TAD LEIDEN Bestaan opvanghuis meiden op het spel Emotioneel verzet tegen bouwplan centraal wonen Toezicht op het milieu is altijd stiefkindje geweest' LEIDSCH DAGBLAD Medewerksters willen betaald worden - -idP ANGHÜISl y V-* 071-124656 s DONDERDAG 1 JUNI 1989 LEIDEN - De toevallige voor bijganger die gistermiddag even bleef staan om naar het vrolijk spektakel op het Stad huisplein te kijken, zal er geen idee van hebben gehad, maar er werd daar gezwoegd voor het eindexamen. Ergens in het publiek, dat van het zonnetje en de mode-ideeën van De Noorderwiekers genoot, monsterden docenten kritisch de werkstukken van hun leerlin gen. Niet alleen de kleding maar ook de opzet en de choreografie van de show speelden mee bij de beoordeling. En al liep het niet allemaal gladjes, onder aan moedigende kreten uit het pu bliek. gingen de mannequins - zoals het hoort - onverstoorbaar door en lieten het publiek ken nismaken met hun visie op the ma's als: safari, marine, en vis serij. Naast deze serieuze thema's speelden de leerlingen soms heel inventief met losse lappen, spuitbussen met verf, plastic zakken en alu-folie en dit soort on-alledaagse dingen kon het publiek wel waarderen. Noorderwiek-directeur Wim van der Hoeven en zijn collega's waren zo eiithousiast over dit eindexamen dat ze ter plekke be sloten het ook volgend jaar het Stadhuisplein weer zaal' te kiezen, (foto LEIDEN Bewoners van het Noorderkwartier hebben gis teravond opnieuw en in vaak emotionele bewoordingen ge protesteerd tegen de komst van 15 woningwetwoningen op het terrein van de voormalige Beatrixschool tussen de Heren singel en de Mecklenburger- straat. Tijdens een drukbezoch te informatiebijeenkomst in ba sisschool De Singel over dit centraal wonen-project voor spelden zij dat er van uitvoering van dat plan niets dan slechts kan komen. Zo verwachten enkele buurtbewo ners, die nogal jaloers blijken op de gemeenschappelijke tuin die bij het complex hoort en die niet voor an dere buurtbewoners is bestemd, op voorhand problemen met de toe komstige bewoners van het project. Dat die vijftien bewoners volgens LEIDEN - De medewerk sters van het Leidse Meiden opvanghuis willen dat hun vrijwilligerswerk wordt om gezet in betaald werk. "Mo menteel staat door tekort aan vrijwilligers het voortbe staan van het Meidenop vanghuis op het spel en dat vinden we heel erg, want op vang blijkt nog steeds hard nodig", aldus Angelique en Carin, beiden werkzaam bij het Meidenopvanghuis. Het opvangcentrum is in mei weer open gegaan nadat twee maanden eerder, we gens gebrek aan vrijwilli gers, de activiteiten waren gestaakt. Het Meidenopvanghuis houdt zich bezig met echte crisisopvang. "Bij ons zetten meisjes de eerste stap naar een beter leven. Ze mogen maximaal twee maanden blijven, daarna wordt er gezocht naar een andere leefvorm. Ze gaan dan bij voorbeeld op kamers wonen of in een woongroep", aldus Carin. De grootste groep van meisjes die het afgelopen jaar in het opvanghuis heeft gewoond is die van de buiten landse meisjes. "De zogenaamde tweede-generatieproblematiek is nog steeds een van de meest voor komende problemen. Buitenlandse meisjes worden thuis heel strak ge houden. Uithuwelijking is voor veel van deze meisjes een reden om van huis weg te lopen". Aan de opening van het Meiden opvanghuis, vorig jaar mei, gingen vier jaren van voorbereiding vooraf. Gestart werd met een groep van twaalf vrijwilligers, die ieder twin tig uur per week het opvanghuis draaiende hielden. In maart van dit jaar was het aantal medewerksters gedaald tot negen. De werkdruk was zo groot geworden, dat beslo ten werd om voor een periode van twee maanden het huis te sluiten. Angelique: "Veel vrouwen vertrok ken omdat ze ander, betaald werk kregen. Of ze begonnen een studie". In de nog korte bestaansperiode bewees het meidenopvanghuis zijn nut. De behoefte aan opvang voor meisjes met specifieke problemen, incest-slachtoffers of slachtoffers van lichamelijke mishandeling, blijkt nog steeds heel groot. Het af gelopen jaar bezochten zeker 55 meisjes voor korte of langere tijd het opvanghuis. Angelique: "Ook in onze sluitingsperiode hebben we duidelijk gemerkt hoe groot de be hoefte aan opvang is. We werden re gelmatig benaderd door andere op vanghuizen in de regio. Wanneer we weer opengingen, want ze konden de toeloop bijna niet aan". In tegenstelling tot die opvangcen tra in de regio die jaarlijks 60.000 gulden ontvangen, krijgt het Leids Meidenopvanghuis een jaarlijkse subsidie van WVC van 20.000 gul den. "De verklaring hiervoor is sim pelweg dat het wegloophuis Leiden destijds eerder was met het indie nen van een subsidieaanvraag. Voor het meidenopvanghuis bleef toen nog maar 20.000 gulden per jaar over", aldus woordvoerster van de gemeente, Josje Lesterhuis, be last met jeugdhulpverlening. De 20.000 gulden steun per jaar is voor de pure 'bed-brood-bad-op- vang', voor het uitbetalen van vrij willigers blijft niets over. Ook een malige bijdragen van de gemeente en enkele fondsen kunnen daar niets aan veranderen. "De gemeente erkent het nut van een Meidenopvanghuis in Leiden volledig", aldus Lesterhuis. "Het probleem is alleen dat het opvang huis zich nog in een experimentele fase bevindt. Als zodanig valt zij on der een speciale regeling, die in houdt dat extra subsidie en dergelij ke beroepsmatig op het bordje van de provincie moeten worden ge legd". De subsidieregeling voor wegloophuizen komt echter na 1992 pas in handen van de provincie. Voorlopig moet het meidenopvang huis dus genoegen nemen met 20.000 gulden per jaar. De provincie heeft inmiddels wel de wens uitgesproken om te komen tot een fusie tussen de verschillen de opvangcentra. Verschillende op vanghuizen in de regio zijn daar al mee bezig. Lesterhuis: "De ge meente ondersteunt dit plan volle dig maar het meidenopvanghuis, met alleen vrijwilligers, is niet de gewenste fusiepartner". Toch ziet Lesterhuis wel mogelijkheden in een fusie. "Met behoud van de eigen identiteit is een fusie wel degelijk mogelijk. Het is zaak om gezamelijk naar het ministerie te stappen. Al leen zó kunnen we iets veranderen aan de bestaande situatie". De medewerksters van het Mei denopvanghuis staan positief te genover een fusie maar, doen nu eerst een pas op de plaats. "We zijn net weer begonnen", aldus Carin. "Eerst moeten we de boel weer op een rijtje zetten". Inmiddels heeft het Meidenop vanghuis weer twaalf vrijwilligers bij elkaar gekregen, daarnaast lo pen er nog enkele sollicitaties. An gelique ten slotte: "Maar we kun nen nog best een aantal vrijwilligers gebruiken". Vrouwen die zich 20 uur per week op vrijwillige basis willen inzetten voor het Meidenopvanghuis, kun nen voor informatie of sollicitatie schrijven naar postbus 16132, 2301 GC Leiden. Telefoon: 071-124656 als jë de situatie thuis niet meer aan Kunt OPVANG SS. Te). 071-124656 Postbus 16132 2301 GC Leiden gemeentelijke stedebouwkundige J.C.F.D. Piret omgerekend per per soon minder groen ter beschikking zullen hebben dan andere buurtbe woners, veranderde daar niets aan. Op de bouwplek spelen nu veel kinderen uit de buurt en met wo ningbouw gaat de enige fatsoenlij ke speelvoorziening in de wijk ver loren, stellen de bewoners. De komst van een besloten gemeen schap binnen een besloten gemeen schap die de wijk is, kan de sfeer daarbij volgens hen niet ten goede komen. "Als jullie dat risico willen nemen, moeten jullie hiermee door gaan. Dit geeft wrijvingen". Anti-stemming Piret en zijn collega E.J.M. Bunt werd te verstaan gegeven dat de ge meente maar beter naar een andere plek voor het project kan uitkijken. Mogelijke alternatieven zijn vol gens de buurtbewoners het oude gebouw van de Leidse Apparaten- fabriek aan de Os- en Paardenlaan en achter buurthuis 't Spoortje. SP- raadslid Cor Vergeer wees erop dat voor die laatste plek al bouwplan nen bestaan. Op het terrein van de Beatrixschool wil de buurt best wo ningen, maar niet zoveel. Ze zien er liever een aantal woningen voor bij voorbeeld ouderen verrijzen, op de resterende grond zou dan groen moeten worden aangelegd. Een be woner: "Gooi er wat gras neer, het gaat maar om een klein rotstukkie en we hebben al zo weinig ruimte in dit buurtje". Caro Matla, één van de toekomsti ge bewoonsters van het centraal wonen-project, toonde zich teleur gesteld over de "anti-stemming" die er op voorhand tegen de komst van de woongroep blijkt te heersen. "Wat me steekt is dat er wordt ge suggereerd dat centraal wonen niet normaal is. Ik vind dat jammer, maar dit schrikt me niet af. We heb ben gewoon zin in dit project. We zijn met vijftien mensen en zoeken sinds 1986 naar een geschikte plek. Daarbij zijn wij ook afhankelijk van de gemeente. Iedereen heeft na tuurlijk recht op een speelvoorzie ning, dat vinden wij ook. Maar wat ons betreft moeten we er maar het beste van zien te maken". Volgens haar is overigens twee jaar geleden al onderzocht of in het LAF-gebouw een centraal wonen-project kan ko men. Dat zou financieel en bouw technisch niet mogelijk zijn geble ken. Hobbelpaard De omwonenden herhaalden giste ren in vaak heftige en emotionele bewoordingen hun eerder geuite bezwaren dat het bouwplan te groot en te hoog van opzet is, er voor zes extra parkeerplaatsen in de Meck- lenburgerstraat geen plaats is om dat daar nu al driftig wordt dubbel- geparkeerd en, het grootste strui kelblok. dat er voor de kindere. geen fatsoenlijke speelplek zal overblijven. De enige officiële speelplaats omvat een 'oud hobbel paard en een vieze sloot' waar alle kinderen in de buurt het mee moe ten doen. "De gemeente moet kij ken naar de belangen van de men sen die hier al wonen", verwoordde een bewoonster de woede van de buurt dat er "naar ons niet wordt ge luisterd". Een plan van bewoners om op de plek van de school een aantal eenge zinswoningen te bouwen en de rest groen te houden, is door de gemeen te van tafel geveegd, stelde bewoner W. de la Rie. Het alternatief waarin de buurt zich wel kon vinden - het project bouwen in een z-vorm waar door een deel van het terrein open baar blijft - is door de gemeente evenmin overgenomen. Volgens Pi ret omdat er dan minder woningen kunnen worden gebouwd. Aange zien het om een centraal wonen project gaat en dan een groep men sen niet bij elkaar kan blijven wo nen, is een kleinere opzet volgens hem niet mogelijk. Een mening die niet alle aanwezigen deelden. Overlast Omdat de leden van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en wethouder Van der Molen twee we ken geleden wel oren hadden naar de bezwaren, hadden enkele bewo ners verwacht gisteravond een drastisch gewijzigd bouwplan ge presenteerd te krijgen. De wijziging dat de huizen aan de kant van de Mecklenburgerstraat nu 3,5 meter opschuiven, was hun duidelijk niet ingrijpend genoeg. Directrice mevrouw Weytens van De Singel stelde dat de problemen voor haar school daarmee ook niet zijn opgelost. Ze voorzag voor ande re mensen dan nu overlast van 'haar' leerlingen. De kinderen van De Singel spelen nu op het terrein van de Beatrixschool omdat de speelplaats van De Singel veel te klein is. De klassen moeten name lijk om de beurt buiten spelen. Het bouwplan wordt vanavond gepresenteerd in de raadscommis sie voor volkshuisvesting. J. van den Berg Leids hoogleraar ALPHEN/LEIDEN - Het college van bestuur van de Rijksuniversi teit Leiden heeft J. van den Berg be noemd tot hoogleraar Nederlandse politiek en parlementaire geschie denis. Sinds 1981 IS Van den Berg directeur van het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting. Daarvoor was hij werkzaam in de journalistiek. LEIDEN De samenwerking tussen de politie en directie milieu van de gemeente lijkt na een aanlooperiode nu echt van de grond te komen. Eendrach tig worden in Leiden nu grote maar vooral ook kleine milieu delicten opgespoord en ver volgd. In de periode van okto ber tot en met april zijn er bij voorbeeld al 150 zaken op het gebied van milieu door de poli tie behandeld. door Meindert van der Kaaij De politie krijgt in kingsverband de zogenaamde oog-, oor- en neusfunctie. Simpele zaken worden door de agenten zelf opge lost. Bij moeilijkere zaken worden de mensen van directie milieu erbij gehaald, omdat die beschikken over een grotere kennis van zaken. Zonodig worden er ook bestuurs rechtelijke maatregelen genomen. Volgens milieu-coördinator Hans Regeer is er bij de politie wat betreft het milieu heel wat veranderd. "Het is een nieuwe manier van kijken die we nu leren. Dingen waarbij je vroe ger niet stilstond, ga je nu onderzoe ken. Een jerrycan ergens op de stoep was in het verleden een jerry can, punt uit. Nu gaat er éen belletje rinkelen en gaan agenten kijken wat er in zit en nemen eventueel maatregelen", zegt Regeer. Prent Volgens Regeer is het ook een vorm van bewustwording. Een voorbeeld daarvan is het afbranden van koper draden. "Tot voor kort lieten we d jongens het vuurtje uitmaken en dan gingen we verder. Nu wéten we dat bij verbranding gevaarlijke kan kerverwekkende stoffen vrijko men. Dus de jongens krijgen voortaan een waarschuwing en als het nog een keer gebeurt een prent". Een aanzet tot het 'andere kijken' en het vergaren van kennis is onder meer gegeven op een basis milieu cursus die elf Leidse agenten on langs volgden. Deze milieu-agenten vormen een dwarsdoorsnede van het korps. Zij vormen aanspreek punten voor collega's en aagn als het even kan op milieumeldingen af. Tijdens die cursus bekende een van de agenten dat hij nog niet zo lang geleden tegen iemand die zijn olie op straat liet lopen zei: stom merd, kun je dat niet boven het put je doen. "Nu kunnen we ons haast niet meer voorstellen dat we zo dachten", zegt Regeer. Olie Het opsporen wordt voor de politie kortom de belangrijkste taak. Wan neer op het water in de Oude Rijn olie drijft zal eerst wat gedaan wor den om het op te ruimen om zo er ger te voorkomen. Daarna wordt onderzocht waar de rotzooi van daan komt en komt de vervolging om de hoek kijken. In dit geval zal de politie het alleen afkunnen. Toen een een paar maanden geleden de Rooseveltstraat blank stond met blauw water, werd echter directie milieu erbij gehaald. Die namen monsters en bekeken de vergun ning die het bedrijf had. Het bleek overigens te gaan om afwaswater van spijkerbroeken dat wel was toe gestaan. Al enkele jaren geleden liet het gebrek aan samenhang in het voor komen en bestrijden van milieu misdrijven zich in Leiden gelden. Bij de directie milieu zitten mensen die veel verstand hebben van milieu-overtredingen, maar eigen lijk overwegend administratief werkzaam waren. Zij kenden bij voorbeeld aan bedrijven vergunnin gen toe. Ook hadden zij als bijzon der opsporingsambtenaar de be voegdheid om overtreders aan te pakken, maar die procedures liepen erg langzaam en zijn weinig effec tief. Het is volgens Gerard in 't Veld,, hoofd van de directie milieu, onmo gelijk om van 1100 bedrijven die in Leiden een hinderwetvergunning hebben, te controleren of ze alle re gels wel naleven. "En als je niet kan controleren, wat voor zin heeft het dan dat je vergunningen uitgeeft? Het toezicht is altijd een stiefkindje geweest", aldus In 't Veld. In de afgelopen jaren kwamen er steeds meer lijnen bij elkaar. Vanuit de gemeenteraad kwam de roep om meer samenhang in het beleid. De directie milieu was ontevreden over de behaalde resultaten. Maar ook bij de politie was er een behoefte aan meer kennis en een enthousias te houding om wat te doen aan milieumisdrijven. Twee nota's en veel overleg heeft de afgelopen vier jaar tot een samenwerking geleid In 't Veld zegt: "Als dit nlieuvervuiling in Lei- Daarnaast wordt in de toekomst samenwerking gezocht met de ge meentereiniging, hoogheemraad schap Rijnland en het Openbaar Mi nisterie. Die laatste instantie zorgt ervoor dat overtreders van de wet geving strafrechtelijk vervolgd wor den. Doordat Leiden nu een begin heeft gemaakt met een geïntegreer de aanpak van vervuiling - die is neergelegd in de nota Schone Stad - staat het Openbaar Ministerie ook veel meer open voor vervolging. Dat blijkt volgens In 't Veld uit de stevige boetes die de laatste tijd worden uitgedeeld..Een heel recent voorbeeld daarvan is een Leidenaar die te kampen had met een lekken de olieketel. Die olie kwam in het grondwater onder zijn huis en om dat af te voeren, pompte hij het goedje op straat. Daarvoor kreeg hij een proces verbaal en werd veroor deeld tot een boete van 1200 gulden. Noodzaak Niet onbelangrijk in dit geheel is volgens Regeer en In 't Veld dat de burger steeds meer de noodzaak be seft van het tegengaan van milieu vervuiling. Dagelijks komen er bij de politie meldingen binnen. Een bewoner van de Akkerhof belde woensdag op met de mededeling dat er buiten aan een auto werd ge sleuteld en dat het er wat milieu-on vriendelijk aan toe zou kunnen gaan. Er wordt daarnaast steeds meer gebruik gemaakt van de milieu-klachtentelefoon. Voor In 't Veld is het duidelijk dat het weinig zin heeft om aan bedrij ven zelf over te laten om maatrege len te nemen wanneer normen over schreden worden. "Ik voel er dan ook absoluut niets voor om de over heid op dit punt te laten terugtre den. Integendeel. De overheid moet er bovenop zitten anders verloe derd de boel gegarandeerd". In 't Veld staat daarbij de zoge naamde 1-2-3-aanpak voor ogen. Bij het eerste bezoek na een overtre ding krijgt het bedrijf in een ver houding van 80 om 20 procent, res pectievelijk voorlichting en waar schuwing. Bij de tweede keer zal er echter voor 80 procent worden ge waarschuwd: als het een derde keer gebeurt komen er straffen. "Maar bij de derde keer moet er ook wer kelijk gestraft worden. Alleen bij een consequente houding gaat zo'n aanpak werken". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15