Schouwburg Sponsor voor Leidse Plakkaatpoëzie langs de vloedlijn 'Zware' kunstcommissie moet Holland Festival beoordelen Beets in Letterkundig Museum I WOENSDAG 31 MEI 1989 PAGINA 23 Nederlands surrealisme in De Lakenhal LEIDEN - In het Stedelijk Mu seum De Lakenhal in Leiden is van 24 juni tot en met 10 septem ber de tentoonstelling 'De auto matische verbeelding. Neder landse surrealisten' te zien. Met deze expositie willen de inrich ters een breed overzicht geven van het surrealisme in Neder land, een kunststroming die hier terrein won in de eerste helft van deze eeuw. Een van de Nederlandse kun stenaars die een belangrijke rol speelde in het Nederlandse sur realisme is Willem Wagenaar. Hij verbleef in de jaren 1924 en 1925 in Parijs en raakte daar ge boeid door het surrealisme. De ideëen die hij opdeed in de de Franse hoofdstad nam hij mee naar Nederland. Kunstenaars als Moesman, Willem van Leus den en Pieter Ouborg raakten onmiddellijk enthousiast. Maar niet alleen de schilders waren gecharmeerd van het surrealis me. Ook een fotograaf als Emile van Moerkerken ging al vrij snel surrealistische montages en col lages maken. Na de oorlog was het vooral de COBRA-groep die het surrealisme weer nieuw le ven inblies. Dichteres Rouweler brengt 'De zee' naar de kust "Het leven is een tranendal met soms een heuveltje geluk". Van links naar rechts Elvire Wagener assistente di rectie), Frans Boelen (directeur), Hans Kagie (adjunct directeur). (foto Henk Bouwman) Vlissingen en Breskens en de Zeeuwse bibliotheek werden met het literaire cadeautje verblijd. De Provinciale Stoomboot Diensten liet weten dat Plint zich de porto kosten kon besparen. Aan boord van de veerboten zou geen ruimte zijn om de poster op te hangen. De rederij Wijsmuller uit IJmuiden re ageerde positiever. Ze bestelde vijf tien posters om in haar zeeschepen te hangen. De zee vandaag gaat let terlijk de wereldzeeën rond. De Nederlandse Spoorwegen plakken op elk van hun zeven kust- stations twee exemplaren. Hannie Rouweler en haar echtgenoot heb ben de kustlijn gevolgd om op ieder station de geschiktste borden uit te zoeken. Plint is een aantal jaren ge leden ook actief geweest op de per rons. Toen was 'reizen' het centrale thema. Met het maritieme project zijn voor het eerst de locaties afge stemd op het gedicht. Overigens heeft onderzoek uitgewezen dat 92 procent van de geëenquêteerde treinreizigers het ophangen van poëzie op stations en andere druk bezochte plaatsen een goed initia tief vindt. Eer Hannie Rouweler vindt het een hele eer dat zij door Plint is uitverkoren. Ze sloeg pas vijf jaar geleden aan het dichten. De poëzie vormde haar uitlaatklep na een echtscheiding. "Aan mijn werk liggen therapeuti sche gevoelens ten grondslag", zegt ze. "Het telkens terugkerende the ma is het mislukken van relaties. Ik wil greep krijgen op mijn gevoelens door te schrijven". Schrijven was nieuw voor de Bloemendaalse. Haar enige ervaring was het onver mijdelijke dagboek in de tienertijd. Een psycholoog adviseerde haar na de scheiding hier opnieuw mee te beginnen. Dat wilde ze niet. Ze zocht op een ander, hoger niveau en ontdekte de poëzie. Dat haar debuut zo gretig aftrek vond, wekte haar verbazing. Ze ver klaart de verkoopcijfers uit de aan- sprekendheid van haar werk. Haar man Eric Joon: "De poëzie wordt steeds academischer. Onlangs lan ceerde iemand een wiskundige for mule om gedichten te analyseren. Gevoel lijkt steeds minder een rol te spelen. Hannie's werk is direct. Het spreekt de mensen aan". Hij ver moedt dat het publiek in de winkel wat bundels doorbladert, een enkel gedicht leest en aan de hand daar van tot aankoop besluit. Dit lijkt in het voordeel van Hannie Rouweler te werken. Ook De zee vandaag is een duide lijk en direct gedicht. Het is volgens haar letterlijk te nemen, maar er zijn ook diepere betekenislagen in te ontdekken. "Het is beslist niet ge speend van beeldspraak en symbo liek. Zo is de vergelijking te trekken tussen de zee en mijn leven. Het ge dicht weerspiegelt mijn wachten op betere tqden". Dirigent Patane (57) bij concert overleden MÜNCHEN - Giuseppe Patane, de Italiaanse chef-dirigent van het or kest van de Beierse radio, is maan dagavond tijdens een opvoering van de 'Barbier van Sevilla' in de Staatsoper van München getroffen door een hartaanval en later in een ziekenhuis overleden. HU was 57 jaar. begin ligt bij de basis. Vandaar dat Plint zich in eerste instantie op de schooljeugd richtte. Van beroemde dichters en woordkunstenaars in hun schaduw werd aansprekende poëzie op posters gedrukt. Telkens kreeg een beeldend kunstenaar de opdracht de tekst in een beeld te vertalen. In een enkel geval bleven inhoud en illustratie in één hand (Lucebert). De twee elementen wor den samengesmolten tot de inmid dels vermaarde Plint poëzieposter. Frank Eerhart is nog een man van het eerste uur. Hij zorgt dat de pro- duktie van twaalf affiches per jaar draaiende blijft. Zes hiervan zijn ge richt op de basisschooljeugd met gedichten van onder anderen Annie M. G. Schmidt en Willem Wilmink; de overige bedienen middelbare scholieren en volwassenen. Per se rie van zes wordt voor vier posters gebruik gemaakt van het werk van gevestigde dichters. Twee voor het gemiddelde publiek onbekende na men krijgen de kans de serie vol te maken. Hannie Rouweler behoort (nog) tot de laatste categorie. Haar debuutbundel Regendrup pels op het water rolde vorig jaar bij de Amsterdamse uitgeverij De Beuk van de persen. Zij en haar eveneens dichtende echtgenoot Eric Joon waren vervuld van trots. Ze stuurden de bundel naar de Stichting Plint in Eindhoven. Het werk van de 37-jarige dichteres bleek aan te slaan. De 650 exempla ren van de dichtbundel waren in een mum van tijd uitverkocht. De Beuk, stichting voor literaire publi caties, is al bijna weer door de twee de druk heen. En ook Plint zag brood in Hannie. Een gedicht uit 'Regendruppels op het water' wordt komend najaar op groot formaat in een kartonnen koker naar de abonnees gestuurd. Naast scholen bestaat het bestand uit bibliotheken, andere instellin gen en inmiddels ook de over de he le aardbol verspreide Nederlandse ambassades. Als voorproef besloot Plint tot een speciaal project rond het gedicht 'De zee vandaag'. Dit komt in de bundel 'Langs de vloed lijn' die in september bij De Beuk verschijnt. Maritiem Nederland wordt de maanden juni, juli en au gustus met poëzie bestookt. Van de duizend posters met De zee vandaag hebben tientallen hun weg gevonden naar maritieme in stellingen. Het maritiem instituut De Ruyter in Vlissingen vond «de blauw-groene poster tussen de post. Ook de openbare bibliotheken in AMSTERDAM (ANP) - De Raad voor de Kunst heeft een "zware commissie" ingesteld die aan de hand van de komende drie edities van het Holland Festival gaat beoor delen welke "structurele positie" het festival inneemt in het Neder landse kunstbestel. Voor de beoordeling van onder- meer het Concertgebouworkest en de Nederlandse Opera worden in september en oktober commissies samengesteld, zo heeft voorzitter H.J. Viersen gisteren bekendge maakt. De instelling daarvan vloeit voort uit het Kunstenplan van minister Brinkman (cultuur). De Raad voor de Kunst moet volgens dat plan, als voorbereiding van het nieuwe Kun stenplan in 1992, alle kunstinstellin gen die rijkssubsidie krijgen syste matisch beoordelen. Daartoe wordt niet alleen de artistieke inhoud van het gebodene beoordeeld, maar ook de plaats van de instellingen in het kunstbestel. De adviezen moeten na de zomer van 1991 klaar liggen. Tot voorzitter van de Holland Festival-commissie is benoemd mr. J.R. Glasz, bestuursvoorzitter van het advocatenkantoor Van Doorne Sjollema en lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. Vice- voorzitter wordt prof. drs. B.A.G.M. Tromp, hoogleraar en publicist. Voor de muzieksector is H. de Roo, oud-intendant van de Nederlandse Operastichting aangezocht en voor toneel prof. dr. H. van den Bergh. Het lidmaatschap van de Amster damse galeriehoudster R. Swart verklaart Viersen door het feit dat de sector beeldende kunst een im- pressariaatsfunctie op de particulie re markt vervult "Wellicht kunnen we van haar nog wat leren", aldus Viersen. Hij kon gisteren nog geen dansdeskundige bekendmaken. "We hebben een fabuleuze man in het hoofd, die echter nu nog in het buitenland zit". Het Holland Festival begint don derdag, de "zware commissie" kan dus meteen aan de slag gaan. Poolse schrijvers in nieuwe vakbond WARSCHAU (DPA) - In Warschau is gisteren officieel een onafhanke lijke vakbond van Poolse schrijvers opgericht waarvan inmiddels al 500 schrijvers lid zijn. Voorzitter is Jan Jozef Szczepanski die tot het uitroe pen van de staat van beleg voorzit ter van de ontbonden Poolse litera- tenvereniging was. Ook in het bui tenland levende schrijvers zoals de filosoof Leslek Kolakowski zijn lid. De nieuwe vakbond zal naast de regeringstrouwe schrqversvereni- ging bestaan waarvan slechts enke le bekende schrijvers lid zijn. Hoe wel het oprichtingscomité al op 12 april een verzoek tot erkenning had ingediend, is dat nog steeds niet ge beurd. Schrijver Nicolaas Beets. Zijn bekendste werk, de 'Camera Obscura', be staat dit jaar 150 jaar. uoto archief) Muziekfestival in Oegstgeest LEIDEN - De Koninklijke Christelijke Zangersbond organiseert op zater dag 3 juni 1989 in het Rhijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest een Koren- en Korpsenfestival. Zeven koren en acht korpsen zullen acte de présence geven, waaronder de Christelijke Zangvereniging 'Con Amore' uit Driebruggen, Zangvereniging 'Vocalei' uit Leiden, Christelijke Mu ziekvereniging 'Arti et Religioni' uit Alphen aan de Rijn, het 'Sionskoor' uit Alphen aan den Rijn, het 'Emoenakoor' uit Leiden en het Christelijk Jongerenkoor 'Laozi' uit Alphen aan den Rqn. DEN HAAG - 'Zwarte tijd en lui migheid. Nicolaas Beets en zijn Leidse vrienden Gewin, Hasebroek en Kneppelhout (1833-1844)'. Dat is de titel van een tentoonstelling die van 24 juni tot en met 26 november wordt gehouden in het Letterkun dig Museum in Den Haag. Op deze expositie wordt een beeld gegeven van het leven en vroege werk van de negentiende-eeuwse auteurs Beets, Gewin, Hasebroek en Kneppelhout. De vier mannen ontmoetten elkaar in 1830 in Leiden waar zij studeer den. Op de stedentenkamer van Bernard Gewin werd in 1833 'De Rederijkerskamer voor Uiterlijke Welsprekendheid' opgericht, waar ze gedichten declameerden en de batteerden over hun literaire werk dat, onder invloed van Byron, in het teken stond van de zwarte roman tiek. Op deze expositie zullen er docu menten, handschriften, boeken, gravures, geschilderde portretten en een echte camera obscura wor den getoond. Daarbij zal informatie over Beets 'Camera Obscura', een boek dat honderdvijftig jaar gele den werd uitgegeven, niet ontbre ken. VLISSINGEN - Tussen schreeuwerige reclamekreten en inhoudsloze aanprijzingen van produkten wordt volgende maand een tegenpool gehan gen. Op de billboards bij trein stations langs de Nederlandse kust plakt de Stichting Plint een gedicht op posterformaat. Reizigers worden in Vlissingen, Hoek van Holland, Zandvoort, Overveen, Den Helder, Harlin- gen en Delfzijl geconfronteerd met De zee vandaag. Dichteres Hannie Rouweler uit Bloemen- daal verzorgde de tekst. De Haagse beeldend kunstenares Mareli schilderde de bijpassen de achtergrond. door Theo de Wit De Stichting Plint wil poëzie ver spreiden onder een brede laag van de bevolking. Tien jaar geleden richtten enkele Brabantse docenten de stichting op. Ze vonden dat de "Het telkens terugkerende thema in mijn werk is het mislukken van rela- dichtkunst te elitair werd en begon- ties". (foto gpd) nen een soort tegenbeweging. Het Veertien premières, 70.000ste bezoeker én een jubileum LEIDEN - "We staan aan de vooravond van een bijzon der theaterseizoen". Met die woorden opende Frans Boe len, direkteur van de Leidse Schouwburg, gisteren een merkwaardige persconfe rentie. De aanwezige journa listen, recensenten en ande re horzels in de pels van de kunst, bevonden zich voor een keer nu eens niet in de zaal, maar op het toneel. En wie daar ook zaten, waren enkele heren van de Nuts- spaarbank. Drie seizoenen lang zal deze bank de Leidse Schouwburg sponsoren met een totaalbedrag van 150.000 gulden. Door dit gebaar kon den niet minder dan veer tien premières voor dit sei zoen naar de Leidse Schouwburg worden ge haald. Daarmee is deze in stelling, die volgend jaar haar 285-jarig bestaart viert met een groots programma en het lustrum van de Inter nationale Chansonweek, het tweede premièretheater in Nederland geworden. Als dank bood Frans Boelen de heren van de bank een inge lijste foto aan van het karak teristieke toneel van de Leidse Schouwburg, waar, als het goed is, volgende week de 70.000ste bezoeker zal binnentreden. door Cees van Hoore Een ander initiatief waarmee de schouwburg hoopt extra geld in het laatje te krijgen, is de oprichting van de vereniging 'Vrienden van de Leidse Schouwburg'. Voor de som ma van 25 gulden per seizoen kan iedereen daar lid van worden. Vorig jaar zijn er al zo'n honderd aanmel dingen binnengekomen. De leden krijgen zeven gulden vijftig korting op een door de schouwburg aan te wijzen voorstelling van de maand, zij zullen in staat worden gesteld om bij extra voorstellingen één dag voor de officiële kaartverkoop kaar ten te reserveren en zij krijgen auto matisch het Schouwburgjournaal toegestuurd. Sterk vertegenwoordigd in het programma van dit seizoen is het muziektheater. Boelen toonde zich zeer verheugd dat de opera deze keer uitgebreid aan bod zal komen. "Deze schouwburg is daarvoor ui terst geschikt. Het enige probleem zou de plaatsruimte op het toneel kunnen zijn, maar eerdere voorstel lingen hebben ons geleerd dat dat allemaal wel meevalt. Daar komt bij dat wij binnenkort een aanzienlijke uitbreiding krijgen van de orkest bak". Hans Kagie, de adjunct-direc teur, is ook ingenomen met de komst van opera naar de schouw burg. "De ambiance daarvoor is hier toch prachtig. Er is wel eens commentaar geweest op de akoes tiek, maar dat is onzin. Van iedereen horen we dat die akoestiek hier uit stekend is. Moeten die opera's dan soms in de Kapelzaal?" Opera Forum opent op 17 septem ber de reeks muziektheatervoorste- lingen met Rossini's 'De Barbier van Sevilla'. De Compagnie d'Ope- ra Italiana brengt of) woensdag 28 februari 'II Trovatore' van Verdi. Daarnaast is er een rijk gescha keerd musical-aanbod, met produk- ties als 'Cabaret' met Willem Nijholt en Lia Dorana, 'The Cotton Club' met Madeline Bell en Ruth Jacott, 'Sweet Charity' met Simone Klein- sma en - last but not least - de in En geland alom geroemde musical 'Bloodbrothers', die hier de titel 'Geboren vrienden' meekreeg. De bezetting van deze laatste produk- tie, die wordt geregisseerd door Ed dy Habbema, bestaat uit Nelleke Burg, Jan Elbertse. Marloes van den Heuvel, Frank Rigter en Hans de Booy. Enkele van de veertien premières die de Leidse Schouwburg dit sei zoen in huis heeft, zijn 'Huwelijks- spel' van Edward Albee met Josine van Dalsum, 'Eén nacht ijs' met Ol- ga Zuiderhoek en Peter Faber, het nieuwe cabaretprogramma van Paul de Leeuw, de Nederlandse premières van Wedekinds 'Voor- jaarsontwaken' door toneelgroep De Tijd en 'Kees de Jongen' door het Mechels Theater. Drieluik Tijdens de bijeenkomst gistermid dag in de schouwburg werd alvast een voorproefje gegeven van wat er dit seizoen te zien en horen zal zijn. Marjol Flore zong enkele indruk wekkende liederen, waaronder een Argentijnse tango waarin zij 'de do de bladeren zag vallen van de roos die eens haar jeugd was'. Flore werkt op het ogenblik aan een one- woman show, die onder de titel 'Marjol gaat vreemd' op 13 oktober in de Leidse Schouwburg in pre mière gaat. Het lied zal in deze voor stellingen centraal staan, maar daarnaast is er ook gezorgd voor teksten tussen de liedjes. Ze zijn ge schreven door Jaap Bakker en Zangeres Marjol Flore. Binnenkort met een eigen c Rients Gratama. Voor de regie van deze show tekent Frans Boelen. Daarnaast zal hij de regie van de muzikale komedie 'Onze kreek' voor zijn rekening nemen. De 'hoofdrolspelers' in deze produktie, een Nederlandse versie van Guy Foissy's muzikale blijspel 'La Cri- que', zijn André van den Heuvel en Kitty Jansen. Willem Wilmipk maakte de Nederlandse liedjes en Frans Ehlhardt verzorgde de mu ziek. Wat het lustrum van de Interna tionale Chansonweek betreft: Frans Boelen beloofde dat er volgend jaar uitsluitend artiesten zullen komen* die hier nog nooit geweest zijn. Met één uitzondering dan: Mercedes So- sa. Boelen koestert de wens haar in een soort drieluik te laten optreden met giganten als Astor Piazzolla en Milva. Quitte Over de winst- en verliesrekening van de schouwburg van het afgelo pen seizoen toonde de schouwburg- direkteur zich optimistisch. "We hebben, dacht ik, voor het eerst echt helemaal quitte gedraaid". Hans Kagie, de adjunct-directeur, schrijft dit toe aan een afgewogen program mering. "Wil je zoiets bereiken, dan betekent dat dat je al met al toch heel goed moet peilen of er voor be paalde voorstellingen belangstel ling bestaat. Je moet een beetje anti ciperen op de smaak van het pu bliek. Niemand heeft er iets aan als er voor een voorstelling vijf mensen in de zaal zitten. Daarbij moetje na tuurlijk wel oog blijven houden voor kwaliteit. Daarom ben ik ook zo blij dat we, ondanks de sponso ring, onze volledige vrijheid in het programmeren hebben behouden". Wie het programmaboekje van dit seizoen doorbladert, moet deze uit spraak onderschrijven. 'Herenleed', de Zuidafrikaanse cabaretier Pieter Dirk Uys en ettelijke dansvoorstel lingen - het zijn kwalitatief gezien goede voorstellingen, maar niet in de eerste plaats publiekstrekkers. Het is al met al natuurlijk een goe de zaak dat er dankzij het sponso- ring-contract en de Vereniging Vrienden van de Schouwburg wat meer geld in de kas zal gaan vloeien, maar ontstaat daardoor niet het ge vaar dat de gemeente achterover gaat leunen en zal zeggen: zo, kijk eens, die schouwburg kan zichzelf best bedruipen, we moeten het met de financiën maar eens rustig aan gaan doen? Dat een initiatief als destijds met de Hollandse Kome die, die Boelen graag een thuisha ven had geboden in Leiden, niet kon doorgaan, stemt wat dat betreft niet al te optimistisch. Boelen: "Ja, het probleem van dat verdomde geld blijft natuurlijk altijd. Maar wat die sponsorgelden betreft, die zijn uitsluitend bestemd om de ex tra kosten te dekken die wij maken voor het première-programma. Voor het jubileumjaar zullen wij, denk ik, toch nog wel een beroep moeten doen op de gemeente. Dat mag ook wel, vind ik. We zitten hier uiteindelijk in de oudste schouw burg van Nederland en daar mag de schijnwerper wel eens op worden gericht. Maar het blijft natuurlijk bij nederig verzoeken". Cabaretier Paul de Leeuw sloot deze bijeenkomst af met twee lied jes uit zijn programma 'Beste Maatjes', dat op woensdag 13 de cember in de Leidse Schouwburg in première gaat. 'Het leven is een tranendal met soms een heuveltje geluk. De top daarvan valt moeilijk te bereiken. Je klimt je soms als mens een ongeluk, maar als je niet wil klimmen, moet je ook niet zq- ken' was het begincouplet van een cynisch-komisch lied. Toen Dé Leeuw in zqn liedje een dame, van wie de benen waren geamputeerd, ook het advies gaf om naar dat heu veltje van geluk te klimmen, knip perden sommige toehoorders even met hun ogen. Maar de wrevel was al snel weggespoeld met een feeste lijk glas champagne. Op een woelig theaterseizoen!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23