'Overheid laat de regio links liggen' Boskoop leende zich uitstekend voor verzet 'Goed dat specialisten over fusie Elisabeth/ Rijnoord meedenken' CDA Alphen in actie voor éénoudergezinnen PAGINA 16 WOENSDAG 31 MEI 1989 Professor Balt over kansen en bedreigingen bedrijfsleven DUIN- EN BOLLENSTREEK/LEIDEN De landelijke overheid onderwaardeert de re gio Leiden en de duin- en bollenstreek. Er is niet voldoende oog voor de variatie in bedrij vigheid, de werkgelegenheid en de exportfunctie van dit gebied. De wegen en het open baar vervoer in de streek zijn volstrekt ontoereikend. Provinciale en regionale bestuurders moeten meer opkomen voor de belangen van 'hun' streek. Dat zei professor L. Bak, ruimtelij ke econoom aan de Vrije Universi teit van Amsterdam, gistermiddag tijdens een themabijeenkomst in hotel Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee. Het seminar was georgani seerd door vijftien Rabobanken uit Leiden en de duin- en bollenstreek en droeg als thema 'Kansen en be dreigingen voor het bedrijfsleven in de regio Leiden, duin- en bollen streek. Uit de woorden van Bak bleek dat de bedreigingen voor het bedrijfsle ven voor het oprapen liggen, terwijl voorbeelden van kansen voor hem duidelijk veel moeilijker waren te geven. De professor hield zijn ge hoor voor dat het kabinet het land ingedeeld heeft in regio's. Een klein aantal plaatsen, zoals de grote ste den, krijgen alle kansen om zich economisch te ontwikkelen. Een deel van het land kan meeprofiteren van de ontwikkelingen in de super regio's en weer andere plaatsen worden volstrekt ondergewaar deerd. Leiden en omstreken zit er gens tussen de twee laatste regio's. Bak: "Dat stelt hoge eisen aan de bestuurders hier. Ze zullen er met man en macht aan moeten werken hef tij te keren". De professor ziet onder meer grote problemen op het gebied van verkeer en vervoer. De duin- en bollenstreek heeft te wei nig goede wegen. Verkeersbeper kende maatregelen, bedoeld om het milieu te sparen, hebben volgens Bak juist in deze regio catastrofale gevolgen. "Prijsrijden op de snel weg Amsterdam/Rotterdam zal er toe leiden dat de duin- en bollen streek volstrekt verstopt en onbe reikbaar wordt. Bestuurders uit de ze regio zullen een dergelijk besluit dan ook op alle fronten moeten aan vechten", aldus Bak. EG De Europese eenwording in 1992 maakt het volgens Bak voor het be drijfsleven niet zondermeer een voudiger om te exporteren en om.de Kroon akkoord met aanleg van positie op de Europese en de we reldmarkt in stand te houden. De Amsterdamse econoom constateer de gistermiddag dat het loonpeil hier nog steeds veel te hoog is, de scholingsgraad in een razend tempo afneemt en er een enorme achter stand is op het gebied van wegen, telecommunicatie en openbaar ver- De Nederlandse ondernemers, ook die in Leiden en de duin- en bol lenstreek, kunnen naar de mening van Bak alleen het hoofd boven wa ter houden als zij bereid zijn tot meer internationale samenwerking. Kleine bedrijven moeten specialise ren, wat grotere met elkaar gaan sa menwerken. Bovendien moeten de bedrijven zich meer dan voorheen richten op andere dan de traditione le exportlanden. Dit geldt zeker ook voor de bollenbedrijven. Bak denkt dat er voor deze regio, ondanks problemen in het vooruit zicht, toch kansen liggen. Voor waarden voor het benutten hiervan is niet alleen een mentaliteitswijzi ging bij de ondernemers -"het evan gelisch en weinig flexibel imago moet eindelijk eens worden afge zet"-, maar ook een inspanning van de regionale en provinciale overhe den en instellingen als de Kamer van Koophandel. Een van de zaken waar de overhe den zich de komende tijd naar de mening van Bak zullen moeten be zighouden, is het verkopen van de ze regio in het buitenland. De Am sterdamse professor denkt dat het voor de economische ontwikeling van deze streek nodig is dat meer buitenlandse bedrijven zich hier vestigen. Leiden en de bollenstreek zijn te onbekend: "Ze weten waar schijnlijk wel dat hier bollen groei en, maar dat er ook andere werkge legenheid en kennis en kunde aan wezig is, is absoluut niet bekend in het buitenland. De grote steden profileren zich juist wel in het buitenland. Bak: "Rotterdam denkt het Manhattan aan de Maas te kunnen worden. In de wereld zijn echter al voldoende grote handelssteden. Amsterdam en Rotterdam kunnen daaraan niet tippen. Het zijn juist de flankgebie- den van die grote steden waar de kansen liggerl. Dan moet er wel meer actie 'worden ondernomen dan tot nu toe het geval is. Het is niet voldoende een foldertje naar het buitenland te sturen. Bedrijfsle ven en overheden uit deze regio moeten zich uitdrukkelijk presente ren in het buitenland". Schiphol Bak ziet concrete kansen voor deze regio. De overflow van Schiphol is er een van. De nationale luchthaven groeit langzaam maar zeker uit haar jasje en wijkt voor bepaalde activi teiten al uit naar het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. "Allerlei nevenbedrijven en functies van Schiphol zouden een prima vesti gingsplaats kunnen vinden in de duin- en bollenstreek en de regio Leiden. Het bedrijfsleven moet niet zitten wachten tot een dergelijke kans zich voordoet, maar moet ac tief trachten een stukje Schiphol naar zich toe te halen". Ook zal er naar de mening van Bak iets moeten worden gedaan aan de zijns inziens gigantische achter stand op het gebied van techniek en .technologie hier. "In de periferie van de Leidse universiteit zijn enke le technisch hoogwaardige bedrij ven te vinden. Over het algemeen zijn hier echter bitter weinig bedrij ven op het gebied van de informati ca, telecommunicatie en andere nieuwe en kansvolle industrieën. Daar moet verandering in worden gebracht". De bollenteelt, een van de tradi tionele bedrijfstakken in deze regio, staat volgens Bak moeilijke tijden te wachten. "De milieuproblema tiek wordt nog steeds onderschat. Het is niet langer een luxe-pro bleem doch een kwestie van overle ven. De kosten van het behoud van het milieu gaan elk voorstellings vermogen te boven. De bollenteelt zal hier direct de gevolgen van on dervinden. Deze sector moet reke ning houden met een enorme stij ging in de kosten van produktie". KATWIJK Schilders leggen de laatste hand aan de opknapbeurt van de Katwijkse vuurtoren. Aan drie zijden is het monumentale bouwwerk aan de Boulevard inmiddels weer smetteloos wit en de laatste tientallen vierkante meters worden nu gestukadoord. Tegelijk met de schilderbeurt zijn ook de roestige gevelankers van de vuurbaak vervangen en heeft de toren een nieuwe balustrade gekregen. Ook het interieur is de afgelopen periode onder handen genomen. De vuurbaak kan op korte termijn weer in gebruik worden genomen door het Genootschap Oud Katwijk, dat het bouwwerk in de zomermaanden ge bruikt als expositieruimte. Verder doet de vuurbaak, die dateert uit het be gin van de 17e eeuw, dienst als uitkijktoren. (foto wim Dijkmann) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het medisch functieplan dat de specialisten van het ziekenhuis Rijnoord aan het bestuur en de directie hebben aangeboden, wordt door interim-directeur J. Gruijters van Rijnoord betiteld als 'een meedenkstuk'. Hij noemt het 'een goede zaak' dat de artsen zich beraden op de fusie met het Sint Elisabeth Ziekenhuis (EZL) in Leiderdorp, maar voorals nog houdt Gruijters zich als inte rim-directeur 'eindverantwoorde lijk' voor de fusie. Het medisch functieplan is daar een onderdeel van. "Het zou mooi zijn als we het met de inhoud eens zijn", zegt Gruijters, die het rapport vanmorgen ter inzage kreeg. De specialisten vinden dat hun functieplan door het bestuur en de directie moet worden verdedigd in de onderhandelingen met het EZL. "Gruijters kan wel zeggen dat hij eindverantwoordelijk is, maar hij is volgend jaar weg en wij blijven ach ter. Daarom vinden wij dat het be stuur niet om ons plan heen kan", zegt de woordvoerder van de artsen, H. Hornstra-Limburg. Zij vindt dan ook dat het bestuur van Rijnoord de directie opdracht moet geven het functieplan te verdedigen. Gruijters: "De directies van zowel Rijnoord als het EZL stellen een ei gen fusieplan op. Daar zijn wij mee bezig, het is nog niet afgerond. Als dat wel is gebeurd, wordt de medi sche staf gehoord. Dat gaat in het EZL precies hetzelfde en met de be vindingen uit beide ziekenhuizen wordt daarna een stuk opgesteld voor de besturen". "Ik zeg niet dat de artsen te vroeg zijn met hun plan. Het is plezierig dat ze meedenken", stelt de interim directeur. In het medisch functie- plan beschrijven de artsen hoe alle specialismen in het ziekenhuis Rijnoord na de fusie met het EZL (1 januari 1990) kunnen blijven func tioneren. Daarbij is uitgegaan van vermindering van het aantal bed den tot honderd. De artsen hebben een eigen plan gemaakt, omdat zij vinden dat door het bestuur en de directie niet snel genoeg wordt gehandeld. "Maar wij hebben meer werk op ons bordje liggen", reageert Gruijters. "De spe cialisten kunnen zich concentreren op het functieplan, maar wij moeten ook voor een sociaal plan zorgen, voor een financieel-economische paragraaf, de ontkoppeling van Rijnoord en Oudshoorn en nog veel De fusie tussen Rijnoord en het EZL moet vóór het einde van dit jaar zijn beklonken. ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente raadsfractie van het CDA in Alphen wil éénouder gezinnen waarmee de so ciale dienst heeft te ma ken meer recreatiemoge lijkheden bieden gedu rende de vakantieperio den. Zij heeft burgemees ter en wethouders voor gesteld deze gezinnen, in totaal ruim driehonderd, gratis of tegen een be perkt bedrag een speciaal zwemabonnement te ge ven voor de zomerperio de. Bovendien moet hen een toegangsbewijs wor den verleend voor vogel park Avifauna. Doel van dit voorstel is onder meer de 'kinderen in staat te stellen om ge bruik te maken van de aanwezige faciliteiten ter voorkoming van sociaal isolement'. Verder 'komt het het sociale gezicht van de gemeente ten goe de'. Het CDA stelt in het voorstel 'Vakantiepret voor allen' dat met name éénoudergezinnen die op de bijstand zijn aangewe zen niet genoeg geld heb ben om in de zomer wat extra's voor hun kinderen te doen. Vakantieperio den zijn meestal moeilij ke tijden voor gezinnen die niet in staat zijn om met hun kinderen er op uit te trekken. Met het geld van de sociale dienst zijn zij niet in staat veel te doen voor hun kinderen". Het CDA zegt dat de ge meente daarin tegemoet kan komen door het ver strekken van zwemabon nementen en toegangs kaartjes voor Avifauna., die de gemeente tegen ge reduceerd tarief kan krij gen bij de sportstichting en het vogelpark. Vol gens de fractie Avifauna reeds toegezegd zijn me dewerking te verlenen aan de aanvraag. Auto's te snel voor de politie ALPHEN AAN DEN RIJN - Te snel voor de politie. Dat reden gisteren 23 automobilisten op de Oostkanaalweg in Alphen waar van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags een snelheids controle werd gehouden. De controlerende agenten wisten weliswaar feiloos vast te stellen dat deze automobilisten sneller reden dan de toegestane 80 kilo meter per uur, maar de snelheid bleek dermate hoog dat de wa gens niet konden worden aange houden. Ook kon om dezelfde reden het kenteken niet worden genoteerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 105 kilometer per uur. De politie slaagde er wel in 31 andere automobilisten die de snelheidslimiet hadden over schreden een bon te geven. In 10 gevallen was hiervoor een korte achtervolging per motor nodig. Bestuurster in slaap LISSE - Een 43-jarige vrouw uit Lisse heeft gistermiddag haar auto flink beschadigd nadat zij achter het stuur in slaap was gevallen. De Lissese raakte de midden berm, schampte een verkeersbord, vloog de berm in en kwam pas 250 meter verder tot stilstand. tracé rijksweg Boekje van Sjaak Blaazer voor schooljeugd over oorlogsperiode HAZERSWOUDE - De Kroon gaat akkoord met het tracé van rijksweg 11 zoals aangegeven in het bestem mingsplan Landelijk Gebied van de gemeente Hazerwoude. De werk groep Milieubeheer Leiden en de Stichting Natuur en Milieu hadden het weggedeelte aangevochten om dat het de landschappelijke en na tuurwetenschappelijke waadden van het gebied zou aantasten. In het Kroonberoep wijzen zij erop dat de boeren langs de Hoge Rijndijk hun bedrijf bovendien niet meer kun- i voortzetten als de weg wordt De twee organisaties zeggen ver der dat de provincie in 1978 nog te gen de aanleg van de weg was. Een ander argument om de weg niet aan te leggen is volgens de bezwaarma kers het feit dat het verkeer op de huidige route Alphen-Leiden de laatste vier jaar is Verminderd met vier procent en het aantal verkeers doden niet is gestegen. De Kroon wijst erop dat de tracés van rijksweg 11 in Alphen en Lei den al zijn goedgekeurd en dat door de aanleg van de weg de verkeersin tensiteit en de verkeersoverlast aan zienlijk afnemen. De ontlasting van de huidige route vindt de Kroon een zwaarwegender argument dan de aantasting van de landschappelijke waarde van het gebied. Diefstal van shampoo in Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP - Een 46-jarige vrouw en een 18-jarige man uit Nieuw-Vennep zijn gisteren aange houden voor de diefstal van twaalf flessen shampoo (waarde 106 gul den) uit een winkel in hun woon plaats. De shampoo stond op een pallet voor het magazijn van een cosmeti- ca-zaak aan de Haverstraat m Nieuw-Vennep. Het winkelpersoneel zag het tweetal de flessen wegnemen en gaf het kentekennummer van hun auto door aan de politie. Dat bleek echter niet te kloppen. Even later werd de auto echter opnieuw gesignaleerd en konden de daders worden aangehouden. BOSKOOP Boskoop is dan wel een klein dorp maar het heeft in de oorlogsjaren een actieve rol gespeeld in het ver zet. Wapens die in Boskoop werden gedropt kwamen her haaldelijk met succes in Rotterdam terecht. Volgens de Boskoper Sjaak Blaazer die over de oorlogsjaren een boek je schrijft voor de Boskoopse schooljeugd, lag dat aan het feit dat de landschappelijke inrichting van het kwekers dorp zich daar uitstekend voor leende. "Elke kweker woonde op een ei landje. Het dorp stond vol met loodsjes, schuurtjes, brede sloten en hoge bomen. Veel water ver sterkte de beslotenheid van de ge meenschap. Daardoor kon zich veel ondergronds afspelen". door Caroline van Overbeeke Blaazer heeft de opdracht voor het boekje gekregen van de Stichting februari '41 en het gemeentebe stuur van Boskoop. De aanleiding is het succes van de actie 'Adopteer een monument'. Het doel van deze actie is het bewustmaken van schoolkinderen van de verschrik kingen van de oorlog en het belang van de democratie. Het boekje is be doeld om de kinderen van 12 tot 16 jaar een overzicht te geven van de gebeurtenisseh tijdens de oorlogs jaren en van de ingrijpende gevol gen die de oorlog voor de inwoners had. Blaazer: "Voor de jeugd is waar devol om op de hoogte te zijn van de eigen plaatselijke geschiedenis. De historie van het eigen dorp spreekt bovendien vaak meer aan dan droge feiten over het wereldgebeuren. Daarbij komt dat zich in Boskoop vrij veel heeft afgespeeld tijdens de oorlogsjaren. Er was een bloeiend verzetsleven en er zaten nogal wat mensen ondergedoken in het dorp. Wel honderd Boskopers waren be trokken bij de verzetsbeweging en de latere Binnenlandse Strijdkrach ten". Zwijgen De kracht van de Boskoopse illega liteit lag volgens Blaazer in het feit dat een grote groep mensen onaf hankelijk van elkaar werkte onder leiding van de Boskopers H. Wiers- ma en M. Bontekoe. Hierbij speelde ook een rol dat het verzet in Alphen al vrij snel doodbloedde doordat de verzetsgroep daar al in een vroeg stadium zes mensen verloor. In Boskoop hield iedereen bovendien zijn mond stijf dicht over wat zich ondergronds afspeelde. Blaazer: "Veel mensen waren wel op de hoogte van bijvoorbeeld de verblijf plaatsen van ondergedoken joden maar dat is gelukkig nooit uitgelekt. Aan de andere kant had dat zwijgen ook nadelen en dan doel ik met na me op mijn onderzoek. Ook na de oorlog werd namelijk door de be trokkenen niet of nauwelijks ge praat over die periode. Want voorbij is voorbij en praters hebben ze nooit kunnen gebruiken in het verzet". Dat is voor Blaazer wel een pro bleem omdat hij het vooral moet hebben van de verhalen van oud verzetsmensen. Veel van hen zijn inmiddels overleden. Het gemeen te-archief is een andere bron voor het onderzoek. Daarnaast wil Blaazer ook gaan praten met men sen die lid zijn geweest van de NSB en niet mensen die onderduikers in huis hebben gehad. Bekende jood se onderduikers waren bijvoor beeld dokter Hamburger en Max van Praag. Blaazer weet nog niet precies hoe het boekje eruit gaat zien en welke opzet hij kiest. "Ik denk dat het voor de jongeren interessant is een sfeertekening te geven van die moeilijke tijd zonder radio en televi sie en een tekort aan levensmidde len. Ik wil een beeld schetsen van het dagelijks leven in die tijd en de enorme spanning waarin de bevol king leefde. Maar er komen ook leu ke en spannende dingen aan bod zoals de successen van bijvoorbeeld de gevaarlijke droppings in het holst van de nacht. De wapens wer den bezorgd bij de boerderij Vier oogen zien meer dan twee die nog steeds bestaat. Die naam was dan ook een code voor de Engelsen en betekende dat de kust veilig was voor een dropping". Overvallen De overvallen die de knokploeg herhaaldelijk heeft gedaan op het distributiekantoor om bonnen te bemachtigen spreken de jeugd vol gens Blaazer ook erg aan. "Daarbij werd gebruik gemaakt van specta culaire afleidingsmanoeuvres om de Duitsers om de tuin te leiden. Er werd dan bijvoorbeeld aan de voor kant iets in brand gestoken terwijl aan de achterkant de boel werd leeggehaald. Het komt er naar mijn idee op aan om feitelijke informatie in het boekje te rangschikken op een manier die jongeren aan spreekt". Boskopers die iets kunnen vertel len over het verzet in de oorlog kun nen contact opnemen met Blaazer. Sjaak Blaazer: "De co de 'Vier ogen zien meer dan twee' betekende dat de kust vei lig was voor een wapendrop ping". (foto B nde Bruyn) WOENSDAG 31 MEI Alphen trainingswandeltocht avond vierdaagse, start tussen 18.00 en 19.30 uur bij St. Josefzaal, Para dijslaan. Leiden m kader van Roze Lente Festi val. dichteravond LWH: 'Heren op zicht', aanvang 20.00 uur in het Waaggebouw. Aalmarkt informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo- nen, Gerestraat 20, tel: 121554. voorstelling: 'De Meeuw' van Tsjechow, door Blauwe Maandag Compagnie, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Oegstgeest open dag activiteitencentrum 'De Schakel', voor volwassen geestelijk gehandicapten, Gever straat/Prins Hendriklaan, tot 19.30 Voorschoten avond-wandelvierdaagse, start om 18.30 uur op het sportterrein SVLV. hoorzitting gehandicapten in het Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat, aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 1 JUNI Alphen - lezing Transcendente Medita tie in De Bron, Troubadourweg 2. Leiden thema-ochtend over "Vrouwen alleen op vakantie', aanvang 9.30 uur in het Leidse Volkshuis. Apo- thekersdijk 33. Roggen (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K &0; Oude Vest. in kader van Roze Lente Festi val LWH: talkshow met Albert Mol, vanaf 19.30 uur in het Waagge bouw, Aalmarkt. lezing: 'Macht, misdaad en kunst in Bourgondiö', door Eelco Bruinsma, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. laatste spreekuur PvdA voor de zomervakantie, van 19.00 tot 21.00 uur in het Gulden Vlies, verkiezingsbijeenkomst met di verse zittende europarlementa riërs. aanvang 20.30 uur in de Stadsgehoorzaal. optreden 'No Synti Swing', aan vang 21.00 uur in het LVC, Bree- LekJerdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute. van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heemraadlaan. CARA olv een fysiotherapeut, van 13.30-14.15 uur en van 14.15- 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Voorschoten rondleidingen om 14.00 en 15.30 uur; concert Kunstkring Dui- Duivenvoorde, Veurselaan. avond-wandelvierdaagse, start om 18.30 uur op het sportterrein De Boterbloem. Leiden Pop- in door Fred Abrahams, 4.00 tot 17.30 uur bij het Theater. Oude Vest. in kader van Roze Lente Festi val: Truus gaat uit wandelen', LWH, aanvang 21.00 uur in het Waaggebouw. Aalmarkt. optreden 'Sick Spoiled', aan vang 23.30 uur in het LVC. Bree- straat. Leiderdorp concert COV Excelsior Leider dorp, aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16