Geneesmiddel erg duur in Nederland Apotheker stopt jaarlijks 100 miljoen in de 'rugzak' Consument bezorgd over veilig voedsel Fraude met geneesmiddelen: ieder schuift de zwartepiet snel weg Medicijnprijs alleen in Westdiiitsland hoger Tekort aan zeelui dreigt WOENSDAG 31 MEI 1989 DAF De Stichting Toezicht Effectenver keer beslist op 26 juni of op de optie- beurs in Amsterdam opties DAF mogen wórden verhandeld. De op ties kunnen bij een positief besluit vanaf 27 juni worden verhandeld. Het is de bedoeling dat DAF vanaf 5 juni genoteerd zal zijn aan de Am sterdamse effectenbeurs en de op- tiebeurs heeft nu een verzoek bij de stichting lopen om opties op de aan delen DAF in de notering te mogen Super De prijs van super (gelode) benzine gaat morgen met drie cent omhoog naar 178 cent per liter. De prijsstij ging is een gevolg van de invoering van de Wet tijdelijke toeslag op de accijns van gelode lichte olie, zo werd gisteren in de oliehandel in Rotterdam bekendgemaakt. Alcohol Staatssecretaris Evenhuis (econo- mischè zaken) is tegen een verbod op de verkoop van licht alcoholhou dende dranken (bier, wijn, sherry, port en vermouth) via de super markt. Dat blijkt uit de aanbie dingsbrief van Evenhuis bij een rapport van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf dat naar naar de Tweede Ka mer is gestuurd. Fokker 100 De vliegtuigfabriek Fokker heeft gisteren voor de Fokker-100 het vol ledige Amerikaanse type-certificaat ontvangen. De Fokker-100 voldoet daarmee aan alle Amerikaanse re glementen en voorschriften, aldus een bekendmaking van de maat schappij. Spanje Buitenlandse toeristen geven in Spanje minder geld uit dan vroeger. Dat heeft de Spaanse minister voor verkeer en toerisme, José Barrio- nuevo, gisteren gezegd. Terwijl elke Spanje-ganger in de eerste vier maanden van 1988 nog door elkaar genomen 423 dollar in Spanje be steedde is dat in dezelfde periode van dit jaar verminderd tot 388 dol lar. DEN HAAG (ANP/GPD) - "De honderd miljoen, waarover wij al ja ren spreken, komt nu boven water", zo voelen de ziekenfonden zich ge steund in hun strijd tegen te hoge medicijnprijzen. Het fraudeonder zoek van de Economische Controle Dienst bij apothekers en groothan dels in geneesmiddelen bewijst dat dat de kosten van de geneesmidde len per jaar zo'n honderd miljoen la ger kunnen als bonussen en kortin gen in plaats van aan apothekers worden doorberekend aan de con sument. Vooral groothandels met hetzelfde adres als apothekers 'rugzakgroothandels' worden die genoemd maken zich hieraan schuldig. De ECD constateert dat gevallen van zogenoemde substitutiefraude (opzettelijk goedkopere middelen afleveren) weinig voorkomen. Van de totaal 270 onderzoeken kon in 3 procent (8 gevallen) daarvoor pro ces-verbaal worden opgemaakt. Bij 8 procent bestond het vermoeden van substitutiefraude, maar was het bewijs niet te leveren dan wel recht vaardigde het overtredingsgedrag verbaliseren niet. Bij ruim 20 procent werden prijs- overtredingen geconstateerd. Daar voor werd in enkele gevallen verba liserend opgetreden en in de meeste 'corrigerend'. Bij 43 procent van de gecontroleerden (voor ruim eenvijf- de waren het overigens apotheek- houdende huisartsen) werden ad ministratiekosten geconstateerd. Daarvoor werd in eenvijfde van de gevallen verbaliserend opgetreden. Dat gebeurde al voordat de KNMP haar leden adviseerde die kosten niet meer te rekenen. De Economische Controle Dienst is al ruim een jaar bezig met het on derzoek. Zij schat het totale bedrag dat met kortingen, bonussen en an dere voordeeltjes is gemoeid op 90 tot 100 miljoen gulden. Het overgro te deel van dit bedrag komt volgens de ECD in de zakken van apothe kers en apotheekhoudende huisart- Het assortiment aan geneesmiddelen var als het bedrag dat de apothekers jaarlijks o en willekeurige apotheek heeft een respectabele omvang bereikt, net n bonussen kortingen en dergelijk in hun zak steken, (foto wim Dijkman) sen terecht omdat de voordelen niet worden doorgegeven in de medi cijnprijzen. De ECD stelt ook, dat industrip en handel de kortingen en voordelen geven op een manier die kennelijk tot doel heeft, de wettelijke voor schriften te omzeilen. De controle dienst noemt in zijn rapport zeven tien constructies, variërend van 10.000 gulden voor het invullen van een simpel enqueteformuliertje en kortingen via creditnota's en cash- betalingen in vreemde valuta, tot gratis geneesmiddelen en video-ca mera's. Volgens de ECD is vermoe delijk ook sprake van een 'Antillen- route' voor het overmaken van niet onaanzienlijke bedragen. Ernst De staatssecretarissen Dees (volks gezondheid) en Evenhuis (economi sche zaken) hebben al een gesprek gehad met de voorzitters van de or ganisaties van apothekers (KNMP), .huisartsen (LHV), fabrikanten (Nefarma) en de Bond van Groot handelaren in het Farmaceutisch Bedrijf "om hen de ernst van de si tuatie onder ogen te brengen", al dus het ministerie van economische zaken. Ze hebben hun gevraagd, maatregelen te nemen om aan de geconstateerde praktijken een eind te maken. De KNMP is verbolgen over het ECD-rapport. Ze zegt dat de ECD "buiten de realiteit van de normale marktwerking staat". Volgens haar zijn kortingen en bonussen al jaren lang normaal in alle bedrijfstakken en ook in de geneesmiddelenbran che. Toen de overheid er anderhalf jaar geleden met het nieuwe tarief- systeem een eind aan wilde maken, zijn constructies om kortingen en bonussen te behouden als padde stoelen uit de grond geschoten. De KNMP meent dat de overheid pro beert 'het onverzoenlijke te verzoe nen', doordat ze enerzijds meer marktwerking wil en anderzijds toch terecht greep op de ge- neesmiddelenprijzen wil houden. Overigens is de KNMP het ermee eens, dat de door apothekers be dachte constructies om kortingen en andere voordelen te kunnen be houden in strijd zijn met de regels. Maar ze betwijfelt sterk of het hier bij wel om 100 miljoen gulden gaat: de ECD heeft dit bedrag niet met cijfers onderbouwd. Wel vindt de KNMP dat regel rechte fraude (het afleveren van goedkope middelen voor "de prijs van dure) krachtig moet worden aangepakt. Ze heeft al eerder aange kondigd dat ze frauderende leden zal royeren. Het in rekening bren gen van administratiekosten en van emballagekosten (van groot- naar klein verpakking) komt volgens de KNMP in de praktijk al niet meer De huisartsen denken dat het leeuwendeel van de geconstateerde overtredingen bij de apothekers voorkomt en niet bij de apotheek- houdende huisartsen en de indus trie verwijst naar de groothandel. Maar de Bond van Groothandelaren meent dat het omzeilen van tarief beschikkingen niet op de reguliere groothandel slaat, 'daar z\j die in tentie niet heeft'. Gedragscode Verschillende organisaties verwij- BRUSSEL (ANP) Medicijnen in Nederland behoren tot de duurste van de gehele EG. De prijzen zijn gemiddeld 2,14 maal zo hoog als in Portugal, het goedkoopste EG-land op dit gebied. Dat is bijna net zo veel als in het duurste EG-land Westduitsland, waar de ge bruiker 2,39 maal zo veel betaalt als in Portugal. Dat blijkt uit een onderzoek van de BEUC, het overkoepelend bureau van de Europese consumentenbon den, dat gisteren werd gepresen teerd. De BEUC heeft de prijzen van 125 geneesmiddelen in de twaalf EG-landen vergeleken en constateert dat die geweldig uiteen lopen. Het Europese consumentenbu reau vond voor ruim 27 procent van de medicamenten prijsverschillen van meer dan 500 procent. In enkele gevallen bleken geneesmiddelen in het ene land zelfs tien keer zo duur te zijn dan in het andere. Ondanks de hoge prijzen is de ge middelde Nederlandse patiënt met zijn medicijnen het goedkoopst uit, omdat de ziekenfondsen in ons land ROTTERDAM (GPD) - De belangstelling voor een baan op zee is volgens de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging behoorlijk teruggelopen. Het imago van de bedrijfstak nogal is achteruitgegaan door de jarenlange slechte economische situatie in de zeevaart. Voorts verdwijnen de stuurman en de machinist (werktuigkundige) in de zeevaart. Daarvoor in de plaats komen de 'marofs', de maritieme officie ren die alle (officiers)taken aan boord moeten kunnen vervullen. En vooral aan deze hoogopgeleide en breedinzetbare zeevarenden, die de modernste schepen moeten bemannen, dreigt op de langere termijn een tekort. Het probleem is dat de zeevaartscholen onvoldoende van dergelijke 'marofs' voor de zeevaart afleveren, temeer omdat veel van deze studenten de opleiding gebruiken voor een baan aan de wal. In overleg met alle betrokkenen (ministerie van onderwijs, vakbewe ging) onderzoekt de KNRV in hoeverre de toestroom van (Nederlandse) of ficieren in de toekomst kan worden veilig gesteld. De bedrijfstak zelfheeft de weg naar herstel al ingeslagen, aldus voorzitter W.A. Mulock Houwer van de KNRV (en lid van de raad van bestuur van Nedlloyd) gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Dat de 'ouderwetse' eerste, tweede, derde en vierde stuurman verdwijnt, is een gevolg van het volledig veranderen van de bedrijfsvoering aan boord. De computerisering en automatisering (de belading van container schepen wordt tegenwoordig bijvoorbeeld volledig vanaf de wal geregeld) hebben de traditionele taakverdeling van de officieren overhoop gegooid. Voor Nederlandse scheepsgezellen, de laagste functies aan boord (onder houd en simpele handelingen), zal op de schepen onder Nederlandse vlag volgens Mulock Houwer geen plaats meer zijn omdat die gewoon te duur zijn, maar ook omdat steeds minder Nederlanders voor dit ongeschoolde werk te vinden zijn. ADVERTENTIE M1ELE INBOUWAPPARATEN. VOOR OPTIMAAL KOMFORT IN UW KEUKEN. Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Leiden: Korevaarstraat 11. Tel.: 071-149859 DEN HAAG (GPD) - Om alle vrou- wen ouder dan 18 jaar vanaf 1 janua ri 1990 niet aan het huishouden te kluisteren en economisch zelfstan dig te laten zijn, moet het kabinet jaarlijks 315 tot 340 miljoen gulden extra besteden aan kinderbijslag en kinderopvang. De extra uitgaven worden na de eeuwwisseling terug verdiend uit belastingen en sociale premies die de vrouwen betalen. 'De 1990-generatie: zelfstandig soli dair', heet de nota, waarin het D66- kamerlid Groenman vanmiddag de ze voorstellen heeft gepresenteerd. De kinderbijslag voor kinderen tot 6 jaar moet met 1200 gulden per jaar onhoog. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar is die verhoging 600 gul den. Het aantal plaatsen in de kin- Uithuizige vrouw verdient zelf extra kosten terug deropvang moet binnen drie jaar met 75.000 verhoogd worden. Later in de jaren negentig moeten daar nog eens 75.000 plaatsen bijkomen. Op die manier kunnen ook vrouwen met kleine kinderen werken en krij gen zo de kans om economisch zelf standig te zijn. De hogere kinderbij slag kost 700 miljoen gulden per jaar en de extra kinderopvang 830 miljoen. D66 wil deze kosten bestrijden door een hogere bijdrage van ou ders aan de kosten van kinderop vang, waardoor 200 miljoen gulden per jaar moet binnenkomen. Het schrappen van de alleenverdieners- toeslag in de belastingen voor dege nen die volgend jaar 18 jaar worden levert 1,6 miljard gulden per jaar op. Om de herintrede van vrouwen te bevorderen willen de democraten ondermeer de aow individualiseren en vaststellen op 70 procent van het sociaal minimum (nu 50 procent). Om dezelfde reden wil D66 af van het meetellen van het inkomen van de partner in enkele sociale zeker heidswetten en van belastingen en sociale zekerheid die uitgaan van het kostwinnerschap. betrekkelijk veel terugbetalen. De Denen betalen, rekening houden^ met wat ze terugkrijgen, 6,53 maal zo veel voor hun geneesmiddelen. In Nederland gebruikt men per jaar en per hoofd van de bevolking voor ongeveer 250 gulden aan medi cijnen. In de Bondsrepubliek is dat ruim 600 gulden, in Frankrijk 470 gulden, in België 385 gulden, in Ita lië 365 gulden en in Denemarken 320 gulden. In Spanje, Ierland, het Verenigd Koninkrijk, Portugal en Griekenland spendeert men per hoofd van de bevolking minder geld aan het verstrekken van ge neesmiddelen. In Griekenland bij voorbeeld ligt het bedrag op nauwe lijks 108 gulden per hoofd per jaar. De BEUC is ervan overtuigd dat met het huidige gehanteerde beleid er eind 1992 geen echte gemeen schappelijke markt voor genees middelen tot stand kan komen. Niets wijst erop dat de prijzen in de twaalf EG-lidstaten dichter bij el kaar komen te liggen. Volgens de Nederlandse Associa tie van de Farmaceutische Indus trie (Nefarma) is dat wel het geval. In het jaarverslag over 1988 dat van daag werd gèpresenteerd zegt de Nefarma te verwachten dat de pa rallelimport, de import van merkge neesmiddelen uit de goedkoopste EG-landen, spoedig zal verdwijnen. In Nederland stegen de prijzen van de medicijnen vorig jaar met 0,6 procent. "Een uiterst gematigde prijsstijging", noemt Nefarma dat. De omzet van geneesmiddelen in Nederland is vorig jaar met 5,1 pro cent gestegen tot 2,05 miljard gul den. De produktie van de in Neder land gevestigde farmaceutische be drijven is vorig jaar met 4.4 procent gestegen tot 2,5 miljard gulden, waarvan 2,38 miljard (96 procent) is uitgevoerd. De export naar met na me (tweederde deel) Europese lan den steeg daarmee ten opzichte van 1987 met 12 procent. KABELS BEKEKEN IJSSELSTEIN - De 350 meter lange tuikabels bij de PTT-zendmast van Lopik zijn met behulp van nieuwe apparatuur gecontroleerd. Gisteren werd daarvoor deze installatie, die is voorzien van camera's, langs de ka bels omhoog getrokken. De beelden van deze camera's zijn te zien in de be sturingscabine die naast de toren staat. Tijdens de rit naar beneden voor ziet het apparaat de kabel meteen van een nieuwe beschermingslaag. (foto ANP) Directeur eist na ontslag 60.000 van werkgever AMSTERDAM (ANP) - De gewe zen directeur van de Nederlandse vestiging van het effectenhuis Pru- dential-Bache Securities in Amster dam, B.M. van Binsbergen, blijkt begin april in alle stilte te zijn ont slagen wegens fraude. Gisteren eis te hij in kort geding voor de recht bank in Amsterdam teruggave van 60.000 dollar van zijn werkgever. De laatste twee jaar kwam de po sitie van Van Binsbergen op de tocht te staan, omdat het bedrijf een dramatisch Verlies leed. Toen vorig jaar ook onregelmatigheden in de boekhouding werden bespeurd schakelde het bedrijf de interne ac countantsdienst in. Bij het onderzoek bleken de loon administratie over de jaren vóór 1987 en 1988 te ontbreken evenals betalingen aan Van Binsbergen. De accountant maakte een reconstruc tie en bepaalde de schade op 2,5 mil joen gulden. Volgens Hammerstein was Van Binsbergen door de bouw van een dure villa in Blaricum in de proble men gekomen en had hij allerlei trucs uitgehaald om zichzelf zijn bruto-salaris zoveel mogelijk netto uit te betalen, met omzeiling van in houdingen als belasting en sociale premies. Het kort geding spitste zich toe op een bedrag van 60.000 dollar dat Van Binsbergen zelf naar een verze keringsmaatschappij had gestort als premie voor een pensioenverze kering. Volgens zijn raadsman, mr. J.C.J. Wouters, behoorde dat geld hem toe en had Prudential Bache dat ten onrechte door de verzeke ringsmaatschappij laten terugstor ten. UTRECHT (GPD) - Tweederde van de Nederlandse consumenten maakt zich zorgen over de veilig heid van het voedsel. Zij maken zich vooral druk over het gebruik van bestrijdingsmiddelen, over che mische toevoegingen, de gevolgen van het ongeluk in Tjernobyl en de verontreiniging. Overheid en des kundigen daarentegen menen dat de veiligheid van voedsel vooral in het geding komt door besmetting wegens onvoldoende hygiëne of verkeerde voedselkeuze. Dit blijkt uit een onderzoek uitge voerd door het Instituut voor con sumentenonderzoek SWOKA. De resultaten hiervan werden dinsdag bekend gemaakt in Utrecht op een symposium van de stichting Voe ding Nederland over veiligheid van voeding. Het merendeel van de bij na 1500 ondervraagde consumenten brachten de veiligheid van voedsel niet eens in verband met onvol doende hygiëne tijdens het trans port, in de winkel en thuis. En ze denken al helemaal niet aan een eenzijdig eetpatroon. Toxicoloog prof. V. Feron (TNO) maakte op het syposium duidelijk dat de Westerse wereld zich geen grote zorgen hoeft te maken over de toxicologische kwaliteit (giftigheid) van het voedsel. De gezondheidsri sico's van toevoegingen en besmet tingen van menselijke oorsprong zijn volgens Feron te verwaarlozen ten opzichte van de risico's van te veel en te eenzijdig eten. Reden tot zorg over voedselver giftiging door micro-organismen is er wel. Prof. dr. ir. F. Rombouts (Landbouwuniversiteit Wagenin- gen) schat dat er jaarlijks in Neder land enkele honderdduizenden ge vallen van voedselvergiftiging voor komen, die worden veroorzaakt door micro-organismen zoals bij voorbeeld de salmonella. Verse voe dingsmiddelen, vooral die van dier lijke oorsprong, vormen het groot ste risico. Rombouts vindt dat niet alleen het bedrijfsleven, maar ook de con sument de taak heeft preventief op te treden. De consument moet dan wel weten hoe hij bij voorbeeld voedselvergifting kan voorkomen. Die kennis is bij veel Nederlanders, Binnenschippers rechter partijdig en bevooroordeeld ARNHEM (ANP) - Negen binnen- schippers die gisteren in Arnhem terecht stonden voor hun aandeel in de Granaria-rellen, hebben de rech ter gewraakt die hun zaak behan delt. Volgens de verdachten is de politierechter mr. Schimmelpen- ninck Mulder bevooroordeeld en partijdig. De voortzetting van de strafzaak zal hierdoor naar verwachting nog enkele maanden op zich laten wach ten. Omdat zowel de binnenschip pers als hun raadsman mr. Bakker Schut gisteren niet verschenen, moet de wrakingskamer een aparte rechtbank die een oordeel moet vellen over het wrakingsver- zoek het verzoek schriftelijk af handelen. Mr. Bakker Schut kan daartegen weer in beroep gaan. De binnenschippers waren vorig jaar mei betrokken bij de geweldda digheden tegen e«n transport van het graanoverslagbedrijf Granaria bij de sluizen in Tiel. Ze protesteer den tegen Granaria omdat het Rot terdamse bedrijf een vergunning had gekregen om buiten de schip- persbeurs om graanvrachten te ver- Begin deze maand veroordeelde de Arnhemse politierechter twee schippers wegens hun aandeel in de rellen tot geldboetes van 500 en 1000 gulden. Een derde schipper werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Kuilman nieuwe topman Fokker AMSTERDAM (GPD) - De van Philips afkomstige ir. Martin Kuil man wordt per 1 september de nieu we topman van Fokker. Kuilman (63) wordt vandaag als voorzitter van de raad van bestuur voorgedra gen op de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders. De voormalige Philipsman is ruim een jaar geleden benoemd tot president-commissaris bij Fokker. Hij volgde ABN-bankier H. Lang- man op. Kuilman zal mogelijk stui vertje wisselen met de huidige voor zitter van de raad van bestuur Frans Swarttouw. Vandaag vergaderen de zo blijkt uit het SWOKA-onderzoek, niet aanwezig. Ruim 40 procent van dè ondervraagden gaf toe niet of nauwelijks iets over de voeding te weten. Overigens waren dit ook de mensen die het minst bezorgd wa ren over de veiligheid van het voed sel. Doordat consumenten vaak wei nig weten over de behandeling van voedsel, stellen ze tegenstrijdige ei sen aan de industrie, zo merkte mr.G. Schipper van de Nederlandse Unilever Bedrijven op. "Zo willen mensen biologisch en natuurlijk voedsel dat wel smakelijk is en goed oogt en voedsel dat microbiolo gisch veilig is, maar dan wel onbe- straald", aldus Schipper. voorzitter en het wordt niet uitge sloten geacht dat Swarttouw de bes te papieren zal blijken te hebben. De benoeming van Kuilman moet vanwege zijn leeftijd als een tussen oplossing worden gezien. Blijkbaar is Fokker er niet in geslaagd in Ne derland een jonger iemand die vin den die het concern kan leiden. Wel is DAF-topman Van der Padt ge polst voor de functie, maar die ver koos bij DAF te blijven. Kuilman zal plaats nemen aan de tafel met E. J. Nederkoorn (45) en R. J. van Duinen (48). Hij wordt als voorzitter van de raad van bestuur speciaal belast met het vergroten van de industriële capaciteit bij Fokker. Kuilman zal de komende maanden bij Fokker moeten bepa len waar de produktie van de Fok ker 100 zal worden uitgebreid: op Schiphol of in de Verenigde Staten. Met de voordracht van Kuilman komt ook een einde aan de geruch tenstroom dat de vertrekkende mi nister van Verkeer en Waterstaat Smit-Kroes de nieuwe voorzitter van Fokker wordt. Kuilman eindigde zijn carrière bij Philips als vice-president van Phi lips Gloeilampenfabrieken en vice- voorzitter van de raad van bestuur. Hij is nu lid van de raad van toezicht en commissaris bij Philips en presi dent-commissaris bij Volvo Car. zen naar het omnipartijenakkoord (OPA) over geneesmiddelen dat in april van kracht is geworden. Het OPA moet niet alleen zorgen voor lagere prijzen, maar ook voor een 'doorzichtiger' prijsvorming. Bo vendien regelt het de wèl toegesta ne kortingen. De verwachting is, dat dit onjuiste toepassing van de regels en fraude zal tegengaan. Nefarma-voorzitter dr.J.C. San ders zei dat het ECD-rapport vrijwel uitsluitend over de groothandel gaat. Hij noemde hierbij vooral de zogenoemde 'rugzak-groothandels' die door apothekers zijn opgericht om zelf de handelsmarge te kunnen opstrijken. Het is hoog tijd dat dit fenomeen wordt aangepakt, aldus Sanders. Hij hoopt dat de overheid klachten zal indienen bij de code commissie voor de farmaceutische bedrijfstak, want "de gedragscode moet worden toegepast". De voorzitter van de LHV. A.M.C. van de Zandt, zei dat de apotheek- houdende huisartsen zich goed hebben gehouden aan de oproep van de LHV om na informatie er over de regels voor substitutie, prijzen, emballage- en administra tiekosten goed toe te passen. Aan het niet doorberekenen van kortin gen en bonussen kunnen ze zich volgens hem nauwelijks schuldig maken omdat huisartsen de meeste van de in het rapport genoemde voordeelconstructies niet kunnen toepassen. C. Landheer van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen kondigde aan dat de fondsen hun controle op de apothekers gaan ver scherpen en centraliseren. Overi gens betreurt Landheer het dat het rapport geen namen noemt, zodat nu de hele sector als het ware in staat van beschuldiging is gesteld en niet alleen de 'slechten'. De Con sumentenbond toont zich geschokt en vindt het tijd voor hardere maat regelen van de overheid in de vorm van permanente controle en harde sancties.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7