'Verval van museum De Lakenhal dreigt' Omwonenden Coebel hebben bezwaar tegen ontsluitingsweg Open dag bij Hortus Botanicus Vergunning voor LBC WOENSDAG 31 MEI 1989 LEIDÉN j 'Uitbreiding en nieuwe directeur noodzaak' LEIDEN - Er moet snel wat gebeuren om te voorkomen dat De Lakenhal te vervallen tot een anomien en volstrekt onbetekenend museum. Dat meent voorzitter dr. D.E.H. de Boer van de Vereniging van Belangstellenden van De Lakenhal. LEIDEN - De Hortus Botanicus in Leiden houdt zaterdag 3 juni een open dag. De tuin en de verschillen de kassen zijn dan gratis toeganke lijk voor het publiek. Tijdens deze dag, die wordt gehouden in het ka der van de landelijke hortusdag. worden in de tuin verschillende ac tiviteiten gehouden. In de oranjerie van de Hortus is de tentoonstelling 'Mijn probleem is opgelost: over afval en milieu' te zien. De expositie, die is gemaakt in samenwerking met de dit jaar 75-ja- rige gemeentereiniging, laat zien welke hoeveelheden afval de mens produceert en welke problemen de verwerking hiervan oplevert. Op de tentoonstelling wordt bovendien informatie gegeven over afvalschei ding. In de kassen van de hortus wordt extra aandacht gegeven aan econo mische gewassen, zoals cacao, kof fie, bamboe en rijst, en tropische kruiden en groenten die worden ge bruikt in onder meer de Surinaam se en Indonesiche keuken. 'Planv tendokter' mevrouw Keune beant woordt tussen 13.00 en 16.00 uur in de oranjerie vragen over planten ziekten. Mensen die vragen hebben, kunnen hun zieke plant, of een deel De hortus, die is gevestigd aan het Rapenburg 73, is zaterdag geopend van 09.00 tot 17.00 uur. Analfabeet licht hotel op LEIDEN - Een nog onbekende man heeft gisterochtend een kleurente levisie, een radio en een bedsprei meegenomen uit een hotel aan het Rapenburg. De man meldde zich gisterochtend aan de balie om zich als gast in te schrijven. Omdat hij zei analfabeet te zijn kreeg hij de sleutel van de kamer mee zonder het gastenboek in te vullen. Enkele uren later bleek de man te zijn ver trokken. de toekomst van het gemeentemu seum er niet florissanter op maakt. Bovendien dreigt volgens hem het functioneren van het museum in ge vaar te komen, wanneer niet snel een volwaardige directeur wordt aangesteld. door Meindert van der Kaaij De vorig jaar vertrokken directeur Wurfbain van de directie musea waaronder De Lakenhal valt is nog niet opgevolgd. Op dit moment neemt een interim-manager de ta ken als directeur waar. "In potentie is De Lakenhal een schitterend mu seum. Een museum waarin het Leidse culturele erfgoed prachtig naar voren kan komen. Eerlijkheid gebiedt nu te zeggen dat De Laken hal maar zeer ten dele erin slaagt om die belofte waar te maken. Dat is jammer", zegt De Boer die in het da gelijks leven universitair hoofddo cent geschiedenis is. De schuld van de malaise ligt vol gens De Boer bij de politiek in het algemeen. "Er is van de opvolging van Wurfbain een politieke kwestie gemaakt. Daarbij is te weinig ge dacht aan de belangen van De La kenhal. Het kind is zogezegd met het badwater weggegooid", aldus De Boer. Stap voor stap heeft de gemeente de panden in de buurt van het mu seum opgekocht met de bedoeling daar ooit een groot geheel van te kunnen maken. De uitbreidings plannen liggen er al jaren, maar daarvan is niets terecht gekomen. Naast een verbeterde historische af deling en een afdeling moderne kunst, moet er een afdeling komen over de textielindustrie, omdat die gezichtsbepalend is voor de Leidse historie. Bezorgdheid De vereniging, waarvan De Boer nu vier jaar voorzitter is, houdt zich ei genlijk alleen bezig met het verwer ven van geld waarmee nieuwe stuk ken kunnen worden aangekocht. Gemeentelijk beleid is een zaak voor politieke partijen en de com missie De Lakenhal. Toch kan de vereniging van belangstellenden zich niet afzijdig houden van de in haar ogen zeer slechte ontwikkelin gen. De Boer: "In brieven aan B en W hebben we van onze bezorgdheid blijk gegeven en aangedrongen op snelle besluiten. We wilden signa len geven dat we vinden dat het niet goed gaat". De 500 leden tellende vereniging brengt met de contributie jaarlijks zo'n 10.000 gulden bij elkaar en dat bedrag wordt gebruikt voor de aan schaf van een object. Dit jaar is dat een zilveren koffiekan van Fort man, een beroemde Leidse zil versmid uit de 17de eeuw. Daar naast organiseert de vereniging le zingen over onderwerpen die ver want zijn met De Lakenhal. "De club bestaat voor een deel uit wat elitaire mensen, maar toch ook uit wat ik noem 'gewone' Leide- naars. We vinden het juist leuk als echte Leidenaars erbij betrokken worden. Wat in De Lakenhal staat is gemeenschappelijk cultureel bezit. Het is jammer dat mensen alleen op 3 oktober die culturele gemeen schappelijkheid beseffen. Dat wat vaker moeten", zegt De Boer. Een van de dingen die de vereni ging de laatste jaaren ter hand heeft genomen is de verkoop van ansicht kaarten in het museum. In het ver lengde daarvan staat nu de wens om naast een museumwinkel ook een koffieshop te installeren. "Dat ligt eigenlijk op het grensvlak tussen museum en vereniging. Het is een middel om inkomsten binnen te ha len. Maar het is ook een middel om de betrokkenheid bij het museum van bezoekers te vergroten". Besluiteloosheid De komst van de koffieshop zit al een tijd in de pen. "Dat is dan weer een voorbeeld van de besluiteloos heid. Elke keer wordt er gezegd: la ten we wachten op de herinrichting. Daar komt echter helemaal niets van. Er is nu een gebrek aan ruimte zodat we een oplossing hebben moeten zoeken in een verplaatsbare koffiebar die alleen in het weekein de open is". Het ontbreken van een gelegen heid waar mensen hun bezoek kun nen onderbreken om uit te rusten en koffie te drinken, is een ernstig gemis in een museum, meent De Boer: "Het is essentieel voor het aantrekkelijker maken van een mu seum. Het meest ideale is een muse- umwinkel/koffiecorner in de cen trale hal met daarbij een leuk zitje". Doordat de overheid aan musea steeds meer financiële beperkingen oplegt, zijn vriendenverenigingen belangrijker geworden. Dat geldt ook voor de Vereniging Belangstel lenden in de Lakenhal. "Ik ver wacht dat die invloed nog zal toene men. Wel hoop ik dat de overheid straks weer haar taak als hoedster van ons culturele erfgoed ter hand neemt". Zolang dat nog niet het geval is, denkt De Boer wel eens aan het sponsoring door het bedrijfsleven. "Voor veel mensen is dat uit den bo ze. 'Je verkoopt je aan de commer cie', zo zeggen ze dan. Dat is voor een deel natuurlijk waar. Ik denk al tijd aan de particuliere verzamelin gen van enkele eeuwen geleden, waaruit later de musea eigenlijk zijn voortgekomen. Dat waren min of meer de multinationals van toen, die veel geld over hadden voor cul tuur. Het enige verschil is dat tegen woordig het bedrijfsleven naamsbe kendheid als primaire doelstelling heeft bij sponsoring". "Soms vraag ik me af of bedrijven niet geld over hebben voor cultuur louter uit besef van de historische wortels. We denken nu aan een plan om te komen tot een bedrijfslid- maatschap. Daar kan dan bijvoor beeld tegenover staan dat aan be drijven een zaal beschikbaar wordt gesteld voor bij voorbeeld ontvang- onbetekenend museum Voorzitter De Boer van de Vereniging van Belangstellenden vreest dat De Lakenhal e wordt indien geen maatregelen worden genomen. (f0to Jan Holvast) Vrees voor overlast autoverkeer LEIDEN - Een aantal omwonenden van de Coebel heeft bezwaar tegen de tweede ontsluitingsweg die de gemeente wil aanleggen naar het LEIDEN - De provincie Zuid-Hol land heeft een voorlopige hinder wet-vergunning verleend voor de Leidse Betonmortel Centrale (LBC). Het is de bedoeling dat dit bedrijf wordt gevestigd op het Wer- ninkterrein. Omwonenden hebben teleurge steld gereageerd op het besluit van de provincie. Ze protesteren al ge ruime tijd tegen het plan van de ge meente Leiden om de LBC te ver plaatsen naar het Werninkterrein. De omwonenden vrezen veel over last van het bedrijf. Verwacht wordt dat de provincie op korte termijn een definitieve hin derwet-vergunning zal verlenen. Het comité Haagweg Groen over weegt, zodra die vergunning is afge geven, een beroepschrift bij de Kroon in te dienen. Op het Werninkterrein zullen zich ook de drankenhandel Boonekamp en het garagebedrijf Elam dat in middels door het Alphens garage bedrijf Hemcar is overgenomen, vestigen. 'Haagweg Groen' heeft geen bezwaren tegen de vestigin gen van deze bedrijven. Ze ver wacht weinig hinder van die onder nemingen. rijkje dat daar de komende jaren moet verrijzen. Ze vrezen overlast van van het autoverkeer van en naar het wijkje. In de Coebel, zo is de bedoeling, komen 461 wo ningen te staan. Vooral bewoners van de Swee- lincklaan vrezen hinder van het wijkverkeer, zo bleek gisteren tij dens een drukbezochte informatie avond over het bestemmingsplan voor de Coebel. Ze vinden de Swee- lincklaan nu al te druk druk en on veilig. De bewoners wezen er ook op dat veel scholieren, pnder ande ren die van de Rembrandt Scholen gemeenschap en de technische school, van de weg gebruikmaken. Volgens hen kon het wijkje toe met één ontsluitingsweg. Andere bewo ners drongen er daarentegen op aan om de weg te laten uitkomen op de Haagweg. Gemeente-ambtenaar Haagsman sprak gisteren de verwachting uit dat het met de extra drukte op de Sweelincklaan wel zou meevallen. "Per etmaal zullen er zo'n 500 auto's de Coebel in- en uitrijden. Dat bete kent dat er, zeg maar, 250 wagens extra van de Sweelincklaan gebruik zullen maken. Dat maakt niet veel uit op de totale verkeersdrukte op die weg", aldus Haagsman. Het verleggen van de ontslui tingsweg naar de Haagweg, ziet het college niet zitten, legde de ambte naar uit. Om dat te verwezenlijken moet het kruispunt Haagweg/Rijn- dijk opnieuw worden ingericht. En dat is volgens hem een aanmerke lijk duurdere oplossing. Tijdens een informatie-bijeen komst vorig jaar, toen het eerste ontwerp voor het nieuwe wijkje werd gepresenteerd, uitten veel be woners kritiek op het plan om in de Coebel een flat van twaalf verdie pingen neer te zetten. Ondanks die kritiek heeft het college besloten de flat te handhaven. A. Hofstra, lid van de werkgroep die het plan heeft begeleid, zei gisteren hierover te leurgesteld te zijn. Hij vindt dat de gemeente zich nauwelijks iets gele gen heeft laten liggen aan de bezwa ren en de wensen van de omwonen den. Pijpmaker In het Pijpenkabinet in Leiden is zondag 4 juni het ambacht van de pijpmaker te bewonderen. Hij werkt van 13.00 tot 17.00 uur aan de Oude Vest 159a in Lei den De nieuwe pijpen zijn daar tevens verkrijgbaar. Bierwinkel I Leiden, ooit smalend door CDA'er Joop Walenkamp het Staphorst van het westen ge noemd, is hard-op weg een bier- stad van formaat te worden. Naast het tappilsje kun je tegen woordig in elke zichzelf respecte rende kroeg kiezen uit een reeks minder bekende bieren en pilseners van kleine brouwerijen. De jongste aanwinst van de bier- stad Leiden is een heuse bierwin kel. gevestigd in een pittoresk pand op de hoek van de Nieuws- straat met de Hartesteeg. Eigenaar Hans van der Reijden zal bij velen al bekend zijn als de baas van het enige echte biercafé van Leiden, De Plantage aan de Hogewoerd. Een bedaard, Bom- meliaans type dat van zijn hobby zijn werk heeft gemaakt. "Als kind spaarde ik al blikjes bier", vertelt hij. "Toen ik er daarvan eens een aantal had leeggedron ken heeft mijn vader ze wegge daan". Maar een hekel aan het mild schuimend bier heeft Van der Reijden nooit gekregen. Zijn postuur verraadt dat hij zich nog vaak en goed heeft laten smaken. Van der Reijden verkoopt zo'n 550 soorten bier: in flesjes, blikjes en stenen kruikjes. Echte hol- landse bieren van kleine brouwe rijen en tal van onbekende bui tenlandse bieren, van Belgische tot Chinese, gaan over de toon bank van de bierwinkel. Wat is nu het verschil tussen het ene en het andere biertje? Van der Reijden kan er uren over ver tellen. "Neem nu de Belgische geuzenbieren. die kun je met al lerlei lekkere vruchtensmaakjes krijgen, banaan of sinaasappel, noem maar op. Ze zijn allemaal licht zoet en kunnen alleen rond Brussel worden gebrouwen om dat de grond daar een bepaalde zuurgraad heeft die een bacterie laat ontstaan waarbij dit bier gaat gisten". "Een Amerikaans biertje is een heel flauw aftreksel van ons Ne derlandse bier", vindt Van der Reijden. "Maar er komen hier vaak jonge jongens die een blikje REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Bierkenner Hans van der Reijden in zijn bierwinkel aan de Hartesteeg, temidden i ten met in zijn handen de Gorsendonk: de grootste Belgische fles (6 liter). 'i honderden biersoor- Colt 45 of Budweisser willen heb ben alleen omdat het uit Amerika komt". Van der Reijden komt op de meest merkwaardige manieren aan zijn bier. "Ik heb een deal met een Amerikaanse jongen die hier op een NAVO-basis werkt. Daar worden de Amerikaanse bieren die hier niet verkrijgbaar zijn per transportvliegtuig aangevoerd. Die jongen komt z'n Amerikaan se biertjes bij mij omruilen voor flesjes Grolsch". De Belgische bieren die Van der Reijden op de plank heeft staan, haalt hij zelf bij onze zui derburen. Er zijn heel bijzondere soorten bij, zoals de frambozen- bier op de toonbank. "Daar ben ik een keer tegen aan gelopen in Belgie. Ik kreeg er twaalf flessen van mee. Dat is eenmalig", weet Van der Reijden. "De Geuzenbrouwerijen zijn oorspronkelijk opgezet door boe ren. Het zijn kleine bedrijfjes die het rustig aan doen en geen zin hebben om uit te breiden. Zij be palen wanneer het bier goed is om te drinken. Eerder krijg je het niet. In de trappistenkloosters gaat het net zo. Ik ben eens in een trappistenklooster geweest. Daar kreeg ik vijf kistjes bier mee. En al had ik er duizend gulden voor gegeven, je krijgt er niet één Het merendeel van de bieren die in zijn winkel staan heeft Van der Reijden weieens geproefd. Hij houdt zelf het meest van een bitter biertje, zoals de Brigand. Dat is een broertje van de Duvel", aldus de Leidse bierkenner. "Als ik zomaar een café binnenstap drink ik ook wel eens een glaasje Amstel of Heineken. Maar meestal zoek ik toch wel een café op waar meerdere soorten bier te Bierwinkel (2) In zijn eigen cafe De Plantage (Plantasie heet dat in keurig Leids) heeft Van der Reijden zo'n 100 biertjes op de fles en acht op de tap. Hij is met zijn café aange sloten bij een selecte club van kroegbazen. Elk jaar wordt ge controleerd of hij genoeg soorten tapt, of ze de juiste temperatuur hebben en of je goed tapt. Als het allemaal klopt is dat een soort er kenning vergelijkbaar met de Mi- chelin-sterren. "Nederlanders willen altijd een biertje van de tap als ze in een café komen. Maar een trappistenbier of een geuzenbiertje is veel lek kerder uit de fles", vindt Van der Reijden. Over zijn klantenkring vertelt de kroegbaas dat ze na tuurlijk wel een biertje lusten, maar soms moet hij ze ook een beetje helpen. "Dan vragen ze: noem jij nu eens op wat lekker is. Geef ik ze bijvoorbeeld een Vlaamse Bourgongje. Heus, ik ken mensen die laten hun bessen jenever of borreltje er nu voor staan". Hoe Van der Reijden in het biervak is beland? "Ik ben gebo ren in de drankengroothandel". zegt hij zelf. "Mijn vader was de eigenaar van groothandel Van Dort aan de Utrechtse Veer. Ik zag het niet zo zitten om daar in door te gaan en ben toen het café bedrijf in gegaan. Van het één komt het ander". Van der Reijden koestert som mige flesjes bier als oude wijnen. Maar een goed biertje is nooit ou der dan een jaar of vijf. "Alleen sommige trappistenbieren kun je wel tien tot vijftien jaar bewaren". Natuurlijk speelt ook het glas een belangrijke rol in het leven van Hans van der Reijden. We drin ken vanzelfsprekend koffie uit een (bier)glas. "Het glas waaruit je een biertje drinkt is heel be langrijk. "Van sommige bieren moet je de geur ontdekken, net als bij wijn. Een pilsje drink je op 8 graden. Maar een echte Trappis tenbier moetje drinken op 10 tot 12 graden. Dus uit een glas met een groot oppervlak. Dan laat de geur los en kan het snel op kamer temperatuur komen". De titel bieroloog vindt Van der Reijden voor zich zelf een beetje overdreven. "Ik weet er wel wat vanaf, maar het is echt niet zo dat ik voor 100 procent alles weet van bieren". Achter hem schuifelen de klanten rond op zoek naar het lekkerste biertje tussen de 550 soorten. Van der Reijden ziet ook veel verzamelaars in zijn zaak "Er komen hier elke zaterdag mensen om twee flesjes bier te kopen. Eén om leeg te drinken één voor bij de verzameling op de plank". Herdenking van Hindoestaanse Surinamers bij Op Eigen Wieken LEIDEN - Bij het buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valkepad in de Merenwijk wordt zaterdag een in terculturele manifestatie gehouden georganiseerd. De dag wordt door Hindoestaanse Surinamers gehou den ter herdenking van het feit dat in 1873 hun voorouders als immi grant naar Suriname afreisden. Op het plein voor Op Eigen Wie ken worden zaterdag van 9.00 uur tot 18.00 uur allerlei activiteiten ge houden, zoals kinderspelen, paal- klimmen en dergelijke. Bovendien kan men genieten van allerlei lekke re hapjes, 's Avonds is er in het buurthuis een avond waar kan wor den gedanst. De band 'Tropical Stars' speelt niet alleen Hindoe- staans Surinaamse muziek, maar ook nummers uit Zuid-Amerika en de Caraïben. De dansavond begint om 20.00 uur. Burgerlijke Stand Roze Lente De Leidse Werkgroep Homoseksualiteit en de Lesbische Vrouwen Leiden hou den in het kader van de jaarlijkse 'De Ro ze Lente', op woensdag 31 mei een avond met dichters met als titel 'Heren op Zicht'. Aanvang 20.00 uur. Op donder dag 1 juni is er vanaf 19.30 een talkshow met Albert Mol. Vrijdag 2 juni is er een speciale vrouwenavond, met a-capella zang van Truus gaat uit wandelen' en muziek van de vrouwenband Heavy Emanuelle. Aanvang 19.30 uur. Zater dag 3 juni vindt het slotfeest plaats met Astrid van Helden Aanvang 20.30 uur. Alle activiteiten hebben plaats in De Waag aan de Aalmarkt 21 in Leiden. Kunstexposé In de Marezaal op Quintus wordt tot en met zaterdag 3 juni een kunstexposé ge houden. Deze is georganiseerd door het herendispuut Amigos. De beoordeling heeft plaats morgenavond om 20.00 uur. Puzzeltocht De tweede Spons/Groenoord auto mo tor puzzeltocht wordt op zondag 4 juni gereden. Het inschrijfgeld bedraagt 10 gulden per auto of motor. Dagelijks in schrijven kan bij Café Spons. Korte Mare LEIDEN - Overleden: C. Warmond geb 13 jan 1904 vrl. geh. gew. mei H. Breedeveld, M. Scheffer geb 8 sep 1949 vrl. echtg. van F.M. de Nennie, J.P. Heemskerk geb 6 okt 1910 man, F. Kroesemeijer geb 11 sep 1923 man, B. Gr- zesny geb 6 jul 1907 vrl. geh. gew. met T. de Haas, C. de Vink geb 10 jul 1932 man. P W. de Haas geb 10 mei 1915 man, S.J. Kallenberg geb 1 okt 1895 vrl geh. gew. met A.J. van Meij- gaarden, F.W. Mürninghoff geb 21 sep 1988 man, J.M. van Asperdt geb 22 mrl 1911 man, G. van de W.|ngaard geb 19 okt 1902 man. J. Ligtvoet geb 16 apr 1896 vrl. geh. gew. met J. Zwart,J.E. van der Henst geb 18 feb 1896 vrl. geh. gew. met M van der Steen, S. Folkerts geb 22 apr 1914 man. C.J. Zieck geb 11 apr 1941 man. J.J. Glasbergen geb 11 nov 1918 man, J. Westra geb 9 jul 1899 man. H.J. Wit kamp geb 28 mei 1936 vrl. echtg. van A. van Heusden. J. Vlieland geb 28 sep 1911 vrl. geh gew met G. van Duijn. E. Kemp geb 23 jul 1909 vrl. geh. gew met S. Wielmga. A Verha gen geb 7 aug 1920 man, M Sieval geb 23 jun 1904 vrl. geh. gew met H P. Pannekoek. B. van Soest geb 17 mei 1912 vrl. geh. gew. met N.H. Breedeveld, D. van der Tuijn geb 31 dec 1912 man, J. van Rijn geb 28 feb 1914 man, J. Kop geb 15 jul 1916 vrl. echtg. van I. Goe- draad. H.H. van Dijk geb 5 okt 1903 man. L. Binsbergen geb 24 jul 1937 vrl. echtg. van J.P. van der Rei|den, J.H.W. Schilthuizen geb 1 jul 1922 man. J M Genet geb 22 feb 1944 man. I Nasser geb 14 jan 1958. C. van Wanrooij geb 13 feb 1924 vrl. echtg. van H. Hendriks. H.P. van der Vos geb 6 mei 1926 man. A.M.B. Son- nevelt geb 29 jun 1892 vrl. geh gew. met H.P. van der Maat. M H Beek geb 28 |un 1935 vrl. geh. gew. met M M. Schim van der Loeff. J.C. Jordaan geb 13 jun 1935 vrl. echtg. van J. van Duin. J.J. Bink geb 4 nov 1907 man, J. Lancel geb 22 jun 1896 vrl., J. Oskam geb 6 mei 1926 man, G.G. Ellensburg geb 26 jan 1989 man. R.C. van Ommering geb 15 jan 1923 man, M. van den Berg geb 11 sep 1909 vrl. T.J.G. Jansen geb 4 juli 1919 man, C. Jaket geb 22 sept. 1908 man. E J. van Vliet geb 9 mei 1936 vrl. echtg. van H. Ringma, P.A. Harteveld geb 18 apr. 1909 man, J. Bedi|n geb 25 jan. 1913 vrl. geh. gew met A. Hazenoot. D. van Rijn geb 18 feb. 1902 vrl. geh. gew. met W. Vooijs, C. Ros geb 24 feb 1905 vrl. geh. gew. met J. Jonker, 4 in Leiden, telefoon 216336 of bij buurt huis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 in Leiden, telefoon 217222. Aanvang 11.45 bij Buurthuis Groenoord. Strandwandeling De Pink Puppies, de jongerengroep van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit, houden zondag 4 juni een activiteiten dag. Het seizoen wordt afgesloten met een strandwandeling. Verzamelen hier voor om 19.30 voor het station. Vandaar uit gaat er een bus naar Noordwijk. leder een jonger dan 26. jaar. homo.- hetero- of bisexueel, is van welkom. Foto-veiling De Bouwbrigade 1989 van de Stichting Invulling Stedenband Den Haag- Juigalpa. houdt op zondag 4 juni een openbare veiling van foto's van jonge nog onbekende Haagse en Leidse foto grafen. Deze wordt gehouden in gra fiekwinkel 'Inkt' aan de Prinsegracht 20 in Den Haag. Op vrijdag 2 juni en zaterdag 3 juni zijn de foto's te bezichtigen in de bovenzaal van de grote galerie van de grafiekwinkel Vrijdag van 10.00 uur tot 17.00 uur en zaterdag van 12.00 uur tot 18.00 uur. Telefoon 070-106336 Lezers Schrijven Leefbaar Leiden Was het artikel over de oprichting van een nieuwe, plaatselijke partij in dit dagblad van 25 mei al geen staaltje van groot journalistiek vak manschap (tendentieuze koppen boven het verhaal en verhaspeling van hoofd- en bijzaken). De stukjes in de rubriek Steeds van de dag daarop hierover waren echter van een niveau dat vér beneden het peil ligt dat wij van het Leidsch Dagblad gewend zijn. De onjuiste voorstelling van za ken noopt ons er toe om hier althans een paar dingen recht te zetten: 1) Van meet af aan hebben wij er de nadruk op gelegd (ook tegenover de journalist van deze krant die ons interviewde), dat het ongenuan ceerde gemeentebeleid ten aanzien van hondebezitters slecht de aanlei ding vormde voor onze poging om een echte lokale partij in het leven te roepen, die aan de mondigheid van de leidse burgers eindelijk eens werkelijk gestalte wil geven. Al veel te lang hebben politici en ambtenaren lak gehad aan de opvat tingen, wensen en verlangens van de burgerij. Wij willen dat beleids voornemens voortaan zo veel moge lijk afgestemd worden op de gevoe lens die bij de bevolking leven. Hiernaast hebben wij tal van nieu we ideeen op het gebied van finan cien volkshyuisvesting, ruimtelijke ordening en openbaar vervoer. Het is ronduit grof en beledigend om een serieuze partij, die met de democratische beginselen ook in de praktijk ernst wil maken en een ver frissende inbreng wil hebben, te be titelen als 'Poeppartij'. Let wel: wij willen per se niet een soort Leidse Centrumpartij worden, die aan min derheidsbelangen geen boodschap zou hebben! 2) Wat betreft het hondepoeppro- bleem willen wij uitdrukkelijk stel len dat ook wij grote waarde hech ten aan een schone stad. Al maan den geleden hebben wij dan ook een lange lijst van voorstellen aan de gemeente gestuurd om aan deze problematiek het hoofd te bieden (zie hiervoor b.v. het LD van 27 ja nuari! 1989!), die het gemeentebe stuur echter achteloos ter zijde heeft geschoven. Nimmer tevoren heeft de gemeente de moeite geno men om naar oplossingen voor dit probleem te zoeken (ondanks de al maar stijgende hondenbelasting). In tegendeel, enkele jaren gelden is zij zelfs gaan bezuinigen op de stadsreiniging. De ernstige vervui ling van de stad, die daarvan het ge volg was, wil zij nu eenzijdig af schuiven op de hondebezitters, die thans met onredelijke verplichtin gen en onaanvaardbare beperkin gen worden opgezadeld. Daar vrij wel geen enkele bestaande politie ke partij tegen een dergelijk wanbe leid heeft geprotesteerd, vonden wij het hoog tijd worden om de Leidse kiezers eens een echt alternatief voor de gemeenteraadsverkiezin gen van maart 1990 te gaan bieden. Leefbaar Leiden Jos Boerakker Ype de Jong Marianne Oudshoorn p/a Middelweg 26w Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15