'Bouwen en nog eens bouwen is er niet meer bij' Wassenaar wil burgers laten meeprofiteren van meevaller ADVERTENTIE-SPECIALS Wethouder ordent Oegstgeester ruimte, beschermt Broek- en Simontjespolder en houdt Flora op afstand Tenn Bowl boos over speelautomatenbeleid Marketingbureau vraagt pincode tijdens enquête PAGINA 14 REGIO LEIDEN I WOENSDAG 31 MEI 1989 OEGSTGEEST - "Ik heb de discussie over het milieu niet nodig om de discussie over de structuurschets van de gemeente Oegstgeest te kunnen voeren. Het motto van de structuurschets is im mers: een pas op de plaats, conserveren". De Oegstgeester PvdA-wethou- der T. Kohlbeck, die onder meer de portefeuilles ruimtelij ke ordening en milieu beheert, is vastberaden: de definitieve versie van de structuurschets hoeft niet te worden herschre ven ondanks het feit dat een groeiend aantal Oegstgeestena- ren het bouwen beu is. door Wim Koevoet In de structuurschets, gemeenteraad nog voor het zomer reces een besluit neemt, wordt het bouwtempo afgeremd tot vyftig woningen per jaar. "Dat is niet eens genoeg om de aanwas van de Oegst geester bevolking op te vangen", zegt Kohlbeck, die het aantal afzet tegen de 2.000 woningen die in tien jaar in Haaswijk uit de grond zijn gestampt. "Het idee dat wij bou wen, bouwen en nog eens bouwen, ook voor anderen dan Oegstgeeste- naren, is in 1990 al niet meer van toepassing". Toch gaat het vertragen van de woningbouw partijen als D66 lang niet ver genoeg. Die tweemansfrac tie roept dat Oegstgeest vol is sinds er is besloten het Endegeest-project met 37 villa's doorgang te laten vin den. De wethouder reageert: "Toen we vorig jaar over de eerste versie van de structuurschets praatten, waren de fracties het in grote lijnen met elkaar eens. De discussie of Oegstgeest vol is, hebben we toen al opgepakt. Spectaculaire verschil len van inzicht waren er niet. Maar het is waar: de Endegeest-discussie, die ongeveer tegelijk uitbrak met de landelijke discussie over het milieu, heeft als een katalysator gewerkt. De partijen zullen zich nu radicaler opstellen". "Het solide blok dat B en W ach ter zich denken te hebben zou toch wel eens niet zo solide kunnen blij ken te zijn. Dat komt wel meer voor in de Oegstgeester raad. Ik denk dat de discussie zich zal toespitsen op de zogeheten inbreidingslocaties en de Morsebelpolder, waar Oegst geest voor het laatst op grote schaal zal groeien, zij het in een heel laag tempo. Neen, niet meer op Ende geest, mag ik vurig hopen". Last - Als u vindt dat het bouwtempo 'slechts' omlaag moet, dan is naar uw smaak Oegstgeest dus nog niet vol "Over de Leidse agglomeratie is afgesproken dat deze voor een be langrijk deel zou voorzien in de wo ningbehoefte van de provincie Zuid-Holland. Een deel van die last rust op Oegstgeester schouders. Ik wil me niet aan de discussie ont trekken, dat is wat al te gemakke lijk, maar wie bepaalt nu welke ge meente hoe veel van die last op zich moet nemen? Dat doet de provin cie. Diezelfde provincie gaf Oegst geest de taak in de Morsebelpolder bedrijven op te vangen. Wij hebben na overleg met de provincie die be stemming omgezet in bedrijven, groen en woningen". - Dus u gaat nu proberen de pro vincie ervan te overtuigen dat Oegstgeest vol is? "Ik kan niet overzien wat de pro vinciale behoefte is. Maar evenmin zie ik in dat het Oegstgeester grond gebied meer waardevol is, meer be scherming verdient dan het Voor- schotense, het Leiderdorpse of het Zoeterwoudse. Natuurlijk weten we wel dat we zo niet tot in het on eindige kunnen doorgaan maar toch is het de provincie die ook dat weer in eerste instantie bepaalt. En dan nog dit: op het moment dat de provincie zegt dat de provincie vol is, creëert ze een gigantische wo ningnood". PvdA-wethouder T. Kohlbeck wil met de structuurschets de ruimte in Oegstgeest tot de eeuwwisseling ordenen. (foto Henk Bouwman) Centrum Behalve over het bouwtempo moe ten er ook besluiten vallen over het centrum van het dorp. Alleen al de vraag waar dat is - Lange Voort of De Kempenaerstraat - en wat de ge volgen zijn van die keus, zou flink wat discussiestof hebben moeten opleveren. Tijdens de inspraakron des deden de winkeliers er vrijwel het zwijgen toe. Ook die van de Lan ge Voort waar in elk geval het geo grafische centrum van Oegstgeest ligt. De wethouder: "De discussie daarover in de raad is afgebroken. We zijn niet verder gekomen dan de vaststelling dat de punt van de pas ser in de Lange Voort prikt. We heb ben daar geen consequenties aan verbonden. Persoonlijk kan ik mij wel iets meer voorstellen bij die centrische benadering en lijkt het mij een goede zaak om bepaalde centrumfuncties daar te concentre ren. Dan denk ik niet direct aan het gemeentehuis. De bibliotheek? Misschien op termijn. Ik wil dat dan wel afwegen tegen het feit dat ik het als positief ervaar dat de biblio theek met de school en de sporthal erbij zich thans zo vlak bij Buiten- lust bevinden". In datzelfde Buitenlust, de door het Rijnzicht-viaduct meest geïso leerd liggende wijk van Oegstgeest, wil Oegstgeest extra woningen bou wen. De gemeentebestuurder: "Daarmee wordt het draagvlak van Buitenlust groter en nemen de kan sen op de komst van winkels en bij voorbeeld een telefooncel toe". Er is wel een probleem. De uitbreiding dient gestalte te krijgen in de De Oegstgeester woonwijk Buitenlust met op de achtergrond de steeds dieper de Kamphuizerpolder intrekkende Flora-bloemenveiling. Wethouder Kohlbeck (PvdA) wil dat er genoeg ruimte overblijft om Buitenlust uit te brei den. Kohlbeck lacht, is even stil en zegt dan: "Maar dat is not done. Als ik dat zou zeggen, zouden mensen me dat vrselijk kwalijk nemen. Neen, zulke dingen mag je niet zeg gen". Kamphuizerpolder, die deels in daarop groot. Leiden zou er het fel- Rijnsburg en deels in Oegstgeest begeerde NS-station mee in het vi- ligt. De bloemenveiling Flora zier krijgen. De Oegstgeester wet- "breidt in diezelfde polder specta- houder voorspelt in dat geval "een culair uit", aldus de wethouder excentrisch woongebied met tal "maar wij vinden het niet automa- van ontsluitingsproblemen. Wij zijn tisch voor de hand liggen dat de he- vooralsnog tegen". En: "Zou Lei- le polder door Flora wordt volge- den doorzetten dan zou Leiden ei- bouwd". genlijk moeten zeggen: wij betrek- Over een andere polder, de ken die wijk bij de Merenwijk, laten De wethouder vertelt dat in de Broek- en Simontjespolder (achter we een verbinding slaan". structuurschets "de ontwikkelin- het Leidse woonwagenkamp) zegt êen op het gebied van de ruimtelij- Kohlbeck "het een heel slechte ge- - En Oegstgeest zou dan moeten ke ordening in Oegstgeest voor de dachte te vinden om er woning- zeggen: Leiden, hier heb je de Broek- rest van deze eeuw worden vastge- Belangrijk bouw te plegen". Toch is de kans en Simontjespolder. legd". Dank zij het stuk zijn e der ad hoe beslissingen nodig. "Het heen en weer tennissen van de pro blemen is er niet meer bij. De struc tuurschets is een heel belangrijk stuk, ja". De wethouder geeft toe dat zon der de schets er eigenlijk geen goed beleid kan worden gevoerd. Daar om bevreemdt het hem ook een beetje dat dit pas de eerste Oegt- geester schets is en dat andere re giogemeenten het zonder schets moeten stellen. "Tot voor kort dach ten we dat bestemmingsplannen af doende waren. Die moeten om de tien jaar worden gewijzigd en ko men daardoor vanzelf aan de orde. Maar bestemmingsplannen hebben onderling geen enkele relatie met elkaar - en dat is nu precies waar het in de structuurschets om draait". De structuurschets kostte de ge meente ongeveer 100.000 gulden. "Dat geld is heel goed besteed, op termijn betaalt de structuurschets zichzelf terug. We hoeven niet tel kens opnieuw het ruimtelijke wiel uit te vinden". Tijdens de inspraakronden lever de het gewichtige en ingrijpende stuk geen enkele reactie op bij de individuele burgers. Ook maandag avond, toen de raadscommissie voor ruimtelijke ordening de schets zou bespreken, lieten zij het afwe ten. Het verbaast Kohlbeck niet. "De structuurschets is nu nog vrij globaal. Pas als het stuk zijn uitwer king krijgt in deelplannen en de voor- en achtertuinen van de bur gers in beeld komen, worden ze ac tief. Nu raakt de schets nog net niet dat niveau van individualiteit die mensen op de been brengt. Wat ook geldt is dat hoe abstracter de onder werpen zijn, hoe minder belangstel ling je krijgt". - Maar zelfs de winkeliers hebben tot nog toe gezwegen terwijl er over hen een heel belangrijke discussue wordt aangezwengeld. "Winkeliersverenigingen komen pas in actie als er ergens concrete invulling aan wordt gegeven. Als de lege Markthof vol komt, bij voor beeld. Ze wagen zich niet aan een fundamentele bezinning. Ik veroor deel dat niet, het is de gemeente die het denken moet starten". Voorjaarsnota schetst zonnig beeld WASSENAAR - Het Wasse- naarse college van burgemees ter en wethouders schetst een zonnig beeld in haar voorjaars nota. Dit jaar heeft de gemeente 582.000 gulden over en de ko mende jaren schommelt het overschot tussen de anderhalve ton (1993) en 400.000 gulden (1992). Gezien de verwachte schommelingen doen B en W liever geen uitgaven die jaren doorwerken. Zodra er structureel toch iets moge lijks is, willen de bestuurders maat regelen treffen waar alle inwoners van kunnen profiteren. 'Wij denken daarbij aan een verdere verminde ring van de woonlasten, een be leidsuitgangspunt dat wij hoog in het vaandel dragen', heet het in de voorjaarsnota. In deze collegeperio de hebben burgemeester en wet houders de lasten per woning met 23,47 gulden teruggedrongen, maar weigeren ze op de lauweren te gaan rusten. 'Een verdergaande vermindering van deze lasten blijft een van onze doelstellingen', schrijven de be stuurders, die dit jaar de reinigings rechten met 20 procent verlaagden. De operatie kostte een half miljoen gulden, een bedrag dat precies wordt goedgemaakt door het extra rekeningoverschot over 1988 - de meevaller van nu. Bij het opstellen van de begroting voor dit jaar rekenden B en W op een rekeningoverschot van 1,9 mil joen en verwerkten ze 1,3 miljoen in de begroting. Het overschot blijkt 581.000 gulden groter te zijn en B en W hebben drie bestemmingen voor de 2,6 miljoen uit 1988. Ze willen 1,3 miljoen extra afschrijven op het po litiebureau, 9 ton storten in het milieufonds en 400.000 gulden in het algemeen investeringsfonds la ten zitten. Bezuinigen De storting in het milieufonds past binnen het Wassenaarse beleid om reserves op peil te houden. Daar naast willen B en W de budgettaire positie op langere termijn verstevi gen. Ze komen dan niet in de pro blemen door de verlaging van de al gemene uitkering van 200.000 gul den per jaar tot 1999. De bezuinigingsoperatie verloopt voorspoedig. Eind 1987 spraken de partijen af dat ze structureel 610.000 gulden willen bezuinigen. In hun voorjaarsnota stellen B en W vast dat dat aardig lukt. Bezuinigingen op onderhoud van straten en we gen, leges voor hinderwet en lozing en de strandpost van de Wassenaar- se Reddingsbrigade zijn gereali seerd. De straatmarkten zullen ook in 1990 meer opleveren en de op brengsten dekken dan bijna de kos ten. B en W verwachten nog steeds dat de exploitatietekorten van het Ster- renbad, de kapitaallasten niet mee gerekend, vanaf 1990 'nihil' zullen zijn. Van de bezuinigingen op bo ventallige leerkrachten in het vak onderwijs gaan ze nog steeds uit. De laatste 5.000 gulden willen burge meester en wethouders besparen door de twee waterscoutinggroe pen, tegen hun wil in, te laten fuse ren. Ze hopen dat dat vanaf 1990 lukt en willen daar bij de begroting voor het komend jaar op terugko- Opvallend is de paragraaf over honden. Na 'een strenge controle bleek Wassenaar een kwart meer honden te herbergen dan werd op gegeven. Het betekende een struc turele meevaller van 30.000 gulden. Bezwaren tegen pad Watertuin verworpen door raadscommissie WARMOND - Twee bezwaren tegen het fietspad dat langs de Leidseweg nabij de Warmondse Watertuin moet komen, zijn gisteravond ver worpen door de raadscommissie ruimtelijke ordening. De provincie wil in september met de aanleg van het pad beginnen. De reconstructie gaat volgens een provinciale woord voerder ongeveer anderhalfjaar du- G.W. van der Geest betoogde gis teravond dat hij niet tegen de aanleg van het fietspad zelf is. Hij vindt al leen dat het pad te dicht langs de panden Langebrug 3 en Langebrug 5 is gepland. De Warmonder vreest dat het uitzicht vanuit zijn woning wordt aangetast en is bang dat bei de panden door een wijziging van het bestemmingsplan in waarde zullen dalen. Op dit moment heeft het gebied de bestemming groen voorziening, water en agrarische doeleinden. Bijbehorende huizen en recreatie-gebouwen vallen er ook onder. Een andere bezwaarmaker, J.A. Lourens, is bang dat de aanleg van het fietspad geluidshinder zal ver oorzaken, zonder dat het plan voor ziet in geluidwerende voorzienin gen. De verhoging zou slechts één decibel bedragen, maar Lourens is bang dat 'het buiten in de tuin zitten verder wordt aangetast'. In een notitie hebben B en W heb ben de bezwaren ongegrond ver klaard. Van der Geest heeft volgens het college geen inhoudelijke be zwaren tegen het bouw- en aanleg- plan. Wanneer hij denkt schade te lijden, kan hij de gemeenteraad om schadevergoeding vragen. In het tweede geval stelt het college dat de extra geluidsbelasting vooral wordt veroorzaakt door de te verwachten groei van het autoverkeer in de ko mende tien jaar. Het zou los staan van de wegreconstructie. Lourens kan daarom gebruik maken van de geluidshinderprocedure. Ook zijn klachten worden door college en ongegrond verklaard. 'Leiderdorp heeft beperking niet aangekondigd' INBRAAK - Uit een woning aan de Oegstgeester Van Brouchovenlaan zijn vannacht verschillende zilve ren voorwerpen, paspoorten, Euro- en girocheques alsmede een onbe kend aantal Britse ponden gestolen. De inbreker heeft om zijn entree mogelijk te maken de glaslatten van het draairaam aan de achterzijde van de woning verwijderd en ver volgens de ruit zelf. De bewoners die gewoon thuis waren, ontdekten de inbraak pas na het ontwaken. Juist omdat ze thuis waren, hadden ze de alarminstalla tie uitgeschakeld. Loco-burgemeester C.E. Dalhui- sen: ...'pakken wat we pakken kun nen'... (Archieffoto) Warmond wil vier koophuizen extra WARMOND - Het ziet er naar uit dat de gemeente Warmond nog vier premie-A woningen extra mag bou wen tussen de Herenweg en de nieuwe katholieke basisschool De Waaier. Op deze locatie moeten ook vier premie-C woningen komen. Loco-burgemeester C.E. Dalhui- sen-Polano berichtte de commissie ruimtelijke ordening gisteravond dat de provinciale tak van het mi nisterie van volkshuisvesting nog vele premie-A woningen over heeft. "Het gaat om woningen die moeilijk te bouwen zijn, omdat er zo weinig geld voor beschikbaar is". Dalhuisen zei dat de gemeente vier kleine koopwoningen heeft aangevraagd. "We moeten pakken wat we pakken kunnen", aldus Dal huisen. "Het wordt in de toekomst steeds moeilijker om sociale wo ningbouw te plegen". Gezien het verloop van de gesprekken gaat de loco-burgemeester ervan uit dat Warmond de woningen krijgt. LEIDERDORP - Tenn Bowl verwijt de gemeente Leider dorp onzorgvuldigheid. De ge meente zou niet tijdig hebben verteld dat ze haar speelauto matenbeleid heeft veranderd. Het boven winkelcentrum Winkel hof gevestigde bowling-, tennis- en partycentrum Tenn Bowl heeft sinds 1984 een vergunning voor vier speelautomaten. Eind 1988 moest een nieuwe vergunning worden aangevraagd. Tenn Bowl was ver rast dat burgemeester en wethou ders van Leiderdorp toen niet rheer dan één kansspelautomaat en één behendigheidsautomaat toe wilden staan. Dit geldt als nieuw maximum per horeca-inrichting. Dat bleek gisteravond tijdens de raadscom missie beroeps- en bezwaarschrif ten. Mevrouw E. Meijer vond het net als Tenn Bowl opjuist dat de ge meente de betrokken ondernemer niet op tijd had ingelicht over het nieuwe beleid. Een woordvoerder van de gemeente zei dat de horeca- exploitanten over het nieuwe beleid veel publicaties in kranten hebben gestaan. De nieuwe verordening is namelijk in de openbare raadscom missies behandeld. Later werd ech ter toegegeven dat een apart bericht aan de betrokkenen op zijn plaats zou zijn geweest. Tenn Bowl vindt dat het bedrijf van 5.600 vierkante meter recht heeft op meer dan twee speelauto maten. Directeur Hollander stelde dat het partycentrum en de ruimtes waarin snooker en bowling ge speeld worden als afzonderlijke ruimtes kunnen worden gezien. De commissie beroeps- en be zwaarschriften brengt binnenkort advies uit over de zaak. Politie Warmond onderzoekt ontucht WARMOND - De Warmondse poli tie roept zowel getuigen als "bena deelden" op van ontuchtige hande lingen die de laatste dagen in War mond zouden zijn gepleegd door een "manspersoon". De woordvoerder van de politie zegt door allerlei omstandigheden gedwongen te zijn het bericht zo vaag mogelijk te houden. Over de plekken waar de man zou zijn gesig naleerd wil de politie slechts kwijt dat deze in de bebouwde kom zijn gelegen. Het antwoord op de vraag naar de hoeveelheid aangiften luidt: "Een aantal". Dat vage oproepen weinig zoden aan de dijk zetten, wordt ontkend. "De Warmondse tamtam doet de rest". LEIDERDORP - De Leider- dorpse politie ontraadt bur gers in te gaan op telefonische enquêtes. Aanleiding is het te lefoontje dat een Leiderdor per gisteren kreeg van een man die zich uitgaf voor een onderzoeker van een Amers- foorts marketingbureau. De Leiderdorper beant woordde nietsvermoedend vragen over gezinssamenstel ling, leeftijden en consump tiepatronen maar gooide di rect de hoorn op de haak na dat de onderzoeker hem om de pincode van zijn giromaat pas vroeg. De Leiderdorper heeft van het voorval aangifte bij de politie gedaan. Volgens de politie draait het om een nieuwe methode van kwaadwillenden om de pinco de te achterhalen. Als de geên- queteerde de vraag had beant woord, dan was er mogelijk een poging gewaagd om de gi romaatpas te stelen, bij voor beeld door middel van in braak. Dat denkt de politie al thans. Ze sluit niet uit dat gisteren meer Leiderdorpers zijn be naderd door het Amersfoortse marketingbureau. Er is echter maar één keer aangifte ge daan. 1989 biedt ondernemers weer volop commerciële scoringskansen. Niet alleen omdat de consumptieve bestedin gen gelijke tred houden met een stijgend vertrouwen in een groeiende economie, maar ook omdat de grote beurs- tentoonstellingen in hun kielzog regionaal veel consumenten over de streep trekken. Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad maken het hun lezers dit jaar weer extra gemakkelijk om trends, ont wikkelingen en aanbod op de voet te volgen. De speciale advertentiepagina's (vaak met gratis steunkleur) bieden een overzichtelijke en duidelijk herkenbare presentatie van wat ondernemers hun potentiële klanten in dat specifie ke marktsegment te bieden hebben. DOELGERICHT ADVERTEREN BRENGT CONSUMENTEN IN BEWEGING! Verschijning: dinsdag 6 juni SPECIAL INBRAAKPREVENTIE De zomer komt er weer aan. Dat betekent hopelijk veel zon, lekker uitrusten en op vakantie gaan. Maar óók zorgenl Want niets is zo aantrekkelijk voor geveltoeristen, als een verlaten pand. Maak het ze niet gemakkelijk! Laat u informeren door specialisten op het gebied van inbraakpreventie. Zij staan in deze special! Telefonisch opgeven van special-advertenties: 071 -16 13 93

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14