Grieks en filosofie op laatste dag goed te doen Brommers en krakende stoelen grootste bronnen van ergernis Heath en Thatcher kunnen elkaar niet luchten of zien Evangelicalen bepleiten toenadering tot wereldraad OEGSTGEEST - Helemaal al leen moest Vasco Groeneveld (17) gistermiddag examen Grieks doen. De gymnasiast van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest had er geen moeite mee. Niet met de opgaven en niet met het feit dat hij als enige leerling op zijn school in een klein zaaltje zijn vertaling maakte. Grieks was het laatste programma-onderdeel van de jaarlijkse examens op de middelbare scholen. Net als bijna alle andere exa mens moest de scholier in het bij zijn van twee surveillerende lera ren zijn werkstuk maken. "Het was lekker rustig. Ik vond dat wel erg aardig, twee surveillerende le raren speciaal voor mij", reageer de Vasco Groeneveld laconiek. Voor deze speciale gelegenhèid was een klein studiezaaltje in de school tot examenklas omge toverd. De enige kandidaat zou zich anders wel erg verloren heb ben gevoeld in de grote sportzaal waar de andere examens plaats vonden. Alpha Zenuwachtig voor zijn examen hoefde de alpha uit Oegstgeest ei genlijk helemaal niet te zijn. Voor zijn schoolonderzoek Grieks haalde Vasco een eindcijfer van 8,2. Met zijn leraar C. Tabbers, waarvan hij het laatste jaar alleen maar privé-lessen heeft gehad, heeft de gymnasiast een soort weddenschap afgesloten. Haalt hij een 8,8, en wordt zijn eindcij fer daarmee een 9, dan trakteert Tabbers op een fles wodka. Moeilijk vond Vasco de opga ven niet. Wel gebruikte hij voor de vertaling van Lucianus en elf bijbehorende vragen de totale tijdsduur van drie uur. "Ik heb er de tijd voor genomen", verklaar de hij na afloop. De te vertalen tekst van Lucia nus, een Griekse schrijver uit de tweede eeuw na Christus, droeg als titel 'Hoe moet ik geschiedenis schrijven'. Tabbers kende het stuk niet maar vond het wel erg Vasco Groeneveld, de enige kandidaat Grieks op het Rijnlands Lyceum: lekker rustig. actueel en passen bij de positie van het Grieks binnen het onder wijs. Vasco Goeneveld: "Lucia nus zegt dat je niet moet kijken naar de populariteit van iets op een bepaald moment maar naar de eeuwigheidswaarde ervan". Tabbers: "Dat slaat precies op de positie van het vak. Ach, Grieks zal die crisis ook wel weer overle- Dat het Rijnlands Lyceum dit jaar maar één examenkandidaat Grieks had is volgens Tabbers uitzonderlijk. Gemiddeld heeft de Oegstgeester school elk jaar vier scholieren die examen doen in Grieks. Tabbers: "Ja, dan is het aantal natuurlijk toch nog bijzon der klein. Bij Latijn hadden we dit jaar dan een bijzonder grote groep, het zevenvoudige aantal van de Griekse deelnemers...Ik weet niet waarom er dit jaar zo weinig zijn. Volgend jaar hebben we er weer zes". Voor Vasco Groeneveld, die volgend jaar ge schiedenis wil gaan studeren, is Grieks in ieder geval een geliefd vak: "De klassieke talen zijn voor mij de kroon op de alpha-vak- ken". Filosofie „Een heel volwassen filosofie- examen", oordeelde docent Eric Spruit van het Praedinius Gym- ïm in Groningen gisteren het eindexamen filosofie, waar 23 vwo-kandidaten voor op gingen. De leerlingen waren ruim op tijd klaar met de opgaven en waren er best tevreden over. Het examen lag aardig in de lijn van wat ze hadden kunnen verwach ten. Het vak filosofie is vijftien jaar geleden ingevoerd en wordt mo menteel in het hele land op vier dagscholen en tien avondoplei dingen gegeven. Het verplichte onderwerp dit jaar was de kunst matige intelligentie, door de op mars van de computer een actu eel onderwerp. Het stuk dat de kandidaten op het examen voor geschoteld kregen had als titel: 'De computer als metafoor voor de menselijke geest'. De tekst was ontleend aan een artikel van drs. P. Hagoort en drs. R. Maessen uit de bundel 'Geest, computer, kunst' (Utrecht, 1986). De twaalf vragen die de kandi daten kregen voorgelegd gingen deels over deze tekst en deels brachten zij deze tekst in verband met de verplichte literatuur die gelezen moest zijn. De antwoor den moesten goed beargumen teerd zijn. Eric Spruit: „Heel leuk bij dit examen vond ik ook dat het eigenlijk alleen te maken was door leerlingen die filosofie als vak hebben gekozen. Alleen als ze de stof goed hadden bestudeerd en doordacht, konden ze de vra gen beantwoorden". Een duidelijk voorbeeld van bovenstaande is opgave 3, waarin verwezen wordt naar het boek 'Fi losofie en intersubjectiviteit', waarin de auteur Korthals onder andere ingaat op het antropologi sche probleem van de menselijke vrijheid. De kandidaten werd ge vraagd uit te leggen waar het in dat probleem om gaat en vervol gens: „Kan het gebruik van de computer als metafoor voor de menselijke geest er volgens jou toe bijdragen dat dit probleem van de menselijke vrijheid dich ter bij een oplossing wordt ge bracht? Laat in je antwoord dui delijk uitkomen van welke filoso fische vrijheidsopvatting jij uit- LONDEN - Heel Groot-Bnttannië weet dat er geen liefde gespaard wordt tussen premier Margaret Thatcher en haar conservatieve voorganger Edward Heath. De hui dige conservatieve leider probeert dat te camoufleren door de man die zij heeft verdrongen als aanvoerder van de Tories, zoveel mogelijk te ne geren en zelfs net te doen alsof hij er niet meer is. door Haye Thomas Er zijn tijden dat dit wonderwel lukt. Want oud-premier Heath, die nu al veertien jaar op de conserva tieve achterbanken van het Lager huis zit, is politiek niet meer zo ac tief als voorheen. Hij besteedt wat meer tijd aan zijn grote hobby's: muziek en zeilen. Maar als de Europese Gemeen schap en vooral het Britse lidmaat schap daarvan in het geding zijn, veert de bijna 73-jarige Edward He ath op. Want zonder twijfel is hij een van Groot-Brittannië's meest ver stokte Europeanen. Vooral als het gaat om de toetreding van Groot- Brittannië tot de Gemeenschap be schouwt Edward Heath zich met recht en rede als een van de pio- Teikens trekt hij dan ten strijde tegen zijn opvolgster als die weer eens duidelijk laat blijken dat zij de Europese Gemeenschap toejuicht als het gaat om de bevordering van een open handelsverkeer, maar dat zij er niets voor voelt om zich de wet te laten voorschrijven door de bu reaucratie van Brussel, dat zij kost wat kost de eigen soevereiniteit wil handhaven en dat ze voorlopig ook niets voor voelt om het pond ster ling onder te brengen in het Europe se Monetaire Systeem. Dan praat Edward Heath over de verregaande hypocrisie van That cher, die de Europese Commissie ziet als een gezelschap dr. Franken-1 steins, allen er op uit om van Euro pa een grote socialistische super staat te maken. Tot nu toe heeft pre mier Thatcher deze scherpe aanval len afgedaan als onbelangrijke plaagstootjes. „Wij kennen langza merhand onze Ted", sprak ze dan met haar bekende zuinig lachje. Ditmaal wordt er druk gespecu leerd of Edward Heath te ver is ge gaan door zijn aanval op mevrouw I Thatcher te lanceren in de Europese j hoofdstad Brussel, op een moment dat zij er arriveerde voor de belang rijke NAVO-top. Zo langzamerhand hebben alle topfiguren uit het kabi net van premier Thatcher de vroe gere partijleider al eens in de meest scherpe bewoordingen laten weten, dat hij er beter aan doet om zijn mond te houden en dat het alleen persoonlijke wraak is, die hem tel kens opnieuw tot felle anti-That- chertoespraken drijft. Daarop wo.rdt thans door een j steedsgrotere groep conservatie ven aangedrongen. Vooral nu Edward Heath ook nog overhoop ligt met de partijvoorzitter Peter Brooke over zijn beschuldiging dat het hoofdkwartier van de Tories hem belemmert in zijn campagne voor de aanstaande Europese ver- kiezingen. Door op verschillende plaatsen in het land spreekbeurten af te gelasten onder het motto van: j „De leden daar willen liever niet dat je komt, Ted". Edward Heath beweert nu dat bij nadere controle bleek dat niemand I zich tegen zijn komst had verzet. Kortom, de verwijdering tussen de oud-premier en de partij waarvan hij eens de triomfantelijk leider was, is nu groter dan ooit. En het wachten is op een beslissing uit Downing Street 10 om hem als on gewenste tegenstander buiten de parlementaire fractie van de Con servatieve Partij te sluiten. Een groep evangelicalen heeft het evangelische Lausanne-co- mité voor Wereldevangelisatie opgeroepen zijn volgende zen dingsconferentie samen te hou den met die van de Wereldraad van Kerken. Twee wereldwijde bijeenkomsten vraagt in finan cieel en organisatorisch opzicht erg veel en wekt voor de buiten wacht een vreemde indruk, schrijven veertig evangelicalen die deelnemen aan de zendings conferentie in San Antonio. De meesten van hen zullen ook aanwezig zijn op de wereldwijde bijeenkomst van het Lausanne- comité die in juli in Manila wordt gehouden. De twee organisaties hadden zich voorgenomen hun zendingsconferenties niet in het zelfde jaar te organiseren, maar om een aantal redenen slaagde de Wereldraad van Kerken er niet in zijn bijeenkomst reeds in 1988 te houden. In San Antonio zijn drie officië le waarnemers aanwezig van het Lausanne-comité, dat jarenlang als evangelische tegenhanger van de wereldraad werd beschouwd. De wereldraad zal op zijn beurt tal van waarnemers naar Manila sturen. Volgens de evangelicalen in San Antonio is er al veel verbe terd als de volgende conferenties op dezelfde plaats en dezelfde tijd worden gehouden en de bezoe kers deels hetzelfde programma volgen. De groep van veertig schrijft dat te lang de indruk is gewekt dat de wereldraad alleen maar be zig was met vragen over gerech tigheid en dat het Lausanne-co mité zich slechts inliet met de persoonlijke bekering van men sen. Evangelisatie en sociaal-poli tieke betrokkenheid zijn beide deel van "onze christelijke plicht", zoals het Lausanne-comi té in 1974 al formuleerde. De bei de organisaties kunnen derhalve veel van elkaar leren. Enige weg Het feit dat de wereldraad zich hard maakt voor de rechten van de armen, betekent niet dat hij het getuigenis van Jezus heeft la ten varen, aldus de evangelicalen. Wel volgen zij met zorg de discus sies over het getuigenis van het evangelie tegenover aanhangers van andere godsdiensten. "Het Lausanne-comité neemt de ex clusieve uitspraken die in de Bij bel over Jezus Christus worden gedaan, zeer serieus", aldus de evangelische deelnemers in San Antonio. Dr. Eugene Stockwell, direc teur van de wereldraadcommis sie voor zending en evangelisatie, hoopt ook dat de Wereldraad en het Lausanne-comité in de toe komst meer kunnen samenwer ken. Hij vindt de relatie tussen de organisaties "redelijk goed". Ie dereen op de wereldzendingscon- ferentie in San Antonio is eigen lijk een evangelicaal, zei hij tegen over de pers. Een van de officiële waarne mers van het Lausanne-comité, de Tsjechische predikant dr. Cy- rill Horak, is dat niet met Stock well eens. Hij heeft in ieder geval één deelnemer ontmoet die niet echt evangelisch is, namelijk die vrouw die betwijfelde of Jezus de enige weg tot behoud van de Het was juist gisteren dat de be faamde anglicaanse bisschop dr. Leslie Newbigin benadrukte dat het christendom zijn fundamen ten niet mag veranderen om de dialoog met andere godsdiensten mogelijk te maken. De 79-jarige Engelsman, voor velen een auto riteit op het gebied van de zen ding, is deze week te gast op de wereldzendingsconferentie ii San Antonio. Newbigin reageerde tijdens een ontmoeting met de pers op uitlatingen van dr. S. Wesley Aria rajah, directeur van de Wereld raadafdeling voor de dialoog met andere godsdiensten. Als christe nen zeggen dat Jezus de enige weg tot behoud is, dan wordt de dialoog met andere godsdiensten wel erg moeilijk. "Redding van mensen is een zaak van God", al dus Ariar^jah. Bond onder juk Ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de behoudende Ge reformeerde Bond in de Her vormde Kerk, gelooft dat de bond onder het juk doorgaat van de midden-orthodoxie, de hoofd stroming in zijn kerk. Aanhan gers van de bond worden "vaak, om niet te zeggen uitsluitend" in kerkelijke organen in minder heidsposities geplaatst, die bo vendien "zorgvuldig worden af gebakend". Tijdens de jaarvergadering van de Bond vanmorgen in Nijkerk ging Van der Graaf hiermee in te gen opmerkingen van oud-syno- delid dr. G. Bos die kortgeleden op de jaarvergadering van de Confessionele Vereniging zei dat beide machtsblokken in de Her vormde Kerk, de midden-ortho doxie en de bond, elkaar de macht toespelen en dat de confes sionelen buiten beeld raken. Van der Graaf noemde de opmerking van Bos "niet helemaal koosjer, om het zacht te zeggen". Van der Graaf gaf de leiding van zijn kerk de verzekering dat studiecommissies waarvan bon ders de meerderheid vormen, "best in staat zijn gedegen funda mentele stukken op tafel te leg gen". Nu is het zo dat bij alle vita le zaken in de kerk de midden-or thodoxie beleidsbepalend is en blijft. De kerk heeft nooit de moed eens de ban van het meer derheids- minderheidsschema te doorbreken, zo constateerde Van der Graaf. De bond beschouwt de veelvor migheid van het geloof als een groot goed, aldus Van der Graaf. Maar hij wijst de pluraliteit, de veelvoudigheid, van de hand. Die houdt in dat "het ene lichaam van Christus wordt opgesplitst in een veelvoud van delen". Dat is ten principale strijdig met de funda mentele opvatting van de bijbel over kerk en gemeente, aldus Van der Graaf. In feite iedereen kan le ren van wat hij of zij op de tong heeft, zelfs als daarmee het hart van het belijden wordt aangetast. In dit verband verwees Van der Graaf naar de Leidse kerkelijk hoogleraar dr. F. O. van Gennep, die onlangs zei niet te geloven in de lichamelijke opstanding van Christus. Ook de opmerking van een andere kerkelijk hoogleraar in Leiden, dr. G. H. ter Schegget dat hij "al bijna atheïst" is, is vol gens de secretaris van de bond een voorbeeld vein de wantoe stand die ontstaat als niet aan de belijdenis wordt vastgehouden. Bezette gebieden. Israël moet een einde maken aan de mi litaire wreedheden tegen de Pa- lestijnen en zich zo snel mogelijk terugtrekken uit de bezette gebie den. Daar waren de deelnemers aan de wereldzendingsconferen tie in San Antonio gisteren zeer duidelijk over. Slechts één van de 800 deelnemers vroeg begrip voor de situatie van Israël. Kaartjes paus. De gratis kaartjes voor de mis die paus Jo hannes Paulus II volgende week maandag in het ijsstadion van Helsinki opdraagt, gaan op de zwarte markt van de hand voor 7000 markka (ongeveer 350 gul den). De kaartjes zijn eerst onder de parochies verdeeld. Later kon iedereen die belangstelling had een kaartje krijgen. Arrestaties. Minstens zestien personen zijn maandagavond in de Oostduitse stad Leipzig aange houden, nadat zij in de Nikolai- kerk een gebedsdienst voor de vrede hadden bijgewoond. Vijf van de gearresteerden zouden la ter zijn vrijgelaten, nadat hun een boete van vijfhonderd mark was opgelegd wegens schending van de openbare orde. Moker. De uitzending van de kerkelijke omroep Moker van morgenavond (zeven tot half acht) gaat over de kerkeveiling in de Engel in Lisse. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. WOENSDAG 31 MEI Examenkandidaten storten massaal hun hart uit bij klachtenli jn DEN HAAG Niet minder dan vijftienhonderd keer grepen eind examenkandidaten de afgelopen twee weken naar de telefoon om te klagen over de gang van zaken bij de examens. Ze meldden zich bij de klachtenlijn van het Landelijk Ak- tie Komitee Scholieren. Volgens het Laks blijkt uit de telefoontjes dat er bij de opzet van de examens nog onvoldoende rekening gehou den wordt met de belangen van de kandidaten. door Theo Haerkens De meeste klachten gingen over de omstandigheden waaronder exa men gedaan moest worden. Lawaai overlast scoorde daarbij het hoogst. Verder werd geklaagd over het feit dat soms op één dag twee pittige leervakken op het program ston den. Ook de lay-out van de vragen formulieren kon in hun ogen geen genade vinden. Die was er enkele keren oorzaak van dat een aantal vragen over het hoofd werden ge- Triest was natuurlijk het geval van de leraar in Nieuwerkerk aan den IJssel die het opstel van zijn ha vo-leerlingen in de bus liet liggen, met als gevolg dat die een tweede opstel moesten schrijven. Om het goed te maken bood de school de leerlingen een feestelijk ontbijt aan. Laks-secretafis Janneke van Heesch, die zelf de klachtentele foon ook enkele dagen heeft be mand, constateert dat er veel klein leed is waar weinig aan te doen valt. Leraren die luidruchtig smakken terwijl ze hun middagboterham eten, takken die tégen het raam krassen waarachter de kandidaten hun kennis zitten te spuien, brom mers die overmatig herrie maken. Allemaal heel vervelend, maar wat moet je er aan doen? „Vaak kun je evenmin zeggen dat het iemands fout is, de spanning van het moment speelt een grote rol", erkent Janneke. „Wat normaal niet eens opvalt, kan tijdens het examen enorm storen". Volgens de scholierenorganisatie is het min stens zo belangrijk dat de kandida ten hun hart even kunnen luchten. „Daar is de lijn in principe ook voor", vindt Janneke. En als er echt problemen zijn, verwijst de beman ning van de klachtenlijn door naar de onderwij s-inspectie. Dat gebeur de bij voorbeeld toen zich kandida ten meldden met een acute blinde darmontsteking en een gebroken arm. In het laatste geval kon het examen mondeling worden afgeno- Intercom In september brengt het Laks rap port uit aan de inspectie. Janneke hoopt dat alle scholen voor voortge zet onderwijs dat rapport aanschaf fen. Het kan mógelijk een hoop na righeid voorkomen. Zo veroorzaak te een schoolbestuur onnodig com motie doof tijdens het examen via de intercom het overlijden van een mede-leérling bekend te maken. „Niet zo slim", reageert Janneke, .je voélt toch wel aan dat dat niet kan". Eigenlijk vindt te dat de inter com afgesloten moet zijn in het lo kaal waar examens Worden afgeno- Weinig fortuinlijk waren ook de leerlingen die examen moesten doen in een lokaal dat ondertussen gerepareerd werd, wat uiteraard met geluidsoverlast gepaard ging. Klein ongerief was er eveneens in de vorm van ongemakkelijke stoel tjes, te kleine tafeltjes en meubilair dat hinderlijk kraakte. Verder waren er klachten ovêr het examenrooster. Een aantal ha vo-kandidaten had op 19 mei een zware dag omdat ze niet alleen eco nomie, maar ook nog eens geschie denis moesten doen. Dat loog er niet om: de telefoon bij het Laks stond roodgloeiend. De secretaris kan zich voorstellen dat de kandida ten daar weinig plezier aan beleefd hebben, want het blijven pittige leervakken. Van de andere kant valt er op de laatste dag natuurlijk wei nig meer te redden als je je onvol doende hebt voorbereid. Lay-out Geregeld kwamen er ook klachten binnen over de lay-out van de exa mens. De opgaven voor havo en mavo sprongen er in negatieve zin uit, evenals Latijn. Bij deze exa mens was op de voorkant een groot stuk wit gebleven, terwijl er op de achterkant nog opgaven stonden. Veel kandidaten hebben in de hitte van de strijd de mededeling 'lees verder op de volgende pagina' over het hoofd gezien en daarmee kost bare punten verspeeld. Dat moet in het vervolg anders. Hetzelfde geldt voor bedrijfseconomie als onder deel van het middenstandsdiploma. Daarin stond een heuse drukfout. Over de opgaven zelf is volgens het Komitee- dat bemand wordt door scholieren - weinig te zeggen. „Dat de één het moeilijk vindt en de an der niet, houd je altijd". Uitstekend Wat het ministerie van onderwijs betreft, is de examenperiode „uit stekend" verlopen. Vorig jaar brak paniek uit omdat de meerkeuzevra gen beantwoord moesten worden met een kleine letter a, b, c, of d en het eerste en laatste woord van het daarbij behorende antwoord. Dat leverde heel wat narigheid op om dat een geschreven 'a' in het hand schrift van een nerveuze kandidaat soms niet te onderscheiden is van een 'd'. Staatssecretaris Ginjaar- Maas moest toen persoonlijk het ontstane tumult sussen. Het ministerie prijst zich geluk kig dat dergelijke ellende dit jaar is uitgebleven. Als treurig dieptepunt. Examen 1989: aanleiding voor 1500 klachten van leerlingen. In september biedt het landelijk aktiecomité voor\ scholieren de inspectie een rapport aan, in de hoop dat het volgende jaar beter gaat. Dit jaar verliepen de exa mens over het algemeen echter ook redelijk goed. (foto GPD) I meldt de woordvoerder bommel dingen in het Gelderse Dieren en in het Zeeuwse Oostburg, maar dat zijn zaken die niemand in de hand heeft. De directie van de school in Dieren wist de schade voor de kan didaten te beperken door hen in nauw overleg met de inspectie en in samenwerking met de politie, ijlings naar een andere plaats over te brengen om het examen te ver volgen. Op zich een huzarenstukje omdat moest worden voorkomen dat de leerlingen contact konden hebben met elkaar. In het tweede geval liep 'de grap' voor de leerlingen minder goed af, een aantal van hun moet het exa men op een later tijdstip overdoen. Het Laks betreurt het dat de eerste bommelding is uitgelekt, want mis schien was die voor grappenmakers elders in het land wel aanleiding voor herhaling. „Het draait bijna al tijd uit op ontruiming van het ge bouw. Je kunt het risico niet lopen De klachtenlijn zelf had ook een klacht: een fors aantal scholieren meldden dat leraren van een school in Rotterdam tijdens de surveillan ce rookten, met een walkman op lie pen en het niet zo nauw namen met de begin- en eindtijden. Toen de in spectie op onderzoek uitging, bleek daarvan geen sprake. „Alles was fa ke, heel vervelend", aldus het Laks.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2