Minder onderhoudsbeurten, maar wel hoogwaardiger Ook Audi 200 Quattro permanente vierwielaandrijving 'ik geef mijzelf graag alle ruimte, maar doe geen concessies aan rijplezier: &CHRYSLER w 11 i AUTO-TELEFOON PHILIPS a.s. donderdag vrijdag zaterdag INFORMATIEDAGEN KONTAKTLENZEN H.A.I. B.V. DONDERDA^ PAGÏS Het moest er van komen, na de 90- en 100-modellen in de Audi-reeks was het de beurt aan het topmodel 200 om ook met een permanente vierwielaandrijving te worden uit gevoerd. Dit autotype werd voor het 3917,-ci 79 j" p maand 3272,-of 66 j" p. maand Df1U«l B 3895,- oi ƒ78 j" p. maand ^/Joordcmo Beestenmarkt 28 Jen tel 07 t-124647 Haarlemmerstr 24 t Jen tel 071-140833 Hooftstraat 219 ?n ac R n 0i-2C-'-488 Fax 071-140747 Platina en radium in de omvormer zorgen voor een chemische reaktie, waardoor onverbrande koolwaterstoffen (CH), kolendamp ((X)) en stikstofoxyden (NOx) worden omgezet in kooldioxyden (C02), water (H20) en stikstof (N2). Vodr de Audi 200 Quattro is bovendien een antislip-regeling ontwikkeld. Wanneer een wiel dreigt door te slip pen, wordt automatisch de kracht op dat wiel weggenomen. Het systeem werkt via wielsensoren. (foto GPD) men uitgeruste auto's nog wel enige voorzichtigheid moet betrachten, bewees een Duitse collega op het circuit van de ADAC in de buurt van Frankfurt. Daar werd een snel- heidsrit over ongelijk wegdek en met plotseling opduikende obsta kels gehouden. Hij schatte de bocht wat verkeerd in en parkeerde de Audi over de strobalen heen in een hek. Hek noch auto konden daar goed tegen. Wat cijfertjes: in 6,6 seconden be reikt de ruim 1500 kilo zware auto 100 km per uur. Het gemiddeld ge bruik ligt rond de 1 op 10. Wie har der rijdt dan de toegestane limiet van 120 km per uur in Nederland, kan er op rekenen dat het benzine verbruik oploopt naar 1:5 of 1:6. L)e Audi 200 is de spreekwoordelij ke uitzondering op de regel dat Duitse autobouwers niet overdrij ven met de uitmonstering op en rond het dashboard, Grote duidelij ke meters, waaronder toerenteller, oliedruk- en voltmeter; een boord computer die allerlei informatie over nog af te leggen afstand en brandstofverbruik geeft, een stan daard Delta radio-cassetterecorder met speakers voor en achter, elek trisch te bedienen ramen voor en achter, centrale portiervergrende ling etc. Goed steun biedende, wat harde stoelen en een stuurwiel dat best een beetje dikker had mogen zijn. Het interieur is zonder meer luxu eus te noemen, maar dat mag ook wel voor een prijs van 140.000 gul den. Toch verwacht Audi er voor het komende jaar nog 2500 van te verkopen, waarvan 1500 voor de thuismarkt en 1000 voor de rest van Europa. Veiligheid Audi geeft hoog op van de aandacht die zij besteedt aan passieve veilig heid van de auto. De dure modellen hebben allemaal het Procon-Ten systeem. Bij frontale botsingen wordt de stuurkolom van de be stuurder weggetrokken en tegelij kertijd de gordels aangetrokken. Bovendien kan bij de modellen ook de zogenaamde 'airbag' worden in gebouwd, waarbij bij een forse bot sing een luchtzak opduikt uit de stuurkolom, die de bestuurder er voor moet behoeden alsnog met het hoofd tegen het dasboard aan te slaan. Die combinatie verhoogt de prijs nog eens met bijna 3000 Mark. COR VAN DEN BURG Het onderhoud aan de auto is de af gelopen jaren sterk teruggelopen. Dat kan omdat het aantal kilome ters waarna een servicebeurt nodig is, bij een groot aantal automerken aanmerkelijk is verlengd. Dat kan oplopen van 10.000 tot 60.000 kilo meters. Een en ander is mogelijk omdat de autofabrikanten strenge re eisen aan de motorolie zijn gaan stellen. Het gaat daarbij om zaken als het voorkomen van het polijsten van de cilinderwand of het voorkomen van kool- en lakafzetting. De laatste tien jaar is de 'oliebelasting-index' (de waarde die wordt berekend aan de hand van motorvermogen, verver- singsinterval en carterinhoud) ver viervoudigd. De olie-industrie werkt inmid dels, vooral onder de druk van het milieu, aan een nieuwe generatie oliesoorten. Om aan de emissie-ei sen van 1991 te kunnen voldoen zal. bij voorbeeld, het oliegebruik met de helft moeten worden terugge bracht. Een ander probleem is het sterk wisselende zwavelgehalte in dieselbrandstof: van 0,17 gewichts procenten in West-Duitsland tot 0,48 gewichtsprocenten in Italië. Onderhoud Maar behalve de kwaliteit van de olie hebben de autofabrikanten ook andere onderdelen verbeterd, die voorheen na pakweg 5.000 kilome ter om verversing of vernieuwing vroegen. Zo worden remmen auto matisch gesmeerd en bijgesteld. Overigens doet niet iedereen mee aan de trend tot verlenging van de onderhoudsinterval. Sommigen vinden de tijdwinst als gevolg van het wegvallen van een kleine beurt niet opwegen tegen de nadelen van het weken- en soms maandenlang ontbreken van enige visuele inspec tie van de wagen. Uiteindelijk, zo re deneert men dan vaak, kost doorsmeren hooguit 5 minuten per smeerpunt. Gecompliceerd De reductie van het onderhoud aan auto's heeft vooral betrekking op de eenvoudiger werkzaamheden. De opmars van elektronica, maar bij voorbeeld ook het steeds gecompli ceerder worden van de rem- en kop pelingsinstallaties (o.a. ABS, ASR, ETC) maakt dat de resterende on- derhouds- en diagnosewerkzaam heden steeds meer vakmanschap vergen. De reminstallatie is een van de grotere veroorzakers van techni sche problemen en kosten van vrachtauto's. De huidige reminstal- laties zitten aan de grens van hun capaciteit. Er wordt nog steeds ge zocht naar alternatieve construc ties, zoals de slijtagevrije rem. Waar schijnlijk gaat de ontwikkeling de kant uit van een hydraulische rem, terwijl de wielremmen alleen voor noodstops worden gebruikt. In de toekomst worden die langs elektro nische weg bediend. Dat heeft als voordeel dat de commando-leidin gen alleen nog voor reserve aanwe zig zijn. De feitelijk remcomman- do's worden elektronisch gegeven. Uitbesteden Het aantal auto's dat op een repara tie-onderhoudscontract wordt ver kocht. neemt nog steeds toe. Dit al les wil niet zeggen dat de eigen werkplaats van de wagenparkbe heerder en de vervoerder gedoemd is te verdwijnen. Zeker voor ge noemd klein onderhoud blijft het aanhouden van een eigen werk plaats nuttig, alleen al vanwege het wegbrengen en ophalen van de auto en in de eigen werkplaats ben je zelf altijd het eerst aan de beurt. Veel wagenparkbezitters verzorgen in de eigen wërkplaats ook het onder houd van andere bedrijfsmiddelen. Integreren van het auto-onderhoud in de technische dienst en het wa genpark standaardiseren op één merk en zo mogelijk op één model, maakt het zelf uitvoeren van het au to-onderhoud economisch verant woord. Overigens is het wel nood zaak dat in zulke gevallen een nauwkeurige administratie van kostenposten plaatsvindt. Dat ge beurt veelal nog onvoldoende, waardoor een beeld van de werkelij ke kosten van het auto-onderhoud ontbreekt en dus de afweging „uit besteden" of „zelf doen" niet op ba sis van de juiste gegevens plaats vindt. Bovengenoemde technische en andere ontwikkelingen leiden per saldo tot een daling van de werk- plaatsomzet per auto Voor zover die daling niet wordt gecompen seerd door een groei van het park of van het uitbestede onderhoud, zal de dealer de komende jaren moeten omzien naar aanvullende activitei ten. Enkele zijn daarmee al actief bezig door bijvoorbeeld ook hulp middelen op en aan de auto in het leveringsprogramma op te nemen of door het leveringsprogramma in dien nodig te completeren met een lijn lichte auto's. Of dat voldoende zal zijn om ge noemde teruglopende werkplaats- omzet te compenseren is niet zo een twee drie te zeggen. Een ding staat wel vast: de autogarage zal in alle gevallen behoefte blijven houden aan hoogwaardige apparatuur voor reparatie en onderhoud. Als de plannen van de Europese Gemeenschap doorgaan, zullen alle nieu we auto's in 1993 moeten worden uitgevoerd met een katalysator. De infographic laat de werking van de omvormer zien. Apparaat tegen snelheidsovertreding Onder de naam Speedcontrol is sinds kort een handig apparaat te koop, dat naar keuze via een ge- luids- en/of lichtsignaal de auto mobilist waarschuwt, wanneer de maximumsnelheid wordt over schreden. Twee snelheden, bij voorbeeld 100 km/u en 120 km/u worden door de chauffeur inge steld en met een druk op de knop kan eenvoudig van snelheid wor den gewisseld. Met de nieuwe maximumsnel heden worden bestuurders op au tosnelwegen voortdurend ge dwongen de snelheidsmeter van hun auto in de gaten te houden, wat een onrustige bezigheid is. Doordat de Speedcontrol op de bobine werkt, kan hij ook worden gebruikt als nauwkeurige toeren teller en is daardoor een goed hulpmiddel om zuinig te rijden. De Speedcontrol is uitgevoerd in een luxe kastje (10 x 5 x 2,5 cm) en kost 99,50. eerst getoond op de autosalon in Genève. Want een auto die in Ne derland bijna 140.000 gulden moet kosten, zal slechts een beperkt aan tal oprijlanen in de Lage Landen gaan sieren. De 200 Quattro verschilt uiterlijk alleen van de gewone 200 door de toevoeging op grille en achterste ven van het schildje Quattro, maar kost wel 140.000 gulden. De wagen beschikt met een gemodificeerde vijfcilinder 20-klepper, voorzien van een watergekoelde turbolader, over een monsterachtige kracht bron (vermogen 220 pk). Tijdens een rit op de Duitse autobanen rond Frankfurt bereikten we snelheiden van boven 240 km/uur, daarmee aangevend dat de door Audi aange duide topsnelheid van 242km/uur (Avant 238km/uur) niet overdreven Antislip Rond een dergelijk motor, in staat om zulke snelheden te ontwikke len, mag je verwachten dat de rest van de uitrusting navenant is en daar hebben de Audi-ingenieurs grondig over nagedacht èn voor ge zorgd. De Quattro kent een uitste kend onderstel, formidabele rem men en natuurlijk het beroemde permanente vierwielaandrijvings- systeem, dat normaal gesproken de kracht over de voor en achterwielen op fifty-fifty basis verdeelt. Verlie zen echter de wielen van een der aangedreven assen de grip op het wegdek, dan wordt de kracht meer en meer verlegd naar de as waarvan de wielen wel grip houden. Die ver deling gaat tot maximaal 75 en 25 procent. Bovendien heeft de Duitse fabri kant voor de modellen Audi 100 en 200 een antislip-regeling voor de wielen ontwikkeld. Het systeem treedt in werking wanneer een der wielen dreigt door de slippen. Ge beurt dat, dan wordt de kracht die op de wiel of de wielen werkt auto matisch weggenomen door het mo torvermogen te reduceren. Dit sys teem, dat werkt via de wielsensoren van het anti-blokkeersysteem voor de remmen, is pas in juli verkrijg baar. Datje ook in met dergelijke syste WERKING KATALYSATOR Jawel, speciale informatiedagen. Voor iedereen die een oogje op kontaktlenzen heeft. Kom dan vooral kijken. Wij kontroleren uw ogen gratis. Met behulp van ultramoderne apparatuur. Zijn uw ogen geschikt voor het dragen van lenzen, dan kunt u zelf beslissen om tot een test over te gaan. Strikt vrijblijvend. Plus een gratis set verzorgingsvloeistof. Na 3 weken komt u terug voor de eerste gratis controle. Dan horen wij graag over uw ervaringen met kontaktlenzen. Hoe dit optische hulpmiddel u bevalt. Of u er de vrijheid van een onbelemmerd gezichtsveld mee ervaart. En ga zo maar door. Tegen dit unieke voorstel kunt u geen "neen" zeggen. Welkom daarom op de informatiedagen IRIS KONTAKTLENZEN ONZICHtBAAR DE BESTE Zachte lenzen vanaf 299,- Inclusief aanpassing, starlset. vloeisloflen. instructieboekje en aanmeting door gedipt contact- lenzenspecialist ANVC Kontaktlenzen-Specialist aanwezig Floralaan 2, 2231ZV Rijnsburg. Telefoon 01718-2 92 24 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30-17.45 uur Zaterdag 10.00-16.00 uur De Chrysler Voyager: een nieuwe visie op autorijden met plaats voor maar liefst 7 personen. De Voyager omringt u met alle luxe en comfort. Zoals elektrisch bedienbare ramen, centrale deurvergrendeling stuurbekrachtiging getint glas, etc. Daar komt bij dat u 'schoon' rijdt dank zij de geregelde katalysator. En al net zo be trouwbaar. Want elke Chrysler heeft een roest vrijstalen uitlaatsysteem en een tweezijdig ver zinkte carrosserie. Samen met het ruim bemeten motor vermogen biedt de Chrysler Voyager u jaren lang compromisloos rijplezier. Bovendien krijgt u een unieke garantie: SIGNATUUR VAN E 3 jaar of110.000 km en liefst 7 jaar garantie tegen doorroesten van binnenuit. Voor hfl. 3 5.995, - rijdt u al een Chrysler. De nieuwe Chrysler Voyager is er vanaf hfl. 42.495,- Kom snel naar onze showroom en stap in voor een comfortabele proefrit. EN NIEUWE KLASSE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13