Bibliotheek hoeft niet te verhuizen DE KRANT MEE OP VAKANTIE 'Ik voel er niets voor om hier politiek te bedrijven' Oegstgeester raad wil wel dat Rijnlands Lyceum meer betaalt Ongewilde directrice trekt zich toch terug CDA-wethouder niet chique? Dan is PvdA/PPR-wethouder niet kies PAGINA 16 IslzMI.llldl.ïdJIWM DONDERDAG 1 JUNI 1989 Voor culturele evenementen is in het 'oude dorp' van Leiderdorp nog maar weinig plaats. Het Dorpshuis is enkele jaren geleden omge bouwd tot Kreatief Danscentrum en dus voor verenigingen verloren gegaan. Voor de meeste activiteiten moet worden uitgeweken naar de Muzenhof of De Sjelter, gelegen in het niéuwe dorp. Voormalig sociaal-cultureel centrum 'De Hol- landsche Tuyn' aan de Hoofdstraat bood tot voor kort nog wel ruimte aan activiteiten van po litieke partijen en andere idëele organisaties. Ei genaar J.C. Sloof stelde het cafégedeelte van het oude pand vaak ter beschikking voor allerlei bij eenkomsten. Maar dat doet hij liever niet meer. In de huidi ge commerciële opzet van 'De Hollandsche Tuyn' is geen plaats meer voor activiteiten met een politiek tintje. Hollandsche Tuyn weert sociaal-culturele evenementen LEIDERDORP - De Chili- groep heeft onlangs over hoop gelegen met eigenaar Sloof van 'De Hollandsche Tuyn'. Een feestavond kon in het pand niet doorgaan omdat stamgasten zouden klagen over dergelijke 'ge kleurde' activiteiten. De ei genaar verdient bovendien te weinig aan dat soort eve nementen. door Erna Straatsma "De zaak begint beter te draaien dus we kunnen nu lijnen gaan trekken", zegt Sloof. "Bij de aankoop van dit pand hebben we een flinke schuld gemaakt en daarom voelen we ons niet verbonden met liefdadigheid. De stichting die vroeger het pand beheerde had een sociaal cultureel doel; wij hebben het overgenomen met een horeca-doel. In het begin hadden we nog niet zo'n goede be zetting, nu wel". Drie jaar zwaait het echtpaar Sloof nu de scepter in 'De Holland sche Tuyn'. De eerste anderhalf jaar waren ze pachters van het monu ment, daarna werden ze eigenaars. Bij de overname werd met de ge meente afgesproken dat de oud heidskamer en jazzstichting De Waagschuur nog vijfjaar van het ge bouw gebruik mochten maken. Te vens verplichtte het echtpaar zich om elke maand ruimte te bieden aan een artistiek café. Andere afspraken hebben de ei genaars niet met de gemeente ge maakt. Sloof voelt zich daarom niet geroepen om nog langer 'open huis' te houden voor maatschappelijke groeperingen. De kroegbaas/restau ranthouder zegt dat hij met zijn vrouw al gelijk bij de overname van de gemeente zijn beleid heeft veran derd. Door het conflict met de Chili- groep is die koerswijziging voor het eerst duidelijk geworden. ONDERUIT - Een 18-jarige brom fietser uit Zoeterwoude ging gister middag onderuit op de Zijldijk in Leiderdorp. Hij reed omstreeks vier uur te hard door de bocht en kwam daardoor ten val. De man raakte een houten balk langs de weg en werd met onbekende verwondingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Omzet "Anderhalf jaar geleden zaten we met veel minder kapitaaldruk" zegt Sloof. "We hebben het pand voor 245.000 gulden overgenomen, dat is niet niks. Met de goodwill en de aankoop van het interieur kom je al gauw op drie ton uit. Daarom stel len wij als eis dat groepen die ge bruik willen maken van onze ruim te ons een minimale omzet garande ren. Dat betekent dat groepen min stens een diner voor veertig man moeten bestellen". In geld uitgedrukt betekent die 'minimale omzet-' door de week 2.500 gulden en in het weekeinde 3.500 gulden. Verder wil 'De Hol landsche Tuyn' niet meer dan zes keer per maand de ruimte beschik baar stellen voor feesten of andere bijeenkomsten. Sloof: "Ik weiger niemand om po litieke doeleinden, maar ik voel er niet voor om hier politiek te bedrij ven. Een politieke middag wil ik hier best houden maar dan moeten alle partijen vertegenwoordigd zijn. Het is ons gebleken datje anders de naam 'rechts' of links' krijgt. Het is niet zo dat ik iets tegen de Chili groep heb, helemaal niet zelfs, maar ik heb wat vaste barklantjes die wegblijven als er zo'n groep komt. En daar voel ik niet veel voor". Volgens Sloof zitten er op door- de-weekse avonden 20 tot 50 men sen in het café. In het weekeinde ko men 's avonds een kleine 100 Lei derdorpers een biertje drinken. Sloof: "Die mensen van het Chili- comité wilden verder eigen hapjes en drankjes meenemen en dat heb ik liever niet. Daar waren ze verbol gen over. Blijkbaar geldt in die krin gen de opvatting dat winst maken vies is. Ik begrijp best wel dat 'De Hollandsche Tuyn' een leukere am biance is, maar Leiderdorp heeft ook zaaltjes in de Sjelter en de Mu zenhof. Waarom kloppen ze dan bij mij aan? Hier verderop in de Hoofd straat is een partycentrum en in zwembad De Does zou vervangen de ruimte voor het Dorpshuis ko- A. Ruiter van de Chiligroep vindt het onbegrijpelijk dat Sloof zo 'spastisch' heeft gereageerd op het voorstel om een feestavond in 'De Hollandsche Tuyn' te organiseren. "Ik denk dat ik wel weet hoe het zit: hij heeft die mensen eerst wel bin nengelaten maar weet nu niet hoe hij ze op een nette manier moet lo zen", zegt een boze Ruiter. Dat vaste gasten van De Holland sche Tuyn last zou hebben van een evenement noemt Ruiter 'schrome lijk overdreven'. "Om hoe veel men sen gaat het nou eigenlijk?" "Bij die eerdere feestavond van de Chiligroep was het heel gezellig. Ik kon toen niet het verschil zien tussen vaste gasten en mensen die voor ons kwamen. Dat is een goed teken. Ik heb met Sloof gesproken over de kritiek van klanten en voor gesteld om met die mensen te pra ten. Maar dat wilde hij niet. Ik ken sommige van die vaste klanten en dat zijn óók Chiligroep-aanhan- gers". "Ja, er zijn van ons wel eens men sen die zeggen dat het schandelijk is dat in Chili zo maar mensen worden opgepakt. Mensen die zich daar aan ergeren? Ik kan me daar niets bij voorstellen. Je steekt je nek als be drijf een beetje uit, maar niet zo veel hoor. 'Politiek' is het meest mis bruikte woord dat er is: wij geven informatie over Latijns-Amerika". J.C. Sloof: "De zaak begint beter te draaien, dus we kunnen nu lijnen gaan trekken Het feest van de Chili-groep is uit eindelijk verplaatst naar een zaaltje bij de Menswording-kerk aan het Heelblaadjespad. Ruiter: "Het be zwaar daarvan is dat een evenement iets kerkelijks krijgt. En in die ruim ten is het toch minder gezellig. Die stijve recht-toe-recht-aan zaaltjes met die blote muren in de Sjelter en de Muzenhof zijn zeer saai". Welzijnswethouder mevrouw C.A. Huigen is de op hoogte van het con flict tussen 'De Hollandsche Tuyn' en de Chiligroep. Zij heeft het ech ter liever over een 'meningsver schil'. Voor de houding van Sloof heeft de bewindsvrouwe alle be grip. "Hij heeft een normale prijs voor het pand betaald, zijn eigen be drijfsvoering staat voorop. Alleen als het uiterlijk van het pand ernstig verandert zou de gemeente ingrij pen. 'De Hollandsche Tuyn' is per slot van rekening een monument. Wij hebben met de eigenaars afspra ken gemaakt over het artistiek café, de oudheidskamer en de jazzclub. Op andere activiteiten hebben wij geen claim gelegd, dus zij kunnen hun eigen koers varen". Hond spoorloos na auto-ongeluk Wassenaarse Slag WASSENAAR - Een golden re triever is spoorloos sinds zijn baasje vanmorgen in Wassenaar tegen een vrachtauto botste. Het ongeluk gebeurde om half ne gen op de kruising Wassenaarse Slag/Katwijkseweg. Een 52-jari- ge vrouw uit Wassenaar, met twee honden in haar personen auto, kwam uit de richting van Wassenaar en verleende geen voorrang aan de vrachtauto die van het strand naar Katwijk wil de. De 26-jarige vrachtwagen chauffeur uit Katwijk botste met de voorzijde van zijn auto tegen de achterkant van de per sonenauto. De personenauto tolde om zijn as, de vrouw raak te licht gewond aan haar hoofd en moest worden overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Haar auto, met de overgebleven hond, moest worden weggesleept. Bromfietsster (18) snijdt fietser (18) OEGSTGEEST - Een 18-jarige fietser uit Leiden raakte gister middag licht gewond toen hij werd ingehaald door een even- oude vrouw op een bromfiets. Beide personen reden om streeks half vijf over de Rijns- bur^erwog in Oegstgeest rich- tingXeiden. De vrouw raakte de fietser tijdens het passeren. De Leidenaar werd met een ver wonding aan zijn pols overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Gemeente Leiderdorp betreurt besluit LEIDERDORP - Mevrouw I.S. Jansen-ter Horst heeft zich teruggetrokken als nieuwe directrice van de Prins Willem Alexander-school in Leider dorp. Na nieuw overleg met het schoolteam en de medezeggenschapsraad heeft ze gekozen voor het directeurschap van een Haagse basisschool. De negatieve houding van de Prins Willem Alexander-school is onder meer de reden geweest dat de leerkracht uit Rhenoy is teruggekomen op haar oorspronkelijk voorkeur voor Leiderdorp. Het college van burgemeester en wethouders betreurt de beslissing van mevrouw Jansen. Door de negatieve opstelling van de school gaat een uit stekende kracht verloren, meent het college van B en W. Na de zomervakantie gaat een nieuwe sollicitatieprocedure van start. B en W van Leiderdorp vinden dat dat na de botsing tussen gemeentebe stuur en de school een afkoelingsperiode is gewenst. Daarom wordt niet automatisch overgegaan tot voordracht van de tweede - mannelijke - kan didaat. Voorts vinden B en W een nieuwe sollicitateprocedure gewenst om 'een optimale kwaliteit van de vervulling van de vacture te garanderen'. Binnenkort wordt bekeken wie de huidige directeur J. Scherphof moet waarnemen. Scherphof gaat 1 september met de vut. De streefdatum voor de benoeming van een nieuwe directeur is 1 januari 1990. OEGSTGEEST Een grote raadsmeerderheid van WD, CDA en PvdA kiest voor een voortgezet verblijf van de Oegstgeester openbare bibliotheek in het gebouwencom plex van het Rijnlands Lyceum. De PPR, die eigenlijk voor verplaatsing naar een centralere plaats in het dorp is maar de onhaalbaarheid daarvan inziet, wil op zijn minst een de pendance in of dicht bij Haaswijk. En D66, de enige fractie die nog altijd voor nieuwbouw aan de Lijtweg van het ge meentehuis is, wil de boekenuitleen daaraan vastplakken. is er de laatste jaren een half uur op achteruit gegaan. Niet-Rijnlanders kunnen er slechts 19 uur per week terecht. "Geen goede zaak", vindt Haasnoot. WD'er Kamphuisen sprak zich onomwonden uit tegen verplaat sing en dependancevorming. Ook uitbreiding scoort niet hoog op zijn prioriteitenlijst. De boekenuitleen zit naar zijn smaak op rozen bij het Rijnlands Lyceum. Dank zij de sa menwerking beschikt de boeken uitleen over een hoogwaardig, zeer goed gedocumenteerd boekenbe stand. Verhalen over een afgelegen bibliotheek die naar het centrum moet, vindt hij "typisch Neder lands". Emancipatie Wethouder G.H.J. Keijzers (PvdA) van onderwijs sluit niet uit dat de voor keur voor een vrouwelijke directeur in de nieuwe advertentie iets scherper zal worden geformuleerd. Hoewel Leiderdorp nog geen officieel emanci patiebeleid voert heeft de gemeente wel onlangs een emancipatienota ge presenteerd. Daarin wordt voorgesteld aan vrouwelijke kandidaten bij ge schikte gelijkheid voorkeur te geven. Keijzers: "De emancipatienota zal door de raad nog niet besproken zijn als wij met de de sollicitatieprocudure beginnen. Maar ik denk dat de in houd er van wel een rol gaat spelen bij de benoeming". Het veranderen van de samenstelling van de selectiecommissie vindt Keijzers niet zo zinnig. VVD-raadlid W. Scheffer stelde in de raadsvergade ring van 22 mei voor in het vervolg niet meer twee maar één gezamenlijke commissie namens school en gemeente in te stellen. Dat zou voorkomen dat beide partijen in hun keuze voor een kandidaat tegenover elkaar ko men te staan. Keijzers: "Als er problemen zijn dan poets je die niet zo mak kelijk weg, ook niet in een kleinere groep". Op verzoek van alle fracties wordt de sollicitatiecode 6 juni besproken in de raadscommissie onderwijs. Unaniem vinden de fracties dat het contract tussen de school en de bi bliotheek moet worden aangepast. De raadsleden vinden dat het Rijn lands Lyceum met zijn schoolbi bliotheek al 26 jaar voof een dubbel tje op de eerste rang zit en daarom een veel groter deel van de huisves tingslasten op zich zou moeten ne men. Nu betaalt 'het Rijnlands' een achtste deel. Ook wethouder H. Rijks (WD) wil toe naar een "meer- bedrijfseconomische kostenver- deelsleutel"Voor uitbreiding van de boekenuitleen, waarnaar het bi- bliotheekbestuur zo vurig verlangt, loopt de Oegstgeester raad nog niet echt warm. Deze verhoudingen tekenden zich gisteravond af in de raadscom- misie onderwijs en welzijn, waar wethouder Rijks de raadsleden een duidelijke uitspraak afdwong over het onderkomen van de biblio theek. Het schoolbestuur en het bi- bliotheekbestuur moeten onder handelen over het voortzetten van de samenwerking omdat eind dit jaar het contract afloopt dat in 1979 voor tien jaar is afgesloten. En die onderhandelingen zouden worden "gefrustreerd" als niet duidelijk wordt waar de gemeenteraad de bi bliotheek wil hebben. Investering CDA-raadslid De Vroomen zei dat haar fractie nimmer heeft gepleit voor verplaatsing van de biblio theek naar een wat centralere plek in Oegstgeest en dat ook nu niet zal doen. Juist door de samenwerking van het lyceum en de boekenuitleen is de bibliotheek een uitstekende voorziening, vindt ze. De christen- democrate wenst voorts onder bouwd te zien of de gevraagde uit breiding met ruim 600 vierkante meter (thans bedraagt de vloerop pervlakte 780 vierkante meter) wel zo noodzakelijk is. PvdA'er Haasnoot zei zelf wel in te zien dat verplaatsing van de bi bliotheek, ook al is dat de wens van zijn fractie, financieel onhaalbaar is. Bestaande gebouwen zouden te klein zijn en voor nieuwbouw is een "niet op te brengen investering" van 1,7 miljoen gulden nodig. Volgens de sociaal-democraat le vert de samenwerking met het lyce um niet alleen maar voordelen op. Hij wees er op dat de schoolbiblio theek in 1984 nog 14 uur per week open was en tegenwoordig 22,5 uur. De openbare bibliotheek daarente gen, die dicht moet blijven als de school de boekenuitleen gebruikt, J. Visser:..'grinne- M. Breunesse:..'op de hoogte'.. F. ten Have: ..kritische vragen.. "In Oegstgeest kennen we toch geen echte afstanden. En de oude ren kunnen bij de boekenuitleen van de SWOO (ouderenstichting) te recht. Oegstgeest is te klein om aan dependances te denken. Ik zou dan meer voelen voor zoiets als een bi- bliotaxitarief voor gehandicapten en ouderen. Over een nieuwe com binatie raadhuis-bibliotheek moe ten we het niet meer hebben. Dan het uitbreiden. Ik vind de boeken rekken nu erg laag. Daar kunnen toch wel wat plankjes bij. De gemid delde lengte van de Nederlanders is de laatste jaren toegenomen en men hoeft toch niet overal direct bij te kunnen", sprak de liberaal klare taal. De hilariteit was groot. Extra Wethouder Rijks (WD) liet door schemeren dat er wellicht geld vrij komt voor "iets extra's" wanneer de stichtingsbesturen van bibliotheek en het lyceum tot een andere kos tenverdeling komen. Hij wil de dis cussie over de verdeling van de ex tra gelden echter pas voeren wan- kostenverdeelsleutel CD A-fractie stelt vragen over openen geraniummarkt Volgens Rijks moet de mate waarin de school (60 procent) ge bruik maakt van de bibliotheek worden uitgedrukt in de kostenver- deelsleutel. De gemeente hoeft dan minder subsidie uit te keren voor de huisvestingslasten van de biblio theek. Bovendien zijn er besprekin gen gaande met het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten over een fonds dat deze bouwer van Haas- wijk heeft opgericht. Uit dit fonds kunnen bijdragen worden geleverd aan de financiering van culturele fa ciliteiten voor gemeenten, vertelde de wethouder. VOORSCHOTEN - In navol ging van de WD heeft nu ook het Voorschotense CDA kriti sche vragen gesteld aan het col lege over het optreden van een wethouder. Het CDA vraagt zich af of PvdA/PPR-wethou der J. Visser van openbare wer ken buiten zijn boekje is gegaan door tijdens zijn vakantie op 20 mei een geraniummarkt offi cieel te openen. Wethouder Visser werd tijdens deze periode officieel vervangen door PvdA-fractievoorzitter M. Breunes- se—Stigter. 'Deelt het college onze mening dat de wethouder door het verrichten van deze officiële hande lingen in een tijd dat hij officieel werd vervangen door een plaatsver vangend wethouder, ten opzichte van deze laatste weinig kies heeft gehandeld?', wil het CDA van B en W weten. Bovendien zijn de chris ten-democraten benieuwd of me vrouw Breunesse op de hoogte was van de openingshandeling. Wethouder Visser zegt dat hij sa men met Breunesse 'grinnekend' op de brief heeft gereageerd. "Bij het overdragen van mijn portefeuil le aan mevrouw Breunesse hebben we in het bijzijn van ambtenaren de ze zaak geregeld. We zeiden nog grinnekend dat ik als ambteloos burger de geraniummarkt zou ope nen". De wethouder vindt dat het CDA opheldering had kunnen vra gen aan wethouder Breunesse in plaats van zich af te vragen öf hij wel kies heeft gehandeld. Groene gezicht De wethouder vertelt dat hij de markt graag zelf wilde openen, om dat de Koninklijke Maatschapij voor Tuinbouw en Plantkunde hem dit al meerdere keren had gevraagd. "Ik was echter steeds op vakantie. Deze keer was ik toevallig net die dag thuis en dacht, laat ik het maar doen". Visser benadrukt dat in zijn be slissing meespeelde dat er belang rijke zaken op groengebied staan te gebeuren in Voorschoten. Hij denkt daarbij de Entente Florale. "Dat is toch een wedstrijd waarin het groe ne gezicht van de gemeente naar vo ren komt. Ik vond dat belangrijk ge noeg om het de mensen te laten we ten". Over de brief is hij duidelijk. Hij vindt het sop de kool niet waard. "Toen ik de vragen onder ogen kreeg dacht ik bij mezelf 'waar po- litci zich al niet mee bezig willen houden'. Een gesprek over het pro tocol vindt de wethouder persoon lijk niet zo nodig. "Ik hecht als poli tiek bestuurder weinig waarde aan het politieke effect van het openen van zaken. Je profileert je als be stuurder niet door een geranium markt te openen. Als fracties op dit soort zaken vingers gaan leggen... We hebben wel belangrijkere zaken aan het hoofd". Hij durft niet te zeggen of de brief een reactie is op de kritische vragen die de WD stelde toen CDA-wet houder Marselis openingshandelin gen verrichtte in een sportpark dat kort tevoren door de burgemeester was geopend. Visser vindt het wel opmerkelijk dat de zaak samenvalt. Volgens de bestuurder kunnen bei de zaken moeilijk vergeleken wor den: "Bij Adegeest ging het om een complex dat al was geopend door de burgemeester". Een oordeel wil Visser niet geven over de handeling die de WD "niet chique" noemde. F.J.M. ten Have, fractievoorzitter van het CDA, geeft toe dat zijn frac tie de vragen aan het college niet ge heel toevallig op dit moment stelt. "Als anderen, met de verkiezingen in het vooruitzicht, vragen stellen - waarom wij dan niet?" Hij blijft er bij dat het vreemd is dat Visser in zijn vakantie een offi ciële handeling verricht door de markt te openen. Dat Breunesse met Visser afspraken heeft gemaakt over de opening van de markt, is hem niet bekend: "Maar dat soort zaken willen we nu juist graag van het college horen. We willen weten hoe dit was afgesproken. Ik kan me bijvoorbeeld voorstellen dat een an dere wethouder de opening had moeten doen". Op de opmerking van Visser dat politici zich met belangrijker zaken kunnen bezighouden is zijn reactie: "Je kunt het een doen en het ander niet laten, zo zie ik deze brief'. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Euro pa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantieadres in Nederland^ of België is -uiterlijk' 3 weken- gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen sen wij u alvast een lOterffi/jo fóJantlz VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: HUISN.: WOONPLAATS: TEL: VAKANTIE-ADRES NAAM CAMPING/HOTEL: ADRES: HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: Zend uw opgave aan: Leidsch Dagblad, afd. Abonnementenadministratie, Postbus 54, 2300 AB Leiden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16