CDA: 12 voor miljard uitkeringen Wetenschappers twisten over nut van wijkpolitie Boycot Zuidafrika is alleen zaak Rijk Ontwerp-programma herstelt koppeling Nederlandse snelwegen drukste maar ook veiligste van Europa ■IT'S A MAN'S WORLD T-SHIRTS 2 ST. 40,- 'Belg was uitputting nabij toen hij moord bekende' Inbraakbende WOENSDAG 31 MEI 1989 BINNENLAND DEN HAAG (ANP/GPD) Het CDA wil de komende vier jaar 12 miljard gulden uittrek ken voor verhoging van de sociale uitkeringen en de lonen van ambtenaren en trendvol gers. Voor werkgelegenheidsplannen trekken de christen-democraten vooralsnog geen extra geld uit. Het nieuwe kabinet moet eerst proberen afspraken te maken met vakbon den en werkgevers en vervolgens kijken wat die kosten, zo staat in het ontwerp-verkie- zingsprogramma dat het CDA gisteren presenteerde. Het programma voorziet in een ver- miljoen), misdaadbestrijding (350 dere vermindering van het over- miljoen), gehandicapten- en zwak heidstekort met 0,5 procent per jaar zinnigenzorg (250 miljoen) en huur kosten: 10.5 miljard), verhoging subsidie (100 miljoen), van de kinderbijslag voor het eerste Het CDA wil de defensie-uitga kind van 60 gulden per kwartaal ven laten toenemen met 0.6 procent voor het eerste kind (1 miljard) en en handhaaft daarmee het huidige extra uitgaven voor onderwijs (500 groeipercentage. Voor het milieu beleid trekt het CDA 2,6 miljard gul den extra uit, een verdubbeling van de huidige uitgaven. Voor het be vorderen van kinderopvang reser veert het CDA 50 miljoen gulden. Ruimte voor belastingverlaging is er volgens het CDA-programma niet, wel voor het verlagen van de premiedruk. Overschotten in de so ciale fondsen worden teruggegeven aan de burger en het bedrijfsleven, aldus het CDA. Het programma spreekt zich uit DEN HAAG Ina Brouwer (CPN) en Bas de Gaaij Fortman (PPR) ste ken de koppen bij elkaar. Sinds gis teren behoren ze tot dezelfde groepe ring, Groen Links. De nieuwe com binatie van PPR, PSP. CPN, en beleidsmatige koppeling. Dat EVP mikt volgend jaar op acht tot tien zetels in de Tweede kamer en hoopt in de toekomst vijftien pro cent van de kiezers te kunnen trek- houdt in dat de ontwikkeling het minimumloon en de uitkerin gen jaarlijks wordt vastgesteld. Bij voldoende loonmatiging kunnen de ken. Naast de traditionele aanhang van de deelnemende partijen wil Groen Links, linkse stemmers van PvdA en CDA weglokken. Van Dijk waarschuwt gemeenten: CD A-fractieleider De Vries maakt zich op voor persvragen c kiezingsprogramma. Naast hem partijvoorzitter Van Velzen. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse snelwegen zijn de drukste, maar ook de veiligste van Europa. Uit de ongevalcijfers van acht Eu ropese landen en de Verenigde Sta ten in het blad Verkeerskunde blijkt dat Nederland in 1987 met 3,3 doden per miljard autokilometers de andere landen in veiligheid ver achter zich liet. Het gevaarlijkste waren de Italiaanse snelwegen, waar gemiddeld 18,1 doden per mil jard kilometer vielen. Opmerkelijk genoeg blijkt uit het onderzoek dat in landen met een druk bereden snelwegnet het onge- vallencijfer lager ligt dan in landen waar weinig verkeer op de weg is. Italië beschikt, samen met Oosten rijk, over het rustigste snelwegen- net. Maar Oostenrijk staat met 15,2 doden per miljard kilometer op een tweede plaats als het om het aantal ongevallen gaat. In Westduitsland is hét dodencij fer met 6,3 ondanks de zeer hoge rij- snelheden betrekkelijk laag. Dat cijfer is vooral opvallend omdat Westduitsland in 1972 nog ruim 27 doden per miljard kilometer te be treuren had. Schoolcomputers Atari, fabrikant van computers, gaat slag leveren tegen het ministe rie van onderwijs om de computer- markt in het basisonderwijs. Nu Atari niet mee mag dingen naar de order voor 25.000 computers voor het basisonderwijs (het zogeheten Comeniusprojekt), zal de fabrikant zelf het basisonderwijs benaderen. Het ministerie van onderwijs wil zo geheten MS-DOS-computers aan het basisonderwijs te leveren. Atari- computers zijn met een ander sys teem uitgerust. Tennisarm De afdeling heelkunde van het Vrije Universiteit-ziekenhuis in Amster dam verwacht dat een onlangs ge start onderzoek naar een nieuwe be handeling van de zogenoemde ten nisarm uiteindelijk goede resulta ten zal opleveren. Door gebruik te maken van een elleboogbandage, waardoor de arm betere steun krijgt, kunnen kostbare operaties en fysiotherapeutische behandelin gen in de toekomst worden voorko men, aldus het VU-ziekenhuis in een verklaring. Gehandicapten Zo'n 200.000 van de in totaal ruim 5 miljoen woningen in ons land zijn met overheidssubsidie aangepast voor bewoning door gehandicap ten. De aanpassingen lopen uiteen van het aanbrengen van een beugel tot het volledig geschikt maken van de woning voor rolstoelgebruik. Staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) zei dat vandaag tijdens een bijeenkomst over aanpasbaar bouwen in Nunspeet. Cacaobrand Een wolk blauwzuurgas heeft giste ren korte tijd de Rotterdamse wijk Heyplaat bedreigd. Het gas was vrij gekomen bij een enorme brand in een loods aan de Eemhaven, waar 22.000 ton cacao (dertigduizend ba len) werd gelost uit een zeeschip. Mede door de stevige wind ver spreidde het gas zich snel en hoefde de wijk Heyplaat niet te worden ge ëvacueerd. De brand ontstond bij werkzaamheden met een snijbran der. Forfait Het CDA voorziet een verdubbeling van de uitgaven voor het milieu. Het programma omvat onder meer een verbod op het gebruik van chloor fluorkoolwaterstoffen (CFK's), een heffing op het gebruik van tropisch hardhout en een bijdrage aan bos bouwprojecten in ontwikkelings landen. Verder moet elke nieuwe auto zo spoedig mogelijk zijn uitge rust met een geregelde driewegka- vertalysator en moet het gebruik van ANP) de auto zelf worden beperkt. Ook de afschaffing van het reiskosten forfait staat in het programma. Ook wordt voorgesteld de accijns op brandstof te verhogen onder gelijk tijdige verlaging van de motorrijtui genbelasting. Het programma, dat op 14 en 15 In alle landen blijkt de veiligheid juli door de CDA-partijraad wordt op de snelwegen sinds het begin vastgesteld, is volgens fractieleider n het verkie- MAASTRICHT (ANP) - "Het is de de nieuwe rijksoverheid die vorm geeft aan het formatie stelde Henk Branderhorst Nederlandse beleid richting Zuid- (PSP) dat de nieuwe formatie meer afrika en dus ook aan de economi- wil zijn dan een optelsom van de sche aspecten daarvan. In deze deli- vier partijen. Groen Links is bereid cate materie kan de regering het een progressief kabinet met PvdA dan ook niet toestaan dat gemeente- D66 te steunen. Te zijner tijd zal lijke initiatieven het beleid door kruisen." Deze waarschuwing heeft minis ter Van Dijk van binnenlandse za ken vandaag in Maastricht laten ho ren. Hij sprak op de slotdag van het tweedaagse jaarcongres van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen- Groen Links zal één kamerfractie ten (VNG). De woorden van Van vormen. De minderheid moet zich Dijk komen op een moment dat veel laatste een heilloze weg is. 1 meenten ervoor kiezen die weg op gaan te gaan, wordt de regering wel ge- "Dan dwongen hiertegen op te treden. Het is de rijksoverheid die in dit ge val de grenzen trekt". beslist moeten worden of dat beurt door toetreding tot het kabinet of het gedogen ervan in de Kamer. Voor alles staat het blokkeren van een nieuwe CDA-VVD-meerderheid, aldus Branderhorst. Ouders eisen menswaardiger behandeling Jolanda Venema ASSEN (GPD/ANP) - De ouders van de 23-jarige zwakzinnige Jolan da Venema zullen de rechter in schakelen om een betere behande ling voor hun dochter af te dwingen als daartoe niet binnen een week daadwerkelijke stappen worden on dernomen. Zij hebben dit de Hen drik van Boeijenoordinrichting la ten weten. "Er wordt een spelletje met ons gespeeld. Ik pik dit niet langer", al dus de moeder van Jolanda. Zij reageert hiermee op de con clusie van een onderzoekcommissie dat Jolanda op een andere manier verpleegd moet worden. Nu ge beurt dat terwijl ze naakt vastge bonden zit in een afzonderlijke ka mer. Zij zou jarenlang zijn be schouwd als een kind waarmee toch niets valt te bereiken. De commissie pleitte erv oor haar onder te brengen in een kliniek en door middel van een betere begeleiding te zorgen voor een menswaardiger bestaan. Volgens vader Venema zijn alleen de hygiënische omstandigheden waarin zijn dochter verkeert de af gelopen weken verbeterd. Hiervoor is een huishoudelijke hulp aange steld. Hij wil echter dat ook de be handeling van Jolanda verandert. Dat zou in de vorm van een over gangsregeling nog in het Van Boeij- enoord moeten gebeuren. Volgens Venema heeft de directie van Van Boeijenoord verzuimd na de presentatie van het rapport op 11 mei onmiddellijk in overleg te tre den met de commissie om zich te beraden op stappen. De partijen )as op 20 juni om de tafel, het al gauw september, voordat er wat gebeurt. Dat duurt ons na tien jaar strijd, waarbij wij eindelijk het gelijk aan onze kant hebben gekregen, te lang," aldus Venema- Directiewoordvoerster I. Weer- kamp van het Van Boeijenoord zei reactie dat de leden i daarbinnen neerleggen bij de i derheid. Alleen bij etnische of prin cipiële zaken kan daarvan afgewe ken worden. De fractie is verant woording schuldig aan een in te stel len Groen Linkse Raad i gemeenten sleutelen aan de opzet van een eigen anti-apartheidsbe- leid. Verenigd in Lokale Overheden Tegen Apartheid (LOTA) probeert te geven aan maatrege- de jaren zeventig te zijn toege nomen. De Franse score /oorbeeld in 1972 nog 35.2 De Vries niet toegeschreven bij- welke coalitiepartner dan ook. ,,De onderhandelingen over een coalitie middels gedaald naar 10,8. Neder- zijn meer open dan ze in het verle- land had in dat jaar 12,1 doden per den wel zijn geweest", aldus De miljard kilometer te betreuren. Het PPR-kamerlid Lankhorst, len, bij voorbeeld geen aankopen dat aanvankelijk niets zag in de sa- doen bij bedrijven die belangen in menwerking, liet weten ondanks Zuidafrika hebben. De bewinds- grote twijfels over het succes van man erkent dat er ruimte voor ge- Groen Links bereid te zijn "het meentelijke initiatieven moet zijn. Ook het hanteren van een voor keur (een bedrijf kiezen zonder be langen in Zuidafrika) hanteren in plaats van sancties (een bedrijf dat er belangen heeft niet kiezen), vindt commissie-Noorda dermate druk geen genade in de ogen van de be- bezet zijn dat 20 juni de vroegste da- windsman. "Er zijn gemeenten die turn is die haalbaar is. "Wij hadden menen dat er wel ruimte is voor wat niets liever gezien dan eerder te ver wordt genoemd een voorkeursbe- gaderen. Achtentwintig mogelijke leid. Op het eerste gezicht is dit een tijdstippen hebben wij aan de com- groot verschil, bij nadere beschou- missie voorgelegd. Eerder dan 20 wing echter blijkt het verschil mi- juni lukt gewoon niet", niem. Vandaar dat ik stel dat voor keursbeleid verkapt boycotbeleid is", aldus Van Dijk. De bewindsman nam vast een voorschot op de ontwikkeling dat gemeenten verenigd in de LOTA hun politiek toch doorzetten. "Ik zeg duidelijk dat ik hoop dat we niet in de situatie komen dat de Kroon op grote schaal besluiten van ge meenten moeten vernietigen". KLEDINGCOLLECTIE (ANP) - Een deel van de kledingcollectie die tijdens het weekeinde werd gesto len uit het atelier van couturier Frans Molenaar aan de Jan Luyken- straat in Amsterdam is terecht. De politie heeft een 33-jarige man aan gehouden, in wiens auto en woning ongeveer driekwart van het gestole- ne werd aangetroffen. ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) - De 33-jarige Belg die de Rotterdamse ex-bingo- koning John Bestebreurtje vorig jaar op de Kleiweg zou hebben doodgeschoten vanaf een motor fiets, kan tijdens zijn eerste beken tenis tijdens het politieverhoor in een toestand van 'nabije psychische uitputting' hebben verkeerd. Dat zijn advocaat zijn bekentenis weer in, omdat hij onder invloed zou zijn geweest van medicijnen en alcohol. Het rapport van prof.dr. Van Leeu wen wordt morgen een van de be langrijkste bewijsstukken in de voortzetting van de strafzaak tegen de Belg, zijn 30-jarige halfbroer en 27-jarige Hagenaar, die de r schrijft de Leidse psychiater torfiets zou hebben bestuurd. Alle prof.dr. A.M.H. van Leeuwen i rapport. Het stuk is uitgebracht op verzoek van advocaat mr. J. Boone. drie de verdachten ontkennen. De hoofdverdachte werd in no vember gearresteerd en vier dagen Van Leeuwen gaat in op het blikje intensief verhoord door twee bier en enkele valiumpillen die de chercheurs. Hij raakte de tweede man kreeg van de Rotterdamse po- dag gespannen, kreeg hartkloppin- litie. De Belg trok na overleg met genen vertoonde vlekken in zijn ge zicht. Een politie-arts gaf hem vali umpillen. Tijdens de vierde avond gaf hij de moord toe. De rechercheurs namen naar ei gen zeggen pas daarna een blikje Een onder- bier, samen met verdachte, om even uit te blazen. De Belg tekende de volgende ochtend een officiële ver- 19 klaring. Nog een dag later gaf hij de heeft moord voor de derde keer ook toe Het is volgens prof. Van Leeuwen tijdens deze laatste twee bekentenissen nog steeds 'psychisch uitgeput' was en handelde onder invloed van het blikje bier en de valiumpillen. ROTTERDAM (ANP) zoek naar een schietpartij ning in Rotterdam op 16 maart, waarbij twee broers van 18 jaar werden aangehouden, een sneeuwbaleffect gehad. Tijdens bij de rechter- de verhoren bekenden de broers dat onduidelijk of de zij deel uitmaakten van een bende dr. van veertien man, die in verschil lende samenstellingen zo'n 55 in braken in winkels, woningen en be drijven pleegde. ROTTERDAM - Het wijkteams door de politie draagt niet wezenlijk bij aan het terugdrin gen van de criminaliteit. Tot deze conclusie komt onderzoeker A. Co- zijnsen die vrijdag aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam op dit on derwerp promoveert. De bevindin gen van Cozijnsen staan lijnrecht te genover die van J. Hom, die on langs in Amsterdam promoveerde op een vergelijkbaar onderzoek. door Theo Haerkens Volgens arbeids- en organisatie psycholoog Cozijnsen laat de be drijfsvoering binnen het politieap paraat ernstig te wensen over. Het management is zwak en er worden geen duidelijke prioriteiten gesteld in het werk. "Als de burgemeester opbelt dat er een auto verkeerd ge parkeerd staat, stort iedereen zich op het parkeerprobleem", illu streert hij. Verder blijkt dat de agent in de straat eigenlijk onvoldoende is op geleid. Het opmaken van een pro ces-verbaal bij de recherche is wel even wat anders dan het uitschrij ven van een parkeerbon. Het ge brek aan opleiding wreekt zich, doordat officieren van justitie op basis daarvan veelvuldig besluiten zaken te seponeren. Niet de korps leiding, maar de agent op straat, maakt in de praktijk uit welke poli tietaken voorrang krijgen, aldus Co zijnsen die in dit verband spreekt van 'hobbyisme'. "De commissaris heeft er geen idee van wat de agent in de wijk doet". De promovendus, die organisatie kunde heeft gedoceerd aan de Ne derlandse Politieacademie, vindt dat er bij de korpsen sprake is van een gebrek aan leiding en modege voeligheid. "Als1 Binnenlandse Za ken geld beschikbaar stelt voor au tomatisering, moet er ineens geau tomatiseerd worden. En als er geld is om meer aandacht te besteden aan de bestrijding van milieuver vuiling, is dat opeens het belang rijkste". Gunstig effect Opmerkelijk is dat dr. J. Horn, die eerder onderzoek deed naar de in-* voering van wijkteams, deze kritiek grotendeels onderschrijft maar te gelijkertijd tot de conclusie komt dat de politie op de goede weg is. Volgens Horn heeft de invoering van de nieuwe organisatie in Haar lem en Amsterdam een gunstig ef fect gehad op de criminaliteitsbe strijding. In Haarlem zijn de geregistreerde criminaliteit en de onrustgevoelens onder de bevolking met minstens vijf procent afgenomen, terwijl het ophelderingspercentage, de mel dingsbereidheid en het oordeel van Cozijnsen bestrijdt deze conclu sie. Volgens hem is het niet moge lijk enkel aan de hand van cijfers over de ontwikkeling van de crimi naliteit conclusies te trekken over het functioneren van wijkteams. Hij i wijst er op dat "er altijd meer boe ven gevangen worden wanneer ie dereen daar ineens op uit is. Je hoeft maar één dief te pakken die honderd zaken bekent en de resul taten schieten omhoog. Je kunt ont zettend schermen met cijfers, want je weet niet wat er precies blijft lig gen". Het werken met vaste surveillan- ceteams per wijk leidt tot taakver zwaring en meer bureauwerk, daar over zijn de wetenschappers het eens. Maar de nieuwe aanpak leidt voor de individuele agent ook tot onzekerheid over zijn positie. Vol gens Cozijnsen roept dat conflicten op en weerstand tegen het nieuwe beleid. Meer dan de helft van de agenten gaat met minder zin naar het werk. Hom is het daarmee eens, maar gelooft dat de weerstand van de agenten in de praktijk best over wonnen kan worden. In Sittard en de bevolking over de politie met Hoorn zijn goede ervaringen opge- minstens datzelfde percentage ver- daan, zo stelt hij. "De bezwaren beterd zijn. In Amsterdam signa- worden minder, omdat het werk er leerde hij vergelijkbare verbeterin- voor de agent op straat interessan- gen. ter op wordt". Hij geeft wel toe dat "de klachten over de toegenomen werkdruk blijven". Een van de doelstellingen van het nieuwe systeem van de politie was het contact met het publiek verbe teren. Cozijnsen meent dat dat mis- het oplossen liteit is de politie voor negentig pro cent aangewezen op informatie van de burgers. Als in een wijk steeds dezelfde agenten aanwezig zijn, kunnen die de contacten leggen die daarvoor nodig zijn. Agenten die de ene dag in de ene wijk en de andere dag in de andere surveilleren, sla gen daar niet in". Ondanks hun verschil in opvat ting over het effect van de reorgani satie bij de politie, zien beide onder zoekers aanknopingspunten om van de huidige reorganisatie-aan pak bij de politie toch een succes te maken. Voorwaarde is wel dat de traditionele cultuur bij de politie zich wijzigt, dat de starre structuur van de organisatie soepeler wordt en dat de contacten tussen leiding en ondergeschikten verbeteren. Dat laatste kan helpen tegen de leeg loop bij de politie en de doelmatig heid bevorderen: nu gaat bijna twintig procent van de tijd - ofwel één werkdag in de week - op aan koffiedrinken, kaarten en andere zaken die niets met het echte werk van doen hebben.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3