtenduren ie mand te verrassen met een ontbij tje", zo is al gebleken. "Als de partner jarig is, of de buurvrouw heeft tijdens de vakantie op de poes gepast, als de ouders 25 jaar getrouwd zijn of ter gelegenheid van een jubileum van een collega. Natuurlijk zijn ook moederdag of vaderdag uitgelezen momenten om een verrassend ontbijt te laten bezorgen". "Mensen zijn vaak helemaal overdonderd als ik of één van mijn collega's voor de deur staan", vertelt Rozendal over zijn ervaringen. "Meestal denken ze als er zo vroeg gebeld wordt dat er een Jehova's getuige voor de deur staat. Soms is men ook- wel een beetje wantrouwend en denkt men dat er een grap wordt uitge dan ook keihard gewerkt om het klantenbestand van Fiat te kunnen bedienen. Dat was een hele klus. Ik heb er vier mensen bijgenomen. Die kan ik echter straks weer op straat zetten", vreest De Wit. Circulaire Vorige week ontving de Leidse au toverkoper een circulaire voor Fiat- dealers waarin stond dat zich om streeks half juli in het pand van de oude Fiat-dealer in Leiderdorp weer een nieuwe dealer vestigt. Vol gens De Wit is de markt in Leiden en omgeving te klein voor twee dea lers. Hij weet zich gesteund door een onderzoeksrapport van het Co ördinerend Ihstituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). In het rapport staat letterlijk dat "gelet op de ver koopmogelijkheden van nieuwe Fi at-auto's en het servicepotentieel in het Fiat-rayon onvoldoende exploi tatiemogelijkheden zijn voor twee Fiat-dealers". De Wit weet dat ver gelijkbare automerken ook maar één dealer in de regio Leiden heb ben. De praktijk wijst bovendien uit dat het niet zo goed gaat met Fiat- Nederland. Fiat kelderde de eerste helft van dit jaar in de top 10 van au toverkopers van een zesde naar een negende plaats. Het marktaandeel bedraagt nu 4,9 procent tegen vorig jaar 5,2 procent. Dat het niet zo best gaat blijkt ook uit de relatie tussen dealers en hun importeur en het verloop in zowel het personeelsbe stand van de importeur als in het dealerkorps. Het Bovagblad maakt er deze maand nog melding van dat de Fiat dealers de afgelopen twee jaar re cordhouder zijn wat faillissementen betreft. In 1988 gingen 25 dealerbe- haald. Laatst moesten we de jari ge zelf uit bed halen want die ge loofde niet dat er echt een ontbijt op tafel stond. Hebben mensen eenmaal in de gaten dat het seri eus is, dan zijn ze direct heel spontaan en vinden ze het ontzet tend leuk en orgineel". Ontbijt op bed (2) Het feestvarken kan zelf kiezen waar men het ontbijt geserveerd wil hebben: op bed of aan een ge dekte tafel. Erwin Rozendal ver zekert dat het er altijd fantastisch uitziet. "Meestal worden de ont bijten uitgeserveerd op een door ons feestelijk gedekte tafel. In bed wordt het nu eenmaal altijd kruimelig". Wat gaat zo'n ontbijtje u kos ten? Voor 29,50 gulden verrast u uw geliefde of vrienden al met een ontbijt bestaande uit koffie, thee, verse jus d'orange, roombo ter, confiture, croissants, diverse bolletjes uit de oven, ham en kaas. Een luxe ontbijt is uitgebreid met ardennerham, vers fruitsala de, yoghurtkwark en een roos voor de dames of een sigaar voor de heren. Zo'n uitgebreid ontbijt kost u 39,50 gulden. En wilt u er helemaal iets bijzonders van ma ken dan is er het champagne-ont bijt bestaande uit het voorgaande luxe-ontbijt gecompleteerd met piccolo champagne, gerookte zalm plus een ochtendkrantje. "Ieder ontbijt ziet er even sma kelijk en verzorgd uit. Ik ben ei genaar van een restaurant en heb dus een naam hoog te houden", zegt Erwin Rozendal. "Pas als al les perfect is, vertrekken wij. Maar niet zonder eerst een kaarsje aan te steken. Tussen de broodjes laten we een kaartje achter met de naam van degene(n) die verant woordelijk is voor deze verras- "Het serviesgoed komen wij la ter weer ophalen, meestal dezelf de dag. Dan zijn mensen een beetje van de schrik bekomen, re ageren ze heel enthousiast en wil len ze van alles weten. Dan kun je drijven in Nederland failliet. Daar van waren er acht Fiat-dealer. In de eerste vier maanden van dit jaar overkwam dit 10 dealers, waaron der 6 Fiat-dealers. Hans de Wit is er niet alleen van overtuigd dat hij ook zijn zaak straks kan sluiten als er een tweede Fiat-dealer bijkomt maar ook dat Fiat Nederland de zaken mooier heeft voorgespiegeld dan ze zijn. De Wit meent dat de importeur er vanaf het begin op uit is geweest om een tweede dealer in het rayon Leiden aan te stellen. Investeringen "Wij beginnen, na alle investerin gen die we hebben gedaan om Fiat uit de brand te helpen, nu net een beetje lekker te draaien en dan wordt straks weer een flink deel van de klantenkring weggezogen. Ik heb met cijfers aangetoond dat twee dealers geen kans van overleven hebben. Fiat zou ook met cijfers ko men, maar die heb ik nog steeds niet gezien". Het personeel van De Wit ziet ook dat er straks een overbezetting ont staat in het bedrijf en dreigt met ac ties. "Dat kan ik die jongens niet kwalijk nemen", aldus de Wit. "Ze zien ook wel dat hun baan op de tocht komt te staan als straks het werk met een noodgang terug loopt". Public-relationsmanager H.G. Enklaar van Fiat Auto Nederland verklaart desgevraagd dat hij "niet veel kan zeggen" over de kwestie. Volgens Enklaar zal in Leiden één hoofddealer blijven. Hij kan nog geen uitsluitsel geven over de vraag waartoe de besprekingen met de kandidaat-dealer in Leiderdorp zul len leiden. bij wijze van spreken de hele dag wel blijven". De Breakfast Club is pas één maand in bedrijf, maar Erwin Ro^ zendal en de zijnen hebben het nu al heel druk met deze nieuwe loot aan het horecagebeuren. De 24-ja- rige horeca-ondernemer zit desal niettemin vol plannen om zijn ontbijtservice uit te breiden. Een zondagse brunch behoort al tot de LEIDEN - De belastingdienst is niet bereid om het centraal werkgevers- instituut voor club- en buurthuizen vrij te stellen van de btw-plicht. Daarmee is de oprichting van de werkgeversinstituut definitief van de baan. De gemeente gaat nu op zeer korte termijn praten met de be trokken welzijnsinstellingen over een algehele fusie Enkele weken geleden doorkruis te de belastingdienst de oprichting van het centraal werkgeversinsti tuut met een ciculaire over nieuwe btw-regels. Daaruit bleek dat de club- en buurthuizen btw-zouden moeten gaan betalen voor de dien sten van het personeel wanneer dit zou zijn ondergebracht bij het insti tuut. Daarmee zouden de instellin gen samen ongeveer een miljoen gulden per jaar kwijt zijn. Dat be drag kunnen ze niet opbrengen. mogelijkheden en het werkont- bijt in de bedrijven zal gepromoot gaan worden. In het achterhoofd van Rozendal rijpt ook al het plan om, samen met een Haags ontbijt- bedrijf, de service landelijk te ma ken. "Binnenkort gaat een promo tieteam, gekleed in ochtendjas en slaapmuts, de stad in om folders Omdat de gemeente het belang rijk vindt dat-*het club- en buurt- huispersoneel onder één werkgever valt - en niet meer onder de verant woordelijkheid van de afzonderlij ke instellingen - overweegt ze nu de buurthuizen te laten fuseren. Vol gens G. Bovens, hoofd van de direc tie welzijn van de gemeente, wordt uit te delen die de ontbijtservice een grotere plaatselijke bekend heid moet geven. Het reserveren van een ontbijt (tel (071) 143722 of 416538) moet ten minste een dag van te voren gebeuren", aldus Er win Rozendal. "Dan hoeven we de gever niet teleur te stellen en is degene die iets te vieren heeft ver zekerd van een smaakvol begin van de dag". er naar gestreefd de fusie al dit jaar te verwezenlijken. "Dat moet ook lukken, want er is al verschrikkelijk veel voorwerk verricht tijdens de voorbereidingen voor het centraal werkgeversinstituut. Veel van de technische zaken die toen zijn gere geld, zijn ook van toepassing op een eventuele fusie". Bij een samenvoeging zullen de club- en buurthuizen een deel van hun zelfstandigheid kunnen behou den, verklaart Bovens. "We stellen ons voor dat de afzonderlijke bestu ren van de instellingen blijven be staan. Die kunnen dan voor een groot deel de activiteiten bepalen die in de wijken moeten plaats heb ben" De gemeente wil het perso neel onder één 'werkgever' brengen omdat ze in de toekomst vaker wel- zijnsprojecten wil organiseren waarbij verschillende club- en buurthuizen samenwerken. "In de huidige situatie levert dat proble men. De vraag kan opkomen wie als werkgever moet optreden. Boven dien moeten de club- en buurthui zen dan met detacheringsovereen komsten werken. Maar ook bij dal soort overeenkomsten moet btw worden afgedragen". Instituut MEAB officieel erkend LEIDEN - Het Leids particulier on derwijsinstituut MEAB, gevestigd aan de Herengracht 4, is officieel er kend door de minister van onder wijs en wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onder wijsinstellingen (WEO). MEAB geeft mondelinge cursus sen op het gebied van economisch en administratief beroeps- en talen onderwijs. De Wet erkende onder- wijs-instellingen is van toepassing op de cursussen die opleiden voor een examen dat onder toezicht van een rijksgecommitteerde wordt af genomen: de vestigingsdiploma's volgens de Vestigingswet detail handel, de Vestigingswet bedrijven 1954 en de Drank- en Horecawet. Daarnaast vallen ook de examens accountant-administratieconsulent en het staatspraktijkdiploma voor bedrijfsadministratie onder deze wet. Jongen gewond LEIDEN Een 16-jarige jongen uit Leiden is gisteren bij het scholen complex aan het Lammen- schanspark gewond geraakt nadat hij bij het oversteken werd aangere den door een brommer. Hij is met een zware hersenschudding overge bracht naar het Diaconessenhuis. De bromfietser, een 19-jarige Lei derdorper, reed volgens een getuige met hoge snelheid door het park, waar alleen stapvoets rijden is toe gestaan omdat het als woonerf geldt. Fietsendiefstal LEIDEN Uit een rijwielhandel aan de Turfmarkt zijn in de nacht van maandag op dinsdag drie fiet sen met een gezamenlijke waarde van 3275 gulden gestolen. Een ruit werd vernield. Een 33-jarige Leidse vrouw is gis termiddag in een kantoor aan de Uiterstegracht bestolen van een tas met daarin een paar honderd gul den, twee giropasjes, girobetaal kaarten en autopapieren. Cd's gestolen LEIDEN Uit een transportwagen is gistermiddag op de Breestraat een doos met 100 cd's van onder meer Toto en Julio Iglesias gesto len. De chauffeur was op een adres in de Breestraat aan het lossen. De doos moet in een onbewaakt ogen blik uit de wagen zijn gehaald. Eigenaar Hans de Wit (tweede van links) met personeel vi nensen bijgenomen. Die kan ik straks weer op straat zetten". Lezers schrijven Dierenbescherming Al weken staan de kranten bol van de artikelen over de verhoging van de hondebelasting en het afsluiten van parken voor honden, en het aanlijngebod voor honden in de overige 'openbare' groenvoorzie ningen. Niet één keer heeft in welke krant dan ook een reactie hierover ge staan van de Dierenbescherming, afdeling Leiden! Het bestuur van de Dierenbe scherming, die toch de leden verte genwoordigen en op moeten komen voor de dieren, laat niets van zich horen, zodat je je afvraagt wat ze nu eigenlijk wel doen. Als lid van de Dierenbescherming ga ik nu toch wel twijfelen over het nut om lid te zijn van die club. De Dierenbe scherming beheert de verenigings kas waar meer dan 500.000 gulden in zit. Wat doen ze met dit geld? Het is toch niet de bedoeling geweest van mensen die geld hebben na gelaten aan de Dierenbescherming om het op rente te zetten? De Dierenbescherming in Lei den, althans het bestuur, is duide lijk niet capabel om een vereniging die toch zoveel kan' doen voor die ren. te leiden. Niet voor niets zijn t het bestuur gestapt, en zijn i die binnen de Dierenbescherming actief wilden zijn, boos opgestapt. Het is toch diep treurig dat het no dig moest zijn dat er een nieuwe vereniging werd opgericht. Als de Dierenbescherming meer had ge daan waar ze voor zijn, hadden we nooit van een Vereniging Dieren- zorg Leiden en Omstreken ge hoord! REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Erwin Rozendal serveert het ontbijt op bed: "Je moet het zien als een luxe cadeautje(foto vereniging laat zich van een goede kant zien. Vanaf het eerste bericht in de krant zijn ze ac tief geweest. Vereniging Dierenzorg is een echte Dierenbescherming in Leiden! Jammer dat ze niet over de vere nigingskas van de Dierenbescher ming kunnen beschikken, want ik weet zeker dat er met het geld dan veel meer werd gedaan, en het wer kelijk aan de dieren ten goede zou komen. De enige actie die de Dierenbe scherming heeft ondernomen, is de actie castratie/sterilisatie. Nadat twee vrijwilligers waren opgestapt moesten ze het 'zelf doen, stond in het Leidsch Dagblad van 11 mei. Het is duidelijk dat dit bestuur niet veel zin heeft om zelf actief te zijn en het liever aan anderen overlaten. De actie castratie/sterilisatie had al in maart moeten worden gehouden, niet in mei als de meeste poezen al met nestjes zitten. Die Dierenbescherming voelde zich waarschijnlijk opgejut door de berichtgeving over de Vereniging Dierenzorg, en heeft gedacht: laten we maar gauw iets gaan onderne- De Dierenbescherming laat niet van zich horen, doet niets met het vele geld, en houdt mensen actief die bezig willen zijn buiten de vere niging. Op die manier kweken ze beslist geen goodwill bij de leden! Het zou me niets verbazen als de Dierenbe scherming door deze nagatieve houding veel leden kwijtraakt! W. v.d. Berg Rijndijkstraat 6 Leiden Meisje kri jgt klappen LEIDEN - Een 18-jarig meisje uit Leiden is gistermiddag voor de wo ning van haar moeder aan de Serin genstraat in elkaar geslagen door haar 27-jarige Leidse ex-vriend. Zij is met ongekend letsel overge bracht naar het AZL. De man zou het niet kunnen verkroppen dat de relatie was verbroken. Hij heeft zich later op de dag vrijwillig bij de poli tie gemeld en is na verhoor heenge zonden. Noodbrug bij Nieuwsteeg LEIDEN Bij de Nieuwsteeg wordt een noodbrug aangelegd voor fietsers en voetgangers. De brug wordt geplaats omdat de Nieuwsteegbrug wordt vernieuwd. Ook vervangt de gemeente de wal- muren op dat gedeelte van het Ra penburg. De noodbrug wordt ge plaatst ter hoogte van de panden Rapenburg 120 en 122. LEIDEN - De dr. Van Voorthuyzen school mag haar personeelsbestand tijdelijk uitbreiden. De school heeft die uitbreiding nodig nu de Raad van State heeft bepaald dat de ge meente Leiden een leerling ten on rechte de toegang tot de school heeft geweigerd. De procedure was aangespannen door de ouders van de leerling, die op deze manier - en overigens met steun van de ge meente Leiden - de bevriezings maatregel in het speciaal onderwijs ongedaan wilden makén. Ondanks de uitspraak van de Raad van State weigert staatssecre taris Ginjaar-Maas nog altijd de maatregel in te trekken. De ge meente Leiden overweegt nu een kort geding tegen Ginjaar-Maas aan te spannen. Totdat de uitspraak van het kort geding er is, zal de gemeen te de dr. Van Voorthuyzenschool te hulp moeten schieten. Leiden had de leerling destijds juist geweigerd omdat de school onvoldoende per soneelsleden had om hem op te van gen. Volgens P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeen te, is nog niet precies bekend hoe veel uitbreiding de school nodig heeft. Hij verwacht echter niet dat er één of meer mensen extra in dienst moeten worden genomen. "Een aantal mensen zal een paar uur meer op de school worden inge zet. In totaal gaat het om een uit breiding van de formatie met enke le dagdelen", aldus Peters. De ge meente betaalt de uitbreiding uit ei gen zak. Ze geldt tot het einde van dit schooljaar. Voor die tijd hoopt de gemeente meer duidelijkheid te hebben over de bevriezingsmaatre gel. LEIDEN Het bouwproject op de hoek Marnixstraat/Maresingel bereikte gisteren het hoogste punt. In het ge bouw wordt Het Leids Studiehuis (volwassenen-educatie) gevestigd. Ook komen er vijftien woningen. Het project wordt eind september door aannemer du Prie opgeleverd. Het gebouw is ontworpen door de architecte Heieen Jonkman. (foto Jan HoIvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17