Nuttige adviezen voor autovakantie Uit de doka komt veel chemisch afval AbvaKabo zegt cao tehuizen bejaarden op Groen Links 'kijkt verder' in verldezingsprogram Consument moet leren leven met milieuvriendelijke verf Mubarak pleit tijdens Arabische Top voor meer samenwerking INSDAG 30 MEI 1989 •hmu» Tijdelijk al-risk-verzekering mogelijk De ANWB venvacht dat er dit jaar, in vergelijking met het vorige jaar, ongeveer 300.000 Nederlanders meer met hun auto met vakantie naar het buitenland zullen gaan. In totaal komt dat neer op 1.4 miljoen auto's die de grens overgaan, waarbij Frankrijk als eindbestemming ook deze zomer nummer één blijft staan. Op de tweede plaats staat Duitsland, Spanje op de derde en Oostenrijk op de vierde plaats. samenstelling Raymond Peil Het rijden met een auto is voor ve len toch een hele onderneming, ze ker als de auto met heel het gezin en veel bagage een lange afstand moet afleggen. Steeds weer wordt er, ook door de ANWB, op gewezen de no dige extra tijd uit te trekken om uit te rusten en vooral niet aan een stuk door te jakkeren. Beschouw het rei zen ook als vakantie, is het devies. Het boekwerk 'Vakantie Informa tie 1989' van de ANWB biedt ook de nodige en nuttige adviezen voor de gemotoriseerde vakantieganger. Zo moeten de veiligheidsgordels die in bijna elk vakantieland voorin de au to worden gedragen. Achterin, in dien aanwezig, moeten ze in West en Oostduitsland, Finland, Zweden, Joegoslavië en Oostenrijk worden gedragen. Licht overdag is ver plicht in Polen, Zweden en Noorwe gen. Alleen van 1 september tot en met 30 april is het ook in Finland verplicht. Heel opmerkelijk is de medede ling over het meenemen van eten naar Oostenrijk. De ANWB meldt dat de Oostenrijkse douane begin dit jaar aan toeristen boetes uitdeel de aan mensen die te veel levens middelen in de auto hadden. De wet zegt dat er slechts mag worden inge voerd wat bestemd is voor de reis. Bovendien moet men aannemelijk maken dat die levensmiddelen niet De verfindustrie is in staat te vol doen aan de wens van de overheid milieuvriendelijke verven te produ ceren. De consument aanvaardt de nieuwe verfsoorten die minder glans hebben en minder strak op drogen maar wel veel duurzamer zijn, moeilijk. Ook de professionele schilder heeft nog moeite met deze produkten. Dit zei dr. T. Doorgeest van het Centrum voor Polymere Materialen TNO in Delft op een conferentie van de onderzoekorganisatie over ver wering van verven in Amsterdam. De TNO-deskundige op het gebied van de milieuhygiëne wees er op dat de schilder piet de nieuwe verven moet leren omgaan en dat de men sen een iets minder ogend resultaat moeten leren accepteren. Bij de verwerking van verf komt jaarlijks ongeveer 100.000 ton oplos middelen (koolwaterstoffen) in het milieu terecht. De verfindustrie heeft met het ministerie van milieu beheer afgesproken de uitstoot van koolwaterstoffen over tien jaar met de helft te verminderen ten opzich te van 1985. De overheid acht dit no dig om ozonvorming (smog) tegen te gaan. Op het ogenblik zijn twee verf soorten ontwikkeld, waarvan de één gemiddeld de helft minder koolwaterstoffen bevat en de ander wordt gemaakt op waterbasis. In te genstelling tot constructieverven kan de hoeveelheid oplosmiddelen in de bouw- en huishoudverven zelfs worden teruggebracht tot tus sen de 10 en 15 procent. Ondanks dit alles zal het voor de verfindustrie niet gemakkelijk zijn het doel in het jaar 2000 te bereiken. Dit komt doordat de vraag naar verf nog steeds toeneemt. Op het ogen blik stijgt de produktie met twee procent per jaar. "Als er niets zou gebeuren met de vermindering van hét gebruik van oplosmiddelen in verf, zou de uitstoot van koolwater stoffen rond de eeuwwisseling ze ker 40 procent hoger zijn dan nu het geval is", aldus Doorgeest. "Dit zou een vermeerdering zijn met 40.000 ton per jaar of meer. Dit betekent dat de verfindustrie een grotere in spanning moet leveren om de 50 procent reductie te halen". De toegenomen vraag naar verf heeft volgens de TNO-deskundige te maken met de stijging van het aantal woningen van twee miljoen in 1940 tot vijf miljoen nu. Jaarlijks komen daar nog 100.000 bij. Daar naast zijn en worden enorm veel kantoorgebouwen geplaatst. Voorts past men veel meer muur- en grond verf toe in het interieur van huizen en gebouwen dan vroeger. redelijkerwijs tijdens de reis kon den worden gekocht. De aids-handschoenen in de ver- bandtrommel zijn wel verplicht voor de Westduitsers, maar niet voor Nederlandse ingezetenen. De Internationale Verkeersconfentie van 1949 verbiedt het feit dat een land wettelijk verplichte uitrus- tingseisen ook voor buitenlandse auto's kan laten gelden. In Duitsland zijn eind vorig jaar in totaal 100 nieuwe verkeersvoor- schriften ingevoerd. De belangrijk ste daarvan zijn: nooit inhalen op een zebrapad, bromfietsers mogen niet meer op het fietspad tenzij het uitdrukkelijk is aangegeven, bij een defecte parkeermeter mag men staan mits op een parkeerschijf de aankomsttijd aangeeft en de maxi male parkeertijd ter plekke niet overschrijdt. Het rechts inhalen op een Autobahn mag als links in de fi le niet harder dan 60 kilometer per uur wordt gereden en zelf mag men niet harder dan 80. Bij een bekeuring in het buiten land wordt er in het geval van zware overtredingen meestal een flinke waarborgsom gevraagd. Als een maal de juridische procedure ach ter de rug is krijgt men thuis de afre kening van de boete die wordt ver rekend met de waarborgsom. Wil men in beroep gaan tegen een pro ces-verbaal dan is contact met de verzekeraar aan te raden. In Duits land is de beroepstermijn slechts 14 dagen. In Duitsland is het overigens slim om terughoudend te zijn met het opgeven van het inkomen. Aan de hand daarvan wordt namelijk de hoogte van de boete bepaald, zegt men niets dan wordt netto 2000 gul den per maand aangehouden. Geen uitspraak doen of wat smokkelen (is niet strafbaar) scheelt in de waar borgsom en de boete, zo adviseert de ANWB. Het onderdeel verzekeren tijdens vakanties is een veel voorkomende bron van ergernis. Verzeker in ieder geval personen, auto (plus caravan) en bagage ruim voldoende. Denk erom dat verzekeraars uitgaan van 'voldoende zorg' bij het bewaren van de reisbagage: geen spullen on- ISOLEERKAN - Het glazen bin nenwerk van een isoleerkan is nogal kwetsbaar. Bij de kan van het Duitse merk Alfi is dat prbleem op gelost. Deze kan is namelijk uit één stuk. De binnenmantel is uit va- cuumgetrokken roestvrijstaal. Ze zijn wel vrij duur. Voor de isoleer- fles is de adviesprijs 168,- en voor de kan ƒ298,-. beheerd in de auto achterlaten. Het is mogelijk om de auto tijdelijk all- risk te verzekeren. De meeste maat schappijen hebben een dergelijke polis voor de vakantie, met per dag een bijbetaling van vijftig cent per duizend gulden cataloguswaarde van de auto. In gevallen van lichamelijk letsel gaat men ook in Europa er steeds vaker toe over om smartegeld te vragen. In dat geval is het zeker ver standig om verzekerd te zijn van deskundige juridische bijstand via de auto-polis. Tanken in het buitenland van loodvrije benzine, een brandstof die meer en meer voor de moderne au to's met of zonder katalysator ver eist is, gaat nog niet overal even ge makkelijk. Alleen in België, Luxemburg, Noorwegen, Dene marken, Westduitsland, Zweden, Italië en Zwitserland is loodvrije benzine volop verkrijgbaar. In lan den als Frankrijk, Spanje en Por tugal is Eurosuper ronduit slecht verkrijgbaar. Het is dus raadzaam om voor 2,95 gulden de kaart en het adresboekje van de AD AC 'Bleifrei- er Kraftstoff in Europa' te kopen. i autovakantie komt nog heel wat kijken. Alvorens met de c i zich beter terdege voorbereiden. r buitenlandse wegen te toeren Uit de donkere kamer van de pro- teurs. Die produceren en gebruiken fessionele of amateur-fotograaf behoorlijk wat stoffen en materia- komt per jaar een grote hoeveelheid ien die niet zo vriendelijk zijn voor chemisch afval. Er zijn, afgezien het milieu. van de beroepsmatige gebruiker, in De stichtingen Natuur en Milieu Nederland naar schatting nog eens en Consument en Veiligheid heb- 300.000 doka's in bedrijf bij ama- ben een brochure getiteld 'Veilig heid, milieu en de donkere kamer' die op deze gevolgen wijst en aan wijzingen biedt voor een veilig ge bruik van de doka. Het behoeft im mer nauwelijks betoog dat waar met chemisch stoffen wordt ge werkt risico's aanwezig zijn. De doka belast het milieu met een aantal gevaarlijke stoffen. Zilver, dat wordt gerekend tot de zware metalen, komt voor in filmpjes. Een groot deel daarvan komt in het fïxeerbad terecht, dat overigens ook nog andere chemische goedjes bevat. Ontwikkelaar bevat ook de nodige chemicaliën: hydrochinon gecombineerd mnet fenidon of soms metol, de consérverende stof natriumsulfiet en soda. Alleen al in amateurkringen gaat 1,35 miljoen li ter filmontwikkelaar om. Het fotopapier levert ook een for se bijdrage in de hoeveelheid milieuschadelijke stoffen. Er zit een lichtgevoelige laag op waar zilver- halegonide in zit. Ook bij het af drukken wordt veel ontwikkelaar gebruikt, 4,5 miljoen liter per jaar. De meeste fotografen gebruiken een 'stopbad' van water met soms azijnzuur. Ruim 100.000 kilo azijn zuur komt langs deze weg in het milieu terecht. Bij het fixeren van de foto's wordt opnieuw zilver ge bruikt. Tot slot zijn er speciale ba den om negatieven te versterken of te verzwakken. Hierin zijn de werk zame stoffen giftige chemicaliën. Het hoeft geen betoog dat in de omgang met deze chemicaliën voor- zichtingheid moet worden betracht. Roken in de doka is niet aan te beve len omdat poederdeeltjes zich aan de rook kunnen hechten en zo in de longen terechtkomen. Eten en drin ken wordt eveneens afgeraden. Als men verdunde vloeistoffen in limonadeflessen bewaart moeten die buiten het bereik van kinderen blijven. Contact met de chemicaliën kan men voorkomen door de foto's met en speciale afstrijktang uit de baden te halen. De baden gaan dan ook langer mee. Goede ventilatie is noodzaak. Uiteraard moeten de afvalstoffen niet zomaar in het huishoudelijk af val terechtkomen. Veel gemeenten zamelen klein chemisch afval in. Fotozaken doen dat ook wel eens. Wie meer wil weten over het werken met chemicaliën in de doka kan de brochure 'Veiligheid, milieu en de donkere kamer' aanvragen bij Con sument en Veiligheid, postbus 5169, 1007 Amsterdam, tel. 06-0220220 of Natuur en Milieu, Donkerstraat 17, 3511 KB Utrecht tel. 030-331328. Acties niet uitgesloten DEN HAAG (GPD/ANP) - De AkvaKabo heeft het vorige week gesloten principe-akkoord over een cao voor de be jaardenoorden opgezegd. De bond eist 5 procent loonsver hoging voor de 70.000 werknemers in de bejaardenzorg, maar de werkgevers, samen de Vereniging van Nederland se Bejaardenoorden, willen niet verder gaan dan 0,7 pro cent. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE Het is nu aan de leden om te bepa len of het akkoord voldoende is of de onderhandelingen moeten wor den heropend, aldus AbvaKabo-on- derhandelaar Pim van Loon giste ren. Tot die tijd is het cao-overleg opgeschort. Vorige week waren bonden en werkgevers nog akkoord over een systeem van functiewaardering, dat op 1 januari 1990 van kracht zou worden. Dit systeem zou op termijn moeten leiden tot een loonsverbete ring van 8 tot 10 procent voor werk nemers in de bejaardenzorg, aldus Pim van Loon. Hij vindt tegen de achtergrond van het principe-ak koord een salarisverhoging van 0,7 Lezers schrijven Holland Wordt het niet eens tijd om het bui tenland, bijvoorbeeld Amerika, aan het verstand te brengen dat ons land niet Holland heet? 't Is een beetje onze eigen schuld: op onze exportprodukten kaas, bloemen, fruit, staat Holland. Maar die komen dan ook grotendeels uit Noord- en Zuid-Holland. Nu kreeg miss Holland (toevallig uit Zuid-Holland) de titel van 's we relds mooist, maar waarom niet miss Netherlands? Netherlands, Niederlande, Pays Bas op alle con ferentietafels. Weg met dat achter lijke Holland. Mevr. drs. L.G. de Graaf Van Wijckersloothplein 1-3 Oestgeest procent voor 1989 echter 'volstrekt onvoldoende'. Zeker omdat het functie-waarderingssysteem pas op termijn verbetering van salaris be tekent. Van Loon meent dat ondanks het kleinschalige karakter van de be jaardenzorg 'acties in de 1600 be jaardenoorden zeker mogelijk zijn'. Wel voorziet hij intimidaties van di recties "omdat de instellingen in vergelijking met de gezondheids zorg een gering aantal werknemers hebben". De werkgevers toonden zich 'ui terst teleurgesteld' over de 'volko men onverwachte' stap van de Ab vaKabo. Volgens hoofdonderhan delaar J. Kapper wist Van Loon ter dege dat de lonen per 1 april met 0,7 procent omhoog zouden gaan en de functiewaardering pas op een later tijdstip gevolgen zou hebben. "We hebben daarnaast geen geld voor meer loon. Extra loonsverhoging leidt onherroepelijk tot het vermin deren van het aantal werknemers". Ook de de christelijke vakbond CFO is niet blij met het principe-ak koord. Het resultaat van de onder handelingen zou een dezer dagen ter goedkeuring zijn voorgelegd aan de leden, maar de christelijke bond heeft nu besloten het principe-ak koord eerst te bespreken met het Landelijk Groepsbestuur Bejaar denoorden. Dat gebeurt vrijdag, al dus woordvoerder D. de Geus. „We hebben nooit gezegd dat we staan te juichen over het resultaat", zei De Geus. „We vonden het waard om er richting leden mee te gaan". De CFO wenst absolute zekerheid over de invoering van de functie- classificatie. "Dat is al jaren zo'n sle pende zaak", aldus de zegsman. "Om de arbeidsrust een beetje te be waren moet die worden ingevoerd". NICOSIA (AP) - De Iraanse leider ayatollah Khomeini herstelt bevredi gend na zijn operatie van zaterdag die was bedoeld om bloedingen in het maag-darmkanaal tot staan te brengen, zo heeft Radio Teheran gisteren bericht. De Iraanse televisie toonde beelden van de ayatollah in het zieken huis terwijl hij werd gevoed. De televisielezer zei dat Khomeini zaterdag een lichte hartcomplicatie had gehad, maar dat zijn toestand zondag weer was verbeterd. De Iraanse verzetsorganisatie Mudjaheddin Khalq had ge meld dat de ayatollah zaterdag een hartaanval had gehad. Khomeini kwakkelt naar verluidt met zijn gezondheid sinds hij in 1986 een hartaan val kreeg. Hij wordt nog maar zelden buiten zijn woning in de Teheraanse voorstad Jamaran gezien. (Foto api CASABLANCA - Tussen denken en doen zit vaak een groot gat. Aan die menselijke eigenschap voegen Arabische leiders vaak nog een ex tra dimensie toe: het verschil tussen de gedachten en wat daarvan uitein delijk op papier komt. Vandaar dat het formuleren van slotcommuni qués en resoluties bij topconferen ties voor de Arabische wereld altijd een krachttoer is. Zo ook de afgelopen week tijdens de spoedzitting in de Marokkaanse havenstad Casablanca, waar het in feite allemaal om de chaos in Liba non draaide. Het kostte zweet en woedetranen om er een verklaring uit te persen die de schijn wekte dat er voor de Libanon-crisis en de rol van Syrië daarin een reële oplossing was gevonden. Een grote meerderheid van de 22 bij de Arabische Liga aangesloten landen meende dat terugtrekking van de Syrische troepen uit Liba non in de slotverklaring moest staan. Ze dachten daarmee de elkaar op leven en dood bestrijdende christe nen en moslimfracties naar de on derhandelingstafel te kragen. De Syrische president Hafez al Assad verzette zich hevig tegen deze op lossing. Iaq, dat de huidige strijd in Libanon in belangrijke mate in gang houdt door de christenen van wapens te voorzien, eiste van Da mascus de politieke en militaire in vloed in Libanon op te geven. Uiteindelijk werd in Casablanca over Libanon een 'herenakkoord' bereikt. Een uitdrukkelijke oproep aan Syrië de troepen onverwijld te rug te trekken, bleef in de slotver klaring achterwege. In het pakket van besluiten werd de 'wens' opge nomen dat Damascus binnen zes maanden de 'vredesmacht' aanzien lijk reduceert, te beginnen uit de re gio rond Bayrut en vervolgens moe ten de troepen uit de rest van Liba non verdwijnen. Het in de slotverklaring opgeno men recept beperkte zich tot een door de conferentie ingestelde com missie, bestaande uit de Marok kaanse koning (voorzitter), koning Fahd van Saudiarabië en de Alge rijnse president Bei\jedid, die moet toezien op het staakt-het-vuren in Libanon. Tevens moet deze c weg vrijmaken voor het hervatten van de parlementaire werkzaamhe den, verkiezing van een president en herziening van de grondwet. Egypte speelde tijdens de Top een belangrijke rol. Na tien jaar ge leden om de vrede met Israël uit de Liga te zijn verstoten, maakte presi dent Mubarak met de Egyptische visie op de binnen- en buitenlandse politiek van de Arabische landen een krachtig rentrée. Het is echter te hopen dat ook de andere lessen die de Egyptische president op de openingsdag in zijn karakteristieke toespraak leerde, ter harte zullen worden genomen. Mubarak hield zijn toehoorders voor dat het voor de Arabische we reld misschien wel de laatste kans is om voor aanvang van de 21ste eeuw aansluiting te zoeken bij de andere machtsblokken in de wereld. "Alleen als we ophouden elkaar om verschillen in politiek inzicht te verketteren en bereid zijn tot econo mische, technologische en culturele samenwerking, dan hoeven we die aansluiting niet te missen", aldus de Egyptische leider, die het Europa van 1992 als voorbeeld stelde. Verhoging uitkeringen, 32-urige werkweek, uittreding uit NAVO DEN HAAG (GPD) - Hogere uitke ringen, een belasting op milieuver vuilende produkten, invoering van de 32-urige werkweek, omvorming van het leger en uittreding uit de NAVO. Dit zijn enkele van de meest opmerkelijke punten uit het verkie zingsprogramma van Groen Links: de combinatie van PPR, PSP, CPN, EVP en onafhankelijken. Het pro gramma met als titel 'Verder Kij ken' is vanmiddag gepresenteerd. Groen Links wil het loon en de minimumuitkeringen met 15 procent verhogen. Zo moet de achterstand ten opzichtte van de lonen ongedaan gemaakt worden. Daarna moet een koppeling tussen beide tot stand worden gebracht. Dat geldt ook voor de lonen van ambtenaren en trendvolgers. Alle uitkeringen belopen 80 procent van het laatstverdiende loon of het mi nimumloon. De nieuwe combinatie acht een fundamentele discussie over het recht op werk en een gegarandeerd inkomen voor iedereen nodig. Naast de verhoging van uitkeringen en herstel van de koppeling wil Groen Links snel een 32-urige werkweek. Rond het jaar 2000 moet de werkweek 25 uur zijn. Arbeids tijdverkorting moet gestimuleerd worden. Naast een zogenoemde groentax op milieuvervuilende produkten moeten vermogens- en vennoot schapsbelasting en het successie recht omhoog. De gunstige effecten voor alleenwonenden in de belas tingen worden ongedaan gemaakt. Het hoogste belastingtarief van 72 procent komt weer terug. Het huur waardeforfait voor huiseigenaren gaat fors omhoog. Voor hypotheken van meer dan 200.000 gulden is er geen renteaftrek meer in de belas tingen. Regering en parlement stellen sa men een sociaal-economisch plan op gericht op behoud en herstel van milieu, energiebesparing, investe ringen in maatschappelijk nuttige sectoren en herverdeling van werk en inkomens. Koopkrachthandha- ving van lage en middeninkomens staat daarbij als minimale doelstel ling. NAVO Het buitenlands beleid wordt ge richt op de verdwijning van NAVO en Warschaupact. Ons land moet daartoe gaan samenwerken met neutrale en niet-gebonden landen. Als consequentie is uittreding uit de NAVO nodig. Het leger word om gevormd tot een organisatie die bij draagt aan vrede en veiligheid. Het defensiebudget wordt stelselmatig verlaagd. Wapenproduktie en -ex port worden gestopt. Geen nieuwe conventionele of nucleaire wapen systemen. Op milieugebied wil Groen Links behalve de groentax de produktie en het gebruik van milieubedrei- gende stoffen verbieden. De kosten van autobrandstof gaan fors om hoog. De maximum snelheid wordt 100 kilometer per uur. Via infra structurele werken wordt het auto rijden ontmoedigd. Er wordt fors geïnvesteerd in het openbaar ver voer. Afvalverwerking komt in han den van de overheid. Er wordt hard opgetreden tegen milieuvervuiling. Kernenergie wordt afgwezen. Bors- sele en Dodewaard gaan dicht even als UCN in Almelo. In de landbouw wordt contingen- tering ingevoerd per bedrijf en pro- dukt. Kleine boeren krijgen inko menstoeslagen. De intensieve vee houderij wordt sterk ingekrompen. Minder kinderen per klas en één on derwijssoort voor 12 tot 16-jarigen is een ander opmerkelijk punt. School- en collegegelden verdwij nen. In de gezondheidszorg moet meer nadruk liggen op de taken van de huisarts en basisgezondheids diensten. Specialisten komen in loondienst. De kinderopvang moet worden uitgebreid, onder meer door een verplichte werkgeversbij drage. De bouwpogramma moet fors omhoog. Banken, verzekeraars en pensioenfondsen worden verplicht geld te lenen voor de woningbouw tegen een lage rente. Woonlasten gaan omlaag door btw-vrjjstelling voor de bouw en grond in stedelijke gebieden in gemeenschapshanden te brengen. Er komen gekozen bur gemeesters en commissarissen der koningin. De vijfde mei wordt een vrije dag. Discriminatie wordt ac tief bestreden. Geweldloos verzet is geoorloofd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9