Sovjets positief over voorstellen NAVO Gorbatsjov weer aan zet Geachte klant, 'Stap in de goede richting' Rellen in Argentinië duren voort 'Leger Angola gebruikt gifgas tegen verzet' WOENSDAG 31 MEI 1989 JOHANNESBURG - Johannes burg, Pretoria en Kaapstad worden geteisterd door een ware misdaad- golf. De cijfers die minister Vlok (orde en gezag) gisteren in Kaapstad openbaar maakte, kwamen als een grote schok voor het Zuidafrikaan- se publiek. Deze statistieken Wijzen op een huiveringwekkende toena me van de misdaad in het afgelopen jaar. Zuidafrikaanse steden in de ban van misdaadgolf door Peter van Nuijsenburg kers een kleine 2 miljoen, spande de kroon met 1200 moorden. Afgezet tegen het officiële inwonertal zou dat betekenen dat vorig jaar één op de 700 inwoners geweldadig aan zijn einde is gekomen. Uit de cijfers blijkt verder dat el ke 2,5 uur een vrouw wordt ver- In en rond Johannesburg werden kracht, dat er elk half uur een auto BRUSSEUGPD) - De Sovjetunie heeft positief gereageerd op de ontwapeningsvoorstel- feen „Toornt f/ln'moc'd Z?£ figtXt len die de NAVO gisteren op tafel heeft gelegd. Sovjet-minister van buitenlandse zaken vier uur. Het zwarte woonoord So- In Kaapstad wordt volgens burge- Sjevardnadze zei in Parijs dat de NAVO-voorstellen goed bestudeerd zullen worden, wet0' wa|![„Vnnfenide officiële se- meester Muller elke tien minuten „maar de eerste indruk is dat zij een stap in de goede richting zijn". De Russische regeringswoordvoer- De Sovjet-reacties kwamen nadat der Gerasimov zei in Moskou geen de NAVO-bondgenoten in eensge- verband te willen leggen tussen de zindheid een eind hadden gemaakt onderhandelingen over conventio- aan hun tweedaagse topconferentie nele bewapening en kernwapens, in Brussel. De staatshoofden en re- De gesprekken op alle fronten moe- geringsleiders noemden de top een ten. los van elkaar, maar wel tegelij- succes. Men was vooral tevreden kertijd worden gevoerd, aldus Ge- over het compromis rond het heike- rasimov. Hij zei het volledig met le thema van de kernraketten voor Bush eens te zijn dat de onderhan- de korte afstand (SNF). delingen in Wenen over de conven- Zowel Duitsers als Britten kon- tionele bewapening sneller moeten den zich na langdurige discussies verlopen. Complimenten voor optreden Van den Broek BRUSSEL (GPD) - Premier Lubbers had gisteren veel lo vende woorden voor het optre den van 'zijn' minister van bui tenlandse zaken. Volgens de premier hadden de staatshoof den en regeringsleiders na af loop van de NAVO-top Van den Broek uitgebreid gecomplimen teerd met zijn optreden. Van den Broek zat de afgelo pen twee dagen de vergadering van de ministers van buiten landse zaken voor. Daar werd uiteindelijk een compromis be reikt over de kernwapens voor de korte afstand (SNF). Van den Broeks „perfecte dossierken nis" en de gesprekken die de mi nister de afgelopen maanden ter voorbereiding van de top in ver schillende landen voerde, heb ben volgens Lubbers in belang rijke mate bijgedragen aan „de zeer geslaagde top". Dat Van den Broek zich als bemiddelaar en verzoener tus sen de NAVO-partners had kun nen opwerpen, was mogelijk omdat „hij werd gezien als ie mand die niet was in te delen bij een bepaald kamp". Zijn hou ding werd door de overige NAVO-partners als „construc tief en objectief' ervaren, zo prees Lubbers de minister van buitenlandse zaken. Van den Broek zelf prees zijn gesprekspartners, die "grote creativiteit aan de dag hadden gelegd bij het bedenken van compromis-formules". vinden in een verklaring die onder handelingen over deze wapens met het Warschaupakt niet langer uit sluiten. Deze doorbraak in de al maanden durende crisis binnen de NAVO kwam er vooral dankzij nieuwe voorstellen van de Ameri kaanse president Bush. Zijn plan voor een forse dering van de niet-nucleaire pens in Europa bracht ook stemming over de korte-afstandsra- ketten (SNF) dichterbij. De bondge noten stelden echter vast dat onder handelingen over de SNF-wapens niet tot een afschaffing van die wa pensystemen mogen leiden. Van een zogejioemde 'derde nul' kan voorlopig geen sprake zijn. De vraag of de overblijvende kernwapens (de Lance-raketten) ge moderniseerd moeten worden, werd vooruitgeschoven. Daarover zal een besluit pas in 1992 vallen. Wel werd gesteld dat de NAVO be hoefte blijft houden aan deze soort nucleaire wapens en dat die 'up-to- date' gehouden moeten worden. Uit contacten met de Amerikaan se ambassade in Moskou was Bush gebleken dat de Sovjets de nieuwe voorstellen 'voorzichtig' hebben op gepakt. Het bemoedigde Bush dat de Russen in elk geval „niet de deur BUENOS AIRES - De onrust De Amerikaanse president Bush (links) en de Westduitse kanselier Kohl brengen een toost uit in Bonn waar ze gisteravond nog eens tevreden terugblikten op het bereikte akkoord tijdens de NAVO-top in Brussel. (Foto epa> meteen hebben dichtgeslagen". De Argentinië is nog niet bedwongen. Amerikaanse president reisde giste- Gisteren kwam het tot nieuwe plun- ren van Brussel naar de Westduitse hoofdstad Bonn waar hij en zijn Westduitse gastheer Kohl zich uit putten in vriendelijkheden over en Bush verklaarde dat de relatie De politie heeft opdracht gekregen Na berichten over een mars van ■men op de hoofdstad ontstond er 'en paniek onder de welgestelden. deringen in de noordelijke stad Ro- Winkels sloten al vroeg in de mid- sario en arme buitenwijken van de dag hun deuren. Na het vallen van hoofdstad Buenos Aires. Het do- de duisternis reden er ook geen bus dental bij de rellen staat nu op tien. met scherp te schieten. tussen beide landen beter is dan ooit en Kohl onderstreepte dat Bush met zijn ontwapeningsvoor stellen het Amerikaanse leider schap heeft aangetoond. De grote politieke partijen in de Tweede Kamer reageerden gisteren verheugd op het akkoord binnen de De onrust is het hevigst in Rosario. door Rob Sprenkels NAVO over de modernisering 1 kernwapens voor de korte afstand. In het zuiden van de stad ver- pas op 10 december de macht c schansten zich vannacht opnieuw sen meer in Buenos Aires. Behalve de peronistische vak bonden dringen nu ook het bedrijfs leven en de katholieke kerk er bij president Alfonsin op aan om meteen op te stappen. Vandaag be spreekt Alfonsin die mogelijkheid met de peronistische leider Carlos juni wordt nu al een cijfer Menem. Deze won 2,5 week geleden procent voorspeld, de verkiezingen, maar zal officieel met name de trotskistische MAS- partij genoemd van de gekozen af gevaardigde Luis Zamora. Zamora heeft die beschuldigin gen fel ontkend. Volgens hem gaat het om 'spontane' acties, ingegeven door de wijdverspreide honger en de chaotische economische situatie. De koopkracht van de gemiddelde Argentijn is de afgelopen drie maanden met meer dan de helft af genomen. Deze maand bedroeg de inflatie meer dan 60 procent. Voor i 100 CDA, WD, PvdA en D66 juichen gewapende demonstranten achter Gisterochtend, een paar u het toe dat de NAVO met het War schaupact wil onderhandelen vermindering van de conventionele wapens ln een poging om de rust te her stellen is er voor het minimumloon een verhoging aangekondigd van bijna 1000 procent. Het wordt nu krappe 50 dollar per maand. barricaden. Eerder op de dag stond kondiging de politie vrijwel machteloos tegen- ontploften er in Buenos Aires twee Maar volgens de meeste Argentij- hordes vrouwen en kinderen bommen, eentje voor een kantoor nen komen dergelijke maatregelen Lance-raket. Ivoor AFSCHAFFEN APARTHEID - De beoogde nieuwe president van Zuidafrika, De Klerk, heeft in een r "j voegde daaraan toe, dat hij olifanten. Het aantal olifanten i nog geen tien jaar teruggelopen van 1.3 miljoen tot 350.000. De ivoren tanden brengen vooral in het Verre- en Midden-Oosten veel geld op. 1992 geen be- die 's middags opnieuw supermark- van de regerende radicale partij, veel te laat. Bijna iedereen zit": sluit valt over modernisering van de ten en winkels bestormden. Rond het middaguur gingen er in der geld. Het normale leven in de stad is zo het financiële centrum van de stad Gisteren openden voor het eerst goed als verlamd. Winkeliers zijn nog twee bommen af. sinds 11 dagen opnieuw de banken begonnen met het dichtmetselen Vice-president Martinez beves- en de wisselkantoren. Bij de ban- van hun winkels. Volgens sommige tigde eerdere beweringen van de re- ken kon niet meer dan 20.000 geruchten zouden de plunderaars gerirtg dat de plunderingen in be- australes per persoon worden opge- in Rosario zelfs privé-woningen langrijke mate het werk zouden zijn nomen, dat is nog geen 12 dollar, hebben aangevallen. In verschillen- van ultra-linkse provocateurs. Mar- afschaffen. Maar hij de gegoede wijken van de stad heb- tinez verzekerde zelfs dat hij precies ben de bewoners in antwoord daar- wist wie de 'oproerkraaiers' zijn. maakt op verzoek van onder andere de liberale politicus Helen Suzman, zullen het toch al grote onbehagen b(j het publiek verder versterken. Nergens doen particuliere beveili gingsdiensten betere zaken dan in Zuidafrika. De veiligheid van de burger zal daardoor een punt van betekenis worden voor de verkiezingen van 6 september aanstaande. Vlok wordt zowel door de liberale als ultra rechtse oppositie onder vuur geno men. Volgens de liberale pers zou Vlok niet langer in staat zijn het functioneren van de rechtsstaat te garanderen. Vlok zegt dat zijn politiekorps te kampen heeft met gebrek aan man kracht. De 60.000 man die hij ter be schikking heeft, moeten niet alleen de misdaad bestrijden, maar ook de staat moet beschermen tegen wat hij noemt 'terrorististische aansla gen'. DEN HAAG (ANP) - Het Angolese regeringsleger gebruikt al sinds 1986 gifgas in de door het Angolees verzet (Unita) gecontroleerde delen van Angola. In april dit jaar waren de aanvallen heviger en hadden zij een grotere omvang dan voorheen. Dit heeft dr. Heyndrickx, toxico loog van de universiteit van Gent, gisteren op een persconferentie in Den Haag verklaard. Het gifgas dat tegen het verzet wordt ingezet is van Sovjetmakelij. De traditionele anti-stoffen van de NAVO neutraliseren de effecten van het gif niet, maar versterken die zelfs, aldus Heyndrickx. Hij ver moedt dan ook dat het om een nieuw gifgas gaat. Heyndrickx was met twee verte genwoordigers van Unita in Neder land om verslag te doen van de gif gasaanvallen van het Angolese le ger. Hij reisde op uitnodiging van Unita-leider Savimbi naar Angola. Het leger is al tien jaar met steun van Cubaanse soldaten verwikkeld in een burgeroorlog met de verzets beweging Unita. De Unita (Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Angola) wordt in de strijd ge steund door de Verenigde Staten en Angola. Heyndrickx onderzocht deze maand in de provincie Bié 21 slacht offers van het gif. Zijn team maakte een videoband in Angola van men sen die door het gifgas blind zijn ge worden en van wie het centraal ze nuwstelsel is aangetast. "Zij leven als planten", verklaarde, Heyndrickx. In zuid- en oost-Angola zijn 400 tot 500 mensen geteld die de gifgas aanvallen hebben overleefd. Hoe veel mensen zijn gestorven aan de gevolgen van het gif kon de Belgi sche professor niet zeggen. Hij deed een ernstig beroep op de internatio nale gemeenschap te protesteren te gen het het gebruik van het gifgas. De Unita-delegatie reist door Eu ropa om steun te vragen voor het vredesinitiatief van het Angolees verzet. In Nederland werden zij ont vangen op het ministerie van bui tenlandse zaken en spraken zij met De Hoop-Scheffer van het CDA en met Terpstra van de WD. Machtsstrijd binnen leiding studenten China PEKING (GPD) - De demonstre rende Chinese studenten zijn voor een crisis geplaatst, nadat een van hen, studente Tsjai Ling, is afgetre den. Volgens een van de activisten hebben de studenten die uit de pro vincie komen de meerderheid op het plein. De studenten uit Peking verloren de controle toen de duizen den studenten van buiten de hoofd stad, na het afkondigen van de noodtoestand, het Tiananmenplein in bezit namen. Zestig procent van de studenten op het plein komt van buiten Pe king. De resterende drieduizend hoofdstedelijke studenten hebben zich in hun universiteitscampussen teruggetrokken om zich bezig te houden met de 'lange-termijnstrate- gie', aldus een van de studentenacti visten. Sommige studenten meenden dat met de oprichting van het stand beeld op het Plein van de Hemelse Vrede het moreel onder de studen ten zou worden hooggehouden. Dat was de laatste tijd gezakt. De stu dentenleiders gaven toe dat er klachten waren binnengekomen over corruptie en over verspilling van fondsen uit alle delen van de wereld. Zo zouden Hongkongse studen ten een schenking van 1,5 mihoen Hongkongse dollar voorlopig heb ben bevroren totdat de studenten de garantie kunnen geven dat het geld goed wordt besteed. Een van de leiders, Wu'er Kaixi, zou op de loonlijst van het Amerikaanse tv- station CBS staan. Elke keer als hij in beeld kwam, streek hij een be drag van 2000 dollar op. Wu'er trad intussen af. Hoe de machtsstrijd in de top van de communistische partij zich ver der ontwikkelt, kan niemand voor spellen. Deng Xiaoping zwijgt in al le talen. Overigens is hij sinds zijn ontmoeting met de Russische presi dent Gorbatsjov van vorige maand niet meer in het openbaar gezien. Leger arresteert kolonisten na dood Palestijns meisje TEL AVTV (GPD) Het Israëlische leger heeft gisteren 30 kolonisten gearresteerd in een nederzetting na bij het Graf van Jozef in de stad Na blus op de Westoever. Allen zijn stu denten aan de daar gestichte yeshi- va (joods religieus opleidingsinsti tuut). Ze zouden betrokken zijn ge weest bij een incident waarbij maandag een 16-jarig Palestijns meisje werd gedood en twee Arabi sche dorpsbewoners levensgevaar lijk gewond raakten. De Israëlische minister van poli tie, Bar-Lev heeft gisteren laten we ten dat de 30 hun straf niet zullen ontgaan. Ook minister van defensie Rabin heeft gewaarschuwd dat Is raëlische bewoners van de bezette gebieden die zich aan dergelijk ge drag schuldig maken zonder onder scheid voor de rechter zullen wor den gebracht. Hij sprak van een 'schandelijke daad'. ADVERTENTIE zwarte meerderheidsregering wil op gewapende wachten georgani- Maandagnacht had de minister v voorkomen. seerd. binnenlandsè zaken, Pugliese, al Vluchtelingen In Guatemala is deze week een in ternationale conferentie begonnen ?,ve/Jhet.vluch,teli"P,nprobl?fm !n BRUSSEL - Alleen het handjevol Midden-Amenka Volgens officiële demonstranten aan de overkant van gegevens gaat het daarbij om meer de straat leek niet erg tevreden. Het dan 1 miljoen mensen. .Onofficiële kemwapenvrij Europa waar zij om cijfers komen zelfs op vier miljoen smeekten, komt er voorlopig niet. vluchte ingen, bijna 15 Procent van Maar terwij! zij afdropeni glommen de totale bevolking van Midden- achter de hekken van het NAV0. hoofdkwartier de staatshoofden en Amerika. regeringsleiders vol trots. Haider Met de stemmen van de centrum- O OOP rechtse liberale partij (FPÖ) en van HanS de Brilijn de Oostenrijkse Volkspartij (ÖVP) is de rechtse politicus Haider giste ren tot de nieuwe premier (Landes- Het bondgenootschap, dat vorige hauptmann) van de Oostenrijkse week nog van pure verdeeldheid uit deelstaat Karinthië gekozen. Haider elkaar dreigde te vallen, was in en- is de eerste niet-socialist die sinds kele dagen weer een toonbeeld van de Tweede Wereldoorlog deze func- eensgezindheid geworden. De een tie bekleedt. na de ander kwamen de IJzeren Da me, de twee presidenten en de ande re heren-premiers vertellen dat het met de NAVO beter gaat dan ooit. Zuidafrika De gemeenteraad korte afstand, Vooral president Bush heeft daar veel kopzorgen de belangrijkste Zuidafrikaan- met zijn voorstel voor snelle onder badplaatsen, heeft een voorstel handelingen over een drastische verworpen om zwarten toe te laten vermindering van de niet-nucleaire derniseerd. De invloed van de grote veranderingen in Oost-Europa is daar zeker niet vreemd aan. De Duitsers, de bron van alle pro blemen, kunnen ook tevreden zijn. Er zal immers onderhandeld wor den over de korte-afstandswapens. En als de Russen meewerken nog snel ook. Alleen minister Genscher moet even slikken omdat de door hem bepleite 'derde nul-optie' er voorlopig niet in zit. Maar juist daarom zijn ook de Amerikanen en Britten tevreden. Er is nog eens heel duidelijk vastge legd dat de NAVO kernwapens voor de korte afstand in Europa wil hou den. In de twee slotcommuniqués van de top wordt dat wel vijf keer benadrukt. Het aantal kernwapens zal hooguit kleiner kunnen zijn dan De Amerikanen kunnen tevreden zijn omdat uitvoering van het plan- Bush betekent dat hun aanwezig- Naar dezer dagen bleek, had heid in Europa afneemt. De Europe- Bush zijn voorstel al twee weken ge- zullen een groter deel i de op de beste stranden. Na uur durend debat waren vijftien ge- verd. Maar juist hij wimpelde die meenteraadsleden er voor de stran- eer weg en dankte de andere bond- den blank te houden en vijftien le- genoten voor hun bereidheid com- den tegen. De burgemeester ge- promissen te sluiten. Die bondgenoten, bondskanse lier Kohl en de Britse premier That- leden rond. Daarna zijn de bondge- defensielasten gaan dragen. Dat is bewapening een bijdrage aan gele- noten ingelicht en door de Ameri- altijd meegenomen in een tijd v het Amerikaanse defensiebudget onder druk staat. En de Sovjets zelf kunnen ook te- rookgordijn vreden zijn. De NAVO is ingegaan op de oude eis van de Russen om ook over vliegtuigen en troepen te kaanse diplomaten 'bewerkt'. De verdeeldheid waarvan de laatste weken in de publiciteit sprake lijkt dan ook m< te zijn geweest. Daarachter werd gewerkt a Kerncentrale het Thatcher zonder aarzelen zuiden van de Bondsrepubliek, zul- zonder de Britten er nooit len vanaf vandaag worden stopge- koord was gekomen. cher voorop, haalden de eer meteen compromis dat zo een veel grotere gaan onderhandelen. En het War- naar zich toe. De eerste benadrukte impact kon krijgen. Een compro- schaupakt heeft van meet af aan dat dit alles toch vooral te danken mis dat zo ingenieus in elkaar zit, i de Duitse opstelling, terwijl dat geen van de bondgenoten er nog de kernwapens voor de korte afstand willen praten. Gorbatsjov zet. Dit, in afwachting sluit van de Bondsregering c project. Volltsunion dat een speld tussen kan krijgen. Dat heeft dan ook al Positief gereageerd, i ak- verklaart de tevredenheid die aan De voorstellen komen hem im mers goed uit. Een zo forse vermin dering van de Sovjet-strijdkrachten of betekent dat de Sovjetunie einde lijk een deel van het 118 miljard r r geen duidelijk De vreugde bij de bondgenoten straalde, r het werd vooral veroorzaakt omdat Bush zei „dat e door de slimme voorstellen van verliezers zijn", Bush de bal nu in het kamp van dat het akkoord er alleen is geko- bel belopende militaire budget kan Sovjet-leider Gorbatsjov ligt. In men doordat de hoofdrolspelers be- vrijmaken voor het economisch plaats van tandenknarsend te moe- reid waren tot compromissen. Zo herstel. De NAVO-bondgenoten Botsingen tussen politie en onge- ten toezien hoe die opnieuw.de hebben de Amerikanen zelf moeten steken hem dus bij zqn binnenlands veer 600 betogers die in Flensburg show steelt, kunnen de NAVO-part- toegeven aan de wens tot onderhan- .beleid een handje toe. demonstreerden tegen een bijeen- ners nu comfortabel achterover leu- delen en geaccepteerd dat nog niet komst van de extreem-rechtse «en. vaststaat dat de huidige SNF-u Deutsche Volksunion, zijn gisteren Gorbatsjov hoeft maar ja te zeg- pens worden gemoderniseerd, uitgelopen op verscheidene gewon- gen om binnen een jaar een onge- Het akkoord is daardoor het spie den aan beide kanten: De demon- kend revolutionair ontwapenings- gelbeeld geworden van dat uit 1979 stranten versperden de uitgang van akkoord te hebben. En dat kan bin- over de kruisrakett een vergaderzaal, trapten de deur in nen drie jaar nog eens gevolgd wor- eerst gemoderniseerd en daarna c en bekogelden DVU-sympathisan- den door een akkoord over vermin- derhandeld, nu wordt eerst onder- de Sovjetunie, maar ook de ont- ten met eieren, rotjes en stenen. dering van de kernwapens voor de handeld en eventueel daarna gemo- spanning in de wereld gediend. Niet uit liefdadigheid. Maar het Westen beseft maar al te goed dat hot gezondmaken van de Sovjet- grote bijdrage kan le- let succes van Gor- de kruisraketten. Toen werd batsjovs politiek van perestrojka en glasnost. En daarmee is niet alleen In het mei-nummer van het blad Telecom thuis las u dat u uw oude telefoon, de T65, bij Primafoon kunt omruilen voor een nieuw huurtoestel, model T88. Dit berichtje was echter niet volledig. Per abuis is de huurprijs van de T88 niet vermeld. En die is f 3,95 per maand. Dat is overigens inclusief service bij eventuele storingen, gedurende de drie jaar waarvoor u het toestel huurt. Wilt u dit nieuwe druktoetsenapparaat huren, dan betaalt u maandelijks f 2,15 meer dan u tot nu toe gewend was. Daarvoor krijgt u wel een modern vormgegeven telefoon met méér mogelijkheden: handige druktoetsen voor een snelle nummerkeuze en een in toon en volume regelbare zoemer. Vergeet niet 'n legitimatiebewijs mee te nemen als u uw oude toestel bij Primafoon gaat omruilen. Dat omruilen kan overigens altijd. Het betreft hier geen speciale actie. We excuseren ons voor de onvolledige informatie in ons blad Telecom thuis.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5