'Misdaad al gereed voor Europa'92' m INTERDICTION QVERTHE Dubieuze organisaties proberen geld te slaan uit milieu Nieuwe groene golf op komst Groene asperge steekt 'witte goud' naar de kroon PROTEST MONNIKEN BANGLADESH vm "tac urr FESTIVALS. 'Openbaar ministerie in procedures vastgeroest' WOENSDAG 31 MEI 1989 PAGINA 11 Charentais-meloenen, De belangstelling voor pittige rauw kost heeft geleid tot de introductie van enkele nieuwe radijsachtigen, een trend die te maken heeft met de belangstelling voor de Japanse keu ken. Behalve de gewone radijs is er nu reuzeradijs bollen in rood of wit ter grootte van een tennisbal en daikon, een rettichhybride van een halve meter. Ook de in Frank rijk nog veel voorkomende witpun- tradijs is terug en de oude ijspegels staan weer in de veilinghal. Veel aandacht schenkt de voe- dingstuinbouw aan de vraag naar minigroenten, niet alleen vanuit de één- en tweepersoonshuishoudens, maar ook ten behoeve van de hore ca. Enkele telers, onder wie Jaap Klein (what's in a name?) uit Nieu- werkerk aan den IJssel, veilt auber gines als eieren zo groot. Vreemd is dat niet, want in feite is de fraai glanzende paarse aubergine voort gekomen uit de kleine witte. In En geland noemt men de aubergine- plant dan ook 'egg plant'. Andere tuinders telen bloemkool- tjes met een doorsnede van tien cen timeter, babyworteltjes, mini-rode kooltjes, mini-courgettes, mini-pa- tisson, kleine paprika's en cherryto- maten. Variaties vies van exoten. Van kiwano's (een stekelige komkommerachtige vrucht) of Chinese bieslook (die naar knoflook smaakt) kijkt men al niet meer op. Bij de Limburgse vei ling CW in Grubbenvorst veilt men talloze verse kruiden en in de zomer vindt men er bijzondere nieuwe bessensoorten. In de hardfruitteelt zitten de on derzoekers ook niet stil. Naarstig speurt men in andere werelddelen naar nieuwe appel- en pererassen. Experts tippen de uit Japan afkom- stigsde Fuji-appel als een mogelijk Olie- en azijnstel Naast een peper en zout-stelletje, kunt u ook een olie en azijn-stelletje op tafel zetten, zodat iedereen een eigen dressing voor de salade kan maken. De firma Wegter uit Henge lo (tel 074-425425) importeert van het Italiaanse merk Luigi Bormioli een setje dat de toepasselijke naam Aroma draagt. Het setje kost in de winkel ongeveer 18 gulden. VRIJETIJDSSERVIES - Mepal heeftvoor de watersporter en de camping-gast elk een nieuw decor bedacht zodat zij weer eigentijds kunnen eten en drinken. Het 'wa terservies' toont zeilbootjes, de 'land-uitvoering' een simpel gol flijntje. Een beker van dit servies kost 4,45 een ontbijtbordje 6,75 en een kop en schotel 5,75 g. Meer informati tel. 05730-52332). Zelfs het nieuwe assortiment leidt weer tot variaties; nu zijn er al gele en oranje cherrytomaten, ronde en peervormige. Behalve uit de kas ko men ook uit de donkere cellen van de champignonteelt nieuwigheden. Dagelijks veilt de Bredase RBT en kele honderden kilo's kastanje champignons en het zal niet lang meer duren of de naar anijs smaken de akkerchampignons komt binnen ons bereik. Veiling Westland West is ook niet Boerderij maakt ijs uit eigen melk Behalve boerin was Bertine Varvik-Assink uit Enschede altijd al een enthousiaste hobbykok. De aanschaf van een ijsmachine betekende een belangrijke ommekeer op het boerenbedrijf, dat in 1970 van haar schoonvader werd overgenomen. "We liepen voortdurend rond met het idee er iets bij te gaan doen. Toen kregen we het idee om wat met die ijsmachine en met onze boerenmelk te gaan doen. We experimenteerden erg veel en de produkten sloegen enorm aan in onze kennissenkring", weet Bertine nog. Zij volgde verschillende cursussen ijsmaken van de Stichting Vakopleiding Horeca. „Dat waren nogal vaktechnische cursussen voor, zeg maar, de doorsnee ijsmaker op de hoek met zo'n 'wasmachientje'. Maar wij wilden het op de boerderij toch wat groter aanpakken. We hadden nog een vergunning om een bedrijfsruimte by te bouwen, maar de Keuringsdienst van Waren zag dat niet zo zitten bij de boerderij. Toen konden we een pand 500 meter hiervandaan kopen. We kochten een grotere ijsmachine en we pasten de receptuur en bereiding daaraan Inmiddels maakt familie Varvik dertien verschillende soorten ijs op basis van volle boerenmelk. Ze verwerkt zelf verse vruchten en er worden geen onnatuurlijke toevoegingen gebruikt. Behalve roomijs, vanille-ijs en vruchtenijs maken ze ook zes bavaroises en in de winter maken ze eigen maaltijdsoepen, die ze in magnetronbestendige verpakkingen zo uit onze diepvriezers verkopen". Filterzakjes van natuurpapier Het bleken van papier voor onder andere zakdoekjes en filterzakjes is een belasting van het milieu omdat het oppervlaktewater wordt veront reinigd. Reden voor Melitta in Vee- nendaal om naast de witte filterzak jes voor koffie ook natuurpapier, ongebleekt en bruin van kleur, op de markt te brengen. Het is stevig papier met een verfijnde structuur om goed filteren mogelijk te maken. Het ongebleekte papier is wel vrien delijk voor het milieu, maar niet voor de beurs van de consument. De prijs is tien procent hoger dan die van de witte versie door de extra investeringen voor de alternatieve reinigingsprocessen. Rekenschijf voor wie met twee maten meet Bij een buitenlands kookboek, vooral bij Engelstalige, stuit de kookliefhebber op een probleem: de recepten staan er in achterhaalde maten beschreven. De lezer wordt overdonderd met termen als cups, pints, ounces en zelfs de oventemperaturen worden aangegeven in graden Fahrenheit. Op die manier wordt koken een uit gebreide rekenoefening. Wie wel Brits wil koken maar niet Brits wil rekenen, kan de speciale reken- schijf zoals die door Studio Bazar in Amsterdam (tel 020-245758) wordt geïmporteerd, heel goed gebruiken. U ziet dan in één oogopslag hoewel deciliter 'one cup milk' is. Het appa raatje dat aan de muur kan worden gehangen kost ongeveer 36,50. Tuinders experimenteren met exotische gewassen Nederlandse tuinders zijn soms net Japanners: ze hebben een gedrevenheid om produkten van anderen na te maken, ze te perfectioneren en ze vervolgens zelf op de markt te brengen. Waarbij het grootste genot wordt gevonden in de export ervan naar het oorspronkelijke land van herkomst. Zo gaat er witlof naar België en paprika naar Italië. door Pieter Harcksen Er is een nieuwe groene golf op komst, de tweede in één decen nium. Inventieve groentetelers tes ten in een hoekje van hun waren huis nieuwe gewassen en het Proef station voor de tuinbouw onder glas in Naaldwijk speurt men mee naar nieuwe of juist oude, vergeten groenten. Gerrit Heij van het Proefstation: "De teelt van exotische groenten vergt een forse aanpak. We hebben hier nu eenmaal minder warmte en minder licht. Maar aangezien we pikeurs zijn in veredelen, zijn we in staat vrijwel alles te telen. Maar het uitgangspunt moet natuurlijk wel zijn: is het economisch haalbaar? Het heeft geen zin hier zaken in on ze dure kassen te zetten, terwijl we het voor minder geld uit andere we relddelen kunnen halen". Azië De vergelijking met Japanners gaat ook op wat betreft het assortiment. Enkele tuinders voeren kiemgroen- te als daidon-kers, mosterd-kers en shiso aan op veilingen en volgens Hans Verwegen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen komen er nog meer Aziatische ge wassen. "Er zijn wel dertig eetbare bloemensoorten. De kans bestaat dat ze over een paar jaar op de vei ling komen. Er zijn ook nieuwe bladkoolsoorten, zoals de groene paksoi (pak choi shanghai)", aldus Verwegen, die ook de komst van zoete vleestomaten meldt. "We verwachten de uitbreiding van het assortiment meer bij blad-, stengel- en wortelgroenten dan bij vruchtgroenten", stelt Heij, "hoe wel er toch succes is geboekt met de teelt van bijvoorbeeld pepino's. Dat zijn tomaatachtige vruchten met een vaak verrassend aroma. Ze zijn wit met paarse strepen en ze wor den ook wel peermeloenen ge noemd. De smaak moeten we nog verder verbeteren". Mondjesmaat komen prachtige kleine pompoenachtigen op de vei lingen. Er zijn gele ronde courget tes, zwarte en witte mini-courgettes en er is een levendige handel ont staan in de prachtige gele courgette- bloemen, die keukenmeesters vul len met farces van groente of vlees. Peter Klapwijk brengt Charen tais-meloenen aan de veiling. "We hebben samen met het Proefstation een aantal proeven genomen. Vorig jaar stonden in onze kas 28 soorten, waaruit we de beste hebben gese lecteerd. We hebben eerst gelet op inwendige kwaliteit en smaak en daarna pas op produktie. We telen ze op steenwol en we bekijken op dit moment ook het effect van assi milatiebelichting", zegt Peter Klap wijk, die heel enthousiast is over het slagen van de teelt van de beroemde meloentjes met hun naar honing smakend vruchtvlees. Alfalfa Een andere pionier is H.P. Kooien. In een cel op zijn tuinbouwbedrijf aan de rand van Den Haag teelt hij op gazen matten alfalfa. "Ik ben in Australië gaan kijken en in Canada. Je ziet deze kiemgroente overal in salades, tussen broodjes en als gar nituur. Thuis had ik dat nog nooit gezien, maar het bleek hier wel te worden geïmporteerd. Met drie te lers zijn we aan de slag gegaan. We zijn nu twee maanden bezig en we hopen dat we de exporthandel er nu ook voor kunnen interesseren", zegt Kooien, die voor de alfalfa lu- zernezaad laat ontkiemen op louter leidingwater. Op veiling Zuid-Holland-Zuid in Barendrecht, met meer dan 150 groente- en fruitsoorten, voert M.J. Franken groene asperges aan (Ne derland had tot dusverre uitslui tend witte) en brengen de gebroe ders Van der Knaap zelfs kiwi's. Ook broeivet heel jonge veldsla is een specialiteit die bij de ZHZ voor de klok komt. De witte asperge, vooral geteeld in Noord-Limburg, Brabant en een stukje van Twente, zal beetje bij beetje de monopoliepositie moeten prijs geven met de komst van de groene rasgenoot van Nederlandse bodem. Het witte goud van de zand grond krijgt geduchte concurrentie van de groene, die geen pikdonker zandbed verlangt, maar die gedijt op een vlakke grond en zelfs in klei de kop zonder problemen opsteekt. De groene asperge groeit eigen lijk zoals dat van nature zou moeten en de kweker heeft er dan ook veel minder werk mee dan met de witte, die alleen blank blijft in een kunst matig opgeworpen zandheuvel. De groene stengels doen in smaak niets onder voor de witte. Ze zijn zelfs malser, pittiger van smaak en hoe ven nagenoeg niet geschild te wor den. Export Groene asperges worden nu nog op bescheiden schaal geteeld. De proef op 20 hectare is gestimuleerd door het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Den Haag (CBT), dat een groeiende afzetmarkt con stateerde voor groene asperges in Engeland en Duitsland. Het CBT verwacht dat niet alleen de export aanslaat, maar dat de con sument hier ook vaker de groene va riant op tafel zet. Op termijn zal de prijs van de groene asperges lager zijn dan die van de witte, waarmee de telers nieuwe groepen kopers aanboren. De groene stengels zijn nog op be perkte schaal verkrijgbaar in het ge bied rond Veldhoven, Barendrecht, Limburg en de speciaalzaken. De groene asperge, gemakkelijker te telen en daardoor goedkoper. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE Directeur Algemene Inspectiedienst: SCHEVENINGEN (ANP) - De criminele wereld heeft jaren geleden de mogelijkheden ontdekt voor fraude met subsi dies van de Europese Gemeenschap. Professionele mis daadorganisaties zijn dan ook al gereed voor het Europa van na 1992. Dat heeft directeur H.W. de Boer van de Alge mene Inspectiedienst (AID) gisteren gezegd bij de viering van het veertigjarig bestaan van de Economische Controle dienst (ECD). Volgens De Boer is het nu de hoog- le Eenheid en specialistisch recher- ste tijd om fraude met EG-subsidies chewerk, aldus De Boer. ÉSSS ifig als crimineel gedrag te beschou wen. Hij vindt dat de autoriteiten de land'te verhalen over fraude met gelden i de EG te 2 r als e tair-technische zaak" beschouwen, Hoewel de Rekenkamer van de EG al jarenlang wijst op het gesjoemel, doet de Europese Commissie niets, aldus De Boer. De AID-directeur verklaarde gis teren over informatie te beschikken van de politie en justitie in Rotter dam waaruit blijkt dat georgani seerde criminelen nu actief bezig DEN HAAG (GPD) - Het milieu zijn met het bedenken van metho den om na het openstellen Hij vindt dat de politie in Neder- pperd opereert. In dit tijdperk' moet er één ..ie bij één ministerie DHAKA-Bhoeddhistische monniken in Bangladesh gingen gisteren in de hoofdstad Dhaka de straat op om van het gehele land, meent de regering veiligheidsmaatregelen te eisen tegen aanvallen van anti-religieuze fanaten. Begin mei werden in een afgelegen dorpje in Bangladesh monniken vermoord en tempels verwoest. (foto afp> „budget- directie politie bij één minister; DEN HAAG (ANP) - Het openbaar ministerie is niet tijdig ingespron gen op de explosieve groei van strafbepalingen op nieuwe terrei nen als sociaal-economische orde ning, fraudebestrijding en milieu beheer. In Trema, tijdschrift voor de rechterlijke macht, constateert de officier van justitie in Amster dam mr. A.M. Fransen dat de orga nisatie van ons vervolgingsapparaat niet voor deze ontwikkelingen is uitgerust. Volgens Fransen heeft het OM onvoldoende gespecialiseerde offi cieren van justitie, zijn de werkter reinen niet goed ingedeeld en zijn de taken tussen eerste en tweede lijn (respectievelijk officieren van justitie en advocaten-generaal by de hoven) gebrekkig verdeeld. Specialistische terreinen die bui ten het gebruikelijke gebied (grof weg: veiligheid en openbare orde) liggen, zoals sociaal economische zaken, belastingen, sociale zeker heid, landbouw en milieubeheer, zijn volgens de auteur constant on dergeschikt. Noch in de strafrechts wetenschap, noch in de opleiding van rechterlijke ambtenaren wordt er veel aandacht aan besteed. In de praktijk heeft de officier er weinig tijd voor. Aantrekkelijk is speciali satie ook al niet uit een oogpunt van promotiekansen. De werkterreinen van het OM worden volgens Fransen geheel ge regeerd door gegroeide formele procedures. Bepalend is of iets wel of niet onder de Wet Economische Delicten valt, misdrijf of overtre ding is of onder rechtbank of kan tongerecht valt. De Wet Economische Delicten (WED) is volgens Fransen een para plu geworden voor een hele serie delicten zonder veel samenhang, die daar ooit zijn beland omdat meer sancties mogelijk waren. Bo vendien is er een gestructureerd landelijk overleg van economische officieren van justitie. Zo werd ook een deel van de milieuwetgeving er onder dak gebracht. Het kan voor komen dat milieudelicten daardoor versnipperd behandeld worden: sommige via de WED, andere via een kantongerechtsprocedure. Voor de aanpak van fraude zijn wel fraude-officieren aangesteld. Probleem is volgens Fransen dat, ondanks alle raakvlakken, juist géén aansluiting is gezocht met de economische sector, simpelweg omdat de bewuste feiten niet in de WED maar in het belastingrecht of het gewone strafrecht te vinden zijn. De Amsterdamse officier stelt voor tot een nieuwe indeling van werkterreinen te komen binnen het OM: (sociale) veiligheid en openba re orde, jeugdzaken, fraude en soci aal-economische ordening, milieu beheer en gezondheidsbescher ming en verkeer, vervoer en tele communicatie. Deze nieuwe trend betekent ...euw elan voor de al jaren actieve grenzen te kunnen blijven meeëten milieuactivisten. Maar het brengt uit de subsidieruif van de EG. Vol- ook de oprichting teweeg van aller gens leden van het Europees Parle- iei nieuwe milieuorganisaties. Met Zuidafrika vakantiewoningen huurt en verkoopt. "Uw hulp is ook nodig v leefbaar r de toekomst van kind en dier", de leus van initiatiefnemer G ral elk jaar tien passende verkeerde zak- Anker, Ark als Het Groene de proberen ze een poot aan de worden door het ministerie grond te krijgen. Leden en geld voor het goede doel, daar draait het om. Maar waar dat laatste blijft, is niet altijd even duidelijk. door Anje Romein ment verdwijnt miljard gulden ken. In hetzelfde verband pleitte di recteur De Boer voor instelling van een toets waarmee nieuwe regelin gen van de EG op fraudegevoelig heid kunnen worden bekeken. Vol gens hem en volgens Justitie zijn veel van de huidige EG-regels zo fraudegevoelig als wat. Politie, Jus titie en speciale opsporingsappara ten als de AID en de ECD moeten volgens hem op Europese schaal Onlangs werd in een advertentie in gaan samenwerken, omdat er an- een aantal landelijke en regionale ders van fraudebestrijding weinig dagbladen aan de lezer een tientje terechtkomt. gevraagd 'voor het milieubeleids- Ernstige kritiek had De Boer op plan en diens projecten'. Het Groe- de toelatingseisen die de politie ne Anker heet de organisatie die de hanteert. Hij vindt dat de normen actie coördineerde vanuit een kan omhoog moeten. Een aankomend toor in Amstelveen. In hetzelfde ge- agent hoeft over "slechts een mavo- bouw zetelt een organisatie in va- diploma" te beschikken en tegelij- kantieverblijven (Bohorex Holiday kertijd geschikt zijn voor de Mobie- Services, BHS), die onder meer in Het Groene Anker staat sinds no- betaald. "Van de inkomsten uit de vember 1986 ingeschreven bij de eerder genoemde tientjesactie wor- r het Kamer van Koophandel. Begonnen den alleen de advertentiekosten, de ilieu als studentenvereniging waardoor telefoonkosten en de huur van het nog op papier vijfduizend le- pand betaald". Maar die huur werd den zijn, werd de vereniging vorig toch door BHS als een donatie ge- Vloten (29), die de indruk jaar nieuw leven ingeblazen. „Het schonken? Van Vloten: "Nou ja, eh, De waardevolle Aar- vestigde bij zijn actie gesteund te Groene Anker, de groene hoop. Die je weet natuurlijk nooit hoe lang VROM. Er is inderdaad contact geweest ren nog een leefbaar milieu tussen Van Vloten en de afdeling houden", aldus van Vloten die past wel bij het doel van de hier nog blijven zitten", vereniging om ook voor onze kinde- Een andere milieuclub dook een paar weken geleden op in het Gro ningse Haren. 'De waardevolle aar de' heette de 'organisatie' die langs ne. uaarDij wera oesproxen voor T\rvr,Q.f:0 de huizen ging om geld in te zame- welk project het geld beschikbaar UOnatie len tegen zure regen. Gulle gevers kon komen. Toen echter duidelijk Om geld binnen te krijgen, vroeg hij viel een sticker ten deel. Ook in werd dat het de man te doen was om de leden - die van de studentenvere- Utrecht (Hoog Catherijne), Zaan- een landelijke wervingsactie, heeft niging - de jaarlijkse 25 gulden con- stad, Alkmaar, Amsterdam en bij de het ministerie direct gezegd niet tributie te verdubbelen met een boot naar Texel worden op deze ma- evengrote donatie voor het milieu, nier 'bussen vol mensen' ingezet om Die oproep zou positief beantwoord ansichtkaarten zijn door minstens 600 van de leden, en stickers aan de man te brengen. Het Groene Anker van Van Vloten. Maar vreemd genoeg betekent dat Het meeste geld verdwijnt in de Zou Veenman zich persoonlijk ga- niet dat er dus al 15.000 gulden bin- zakken van de breinen op de achter- nen is. Er is nog niets concreets bin- grond die hiermee op een vlotte ma nen. nier veel geld verdienen. De gebroe- Als stille vennoot hoeft Van Vlo- ders Van der Plaats en de heer S. ten zichzelf niet op de loonlijst te Swaab zijn op dit terrein bekende zetten bij de wervingsactie. Zijn di- namen. „Maar er zijn alleen al in recte medewerker wordt ook al niet Amsterdam twaalf organisaties die achter de organisatie te staan Voorlichter Veenman van het nisterie had ook zo zijn twijfels rant willen stellen voor de correcte besteding van de binnengekomen gelden? "Ik heb geen bewijzen met een oplichter te maken te hebben. Maar die zekerheid kan ik u niet ge- op deze manier werken", meent W. den Herder, wijkagent in Hoog-Ca- therijne. 'Zure regen doe er wat tegen' stond er op de stickers van de da mes die hij onlangs aanhield in het winkelhart van Nederland. Zij kon den zich keurig legitimeren met een bewijs van de Vereniging Milieude fensie. Deze wist echter nergens Hoewel men weet dat er sprake is van oplichting, kan de politie wei nig ondernemen. Den Herder: "Vol gens de wet is het toegestaan ge schriften met 'gevoelens en ideeën' aan de man te brengen. Bovendien moeten mensen aangifte doen. Je moet er dus eigenlijk by gaan staan en de koper erop wijzen dat het geld echt niet ten goede komt aan de zee hondjes". Bovendien staat op de achterkant van de pakketjes kaar ten altijd dat het een commerciële organisatie betreft. Men is dus ge waarschuwd. Maar er hangt meer in de lucht dan het toenemen straatventers. Wat gang gekomen, maar nog wel in de markt, is de Nederlandse equiva lent van het Britse Ark, dat onder het motto 'fighting for life on earth' huishoudelijke artikelen op de markt brengt die milieuvriendelijk zyn geproduceerd. De winst is voor milieuprojecten. In Nederland zal het er anders uit gaan zien. De eerste poging tot op richting liep halverwege de bijeen komst uit op het vertrek uit de zaal van de Britse oprichter Bryn Jones, omdat hij de Nederlandse onderne mers die meewerkten bij nader in zien toch niet zo zag zittten. De Ne derlandse initiatiefnemer Ton Brakx heeft ondertussen het bijltje erbij neergelegd. „Ik had me wat an ders voorgesteld van de opzet en het doel", zegt hy teleurgesteld. Meer wil hij er niet over kwijt. Maar zijn opvolger heeft grootste plannen die wellicht dit najaar in de publiciteit komen. Een reclamebu reau is al in de arm genomen en ook de contacten lijken bijna rond. „Op z'n vroegst in september wordt er meer over bekend".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11