TAD LEIDEN Extra schoolklas voor buitenlandse jongeren 'Stad lijdt nog steeds onder zielig imago' Leidenaar bracht 120 kilo hasj in ananassen Nederland binnen Heiwerk naast tandarts Stevenshof aan banden Lichtkrant met reclame bij LFC-terrein Zwendelaars autobedrijf veroordeeld s LEIDSCH J: DAGBLAD WOENSDAG 31 MEI 1989 DEN HAAG/LEIDEN - Ook al trok de advocaat de schuld van zijn Leidse cliënt nog zo in twijfel, de officier van justitie bij de Haagse rechtbank was ervan overtuigd dat hij samen met z'n neef uit Harmeien 120 kilo hen nep van Nigeria naar Nederland had gebracht. Daarom vroeg hij voor de oom een gevangenisstraf van acht maanden onvoorwaar delijk en voor de neef een celstraf van acht maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Precies een jaar geleden speel de de zaak zich af. Omdat de Lei- denaar (49) om 'dringende rede nen' (hij verbleef in het buiten land) niet bij de zitting aanwezig kon zijn, kreeg de officier van jus titie gelijk de gelegenheid om zijn bewijsvoering te leveren en zijn eis te formuleren. Hij stelde dat in elk geval vast stond dat het tweetal had gehan deld in de invoer van hennep. Hennep - verborgen in ananas en daarna verpakt in containers - die zij eerst van Rotterdam naar Den Haag vervoerden. Hier werd de handel in twee busjes overgela den en vervolgens weer terug bracht naar Rotterdam. Maar de Eis acht maanden cel hond van de douane had inmid dels al 'lucht' gekregen van de 'weed'. De officier was ervan overtuigd dat de Leidse verdachte precies wist waarmee hij bezig was. Toen het tweetal werd opgepakt legden ze tegenstrijdige verkaringen af. De Leidse verdachte had een kaartje bij zich waarop een naam stond van een man die opdracht zou hebben gegeven om de hen nep te halen. De 49-jarige Leide naar vertelde dat hij die man op centraal station van Rotterdam had ontmoet toen hij samen met z'n neef op zoek naar een klusje. Het tweetal zat krap bij kas. De officier van justitie zei dat er tot dan sprake was van een wazige zaak. Tot de telefoon van de Leidse verdachte werd af getapt en er gesprekken werden gevoerd met de man van wie hij een kaartje bij zich droeg. Toen werd het allemaal een stuk duide lijker, aldus de officier. Fragmen ten van het bandje dienden als be wijsmateriaal. De advocaat van de verdachte vertelde dat zijn cliënt noch schrijven, noch lezen kon. Hij dreef, dankzij een gemeentelijke lening van 50.000 gulden, een au tosloperij waar zijn neef eveneens werkzaam was. Omdat de zaak niet zo best liep besloten ze via een beurs wat extra werk te pak ken te krijgen. Tenslotte moest met regelmaat de lening worden afgelost. En daartoe zag de Leide naar geen kans. Containers In Rotterdam aangekomen, zo vertelde de advocaat, kwam er een keurige heer naar het tweetal toe die chauffeurs zocht om twee containers naar Den Haag te brengen en te lossen. De contai ners bevatten 2000 stuks ananas. Ieder zou aan de rit 500 gulden over houden. Zo gezegd, zo ge daan. "Er waren zelfs officiële vrachtbrieven", zei de advocaat. "Een bedrijf uit Antwerpen zorg de voor verladen in Zeebrugge, vandaar kwam het naar Neder land, de douane controleert de la ding, die in Rotterdam wordt in geklaard. Daarna moet het spul naar Den Haag." Pas dan, benadrukte de advo caat, komt de Leidenaar in beeld. "Daarom kan mijn cliënt er niet van worden beticht dat hij dit op zettelijk heeft gedaan. Maar waar om heeft justitie de twee verdach ten niet gevolgd. Dan had ze pre cies geweten wie de opdrachtge ver was. Dat hij niet wist wat er aan de hand was, blijkt ook wel uit het feit dat hij om twee ana nassen vroeg en kreeg. Ter plekke heeft hij ze opengemaakt en opge geten. En dan wordt hem ten laste gelegd dat hij hennep heeft inge voerd." Daar wilde de advocaat niets van horen. Het bandje dat de offi cier van justitie als bewijsstuk aanvoerde, vond hij niet sterk ge noeg om op grond daarvan aan te nemen dat de Leidenaar weed naar Nederland had gebracht. Hij vroeg dan ook vrijspraak. De rechtbank doet 13 juni uit spraak. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse maandag, woensdag en vrijdag niet rechtbank heeft aannnemer Slok- voor twaalf uur met heien mogen ker verboden om donderdag en vrij- beginnen en op dinsdag en donder dag (respectievelijk 1 en 2 juni) voor dag om één uur moeten stoppen, twaalf uur heiwerkzaamheden uit Het heien verhindert de tandarts te voeren in de Stevenshof nabij de om nauwkeurige restauraties aan praktijk van de Leidse tandarts R. gebitten te verrichten, van der Grijp. De noodpraktijk van Van der Bovendien moet het lichte hei- Grijp moet op korte termijn weg, werk plaatshebben op vijf achter- omdat de gemeente op die plek 54 eenvolgende ochtenden. Slokker woningen wil bouwen. Zolang die moet dan op een zo vroeg mogelijk praktijk er staat kunnen vier huizen tijdstip beginnen. Tien dagen voor niet worden gebowd. De rest van het begin van de werkzaamheden het gezondheidscentrum, dat bij de moet hij wel tandarts Van der Grijp tandarts was gevestigd, is inmid- h iervan op de hoogte brengen. Bij dels al verplaatst. Alleen met Van elke overtreding hangt de bouwer der Grijp heeft de gemeente Leiden dwangsom van 50.000 gulden nog geen overeenstemming kunnen 'Kopklas' op basisschool in de binnenstad LEIDEN - Het college wil Volgens het Leidse gemeentebe- jongeren van buitenlandse stuur is gebleken dat kinderen afkomst meer kansen bie den op een voortgezette op leiding. Daartoe zal een ba sisschool in de binnenstad worden uitgebreid met een extra klas, waar buitenland se kinderen 'bijgespijkerd' kunnen worden. Voorts wil het college in Leiden een in ternationale schakelklas voor volwassenen in het le ven roepen. bij één basisschool een zogeheten 'kopklas' inrichten. Daar kunnen buitenlandse afkomst veel te vaak leerlingen tijdens een extra leerjaar doorstromen roepsonderwijs en nauwelijks mavo, havo of vwo. Het is er van overtuigd dat veel van de kinderen over voldoende capaciteiten be schikken het lager be- worden voorbereid voor het voort gezet onderwijs. Die 'kopklas' moet bij voorkeur moeten worden gevestigd bij een zo 'dereelHkeschol'enTe centraal mogelijk gelegen basis- uergeujKe scnoien te „u^i OQn volgen, maar iat ze bijvoorbëeld «hooi. Het c°"e,f ^"ij i de Omdat de Leidse r instellen die moet be slissen welke leerling in deze spe ciale klas kan worden toegelaten. Omdat het rijk de kosten voor de extra leerkracht in elk geval het i j i i- a. sicjdtu luct veigueu, wu iiei Louege f hiervoor 70.000 gulden uittrekken. begeleiding te geven, wil het college Verkoper van nep- schoonmaakmiddelen is opnieuw actief Het gemeentebestuur stelt verder voor om ook bij de basisschool de uit Noorderkring een leerkracht aan te stellen die kinderen begeleid die recent zijn overgekomen uit van de oplichter, Almelo. De man verkoopt een schoon maakmiddel dat voornamelijk uit Marokko of Turkije. Bij de Telders- boven het hoofd. Aldus luidt het vonnis in een kort geding dat eerder deze week dien de. Van der Grijp en Slokker ston-j den maandag voor de rechtbank waarin de tandarts eiste dat de bou- tot 4 juni niet zou mogen heien. Autokrakers gepakt bereiken. Toch gaf de gemeente de aannemer opdracht met de hei werkzaamheden te beginnen. Dit leidde tot het kort geding. In de weken water bestaat en rekent voor vijf li- school en de Merenwijkschool zijn ter meer dan 77 gulden. Hij meldt dergelijke docenten al aangesteld, zich steevast bij recepties LEIDEN - Drie bedrijv dustrieterrein 't Heen hebben bij de politie aangifte ge daan van oplichting. Bij de bedrij ven werd een nep-schoonmaakmid- del afgeleverd tegen betaling van ruim 77 gulden voor vijf liter. Door oplettendheid van een receptioniste van een bedrijf aan de Witte Singel is de politie op het spoor gekomen 1 oudere kinderen drijven met de mededeling dat hij die rechtstreeks uit het buitenland bestelling aflevert die contant afkomstig zijn, een betere kans op op het i Katwijk betaald moet worden. Nadat hij zich bij het bedrijf de Witte Singel met dezelfde voortgezette schoolopleiding te bieden, wil het college in Leiden internationale schakelklas kooptruc meldde, kreeg de recep- volwassenen oprichten. Dergelijke tioniste argwaan en belde de politie, kinderen moeten nu nog naar Den De man was vertrokken voordat de Haag. Het college denkt dat dit voor politie arriveerde, maar het kente- veel jongeren, en vooral ken van zijn auto is bekend. Hij nog niet aangehouden. Op het kruispunt Haag weg/Churchilllaan wordt een lichtkrant geplaatst. LEIDEN-Het bord waarop de voet- deel van de opbrengst, evenals de mebord wordt geplaatst door en balvereniging LFC aan de kant van gemeente Leiden. voor rekening van de exploitant die de Churchilllaan haar wedstrijden Voorlopig is er sprake van een ook het werven van de advertenties aankondigt wordt vervangen door principe-besluit van B en W. Vol- voor zijn rekening neemt. Van de re- een nieuw met een lichtkrant. Via gens J. Duivesteijn, hoofd van de di- clame-opbrengsten wil de gemeen- deze krant zullen reclamebood- rectie sport en recreatie, volgen er schappen worden vertoond. B en W nog onderhandelingen met de voet- percentage hebben. Ook LFC krijgt een deel van het geld. "LFC LEIDEN - De politie heeft gister avond drie autokrakers aangehou den. Twee mannen (27 jaar) werden opgepakt nadat zij op de Oude Sin gel een auto hadden opengebroken. Een 36-jarige Hagenaar overkwam hetzelfde nadat hij in het Terwee- park actief was geweest. Onder zocht wordt nog of er een verband bestaat met het grote aantal au tokraken dat de afgelopen dagen plaatshad. LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 28-jarige inwoner van Heerhugowaard en zijn 22-jari- ge broer zijn gisteren door de Haag se politierechter wegens oplichting veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaar delijk. De politierechter achtte bewezen dat de twee in januari 1987 in Lei den een man 3500 gulden en een au to afhandig hadden gemaakt. Ook achtte zij bewezen dat de twee op 27 december 1986 iemand met opzet een ondeugdelijke auto hadden aangesmeerd. In 1986 en '87 hadden de broers in Leiden een handel in tweedehands auto's onder de naam 'Autobedrijf Olympia'. Via advertenties boden zij auto's aan, die APK gekeurd zou den zijn en er werd garantie gege ven. Van al deze beloftes kwam wei nig terecht. Een slachtoffer van het tweetal had een wagen gekocht, die manke menten vertoonde. Toen hij die au- wilde ruilen voor zijn c Marokkaanse of Turkse meisjes, belemmering is. hebben ingestemd met de plaatsing balclub en het bedrijf dat de licht- de initiatiefnemer. En initiatief de wagen, kon dat niet meer, want xploiteert. s de bedoeling dat het recla- Rapport 'Leiden kan meer' bepleit andere cultuur op gemeentehuis moet je belonen", aldus Duives teijn. Voor de reclameteksten gelden dezelfde regels als voor de borden verkocht zijn. Een vals tele foontje moest dit bevestigen. Zijn geld (3500 gulden) kreeg hij ook niet terug en de man moest nood- LEIDEN - "Leiden lijdt nog dat door de gemeente Leiden i Een eerste onderzoek leidde tot steeds onder het zielige imago geschakeld om de cultuur binnen zowel negatieve als postieve i r als beslissingen van het colle ge worden gepresenteerd. Er zal hoofdzakelijk ambtenaren zullen de 0w initiatieven voor de cultuurveran- mp^p\i/prl<rprc van twintig jaar geleden. Toen het Leidse gemeentehuis te helpen clusies. Zo blijkt de gemeentelijke duidelijker eenheid in het beleid dering moeten aandragen. II1CUCWCIIVCIO - - JJ1 mm A-1-i- moeten blijken". Bordewijk gelooft dat deze initia- T 1 1 Volgens Bordewijk en Borren tieven zeker zullen komen, al be- Vclll I ilflWlTlrlhlllfi staan de ambtenaren j>pen voor de staat er volgens het college nog wel van iwiiiixg jaai gcicucii. lucu 1- m- was er veel werkloosheid een veranderen. En met cultuur wordt organisatie uiterst flexibel. Ambte- moeten blijken slechte infrastructuur (wégen, &A J? ,°Iei -tie met eikaar omgaan i kunnen snel zaken afhande- bepaalde organi- len door de korte lijn met de verant- 'Leiden in last'. Dat beeld werd bewust opgeroepen om veel subsidies binnen te halen. En tussen raadsleden daar was de ambtelijke organi- weinig te merken woordelijke wethouder. Alleen cultuurverandering. Zij zullen het enige scepsis over de cultuurveran- LEIDEN - Medewerkers blijkt dat er vrijwel geen liteindelijk moeten doen, want de dering binnen de r alle collegepartijen zit- den van directies hebben met ting hebben zal zich slechts met de stemming gereageerd op het Uit het rapport blijkt dat amenwerking tussen wethouders, king is tussen verschillende ge- speciale stuurgroep die is gevormd ambtenaren __o"Zo werden satie ook op gespitst: als er op wel zaken dubbel gedaan. Die ne- het laatste moment nog wat Sf^y^energjekutyebeterpesit'ef bditeit geld in een subsidiepotje zat, had Leiden altijd nog wel een die Publex exploiteert in de Leidse gedwongen genoegen nemen met binnenstad. "Geen discrimineren- een andere wagen. Deze koper werd de teksten, geen reclame voor Zuid- 0ok nog eens met een mes bedreigd afnka. Reclame voor sigaretten door de oudste broer, toen hij aan- mag wel", vertelt Duivesteijn. die in kondigde er werk van te maken', combinatie van reclame voor roken Het regionaal rechercheteam dat en sporten op zich geen onoverko- deze zaak heeft opgelost, stuitte bij melijke bezwaren ziet Je weet dat het onderzoek behalve op bovenge- sommigen rokend het veld in „oemd autobedrijf ook op'Autobe- drijf Hendrik' in Leiden en op 'Auto Centraal" in Alphen. Van dit laatste bedrijf moesten twee andere inwoners van Heer- i hugowaard zich verantwoorden. Zij werden vrijgesproken. De twee werden ervan beschuldigd een auto te hebben verwisseld en die niet tij dig ingeruild te hebben. Ook zou een auto, die vijfhonderd gulden had gekost, verrot zijn geweest en niet APK-gekeurd. De politierechter overwoog dat i het ge- Lidwinahuis, internaat meentehuis. Bordewijk: "De hoof- moeilijk lerende kinderen, onder breken morgen voor anderhalf i het werk. De medewerkers willen Die in het rapport geroemde flexi- hoofdlijnen moeten bezighouden, stel. Zij zijn vooral heel positief over hiermee hun eis tot vijf procent de klanten die de verwisselde auto zouden ambtelijk apparaat en poli- het achterhoofd moet de organi- tici beter moeten samenwerken, vooral omdat er nu veel minder te halen is uit de subsidiepotten en de financiën, per- den veranderd. "Leiden kan méér gemeentelijke directies elkaar be- dan de meeste mensen denken, kan meer dan vergelijkbare gemeenten en kan meer dan tot nu toe met de zelfde middelen", aldus het rapport van De Beuk. het ambtenaren willen B De drie werkgroepen en de daruit het feit dat wij als college ons eigen loonsverhoging kracht bij zetten. W graag bewaren. Maar daarbij voortvloeiende projectgroepen met functioneren ter discussie stellen" plannetje klaar liggen aldus satiecultuur binnen het Leidse ge wethouder Bordewijk, verant- meentehuis de komende ja woordelijk voor finai soneel en organisatie Vreemde man op de bank Om die overtuiging bij politici, ambtenaren en burgers te doen postvatten hebben B en W voor het lopende jaar en 1990 zo'n 370.000 gulden uitgetrokken. De poging c de verdeling financiële middelen. Dat moet| anderen, ook bij de politiek. Bordewijk benadrukt dat het col- AMSTERDAM/LEIDEN De lege ook niet heeft uitgeblonken in| de samenwerking. Iedere wethou der redeneert veelal vanuit zijn 'Nog te veel onbekend over effecten reageerbuisbevmchting naast pleit hij vi geerbuisbevruchting is als methode de lichamelijke I om onvruchtbaarheid te behande- wikkeling van deze kinderen |Ien, te snel ingevoerd. Er is nog veel gen vakgebied. "Het komt voor dat te weinig bekend over de lange ter- ik tegen Fred Kuijers zeg dat hü minder geld moet uitgeven aan tuur. Dat zeg ik als wethouder nijneffecten deze moderne Hiertoe heeft Van Hall' de cultuur bij de gemeente Leiden financiën, terwijl ik als PvdA'er te veranderen werd gisteren aange- juist vind dat hij méér geld technologie voor moeder en kind. werking met ziekenhuizen Dat stelt de Leidse hoogleraar ver- den, Barcelona en Palermo subsidie Tijdens de werkonderbreking bege ven de personeelsleden zich in een [demonstratieve optocht naar de ge meentelijke sociale dienst. Daar willen ze bij wijze van protest ieder een uitkering van vijf procent van hun salaris aanvragen. De actie vloeit voort uit de acties van verpleegkundigen voor vijf pro cent loonsverhoging. Volgens een het personeel zijn de medewerkers van het Lidwi- de psychologische effecten nahuis volgens de cao geen ver pleegkundigen. "Ons werk is er men- echter wel mee vergelijkbaar. Van- Lon- daar ook de looneis en deze actie". invitrofertilisatie bij kondigd door wethouder Borde wijk, die daarbij werd vergezeld van de Sylvia Borren van het adviesbureau gis- De Beuk dat de cultuurverandering zijn zal begeleiden. LEIDEN - Een bewoner v Kaarsenmakersstraat keek terochtend vreemd op toen i woning op de bank een vreemde man lag te slapen. De man bleek de A i j avond tevoren een vriendin in de- Aanleiding zelfde straat te hebben willen be- Een directe aanleiding zoeken die echter niet thui loskunde en gynaecologie, prof. dr. E. V. van Hall. Hij is mede-organisa- moeten uitgeven. Maar je tor van een internationaal congres psychosomatische aspecten i tuur ziet dat wethouders steeds vaker optreden als belangenbehartiger verloskunde van hun portefeuille, en steeds min der als vertegenwoordiger van een politieke partij", constateert Borde wijk. gevraagd bij de Europese Commis- Van Hall vindt dat paren die voor i reageerbuisbevruchting gynaecologie, dat merking komen onvolledig worden vandaag in Amsterdam zijn laatste geïnformeerd. Hij acht het de plicht dag beleeft. van de artsen de pa Van Hall schat het aantal reageer- len wat de kans op buiskinderen iri de wereld nu op nog onbekend Weer illegalen in confectie-ateliers r het v anderen van de cultuur is er niet in de gemeente Leiden, aldus Borde- Daarop besloot hij zich elders te wijk. Op een bepaald moment werd Vervaging De PvdA'er ontkent dat met een nauwere samenwerking de grenzen de noodzaak tot verandering ge- tussen de politieke partijen 6000 a 7000. „Het lijkt er bij deze kinderen afwijkingen voorkomen, althans de artsen de patiënten te vertel- wat LEIDEN - De politie heeft gister middag vier illegalen aangehouden bij controles in confectie-ateliers de Morsweg en de Admiraal w 'entuele niet op dat delige effecten. erfelijke In principe ziet de Leidse hoogle- geen bezwaar in wat hij noemt Banckertweg. Ook werden negen hadden gekocht, weliswaar dachten dat het een andere was dan zij de eerste keer hadden gezien, maar hem dan toch maar hadden ge kocht. Dat zij hem achteraf niet bin nen de gestelde garantie termijn konden inruilen, was overmacht ge weest, want door omstandigheden was het bedrijf enkele weken geslo ten geweest. Dat de twee heren gezegd hadden dat de auto van vijfhonderd gulden een prima wagentje was kon de po litierechter ook billijken. Voor die prijs was de auto goed. Ook was de APK-keuring nog twee maanden geldig, dus kon dat de heren ook niet worden verweten. Een inwoner van Spanbroek - werd wegens oplichting en diefstal van een auto tot zes weken celstraf, waarvan drie voorwaardelijk ver- oordeeld. Bij het 'Autobedrijf Hen- I drik' aan de Morsweg in Leiden had hij mensen, die bij hem een auto hadden gekocht, gevraagd de auto weer in te leveren, omdat deze dan APK gekeurd zou worden. Diverse mensen leverden vol vertrouwen I hun auto in. Luttele dagen later v zichtbare afwijkingen", aldus de 'embryonale chirurgie': het vervan- buitenlanders aangehouden omdat 'Hendrik' gesloten Leidse hoogleraar. „Maar er moet gen in het zeer jonge embryo i de i niet worden vergeten dat de een defect gen door een gezond gen. te komen. De slaper is door de viesbureau De Beuk erbij te halen politie meegenomen maar nadat omdat de gemeente Groningen duidelijk was dat hij geen schade daarmee goede ervaringen had op had aangericht weer vrijgelaten. oeld. De gemeente besloot het ad- college zullen vervagen. "Hef gaat ders wel een grote dosis hormonen „Dat vereist natuurlijk wel de nodi- Hniet om dat we politieke tegen- hebben gekregen". stellingen wegmasseren", zegt hij. "En", vult Sylvia Borren van De Beuk aan, "beslissingen moeten ge waarborgen". Dat dergelijke ge- Volgens Van Hall moeten de rea- netische manipulaties plaats zullen geerbuiskinderen i vinden, ligt volgens hem in de lijn traal worden geregistreerd. Daar- der verwachtingen. zij zich niet konden legitin Drie van hen bleken ten onrechte een uitkering te krijgen van de soci ale dienst. Tegen de vier illegalen is inmiddels een procedure gestart om hen uit het land te zetten. geleverde auto's verdwenen. De strafzaak tegen de 35-jarige hoofdverdachte uit Heerhugo waard moet nog dienen. Hij zou de baas zijn geweest van 'Autobedrijf Hendrik' en het brein achter de dief stal van de auto's van zijn klanten. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13