V-YrtT dafe Wenwf... Owi uw... 'Brother Beyond' gevleid door steun puberpubliek Technische bedrijven willen drempel voor meisjes verlagen IachTergrqndI Van den Ende 'We vinden het een compliment dat ze naar ons luisteren' EEN KRANTEN WIJK IN DE VAKANTIE. IETS VOOR JOU? K„: WOENSDAG 31 MEI 1989 PAGINA VOOR JONGEREN Telefoon 071 144941, toestel 242 Destijds was het een omstreden transfer. Dat deed je niet als VARA-man. Maar Wim Bos boom legde alle kritiek naast zich neer en ging toch naar dc TROS, verklarend dat hij de ene arbeidersomroep eenvoudig in ruilde voor de andere. Een ge meen trapje na, want die twee omroepen op één hoop gooien was voor de VARA zoiets als vloeken in de kerk. Dat was ongeveer tien jaar geleden. Nu, in 1989. kun je wel zeggen dat Bosboom gelijk had. Het is inderdaad één pot nat in Hilversum. VARA. TROS. AVRO. NCRV. KRO. Veronica: allemaal hebben ze een Ameri kaanse comedyshow, allemaal hebben ze 'n talkshow. DcVPRO en de EO springen er nog een beetje uit, maar verder vechten alle omroepen om dezelfde gunst van dezelfde televisie kijker. En stuk voor stuk maken ze daarbij gebruik van dezelfde man. Joop van den Ende met zijn Aalsmeerse studio. Van den Ende gaat nu maar helemaal voor zichzelf begin nen. Hij komt met een eigen zender, TV-10, en sleurt de ster ren van het scherm mee. Maakt het wat uit? Ogen schijnlijk niet. Maar er is een probleem. TV-10 wordt een commerciële omroep, zonder leden, die het straks puur van de reclame moet hebben. Van den Ende zal alles in het werk stel len om het de adverteerders naar de zin te maken. Dus geen moeilijk gedoe over sluikrecla me, geen meezwevende balkjes in het beeld, geen vaste recla meblokken maar gewoon spots tussen de programma's door. Daar gaan straks al die adver teerders, die nog vastzitten aan de strikte regels van de Neder landse omroepwet en de STER. Dat gaat alles wat in Hilversum achterblijft - dus ook de NOS, de VPRO en de EO - geld kosten. Temeer omdat er nog een kaper op de kust is. Ook Veronica, on der de naam Veronique, heeft commerciële plannen. Daarmee is een bom gelegd onder het Nederlandse omroep bestel. door zijn 'zuilen' nog steeds uniek in de wereld. De VARA is misschien niet zo rood en de KRO niet zo katholiek meer als vroeger, maar veel van hun leden zijn dat nog wel. En aan die leden ontlenen ze hun bestaansrecht. Daarom hebben die Hilver- sumse omroepen hun hoop gezet op hun politieke vrienden in Den Haag. En minister Brink man (cultuur) wil wel. Als de omroepen wat meer hun eigen gezicht laten zien en wat min der van hetzelfde doen, zal hij kijken of hij de commerciële zenders buiten de deur kan hou den (en het reclamegeld er bin nen). Er is een klein moeilijk- heidje: Van den Ende en Vero nique gaan gewoon in het bui tenland zitten en sturen hun programma's via satellieten de grens over, net zoals Sky Chan nel, TV-5 en Super Channel. Geen Brinkman die daar wat aan kan doen. WIM FORTUYN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND AMSTERDAM (GPD) - Een bedachte indruk maken ze wel, de boys van Brother Beyond. Je zult ze ook zelden in vier totaal afwijkende out fits rond zien wandelen. Wan neer we ze in Amsterdam te genkomen, dragen de heren zorgvuldig gestyleerde jog gingpakken. Een jeugdig imago is erg belangrijk voor Brother Beyond, het kwartet dat kort geschoren en dito ge knipt vooral de Britse school jeugd (en vooral het vrouwe lijk deel daarvan) voor zich heeft weten te winnen. door Ton de Jong "We zijn erg trots op onze fans", vertellen zanger Nathan Moore en gitarist David White. "Ze vormen slechts een beperkt deel van de markt, ongeveer van veertien tot zeventien jaar, maar dat maakt toch niets uit? De puberteit is een belangrijke fase in je leven. Daar om willen we de fans ook niet be lachelijk maken. We ervaren het als een compliment dat ze op deze leeftijd naar ons willen luisteren. Pubers hebben een sterke hou ding, die willen wat met hun le ven. Het is mooi dat wij daar deel van mogen uitmaken". Lichtgewicht De popcultuur is in het Britse ko ninkrijk grootschaliger dan op het Europese vasteland. Bandjes als Wet Wet Wet, Curiosity Killed the Cat en Brother Beyond ar tistieke lichtgewichten appe leren met wisselend maar soms verrassend veel succes aan een jong publiek, dat zich op den duur kan ontpoppen als een leger hondstrouwe volgelingen. De media (de boulevardpers en de muziekblaadjes voorop) melken die interesse uit met sensationele verhalen, ranzige onthullingen en vermeende primeurs. Ook Brother Beyond heeft in tussen de keerzijde van die me daille leren kennen. David White: "We hebben de afgelopen jaren veel steun gehad van de pers, maar nu zijn we ineens succesvol en dat mag niet in Engeland. Je mag daar domweg geen succes hebben. Daar zullen we mee moe ten leren leven. Gelukkig voelen we ons als groep erg sterk. We hebben alle vier een positieve houding ten opzichte van het le ven. Dat helpt". De Grote Doorbraak kwam voor Brother Beyond in de zomer van vorig jaar met 'The harder I try', geproduceerd door de onver mijdelijke hitmakers Stock, Ait- ken en Waterman. Tot dusver had de groep vruchteloos geprobeerd een succesje te forceren. De elpee, 'Get even', staat dan ook vol met geflopte singles. Aanste kelijke melodietjes, die in de mee dogenloze maalstroom van de hit lijsten vroegtijdig ten onder gin gen. Los zand "Dat klopt", volgens White. "De eerste singles hadden weinig suc ces, daarom bléven we nieuwe nummers uitbrengen. Nu ze sa men op de elpee staan, hangen ze misschien wat als los zand aan el kaar. Steve (de drummer, red.) vergeleek 'Get even' laatst met een dagboek. Dat beeld klopt wel. Als we die vergelijking doortrek ken moet de volgende elpee, waarvoor we binnenkort de stu dio in duiken, een roman worden. Het materiaal voor zeven songs hebben we al klaar en ik moet zeggen dat er meer vertrouwen uit spreekt. Er staan op 'Get even' twee nummers 'Be my twin' en 'Restless' die al iets van de rich ting aangeven". De nieuwe elpee moet voor het eind van dit jaar uitkomen, zo is de verwachting. Een single wordt deze zomer, mogelijk in juli, ver wacht. Intussen probeert Brother Beyond de Europese markt te veroveren met een bewerkte ver sie van een eerdere single, 'Can you keep a secret?'. Dat Europa (nog) niet zo onvoorwaardelijk voor de deuntjes, curieuze dans pasjes en joggingpakken valt, is volgens Moore en White eenvou dig te verklaren: "We hebben in Groot-Brittanië vier jaar hard moeten werken. Dat werpt pas sinds één jaar vruchten af. Met Europa zijn we pas zes maanden bezig. Zo gek is het dus niet, dat het succes hier nog even op zich laat wachten". Japan en de Verenigde Staten hebben inmiddels al persoonlijk kunnen kennis maken met de kauwgomballen-pop van 'The Yonds', zoals de vier binnen eigen landsgrenzen worden genoemd. "En tóch willen we een serieuze band blijven, in die zin dat we ons niet verkopen aan een of ander zeeppoeder. (Gedoeld wordt op de concurrerende jongens van Bros, die hun naam hebben ver bonden aan een lijn van haarpro- dukten, red.) Aan de andere kant moeten we ons ook niet gaan be zig houden met ecologische en politieke thema's. Daar zijn we gewoon de groep niet voor. Niet temin gaan we proberen de vol gende elpee wat volwassener te maken. Onze aanhangers zullen dan geen vijftien, zestien, maar zeventien, achttien jaar zijn. Dan praatje wel over een totaal andere belevingswereld, hoor. In dat om zicht groeien we tegelijk met onze fans op". Maar meevallen doet het niet, het keiharde bestaan van de he ren popsterren: "It's bloody hard work! Als je jong bent, dróóm je ervan de wereld rond te vliegen. Nu het echt gebeurt kunnen we de binnenkant van een vliegtuig niet meer zien! Maar goed. het hoort er bij". Om de kennis over technische be roepen bij meisjes groter té ma ken, houdt het 'Regionaal Net werk Meisjes en Techniek' voor de tweede keer een excursiedag voor meisjes uit de regio Leiden. Op deze dag krijgen vierdejaars- leerlingen van mavo, lbo en schoolverlaters de kans om een kijkje te nemen bij bedrijven waar technische beroepen wor den uitgeoefend, zoals een me taalbedrijf, een garage, een elec- tronisch bedrijf en een autospuit bedrijf. Al deze bedrijven zijn ge vestigd in Leiden. Vorig jaar werd voor het eerst een gezamelijke excursiedag voor de technische opleidingen in de regio georgainseerd. Toen ook kwam het 'Regionaal Netwerk Meisjes en Techniek' van de grond. Bij dit netwerk zijn de vier technische opleidingen voor mo torvoertuigen, autoschadeher- stellen, autospuiten en electro- techniek aangesloten. Tevens zijn het leerlingwezen, de streek school, het gewestelijk arbeids bureau en de gemeente Leiden er in actief. Gezamelijk proberen de ze instellingen de drempel om een technisch beroep te kiezen voor meisjes te verlagen. Netwerk Het netwerk probeert de doel groep te bereiken door het organi seren van deze excursiedag en is daarnaast vaak met informa tiekraampjes te vinden op be-# roepsbeurzen. Ook benadert het netwerk scholen in de regio. De Charro werkt er ook aan mee: "Meisjes worden van huis uit niet gestimuleerd om aan een technische opleiding te denken. Ouders hebben zoiets van 'Je gaat toch niet in zo'n smerig pak lo pen'. De drempel wordt daardoor hoog en ook op school wordt die niet verlaagd. Toch kan dat best door de leerlingen te laten kennis- - maken met beroepen die onbe kend voor ze zijn. Als ze het niet hebben gezien, spreekt het niet tot de verbeelding. Zo weten heel veel mensen niet wat een electro; technicus precies doet. Wat dat betreft moet er echt een mentali teitsverandering plaatsvinden. Zowel bij ouders, leerlingen als bij bedrijven". De tweejarige opleidingen voor de technische beroepen in de re gio, behoren tot het leerlingwe zen. Dit houdt in dat de leerling vier dagen per week werkt en een dag theorie volgt aan de streek school. De Stichting Carrosserie branche in Sassenheim maakt hierop een uitzondering. Bij deze opleiding ligt de verhouding in het eerste jaar anders: twee dagen per week werken, twee dagen doorbrengen op het opleidings centrum en een dag op de streek school. Wanneer een leerling in staat wordt geacht volledig te kunnen functioneren in een be drijf, kan hij daar meer uren per week werken. Daarvoor wordt hij dan ook betaald. Beroepsopleidingen De vier technische beroepsoplei dingen in de regio Leiden bestaan al jaren. In de beginperiode trok ken ze nauwelijks meisjes. Bij de vakopleiding carrosseriebedrijf (waarvoor landelijk in totaal 7 op leidingscentra bestaan) is hun aantal in het afgelopen jaar welis waar verdubbeld van 8 naar 16, maar op een totaal van 2000 leer lingen is dat natuurlijk niet veel. Opvallend is ook dat de meisjes die in opleiding zijn bij de vakop leiding carrosseriebedrijf, fami lieleden hebben die in technische beroepen werken. "Bij hen is de drempel daardoor al weg,"zegt De Charro. "Toch is het nog steeds een mannenwereld waar voor je kiest. In sommige bedrij ven wordt grove taal gebruikt waarvan meisjes soms schrikken. Je moet daaarvoor stevig in je schoenen staan". Om die reden worden meisjes die in een bedrijf gaan werken be geleid vanuit de vakopleiding carrosseriebedrijf. Tenminste, als ze dat zelf willen. "Maar vaak wil len ze dat helemaal niet omdat ze niet het gevoel willen hebben in een uitzonderingspositie te zit ten", zegt De Charro. De meisjes die de vakopleiding in Sassenheim volgen, werken vol gens de emancipatiewerkster vaak erg goed en precies. "Op be drijven hebben sommige mannen daar moeite mee, ze moeten reke ning gaan houden met zo'n meis je. Maar dat is hün probleem. Het onderwerp 'Meisjes in technisch beroepen' wordt wel steeds be spreekbaarder. Er wordt meer over nagedacht. Ook door werk gevers. Nu al gebeurt het dat werkgevers zeggen 'Ik wil wel een meisje in dienst'. Het pro bleem is alleen dat ze er bijna niet zijn". Dc excursiedag wordt gehouden op vrijdag 16 juni van 10.00 tot 13.30 uur. Informatie bij de Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs Lei den. postbus 9030, 2300 PA Leiden. Mevrouw A. van Schic. Tel. 071- 769242. Ook kan contact worden op genomen met Suze Vos van het ar beidsbureau. Telefoon 0711-354242. LEIDEN Miranda van der Reyden is een van de acht kinderen die spelen in het toneelstuk 'De deur naar sprookjesland' dat wordt opge voerd door de groep 'Kinder Toneel Club Pats'. Het stuk is geschreven door Frank Lange en Judith Porcelijn, die eveneens voor de regie teken de. Aan het toneelstuk, dat gaat over de scheiding tussen sprookjesland en de mensenwereldis acht maaden lang gewerkt. De eerste voorstel ling is op zaterdag 3 juni om 15.00 uur in de Droomfabriek aan de Oude Singel 56. De officiële premiere vindt plaats op zondag 4 juni om 14.30 uur in microtheater Imperium aan de Oude Vest 35. Verdere voorstellingen: woensdag 14 juni om 15.00 uur in de Leidse Houtschool aan de Pauwstraat 1woensdag 5 juli om 13.30 uur in buurthuis Dijk 33 aan de Apothekerseijk 33 en 19 juli om 14.00 uur in buurthuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10. Kinderen van 7 tot 12 jaar die volgend jaar willen meewerken aan een kindertheaterproductie, kunnen zich opgeven voor audities in sep tember: tel. 071-133883. «Foto Saskia van de Burg) i David White: "In Engeland mag je domweg geen SASSENHEIM - "Er zijn meer bedrijven die meisjes willen dan meisjes die tech nisch werk in bedrijven wil len. Veel meisjes kiezen nog steeds voor een verzorgend of administratief beroep. Het is moeilijk voor ze om van het gangbare af te wijken. Toch is dat voor groot deel te wijten aan het gebrek aan kennis over technische beroepen. Je kiest niet snel voor iets dat je niet kent", zegt emancipatie- werkster H. de Charro. i technische beroepen wordt steeds bespreek- Als je in je vakantie iets wilt bijverdienen en je bent 15 jaar ot ouder, dan is een krantenwijk vast iets voor jou. Je werkt elke dag maar een uutje, dus er blijft genoeg tijd over voor al die andere leuke dingen die ook bij de vakantie horen. Beantwoord je bovenstaande vraag met ja, vul dan de bon in en stuur deze op. Je hoort zo snel mogelijk iets van ons. Beschikbaar van Geb. datum: Opsturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden Een postzegel is met nodig!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9