gjazraa F im Koopmans klaar voor zeven vette jaren en Ahoy' Ode aan Bert Haanstra 'Koperen Ko bedoeld voor mensen die van voetbal en bier houden' PG VP HGT VA GN PG PVPV GAAN INTENSIEF SAMENWERKEN... EN VOOR MEER KOFFIEPAUZES De tocht van zes maanden, die ruim 4 ton zou kosten, was be doeld als een laatste poging om te voorkomen dat de jongelui nog verder in het moeras van de cri minaliteit zouden wegzakken. De jongeren waren met de rech ter in aanraking gekomen wegens roofovervallen, verstoring van de openbare orde en diefstal. In het weekeinde verschenen in Zweed se kranten kritische stukken over het plan. De teneui ervan was, dat het project de suggestie wekt dat 'misdaad loont'. Kleinste PC Binnen enkele weken ligt de kleinste PC ter wereld in de win kel. Het apparaatje is niet groter dan ongeveer 10 x 25 centimeter. Met deze afmeting past het zo in de binnenzak van een colbert. On der de naam Portfolio is het com putertje door Atari ontwikkeld met een uitklapbaar schermpje waarop 8 regels van 40 letterte kens passen. Een nog kleiner apparaatje is mogelijk, maar heeft weinig zin, Het Franse topmodel Ines de la Fressange is gekozen tot de 'Marianne', het symbool van de Franse republiek van de jaren negentig. Op de foto poseert zij met de afbeeldingen van de twee voormalige Mariannes, de zangeres Mireille Mathieu (links) en de actrice Brigitte Bardot(rechts). (foto anp) omdat de gebruiker dan een aan tal toetsen op het toetsenbord te gelijk zou aanslaan. Het appa raatje is uitgerust met tekstver werker, adressenboekje, calcula tor, rekenprogramma en agenda. De prijs ligt rond de 950 gulden. Vriendschap Een 10-jarige Amerikaanse jon gen heeft zich op school mateloos populair gemaakt door zijn vriendjes te kopen, met dollars uit de spaarpot van zijn vader. Hoeveel hij heeft uitgedeeld is nog niet helemaal duidelijk; min stens 3.000 dollar is inmiddels achterhaald. „Hij deelde biljetten van 5,10,20 en 100 dollar uit", ver telde de veiligheidsman op de school, Richard Scruggs. Het schoolhoofd ontdekte de vriend- jeskoperij vorige week, toen een leerling hem vroeg of hij een bil jet van 10 dollar kon wisselen. Ati Dijckmeester naar NCRV HILVERSUM - VARA-pre- sentatrice Ati Dijckmeester (42) stapt over naar de NCRV. Zij presenteert vanaf septem ber één keer per week op za terdag een licht informatief middagprogramma op televi sie. Dijckmeester werkte be gin jaren zeventig voor de NCRV mee aan twee pro grammaseries. Volgens een woordvoerder van deze om roep zal Dijckmeester geen programma's meer maken voor de VARA. PAGINA 24 i ROTTERDAM (GPD) Het geluk lijkt voor Wim Koop- mans in een klein combo te zitten. Met zijn nieuwe album 'Not Alone' heeft de Rotterdamse zanger meer dan ooit de nadruk gelegd op intimiteit en daarmee op zijn niet geringe vocale mogelijkheden. Die gewaagde accentverschuiving is niet aan dovemansoren gericht getuige het spontane „Zonder dat ik in de hitparade sta, worden er iedere dag e honderd stuks verkocht. Ik denk niet dat er veel collega's in dit land zijn, die me dat kunnen nazeggen," glundert de 47-jarige laatbloeier, die in zijn 'winning mood' meteen aan de voorberei dingen van een eigen gala in Ahoy' is begonnen. 'Not Alone' biedt, zoals zijn manager Lucien Dufais het om schrijft, een blik op de andere kant op Wim Koopmans. Het gro- te(re) orkest heeft plaats gemaakt voor het trio van de Amerikaanse pianiste Judy Roberts, inciden teel aangevuld met de Cubaanse stertrompetnst Arturo Sandoval* Jazz en easy-listening zijn dit keer de trefwoorden, die in eerste in stantie niet bepaald als commer cieel overkomen. Terwijl Koop mans na een handvol albums met vrijwel uitsluitend vakmatige waardering juist hard aan een bestseller toe was. „We maken gewoon een plaat, vaar niemand omheen kan, dat vas het uitgangspunt. Hoe krijg door Louis Du Moulin je dat voor elkaar? Door te laten zien wat je in huis hebt. Dat je toch het beste door met een klei ne bezetting te werken. Na deze voor mij zeer leerzame ervaring zeg ik dan ook: Als je weet wat hiervoor komt kijken is met grol geschut een plaat opnemen ei genlijk helemaal niet zo'n kunst," meent de blonde zanger, die ruim zeven jaar geleden door onder an deren Rita Reys en Pim Jacobs werd gelanceerd als het Neder landse antwoord op Tony Ben nett. Hij had de 'ongelooflijke maz zel' dat Judy Roberts - in Ameri ka beschouwd als de vrouwelijke tegenhanger van Oscar Peterson door Europa toerde en beschik baar was. Tussen haar (trio) en hem ontstond in de studio al gauw een ideale samenwerking. „Op een gegeven moment zat ze zelfs te janken achter haar piano, zoveel emoties bracht ik bij haar teweeg. Dat zegt toch wel wat. Ik wist eerlijk gezegd ook niet wat me overkwam. Ik als simpele Rot terdamse jongen tegenover zo'n grootheid die daar traantjes zit weg te pinken, die ik op mijn ge weten heb." Vette jaren Afgaande op de goede ontvangst van 'Not Alone' en andere positie ve signalen gaat Wim Koopmans ervan uit dat met 1989 zijn zeven vette jaren zijn begonnen. „Het werd tijd," vindt de voormalige leider van The New Formation. „Jarenlang heb ik moeten horen dat ik zo mooi zong. Er gebeurde echter veel te weinig. Voor wat betreft de eerste periode als solist kan ik daar wel inkomen. Die stem was er wel, maar de presen tatie was er niet. Sinatra hoeft bij wijze van spreken alleen maar te gaan zitten klaverjassen, dan nog ligt het publiek in katzwijm. Een kwestie van performance. Ik heb ingezien dat het daar bij mij aan schortte en ben daar keihard aan gaan werken. Met bewegingsles- sen, door mijn uitspraak te verbe teren, noem maar op. Als ik nu opkom dan staat daar iemand, een persoonlijkheid." Gast De bevestiging van die stelling kreeg Wim Koopmans in decem ber acht avonden lang tijdens 'The Gala's Of The Year' van Lee Towers in Ahoy', waar hij als spe cial guest aan meewerkte. „Al leen al de kans krijgen om je tij dens zo'n spektakel te presente ren zegt al zoveel. Er is volop sfeer, alle technische faciliteiten zijn perfect. Kortom, de kans op een wisselwerking met het pu bliek is groter dan elders. Dat neemt natuurlijk niet weg dat je je wel moet waarmaken. Want, als je zelf je zaakjes niet voor elkaar hebt val je genadeloos door de mand," weet Wim Koopmans. „Voor mij heeft dat hele Ahoy'- gebeuren uitermate gunstig ge werkt. Ik heb daar eindelijk de gelegenheid gehad on RVU zendt reeks documentaires uit HILVERSUM - De educatieve omroep RVU wil een ode brengen aan de filmer Bert Haanstra. De zendgemachtigde doet dat met een vierdelige serie, getiteld 'Bert Haanstra, documentaires'. In de eerste uitzending op vrijdag 2 juni (20.30 -21.00 uur) komen drie do cumentaires van Haanstra aan bod: 'Spiegel van Holland' (1950), de film waarmee de cineast een Gouden Psalm won in Cannes, 'En de zee was niet meer' (1956) en 'Delta Phase 1', waarin de afslui ting van het Veerse Gat centraal staat. Deze drie films tonen Haan stra's grote fascinatie voor het wa ter, onze vriend en vijand. De tweede documentaire-cy clus wordt uitgezonden op don derdag 8 juni van 20.30 - 21.00 uur. Dit blok bestaat uit een aantal films die de filmer in opdracht heeft gemaakt van bedrijven, zoals 'Glas', en een film over een sprinkhanenplaag. Aflevering 3 van deze serie staat in het teken van Haanstra's observaties. Hij is de eerste cine WOENSDAG 31 MEI 198! Schoon ondergoed Noorse soldaten willen vaker schoon ondergoed. „Vuil onder goed weer aantrekken nadat het gewassen is, is niet prettig", zegt Jacob Wörm-Müller van een tank- bataljon in het noorden van Noor wegen. De militairen krijgen maar twee keer per week schoon on dergoed. Veel soldaten voelen zich genoodzaakt uit eigen mid delen te voorzien in een hogere frequentie van schone kleren. In Defence Forum, het blad van de 325.000 man tellende strijd krachten van de NAVO-lidstaat Noorwegen, schrijft Wörm-Mül ler dat hij met collega's een actie begint die tot doel heeft dat in de toekomst vijf keer per week een set schoon ondergoed beschik baar komt. 'Vakantietherapie' Een plan om 6 van de meest notoi re jeugdige delinquenten in Stockholm op een zeiltocht naar het Caribisch gebied te sturen, heeft de Zweedse sociale dienst in nader beraad genomen nadat het publiek op grote schaal gepro testeerd had tegen de kosten er- STER-directeur: Tv-reclame zo snel mogelijk uitbreiden Wim Koopmans: 'Ga e uit dat Ahoy' doorgaat...' (foto gpd> Wim Koopmans te laten zien en horen. Eindelijk ben ik een keer tje uit de schaduw van anderen getreden. En datje ook tot de ver beelding hebt gesproken valt meteen te merken. Mijn agenda zit voller dan ooit". „Leen (Lee Towers, red.) heeft me die mogelijkheid geboden en daar ben ik hem zeer, zeer dank baar voor. Wie anders zou zoiets doen? Zeker in dit vak, waar je toch altijd min of meer eikaars concurrent bent, worden dit soort gebaren vrijwel nooit gemaakt. Of, als het gebeurt, dan valt er nog meestal iets van rivaliteit te be speuren. Nou, in ons geval was daar absoluut geen sprake van. Leen heeft me als bevriende col lega uitgenodigd en me ook als zodanig behandeld. Dat we als gabbers op het podium stonden was niet gespeeld, dat kwam recht uit het hart." Ahoy' Op dit moment onderzoeken Koopmans en zijn manager Luci en Dufais de haalbaarheid van een avondvullend concert binnen afzienbare tijd in het Rotterdam se sportpaleis. De zanger is vol vertrouwen: „Ga er maar vanuit dat Ahoy' doorgaat, de tijd is er rijp voor. Ik heb grote bedrijven achter me staan, het publiek is wakker geworden en ik sta zelf op scherp. Heus, deze jongen gaat dit jaar keihard toeslaan." DEN HAAG (GPD) - Directeur Smeekes van de Stichting Etherreclame (STER) wil zo snel mogelijk meer zendtijd hebben voor reclame op de Ne derlandse tv-netten. Bovendien moet de STER op ingrijpende wijze meer vrijheid van hande len krijgen. „Wanneer de omroe pen blijven vasthouden aan hun historische gemakzucht, dan is dat dodelijk voor de toekomst van de STER", aldus Smeekes zondag voor de NCRV-radio. „Er komt nu dus echt concur rentie", zei Smeekes. Dat bete kent dat de STER-tijden uitge breid moeten worden en veel flexibeler geprogrammeerd moeten/ kunnen worden. Ook zal er veel minder bureaucrati sche besluitvorming aan wijzi gingen vooraf moeten gaan. Nu gaan er maanden en vele verga deringen overheen voor bijvoor beeld een reclameblok na het journaal van half elf goedge keurd wordt, aldus de STER-di recteur. Smeekes wil bovendien, ze ker na het recente vertrek van een van zijn commerciële top mensen naar Joop van den En- de, zijn belangrijkste medewer kers meer kunnen betalen dan nu het geval is. Krijn Torringa houdt van gezelligheid regionaal bekende zangers en zangeressen af. Dat slaat heel goed aan. De zalen zijn altijd stampvol en de luistercijfers zijn ook gigantisch gestegen. We zitten nu wekelijks tegen de mil joen luisteraars aan en dat is dik de helft meer dan in de tijd dat we een studioprogramma maak ten." Hollands glorie Krijn Torringa vormt samen met radio-collega's Chiel van Praag (VOO) en Chiel Montagne (TROS) een rots in de branding van de Nederlandse muziek. Torringa weet dat er door ande re dj's vaak smalend wordt ge sproken over zijn programma's 'Koperen Ko' en 'Hollands Glo rie'. „Er wordt inderdaad vaak neerbuigend gedaan over Ne derlandstalige muziekprogram ma's. Ik lig daar niet van wak ker. Niet meer tenminste. Ik weet dat ik ongelooflijk veel mensen een plezier doe met de ze uitzendingen. Elke week een miljoen luisteraars bewijst dat ik gelijk heb. Ik vind bovendien dat er geen enkele reden is om schamper te praten over Neder ZULLEN WE VANAVOND UITGAAN? HILVERSUM (GPD) - De semi-live formule van het AVRO-radioprogramma 'Koperen Ko en Nikkelen Nelis' slaat aan. Sinds een half jaar wordt het Neder landstalige amusementspro gramma op locatie in het land opgenomen. Presentator van 'Koperen Ko en Nikkelen Nelis' is sinds jaar en dag Krijn Tor ringa, een dj 'met hart voor het Nederlandse produkt'. landstalige produkties. We le ven tenslotte in Holland. In Frankrijk bijvoorbeeld is het een normale zaak dat je als dj platen draait in de Franse taal. Het is daar zelfs een verplich ting. Ik zie mezelf niet als een roepende in de woestijn die al leen maar het Nederlandse pro dukt wil promoten. Ik kan ande re programma's ook waarderen, maar heb in mijn uitzendingen nu eenmaal veel plezier." De AVRO-coryfee lijkt de nuchterheid zelve als, hij praat over zijn populaire uitzendin gen. „Ik hou van gezelligheid. Die semi-live uitzendingen in het land- staan bol van gezellig heid. Vrolijke mensen en arties ten die zingen in je eigen ver staanbare moerstaal. Ik typeer mijn programma's altijd maar zo: ze zijn bedoeld voor mensen die van bier en voetbal houden en niet vooï hen die van crickett en thee houden. Ik ben zelf ook een gewone jongen en weet waar de meeste mensen van houden. Toevalligerwijs hou ik ook van bier en voetbal, dat komt dus mooi uit." (Donderdag, Radio 1, 14.06 uur) ...VOOR BEN LINKSE. ANTlBURGERLIJKE SAMENWERKING... ast ter wereld geweest die werkte met een verborgen camera. Na tuurlijk zal in deze aflevering de 'klassieker' 'Alleman' aan bod ko men, maar ook uit de wat minder bekende rolprent 'Zoo' krijgen wij beelden te zien. De laatste uitzending staat in het teken van het gedrag van zo wel mensen als dieren. 'Bij de (foto NOB) beesten af is wel de bekendste film die Haanstra in dit genre heeft gemaakt. Ook daaruit wat fragmenten, evenals uit zijn films over apen. 'Bert Haanstra, documentaires' is voor de RVU gemaakt door Louis Bogaers en Derk Bolt. Haanstra zelf geeft commentaar bij de gekozen fragmenten. Door Frederike Contant Torringa is meer dan tevreden over het besluit van de AVRO om met het programma het land in te gaan. „We hebben het jaren in de studio opgenomen, maar sinds een half jaar reizen we door Nederland. We hebben de formule een beetje aangepast aan die ontwikkeling. Zo wisse len we nu landelijk bekende met

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 24